39.- DANSCURSUS h'tWv'tsie HELMO oud hoofdingenieur van rijkswaterstaat zag hoe macht technici afbrokkelde maar tegelijkertijd het werk verrijkte Domburgse vlag officieel gehesen MEUBELHUIS"EVEN KIJKEN? DAAR MOETJE GEWEEST ZIJN. DANSSCHOOL JANVIER DL/ ZOMER 1981 FASHION Internationaal waterpolotoernooi INSCHRIJVING NIEUWE iïS: Bang&Olufsen - LffjS" Voordelige en grote keuze in: TRUITJES, T-SHIRTS EN BLOUSES SPIJKERBROEKEN EN ZOMERBROEKEN V.A. 32e jaargang no. 35 - woensdag 26 augustus 1981 Parcival opent seizoen met festival e Deltawerken lijken de Nederlandse strijd tegen de zee in het voordeel van de mens te beslechten. Gestaag rijzen de logge dammen uit de zeearmen omhoog, om dan, lui in het water liggend, met over de ruggen haastende automobilisten, het hartstochtelijk kolkende water defini tief een halt toe te roepen. De door stormen opgestuwde zee krijgt in haar verpletterende honger naar verwoesting geen schijn van kans. Deltadammen vormen als kunstmatige navelstrengen een verbinding tussen brokken land - de eilanden ondergaan schier een metamorfose tot vasteland: een veilige schuilplaats. DERTI 's Maandags van 18.30 tot 21 uur Concert- en Gehoorzaal Singelstr. 13 te Middelburg 01180-12700 Dagelijks van 14 -17 en van 18.30 - 20.30 per telefoon 01100-20176 Ook voor u is er een club bij. Goes - Middelburg - Zierikzee. LANDELIJKE KOLLEKTE voor de KANKERBESTRIJDING Denkt U ook aan liw bijdrage voor KANKER BESTRIJDING in het kollekte-zakje van het Koningin Wilhelmina Fonds, dat U aantreft in deze editie. I. VERBOOM MULDER i* LANGE DELFT 61 MIDDELBURG Faam W AARIN OPGENOMEN "(.ROO I W AI.CHEREN" IN OMBINA1TK MKT I) VI.ISSINGER Ml IN-AAN-Ml ISOPGEHEEI Al HEREN De Faam en de Vlissinger ma ken deel uit van de Zuidwester combinatie. Huis-aan-huis in Zeeland en West- Brabant, totaal oplage 215.335 exem plaren. CIVIEL INGENIEURS De bevolking van de gemeente Domburg kan dezer dagen op twee plaatsen de nieuwe gemeentevlag bewonderen. Donderdag 27 augustus gebeurt dat tijdens de braderie in Oostkapelle (19 uur) nabij de Ne derlands Hervormde Kerk en maan dag 31 augustus (9.30 uur) opent de burgemeester van Domburg P.A.D.H. Diepenhorst met de plech tige eerste vlaghijsing de Domburgse jaarmarkt. Sinds de gemeentelijke herindeling (1966) had Domburg geen eigen ge meentevlag meer. Er is toen naar ge streefd om voor de beide bestaande vlaggen (Oostkapelle en Domburg) een passend symbool te vinden. De stichting voor Banistiek en Heraldiek uit Mui- derberg adviseerde het Domburgse col lege van b en w in mei 1980 om de ge meentevlag als volgt te omschrijven. Zeven banen blauw-geel - gegolfd wit wit - blauw - geel - blauw, waarvan de hoogten zich verhouden als 1:1:4:1:4:1:1, met - de middelste baan éénderde van de lengte onderbrekend - een witte dubbele geopende burcht, verlicht van blauw, ter hoogte van 5/9 van de vlaghoogte. Dit advies is opgevolgd en begin dit jaar machtigde de gemeenteraad het college een passend tijdstip voor de plechtige vlaghijsing aan te wijzen. De Middelburgse zwemsportvereniging 'Luctor et Emergo' houdt zaterdag 29 en zondag 30 augustus een groot interna tionaal waterpolotoernooi in het Poe- lendaele-zwembad in Middelburg. Aan dit welhaast traditioneel geworden toer nooi nemen twee Belgische ploegen deel (KAZ uit Antwerpen en een Gents team) en uit Nederland komen Raket (Delft), ZON (Heerlen), WIK (Wassenaar), De Ham (Krommenie) en de ploeg van de organiserende vereniging 'Luctor'. De damesteams die deelnemen