Z T BIJOU 49.- HELMO Weinig animo Middelburgse sportverenigingen voor najaarscollecte sport gehandicapten MEUBELHUIS'EVEN KIJKEN'' DAAR MOETJE GEWEEST ZlJN, VOORDEELVER KOOP SCHOOLTASSEN ZOMER 1981 FASHION W; Bang&Olufsen TRUITJES, T-SHIRTS EN BLOUSES Pi V.A. 39.- Restaurant 's zondags geopend van 12.00 tot 21.00 uur. Dagelijks van 9.00 tot 21.00 uur. Biefstuk v/d haas Gebakken champignons Franse frietjes 4.50 Tomatensalade "Zondag kinderen tot 12 jaar in gezelschap van hun ouders een gratis kindermenu! SPECIAALZAAKVOORDEEL! Keuze uit 19 verschillende soor ten. Reparatiegarantie. SCHOOLTAS, synth. leer 5 vakken39,- RUIME SCHOOLTAS, leer45,- 52, SCHOOLTAS, glad leer 5 vakken EXTRA ZWAAR TUIGLEER Tas voor vele jaren. Met 2 jaar garantie op sloten en stiksels. Glad en generfd89»* SCHOUDERSCHOOLTAS Lange Delft 44/Segeersstraat 4, Mid delburg. •De 'nieuwe' zaak op de hoek. GREEN SOX-DAMES VINDEN ONDERDAK BIJ MARATHON Voordelige en grote keuze in: SPIJKERBROEKENEN u, ZOMERBROEKEN |[l» LANGE DTLFT 61 MIDDELBURG 32e jaargang no. 33 woensdag 12 augustus 1981 Faam WAARIN OPCI NOMKN "(.ROOI WAI.CHF.RKV !N (OMBIWllh Ml I l)F VI.ISSINCFR Hl IS-AAVIH IS Ol'(IHIKH U AI.CHKRFN De Faam en de Vlissinger ma ken deel uil van de Zuidwester combinatie. Huis-aan-huis in Zeeland en West- Brabant, totaal oplage 215.335 exem plaren. Nu 1981 is uitgeroepen tot het jaar van de gehandicapten, is zonder overmatig optimisme te verwachten dat er in de brei nen van validen een lichtje gaat branden als er iets voor gehandicapten moet worden gedaan. Kennelijk is deze ver wachting echter op zijn minst overdreven. In Middelburg bij voorbeeld krijgt de Stichting Nationaal Fonds Sport Ge handicapten geen voet aan de grond. Althans- er is slechts een handvol collectanten te vinden dat aan de jaarlijkse collecte wil meewerken. Hoe wel de opbrengsten in Zeeland er alleszins mogen zijn (in 1980 het hoogste) moet de op brengst van de Zeeuwse hoofdstad beschamend worden genoemd. In samenwerking met de Zeeuwse Sportraad werd naar een laatste strohalm gegrepen; een vergadering voor én sportverenigingen én buurtverenigingen. Het resul taat was dat er zich één per soon op die vergadering meld de. Koffie en voorbereidingen - werk van goedwillende vrijwil ligers - was het allemaal voor niets? eeuwen hebben er veel voor over dat de Nederlandse ge handicapten kunnen sporten. Tijdens de jaarlijkse collecte van de Stichting Nationaal Fonds Gehandicapten werd per Zeeuws hoofd gemiddeld 18,5 cent in de collectebussen gestopt. En dat houdt in, dat Zeeland in 1980 het hoogst scoorde. Drente kwam overigens op de tweede plaats met 15,9 cent en Zuid-Holland nestelde zich met 14,3 cent op de derde plaats. Het waren vooral de sportverenigingen die deze collecte uitvoerden. Hoewel Zeeland trots aan de top prijkt, hebben niet alle Zeeuwen de kans gehad geld voor de gehandicapten te geven. Het grootste deel van de Middelburgse sportverenigingen lieten het afweten. In 1980 bijvoorbeeld, kon de opbrengst van de Zeeuwse hoofdstad zelfs een vergelijking met Tholen niet doorslaan. In Middelburg lelde een handvol collectanten 1180 gulden, tegen Tholen 1630 gulden. Bij een vergelijking met buurstad Vlissingen moet de Middelburgers het schaamrood al helemaal naar de kaken stijgen. De leden van de Vlissingse sportverenigingen haalden in 1979 10.000 gulden op en Mid delburg 1800 gulden. In 1979 