E Voortbestaan 'Uit in Zeeland' hangt aan een zijden draadje HELMO DANSSCHOOL JANVIER te zomaar een voetzorg minder! MEUBELHUIS'EVEN KIJKEN" DAAR MOETJE GEWEEST ZIJN. FASHION HET (TONEEL)SPEL OM DE KNIKKERS DANSLES m UW Wantrouwend Kus T reedjes DERT Praktische oplossing Moeilijk object MIDDELBURG Z0UTELANDE 00ST-KAPELLE Scaldis Swing Society opent seizoen M, 4 t 83e jaargang no. 37 - woensdag 9 september 1981 De Faam r knaagt een bijna niet te stuiten wurm in het lichaam van het Zeeuwse coördinatiebureau voor de podiumkunst, de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. De wurm is een bijproduct van het de centralisatiebeleid, waarin (sinds 1979) is geregeld, dat de subsidie voor welzijn en cultuur voortaan de verantwoordelijk heid is van de plaatselijke (gemeentes) overheden. De parasiet is echter puur Zeeuws. Want nergens anders in Neder land draait de provincie op voor een centraal organisatiebureau zoals het SCZ, dat overigens beter bekend is als Uit in Zeeland. De provincie wil nu één deel van de 1,1 miljoen gulden niet meer betalen. Enerzijds omdat men vindt dat de kosten van 'Uit in Zeeland' maar door de gemeenten moeten worden betaald; dat zou passen in de filosofie achter de decentralisatie. Anderzijds zou de pro vincie met dat forse bedrag andere vor men van culturele of educatieve evene menten kunnen organiseren, die tot he den niet aan bod kwamen. Zou de pro vincie deze wens omzetten in beleid, dan is het afgelopen met 'Uit in Zeeland' en moeten de gemeenten hun zaak zelf re gelen. SCZ-directeur Jan de la Mar vindt dit alles een spijtige ontwikkeling en spreekt zelfs van een crisissituatie. Ge deputeerde mr. Paul Boersma wil zover nog niet gaan. Hij voert nog gesprekken met de diverse Zeeuwse gemeenten, om het noodzakelijke geld uit de gemeente kassen te trommelen. W AARIN OPGENOMEN "GROOT WALCHEREN" IN COMBINATIE MET DE VI.ISSIN'GER Hl IS-AAVHl ISOPGEIIEEI WALCHEREN De Faam cn de Vlissinger ma ken deel uit van de Zuidwester combinatie. Huis-aan-huis in Zeeland en West- Brabant, totaal oplage 215335 exem plaren. Boersma geeft wel toe dat zijn missie langs de diverse plaatsen niet erg suc cesvol is geweest. Als zodanig moet ech ter niet al te voorbarig de conclusie wor den getrokken dat 'Uit in Zeeland' op de fles zou gaan. "Ik denk trouwens dat als de gemeenten niet aan 'Uit in Zeeland' willen betalen, er in ieder geval een op lossing moet komen", aldus Boersma, die ook bestuurslid is van de SCZ. De gemeenten betalen tot nu de teaor- ten, die ontstaan na voorstellingen. Per 1 oktober spreken ze er zich over uit of ze ook een deel van de organisatiekosten van 'Uit in Zeeland' zullen meebetalen. Te verwachten is echter dat daar een fors neen zal klinken. Ook al omdat het een publiek geheim is hoe - althans een aantal - oordeelt over de SCZ. Ge meentefunctionarissen uiten hun kritiek vaak wat verborgen en gebruiken ter men als 'Wie betaalt, die bepaalt', en geven daarmee te kennen dat ze onvol doende inspraak hadden in het tot standgekomen programma. "De gemeenten zullen in feite nu moe ten gaan doen. wat'Xe al die jaren heb ben verzuimd", bedenkt Boersma. "Het is bepaald geen taak voor de provincie om de plaatselijke culturele activiteiten te betalen", noemt Boersma de scheef gegroeide situatie, die volgens 'Uit in Zeeland' - directeur Jan de la Mar uniek in Nederland is. De la Mar vindt het