9Q N SCHIMMEL EN BACTERIE BEDREIGEN HET GROEN I ïS; KH a© sï i| Sa 34 WERKGELEGEN HEID KREEG IN 1980 GEVOELIGE KLAP 19-26 augustus week AANVRAGEN BESCHIKKINGEN <D to to O to O o w a Woensdag 19 augustus 1981 to e. to to to MENU 'TAFELTJEDEKJE' Week 24 t/m 29 aug. tra to Bestemmingsplan "Woonwagencentrum Nieuwlandseweg" Ontwerp van tweede planverandering van bestemmingsplan Griffioen II NIEUWE MAATREGELEN to Q. <D De glascontainers in de stad zijn voorzien van forse blauwe stickers met de tekst: GLAS Inwerpen alleen overdag! A.u.b. geen aardewerk, doppen, afval enz. Een tekst die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Handelt u er naar? Maandelijks vinden diverse openbare vergaderingen in het stadhuis plaats. Deze worden tijdig gepubliceerd in deze voorlichtingsrubriek en in de PZC. Zo mogelijk met daarbij vermelding van de agendapunten. Sinds kort kondigen we vergaderingen ook aan via een tekstbord in de etalage van de voorlichtingswinkel. Op de balie in de voorlichtingswinkel, Lange Noordstraat 19, vindt u aan nieuwe gratis af te halen folders/brochures: - Ontwerp-programma Welzij nsactiviteiten 1982 voor de gemeente Middelburg; - Percentage van alimentaties voor 1981. Alleen om in te zien Bij de afd. Algemene Zaken: De 8e aanvullende monumentenlijst die gaat over de percelen Londensekaai 35 en Noordweg 381-383. Beroep mogelijk bij de Kroon tot 3 oktober. "O a to to De compressor waarmee de mensen van Gemeentebedrijven het waterlei dingnet schoonmaken staat nog "op stal". Niet lang meer, want begin sep tember begint men weer aan de laatste fase van dit project. Het Centrum en Nieuw Middelburg staan nog op de lijst. Betrokkenen krijgen tijdig schriftelijk bericht. ue raam Bacterievuur en Iepeziekte slaan nog steeds hardnekking toe in daarvoor gevoelig groen. In de dagbladen is daar al veel over geschreven. We willen in deze rubriek niet achterblijven. De Plantsoenendienst krijgt veel vragen over de genoemde twee plantenziekten. En om ze te kunnen voorkomen en te bestrijden is uw hulp nodig. Lees daarom het hoofdartikel met nog grotere aandacht dan normaal. Het gaat om het behoud van waardevolle bomen en planten. In ons aller belang. We vragen in onze gemeentelijke kolommen ook uw aandacht voor weer een stuk informatie dat we haalden uit het statistisch jaaroverzicht 1980 van de gemeente Middelburg. Ditmaal gaat het over de werkgelegenheid in het afgelopen jaar. De wil men wel eens door gebrek aan nieuws de "komkommertijd" noemen. Wij hebben daar weinig last van. Kijkt u maar eens naar de andere rubriekjes die wij deze week plaatsen. Nieuws te over dachten wij zo. Hopelijk bent u het met ons eens. Wanneer u een bepaald gemeentelijk onderwerp in deze rubriek behandeld wilt zien, dan kunt u dat laten weten aan het bureau Voorlichting, Lange Noordstraat 19. Het bureau staat ook altijd open voor uw vragen. i "Tafeltje Dek je" is een activiteit van de Unie Van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 9.00 en 9.30 uur besteld worden. Tel. (01180) 27537. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. maandag gehakt, andijvie, puree dinsdag jachtschotel woensdag karbonade, spinazie, aardappelen donderdag rundvlees, sperziebonen, aardappelen vrijdag kippepoot, erwtjes, aardappelen zaterdag Boeuf Stroganoff, rijst De werkgelegenheid in Middelburg kreeg het vorig jaar een gevoelige klap door de sluiting van het bedrijf Hercofina. Het aantal arbeids plaatsen op het industrieterrein "Arnestein" liep daardoor met zo'n 160 terug. Tegenover deze bedrijfssluiting stonden geen nieuwe vestigingen van enige betekenis voor de plaat selijke werkgelegenheid. Zo kunnen we lezen in het boekwerkje "Middelburg in 1980", een statistisch jaaroverzicht dat kort geleden het licht zag. Men schrijft verder nog dat de wer kloosheid onder mannen in het rayon Middel burg relatief even sterk is gestegen als lande lijk. Het percentage werklozen bleef gelijk aan het landelijk gemiddelde van 4,9%. Ook het aantal vrouwen zonder werk nam verhou- De gemeentelijke Plantsoenendienst krijgt de laatste weken nogal wat telefoontjes binnen,, waarin vragen over Iepeziekte en Bacterievuur. Men wil dan bijvoorbeeld weten hoe men deze plantenziekten kan onderscheiden, hoe gehandeld moet worden en of melding noodzakelijk is. Ook het bureau Voorlichting krijgt regelmatig verzoeken om nadere informatie over dit onderwerp. Al met al genoeg redenen om in "Door het Oog van de Lange Jan" aandacht te besteden aan de bedreiging van het groen, door schimmel en bacterie. De Iepeziekte Het gaat hier om een schimme laantasting die alleen bij Iepen voorkomt. Iepen worden met een ouderwets woord ook wel Olmen genoemd. Deze schimmel is er de oorzaak van dat de boom of struik in de lentetijd afsterft. Die schim mel komt er natuurlijk niet zo maar. Nee, de Iepespintkever zorgt ervoor dat ze wordt overgebracht. Dit diertje plant zich voort onder de schors van de Iepen. In de regel gaat het daarbij om verzwakte bomen. Er worden tientallen eitjes gelegd, waaruit larven en uiter aard later weer kevers voortko men. Er wordt in zo'n geval dan gesproken van een broedboom. Vanuit zo'n boom kan de kever dus weer schimmel overbrengen over gezonde Iepen. Het rooien en ver nietigen van aangetaste Iepen of broedbomen is wettelijk verplicht. Om verspreiding van de ziekte te voorkomen is het onder meer ver boden om Iepehout met schors te verhandelen en in voorraad te hebben voor bijvoorbeeld de open haard. Als het hout geschild is, zijn er geen problemen. De eerste symptomen van de Iepeziekte zijn het geel tot lichtbruin verkleuren van het blad en het slap worden daarvan. Iets later valt het blad af, waardoor kale takken ontstaan. Dat kan dan uitlopen tot geheel kale segmenten van de kroon. Bij het aansnijden van dergelijke takken vindt men een bruine ver kleuring in het hout. Bacterievuur Deze bacterieziekte tast een aantal De gemeenteraad stelde op 19 mei 1980 het bestemmingsplan "Woonwagencentrum Nieuwlandseweg" vast en gedeputeerde staten van Zeeland keurden het plan op 11 november 1980 goed. Deze goedkeuring is nu onherroepelijk geworden. Het plan met toelichting ligt ter inzage bij de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. Deze planverandering heeft betrekking op een vernieuwing van de voorschriften en toevoeging van een bouwmogelijkheid voor tuinhuisjes e.d. bij woningen aan de Van Kleffenslaan. Het plan ligt ter inzage bij de afd. Algemene Zaken in het stadhuis en schriftelijke bezwaren er tegen kan men tot 3 september indienen bij het gemeentebestuur. soorten planten aan die behoren tot de familie van de roosachtigen. Vroeger werd deze ziekte Pere- vuur genoemd. Planten die door deze ziekte zijn aangestast kunnen geheel afsterven en vormen bovendien een gevaar voor verde re besmetting. Gevoelige gewas sen voor Bacterievuur zijn Mei doorn, Cotone aster, Appel, peer. Vuurdoorn, Lijsterbes en Strans- vaesia. De bacteriën kunnen ge woon met de