P roovers speciaalzaken ROOVERS HUISHOUD OVERS SCHOENEN - V^cc HELMO Autobedrijf RIJK B.V, DE BESTE SINTERKLAAS SURPRISES BIJ middelburg \ÜJ7 FASHION SINT-N ICO LAAS KADO'S Lj (5 1 - qT rt 83e jaargang no. 48 - woensdag 25 november 1981 7-» dank mdymmSt &jy er 1 december ruilt burgemeester A. Hack Veere voor Axel. Een ruil die hem tegenover de vooruitgang van het aantal inwoners (4500 naar 12.000) minder in de schijnwerpers zal zetten. Veere immers is bij uitstek een Zeeuwse plaats waar staats hoofden en andere hoogwaardig heidsbekleders graag vertoeven. Ook het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde is binnen de gemeentegrenzen van Veere. En bezoeken van staatslieden aldaar, worden vaak afge.sloten meteen bezoek aan het stadje Veere. 'Burger' (zoals hij vaak in de volksmond wordt genoemd) Hack ontvangt de dames en heren dan officieel in het stadhuis. Het Spaanse vorstenpaar, een Poolse minister en Koninginnedag - dit jaar voor een groot deel gevierd in Veere - zijn hoogte punten, die de heer Hack zich meteen herinnert. Toch vindt hij het niet erg om Veere te verlaten. Axel heeft een gedegen en uitgebreid winkelarsenaal, dat een enorme aantrekkingskracht op de zuiderburen uitoefent. Belgen in plaats van koningen? De heer Hack heeft er kennelijk vrede mee. "Mijn vrouw en ik kijken met plezier terug naar de tijd in Veere. Wij stellen ons zo voor om met frisse moed in Axel te beginnen. Bovendien komen wij beiden uit Zeeuws-Vlaanderen. Bezoek aan familie zal nu wat gemakkelijker gaan", aldus de kersvers benoemde burgemeester in de Zeeuws-Vlaamse plaats Axel. Kosmopolitisch Evenwichtig Teamverband Representatief Centrumplaats Ambtswoning Afscheidsrecepties J.P.A. R0SSËL KUNSTGEBITTEN REPARATIE illlkimy ENORME COLLECTIE KADO'S in Handschoenen, Paraplu's, Tassen enz VOLOP Komt U gauw eens kijken? Naast V D Lange Delft 31 Tel: 12236 Alle Sinterklazen voor Pantoffels en laarzen naar: L. Delft 48 - Middelburg ,«ir rr LANGE DILFT 61 "MIDDELBURG Faam \ARIN OPGENOMEN "(.ROOI AI.CHK REN" IN COMBINATIE Y1F I l)K VI.ISSINGKR III IS-AAVIU IS OP (.Kill I I W \l HKRK\ VEERSE 'BURGER' HACK VERTREKT NAAR A> ^EUBELgagu] caincasEkii TUSSEN OOSTBURG en CADZANO) (^J leWoon Oil 70 2161 Zondags geopend van 2 tol 6 uuc Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur Belgen in plaats van vorsten Zeeuws-V laanderen is geen onbekend terrein voor het echtpaar Hack. Me vrouw Hack-Feijter komt uit Hoek en de lieer Hack zelf woonde en werkte tot 1954 aan de 'overkant'. Na zijn HBS-B examen in Terneuzen dook hij in 1943 aanvankelijk onder in een boerderij bij familie. "Het alternatief wasverplicht tewerk gesteld worden in Duitsland". Ojn praktische redenen meldde hij zich in 1944 aan bij de MTS (tegenwoordig HTS) in Dordrecht. "Omdat mijn vader door de Duits&is als' gijzelaar gevangen was gezet, bedachten mijn moeder en ik. dat je beter legaal iets kunt doen. dan ondergedoken blijven zitten. De Duit sers hadden een groot tekort aan tech nisch geschoolde krachten. Daarom volgde ik dan maar een opleiding aan de technische school in Dordrecht". De techniek zei hij echter spoedig vaar wel. nadat de oorlog afgelopen was. Die opleiding in Dordrecht volgde hij slechts êên jaar. 'Mijn vader was politie-in- spectcur in Terneuzen. En via hem werd ik aangenomen op het gemeentehuis. Zoals je ziet ben ik mijn hele verdere leven op een gemeentehuis gebleven". In Terneuzen bleef de jonge ambitieuze heer Hack evenwel ook maar een jaar. Per 1 augustus 1945 ging hij naar Bier vliet. Daar bleef hij werken op de ge meentesecretarie totdat hij in 1954 in Rilland werd benoemd tot gemeentese cretaris. "l?én 'periout. die duurde tot oktober 1960, en waar ik als belang rijkste taak. de reorganisatie van de ge meentesecretarie op me had genomen". Dan solliciteert Hack voor een burge meesterspost. Op 16 oktober 1960 wordt hij benoemd in Arnemuiden, waar hij tot 1974 bleef en in Veere wordt be noemd. "Arnemuiden", zo peinst hij. dat is echt zo'n plaats waar je in de tijd dat ik er was. nog echt als burgervader werd gezien. De bevolking kwam met velerlei problemen naar me toe en vroegen om advies". Hack herinnert zich: "Een vader kwam me eens vragen welke straf hij zijn ongehoorzame zoon moest geven. Regelmatig werd ik ge vraagd om mijn oordeel over een huwe lijksvoornemen te vellen. Het was dus wel even wennen toen ik naar Veere kwam. Veere