prijswijzer! 1995.- HH DE KLERK BIJOU BUOU H gevonden voorwerp kan terugschieten De badkamer op maat staat bij de Technische Unie Vrouwenraad hoopt nu een VIDO-groep op te richten HONDERD PIEK HELMO OPROEP MEUBELHUIS'EVEN KIJKEN: DAAR MOETJE GEWEEST ZIJN. - 4 19.95 FASHION 83e jaargang no. 36 - woensdag 2 september 1 981 „BETERE GESCHENKEN" kop en schotels in de 5 bekende dekors Toestemming Verboden NEDERLAND OKE IN MIDDELBURG ALLEEN VOOR VROUWEN Kwalijker Walcheren Basketbaltoernooi in Middelburg J.P.A. ROSSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIE aan alle jongeren, die minimaal van de fiscus terug willen vangen. ffitTr Wonen is meer dan h dak boven je hoojd Vorstelijk zitcomfort vlissingen: spuistraat 6, tel. (01184-17720) IDEAAL VOOR ELKE MAN voor zijn werk, vergaderingen.... DOCUMENTEN MAPPEN ^eze tas Lange Delft 44 - Middelburg De 'NIEUWE' zaak op de hoek De Faam® van 25.- voor WRIN ()I>GKM)M1\ '(.ROOI \LCH1R1 V l\ ('OM BI NA 1 IE MK I l)F I.ISSINGKR UI IS- W-Hl IS (J| HIFI \l.( HFRFN et Middelburgse en Vlissingse werkloosheidsproject heeft het komende seizoen een vergaand samenwerkings verband hoog in het vaandel staan. Vooral bij het opzetten van kleinschalige bedrijfjes (zonder winstoogmerk) kan deze regionale samenwerking van het allergrootste belang zijn. De projectlei ders Tiemen Goossens (Vlissingen) en Nico Munster en D aisy Verbunt (beiden Middelburg) overwegen bovendien, om ook de Walcherse plattelandsgemeenten voor het project te interesseren. Daar voor zullen echter nog gesprekken met de betrokken wethouders aldaar moeten worden gevoerd. De opzet van werkloosheidsprojecten is om mensen zonder baan de mogelijk heid te bieden de tijd zinvol door te brengen. De projecten moeten de wer klozen bovendien stimuleren om een vaste baan in het arbeidsproces terug te veroveren. Vooral die laatste regel van de doelstelling in moeilijk te verwezen lijken' nu de bestaande banen steeds twijfelachtiger worden en ontslagen van honderden per week de voorpagina's van kranten allang niet meer halen. Blijkbaar is werkloos worden maat schappelijk gezien enigermate geaccep teerd. Nico van Munster daarover: „Hoewel de maatschappij milder over een wer kloze oordeelt dan een aantal jaren ge leden. voelt de werkloze zich nog steeds een slachtofer. Hij of zij begint de d doelloos. Er is geen dagindeling meer. De scheiding tussen werk en vrije tijd is weggevallen. Bovendien wordt men af hankelijk van instanties, die telkenmale controleren. Alles moet kloppend zijn. Doelloosheid en inkomensverlies zijn het resultaat. Hoewel het perspectiefloze bestan bestaan in principe voor alle leeftijdsgroepen geldt, is die druk ken nelijk sterker bij ouderen dan bij jonge ren. Vanuit die invalshoek organiseren wij sociaal kultureel werk. Dit betekent dat er mogelijkheden worden geboden om creatief bezig te zijn of een taal te gaan leren. Waarneembaar is overigens, dat iemand met wat om handen zich minder laat meeslepen met het gevoel geen waarde meer voor de maatschappij te hebben. Sociaal-cultureel werken houdt dus in. samen met anderen zinvol bezig te zijn". In het kader van deze sociaal-culturele activiteiten worden in Vlissingen en Middelburg cursussen gehouden zoals theater en spel, fotografie, pottenbak ken, taalvaardigheid (Nederlands en En gels) en andere creativiteitscursussen. De organisaties en instellingen die de cursusmogelijkheden voor werklozen scheppen