De vloed van 1906 PIZZERIA Wie niet adverteert TUINCENTRUM VERSTRATEN ENWALHOUTltlolls,),2so OM NU TE PLANTEN volop BLOEMBOLLEN!!! 10 HEI voor 15.- BRUIDSSLUIER 3.- GRASZODEN per m2 (afhaalprijs) 3.50 BIELS ..stuk 35.- 't (iSonbboppertje ZEELAND IN DE PEN Enquête naar mensen met nieuwe ideeën wordt vergetenu: Italiaanse specialiteit Sociaal-cultureel werk ter visie Subsidie emancipatie PRACHTIGE COLLECTIE HEREN LEDERWAREN VAN HET HUIS DIDIER IN lïUHOKT Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redaktie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 249. De Vlissinger - De Faam Woensdag 7 oktober 1981 Nederland Zeeland Economische zaken Onderwijs en cultuur ln Oost Zeeuwsch-Vlaanderen wordt binnenkort een proef-onderzoek gedaan dat zal moeten, uitwijzen of er actieve mannen en vrouwen zijn met ideeën die kunnen leiden tot het ontstaan van nieuwe bedrijven. Bedrijvencentrum Geslaagd initatief WÈEKIN FORMATIE feie elders in dit blad Middelburg - Damplein 48 - tel. 01180-35074 Ook om direkt mee te nemen of na telefonische bestelling af te halen. Nu ook 's woensdags geopend. tuinarchitectuur Grote sortering Vaste Planten in pot. Verse aanvoer clematis KAMPERFOELIE Bloeiende HEIDE enz. enz. Coniferen, Heesters enz. Enorme sortering tegels en klinkers, natuursteen, keien, enz. Donderdaga vond koopavond Deze collectie voor de modebewuste man vindt u bij: Handgemaakte herenmode in stijl en met een persoonlijk tintje. Uw naam of initialen graveren wij GRATIS in het goud op zilveren plaatje wat op een unieke manier in het leder is verwerkt. Walstraat 88 Korte Kerkstraat 12 Lange Kerkstraat 48 Axelsestraat 28 Paardenmarkt 11 01184-16400 01100-15094 01100-14863 01150-13904 01131- 2340 Vlissingen: Goes: Terneuzen: Yerseke: Stormvloeden hebben in Zeeland vaak diep ingrijpende gevolgen gehad. Er vielen slachtoffers, land verdween, nieuw land ontstond, grenzen moesten opnieuw worden vastgesteld. In het tijdschrift Nehalennia, herfst 1981, wordt de vloed van 1906 be schreven voor zover die betrekking had op de Bathpolders in oostelijk Zuid-Be veland. De schade bleef toen echter niet beperkt tot dat deel van de provincie, vooral rond Oud-Vossemeer en in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen (rond Klooster- zande en ten zuiden van Walsoorden) waren de gevolgen ingrijpend. D. Butijn, de latere bedrijfsboer van de Bathpolders, heeft zijn herinneringen te boek gesteld. Zijn geheugen was zo goed, dat hij de gebeurtenissen uit 1 906 nog tot in detail kon beschrijven, '"t Was een geheele dag stormachtig weer met een temperatuur van om en. nabij 't vriespunt, tegen een uur of vier ging de storm in kracht toenemen en daar het juist springtij was werd er een flink tij water verwacht. Reeds dikwijls was het water over de dijk gestroomd zonder de minste schade aan te richten. Zelfs toen de dijk der 2e polder over z'n geheele lengte overliep was men nog niet ongerust. Pas toen de dijk aan de landzijde begon weg te vallen toen werd het ernst, toen wilde men met man en macht naar die plaats snellen waar de schade 't eerst ontstond. Maar eerst toen de dijk bijna aan de geheele lengte aan de binnenzijde afbrokkelde en grote stukken wegvielen, toen pas zag men in, dat hulp hier niet meer baten kon." Treffende details verhaalt Butijn, zoals over stoombootkapitein Jacob van de Klooster, die ziek te bed lag. "De oude Klooster kwam vlot te liggen in z'n ledi- NIEU¥ kant en 't water kwam al hoger, zelfs zoo hoog kwam het dat hij zich als oud schipper naar 't zoldergat kon roeien, 't Water kwam bijna tot aan de zolder maar de oude heer kon juist zittende zich door 't zoldergat steken." Toen het water zakte vond de familie hem hoog en droog. Voor de Engelse maatschappij die eige naar was van de Bathpolders, was