D 'Beïnvloeding, maar dan tussen haakjes' roovers speciaalzaken Eaiiusii" HELMO V. ZUIDZANDE R00VERS LEDERWAREN ROOVERS Rtppiesj Toneel, film en muziek in Middelburg tegen apartheid O middelburg A FASHION Kinder postzegels: de tweede ronde OVERS SCHOENEN oor al die mensen die nog niet weten waarom in Nederland actie gevoerd kan worden voor betere leefom standigheden van de zwarte bevolking in Zuid-Afrika, houdt de 'derde wereldgroep Middelburg' zaterdag 14 november een manifestatie in het Middelburgse Schut tershof. Deze manifestatie dient ter ondersteuning van de landelijke informatie- en inzamelingscampagne, die deze herfst wordt gehouden. De titel van de campagne luidt: 'Nederland breek met de westerse bescherming van Zuid-Afrika'. Tijdens deze actie wordt informatie ver spreid over de rol van de westerse landen als bescher mers van de 'apartheids- staat'. Tevens verzoekt de anti apartheidsbeweging de Nederlandse overheid te breken met Zuid-Afrika. PUBLIEK KAN WEDSTRIJDEN OP VIDEO VOLGEN e kleine kamer lijkt te zijn ingericht rond de pilaar mid den in de kamer. De twee bureaus van de medewerksters dra gen papierlasten met de ruggen tegen elkaar. Voor het raam - net naast de pilaar - overziet de chef de ruimte. Geen afgezon derde ruimte achter glazen behang, maar open en bloot. Het bureau van de chef is als een speels experiment schuin van het raam afgewend. W.M. van Groesen zit er achter; keurig ge kleed in een driedelig pak. Hij is hoofd sport-, jeugd-, recreatie- en welwelzijnszaken. Voor bezoek staan er voor het andere raam drie zitjes rond een pas geboend salontafeltje. Het colbert gaat uit. "Ik adviseer op grond van feiten en technische informatie", legt de heer Van Groesen uit. "Misschien beïnvloeding, maar dan tussen haak jes. De gemeenteraad neemt uiteindelijk de beslissing- Soms is het een pak van mijn hart als een zaak door de raad wordt overgenomen. Het zijn dan vooral de zaken waar je enorm lang mee bezig bent geweest". Opgeofferd Curieus Kunststofveld Brussel Decentralisatie Eigen potje Extraatje Gelijk bedrag V ereveningsregeling dcuüL moei je gme&st ScjkiA J.P.A. R0SSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIE Sport Steunt Zonneveld geeft weer gul Grote collectie BONT, leren en suède kleding Lange Delft 17 Volop leuke betaalbare St. Nikoiaaskado's Huishoud IJzer Lange Delft 31 83e jaargang no. 46 - woensdag 11 november 1981 Faam WAARIN OPGENOMEN "(.ROO I Y\ AL( HI RlV IN COMBINATIE MKT IJK VI.ISSINGKR lil IS AAN-Hl IS ()l> (.1 III 1 I W M C III KI Hel programma zaterdag in het Schuttershof duurt van 13 tot 18 uur. Er zal een tentoonstelling zijn inge richt. Om 14 uur wordt de film Brief aan Vorster van Roeland Kerbosch en Bert Schierbeek getoond. Linda Blondée van het Komitee Zuidelijk Afrika spreekt tegen 14.30 over "De jarenlange onderdrukking in Nami bië'. Tegen 15.40 uur draait de orga nisatie een film over de economische en politieke achtergronden van de apartheid en de Molukse groep H- Gang speelt tegen 16.30 uur strijdlie deren. Ook de zanggroep Marantau zal samen met H-Gang optreden. li- Gang heeft overigens ook Zuid-Afri kaanse verzetsliederen op het reper toire. Het Middelburgse actietoneelgezel schap WALG. treedt gedurende de manifestatie tweemaal op. Om 15.30 uur en tegen 16.20 uur. Velen hebben vorigee maand kin derzegels en kaarten besteld bij de schoolkinderen. i'ie zich inspanden voor de actie "dóór het kind - vóór het kind". De kinderen komen de zer dagen de