zijn: LZ (Leiden). GZC (Gouda) Argo (St. Oe- denrode). De Ham en Luctor zelf. Voorts is er een aantal aspirant teams uitgenodigd. De wedstrijden zaterdag beginnen om 16 uur en zijn tegen 21 uur afgelopen. Op zondag beginnen de wedstrijden al om negén uur's morgens en zulten rond half vier zijn beëindigd. In het Middelburgse stadspoppenthea- ter 'Parcival' wordt het poppentheater seizoen geopend met een festival, dat vijf achtereenvolgende woensdagen wordt gehouden. Gedurende dit festival treden op: Trudy Kuyper uit Akersloot (Noord-Holland) met 'Bobbelie en de maan" (woensdag 2 september); woensdag 9 september speelt het pop pentheater 'Minuskuul uit Castricum 'Pampelon en de grote Loebas'; woens dag 16 september treedt het poppent heater 'Tam-tam' uit Deventer op met het stuk 'Niet doen, Koen' en één week later speelt Joris Jozef uit Antwerpen 'Al te gek'. De laatste dag (30 septem ber) brengt hel Middelburgse poppent heater 'Jakkus' een premiere: namelijk 'Sterke Wanja'. Alle voorstellingen beginnen om half drie 's middags. De stichting 'Parcival", organisator van dit festival, hoefde voor deze optredens geen subsidie te vragen. De gasten komen 'uit collegialiteilso- verwegingen' naar de Brakstraat in Middelburg, waar het stadstheater zijn vaste huisvesting heeft: Achter het ontstaan van deze bolwerken schuilen denk- en doewerk van civielingenieurs. Vroeger onbedreigd en onbekritiseerd tijdens uitvoeringen van weg- dijk- en damaanleg; nu slechts een deel van een uitgebreide staf met wetenschappelijk geschoolden van velerlei disciplines. De civielingenieur moest inbinden. Democratiseringspro cessen en inmenging van andere moest hij tolereren. Het plantje op de dijk werd net zo belangrijk als het soort zand voor de dijk of weg. Iemand die de verandering van de waardering voor de civielingenieur na drukkelijk meemaakte is ir. H.A.M.C. Dibbits, oud hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat. De geschiedenis van deze bij de ouderen onder ons be kende hoofdambtenaar gaat terug tot vóór de jaren dertig, als de nu 79 xh- jarige (..dat klinkt niet zo oud als bijna 80").in 1924 in Delft afgestudeerd. Na zijn pensionering verhuisde hij naar een kadewoning in Veere. Ook daar bleef hij nog lange tijd actief. Na een betrekking bij een Duitse be- tonmaatschappij (1924) en een tram maatschappij (1926), komt hij in 1934 bij Rijkswaterstaat. In een tijd waar het oprukkende nationaal-socialisme en de oorlogsdreiging nadrukkelijker voel baar worden, is dit bepaald geen riante uitgangspositie voor een jong en ambi tieus academicus. Toch ondervindt Dibbits daarvan geen hinder. In 1939 - hij werkt bij de zogenaamde 'droge' sector; de wegenbouw - wordt hij voor een studiereis naar Amerika gestuurd. Zijn specialiteit op dat moment - de we genbouw - is in die tijd in Amerika re delijk ontwikkeld. Hij herinnert zich over die tijd: "We werkten toen al aan de vierstrooksweg Den Haag-Utrecht-Arnhem. In de Haarlemmermeer lag al een vierstrooks weg naar het voorbeeld van de weg Keu len-Bonn, maar dan zonder tussen- strook. We bouwden voornamelijk naar het Amerikaanse en Duitse voorbeeld; tweemaal twee stroken met een tussen- berm". Later komt ir. Dibbits bij de 'natte' af deling en wordt ingezet bij diverse pro jecten. Het laatste project is de 'indam ming' van het in 1953 geteisterde Zee land. "Ik heb na mijn studie aanvankelijk zeven jaar in de particuliere sector ge werkt. Bij Rijkswaterstaat hield ik me vervolgens 20 jaar bezig met