Sint Nicolaas brillen D HELMO FASHION komt naar MIDDELBURG j Zijn mensen die regelmatig in demonstraties meelopen op roerkraaiers, wiens enige doel het is ons maatschappelijk be stel te laten wankelen tot het in elkaar zakt als een kaarten huisje? De Faam-Vlissinger- redactie laat twee mensen aan het woord, die regelmatig de monstreren; tegen kernenergie - maar méér nog tegen kern bewapening. Aanstaande za terdag zijn zij in Amsterdam van de partij. Jean-Marc de 3 Waard uit Middelburg (17): „Het heeft toch allemaal geen zin meer. Waarom zou je naar school gaan, terwijl je in je achterhoofd weet dat ieder moment een bom kan val lenJan Blanken (73) uit Groot-Abede: In 1928 werkte ik in een boomkwekerij in Boskoop. Mijn baas was anar chist en vertelde over het anti- militarisme. Dat beviel me wel Beiden getuigen over hun op vattingen. En het feit dat ze demonstreren, is volgens hen een democratisch recht. op zaterdag 21 november HUIS»" cioMmodj# Jan Blanken Jean-Marc de Waard Vrijwilligers gevraagd voor integratie tweede generatie gastarbeiders Activiteitendag voor ouderen Kledingbeurs UW 83e jaargang no. 47 - woensdag 18 november 1981 De Fa am 'WAARIN OPGENOMEN 'GROOI WALCHEREN" IN COMBINATIE V1KT l)K VI.ISSINGFR Ml IS-AAN-Hl IS GEHEEL AI.CHKRKN De Faam en de Vlissinger ma- ken deel uit van de Zuidwester combinatie. Huis-aan-huis in Zeeland en West- Brabant, totaal oplage 215335 exem plaren. DEMONSTREREN -Jan Blanken uur. omst 'aan de Beatrixbrug bij de gedenknaald om 13.45 Rondrit door de stad niet medewerking van showband "Juliana", het jeugdkorps "Johan Friso" en de drumband van MTV '69 en Majorettes. Ontvangst in het stadhuis op de Markt om 14.45 uur. St. Nicolaas hoopt weer heel veel kinderen met hun ouders in Zeelands hoofdstad te begroeten. \ANDEREE Korte Geere 9-13 Middelburg Tel. 01180-15860 MEuBELg[aa[j] craatic] an Blanken uit Groot-Abeele is met zijn 73 jaar een fervent demon strant tegen de kernbewapening. Opvallend door de grote hoeveelheid buttons die zijn revers sieren en zijn respectabele leeftijd illustreerde al menig foto van zijn persoon krante verslagen van demonstraties. „Wan neer die jongelui tijdens een demon stratie vragen waarom ik eigenlijk meeloop antwoord ik altijd dat ik hun wel hezelfde kan vragen. Maar alle gekheid op een stokje, ik loop mee omdat ik het onzinnig vind dat een christen zijn medemens vermoordt". Al is Jan Blanken christen, hij is het niet altijd met de kerk eens. „Een dominee uit Grauw vertelde in een EO-programma een keer goed de waarheid. Hij stelde dat de commu nisten naar rechtvaardigheid streven terwijl de kerk slechts liefdadigheid predikt.". Na op de deur geklopt te hebben van Jan Blankens kleine huisje in het dorpje Groot-Abeele vliegt plotseling het raampje in de deur met een ontzettende klap open na er per ongeluk tegen ge duwd te hebben. „Hé joh, rustig, Je hoeft de boel niet af te breken". Jan Blanken kijkt eniszins grimmig, maar klaart weer op wanneer hij ziet wie er is. „Ja hoor, je komt gelegen. Kom gerust binnen hier in de keuken is het warm. Dus je wilde eens een praatje maken, nou vooruit dan maar". In de keuken ligger her en der kranten verspreid. Die ziet er bedruimeld en veel gelezen uit. Een kat zit op het aanrecht en likt uit een pannetje van een onbe stemd uitziende brei. Een tweede vier voeter met snorharen zit voor het raam. „Ja, ik heb er