seniorenkrant W. D VAN DE REE brillen I Ook Walcheren krijgt deel toekomstige bosbeplanting MEuBeHjQ@[u camasm HELMO ZUIDZANDE l}ó^3 FASHION attentie: WEEK VAN BOS EN NA TUUR m W Bang&Olufsen in deze Faam vindt u de e voordeur is nauwelijks achter ons gesloten of we zitten aan tafel en zetten de pionnen op. ,,Kijk, die pionnen zijn de ruiters en die dikke, dat zijn de officieren. Het gaat erom de hindernissen en tegenstanders te omzeilen. Wie het eerste een officier en vijfmanschappen thuis heeft, is winnaar". Dan staat hij op en maakt in een lege glazen (mosterd) bierpul koffie. Ik woon hier nog maar net. De eigenaars zitten voor een paar jaar in het Midden-Oosten. Het is voor mij nog wat behelpen". De koffie smaakt en na een half uur wordt het bittere, maar op peppende goedje, opnieuw langs een filter de bierpul inge- druppeld. De stand op het bord is hopeloos. En niet zonder een sprankel trots in zijn ogen veegt hij na anderhalf uur mijn resterende pionnen van het vord. Hij rust tevreden kijkend over zijn overwinning. „Ik durf te wedden dat ik de eerste vijf spel letjes van je win. Daarna wordt het moeilijkergeniet hij met geknepen stem. PAND-, SPAARBRIEF OF DEPOSITO, 60% NA V/i JAAR!!! Maniak Geen oorlogsspel DERTI In eigen hand 83e jaargang no. 42 - woensdag 21 oktober 1981 Faam W AARIN I NOMI N '(.ROOI AI.CHKRKN" IN OMBIYATIE VII I l)K USSINGFR Hl IS-AAN-Hl IS I III I I III RI N e zitten midden in de week van bos en natuur, waarin Staatsbosbeheer speciale belangstelling vraagt voor het beheer van bossen. Nederland is name lijk - op Ierland n - het bosarmste land van Europa. En het is een vurige wens van Staatsbosbeheer om in Nederland wat meer bos aan te planten. De Nederlandse regering is in die wens tegemoet gekomen. Want de komende jaren zullen er 30.000 hectare bos bijko men. Een derde deel daarvan is in de Randstad gedacht, omdat daar nog het minste bos is te vinden, terwijl er de meeste mensen per vierkante meter wo nen. Maar ook de Zeeuwen zijn bepaald niet overbedeeld met bosaanplant. Het is daarom niet uitgesloten dat er rond de Zeeuwse duinen en tussen Middelburg en Vlissingen in de jaren tachtig nog wat bos wordt geplant. "De georganiseerde landbouw heeft in middels een aanvraag ingediend", weel ir. Theo Vette, consulent natuurbehoud van Staatsbosbeheer in Zeeland. "De georganiseerde landbouw, waarin ver tegenwoordigd zijn de ZLM, CBTB en NCB, hebben op de eerste plaats als achtergrond een verbeterde inrichting van de landbouw bij die aanvraag ge had. Niettemin zullen de landschapsbe- langen er een rol in gaan spelen", voor spelt Vette. Voorlopig ligt die aanvraag echter nog bij de Centrale Cultuurtechnische Commissie. Die brengt een rapport uit. waarna een voorbereidingsschema wordt gemaakt en een commissie wordt geïnstalleerd, die de ideeën verder gaat uitwerken. Daarna wordt advies ge haald bij de Openluchtrecreatie. Land schapsbouw. Provinciale Raad Bedrijf sontwikkeling en de Natuurweten schappelijke Commissie Natuurbe- schermingsraad. Uit wat die adviseurs zeggen komt dan uiteindelijk vast te staan of de voorgestelde landschapshe rinrichting in het belang is van de agra rische bedrijven, of dat er in zijn totaal aan het landschap wordt gesleuteld. Vette: "Moeten er uitsluitend beslissin gen worden genomen die de landbouw raken, dan beslissen de boeren er zelf over. In het andere geval beslist het provinciebestuur. Maar voordal het zo ver is, zullen nog wel wat jaartjes voorbij gaan". Echte natuurbossen waarde natuur haar gang kan gaan kennen we in Nederland niet. Eens was het grootste deel van Ne derland bedekt met wat is te noemen Europees oerbos. De schamele resten daarvan zijn nu nog slechts in het grensgebied van Polen en Rusland te vinden. Daar is het nog een 'oerwoud', zoals we dat in Nederland niet kennen. De bomen groeien er schots en scheef door elkaar. Dood hout blijft liggen, waardoor een rijk schimmel- en insek- tenleven ontstaat. Er zijn grote open plekken waar wisenten (bisons) boom opslag verhinderen. Het is een en al af wisseling in zo'n