droegen de Vlissingers 7817 gulden af aan het nationaal fonds. Over het gehele land col lecteerden de valide sporters in 1979 en 1980 bijna 1,5 miljoen per jaar bij elkaar. In heel Zeeland in beide jaren tussen de 6S.000 en 70.000 gulden. "Het is droevig, wat er in Middelburg gebeurt", verzucht de plaatselijke contactpersoon, de heer C.P. de Hond. "Als je dé sportverenigingen uitnodigt voor een bespreking schrijven ze niet eens af'. De heer De Hond doelt daarmee op een verga dering die de provinciale contactman A.M. Westdorp uit Kortgene samen met de Provinciale Zeeuwse Sportraad in juni dit jaar uitschreef Meer dan vijftig Middelburgse verenigingen - waaronder ook wijkverenigingen - werden uitgenodigd. Slechts één vertegenwoordiger kwam opdagen. De heer De Hond - toch al niet al te optimistisch - regelde dat er voor hooguit 25 personen koffie werd gezel. "Voor de vergadering werd mij voorgehouden dat ik te pessimistisch was. Men ver wachtte dat na drie jaar in Middelburg eindelijk vruchten konden worden geplukt, maar ze kwamen bedrogen uit. Er was en is geen enkel animo. De sportverenigingen hangen onze brieven op het publikaliebord en wachten tot er zich mensen melden. Toch is het algemeen bekend dat als je er onvoldoende erachter aan zit, er niemand op een dergelijke oproep reageert. Met name de jeugdleiders moeten aangespoord worden om de jongeren te activeren. Want juist van die jongeren moeten wij het bij deze collectes hebben Half september stuurt de heer De Hond andermaal vijftig brieven. "Ik ben benieuwd, hoewel ik er toch weer niet zoveel van verwacht", meent hij. En: "De afgelopen drie jaar dat we deze actie hielden deden slechts enkele verenigingen mee. De korfbalvereniging ON DO uit St. Leurens, Swift en de Badmintonvereniging Big Smash zijn voorbeelden. Maar dat is niet voldoende geweest. In de Middelburgse binnenstad heeft nog nooit iemand gecollecteerd. We kunnen maar een klein stukje van de stad bestrijken De besturen van de Middelburgse sportclubs verklaren hun falen bij deze collecte aan het feit dat er stomweg onvoldoende mensen zijn die zich er mee willen belasten. Secretaris J.A. Vermeule van de 200 leden tellende atletiekvereniging Dyna mo '70: "Naar aanleiding van die oproep hebben we een stuk voor het clubblad gemaakt. Ik heb de overtuiging dat er best mensen zijn die tijd hebben om aan deze zinvolle collecte mee te werken. Maar ze doen het gewoon niet. Degenen die in een vereniging al bestuurlijk en organisatorisch werk doen, zijn meestal al overbezet. Van mezelf kan ik bijvoorbeeld zeggen dat ik naast mijn gewone werk nog een dagtaak heb". Ook secretaris L. W. van Halen van de voetbalvereniging Middelburg (750 leden) zegt een oproep in het clubblad te plaatsen en de brief van de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten aan het publikaliebord te hangen. De heer Van Halen: "Vergeet echter niet dat Middelburg ook al jaarlijks mee doet aan een actie van Sport Steunt Sonneveld. Dat bete kent overigens niet dat we dit jaar niet weer zullen proberen om collectanten voor dit doel te krijgen". Voor wat betreft de activering van jeugdleiders om jongeren te motiveren relati veert de Middelburg-secretaris: "Je moet er natuurlijk voor oppassen dat je niet al te jonge mensen me( collectebussen op pad stuurt. Persoonlijk ben ik van mening dat je geen mensen moet nemen die jonger zijn dan zestien