is. laat ik dat vreemde woord maar noemen, kosmopolitisch Samengesteld." De heer A. Hack over Veere: "Veere is statig met zijn monumentale gebouwen. Vergeet echter niet dat deze gemeente bestaat uit een aantal kernen. Seroos- kerke. Vrouwenpolder en de kleinere plaatsen Gapinge en Zanddijk horen er ook bij. De plaats Veere zelf is dus maar een klein deel van de gemeente Veere". Veere is volgens de heer Hack dan wel bekend, maar Axel is wat evenwichtiger. Hack: "Zo druk als het hier 'szomérs is, zo stil is het 's winters. Ik hou van leven digheid het hele jaar door. En dat vind je in Axel. Het accent van Veere ligt op de recreatie. Dat komt tot uitdrukking in een zomerse piek. In Axel is het vooral de middenstand, die goed is georganiseerd. Het is een stad waar het naar mijn me ning plezierig werken is, vanwege die le vendigheid het gehele jaar door". Dat die middenstand goed is georgani seerd. blijkt volgens de heer Hack uit het feit, dat er zoveel Belgen naar Axel ko men om te winkelen. Ofndat de gulden evenwel duurder is geworden, zijn - al dus de heer Hack - de Zeeuwse-Vlaamse winkels wat minder in trek dan voor heen. Naar zijn mening heeft Axel ook op het gebied van culturele mogelijkheden meer te bieden. "Met alle waardering voor de bergen werk die de organisatie Delta Cultureel gedurende de zomer maanden verzet om evenementen in de Grote Kerk van Veere te houden, blijft hel toch bij die piek. Het gebeurt alle-» maal 's zomers. In Axel heb je de Halle, waar veel wordt georganiseerd. Wil je op Walcheren ergens naar toe. dan ben je voor het grootste deel op de schouwburg in Middelburg aangewezen". Mensen die de heer Hack slecht kennen, noemen hem wel eens hautain. Zijn me dewerkers weten echter wel beter. Hack hecht er aan te werken in teamverband. In een goede relatie met de gemeente raad in Veere bevorderde hij, dat de witte plekken in het voorzieningenniveau voor een groot deel werden opgevuld. Hack: "Toen ik hier kwam zaten er dui delijke gaten in dat voorzieningenni veau. Hoewel ik volledig onderken dat we in een tijd werkten waar de wind volledig meezat, kan ik toch een paar punten opnoemen, waar we nadrukke lijke resultaten boekten. Nagenoeg alle lagere scholen zijn vernieuwd of ver bouwd. Peuterspeelzalen waren er niet. Drie kernen hebben nu een crèche en alle kernen hebben een kleuterschool. In drie kernen is nu ook een gymnastiek lokaal en de sportaccommodaties die wc hebben zijn van een goed niveau". Ook de verenigingsgebouwen in de ver schillende kernen, zo constateerde dg heer Hack. waren bij zijn komst onder maats. "Noem ze maar onvriendelijk", betitelt hij ze. Trots vertelt hij over het grootste verenigingsgebouw in de kern Seroos- kerke. "Dat is geheel vernieuwd en zeer modern van opzet. Maar ik wil nog- itiaals onderstrepen: dat werk heb ik niet alleen gedaan". Ook het feit dat de gemeente Veere 250 tot 300 woningen rijker is geworden en dat er aandacht is besteed ("en nog wordt") aan kleine huishoudingen, ver vult Hack met enige trots. Zijn visie: "Als plattelandsgemeente ben je welhaast verplicht om huizen te bouwen. Ook al om vergrijzing te voor komen. Maar dit betekent overigens niet dat je voor oudere mensen niets moet doen. Ik meen dat we ook daar aandacht aan hebben besteed. Veere is een plaats (stad)waar de repre sentatieve taak van de burgemeester zwaar weegt. Tijdens de ambtsperiode van burgemeester Hack is Koninginne dag éénmaal gevierd in Veere en ook Sinterklaas is er éénmaal aangekomen. Dan is de eerste burger de aangewezen man. die voor een groot publiek en mil joenen tv-kijkers het welkomstwoord voert. "Dat is voor een burgemeester van Vee re iets dat een extra accent op de functie legt. Ja, zeg maar een extra zwaar ac cent. Hoewel dc mensen zeggen dat ze niets aan mij opmerken, sta ik toch bij elke speech onder grote spanning. Ik geloof trouwens niet. dal ik die repre sentatieve taak in Axel zal missen..." Er zijn evenwel nog andere belangrijke verschillen tussen Axel en Veere. Axel kan worden gezien als een centrumge meente. vergelijkbaar met Middelburg en Vlissingen. In centrumplaatsen zijn tai van voorzieningen, die er in platte landsgemeenten niet zijn. In het kader van het decentralisatiebeleid, waarbij de landelijke overheid via een rijksbijdra geregeling de gemeenten in staat stelt zelf en op democratische wijze te beslis sen, komen die centrumplaatsen