drie. Vroeger heb ik er wel eens zeven gehad. Is best gezellig". Jan Blanken woont alleen in zijn huisje. Hij is niet getrouwd, is het ook nooit geweest en niet meer van plan ook. „Ik heb tot 1946 met mijn vader samen ge woond. Toen hij is gestorven ben ik al leen gebleven. Mijn moeder stierf al toen ik nog heel jong was". Jan Blanken is al vijftig jaar anti-milita rist. „In 1928 werkte ik in een boomk wekerij bij Boskoop. Mijn baas was anarchist en vertelde over het anti-mili- tarisme. Dat beviel me wel, dus ben ik er eens over na gaan denken. Met het anarchisme ben ik niet meegegaan, maar anti-militairist ben ik vandaag aan de dag nog, en zelfs actief", voegt de bejaarde demonstrant er trots aan toe. Na eerst lid te zijn geweest van de Christelijke Jongemannen Vereniging („Ik had toen nog geen stemrecht") werd Jan Blanken aanhanger en lid van de Christen Democratische Unie onder leiding van Dominee Buskens. „De CDU is na de tweede wereldoorlog opgenomen in de SDAP die later weer de naam PvdA kreeg. De PvdA was echter voorstander van dc politionele acties in Indonesië. Ik wees die af omdat het een doodgewone smerige koloniale oorlog was. Na de oorlog ben ik partij loos geworden". Van de oorlog zelf heeft Jan Blanknen niet zoveel gemerkt. „Ik zat tussen de boeren in Boskoop en eten was er ge noeg. Bovendien was ik volledig afge keurd voor militaire dienst. Waarom weet ik niet, maar ik was er heel blij- mee". Jan Blanken heeft wel een paar keer ge stemd, zowel op de CPN als op de PSP. Bij beide partijen plaatst hij echter zijn bedenkingen. „De CPN is niet uitge sproken anti-militairistisch, maar houdt zich meer bezig met sociale misstanden. Wel voert ook de CPN een felle strijd tegen de kernbewapening. De PSP is voor abortus en daar heb ik moeite mee. Bovendien zet die partij zich in voor Homo's. Wat die jongens doen, moeten ze zelf weten hoor, maar dat hoeft niet zo politiek benaderd te worden. Dat neemt niet weg dat ik regelmatig naar partij- vergaderingen ga om op de hoogte te blijven". Na een beleefd verzoek om te mogen roken (Jan Blanken is geheelonthouder) wordt een miniatuur ijzeren keteltje aangereikt dat als asbak moet fungeren. Met pretlichtjes in zijn slimme kraalo- gen vraagd de oude baas: „Wat denk je nou dat ik voor dat keteltje heb betaald" Zonder op een antwoord te wachten zegt hij triomfantelijk: „Eén guldeff; het is echt gietijzer". Voorzichtig wordt de as in het keteltje gedeponeerd. De eerste demonstratie waar Jan Blan ken aan meedeed was ongeveer 7 jaar geleden tegen de kerncentrale Borssele. De protestmarsen die volgden zijn on mogelijk allemaal op te noemen. Jan Blanken was bij de laatste demonstraties in Soesterberg. Dodewaard. Bonn, Brussel en natuurlijk Middelburg. „Ik ga altijd met de trein naar de demon straties toe. Het kost wel een hoop van mijn pensioentje, maar ik heb het er voor over. Ik kan nog steeds niet begrij pen dat een maatschappij die zich christelijk noemt er zo'n zwijnenboel van kan maken". Verbitterd en vol strijdlust vervolgt hij: „Ik kan het best begrijpen wanneer ik lees dat twee jonge meisjes in Amster dam een overdosis heroïne nemen en vervolgens sterven. Die jongelui hebben toch geen toekomst meer. Toch moeten we blijven demonstreren. De boel er bij neer gooien heeft totaal geen zin. Al kan ik begrijpen wat die kinderen tot zo'n wanhoopsdaad drijft", herhaalt