zijn: het Vormingswerk Jong Volwassenen (VJV), de jongerencentra Midgard in Middelburg en De Piek in Vlissingen, het Zeeuwse Instituut voor Kunstzinnige. Vorming (ZIKV) en de Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU). Bovendien hebben de plaatselijke so ciaal culturele instellingen cursussen voor werklozen in hun programma op genomen. Nu de doelstelling van de werkloos heidsprojecten om mensen te stimuleren een baan in het arbeidsproces teurfterug te veroveren in vele gevallen onmogelijk is - er is stomweg geen werk - krijgen de plaatselijke werkgemeenschappen een hoge prioriteit. De plaatselijke werkge meenschappen houden in dat mensen middels een klussenbus, een tuinderij of andere projecten hun eigen werk creë ren. In Middelburg wordt binnenkort een begin gemaakt met een biologische tuin. Deze zou volgens de plaatselijke projectleiders een regionaal karakter moeten dragen. Belangrijker echter dan het idee op zich is hoe de mensen die in een dergelijk project aan de slag gaan, er zelf mee omgaan. Van Munster: „Voor veel mensen is het een eng idee om zelf werk te creëren. Maar ik heb de overtuiging dat er dankzij deze zinvolle bezigheid een stuk eigenaarde wordt teruggewon nen". Moeilijker wordt het als de plaatselijke werkgemeenschap een bedrijfje start. Een klussenbus, zoals al in enkele plaatsen in Nederland functioneert, kan voor de bestaande midden- en kleinbe drijven enige concurrentie inhouden. Er is dan ook niemand die dat probleem wegwuift. Van Munster: „We overwe gen dan ook om een commissie in het leven te roepen. Deze zou een soort platform moeten zijn waarin vakbon den, plaatselijke of regionale instanties, het middenen kleinbedrijf, Kamer van Koophandel, het arbeidsbureau en wer klozen zijn vertegenwoordigd. Als je dan kleinschalige bedrijven opricht kunnen spanningen over concurrentie worden voorkomen. Doe je het alleen als pro ject. dan slaat onmiddellijk iedereen op tilt". Naast deze van opzet blijvende projec ten, bestaat er sinds kort ook de moge lijkheid voor een werkloze om vrijwilli- gerserk te doen zonder de uitkering te verliezen. De Middelburgse project leidster Daisy Verbunt oppert dat er onder de werkloze vaak ten onrechte de mening bestaat dat (onbetaald) vrijwil ligerswerk niet mag. Het mag wél en daarvoor heeft het ministerie van So ciale Zaken een aantal (spel)regels op gesteld. De belangrijkste zijn, dat toe stemming moet worden verkregen van de bedrijfsvereniging (het GAK) en er aan het arbeidsbureau een beric tje moet worden gestuurd. Bij een uitkering van de Sociale Dienst moet uiteraard daar een melding naartoe. Het Middelburgse werklozenproject 'Project Mensen zonder Baan' houdt als ouverture voor het komende seizoen een Open Middag in het VJV-gebouw aan de Latijnse Schoolstraat. Van half twee tot vijf zijn er activiteiten, die alles met werkloos zijn hebben te maken. Zo worden films getoond over alternatieve arbeid en kleinschalige bedrijven en er is een videoband, gemaakt door de Vlis singse projectgroep werklozen. Verder kunnen de bezoekers van deze manifes tatie een 'doolhof van verwachtingen' bezoeken. Daarin moet dan duidelijk dat de verwachtingen die iemand koes tert - zoals carrière maken - na het be halen van een diploma, geen automatis me (meer) inhouden. Het Vlissingse project houdt de intro ductiebijeenkomst voor het nieuwe sei zoen over een aantal weken. Het pro gramma van die dag is volgens