bos.... Staatsbosbeheer, onder andere opge richt om woeste gronden te bebossen lerwille van de houtproductie heeft na de Tweede Wereldoorlog ook als taak gekregen bossen geschikt te maken voor de recreant en voor bosbewonende planten en dieren. Bossen dienen dus drie bazen: de economie, de natuur en de recreant. Het bos dat Nederland rijk is. is over het algemeen betrekkelijk jong en zo om streeks de eeuwwisseling aangeplant op arme gronden die nergens anders ge schikt voor waren. In duinen en zand verstuivingen werden naaldbossen aan gelegd om de grond vast te leggen. Vooral onze naaldhoutbossen vertonen een nogal eentonig beeld, vooral als ze nog jong zijn. Omdat de bomen dicht op elkaar staan bereikt de zon de bosbodem niet wat,betekent dal daar weinig krui den groeien. Maar ook de recreatie heeft een grote druk op de bestaande natuur gelegd. Theo Vette weet er alles van. Twee jaar geleden kon hij nog met veel moeite motorcrosswedstrijden tegenhouden, die jaarlijks werden gehouden in een beschermd natuurgebied nabij Oostka- pelle. "Er is echter tussentijds heel wat veranderd", constateert hij nu. "Als je in de jaren zestig een gebied wilde onttrekken aan het tourisme. kreeg je de hele recreatiesector over je heen. Daar is gelukkig nu een eind aan gekomen. In de duinen vooral zijn we gebieden gaan afbakenen. We noemen dat zóncren. De eerste resultaten zijn al merkbaar. Waar aanvankelijk veel ve getatie verloren ging en kritische vogel soorten verdwenen, zie je dat alles zich nu weer gestaag ontwikkelt. De tapuit bijvoorbeeld is zo'n kritische vogelsoort, die zich weer nestelt in gebieden waar de vegetatie nu niet meer wordt vertrapt door toeristen of dagjesmensen". De Staatsbosbeheer-consulent is van mening dat er wat betreft het zoneren van gebieden nog niet alles in kannen en kruiken is. "Er is nog een plaats achter Westhove die naar ons oordeel niet meer toegankelijk mag zijn voor publiek, be halve op de daarvoor aangegeven pa den". Het gebied Westhove zelf moet naar de mening van de heer Vette weer worden hersteld in de oude stijl. Er was ooit een prachtige Engelse tuin, maar ook het minder speelse Barokke gebied zou wat meer naar de oorspronkelijke vorm moeten worden teruggebracht, is de mening van Vette. Staatsbosbeheer heeft in de week van bos en natuur ook aandacht gevraagd de duinen. De organisatie heft de waar schuwende vinger op over onder meer het gebruik van het drinkwater uit de duinen. De opbouw van deze natuur lijke kustverdediging is echter voorbij. Op nog maar enkele plekjes ontstaan dankzij de wind en het zeezand spon taan duinen. Geologisch gezien zijn de duinen piep jong. Toen de Romeinen onze lage lan den binnentrokken' zagen ze een duin landschap dat sindsdien alweer afge broken is. Maar de mens was er al aan het werk. Er werd gejaagd op zwijnen, edelherten en reeën en er werd akkerbouw en veeteelt in de duinen bedreven. De grond mocht dan uit aröelijk zand bestaan, er groeide toch genoeg dankzij de hoge vochtig heidsgraad. Mens en vee waren er dankzij de hoge ligging veilig legen overstromingen. Nog in het begin van deze eeuw waren grote stukken duin in gebruik als wei degrond. Vanwege door de eeuwen voortgezette begrazing ontstond een af wisselend patroon van grazige stukken, struikgewas, natuurlijk bos en in de duinvalleien moerasgebieden. De mens werkte vroeger verrijkend op het duinlandschap. Variatie in uiterlijk brengt ook variatie in levensgemeen schappen mee. In deze eeuw pleegde de mens echter een ingreep die een verar ming van landschaps en planten- en dierenwereld betekende. Ten behoeve van de drinkwatervoorziening begon men duinwater weg te pompen. Dat was. dankzij het grote filerende zandpakket, lekker en schoon water en vrij van ziek tekiemen. De duinen verdroogden en tal van planten en dieren die het juist van het natte duin moesten hebben, verd wenen. De natuurlijke aanvoer van water in de duinen (hemelwater) kon de vraag naar drinkwater niet bijhouden. De oplossing leek het inlaten van rivierwater. Helaas is de ene waterkwaliteit de andere