de aanleg, ontwikkeling en beheer van autosnelwe gen en vliegvelden. Daarop volgden acti viteiten in de natte sector zoals inpolde ring en tenslotte de Deltawerken". Het begrip civielingenieur komt in Ne derland vóór 1800 niet voor. De ver schillende technische werkzaamheden om het maatschappelijk milieu te vor men is een zorg voor de lagere overheid, zoals waterschappen en gemeenten. Dij ken, wegen en sluizen zowel als molens werden op ambachtelijke wijze en op grond van traditie en ervaring gebouwd. Opleidingsinstituten voor burgerlijke waterbouw bestonden er niet; het waren militaire opleidingscentra. Het omleg gen van de Rijn bijvoorbeeld rond 1000 n. Chr. was het werk van een Utrechtse bisschop met technische talenten. Ten behoeve van het leger gaf Prins Maurits in 1600 de eerste stoot. Dit re sulteerde im.dt; oprichting van een scho,ol voorftilitairinwejaieurs. ten dienste vany?5 'Fortificatie offe Stereken Bouwinghe'; Simon Stevin, de adviseur van Prins Maurits verzorgt de instructies voor deze school die wordt ondergebracht in de Leidse Universiteit. Stevin droeg overi gens de titel 'Stercktebouwmeester der Verenigde Nederlanden'. Na de Franse overheersing wordt in Delft de artillerie- en genieschool opge richt (1814). In 1816 richt Rijkswater staat een corps ingenieurs op, waarvoor de opleiding wordt toevertrouwd aan het Delftse Instituut. In 1842 volgt de instelling van een koninklijke academie voor Burgerlijke Ingenieurs. Via de naam Polytechnisch Instituut (1864) re sulteert dit uiteindelijk in de Technische Hogeschool. Om een onderscheid te maken noemt men niet-militaire ingenieurs, civielin genieurs. Aanvankelijk droegen de bur geringenieurs van rijkswaterstaat ook uniformen. "Tot ver in de jaren veertig spraken de oudere opzichters ons hoofdingenieurs met overste aan", weet de heer Dibbits nog. In tegenstelling tot de organisatie in Nederland, is in de Verenigde Staten van Amerika het 'Corps of Engineers' van de federale re gering een onderdeel van het leger. Samenvattende zou een civielingenieur kunnen worden omschreven als iemand die technisch werk verricht voor de vor ming en instandhouding van de infras tructuur van onze maatschappij", aldus de heer Dibbits. Gedurende de loopbaan van de heer Dibbits is veel veranderd. De techno craten konden aanvankelijk hun gang taan en werden nauwelijks gedwars- oomd. Met de opkomst van het be wustzijn dat de technologen wel eens aan het milieu vijandige projecten ont werpen, viel de sokkel der civielinge nieurs aan duigen. Kernachtiger dan de soms keiharde acties voor behoud van een open Oosterschelde, is nauwelijks een voorbeeld te noemen in het bestaan van de civielingenieur van Rijkswater staat. De milieu-actiegroepen beukten keihard op het ijzeren harnas van de ci vielingenieurs. En toen er versterking kwam uit de hoek van de visserij, was het ijs snel gebroken en werden méér aspecten bij de waterbouwkundige wer ken betrokken dan alleen veiligheid. Ingenieursbiologie deed haar intrede. Dibbits daarover: "Nu was het bepaald niet zo dat we zonder meer dammen, wegen of dijken ergens neerlegden. Er is wel degelijk rekening gehouden met milieu en landschapsaspecten. Een voorbeeld is dat de Duitsers al druk be zig waren om hun autowegen in het landschap te passen. Landscaping noe men we dat. Toch werden biologische invloeden steeds belangrijker". Wat betreft de Oosterschelde-actiegroc- pen, heeft de heer Dibbits geen prettige ervaringen. In de tijd van de heftige