overigens begrijpelijk als de gemeenten zich niet door de provincie zullen laten overhalen om bijvoorbeeld de helft van 1,1 miljoen gulden op tafel te leggen. De la Mar: "Dat zou stomweg beteken'en dat ze méér moeten betalen voor iets dat ze nu toch al hebben". Ironisch is trouwens dat de gronden waarop Boersma zijn missie langs de gemeenten baseert, afkomstig zijn uit een rapport - 'Podium of Schavot' - dat is samengesteld (januari 1979) door Uit in Zeeland zelf. "Daarin heb ik getracht om voor de stichting een ander beleid uit te stippelen", verzucht Jan de la Mar. "Er zou volgens dat rapport een her structurering van ons beleid moeten plaatsvinden. Bovendien sprak er een duidelijke visie uit. 'Uit in Zeeland' zou niet als overkoepelend orgaan moeten functioneren, maar meer een onder steuning zijn naar de plaatselijke groe pen. Ik kan me ook enigszins de klach ten van de gemeentebesturen voorstel len. In onze nota 'Podium of Schavot' hebben we er juist aandacht aan besteed om op plaatselijk of regionaal niveau te laten meebeslissen". Toch bestrijdt De La Mar het verwijt dat de SCZ 'dictatoriaal' zou zijn. "Eerder is het beleid elders aan te vallen, waar een schouwburg-directeur alleen bepaalt welke programma's er worden getoond. Wij pretenderen uitsluitend een goed apparaat te zijn, waar kennis van de po diumkunst aanwezig is. En daar kan iedereen gebruik van maken. Dus ook de plaatselijke overheid". De tweede functie van de nota 'Podium of Schavot' was een herstructurering van de subsidiestroom; hetgeen de samen stellers van de nota nu de das lijkt om te doen. Volgens Jan de la Mar blijkt uit deze gang van zaken dat er geen geza menlijke verantwoordelijkheid schijnt te kunnen bestaan. Boersma is op oorlog spad en de gemeenten verschuilen zich in hun holen. Niemand praat over een gezamenlijk beleid. "Het is nog veel er ger", corrigeert de la Mar. "Het lopende seizoen is begonnen, maar nog niet alles is gedekt. Boersma zegt weliswaar dat we voor het volgend jaar weer in de subsidiemolen zitten met hetzelfde be drag als verleden jaar. maar we moeten niet vergeten dat er anno 1981 alles duurder is geworden. Een aantal ont wikkelingen wordt gestuit. En dat terwijl we zo goed op weg waren". Om in podiumtermen te blijven zouden de donkere wolken die zich boven het culturele bureau in Middelburg bundelen en niet veel goeds inhouden kunnen worden omschreven als een drama in meerdere bedrijven. Donder, bliksem en verschuivingen? De la Mar geeft toe dat er de afgelopen twintig jaar (de SCZ is in 1960 opgericht) meerdere foute beslis singen zijn genomen. Sinds hij echter vier jaar geleden van de Stichting 'Het Noorderlijk T neel' - toen ook al ban kroet - naar Middelburg kwam, heeft hij er steeds voor geijverd om een zo profes sioneel mogelijke organisatie op poten te zetten - daarin verpakte hij echter de wetenschap dat ook een organisatie fou ten kan maken en waar gehakt wordt, vallen spaanders. Er dreigt nu een impasse te ontstaan. "De aard van ons werk vereist een planning van minstens één jaar. Het grootste deel van het programma voor het komende jaar is al vastgesteld en gecontracteerd. Indien de voorgestelde afbouw van subsidie doorgaat, zal het geplande theaterseizoen uiteindelijk ernstig in gevaar komen". Over als het hele podiumbeleid wordt gedecentraliseerd zegt De la Mar: "Zouden de gemeenten de theaterpro