de stormvloed de genadeslag. De Engelse polders, zoals de Bathpolders ook wel werden genoemd gingen over in han den van o.a. Goese notabelen. Vele polderbewoners wachtten die verande ring niet af, zij vertrokken naar Amerika, de Noordhollandse polders en naar Noord-Brabant. Sinds maandag 28 september liggen ter inzage het ontwerp-deelprogramma 1 982 en het ontwerp-deelplan sociaal- cultureel werk 1982-1985. Het deel- plan geeft het beleid aan voor de ko mende jaren en het deelprogramma is de uitwerking daarvan voor een jaar met daarbij de financiële mogelijkheden. In het programma komen aan bod: op bouwwerk - 437.000,— vormings- en ontwikkelingswerk - 489.000,— kunstzinnige vorming - 485.000,— amateuristische kunstbeoefening 317.000,— jeugdwerk 780.000,— sportieve recreatie - 110.000,— en een reservepost, waarvoor nog geen bedrag is ingevuld. Zes weken lang is er gelegenheid plan en programma te bekijken. Dit kan in het provinciehuis, maar ook in de gemeen tehuizen in de provincie. Bezwaren tegen beide stukken kunnen worden in gediend bij provinciale staten. Sint Pie terstraat 42, 4331 EW Middelburg. De termijn van inzage en indiening van be zwaarschriften sluit op 9 november. De AROB-commissie uit gedeputeerde staten behandelt dinsdag 1 3 oktober om 10.00 uur een bezwaarschrift van de Stichting Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming. Gs hebben een "verklaring van geen bezwaar" afgegeven, waar door het mogelijk wordt een clubge bouw neer te zetten aan de haven van Colijnsplaat. Het Zeeuws coördinatieorgaan is het daar niet mee eens. De tweede kamer uit gedeputeerde sta ten komt om 1 1.00 uur bijeen om een beroep op grond van de algemene bij standswet te behandelen. Er is een be slissing van de gemeente Vlissingen in het geding. Om 1 1.30 uur houdt de derde kamer uit gedeputeerde staten zitting. Het gaat om een beroep van de heer K.C. Hu uit Goes, die een horecabedrijf wil gaan exploiteren. Hij beschikt echter niet over de benodigde papieren en daarom heb ben burgemeester en wethouders een vergunning geweigerd. Tegen deze be slissing komt de heer Hu in beroep. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Voor 6 november worden verzoeken om subsidie ingewacht bij de provincie voor emancipatie-activiteiten in 1982. Die activiteiten moeten een regionaal ka rakter hebben, wat er op neer komt dat inwoners uit meer dan drie gemeenten er profijt van moeten hebben. Andere voorwaarden zijn bewustwording van de vrouw in de samenleving, doorbre king van de rolpatronen van vrouwen en mannen, bevordering van gelijke om standigheden voor mannen en vrouwen en het voeren van "emancipatie-gevoe lig" beleid. In de subsidie-aanvraag moeten vernield worden de opzet, het programma en de doelstelling van het project, hoeveel vrouwen- en emancipatiegroepen er aan meedoen, hoe die groepen zijn samen gesteld en tenslotte moet er een begro ting bij worden ingediend. De verzoeken moeten gericht worden aan: gedeputeerde staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg. Nadere informatie is op hetzelfde adres te halen, telefoon 01 180-27351, toe stel 214 De emancipatiewerksters kunnen advi seren bij het opstellen van begrotingen en de subsidieverzoeken. Zij zijn bereik baar in het Van Eeghenhuis, Herendreef 67, Aardenburg. tel. 01 177-2292 m gend jaar 1.000 nieuwe arbeidsplaat sen zijn geschapen. In Nederland zijn al enkele projecten gestart of in een vergevorderd stadium van voorbereiding. In Groningen biedt de gemeente huis vesting aan zes tot tien nieuwe bedrijf jes. Aan een groter complex wordt ge werkt. In Oude P.ekela maakt een aantal kleine ondernemingen gebruik van de centrale diensten die worden geleverd door de eigenaar van een tapijtfabriek. De gemeente wil de zaak verder uitbrei