discussies verkondigde hij onverbloemd dat er om reden van kosten de bouw zoals gepland - dicht maken - moest worden voortgezet. Actievoerders plak ten naar aanleiding van die uitspraken zijn huis dicht met affiches. Dat over kwam overigens meer mensen in die tijd, wiens mening afweek van die van de actievoerders. Een belangrijke invloed op het werk van de civielingenieur in de loop der jaren kregen de biologische aspecten aspecten. Ingenieursbiologie werd méér dan een begrip. Dibbits: "Het heeft te maken met de wijze waarop we de kennis van de biologen benutten, om dan rekening te houden met de natuur waarin de inge nieurs bouwen. Zoals gezegd, we bouw den niet zo maar, maar achteraf gezien heeft de invoeging van de biologie in de techniek ook nog voordelen opgeleverd. Vroeger bijvoorbeeld, gebruikten we rijke grond om de grasmat langs de au tosnelwegen zo goed mogelijk te laten groeien. Dankzij de inzichten van de biologen neemt men tegenwoordig arme grond, waarin zich spontaan, behalve gras ook kruidachtige planten ontwikke len, die rosetten vormen, waardoor de groei van het gras wordt onderdrukt. In itiatiefnemer voor deze methodiek is professor dr. P. Zonderdijk, die hierover een boek publiceerde, genaamd 'De bon te Berm'. Vanwege die nieuwe methode is het grasmaaien langs de wegen terug gebracht van zesmaal per jaar tot twee driemaal per jaar. Dat betekent een be langrijke kostenbesparing". De heer Dibbits noemt een aantal ver anderingen in het dagelijkse werk van de civielingenieur. "In de ontwikkeling van dit vak zijn me een drietal dingen opgevallen. Solistisch werken is bij voorbaat uitgesloten. Je hebt als civie lingenieur weliswaar een behoorlijk pakket basiskennis in je ransel, maar het is duidelijk dat één mens niet al die vakgebieden kan beheersen. Er zijn vakspecialisten ontstaan die in een team de problemen aanpakken". De heer Dibbits noemt de basiskennis van een civielingenieur wiskunde, toegepaste mechanica, grondmechanica, kennis van het grondwater-regime, hydraulica, juridische inzichten gericht op ontwerp en uitvoering, construeren, uitvoeren en management. Als tweede verandering in het werk van de civielingenieur valt op de verschij ning van de computer. "Hierdoor ont- Booif voor Danslerares OUw UÈÊÊ DeDee^^x^oeve-svanDeewe^geiuö 3 iaar garantie HRWA n Nieuwendijk 35-39 VLISSINGEN Zuidzande tussen Oostburg en Cadzand, tel. 0117Q-2161. 's Zondags geopend van 2 tot 6 uur. Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur Nederlandse Bond voor Dansleraren Ir. H.A.M.C. Dibbits, oud hoofdin genieur rijkswaterstaat. stond de mogelijkheid om de stroom aan informatie, die op het bureau van de civielingenieur terecht kwam en voor de beoefening van de moderne water bouwkunde onontbeerlijk is, snel te verwerken. Intuïtie en natte-vinger- werk behoorde tot het verleden". De derde, maar niet de onbelangrijkste verandering is volgens de heer Dibbits de betrokkenheid van de civielingenieur bij het maatschappelijk gebeuren. "Vooral wat betreft de milieuproble men. Daarbij moet er naar worden ge streefd dat het doel, vormgeving en uit voeringswijze niet in strijd zijn met de belangen van het milieu. Ik noemde al ingenieursbiologie". De Nederlandse waterbouw staat in het buitenland in een hoog aanzien. Logisch dus dat een hoofdingenieur van rijks waterstaat regelmatig het buitenland bereist. De heer Dibbits heeft als amb tenaar deelgenomen aan missies naar de Verenigde Staten, Engeland en Brazilië. Studiereizen maakte