bestellingen thuisbe zorgen. Men kan hel beste afreke nen door de kinderen een girobe taalkaart of bankbetaalchecpie mee te geven. Nu de kinderpostzegels ook in de postkantoren officieel Verkrijgbaar zijnis de verkoopactie in de twee de ronde ingegaan. In de postkan toren staan verkoopstands van de plaatselijke comité's voor kinder postzegels opgesteld. Ook de collectie nieuwe wens kaarten wordt daar verkocht. DE BELEIDSAMBTENAAR T opzeilers op V eerse Meer De ambtenaar: de werker in de coulis sen: de voorproever en in vele gevallen de smaakmaker van de gerechten die op het politieke toneel worden geserveerd. Maar ook vaak dienen als kop van Jut. ten prooi aan de ironie. Of zoals Vondel (zeventiende eeuw) hen afschilderde: "Men bezight amptenaers, doch magh 'er niet op bouwen'. De heer Van Groesen kwam in 1970 uit Rotterdam naar Middelburg. In die ha venplaats functioneerde hij als directeur Er verlaten heel wat ideeën de tafel van Van Groesen die niet gerealiseerd wor den. "Neem maar als voorbeeld het Kruitmolencomplex. Aanvankelijk was dat bedoeld als groot recreatiepark. Het is uiteindelijk opgeofferd aan de sport. Maar het recreatieve doel is gelukkig niet helemaal uit de bestemming ver dwenen. Zo bestaan er plannen om in het complex een verhard circuit op te nemen, wier/ wedstrijden kunnen wor- mdat het KNMI statistisch vaststelde dat er op het Veerse Meer rond deze tijd de meeste kans bestaat op windkracht zes of zelfs meer, houdt de organisatie Pall Mali Export to Sailing tot 15 november op het Veerse Meer snelheidswedstrijden voor topplankzeilers en supersnelle catamaranzeilers. Het zijn wedstrijden waar de wereldrecords ongetwijfeld danig zullen wan kelen. Oud wereldrecordhouder üerk Thijs, de huidige wereld snelste Jaap van de Rest en winnaar van de Weymouth speedtrails Jurgen Honscheid zijn op zich al plankzeilers die horg staan voor spectaculaire verrichtingen op de - indien de voorspelling uitkomt - woelige wateren van het Veerse Meer. De heer W.M. van Groesen: en geel". 'De gemeenteraad neemt uiteindelijk de beslissingEn: "Het wensenplan ziet groen De zeilers treffen elkaar op de camping Dc Schotsman in Kamperland. De wedstrijden worden dagelijks gevaren vanaf's morgens tien uur tot half één en vervolgens van half twee tot vier uur. Is er rond sluitingstijd echter een gunstige wind. dan zullen de snelle waterhazen nog even doorgaan. Gesurfd wordt met de nieuwste proto typen, zeilplanken, speciaal gebouwd voor hoge snelheden. Bij de catamarans zullen onder meer de inmiddels be faamde 'Jacobsladder' deelnemen, een schip dat wordt voortbewogen door vliegers. Bijna werd met deze catamaran in Engeland het wereldrecord evenaard. De meeste deelnemers in Kamperland beschikken over een keur speciaal ge construeerde vaartuigen in de meest vreemdsoortige vormen en afmetingen, die allen een curiositeit vormen en zijn gebouwd met als basis een surfplank. Zo zal de een de vorm van een vis vertonen. waartegenover de ander qua vorm nau welijks is 'thuis' te brengen. Verder starten op het Veerse Meer: De Taal II. een vreemdsoortige gecon strueerde catamaran, speciaal gemaakt voor hoge snelheden, een plankzeil met vijf masten die wordt bevaren door vijf mensen. Verder aan de start Hobby ('als en Na- Cfa's met volgens de organisatie - zeilers op absoluut wereldniveau. De wedstrijdleiding is in handen van Wim Thijs, een internationaal en gere nommeerd jurylid. De tijdwaarneming zal op een unieke wijze, via