Voor modieuze najaarsschoenen laatste 4 halfvrijstaande hoek-herenhuizen wachten op een gelukkig gezin in plan Dauwendaele aan de Buitenhovelaan te Middelburg! BROODVERBRUIK IN TIEN JAAR MET 42 PROCENT GEDAALD 2 i 8 sinus NATIONAAL KAMPIOENSCHAP LEGO BOUWEN Belgisch jazzorkest op avond van Scaldis Swing Society De 4 laatste gezinnen kopen een hoekhuis met ekstra privacy! Kom beslist naar dit aantrekkelijke plan küken! ADVERTEREN DE FAAM 5 Si N c: co o AD VER TEREN V de delta Cher Ronald Coiffures Cher Ronald Coiffures ad ver teren De Faam Woensdag 7 oktober 1981 veilig voor 'voet'gangers Wegens 25-jarig jubileum: MINDER AFVAL IN 1980 v En terecht, want als u kijkt wat u voor f 159.000,- v.o.n. krijgt dan begrijpt u waarom. De woningen hebben een royale living plus een open keuken. Op de eerste ver dieping drie slaapkamers, een luxe bad kamer met ligbad èn een extra douche. En via de trap naar de zolder ontmoet u een ekstra fikse ruimte die zowel als hobby- of ekstra slaapkamer is in te richten, uw stookkosten blijven binnen de perken, want aan isolatie werd alle aandacht besteed. Ook de percelen zijn trouwens goed bedacht; de oppervlakten varieren van 285-370 m2. 1& u heeft het gemerkt, de prijs van deze prachtige huizen is bizonder interessant. En als u de model woning zelf bekijkt, zal uw enthousiasme nog méér stijgen. Mocht u overigens een bestaande woning hebben, dan ruilen wij die graag in tegen de huidige taxatiewaarde. Kom dus kijken naar plan Dauwendaele! verzorgt de kapsels in Britannia bij de modepresentatie tijdens de dansavond vrijdag 9 oktober Vredehoflaan 63 Vlissingen Tel. 67722 Een van de carnavalshits dit jaar was het liedje "100 pannebroden". Het werd gezongen door Henk Molenberg. Hij was er geregeld mee te horen op de radio en op de tv ook te zien. Witbestoven zag hij er dan altijd uit; zoals je dat verwacht van heel ouderwetse bakkers. Reken maar dat de bakkers in ons land helem&él in hun sas waren met dat liedje. "Aten de Nederlan ders nog maar honderd pannebroden per jaar", zullen ze menigmaal gedacht hebben. Panne brood is een oud woord voor in een broodpan of een vorm gebakken brood. GROOTSCHEEPSE BROODCAMPAGNE Kirsty MacColl-'Desperate Character' (Polydor) Herman van Boeyen's All Star Vitesse - 'Good news' (TTR) Wah-'Nah-Poo-The art of bluff' (Eternal). CO rn oo 53 OORZAKEN DALING ONTSTAAN VAN BROOD BROODNAMEN VERHAAL APART de kortste weg naar de consument in ADVERNEMEN ADVERTELLEN ADVERDRAAID ADVERZIEN ADVERGETEN ADVERB0UWEN ADVERK0PEN ADVERTENTIE Ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van Lego Nederland in 1982 (het Deense bedrijf viert dan tevens zijn hal- ve-eeuw feest) organiseert deze speel goedfabrikant een Nationaal Kampioen schap Lego bouwen, waaraan naar ver wachting meer dan 25.000 kinderen zul len deelnemen. Dit jaar al beginnen de eerste voorronden, waaraan de 150 be langrijkste speelgoedwinkeliers over het gehele land verspreid zullen meewerken. Na regionale tussenronden in vier pret parken, op 4 en 11 september 1982, strij den tenslotte op 16 oktober 200 kinderen in twee categoriei'n op Schiphol om het Nationale kampioenschap. Deze twee categorieën zijn 'technisch Lego' voor kinleeftijdsklasse 5 t/m 8 jaar. Het is de bedoeling dat in de voor ronde de kinderen thuis naar eigen fan tasie en idee met Lego een werkstuk maken en dat bij de plaatselijke winke lier aanbieden ter beoordeling door een jury. Daaruit komen dan in beide cate gorieën steeds tien prijswinnaars naar voren, waarvan de drie hoogst geklas- seerden voorde halve finale uitgenodigd worden. Tenslotte zullen van deze 900 