ducties moeten contracteren, dan krij gen we hetzelfde beeld als in Middel burg. Zij nemen slechts zeventien van de in totaal veertig schouwburgprogram ma's voor hun rekening. En zoals be kend is het juist de gemeente Middel burg die meent het alleen te kunnen en daarvoor een-eigen culturele dienst on derhoudt". De la Mar twijfelt daarnaast aan de kennis van gemeentebesturen, Hij illustreert: "Ooit zei een wethouder: och, als het SCZ wordt opgedoekt, schakelen we het arbeidsbureau in,...". Tenslotte oppert 'Uit in Zeeland'-direc- teur nog de mogelijkheid dat Boersma voor het SCZ een opening houdt. Dat geldt zeker als de gemeenten geld moe ten gaan uitgeven dat er stomweg niet is. Paul Boersma zegt in dit verband zeer nadrukkelijk: "Het publiek mag in ieder geval niet dupe worden". Jan de la Mar en zijn medewerkers hebben vanuit die gespannen situatie een rapport opgesteld, waarin de noordklok wordt geluid over het voort bestaan van de stichting. Als titel draagt dit overzichtsrapport over de vooruit gang binnen Zeeland op het gebied van de podiumkunst de naam 'Van Podium Naar Schavot'. Of dit echter een af doende middel is om de voortwroetende wurm een halt toe te roepen is pas na 1 oktober bekend, als de gemeenten hun oordeel over het Boersma-voorstel heb ben uitgesproken. Ad Hanneman VRIENDSCHAPPELIJ K HUISBEZOEK In het bejaardentehuis 'Buitenrust' in de Middelburgs wijk Dauwendaele wacht de 82-jarige Pieter Jacob Hage iedere week op zijn vriend Willie Buyck (51). Samen maken ze een wandeling, praten wat over koetjes en kalfjes, zijn het niet altijd met elkaar eens, maar hebben een dipg gemeen: Ze verheugen zich op die wandeling. Al twee jaar lang; sinds de dag dat Pieter Hage van de een op de andere dag blind werd. In het Middelburgse Jacob Roggeveenhuis een soortgelijk tafereel. De 83- jarige Johanna Bellaert van der Klooster wordt eens per week afgehaald voor een wandeling met de rolstoel naar haar zus. Achter die rolstoel loopt haar vriendin, de 58-jarige Frieda Boom-Pelle. Deze ontmoeting vindt al driejaar plaats. Frieda Boom en Willie Buyck zijn bei den aangesloten bij de organisatie die een oudere, eenzame of zieke mede mens bezoeken, 'vriendschappelijk huisbezoek' genaamd. Beiden ontdek ten dat de kortstondige wekelijkse ont moeting zoveel vreugde inhoudt, dat er hechte vriendschappen uit kunnen groeien. Beide vriendschappelijke bezoekers zijn lid van de Unie Van Vrijwilligers. Willie Buyck is één van de vier mannen, die lid is van deze overwegend uit vrouwen bestaande vrijwilligersorganisatie. Over zijn bezoek aan de heer Hage zegt hij: "Ik heb eerst twee andere mensen ge holpen. Bij de heer Hage kom ik al twee jaar jaar. Weer of geen weer, we gaan er altijd uit". Pieter Hage vertelt heel wat te danken te hebben aan Willie Buyck. "We zijn goeie maats geworden. Hij komt welis waar niet uit Nieuwland. de plaats waar ik altijd heb gewoond, maar hij weet over veel zaken van Nieuwland mee te praten". "Dat komt", aldus Buyck, "omdat ik chauffeur ben geweest bij een metaal bedrijf. Zodoende kwam ik ook wel eens in Nieuwland". Nu is Willie Buyck WAOer. Hij vindt dit werk "een zinvolle tijdsbesteding". Hij voegt daaraan toe: "Er zijn veel mensen WAOer of werkloos. Soms zie ik ze staan in de stad. Ik vraag me dan wel eens af waarom ook zij geen vrijwilli gerswerk gaan doen". Mevrouw Pieternella Hage-Oreel keek