hij somber voor zich uitkijkend. De meeste indruk op Jan Blanken maakte de vredesmars, die deze zomer van Kopenhagen naar Parijs trok. Hij is op verschillende plaatsen in Nederland geweest die de ongeveer 500 demon stranten aandeden en is ook een aantal malen meegelopen. „Het mooiste vond ik de sympathie van de bevolking in de dorpjes. Hele gezinnen stonden langs de weg waarlangs we gingen en zwaaiden enthousiast". Wat de ME-optredens betreft heeft Jan Blanken persoonlijk geen klagen. „Nee, mij slaan ze niet. Ik ben zeker te oud. Ik vind wel dat de ME het vaak te bont maakt. Ik vind het jammer dat er niet meer ouderen meedoen met demon straties. Nu zijn het altijd zogenaamd de langharigen die een beetje stenen gooi en, terwijl dat natuurlijk niet waar is. Zo'n 65-plus actie als in Dodewaard maakt indruk. Die ME-ers, die er kort tevoren nog bovenop hadden geslagen, stonden nu heel engelachtig met hun helmen in hun hand. Stelletje huiche laars". klinkt het misprijzend. Of Jan Blanken nog lang op Walcheren blijft wonen is nog de vraag. „Ik heb plannen om naar de randstad te verhui zen, Dan kan ik tenminste veel makke lijker naar vergaderingen toe van de vredesbeweging. Nu ga ik ook wel, maar het is zo'n eind iedere keer en ik wil 's nachts niet wegblijven voor mijn katten. Die beesten moeten ook eten". Jan Blanken vindt de vredesbeweging in Zeeland nog niet zo sterk, maar vindt het heel wat dat er 10 bussen vol Zeeu wen naar Amsterdam vertrekken. „Na tuurlijk ga ik ook, wat een vraag". e 17-jarige Jean-Marc de Waard uit Middelburg ziet de toe komst somber in. "Best grappig van Reagan om met een beperkte ker noorlog te dreigen, maar in feite is het natuurlijk waanzinnig debiel. Zelf tijdens een beperkte kernoorlog worden er miljoenen mensen uitge roeid.". Jean-Marc leerling van de detailhandelsschool in Middelburg kwam ongeveer een jaar geleden voor het eerst in contact met de vredesbe weging. „Ik wist nog bijna niets van demonstraties en zo. In die tijd kwam ik echter voor heer eerst in jonge rencentrum 'Midgard' waar veel werd gepraat over kernwapens en anti-militarisme. Toen begon ik pas goed te beseffen hoe weinig er klopte in de samenleving. Ik moet zeggen dat ik er flink essief van werd". Sinds een jaar loopt Jean-Marc (wanneer het enigszins mogelijk is,"demon streren is duur") mee met demon straties. We zoeken Jean-Marc op in zijn kost huis aan het Middelburgse Klein Vlaanderen. Naar een huisnummer hoeft niet gezocht te worden. De affiches tegen de kernbewapening wijzen vanzelf de weg. Na een uitbundige begroeting van een kleine zwarte kat gaan we naar boven naar Jean-Marcs kamer. „Daar is het veel gezelliger,. Ik het het zelf pas helemaal opgeknapt". Ook de zwarte kat gaat mee, op de trap naar broekspij pen grijpend. Jean-Marc vertelt hoe hij in Middelburg terecht is gekomen. „Ik woonde alleen met mijn moeder in Ter- neuzen, tot ik het op mijn vijftiende niet meer zag zitten en alleen naar Middel burg ben vertrokken. Na een paar maanden opvanghuis en nog eens zo lang bij mensen in huis te hebben ge woond, heb ik hier een kamer gehuurd. Het is best gezellig. Ik eet meestal samen met de man die hier woont". De kat weigert met een vitamine-C doosje te spelen en blijft zich voortdu rend concentreren op de pen. Het speelse beestje wordt dan maar even op de gang gezet. Eindelijk even rust om de kamer te be