kandidaten tweemaal honderd jongens en meisjes tijdens de finale op Schiphol twee uur lang wedijveren om het Natio naal Lego Kampioenschap. Op deze dag wordt een groots feestpro gramma voorde kinderen en hun ouders op Schiphol georganiseerd met o.a. rondleidingen en optredens van beken de artiesten. De aardigste werkstukken blijven daarna een maand lang op Schiphol tentoongesteld, samen met fo to's van de halve finale. Jongens en meisjes tussen de 5 en 12 jaar kunnen zich opgeven bij de deelnemende 150 speelgoedwinkeliers, die t.z.t. aan een aparte sticker op de winkelruit herken baar zullen zijn. ÖÖÖÖÖÖOOÖOOOOOÖOÖOOÖOCSXXKWWOOOOOÖÖCXX: Het lijkt goed te gaan met de veelbe sproken afvalberg. In het afgelopen jaar is de stijging Voor het eerst in twee de cennia niet toegenomen maar kleiner geworden. De reden waarom is minder prettig. De niet zo rooskleurige econo mie is er namelijk de oorzaak van. Het Instituut voor Afvalstoffenonder- zoek in Amersfoort ontdekte een directe relatie tussen de hoeveelheid huisvuil. het nationale inkomen en de consump tie. Gaat het minder goed. dan wordt er minder besteed en geconsumeerd. Het gevolg is dan minder afval. In 1979 was nog sprake van een stijging van de hoeveelheid afval van vijf pro cent. In 1980 daalde dit tot twee procent. In kilogrammen uitgedrukt, betekent dit dat in 1979 per Nederlander 369 kg werd aangeboden en in 1980 zeven kilogram minder, nl. 362 kg. liet Instituut voor Afvalsoffenonderzoek verwacht trou wens dat de komende jaren hel aange boden afval niet opnieuw zal stijgen. WÖÖÖOÖOCXWOOOÖÖOÖOOÖÖÖÖÖOOOOÖOÖOOOOOO The Rhdi Balliu Society Serenaders spelen zaterdagavond 10 oktober op de maan delijkse jazzavond van de oude stijl jazzclub Scaldis Swing Society in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. De Belgische formatie is het eerste buitenlandse orkest dat in het zesde jazzseizoen in Middelburg speelt. Het is de bedoeling dat er in de loop van het seizoen nog meerdere buitenlandse bands naar de Zeeuwse hoofdstad komen. The Rudi Balliu Society Serenaders spelen de pure New Orleans-stijl. if GS U kunt over dit projekt van Bouwbedrijf De Delta B.V., inlichtingen krijgen bij de heer E. Troost, Schouwsedijk 2, 4318 TM Brouwershaven. Tel. 01119-1851 (kantooruren) privé 01116-1724 en MAKELAARSKANTOOR SINKE-KOMEJAN, Damplein 34 te Middelburg. Tel. 01180-26455. Uitvoerige dokumentatie^ is voor u beschikbaar. Een jaar of tien geleden at de gemid delde Nederlander er nog zoveel. Maar tegenwoordig eten ze er nog slechts een stuk of 65. Het broodverbruik is de af gelopen 25 jaar met maar liefst 42 pro cent gedaald. Daar stond tegenover dat de bevolking groeide, zodat het werke lijke broodverbruik niet met 42 procent, maar met 18 procent is teruggelopen. In bakkerskringen spreekt men in dit geval over een daling niet van 18 procent, maar van 50.000 balen per week. Elke bakker meet zijn omzet namelijk af aan het aantal beien. Het zal duidelijk zijn dat het sterk ver minderde broodverbruik ingrijpende gevolgen heeft gehad voor het hele bak kersbedrijf. In 20 jaar is het aantal bak kersbedrijven teruggelopen van ruim 10.000 naar ongeveer 4.000. Hiervan worden er 120 tot het grootbedrijf gere kend, de grote broodfabrieken. Zij ne men 40 procent van de broodproduktie voor hun rekening. De rest wordt dus door het midden- of kleinbedrijf (de warme bakker om de hoek) vervaardigd. In de gehele bedrijfstak werken 34.000 mensen. Momenteel wordt nog 20 procent van het brood aan huis bezorgd. Op het platteland ligt dit percentage nog boven de 30. Ongeveer 40 procent van het da gelijks brood wordt