niet. Rivierwater is verrijkt met slib (voedsel voor planteh) en afvalstoffen. Dat heeft in de omgeving van de inlaten en bek kens ruigtes geschapen waar riet en brandnetels domineren. De oorspron kelijke tere plantenwereld van de voed- selarme natte duinvalleien is niet terug gekomen. Het probleem is onderkend. Men neemt nu proeven met liet infiltre ren van rivierwater tot op grote diepte. Dat water kan niet aan de oppervlakte komen omdat het lot onder het kleipak- ket wordt gepompt waar onze duinen op rusten. Als alle Nederlanders wat minder water zouden gebruiken, zou dat natuur lijk ook helpen. PATROUILLE Een bezoek aan Boudewijn Goud zwaard. Geschatte leeftijd 42 jaar („Het gaat niemand aan hoe oud ik ben"), en werkt als verslaggever bij de Provinciaal Zeeuwse Courant en is uitvinder van het spel 'Patrouille'. Het spel wordt gespeeld met vijftien plastieken kleine en drie houten grote pionnen. De grote zijn officieren en de kleine soldaten. Het verhaal is dat een patrouille met zo min mogelijk verlies het fort moet bereiken. De tegenstander kan daarbij hindernissen opgooien en pionnen elimineren (vergelijkbaar met procent ontlopen. En dat is dan het ver schil tussen de uitersten. Het wordt langzaam oorlog op het hord. Ik raak geprikkeld en probeer slim een tegenaanval te openen. Helaas.....hij heeft het door. „Ik speel eigenlijk al mijn hele leven. In de tijd dat ik in Amerika woonde speel de ik 'War Game', een spel dat gespeeld wordt met tinnen soldaatjes. Thuis had ik een tafel van 1.25 bij 2,5 meter. Soms duurde zo'n spel wel zes weken. We bootsten de Tweede Wereldoorlog na. Hoeveel rente houdt U over na belasting op Uw en hoelang staat Uw geld dan vast??? U maakt vast geen kans op Inl. Adviesbureau Boogaard, Postbus 237, 4330 AE Middelburg, Tel.: 01 180-36850 Korte Geere 9-13 Middelburg Tel. 01180-15860 Boudewijn Goudzwaard legt zijn spel 'Patrouille' uit. Een spelletje met de uitvinder mens erger je niet). Minstens één officier moet het fort bereiken. Zo niet dan is dc groep stuurloos en vormt zij geen pa trouille meer. „Ik heb zo'n zes weken aan dit spel ge sleuteld. tijdens mijn vakantie in 1979. Het is echter niet het eerste spelletje dat ik uitvond. Ik ben een echte spelletjes maniak", zegt hij bij het begin van het spel zonder schroom. Zijn troepen ruk ken inmiddels in gelid op. Zelf ben ik wat onbehouwen en tracht de pionnen één voor één thuis te krijgen. Een bijna onzichtbaar lachje om zijn mond ver raadt dat het oerstom moet zijn om de pionnen zo snel 'thuis' te laten komen. Boudewijn Goudzwaard bouwt verder er rustig aan zijn offensief naar de thuishaven, haalt soms met één enkele pion uit (mompelt „Dat is gevaarlijk") en plaatst de buit keurig in een rij achter elkaar - vlak voor zich. „Spelletjes met uitsluitend geluk boeien me niet. Het moet een combinatie zijn van geluk en intelligentie. Geluk is overigens een relatieve factor. Ik heb wel eens een kansberekening gemaakt met dobbelstenen. Het blijkt dat de worpen elkaar qua punten slechts tien Het mooiste is daarbij als je met meer mensen in één ploeg speelt. Je kiest dan een hoofdman, dus zeg maar Stalin, Churchill of Hitler. De leider heeft on dergeschikten met wie hij de strategie bepaalt en die de bevelen uitvoeren. Je geeft tijdens zo'n spel (daar pikt hij weer een pion van me) brie-fjes door. Stel ik ben Stalin en laat een briefje bezorgen aan Churchill. Daar kan (bijvoorbeeld) opstaan welke flank ik ga aanvallen of gewoon 'de groeten'. De tegenstanders worden dan oplettend. Ze worden zeker uiterst kritisch op de plekkeiï waar troe pen van Churchill en van mij kort bij elkaar staan. In Amerika, waar ik ook journalist was, heeft een verslaggever van een weekblad me eens geïnterviewd. We hebben een halve dag dat spel ges peeld. Hij raakte helemaal in de ban. In Engeland worden trouwens hele com petities op deze manier gespeeld". Hel spelletje'Patrouille' tussen Boude wijn Goudzwaard en mij raakt in de slot fase. Hij praal rustig en speelt welover wogen merk ik. Eén voor één pakt hij een strijder van mij en brengt zijn pionnen 'thuis'. 