wind door de lucht worden verplaatst. Het is ook mo gelijk dat ng plaatsvindt door overbrenging van (tuingereed schap of door aanraking. Het is verplicht planten die door Bacte rievuur zijn aangetast te vernieti gen Bedreiging Het zal u duidelijk zijn dat al die aantastingen van het groen een bedreiging vormen voor het land schap, de plantsoenen, en de tui nen. Iepen zijn in particuliere tui nen niet zo talrijk. In plantsoenen en in het landschap komen ze in onze omgeving wel veel voor. Alle reden vdus om zorgzaam te zijn. Plantensoorten die aangetast kunnen worden door Bacterievuur vindt men echter veelvuldig in zo wel particuliere tuinen, openbare plantsoenen en het landschap. Denkt u maar eens aan de hele ri jen Meidoornhagen langs de Wal- cherse wegen. Het feit dat deze bacterie zich zo gemakkelijk ver plaatst, maakt dat we ons om deze ziekte extra zogen moeten maken. Voor het opsporen van Iepeziekte en Bacterievuur is er een taakver deling gemaakt tussen de ge meenten en de Plantenziekten- kundige Dienst (kortweg P.D. ge noemd) en het Staatsbosbeheer. (S.B.B.) In het buitengebied zorgen Plantenziektenkundige Dienst en Staatsbosbeheer voor opsporing. Binnen de bebouwde kom van Middelburg komt dit voor verant woording van de gemeentelijke Plantsoenendienst. Wanneer bij het aantreffen van symptomen van de Iepeziekte een positieve diagnose wordt gesteld en op par ticuliere gronden om die reden aangetaste bomen verwijderd moeten worden, gebeurt dat door en op rekening van Staatsbosbe heer. Het rooien en vernietigen van planten die Bacterievuur hebben en in particuliere tuinen staan gebeurt meestal op kosten van de Plantenziektenkundige dienst. Het districtskantoor van deze dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij bevindt zich overigens aan de Westsingel 58 in .Goes. Tel. (01100) 16440. Melden Vanzelfsprekend doet de Plant soendienst van de gemeente Mid delburg zijn uiterste best om de plantenziekten te voorkomen en te bestrijden. Daarvoor wordt uw hulp echter ook gevraagd. Uw medewerking is zelfs zeer drin gend gewenst. Wanneer u denkt een aangestaste Iep te hebben ontdekt of een met Bacterievuur besmette Meidoorn, Cotone-aster, appel, peer, Vuurdoorn of Lijster bes, bel dan onmiddellijk naar de Plantsoendienst. Het telefoon nummer is (01180)27751. Neem die moeite ook bij twijfel. Het is ook mogelijk uw melding te doen bij het bureau Voorlichting van de gemeente aan de Lange Noordstraat 19 (Tel. 27651). Daar zal men uw mededeling graag doorspelen aan de juiste mensen. Plantsoendienst en bureau Voor lichting zijn daarnaast altijd be reid nadere informatie te ver strekken. Burgemeester en hebben besloten: wethouders het parkeren te verbieden in een parkeervak aan de weste lijke zijde van de Haringplaats, behalve voor het motorvoertuig van de daarvoor aangewezen invalide. Kroonberoep mogelijk tot 5 september. het overschrijden of gedeelte lijk overschrijden van de door getrokken witte streep en het linksafslaan te verbieden op de rijbaan van het gedeelte Klein Vlaanderen tussen Seisplein en Volderijlaagte. Kroonberoep mogelijk tot 19 september. Een beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin, maar worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. De ver- keersbesluiten liggen om in te zien bij het bureau Voorlichting, Lange Noordstraat 19. Om mondeling bezwaren te kunnen maken tegen het verlenen van onder staande hinderwetvergunning(en) moet men de gemeente (telefoon 01180-26251, tst 324) verzoeken een openbare zitting te houden. Bij de aanvragen vermelden wij voor welke datum dat moet gebeuren. Tevens wordt aangegeven tot wanneer gemo tiveerde schriftelijke bezwaren uiter lijk bij burgemeester en wethouders kunnen worden ingediend. De heer J. van Helleman, Kon. Ju- lianastr. 