aanvankelijk wat wantrouwend op tegen de vreemde man, die haar echtgenoot wekelijks kwam weghalen. Naar gelang de tijd echter vorderde en zij zag dat haar man opgewekt terugkwam, accepteerde ze de vreemdeling. Nu is ook zij bevriend met de bezoeker. Ook mevrouw Ria Buyck komt soms mee. Kenmerkend voor de vriendschappelijke band tussen het oude en jonge echtpaar is dat me vrouw Hage met oma wordt aangespro ken. Het bezoek van de UVV-vrijwilliger maakte de plotselinge ziekte van de heer Hage wat draaglijk. Hij zegt daarover: "Ik heb mijn hele leven in de buiten lucht gewerkt. In de landbouw, bij een meelbedrijf, controleur van planten kundige dienst, zeg maar als los werk man. maar altijd buiten. Ook nadat ik was gepensioneerd kon ik niet binnen blijven zoals mijn vrouw, die het heerlijk vindt om thuis voor de TV te zitten. Toen ik plotseling blind werd, omdat mijn oogspieren geen voeding meer kregen, zat ik aan huis gekluisterd. Ge- 'lukkig kwam Buyck toen op de proppen. Overigens komen mijn dochter en mijn zwager ook wekelijks". In het humanistische bejaardentehuis Jacob Roggeveen zit mevrouw Johanna Bedaart van der Klooster. Zij heeft geen kinderen en is geruime tijd weduwe, s mevrouw Frieda Boom-Pelle binnen komt krijgt ze een ferme kus. "Ja, ja, we zijn flinke vriendinnen. Dat klikte me teen", zo legt ze uit. Mevrouw Bedaart is gekluisterd aan een rolstoel. Ze is echter enorm gebrand op wat frisse lucht. Bovendien is ze ondanks haar leeftijd (83) nog enorm kwiek. "Ik ben tegen mijn tachtigste in een rolstoel terecht gekomen. Verder ben ik nog kerngezond". Zij verheugt zich op de komst van mevrouw Boom, iedere maandagmiddag. Mevrouw Bellaert woonde vroeger aan de Veersesingel en voordien aan de Nieuwe Haven. "Ik kon er de treedjes niet meer opkomen, dus was ik wel aangwezen op een bejaardentehuis. Lie ver zou ik echter in een eigen huis wonen. Het kamertje waarop ik hier woon is wel leuk en gerieflijk, maar er gaat niets boven een eigen woning". Maar Frieda Boom en een paar nichtjes brengen haar waar ze zijn wil. Dat kan een wandeling zijn door de stad of een bezoek aan haar zuster. Ook bezoekt ze wel eens haar vriendschappelijke be zoekster. "Meestal als het mooi weer is. Dan kunnen we in de tuin", verklaart mevrouw Boom. UT. Bang&Olufsen ÜB DeDee^5»-?xxwsvant»ewengöuia 3|aar q3(antie riRNA Niauwendijk 35-39 VLISSINGEN Hel echtpaar Hage wandelt hier samen met Willie en Ria Buyck (foto Ruben Oreel) Over haar vrijwilligerswerk onthult me vrouw Boom: "Ik doe dit werk al vele jaren. Ook toen in in Limburg woonde. Sinds vijfjaar woon ik in Middelburg en heb toen de eerste jaren niets gedaan. Sinds driejaar ben ik weer actief bezig. Ik bezoek iedere maandag twee mensen. Ik begin met mevrouw Bellaart. breng haar naar haar zuster, dat neemt dan ongeveer êen uur in beslag en bezoek dan een blinde mevrouw, namelijk me vrouw Jo Roessingh". Frieda Boom-Pelle vindt het geen extra opoffering om dit werk te doen. "Ik ben iemand van practische oplossingen. Het enige dat ik heb moeten leren, is luiste ren. Vooral nu ik zelf ook al wat ouder wordt, begrijp ik de probleempjes van deze mensen wat beter". Ze stelt echter even later vast: "Je kunt dit vrijwilligerswerk ook doen als je jong bent". Mevrou.w Boom heeft vier kinderen en heeft desondanks altijd voldoende tijd over gehad voor dit werk. Ze benadrukt: "Dit werk is daadwerkelijke