D Omroep Zeeland en de ontregelde pacemaker In Middelburg startte eerste Zeeuwse schermvereniging roovers speciaalzaken ROOVERS LEER vllZ; overs schoenen middelburg HELMO FASHION L3LL1[3[§[II ZUIDZANDE TUSSEN OOSTBURG en CADZANoj J M Bang&Olufsen Primeurs in bont, leer, suede en ski-jacks ƒ1- ROOVERS chermen...? ...Dat is een edele sport. Dat zou ik nou willen doen". Zo luidde de enthousiaste reactie van een naar een sportieve bezigheid zoekende Middelburgse, die in het ar senaal sporten van de Zeeuwse hoofdstad niets van haar gading kon vinden. En toen ze hoorde dat Middelburg sinds korte tijd als enige Zeeuwse plaats een schermclub rijker is, spoedde ze zich onmiddellijk naar voorzitter Rinus Beckers. Voor nieuwe lingen wordt de boot echter in eerste instantie wat afgehouden. „We adviseren de nieuwkomers in de schermsport om eerst een opstapcursus te volgen", redeneert Beckers en zijn bestuur. „Daarna kunnen ze lid worden. We zijn er echter zeker van dat in Zeeland erg veel mensen wonen, die willen schermen". Tot trainer van de Middelburgse schermclub Epée (ander woord voor degen) is Huib Lavooy gebombardeerd. Deze militaire sportinstructeur aan de OCMA-kazerne in Middelburg heeft voornamelijk bekendheid verworven als atletiektrainer. Sinds twee jaar volgt hij op verzoek van de legerleiding echter ook een cursus schermtrainer. Volgend jaar hoopt sergeant eerste klas Lavooy de op één na hoogste rang als schermleraar (maitre) te bereiken. Met hem dwalen we wat door de achtergronden van de schermsport en het Zeeuwse perspectief. Ook burgers Opstapcursus Discipline Geschiedenis De (wedstrijd)wapens DERT J.P.A. R0SSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIE Lange Delft 17 Tijdelijk bij elke BRABANTIA STRIJKTAFEL 'n WANDDR00GREK van 16.95 voor vanaf ƒ75.- HUISHOUD afd. Lange Delft 31 "verfijnde tafelsfeer" NIET DUURDER - WEL BETER yt SEDERT 1810 83e jaargang no.41 - woensdag 14 oktober 1981 De Faam» w AARIN OPGENOMEN "(.ROOI W ("HEREN" l\ OMBIN A I IF ME I Dl VI.ISSINGER Hl |S-\ \N-lll IS OP (.1 III I I (Ml Rl N e heipalen zitten in de grond, maar de vorm van het gebouw moet nog nader worden uitgewerkt. In die beeld spraak zou het resultaat van de Zeeuwse culturele dag, die zaterdag in De Vroone in Kapelle is gehouden en geheel gewijd was aan Omroep Zeeland, het best kun nen worden omschreven. Daarnaast heeft de initiatiefgroep van de Culturele Raad Zeeland voor een regionale om roep, op zi jn minst de harten van talloze Zeeuwen veroverd, door ter ondersteu ning van de culturele dag tweemaal die dag één uur lang een (Zeeuwse) proef- uitzending te maken. Het applaus van de bevolking uit de provincie over die uit zendingen was hartverwarmend. On danks de vaak wat lijdende aanpak en de ongeschoolde stemmen. Het was Zeeuws en daarom wil men nog wel eens een oortje dichtknijpen als een krantenver slaggever te snel praat of te onduidelijk de microfoon hanteert. Veel belangrijker was het daarom wat er zich in de conferentiezaal van De Vroone afspeelde. Daér zouden keuzes moeten worden voorgesteld en zou de inhoudelijke kant van de Omroep Zee land worden besproken. Het viel tegen. Kennelijk hadden de initiatiefnemers hun voorkeur al klaar. Want met enig - zij het soms - lichtzinnig manoeuvreren sleepten de mannen achter de groene tafel hun voorkeur voor de vorm uit de discussie. Het forum bestond uit mensen die van wanten wisten en qua kennis