echter geld tekort om die voorzieningen met een ruimer werkterreih in stand te hou den. In het spoor van dat decentralisa tiebeleid heeft nu ook de provincie te kennen gegeven niet meer aan plaatse lijke of regionale activiteiten, die binnen de rijksbijdrageregeling betaald kunnen worden, te financieren. De grotere ge meenten hebben daarom aangeklopt bij de plattelandsgemeenten met het ver zoek mee te betalen voor de voorzienin gen. waarvan hun inwoners eveneens gebruik maken. In tegenstelling tot de meerderheid van die plattelandsgemeenten .vindt de heer Hack dit een redelijk verzoek. Want ook de plattelandsgemeenten krijgen een rijksbijdrageregeling en voor het geval die bijdrage te laag is, vult het ministerie aan met een zogenaamde 'verevenings- regeling'. "Ik ben er voor dat de platte landsgemeenten mee betalen aan regio activiteiten. Maar het is natuurlijk ook zo. dat die plattelandsgemeenten met woiets heel nieuws rden geconfronteerd. Ik heb de indruk dat ze schoorvoetend over de drempel moeten worden gehol pen. Dat geldt voor de bijdrage aan Uit in Zeeland als ook om bij te springen aan de Telefonische Hulpdienst, waar Veere overigens al enige jaren aan meebetaalt. Ik besef dat ik op dit moment één van de weinige plattelandsbestuurders ben die er zo over denkt. Dat is dan jammer, denk ik maar". Er ontstond rond de nieuwe eerste burger van Axel tijdens diens bezoek aan de Zeeuws-Vlaamse plaats een klein rellet je. Een Zeeuws dagblad meldde onoin- wonenden dat de heer Hack tegen de /in van de gemeenteraad in Axel aanspraak maakte op de ambtswoning. De raad had ooit besloten dat een burgemeester niet automatisch recht heeft om een ambts woning te buren. 'Uit de tijd', mompelde de gemeentebestuurders van Axel. Wél werd de heer Hack de woning te koop aangeboden. "Die hele zaak is verkeerd overgeko men", meldt de heer Hack. "Waar het mij om gaat is. dat de vaste kosten voor die woning voor mij niet op zijn te brengen. Het huis kost om en nabij de twee ton en er is op zijn minst voor één ton aan te herstellen. Nu is een burge meesterssalaris, hoewel hoog genoeg niet van dien aard dat dit gemakkelijk is te betalen. De heer Hack solliciteerde begin juni. In mei 'stond de Axelse vacature in de staatscourant. Zijn belangstelling ging echter op de eerste plaats uit naar Goes' waar zoals bekend ook onlangs een burgemeester vertrok. Dal het Akel is geworden spijt hem niet bepaald, hoe wel Goes nog meer perspectief zou bie den. "Ik heb hier uitstekend gewerkt. Maar een grotere plaats heeft nu een maal voordelen. Neem nu maar het po- litie-apparaat. Hier delen we de rijks politiepost met Arnemuiden en Dom burg. In een grotere plaats functioneert een eigen korps. Ook in Axel. Daarnaast heeft het gemeente-apparaat meer mo gelijkheden. Veere heeft voortreffelijke medewerkers, maar daartegenover heb je in een grotere plaats meer deskundi gen tot je beschikking. Samenvattend kan ik zeggen, dat mijn vrouw en ik met plezier terug kijken op de tijd. dat wc in Veere woonden en werkten. Maar we kijken ook vol enthousiasme vooruit naar de periode in Axel die gaat ko men...." Burgemeester A. Hack neemt donderdag 26 en zaterdag 28 november officieel af scheid van de plaats waar hij en zijn gezin sinds 1974 met zoveel plezier vertoefd, en waar hij op 29 april van dit jaar werd geridderd in de Orde van Oranje Nassau. Het afscheid zal worden ingeluid met een buitengewone raadsvergadering in het verenigingsgebouw De Zandput in Se- rooskerke met aansluitend een besloten receptie. Beide gebeurtenissen duren van 's middags half vier tot vijf uur. Aansluitend is er die donderdag in het verenigingsgebouw in Serooskerke een afscheidsreceptie voor dc bevolking van vijf tot zes uur. Zaterdag 28 november /al de heer en mevrouw Hack wellicht nog meer han den moeten schudden, 's Middags be gint de afscheidsreceptie om twee uur in het verenigingsgebouw in Gapinge. Aansluitend (einde Gapinge drie uur) is er een openbare afscheidsreceptie in het verenigingsgebouw in Vrouwenpolder van half vier lot half vijf. En van vijf tot zes is er gelegenheid om de heer en me vrouw Hack de hand te schudden in het verenigingsgebouw in Veere. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen BMW-dealer voor WALCHEREN leasing inbouw gasinstallatie alle plaat- en spuitwerk INDUSTRIEWEG 27-29 Tel. 01184-14400 Vlissingen l

de Faam | 1981 | | pagina 1