hij naar België, Frankrijk. Duitsland, Noorwegen. De nemarken en Turkije. "De Nederlandse overheid geeft boven dien de ambtenaren de mogelijkheid, als daar overigens gegronde redenen voor aanwezig zijn, tijdelijk verlof te nemen uit hun functie met opschorting van het salaris. Ik heb van die regeling gebruik gemaakt in 1951 om een halfjaar als adviseur van een Deense firma en de aanleg van een vliegveld in Birma te werken. De overheid achtte dit verlof nuttig voor een bredere ontwikkeling van de betrokkene". De heer Dibbits heeft tijdens zijn actieve loopbaan nogal wat artikelen in vaktijdschriften gepu bliceerd. Daarnaast schreef hij drie boeken, waarvan twee samen met Max Dendermonde (schrijver). 'Nederland Waterland', een historisch-technisch overzicht van de waterbouwkunde kwam in 1950 uit. 'De Dijken' en 'We gen naar Morgen' kwamen in tot stand in samenwerking met Max Dender monde. Overigens is het boek 'De Dij- ken'in het Engels vertaald. 'Wegen naar Morgen' schreef Dibbits in opdracht van de 25 jaar jubilerende Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers. Ook na zijn pensionering was de civie lingenieur Dibbits nog actief. "Ik ben als part-timer gedurende twee jaar betrok ken geweest bij de afsluiting van de Lauwerszee. Verder gaf ik aan een cul tuurmaatschappij waterbouwkundige adviezen voor een aantal projecten in Engeland en Madagascar. Tenslotte heb ik mij bewogen op het gebied van juri- Je kunt en mag er niet omheen! Ook üw bijdrage blijft nodig. In dit zakje kunt u uw bijdrage doen. Leg het gevulde zakje nu reeds klaar. Eén van onze vrijwillige medewerk(st)ers komt het over enige dagen bij uw afhalen. N.B.: Wilt u liever per bank of giro betalen? Heel graag! Ook die kaart past in dit zakje POSTGIRO: 26000 BANK: ABN, rtkc-nr. 54.40.54.040 t.n.v. Nederlandse Vereniging tot steun aan het KONINGIN WILHELMINAFONDS .'voor da Kankerbestrijding to AMSTERDAM Telefoon 020-726000 INLICHTINGEN: EUROPALAAN 50 MIDDELBURG TEL. 01180-14503 disch-technische kwesties. Als zodanig was ik betrokken bij arbitragezaken en civiele processen". Dat laatste noemt de heer Dibbits 'werken aan de zijlijn';, "Iets dat altijd mijn belangstelling heeft gehad. Het ging bij die zaken veel om grondmechanische zaken. Wie was er bijvoorbeeld aansprakelijk als er iets mis was gegaan. Bijvoorbeeld het breken van een leiding onder een spoor of fun deringen die slecht functioneerd Een fout van de aannemer of van de con structeur". Hoewel de heer Dibbits zich nog steeds betrokken voelt bij wat er in de maat schappij gebeurt, bouwt hij zijn activi teiten langzaam af. "Mijn werk heeft me altijd veel voldoening geschonken. Het was een zeer afwisselend en fascinerend beroep. Rijkswaterstaat bood bovendien alle mogelijkheden, zodat ik me opti maal ontplooide. Vooral ook omdat je als civielingenieur bij tal van maat schappelijke problemen bent betrok ken". Nauwgezet volgt de met veel plezier in Veere wonende oud civielingenieur een afbouwprogramma. Wél blijft hij ver bonden aan de stichting Delta Cultureel als adviseur. Deze organisatie zet zich in voor culturele activiteiten in de Grote Kerk van Veere en dat geeft voldoening. Iemand die zo actief is geweest in zijn leven, kan niet zomaar stil in een hoekje gaan zitten. Tot slot stelt hij dan ook zeer nadrukkelijk: "hel werk bij Delta Cul tureel doe ik met veel plezier. Maar op mijn vakgebied onderneem ik geen ini tiatieven meer". A d Hanneman foto's Ruben Oreel

de Faam | 1981 | | pagina 1