videoapparatuur, geschieden, zodat elke poging tot op honderdsten van seconden nauwkeurig gemeten kan worden. Door de videoapparatuur kan bijna continue gestart worden waarbij 1200 starts per dag tol de mogelijkheden behoren, liet publick kan elke poging volgen via videoschermen. van een katholieke stichting voor jeug dopvang. "ik werd hier in Middelburg eerst benoemd als hoofd voor sport- en jeugdzaken. Later is dit uitgebreid met recreatie en welzijnszaken. Ik kort dit wel eens af als SJRW, maar dat begrijpt niemand". den gehouden, maar ook kinderen met zeepkisten zouden er ongehinderd moe ten kunnen spelen". Maar er staan ook weer nieuwe plannen voor het oorspronkelijke recreatiecom plex Kruitmolen op stapel. Van Groe sen: "Iri november gaat een voorstel naar de gemeenteraad om er een kunst stofveld aan te leggen, waarop zowel tennissers als voetballers terecht kun nen. Het veld krijgt een afmeting van tachtig bij veertig meter. Dit betekent dat Mid delburg maar liefst vijf tennisbanen rijker wordt. Bij dat kunststofveld wordt een parkeerterrein aangelegd met 52 plaatsen. Ook is er voor verlichting ge zorgd"; Om de kwaliteit van die baan te beproe ven reisde beleidsambtenaar Van Groe sen enkele weken geleden naar Brussel, daar is een soortgelijk kuststofveld in functie. In zijn reiskoffer zat een tennis- tenue. "Ik heb de baan getest en mij is gebleken dat je er een aardig partijtje kunt spelen. Vooral voor de ouderen is het een geschikte baan omdat zij wat trager is". Over het materiaal dat wordt gebruikt heeft Van Groesen informatie ingewon nen bij de Nederlandse Heidemaat schappij. "Het is een asfaltlaag waarover heen tien milimeter gemalen autoban den wordt gelegd. Daaroverheen weer wordt een kunsthars gespoten. Wij zijn het alleen nog niet eens over de kleur. Voor de voetbal zou groen leuk zijn en voor de tennis rood. Maar in principe maakt dat natuurlijk niet zoveel uit". De gemeentelijke topambrenaar heeft handen vol extra werk op zijn bureau gekregen vanwege het decentralisatie beleid. Zoals bekend is de grondgedachte van dat beleid, dat de plaatselijke over heden zelf bepalen wat zij met de be schikbare financiële middelen doen. Als gevolg daarvan moesten de organisaties binnen de gemeenten rapporteren over hun werk. Een noviteit, waar de vereni gingen nog al wat moeite mee schijnen te hebben. Van Groesen: "Dat rapporteren zijn de verenigingen niet gewend. In tegenstel ling tot vroeger moeten ze nu gedetail leerd opgeven waaruit hun aktiviteiten bestaan. Die rapporten worden door mij beoordeeld en de maatstaf die ik han teer, is of de activiteiten wel passen bin nen de beleidsuitgangspunten van de gemeente Middelburg. Een voorbeeld daarvoor is de noodzaak van peuter speelzalen. Die noodzakelijkheid is aangetoond, dus adviseer ik positief. Hoe de activiteiten uiteindelijk betaald worden, is een kwestie van keuzes ma ken. En dat kan natuurlijk wel eens pijnlijk zijn". Vooralsnog vallen de actieve sportbeoe fenaars nog niet onder de decentralisa tie. Zij hebben nog een eigen potje, dat ze onderling verdelen. Maar net als de recreatieve sportbeoefenaars, zullen zij zich ook eens aan het nieuwe beleid dienen te onderwerpen, waarvoor de uitgangspunten zijn. dat alles dat de centraal gebeurt, via een democrati- schere besluitvorming tot stand komt. "De sportverenigingen vrezen nu al dat ze fnoeten inleveren aan andere organi saties, die onder de verzamelde noemer sport-, jeugd-, recreatie- en welzijnsza ken