'Patrouille' zou je kunnen omschrijven i-iUlS daahmodje gmzest TUSSEN OOSTBURG en CADZaKidJ Telefoon: 011 70-21 61 Zondags geopend van 2 tof 6 uur Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur. als een combinatie van halma en scha ken. Het is beslist geen oorlogsspel. Maar een spel waarin de climax wordt opgevoerd. Als je wilt kun je zelfs ruzie krijgen, (en nu neem ik eindelijk een pion van hem) Je kunt het spel met zijn vieren spelen. Interessanter is het echter als je het met zijn tweeën doet. Dan namelijk wordt de toevalsfactor kleiner". Die ene pion winst blijkt een farce. Ik probeer een vertragingstactiek en vraag om koffie uit de mosterdpol. Nu kan ik nog even nadenken over de volgende stappen. „Monopoly is een leuk spel. maar per soonlijk vind ik dat de kans te groot is. Kom je drie- of viermaal achter elkaar op Kalverstraat, en die kans is niet denkbeeldig, dan ben je de pineut. Vroeger op school in Middelburg speel de ik schaak in wedstrijdverband. Kor tom: ik ben altijd enorm geïnteresseerd geweest in spelletjes. Door veel te spelen vroeg ik me op een bepaald moment af, waarom niet een eigen spel te verzinnen. Naast dit spel ontwierp ik er nog één. Dat gaat over de autoverkoop in de wereld. Ook werk ik aan een spel over ontdekkingsreizen". Mijn veld is helemaal uil elkaar gesme ten. Er zit geen enkel verband meer in. Boudewijn Goudzwaard schuift zijn pionnen doelbewust naar zijn fort. Zijn pralen wordt steeds levendiger, alsof hij de overwinning al vooruit viert. „De tijdsduur is verschrikkelijk belang rijk. Een spel mag niet langer duren dan twee uur. Mijn spelen duren ongeveer zo lang. Ik durf te voorspellen dat spelletjes spelen weer helemaal in komt. Uitslui tend tv kijken, daar is toch niets aan. Je ziet het ook bij vrienden, die elkaar al zo lang ontmoeten, dat ze niets meer te vertellen hebben. Het is toch prachtig dat ze zich via het spel nog vriend schappelijk verbonden kunnen voelen". Ik heb verloren. Met de zekerheid van een generaal breekt hij mijn laatste weer stand. Met een zucht gevolgd door 'zo', schuift hij hei spel terzijde. Het wordt even stil. "verfijnde tafelsfeer" NIET DUURDER - WEL BETER SEDERT 1810 n 5 KEUZE UIT 80 MODELLEN Lange Delft 50-Tel. 01180-1; Middelburg Kwaliteit - service - garar 5221 - itie De Deense ^Tge^s var oee*J e" gekxi 3iaai garantie c Nieuwendijk 35-39 VLISSINGEN „Mensen die niet tegen hun verlies kunnen, zijn moeilijke mensen. Het spel is een afspiegeling van het dagelijkse leven. Voor mij is het spel een uitdaging. Ik wil winnen. Ik heb een kennis die nooit van me wint. Toch komt hij steeds weer om te spelen. Met de spelletjes leer je overigens ook de mensen kennen. Dc één is behoudend de ander neemt meer risico's, is aanvallend enzovoorts. Dit spel bijvoorbeeld, kun je honderd keer spelen en honderd keer speel je een an dere variatie. Maar het speltype, dat past bij de persoon, blijft. 'Patrouille' goed spelen is een kwestie van inzicht. De spelregels zijn niet moeilijk. Het span nende is de climax die wordt opgevoerd. Een spelletje moet zo dicht mogelijk bij de werkelijkheid staan. Monopoly, om dat nog maar eens als voorbeeld te noe men, heeft zoveel succes vanwege de elementen die mensen aanspreken. Geld, handel en scharrelen. Dat soord soort dingen geeft mij een kick en ik ga er helemaal in op. Ik baal trouwens van mensen die niet serieus spelen. Het spel 'Patrouille' is uitgegeven bij BCF-Flamingo. De auteursrechten evenwel heeft Boudewijn Goudzwaard in eigen hand gehouden. Met de goklust die hem als speler zo kenmerkt, zegt hij tenslotte: „Als dat een succes wordt, blijven de opbrengsten in ieder geval bij mij. Ik geloof in dit spel en dat geloof is versterkt na de positieve reacties die ik van mensen kreeg, die het speelden, Het is alleen jammer dat de uitgever pas volgend jaar echt de markt opgaat met dit spel. Voorlopig promolen ze nog een andere uitgave. "Patrouille' is nu in Middelburg te koop in de speelgoed winkel van mijn broer". Ad Hanneman

de Faam | 1981 | | pagina 1