31 in Westkapelle voor uitbreiding van een inrichting voor onderhoud en stalling van mobiele hijskranen' met een gritstraalin- richting aan de Industrieweg 6. Verzoek hoorzitting voor 27 augus tus. Schriftelijke bezwaren tot 3 september. dingsgewijs evenveel toe als dat landelijk ge beurde. Hierdoor bleef de werkloosheid onder vrouwen in ons gebied relatief hoger dan in het land. In Middelburg was het vorig jaar 12% van de vrouwelijke beroepsbevolking-zoals dat heet-werkloos. Landelijk was dat 8,8%. "Middelburg in 1980" bevat nog veel meer we tenswaardigheden met bijbehorende grafie ken. Het boekje is in bescheiden mate en zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij het bureau Planning en Ontwikkeling in het stadhuis en bij het bureau Voorlichting, Lange Noord straat 19. PLAATS EN VERKEERSMAATREGEL 1. Verbindingsstraatje tussen Markt en Zusterplein Afgesloten voor alle verkeer 2. Breestraat Wegomleiding 3. Korte Geere Afgesloten voor alle verkeer AARD VAN HET WERK AANVANGS DATUM Verbouwings- In uitvoering werkzaamheden Herstra ting Herstrating In uitvoering In uitvoering 1. De heer J.P. Klaassen, Dauwen- daelsestraat 20 in Middelburg voor een drukkerij aan de Beddewijk- straat 27/31. 2. Shell Nederland Verkoopmaat schappij BV, Hofplein 20 in Rotter dam voor een verkooppunt voor motorbrandstoffen (zelftank) an nex wasinrichting aan de Kanaal- weg 5. 3. De heer J.P. Geerse, Geersesweg 9 in Middelburg voor het dempen van vier sloten met puin en het daarna afdekken met grond aan de Gol- steinseweg. 4. Drukkerij Meulenberg, Rouaanse- kaai 61 in Middelburg voor een drukkerij aan de Rotterdamsekaai 61. 5. De heer J. Vader, Oude Veerseweg 127 in Middelburg voor een agra risch gemengd bedrijf aan de Oude Veerseweg 127. 6. De heer M. Hillebrand, Grenadier- weg 21 in Middelburg voor uitbrei ding van een constructiewerkplaats aan de Grenadierweg 21. 7. De heer L. Goedhart, Laan van Nieuwenhove 20 in Middelburg voor een autoreparatie-inrichting aan de Kleverskerkseweg 9a. Tegen deze beschikkingen is beroep mogelijk bij de Kroon tot 28 augustus. Nadere inlichtingen over bovenstaan de aanvraag, beschikkingen en be roepsprocedures kan men iedere werkdag van 8.30-12.00 uur envan 14.00-16.00 uur krijgen bij de afd. Alge mene Zaken in het stadhuis (tel. 01180-26251, tst. 324). OPENBARE VERGAOERINGEN IN AUGUSTUS G€Hrt*lt»C««tM haanoao 3 om i* 10 RlMMteujKI OnOININD OENCOAO 1* OH 1*30 Socuic Za«cm VHUOAC II OM I* 30 Onoipmuc maanda0 34 om ic 00 glhccnicciocijvcn m44h040 34 om i* ïo PlNAMCICN oim1o40 3c om ic 10 Aoviccaao S'CCI'II" WciIIJM OiNCOAr, 3c om ic 30 Raao haamoao 31 om 14 00 Er wordt nog wel eens gedacht dat affiches, aanplakbiljetten enz. zonder toestemming mogen worden opgehangen op openbare objecten in de gemeente. Niet juist, er is daarvoor een vergunning van b. en w. nodig. Het ophangen van dit materiaal op bomen, die daardoor beschadigd kunnen worden, is vanzelfsprekend uit den boze. 1 1 1 1 I 1 Colofon Deze voorlichtings- rubriek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Telefoon: (01180) 26251, toestel 133 of 224. Reacties zijn altijd van harte welkom. 4g;.s v.

de Faam | 1981 | | pagina 5