jaar". Mevrouw A.M.J. Hamels, secretaresse van de 1000 leden tel lende gymnastiekvereniging MTV '69 heeft de brief van de stichting in het bestuur gebracht. Maar ook zij constateerde dat er gewoon geen medewerkers voor zijn te porren. "Al diverse malen probeerde we medewerkers uit de vereniging ook voor ander werk te interesseren, maar het komt altijd op dezelfde schouders neer. En als je de enorme hoeveelheid werk van ons bestuur in ogenschouw neemt, is met anders te concluderen dan dat die collecte er voor die personen niet meer bij kan Me vrouw Hamels vindt evenals de voetbalclub Middelburg en Dynamo '70, dat er wel een oproep moet worden gedaan, eventueel via het clubblad. De Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten kreeg onder meer bekendheid door het televisiespel Tele Bingo van de A VRO. De stichting - in 1977 opgericht - heeft tot doel sa menbundeling van de gehandicaptensport. Vit de gelden die uil de collectes en TeleBingo binnenvloeien worden de initiatieven van verenigingen gesubsidieerd. In Zeeland kreeg onder meer de Stichting Ponyrijden Gehandicapten in Vlissingen een toe- zegging voor 25.000 gulden voor de bouw van een manege. De Goese atletiekvereniging A V '56 kreeg een bijdrage van 500 gulden voor de organisatie van invalidenwedstrijden. De Stichting Ons Zeeland in Wemeldinge ontving uit de op brengsten van TeleBingo 25.000 gulden voorde aanleg van een kegelbaan voor visueel gehandicapten. Tot slot nog wat cijfers. Rond de acht procent van de Neder landse bevolking is op de een of andere wijze gehandicapt. Dat is ruim één miljoen. Volgens deskundigen zouden daarvan acht tot tien procent (tegen de 100.000) aan sport kunnen doen. Er zijn echter slechts 15 tot 20.000 gehandicapten die sport kun nen beoefenen. Daartegenover staan acht miljoen valide sporters, al of niet georganiseerd. Ook is het volgens de Stich ting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten zo, dal de gehan dicaptensport een achtergebleven gebied is. Cijfers tonen aan, dat het leger gehandicapten iedere week met 500 personen wordt uitgebreid. Met onwillige valide sporters wordt er voor hen niets gedaan. Miljoenen zijn er nodig om sporthallen en spelmaterialen aan te passen. Sport voor een gehandicapte betekent meer dan je bewegen. Voor sommigen bestaat er op- die manier een sociaal contact en al meerdere malen heeft de sport voor deze mensen een therapeutische waarde bewezen. Ad Hanncman. Zaalvoetbal en rolstoelbasketbal voor 'Sport Steunt Zonneveld' eneinde een flinke dot centen aan de organisatie 'Sport Steunt Son neveld' te kunnen afdragen, hebben de beide Walcherse zaalvoetbalteams Hooizolder en Sport Stijl binke een attractief zaalvoetbaitoernooi in elkaar gespijkerd. Gerenommeerde zaalvoetballers als Arie Riedijk, Frans Bou- man en Vic Hermans zijn zaterdag 22 augustus in de sporthal 'Baskensburg' mee van de partij. Hoewel zaalvoetbal de hoofdschotel is, kan verwacht worden dat het bijgerecht minstens net zo veel publiek naar de Vlissingse sporthal trekt. In de pauze van het toernooi spelen twee rolstoelbasketbal- ploegen tegen elkaar: Blauw Wit uit Roosendaal bindt tweemaal 20 minuten de strijd aan tegen De Wapper uit Antwerpen. Na de pauze zijn de zaal voetbalploegen waarvan verwacht wordt dat ze even sterk zijn, eikaars opponenten. 