via de bakkerswin kels verkocht. De overige 40 procent via de supermarkten. De enorme daling van het broodverbruik heeft de bakkerswereld ertoe gebracht een grootscheepse broodcampagne te starten. Meer broodverbruik betekent namelijk meer werk voor de bakkers. En, zo zeggen ze, het is ook gezond om meer brood te eten. Nederlandse voedingsdes kundigen steunen de bakkers in deze laatste opvatting. Zo zei professor Hautvast vorig jaar op de Dag van het Brood: "De gezonde, eenvoudige boter- Dave Edmunds, de onge kroonde koning van de pub-rock heeft er een muzi kaal zusje bij: Kirsty Mac- Coll. De Engelse had enkele maanden geleden een grote hit met There's a guy works down the chip shop swears he's Elvis', een perfecte 'Ed munds' rocker. Het nummer is in twee ver sies (een rock- en country- versie) terug te vinden op Kirsty's onlangs uitgebrach te debuutelpee 'Desperate Character'. Ik was eerlijk gezegd bang dat There's a guy' een uit schieter zou zijn, waarbij de rest van de elpee schril zou afsteken. Dat valt echter reuze mee. Kirsty beschikt over een aardig stemmetje. Haar stem beheersing is zo danig dat ze ook het wat ruigere (rock)werk goed aankan. Nagenoeg alle nummers op 'Desperate Character" zijn geschreven door Kirsty, bij gestaan door Phil Rambow, Lu en Johnstone. De songs doen qua sfeer no gal jaren zestig-achtig aan: Kirsty moet een zwak heb ben. net zoals ik trouwens, voor meidengroepen als de Roneites, Chrystals, enz. en de klassieke rock roll hel den. Een fraai nummer vol tienerromantiek is 'See that girl' en ook 'Falling for face', en 'Just one look' mogen er wat dat betreft zijn. 'The real ripper' is mij echter iets te jazzy, terwijl ook het Zuida- merikaanse 'Mexican sofa' niet echt kan bekoren. Daar staan gelukkig zeer fraaie 'Edmundiaanse' rockers tegenover: 'Clock goes round". 'Hard to believe' en 'There's a guy". De volgende elpee zal moeten uitwijzen of Kirsty een blijvertje is. Peter. een harde leermeester. Dat blijkt weer eens uit de nieuwste schijf van Vitesse, "Good news". Drummer en zanger Herman van Boeyen schreef alle composities, en dat had hij niet moeten doen. Van Boeyen is waar schijnlijk een heel redelijke drummer. Hij heeft tenmin ste een lange staat van dienst. Maar zanger? Com ponist? Dat is hij niet en zal het nooit worden ook. Niet temin schrijft hij de ene Vi- tesse-elpee na de andere vol met grauwe doorsnee-rock gekoppeld aan dommige teksten. Voor iemand die zichzelf slecht kent is de popmuziek Wie aan Liverpool denk: aan de Beatles. De Engelse havenstad is echter ook de thuishaven van psychedeli sche new-wave groepen als Echo and The Bunnymen. Teardrop Explodes en Wah. Van deze laatste groep ver scheen onlangs een eerste album met een wat vreemde naam 'Nah-Poo-The art of bluff. Muzikaal leunt Wah aan tegen Echo and the Bunnymen en Teardrop Ex plodes, wat niet zo verwon derlijk is als men weet dat Wah-leider Pete Wylie sa- men met Bunnymen-zanger lan Mc Culloch en Julian Cope, tegenwoordig leider van Teardrop Explodes, in êén band. The Crucial Three, heeft gezeten. Toch is er enig verschil tussen Wah en de andere bands uit Li verpool. wat vooral komt door het agressieve gitaar spel en de gedreven zang van Wah-leider Pete Wylie (Mr. Bluff). De songs hebben iets opge- jaagds: Wylie zingt over straattereur. het leven in de grootstad en de dreiging van een alles vernietigende atoomoorlog, onderwerpen waar hij geen doekjes om windt. Het leven anno 1981 is hard. en zo ook moet ook de mu ziek zijn. Hore wie hore wil. s co ham zou veel meer op de tafels in de vaderlandse huiskamers moeten terug keren, in