over (re gionaal) radiomaken uiterst slim en be dreven voor de dag kunnen komen. Het waren: J. de Bres. voorzitter van de Ini tiatiefgroep Omroep Zeeland, drs. M. Dijkstra, lid van de raad van beheer NOS, belast met regionale zaken. J.C.M. Grijpink, directeur Omroep Brabant, en de leden van de Initiatiefgroep Omroep Zeeland, Mevrouw A. de Jonge Jansen uit Kamperland, J. Deïst uit Noordwel- le. H.W.A. Koch uit Middelburg en mr. A.H.L. Huver uit Terneuzen. Omroep Zeeland zal de A-status krijgen. Dit wil zeggen, onder de vleugels van de NOS. De B-status,een eigen Zeeuwse stichting werd afgewezen omdat die on der meer een groter bedrag aan perso neelskosten zou vergen. De heimachine werd benut, zoals deze door de Culture le Raad in stelling was gebracht. De honger naar een eigen Zeeuwse radio overheerste al het andere. Vol enthou siasme stampten de aanwezigen de pa len in de van te voren gemarkeerde plaats. CDA tweede kamerlid Beinema en Zeeland Promotions-directeur Van Caem sputterden nog wat tegen (Wat legitimeert een regionale omroep en waarom zitten we hier?), maar het over grote deel van de insprekers volgde de mannen achter de groene tafel en de voorstellen van de initiatiefgroep. Om roep Zeeland is nu weliswaar een stapje naderbij gekomen, maar de zin van de inspraak ontging een deel van de bijna honderd bezoekers. Hoewel zaterdag dus een en ander is be sproken, is niet alles boven tafel geko men. Bijvoorbeeld als Omroep Zeeland tweemaal daags in de ether verschijnt; wat zijn dan de randverschijnselen. Of om in beeldspraak te blijven: wat gebeurt er in de achtertuin? Daarover spreekt drs. Douwe van Dam zich uit. Hij is beleidsmedewerker re gionale zaken bij de Nos en in septem ber publiceerde hij een informatiebul letin 'Regionale Radio in Nederland'. Van Dam noemt zijn bulletin een mo mentopname van de stand van zaken. Hij becijfert het aantal radio's en be spreekt het belang van een regionale omroep. Een opvallende constatering in de bekendmaking van de NOS-mede- werker is evenwel die van de illegale zenders. Dus zeg maar de zendamateurs die hun hobbyistische activiteit probe ren te rechtvaardigen met de verwijzing naar, volgens hun zeggen, geringe kwa liteit van de Hilversumse uitzendingen. Van Dam rapporteert dat er in de stre ken waar een regionale omroep twee of driemaal daags in de lucht is, door 70 procent van de luisteraars tussendoor naar de illegalen wordt geluisterd. En daaruit zou ljéel logisch geconcludeerd kunnen worden, dat er in het kielzog van een regionale omroep, tal van zenda mateurs zich van de ledige uren tussen de uitzendingen van de regionale om roep meester maken. Want in de streken waar geen regionale omroep is, is de luisterdichtheid naar illegalen nauwe lijks 15 procent. Bovendien blijken de plaatselijke middenstanders erg in te zijn om voor een paar gulden hun re clameboodschap illegaal te laten spuien. Daarnaast constateert Van Dam. dat de grammol'oonplatenmaatschappijen gre tig inspelen op de vaak gehanteerde ar gumenten van de piraten, dat Hilversum te veel Engelse muziek laat horen. De plaatselijke favoriet kan er op rekenen, in de illegaliteit te worden grootge maakt. Platenopnames worden ge maakt, ook al is de kwaliteit van de mu- ziekmaker beneden peil. De naar schatting 11.000 illegale zenders in Nederland, zenden vooral uit op de 27 Mhz. Maar ook op de FM-band zijn ze tegenwoordig niet meer vreemd. Hun