wonderen. Ook hier ontbreken de affi ches niet en een gedeelte van de wand is behangen met foto's van de rellen in Nijmegen tijdens het ontruimen van een kraakpand. Dat Jean-Marc, voordat hij in Middel burg kwam niet zo veel over politieke zaken nadacht wijt hij aan zijn opvoe ding. „Mijn moeder is nogal rechts. Ze stemt VVD. Er werd thuis nooit over politiek gediscussieerd. Waarom mijn moeder VVD stemt begrijp ik niet, want "ze moét gewoon van een minimum-in komen rond zien te komen. Ook de ver hoging van energie-kosten betaalt ze zonder protest, terwijl ik haar vaak ge noeg aan het verstand probeerde te brengen dat dc Zeeuwen die vóór ker nenergie betalen, in feite ook voor de electriciteitsrekening van Péchiney dok ken. Gewoon belachelijk, maar ze luis tert niet". Maar het ergste van alles vindt Jean- Marc de wapenpolitiek. „Een klein rot landje als Nederland heeft geen moer tegen die smerige bewapeningspolitiek in te brengen. De kapitalistisch^ belan gen van de wapenindustrie voeren dc boventoon. Ook de kerncentrales zijn potentiële bommen. Waneer een kern centrale met conventionele wapens wordt bestookt heb je hetzelfde ver schrikkelijke effect". Bij dat laatste verwijst Jean-Marc naar de bomaanslag op een kerncentrale in aanbouw in Irak. „Voor het zelfde geld was dat ding wel in werking. Nou, dan heb je de poppen aan het dansen". Het klinkt vrij machteloos wanneer de jonge activist zegt: „Het enige datje er tegen kunt doen is demonstreren". Strijd voeren met de wapens in de hand wijst Jean-Marc gedecideerd af. „Ik vind dat alle wapens de wereld uit moeten. Ik ben tegen het leger en zal ook weigeren om in dienst te gaan. Ik sta helemaal achter de totaalweigeraars. Bovendien is een bomaanslag van links- extremisten net zo erg als één van rechts-extremisten. Onschuldige men sen worden het slachtoffer van zinloos bloedvergieten.". Een blik op de legerbroek die Jean- Marc draagt doet hem verontschuldi gend uitleggen dat die broek hem ge woon lekker zit en verder geen enkele betekenis heeft. Een hard ME-optreden tijdens de laatste demonstratie in Soesterberg bij een show van militaire gevechtsvliegtuigen doet Jean-Marc nog steeds huiveren. „Ja, ik ben in Soesterberg geweest. Dat was bepaald niet leuk. Veel klappen heb ik niet gehad, maar je wordt wel knap misselijk wanneer je vreedzaam komt dem:,nstreren en je wordt ineens door een horde ME-ers in een val gelokt, ter wijl ze links en rechts met knuppels maaien. Wanneer dan ook het publiek op de hand van de politie is, wordt het helemaal vervelend. Ik ben echt heel bang geweest en heb er later zelfs nog wel eens van gedroomd", huivert Jean- Marc bij die herinnering. Deze ervaring was een van de redenen voor Jean-Marc om twee weken later niet naar Dodewaard te gaan. „Ik had voorlopig even genoeg ME gezien. Ik werd al misselijk toen ik de rellen bij Dodewaard op de televisie zag. Ik ben het niet eens met de relschoppers en stenen gooiers, maar wanneer je een lading CS- traangas in je gezicht krijgt en finaal in elkaar wordt geslagen, kan ik me best voorstellen dat je agressief wordt. Ge weld doet wel af aan je eigenlijke doel stelling, maar het is ontzettend moeilijk om je bij zoveel geweld, passief te blijven gedragen". Wanneer Jean-Marc zou mogen stem men zou zijn keus op de PSP vallen, al vindt hij die partij wel een beetje te idealistisch. Volgens Jean-Marc