vallen", constateert Van Groesen. De organisaties die om een extraatje vragen, krijgen evenwel niet altijd een bot klinkend neen te horen. Van Groe sen: "Zo kwam hier een padvinders- groep om extra geld voor de uitbreiding van hun lokaal. Mij bleek dat de pad vinderij enorm in de lift zit. En ook dat dien je-bij de overwegingen te betrek ken. Een ander voorbeeld is dat aan de watersportvereniging Honte. Er moest aan het botenhuis worden gerepareerd. Volgens plan zou het gemeentebestuur daar geld voor vrij maken in 1984. Het antwoord van het Honle-besluur luidde: 'Dan hoeft het niet meer en is de zaak al verrot'. Er is nu toch geld gekomen". Zo staan er heel wat wensen op het ver langlijstje van verenigingen en organisa ties. Maar de mensen die het beleid ma ken moeten stomweg het rode potlood hanteren om uit de rode cijfers te blijven, meent Van Groesen. En: "Het wensen plan ziet groen en geel. En dat zijp stuk voor stuk redelijke wensen. Ze zijn alle maal voldoende getaxeerd, maar kunnen vanwege onvoldoende financiële midde len niet worden uitgevoerd. Het Sociaal Kultureel Werk Middelburg heeft het zomervakantiewerk moeten laten vallen en zo zijn er nog meer initiatieven die niet betaald kunnen worden" Wat betreft de kosten voor sportbeoefe ning is de heer Van Groesen voorstan der van een regeling, waarbij iedere sportman of -vrouw hetzelfde bedrag zou moeten betalen voor het gebruik van dc accommodaties. Ongeacht of het nu om een team- of individuele sport gaat, danwel buiten of binnen wordt beoefend. "Vanuit de visie dat iedereen er recht op heeft om sport te doen, zou het kunnen betekenen dat tennissen bij voorbeeld wat goedkoper wordt en de teamsporten wat duurder. Het is een groot verschil of je nu met twintig men sen bijvoorbeeld basketball of dat er in diezelfde tijd twee mensen tennissen. Er is dezelfde oppervlakte nodig Ook de heer Van Groesen zou in veel gevallen tegemoet willen komen aan wensen die er leven hinnen het deel van de Middelbugse gemeenschap dat zijn werkterrein bestrijkt. De meevaller van 260.000 gulden die de gemeente Middel burg onlangs ten deel viel uit de vereni gingsregeling van CRM, was echter bij Van Groesen nog onvoldoende bekend om een plan te trekken. "Voor het geval dat geld er is, zal ik in ieder geval bekij ken of het hinnen mijn terrein is te be steden". TUSSEN OOSTBURG en C ADZ AND) TeWoon 011 70 2161 Zondags geopond van 2 lol 6 uur Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur Een gesprek met de beleidsambtenaar. Anderhalf uur lang grasduinen in zijn werk. Meer praktijk dan theorie, en er blijkt slechts een deel van dat werk in die (korte) tijd te zijn afgegraasd. "Maar wel het belangrijkste deel ervan", klinkt het bemoedigend als hij zich vijf minuten te laat naar een volgende vergadering spoedt. TANDPROTHKTICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Sport Steunt Zonneveld, de orga nisatie die activiteiten organiseert waarvan de opbrengst bestemd is voor geadopteerde inrichtingen waar gehandicapte kinderen ver blijven, gaat vandaag weer op pad om de pupillen te verrassen. Dat gebeurt vanaf morgen half elf tot vanavond acht uur. Achtereenvol gens bezoekt de organisatie: De Sterre in Clinge, huize Den Berg in Goes, dagverblijf De Windroos in Middelburg, Vijvervreugd in Middelburg, huize Ipenoord in Oost-Kapelle, Kinderzorg in Se- rooskerke en Zonneveld in Oost- kapelle. Voor dames L. DELFT 48 - Middelburg J.v.d. Sloot

de Faam | 1981 | | pagina 1