Tiemen Goossens nog niet klaar. Voor informatie: 'Project Mensen zonder BaanLatijnse Schoolstraat 10 in Middelburgtelefoon 01180-35790. Voor Vlissingen: Pro ject Werkloosheid Vlissingen'dr. Ot- testraat I, telefoon 01184-19379. MUNTENJAC'HT Verschikt kijkt hij op. „Wat ben je daar aan het doen", vraagt een voorbij ganger op barse toon. De jongen heeft nauwelijks tijd om te antwoorden. Er volgt opnieuw een vraag: „En heb je daar wel toestemming voor?". De jongen - hoofd naar beneden - schudt schuldbewust van nee. De 14-jarige Marc van Steenbergen, een amateur-archeoloog in de dop, voelt zich betrapt. Plaats van handeling: de tuin van de Hulster basiliek. Gewapend met een metaal detector doorzoekt de jonge Hulstenaar de kërktuin in de hoop onde m?«nten of andere oude voorwerpen te vinden. Z'n vriendjes Peter Biesbroeck en Alexander van Ree zijn hem daarbij behulpzaam. Ze hebben deze keer geluk. De detector zoemt, ten teken dat er munten of andere metalen voorwerpen in de grond zitten. Na enig graafwerk blijken het oorlogsmuntjes uit '42 te zijn. Men heeft echter niet altijd zoveel geluk: de detector reageert ook op spij kers.... De jonge Hulstenaar is één van de vele Zeeuwse muntenzoekers die gebruik maakt van een metaaldetector, een ap paraat die qua prijs praktisch binnen ieders bereik ligt. Dat menigeen in het bezit is van een dergelijk ingenieus ap paraat. in ieder geval in Hulst, staat voor Mare als een paal boven water. Bij de Wallen hoefje volgens de jonge Hulste naar absoluut niet meer te zoeken. „Je zult daar niks meer vinden. Er zijn hier zeker 20 mensen die zo'n detector in huis hebben". Marc, die de metaaldetector overigens van z'n vader heeft geleend, heeft z'n eigen plekjes. „Ik zoek nogal eens bij de Keldermanspoort. Daar vindt je nogal eens wat". Trots laat hij z'n mooiste vondsten zien: een munt uit 1874 en een Middeleeuws muntje. „Ik weet dat omdat ik ze heb opgezocht in een boek van m'n vader. Die interesseert zich er namelijk ook voor". In de West Zeeuws-Vlaamse duinen is ie ook al eens wezen 'snuffelen'. Bij Groede deed hij een gevaarlijke vondst: een Duits munitietasje. „Die heb ik ingeleverd bij de politie". De metaaldetector reageert ook op kogels, granaten en bommen die in de grond verborgen zitten. Munten zoeken met een detector is dus bepaald geen ongevaarlijke hobby. Jean-Pierre Schoutens uit Retranchement, een an dere amateurarcheoloog die beschikt over een metaaldetector, is zich daarvan bewust. Regelmatig stuit hij op over blijfselen van de laatste wereldoorlog, tot nu toe alleen kogels. Een jaar geleden heeft de Retranche- mentenaar zich een superdeluxe detector aangeschaft. Het ding kostte 1000 gul den, er zitten dan ook veel mogelijkhe den op. Desgewenst reageert het appa raat alleen op edele metalen (goud en zilver). Natuurlijk kan de detector ook 'gewone' ijzeren voorwerpen opsporen. Jean-Pierre heeft zo z'n eigen plekjes. .4,Ik zoek overal, in Sluis en in Retran chement". Tijdens z'n speurtochten heeft hij al menig oud voorwerp uit de grond naar boven gehaald, variërend van koperen schoengespen (16e eeuw) en loden musketballen tot munten en delen van een Spaanse sabel. Als hij er gens gaat zoeken vraagt Jean-Pierre eerst toestemming aan de eigenaar van het betreffende stuk land. „Je kunt niet zomaar ergens graven". Er zijn heel wat mensen die daar minder zwaar aan til len Ir. J.A. Trimpe-Burger uit Aardenburg is provinciaal