heeft demonstreren zeker zin wanneer zo'n demonstratie een massaal karakter heeft. Soms echter zakt de tnocd hem in de schoenen. „Wanneer ik een beetje depressief ben heb ik wel eens de neiging om te denken: verrek allemaal maar. Het heeft toch allemaal geen zin meer. Waarom zou je nog naar school gaan terwijl je in je achterhoofd weet dat er ieder moment een bom op je kop kan vallen. Ja, ik ben best heel bang voor de toekomst. Wanneer ik zo nega tief denk. probeer ik maar gauw de moed bijeen te rapen om toch door te gaan. want dat is toch het streven". Jean-Marc was een van de organisato ren van de demonstratie van 31 oktober in Middelburg. „Die demonstratie was eigenlijk bedoeld als een soort oproep om allemaal op 21 november naar Am sterdam te gaan om daar massaal in te gaan tegen wat ons boven het hoofd hangt. We hebben als actiegroep 'Stop de N-bom' al tien bussen vol voor Am sterdam. Daar zijn we erg blij mee". Het gesprek loopt ten einde en het vita mine-C doosje waar we de kat mee wil den laten spelen wordt van de grond geraapt. „Wil je er één Jean-Marc?". Hij antwoordt: „Dat astronauten-voedsel eet ik niet hoor. Ik pel wel een sinaas appel". TUSSF.H OOSTBURG en CADZAND) TcAHoon 011 70 2161 Zondags geopend van 2 tol 6 uur Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur Het Vormingscentrum Jong Volwasse nen (VJV) aan de Latijnse Schoolstraat in Middelburg heeft voor het project Tweede generatie Buitenlanders' nog een aantal vrijwilligers nodig. Het pro ject, waarvoor een werkgroep de organi satie in handen heeft, is speciaal gericht op de integratie-problemen van de zoge naamde Tweede generatie buitenlan ders'. Het zijn de zoons en dochters van de mensen, die jaren geleden naar Ne derland kwamen om hier een extraatje te verdienen. In vrijwel de meeste gevallen wordt in het eigen huis de cultuur uit het land van herkomst gehandhaafd, terwijl de jeugd buitenshuis volledig te maken heeft met de Nederlandse gewoonten en gebruiken. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat zij één avond deelnemen aan het pro ject. Men richt zich vooral op maat schappij-oriëntatie en vrijetijdsbeste ding. Tijdens de avonden zal er telkens één thema worden behandeld, dat be trekking heeft op de Nederlandse cul tuur. Ook het gebruik van de Neder landse taal wordt door de buitenlanders vaak als een enorm probleem gezien om in contact te komen met Nederlanders. Daar zal ook aandacht aan worden be steed. Voor informatie: VJV, telefoon 01180- 16278. MIDDELBURG- De stichting Wel zijn voor Ouderen houdt woensdag 25 november een extra activiteitendag voor ouderen in het dienstencentrum Schuttershofstraal la te Middelburg. Het motto voor die dag luidt 'Ken uw eiland'. Gestart wordt s'morgens om tien uur met een kop koffie, gevolgd door een stadswandeling. Van half twaalf lot kwart voor twaalf praten de stadswandelaars wat na en om half één is er een broodmaaltijd. Om half twee wordt een film van de Vlissinger Cijsouw over het eiland Walcheren getoond. Om vijf uur s'middags wordt deze extra activiteitendag afgesloten. MIDDELBURG- Dc Unie Van Vrij willigers houdt donderdag 26 novem ber een kledingbeurs in het gebouw aan de Herengracht 52 in Middelburg. Van s'middags twee tot vier worden 'zo-goed-als-nieuwe' kleren verkocht tegen spotprijzen. De kleding is zowel voor vrouwen als voor mannen.

de Faam | 1981 | | pagina 1