uitzendingen kunnen bijzonder nare gevolgen hebben. Drs. Douwe van Dam schrijft: "De overheid voert een terug houdend opsporingsbeleid. Klachten over storingen spelen een doorslagge vende rol. De draadloze communicatie van allerlei zakelijke toepassingen, zoals bij politie, brandweer, scheepvaart en vliegverkeer kunnen worden gestoord. Maar er zijn ook meldingen, dat televi sietoestellen, radio's, platenspelers en ander electrisch apparatuur wordt ge stoord'. Ook meldt Van Dam in zijn bulletin storingen in gecomputeriseerde klima- regelaars van kassen. En zelfs pacema kers bij hartpatiënten zijn meerdere malen van slag geraakt. Een ander geval van hinderlijk storen door piraten komt uit de Veluwe. Tijdens een zondagmor- genpreek in de kerk van de gerefor meerde gemeente in Nunspeet, schrok ken de ongeveer 1200 gelovigen zich te pletter, toen plotseling een Nederlandse smartlap uit de luidsprekers gilde. Een zelfde lot overkwam een amateurorga- nist in het oosten van Nederland, toen hij in plaats van zijn pas met veel moeite ingestudeerde Fuga van Bach eveneens een plaatselijke tophit uit de luidspre kers van zijn electronisch orgel hoorde schetteren. Het is ergernis alom, waarbij Van Dam constateert dat er vanwege dat terug houdende opsporingsbeleid het karakter van de illegale zender ve schuift naar commercieel aantrekkelijk als doel op zich. Nu al - zo wordt er geschat - be staan er zo'n 2500 illegale commerciële zenders. En gelet op het terughoudende opsporingsbeleid en de interesse van de platenfabrikanten, zou dat getal dras tisch kunnen stijgen. Kortom, het zijn de nare bijverschijnselen. En het zal aan het harkende werk van de overheid lig gen om deze rage in het spoor van een legale regionale omroep het hoofd te kunnen bieden. Wat betreft de toekomst van Omroep Zeeland: de éëndaagse uitzending heeft aangetoond hoe waardevol een regio nale uitzending is. De Zeeuwse radio verslaggever Kees Slager sprak voor de proefuitzending over de waarde van nieuws in de regio per dag per radio te kunnen volgen, iets dat bij de omroep, vanwege de gespreide zendtijd niet mo gelijk is. De zondag na de proefuitzen ding stelden sommige Zeeuwen al vast dat ze het vervolg misten. De wekkerra dio. die nog van de zaterdag op negen uur stond (de aanvangstijd van de eerste uitzending),had lang niet zoveel inte ressants te melden als de Zeeuwse nieuwslezers de dag ervoor. Omroep Zeeland smaakt naar meer. Ad Hanneman SCHERMSPORT ...s Trainer Huib Lavooy (in trainingspak) secondeert een duel. „Ik ben helemaal lyrisch van sport", be kent hij. En: „Schermen heeft toekomst. Toen we namelijk een paar maanden geleden besloten om een vereniging op te richten, was er al meteen een grote toeloop. Ik verwacht dan ook dat we na wat publiciteit nog meer aanmeldingen krijgen". De schermsport werd vroeger voor het grootste deel door beroepsmilitairen beoefend. Maar nadat schermen uit de officiersopleiding is geschrapt, raakte de schermsport in Nederland enigszins in het bekende slop. De oude garde ging met pensioen en het opengevallen gat werd nauwelijks opgevuld. „We zijn nu hard op weg om de schermsport in Ne derland wat op te tillen. Internationaal gezien ligt het Nederlandse schermen volledig op zijn kont". De schermsport is evenwel niet uitslui tend een militaire aangelegenheid. De charme, het elan en de ambiance waarin deze sport, wordt verricht, spreekt ook 'burgers' aan. Lavooy: „Onze Middel burgse vereniging telt drie beroepsmili tairen, een aantal reservisten en de rest zijn burgers, onder wie vijf vrouwen". Iedere maandag treffen de leden van de nieuwbakken Zeeuwse sportclub elkaar in de sporthal Kruitmolen in Middel burg. Aanvankelijk trainde de groep in de sportzaal van de OCMA-kazerne aan het Molenwater in Middelburg. Dat was echter tijdelijk en vrij snel kreeg het be stuur ruimte beschikbaar gesteld in de sporthal in de wijk Dauwendaele. Schermen is echter geen kijksport. Huib Lavooy: „Schermen is dynamisch voor diegenen die deze vechtkunst beoefe nen. Snel reageren, terugkomen in de aanval enzovoorts, dat is voor een leek haast niet te zien. Je moet er het een en ander van begrijpen". Lavooy: „Voordat nieuwelingen ver enigingslid worden, geven we ze eerst een opstapcursus. Voor veertig gulden leren ze dan in tien lessen de grondbe ginselen van de schermsport. Daarna kunnen ze besluiten om lid te worden. Dat heeft twee voordelen. De mensen kopen niet voor niets de kostbare kle ding en spullen en hoeven niet een jaar contributie te betalen. Het tweede voor deel is dat wij als vereniging een stevi gere basis hebben. Na di? tien lessen weten de nieuwkomers of ze wel of niet willen doorgaan". Schermen is bepaald niet goedkoop. Een - wit - pak kost om en nabij de 250 gulden en een oefenfloret rond de vijftig gulden. Voor een wedstrijdfloret, -degen of -sabel moet tegen de zestig gulden worden neergeteld. De kleding is wit. Lavooy daarover: „Dat is een traditie. Het gebeurt zelfs tijdens wedstrijden dat mensen die donkere sokken dragen, verzocht worden die te verwisselen voor witte. In de laagste regionen wordt wel iswaar nog wel eens wat door de vingers gezien, maar over het algemeen houdt de secondant (scheidsrechter red.) vast aan de voorgeschreven kleding". „Wat me ook aanspreekt in deze sport is de enorme discipline. Tijdens wedstrij den is nooit gedonder. Ja is ja en neen is neen. Tijdens de training begin ik al daarmee. Ben ik aan het woord, dan heeft iedereen te luisteren. Later, als ze individueel bezig zijn, hanteer ik die re gel wat losser. Tijdens een groepstrai ning heeft iedereen echter te luisteren". Van Huib Lavooy wordt deze eis om gedisciplineerd te trainen zonder mor ren geslikt. Hij is een vakman en dat weten de sporters. Bovendien is hij be zield van de sport. „Ik ben er de volle vijf dagen mee bezig. Atletiek en schermen zijn mijn speciali saties. Bij Marathon train ik de midden en lange afstanden en de technische nummers. Mijn gezinsleven lijdt er niet onder dat ik zoveel voor de sport on derweg ben. Ook mijn vrouw is hele maal bezeten van sport. Zij is er net als ik hele dagen mee bezig als masseuse en huidverzorgster". Lavooy noemt het een 'groot hangijzer' om mensen te begeleiden in hun sport ieve vrijetijdsbesteding. „En dan denk ik daarbij niet uitsluitend aan de topatle ten. Recreanten hebben eveneens recht op een goede begeleiding. Uiteraard heeft dat een andere benadering nodig. Ik pak iedereen die in mijn richting wil sporten. Of ze nou hardlopen of speer werpen". Ook meent Lavooy dat er een verschil in benadering is tussen jeugdige atleten en de wat ouderen. „Komt er een jongen of meisje van pakweg 14-15 jaar naar mij toe met de mededeling dat ze wil kogel stoten. dan laat ik ze toch ook op andere nummers trainen. Vooral lopen. Dat is immers de basis van alles. Uiteindelijk komen ze