hulpverle ning". We praten na met mevrouw An Vasten houd. Zij is leidster van het project. "Het is enorm moeilijk om mensen voor dit project te krijgen. Het gebeurt in alle stilte: je timmert niet direct aan de weg. Bovendien is bekend dat de bezoeker of bezoekster niet altijd succes boekt". "Voor de UW is het een van de moei lijkste projecten. Maar tegelijkertijd constateren we dat er over de hele lijn een teruggang is in het aanbod van vrij willigers. Bijvoorbeeld het project 'Ta feltje dekje', ook daar is een duidelijke teruggang in", verzucht mevrouw Vas- tenhoud. Mevrouw Vastenhoud is niet alleen leidster van het project, ze coördineert ook actief. "Als er een verzoek bij ons binnenkomt van een bejaardentehuis bijvoorbeeld, dan ga ik eerst zelf op be zoek en praat met de te bezoeken man of vrouw. Tegen de tijd dat ik inzicht krijg in hoe zo iemand is, weet ik welke vrij williger geschikt is, die dan ook door mij wordt geintroduceerd". Mevrouw Vastenhoud ontdekte dat het vriendschappelijke huisbezoek fantas tisch werk is. "Je voorziet enorm in een behoefte. Als vrijwilliger krijg je veel dankbaarheid. Maar je komt ook ver schrikkelijk veel ellende tegen. Je moet echter leren de problemen niet mee naar huis te nemen. Daar heeft niemand iets aan Voeten moeten hun natuurlijke welvingen terug vinden in de schoenen. Dat gaat vaak ten koste van het model, maar ook ten koste van veel voetpijn. U kent dat knellende gevoel wel. Wij hebben goed passende schoenen die er toch modisch uitzien. Wij zorgen voor uw voeten en dat is al een hele zorg minder. U bent van harte welkom bij: Voor informatie over deze onbetaalde ban: mevrouw A. Vastenhoud, Meanderlaan 230. Middelburg, telefoon 36712. [C U l» {niji 1 lij IMlFiS taSJ—yr K nmiiïiiniH Zuidzandc tussen Oostburg en Cadzand, tel. 01170-2161. 's Zondags geopend van 2 tot 6 uur. Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur Deze week kunt u nog inschrijven voor één van de volgende clubs in: scholieren (alleen jongens) maandag 18.30 u donderdag 16.30 u. (echt)paren maandag 20.00 u. dinsdag 20.00 u. donerdag 21.30 u. alleenstaanden (alleen heren) donderdag 20.00 u. woensdagavond scholieren - jongelui - (ccht)paren donderdag scholieren - jongelui - (echt)paren Inlichtingen en inschrijvingen 's maandags van 18.30 u. tot 21.00 u. in het Concert en Gehoorzaal, Singel straat 13 Middelburg, of dagelijks van 14.00 u. tot 17.00 u. Tel. 01100-20176 GOES -MIDDELBURG-ZIERIKZEE Jacob Valckeplein 4 - Goes - tel. 01100-20176 De oude stijl jazzclub Scaldis Swing So ciety opent zaterdag 12 septber het nieuwe seizoen met een optreden van The Wooltown Jazz Band in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. The Wooltown Jazz Band heeft onlangs het 25-jarig bestaan gevierd. Al eerder speelde deze band in Middelburg. Vele jaren geleden speelde de formatie rees in het 'Schuttershof en volgen en krante- bericht uit die tijd 'deinde een groot pu bliek op de volumineuze klanken van The Wooltown Jazz Band'. Ook nu nog zorgt de band voor een heerlijk opzwepende dixielandmuziek. Modernere klanken dan eertijds waarbij vooral de vocale partijen 'de pan uits- wingen'. De band is tevens uitgenodigd om begin volgend jaar in New Orleans enkele optredens te verzorgen; een be wijs dat ef voortreffelijke dixieland ge bracht wordt. De avond begint 21.00 uur.

de Faam | 1981 | | pagina 1