'Sport Steunt Zonneveld' is de afgelopen 29 jaar een begrip geworden in Zeeland. Al heel wat kinderen die vanwege een geestelijk of lichamelijk handicap in een Zeeuws tehuis verblijven, verheugen zich regelmatig over een zinvolle, nutti ge, of plezierige verrassing. In het voor woord van het programmaboekje voor het zaalvoetbalevenement op 22 augus tus schrijft voorzitter C. Westerweel van 'Sport Steunt Zonneveld': "Uiteraard maakt het niets uit wie het doet, als het maar gebeurt. Ieder jaar weer zien de pupillen van het zeehospitium Zonne veld, Ipenoord, de vereniging Kinder- zorg, Huize De Berg in Goes, Huize De Sterre te Clinge en Vijvervreugd in Middelburg uit naar de dag waarop ons bestuur de goede gave weer komt bren gen. De lichamelijk, geestelijk en ge handicapte kinderen blijven nog steeds onze aandacht en zorg vragen, zowel op materieel als immaterieel gebied". Volgens de heer Westerweel is het vooral nu de overheid de subsidiekraan lang zaam dichtschroeft van het allergrootste belang dat er evenementen als deze wor den georaniseerd. Westerweel: "Hier door is het mogelijk jaarlijks aan de geadopteerde inrichtingen een belang rijke gave aan goederen en geld ter be schikking te stellen. Daarmee wordt aan deze kinderen op recreatief gebied extra levensgeluk geboden". De SSZ-voorzit- ter noemt vervolgens dat de drijfveer achter dit werk toch 'een stuk mede menselijkheid is, in het bijzonder voor het gehandicapte kind in Zeeland'. Hij adviseert in het programmaboekje: "Laat het motto de sterken voor de zwakken, ook uw slagzin zijn voor alle gehandicapten vriendjes in Zeeland". Uit de kosten Organisatiecoördinator Giel van der Linden uit Middelburg is zeer optimis tisch voor het welslagen van dit toernooi. "Nu al zijn we uit de kosten, door de opbrengst van advertenties uit het pro grammablad. Alles wat nu nog binnen komt is voor het goede doel. De meeste deelnemers willen zelfs afzien van een onkostenvergoeding, maar dat is ook weer een beetje overdreven. Zij krijgen een kleine bijdrage". Van de beide rolstoelbasketbalploegen is die van De Wapper uit Antwerpen wel de prominentste. Aanvoerder en inter nationaal Oscar Zandman van de Belgi sche ploeg vertelt: "Onze ploeg is in Europa zo langzaam een begrip gewor den. Wij speelden al in verschillende Europese landen proclamatiewedstrij den. Bovendien kan ik geruststellen dat het Belgische rolstoelbasketbal in de lift zit. We hanteren nu een meer gerichte training om op topniveau te komen". In de Antwerpse ploeg speelt een aantal basisspelers van het Belgische nationale team. In de ploeg van Blauw-Wit spelen eveneens basketballers die deel uitma ken van het Nederlandse team. Onder meer de snelste man van Nederland in de rolstoel Elbo Roek. Aanvoerder Zandman verwacht overi gens de Roosendaalse ploeg wel aan te kunnen. "Hoewel het Nederlandse rol stoelbasketbal op een wat hoger plan zit dan het onze moeten we van Blauw-Wit kunnen winnen. In de Belgische com petitie eindigden wij op de vierde plaats. Een jaar daarvoor werden we tweede". De Wapper hier in actie tijdens eenflemonstratiewedstrijd. Zaalvoetbal De organisatie legde voor wat betreft de Zaalvoetbalploegen beslag op een twee tal gerenommeerde ploegen als de Lim burgse kampioen De Haantjes en de on langs tot de hoofdklasse gepromeerde FC Rouing uit WestBrabant. Bij de Limburgers verdedigt de doelman van het minivoetbal politieteam. Huub Ho- ches de goal en Vic Hermans zal voor de trouwe