archeoloog van Zeeland en krijgt uit hoofde van z'n beroep nogal eens te maken met amateur-archeolo gen. Enige tijd terug kreeg Trimpe een brief van een man uit Yerseke die hem vroeg of dat eigenlijk wel mocht, dat zoeken met een detector. Hij stuurde de brief door naar de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) te Amersfoort. Uit het antwoord blijkt, dat het met een detector opsporen van metalen voorwerpen niet is verbo den, tenminste niet bij de wet. Vondsten die uit oudheidkundig oogpunt van be lang zijn, is men verplicht te melden bij de Rijksdienst of de provinciaal archeo loog', in dit geval dus Trimpe-Burger. Loskade45,4331HX Middelburg. Tel. 01180-28030. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. Donderdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. Volgens de Monumentenwet is het ech ter verboden oudheidkundige voorwer pen met een schop op te graven. Dit betekent echter, men mag ze wel opspo ren m.b.v. een detector maar niet op graven. Het zoeken naar oudheden kan yolgens de ROB-brief het beste worden overgelaten aan deskundigen. Door on gecontroleerd graafwerk worden be langwekkende sporen vernietigd. Tot zover de wet, nu naar de praktijk. Die is wel even anders. Er wordt heel wat af- gewroet in Zeeland. Regelmatig krijgt Trimpe-Burger gevonden oudheden toegestuurd met het verzoek ze te on derzoeken. Hoewel het bij de Wet ver boden is zal Trimpe deze mensen nooit aangeven bij de politie. „Als mensen belangwekkende oudheidkundige - vondsten doen, doen ze er verstandig aan dit bij mij te melden. Het gaat de Rijksdienst voor Oudheikundig Bode monderzoek in eerste instantie niet om het bezit van het voorwerp maar om de wetenschappelijke waarde ervan. Wan neer we een voorwerp binnenkrijgen, bijvoorbeeld een oude munt. dan wordt nagegaan hoe oud deze is, wordt de vindplaats genoteerd. Ook wordt een foto of tekening van het betreffende voorwerp gemaakt. Hierna kunnen de mensen hun vondst desgewenst terug krijgen". Veel kwalijker vindt Trimpe-Burger mensen die met opzet bepaalde uit we tenschappelijk oogpunt belangwekkende vondsten opzettelijk achterhouden. Trimpe-Burger: „Soms is men bang de vondst kwijt te raken als men deze bij ons meldt. Die veronderstelling berust op een misverstand. Er zijn er echter ook die de vondsten niet melden omdat ze deze voor grof geld willen verkopen. Een beetje te gel of munt brengt tegenwoordig hon derden guldens op". De provinciaal ar cheoloog is ervan overtuigd dat al veel waardevol materiaal op die manier is verdwenen. Vooral buitendijkse gebie den waar eens een dorp of nederzetting is geweest zoals het Verdronken Land van Reimerswaal zijn geliefde terreinen van deze antiek 'stropers'. Trimpe: „Je kunt er niets aan doen. Je kunt alleen hopen dat mensen zo sport ief zijn om belangrijke vondsten bij ons te melden". Anders wordt het wanneer mensen gaan 'grasduinen' in opgra vingsterreinen van het ROB. „Daar moet men uitblijven. Als ik daar mensen betrap, stap ik naar de politie. Dat is je reinste diefstal". Ondanks het feit dat de ROB-terreincn zijn omheind met grote hekken glippen er velen 's avonds en in het weekend doorheen. „Met name in Vlissingen en Middelburg is het raak", Het is ook de reden dat het ROB zo weinig mogelijk ruchtbaarheid geeft aan haar opgravingswerkzaamheden. „Er wordt genoeg weggehaald", aldus Trimpe. Dat munten zoeken met een detector bepaald geen ongevaarlijke