toch terug op wat ze willen. Dan kunnen we beginnen met de spe cialisatie. Ook bij schermen moeten er eerst een aantal basisoefeningen worden geleerd. Daarna kun je je pas wagen aan het oefenen van een gevecht". Een Italiaans edelman uit de midde leeuwen heeft zich eens laten ontvallen, dat schermen al zo oud is als de mens zelf. Gezien vanuit de optiek dat oor logvoeren ook al mensen eigen is, zou dat best wel eens kunnen kloppen. Schermen tijdens de oorlogen had ech ter een heel andere functie dan de schermkunst nu. Bij de schermsport gaat het er om een sportieve prestatie te le veren. Tijdens de oorlogen moest de vi jand met het zwaard worden uitgescha keld. Het zwaard had (en heeft) voor de Christenen vaak een symbolische bete kenis. Vaak is het als een kruis afge beeld. Ook in oude sagen worden zwaarden lyrisch besproken. De wa pensmeden stonden in hoog aanzien en Vrouwe Justitia draagt behalve een blinddoek ook een zwaard. En hoeveel familiewapens zijn niet van een zwaard voorzien. En wat te zeggen van de zwaarddansen, tot ridder slaan en het zwaard zweren. In die tijd overigens, werden alle steek- of houwwapens als zwaard aangesproken. Het duel op de wedstrijdmat wordt ge streden met een floret, degen of sabel. De floret is eem steekwapen van ten hoogste 500 gram zwaar. Het is het lichtste wapen in de schermsport, waar mee ook de vrouwen schermen. De flo retvechters mogen elkaar alleen op de romp raken. Veel spelregels bij de flo retschermers zijn van vroeger overgeno men, toen de floret nog als oefenwapen voor het degenduel werd gebruikt. De degen is net als de floret een steek wapen, maar dan iets zwaarder, name lijk tegen de 770 gram. In tegenstelling tot de floret, kan op hel hele lichaam worden gescoord. Kenmerkend voor de gevechten met dit wapen is, dat er min der regels bestaan dan bij de andere wapens. Zo mogen beide schermers el kaar gelijk treffen. In de voorbije eeu wen werden met de degen gevechten op leven en dood uitgevochten. Speel schuld of de eerbaarheid van iemands vrouw was de inzet. Tijdens wedstrijden is een electronisch aanwijstoe^tel onontbeerlijk. De sabel is zowel een houw- als steek wapen en hij weegt ongeveer 500 gram. De schermers mogen elkaar raken boven de horizontale lijn tussen de top pen van de liesplooien: evenzeer de ar men en het hoofd. Op dit wapen wordt voornamelijk door heren gestreden. In cidenteel door vrouwen. Internationaal gezien staat het Neder landse schermen nog op een laag pitje. Duitsland, Frankrijk, Italië en Zwitser land leveren de toppers. „Maar daar komt verandering in", stelt Huib La vooy. „De Koninklijke Nederlandse Al gemene Schermbond start volgend jaar met het zogenaamde mini-musketieren plan, waar de allerjongsten het omgaan met floretjes en degentjes wordt geleerd. Of we in Zeeland bij deze landelijke actie aansluiten weet ik nog niet. Ik denk dat we eerst de kal uit de boom kijken. Lukt het landelijke, dan beginnen we er ook hier mee". Zeeuwen die willen schermen kunnen in formatie krijgen bij de voorzitter van de Middelburgse club, Rinus Becker, tele foon 01180-23997. HtJlS doof mod ju i. Tolefoon: 01170-2161 Zondags goopond van 2 tol 6 uur Woonsdng koopavond van 7 tot 9 uur 0eDee^e5fTigev«vanDeeWefigeti»a 3iaar garantie riRNA Niouwandijk 35-39 VLISSINGEN TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen U L. DELFT 48 - Middelburg J.v.d. Sloot

de Faam | 1981 | | pagina 1