plaats van de vette en zoete alternatieven, die de boterham hebben vervangen". Gegevens van de nieuwe Stichting Voorlichting Brood uit Den Haag leren ons hoe het kwam dat er steeds minder brood werd gegeten. Een veranderde bevolking: afname van de groei van de bevolking; kleinere gezinnen; vergrijzing; hoger opleidingsniveau. Wijzigingen in de bakkerijsektor: minder bakkers, dus minder verkoop punten; afname van de bezorging aan huis. De toegenomen welvaart: hoger inkomen; grotere mobiliteit (werk, vakantie); diepvries; groter aanbod van alternatieven voor brood. Aan brood zit een lange geschiedenis vast. Het ontstaan van brood is te dan ken aan een toeval. Vele duizenden ja ren geleden kende men geen brood, maar redde men zich met tarwekorrels. Om die tarwekorrels wat zachter te ma ken en daardoor lichter verteerbaar, werden ze eerst gekneusd en daarna in water geweekt. Het verhaal wil dat zo'n papbrood een keer op de hete stenen bij een houtvuur bleef liggen en dat zo de eerste platte, stevige koek ontstond. Een verhaal apart vormen de namen die we in ons land in de loop der tijden aan brood gaven. Over broodnamen is zelfs een wetenschappelijk werk verschenen. Het is een boek van de hand van me vrouw Jozien Jobse-van Putten en draagt de titel '"n Brood is ginnen stoe ten". Het gaat over de geografische ver spreiding van benamingen van brood in ,ons land. Mevrouw Jobse stelde een on derzoek in en ze heeft van haar boek een studie gemaakt voor mensen die onze taal als hun vak beschouwen. Zo weten we nu dat de rivier de Waal de noorde lijke grens vormt van het gebied waar het woord mik wordt gebruikt voor wit tar webrood. Boven de Waal is geen enkel gebied waar mik in deze betekenis voor komt. En nu weten we dat er in de Peel een gebiedje bestaat waar, evenals in noordelijker gebieden, het woord stoet wordt gebruikt. De moderne broodkoper bij de warme bakker en wat daarvoor moet doorgaan, zal ervan opkijken dat brood in sommi ge tijden en streken zo hard als een plank was. Onze taal kent het woord broodploeg. Dat is de aanduiding van een speciaal mes voor het snijden van heel hard brood. Mevrouw Jobse merkt op. dat in Fries land niet voor niets een snee roggebrood een stik heet. In Groningen en Drenthe spreekt men van een brugge en dat woord staat in verband met breken, vermoedt men. We vrezen, dat het bre ken niet slechts op het brood slaat maar ook op het gebid van de konsument. In veel gebieden was in het nabije ver leden brood de gebruikelijke naam voor roggebrood. Het gebied van rogge broodeters, dat van noord naar zuid door het oosten van ons land zich uit strekt. is natuurlijk tegelijkertijd het ge bied van de roggeteelt. Daar was tot in vrij recente tijden tarwebrood een zeld zaam verschijnsel. Wie over brood sprak, bedoelde roggebrood. Andere broodsoorten kregen een andere naam. bijvoorbeeld stoet. DE^/üSSINGER van ideens uit denemar- ken. 't beste donsdekbed dat er is!! grote keus kleine en zeer grote maten, en bijpassende eigentijdse overtrekjes. pot .in axel heeft honderden gezellige sierkussentjes, badhanddoeken, bijpas- [sende washandjes in zeer i fraaie kleurstellingen, leuk om zo maar eens te kopen of iemand cadeau te geven. POt in axel heeft honderden kleine gezellige, handge- weven perzische kleedjes, heel klein of wat grotere maatjes en... beslist niet duur. POt grote partij wollen marokkaanse berbers met blauw etiket ca. 4,2 kg. p.m2. per m2 1 25.™" 200 x 300 cm nu 750.- in axel heeft heel veel erg mooie spreien, grote en kleine maten, goedkoop dóch ook erg duur. Boooooeooooó »OOOOOOOOOOC

de Faam | 1981 | | pagina 10