kijkers van het NCRV-minivoet- balspektakel op de televisie zeker geen onbekende zijn. Voorts is er voor het Vlissingse liefda digheidstoernooi een sterrenteam sa mengesteld met Arie Riedijk, Frans Vic Hermans Bouman, Arie van de Sluys en Jan Bruis, allen afkomstig van Rotterdam Ahoy. Voorts spelen er mee de ex-Nac-spelers Chris Bouman, Jan de Jong, Arie Del- motte, en Wim Groenewegen. Het ster renteam wordt gecoachd door de coach van het Zeeuwse team, Cees Outermans. Zeeuwse selectie Het Zeeuwse team komt in een iets an dere opstelling in Vlissingen dan gewend. John Leenknecht is aangewezen als coach en veel basisspelers zitten in de organiserende en dus meespelende ploe gen Sport Stijl Sinke en Hooizolder. Daartegenover beschikt Leenknecht echter over een speler uit Zierikzee, Martin Quist, die normaal gesproken niet in de Zeeuwse ploeg stond opge steld. De Zeeuwse ploeg bestaat uit Hans Terwiel en Johnny Blok van Roovers Sport, Piet Gilde van Maartense Tapijt, Martin Quist van Zierikzee, Jan van Nierop en Henk Maas van de Smikkel uit Hulst, Hans en Peter Picavet van De Ster uit Hulst. Het toernooi in de sporthal Baskensburg begint 's middags om één uur en is om streeks negen uur afgelopen. Om half tien reikt SSZ-voorzitter C. Westerweel de prijzen uit. crv 0e Deense van oeefl en getixi 3jaar garantie Nieuwendijk 35-39 VLISSINGEN Het programma 13.10 SSSinke - FC Rouing; 1337 uur Sterrenteam - Hooizolder; 14.04 uur De Haantjes - Zeeuwse selectie; 1431 SSS(inke) - Sterrenteam; 14.58 uur FC Rouing - De Haantjes; 15.25 ZWS Se lectie - Hooizolder; 15.52 uur De Haantjes - SSS(inke); 16.19 uur Ster renteam - - Zws. selectie; 16.46 uur Hooizolder - FC Rouing; 17.13 uur ZWS selectie - SS(Sinke); 17.40 uur: De Haantjes - Hooizolder; 18.07 FC Rouing - Sterrenteam. 18.40 uur pauze waarin de rolstoelbasketbalwedstrijd tussen De Wappers en Blauw Wit; 19.40 uur SS(Sinke) - Hooizolder; 20.07 uur ZWS.selectie - FC Rouing; 20.34 uur Sterrenteam - De Haantjes. BIJOU Zuidzande tussen Oostburg en Cadzand. tel. 01170-2161. 's Zondags geopend van 2 tot 6 uur. Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur W/VÖ/£D//VG:GLAD LEREN SCHOOLTAS 5 vakken fraai glad J|Q leer met voorvak 4 SI Bijna het gehele eerste damesteam van de Middelburgse Base- en Softbal/club 'The Green Sox' is een eigen beslaan gaan leiden. Na de interne moeilijkheden in dat team hetgeen tot gevolg had dat het voltallige bestuur middels een motie van wantrouwen naar huis werd gestuurd, is het grootste deel van de eerste dames naar de Vlis singse omniumvereniging Marat hon gestapt en heeft daar aanslui- ting gevonden. "Officieus is nu al les rond", onthult de oud-secreta resse en sofbalspeelster Ineke van den Anker. "Officieel moeten we echter wachten tot er een public- taie is geweest in het bondsor gaan.", aldus mevrouw van den Anker, die het bovendien in hel belang van de soft- en honkbal vindt, dat er in Zeeland meerdere verenigingen komen. Tot nu was er slechts de Middelburgse vereni ging Green Sox, die in de Neder landse competitie speelde. Me vrouw van den Anker verwacht overigens, dal er zich bij de nieuw bakken club spoedig ook Vlis singse heren zullen aansluiten. "De enorme belangstelling tijdens de demonstraties in Goes, waar- men zich tot doel stelde een nieuwe baseballvereniging op te richten, wijst in die richting", argumenteert

de Faam | 1981 | | pagina 1