den. Kortgeleden is in Almere begonnen met de bouw van een bedrijvencentrum dat onderdak zal kunnen bieden aan 25 tot 30 bedrijven. Het initatief is afkom stig van de Rijksdienst „voor de IJssel- meerpolders, de Nederlandse Midden- standsbank en de Nederlandse Mid denstands-financieringsmaatschappij. Ook in Zeeland is de vraag gerezen of er behoefte bestaat aan een bedrijvencen trum. Daarom zal nu in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen een proefonderzoek worden gehouden om te kijken of er ambitieuze mannen en vrouwen zijn die met ideeën rondlopen die kunnen leiden tot het ontstaan van nieuwe bedrijven. Gedacht wordt aan het leggen van con tacten met mensen die: 0 nog in het experimentele stadium zijn met het uitwerken van ideeën voor nieuwe produkten of diensten; in hun werkomgeving mogelijkhe den zien die ze daar niet kunnen realiseren; al een kleine onderneming hebben, maar bij het ontwikkelen van een nieuw produkt barrières op hun weg vinden die ze op eigen kracht niet of zeer moeilijk kunnen overwinnen. Het bedrijvencentrum is niet bedoeld voor activiteiten die niet nieuw zijn. Ook mag er geen concurrentievervalsende werking vanuit gaan. Het proefonderzoek wordt uitgevoerd door het Economische technologisch instituut voor Zeeland, op verzoek van de Acquisitiegroep Zeeland. Inwoners van de gemeenten Temeuzen, Axel, Hulst, Hontenisse en Sas van Gent die denken een goed plan te hebben, worden uitgenodigd contact op te ne men met het ETI voor Zeeland, Nieuw- straat 27, 4331 JK Middelburg, tele foon 01180-141 55 (de heer Lamain of De commissie voor economische zaken vergadert maandag 12 oktober om 16.30 uur. Aan de orde komen de agenda's voor de vergaderingen van de raden van bestuur van de havenschap pen Vlissingen en Temeuzen en het jaarverslag van de NV Haven van Vlis singen over 1980. Verder wordt er ge sproken over een subsidie van 260.000,— voor de verbouwing van het kantoor van het Economisch Tech nologisch Instituut. De commissie voor onderwijs en cultuur komt dezelfde dag bijeen om 19.30 uur. Besproken worden de subsidiëring van de Zeeuwse vrouwenraad 1982 voor een bedrag van 1 10.345,— en de vaststelling van het deelplan sociaal cultureel werk 1982-1985. Verder staan op de agenda het programma so ciaal cultureel werk 1982 en de vast- Als dat zo mocht zijn dan kan misschien inhoud worden gegeven aan het motto "Wordt uw eigen werkgever". Onder deze leus zijn namelijk in het buitenland en sinds kort ook in Nederland zg. be drijvencentra tot stand gekomen of wordt gewerkt aan voorbereidingen. Ondernemers stelling van de subsidieverordening so ciaal cultureel werk Zeeland. De vergaderingen zijn openbaar dus iedereen is van harte welkom. Direct na aanvang is er een half uur spreekrecht voor het publiek. Plaats van handeling: provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Een bedrijvencentrum is een gebouw met een aantal bedrijfsruimten van 1 50 a 200 vierkante meter. Er is een directie die de beginnende ondernemers met raad en daad terzijde staat. Verdere voordelen zijn het gemeenschappelijke gebruik van voorzieningen als telefoon centrale, vergaderruimte en kantine §n het feit dat men in contact komt met andere' beginnende ondernemers, waarmee men ervaringen kan uitwisse len. In Glasgow is men erin geslaagd met groot succes een bedrijvencentrum op poten te zetten. Het staatsbedrijf "Bri tish Steel Corporation" verschafte begin 1979 het kapitaal, midden in de crisis van de*Britse .staalindustrie. Eind vorig jaar waren in het centrum 60 bedrijfjes gevestigd, met meer dan 500 werkne mers. Gezamenlijk betalen de onderne mers de kosten van het centrum. Ver wacht wordt dat tegen het eind van vol- gevraagd Na 19.00 uur 01180-15068 n (bonböomjcvtjc

de Faam | 1981 | | pagina 13