hobby is weet hij uit eigen ervaring. „Bij opgravingen stuiten we regelmatig op granaten of ander oorlogstuig. Tot nu toe zijn er gelukkig nog geen ongeluk ken gebeurd". Hoe gevaarlijk het kan zijn bleek tijdens een werk in Aarden burg, een jaar of zes geleden. Een oude re dame bleek vlakbij een levensge vaarlijke granaat te hebben gegra- 'Wees zuinig op uw eigen gezondheid'. Deze slogan hanteert Nederland Oké, de organisatie die de dit jaar gehouden nationale gezondheidsactie coördineert. Helaas waren er op Walcheren weinig organisaties te porren om dit landelijke initiatief op te pakken. Uitzondering is echter de Stichting Middelburgse Vrou wenraad. De dames van de platformor ganisatie voor de Middelburgse vrou wenbeweging vertaalde de gezond heidsactie geheel naar de eigen groep en houdt daarom dinsdag 8 september een voorlichtingsbijeenkomst. In het ontmoetingscentrum 'Dauwen- daele' in de gelijknamige Middelburgse wijk wordt een voorlichtingsbijeen komst gehouden over de verschillende levensfasen van de vrouw. Spreekster is mevrouw H.E. Rijken-Manuel, arts in Middelburg. Zij behandelt onder meer de menstruatie, moeder-kind-relatie, het bejaard worden van de vrouw en de periodes van de zogeheten 'overgang'. De Middelburgse Vrouwenraad vindt vooral de vrouwen in de overgang van belang. In verschillende plaatsen, zoals in Oost-Souburg en Vlissingen starten binnenkort VIDO-groepen en Middel burg komen dergelijke gespreksgroepen van vrouwen in de overgang (VIDO) maar niet van de grond. De Middelburgsen hopen er een klein beetje op dat de voorlichtingsbijeen komst in het kader van de actie Neder land Oké een vertrekpunt zou kunnen zijn om ook in Middelburg een VIDO- groep op te richten. De Middelburgse basketbalclub Dynamo '70 houdt zaterdag 5 september in de sporthal aan de Nassaulaan een basket baltoernooi voor dames- en herenploe- gen. Op de deelnemerslijst prijken diver se sterke ploegen zoals Dynamo '70. SOV Bernisse uit Hellevoetsluis en Eastwood Tigers uit Oosterhout, alle drie bij de dames. Bij de heren zijn BV Oostburg en Alexandrië uit Rotterdam sterke deelnemers. Voor bet internatio naal tintje zorgen de dames en heren- ploegen van bet Franse Escault. Tijdens het toernooi worden nog diverse attracties geboden, zoals een rad van avontuur, een kapster die a la minu de gewenst c upc in de haren snijdt en een e masseur die op verzoek delen van het lichaam bewerkt. Het toernooi in de Middelburgse sporthal start 's morgens om 10 uur en is tegen 19 uur afgelopen. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52. Vlissingen Inlichtingen: ANTWOORDNUMMER 142 4330 VB MIDDELBURG (geen postzegel nodig) n 1 1 g "TflTT' I ~T I - 1 i -L -JU Zuidzande tussen Oostburg en Cadzand. tel. 01170-2161. 's Zondags geopend van 2 tot 6 uur. Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur Een lust voor het oog. Straalt warmte en comfort uit. Breek met de sleur, tover uw kamer in één slag om met deze hoekcombinatie. 2-zitsbank punttafel zitelement punttafel 2 zitsbank. Kompleet voor dinsdag t/m zaterdag geopend Bijou heeft een enorme kollektie documentenmappen, documentenkoffertjes en clippertassen. In een veelvoud van modellen en kleuren o.a. wereldmerken De; Sey en Telstar Samsonitc Cavalet etc. in skai vanaf 10.- tot 32.- in leer vanaf 29.- tot 150.- Documentenkoffertjes vanaf 39.- tot J' 500.- Clippertassen vanaf 23.- tot 249.-

de Faam | 1981 | | pagina 1