IN DE SPORTHAL KRUITMOLEN START NIEUWE BALLETSCHOOL D rie danseressen starten 25 augustus in een trimzaal van de sporthal Kruitmolen in Middelburg met een balletschool. On der leiding van de in Zierikzee wonende Puk Bijl geven dochter Wieteke en de bekende showdanseres Kitty Bakker alle soorten ballet. Het trio doceert de basiskennis en regels voor klassiek ballet, beat- enjazzballet, show- en conditieballet. Kitty Bakker danste onder meer bij de showgroep van de Mounty's. Zij neemt jazz-, beat- en showballet voor haar rekening en ook de conditietraining wordt onder haar hoede gedaan. Moeder en dochter Bijl verzorgen de afdeling klassiek ballet. De Faam Woensdag 5 augustus 1981 Wat te melden? BEL 01180-16859 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Cursussen in 'Het Woltershuis' Orgelconcert Charles de WolfÏMlDDELBURG - In de Mid delburgse Nieuwe Kerk wordt dins dag 11 augustus een orgelconcert ge geven door Charles J. de Wolff. Het programma telt drie grote romanti sche werken, die een virtuoos als De Wolff op het lijf zijn geschreven. Het zijn twee werken van Cesar Franck en één van F rara Liszt. Het concert be gint om 20 uur. Domburgloop Demonstratie van werelds grootste dorsmachine. Vlissingse (Oud Hollandse) braderie nu al overvol Orgelconcert in Lutherse Kerk Kunststofbaan in oktober open Zomerprestatielopen IKARUS Vrijwilligers voor clubhuis Vergadering Emancipatiecommissie Zomeravondtocht Aagtekerke Commissie financiën Veere vergadert Bazaar in Grijpskerke Chivy in nachtclub Standwerkersconcours Laatste 'toeristendag' in Veere Klederdrachtshow Sectie Beeldende Kunst vergadert Duin- en strandtocht Speelstad 1981 Medewerkers voor kinderopvang Natuurgeneeskundig gezondheidscentrum op komst Nieuwe start Conditietraining De conditietraining en showballet worden afhankelijk van het aantal deelnemers tweemaal per week ver zorgd. Over wat conditietraining in houdt zegt docente Kitty Bakker: "Op muziek gaan we de spieren trai nen en vervolgens breien we pasjes aan elkaar. We bouwen alles heel langzaam op. Ieder naar eigen kun nen, echter geen ritmische oefenin gen. Stomweg werken aan een goede conditie, met behulp van de basisre gels zoals deze in het ballet voorko men". F-16 Fanclub startsein Zapata niet in Toorenvliedt wèl in Jong Ambon festival Zomeractiviteiten in Marnix Weekmarkt in Schuttershof Best plaats cieel te begeleiden. Het instituut zal onder leiding staan van artsen en zon der financiële drempels toegankelijk moeten zijn voor iedereen. Binnenkort zal er al een bescheiden start wrden gemaakt; om te beginnen op polykli- nische wijze. VLISS1NGEN - De stichting SKW Vlissingen start in september in het buurt- en clubhuis 'Het Woltershuis' een serie nieuwe cursussen. Nu al blijkt er een enorm grote belangstel ling te beslaan. Zo is er iedere maan dagochtend en -middag onder leiding van Ans van Brussel een cursus ka rakterpoppen maken en dirisdagmid-- dag kunnen mensen met creatieve handen onder leiding van Anneke Gerestein sieraden leren maken. Ver der zijn er cursussen fingels voor be ginners (dinsdagmorgen) en gevor derden (dinsdagavond) en is er woensdagavond een tekenen schilder club onder leiding van Leendert van der Pool. Jeannette Meerburg geeft donderdagmiddag een cursus batik ken. Bij voldoende belangstelling wordt een cursus Nederlands ver zorgd, evenals alle andere taalcursus sen onder leiding van Hans Verheul. Plannen heeft de leiding van het club- en buurthuis om een cursus doe-het- zelf te starten en een EHBO-cursus. Voor informatie kan men zich wenden tot 'Het Woltershuis" aan de Hogeweg in Vlissingen. Telefoon 01184-14660. DOMBURG - In samenwerking met de Domburgse VVV houdt de Mid delburgse atletiekvereniging Dynamo '70 vrijdag 7 augustus een prestatie loop over vier en acht kilometer. Start en finish zijn bij hel strandpaviljoen op hel badstrand van Domburg aan het einde van de Badweg. Gestart wordt om 19 uur en inschrijven vanaf 18 uur. Het uitgezette parkoers voert de deel nemers gedeeltelijk door het natuur gebied van Westhovc. WILHELMINADORP - De grootste en meest geavanceerde graszaad dors machine wordt donderdag 20 augus tus gedemonstreerd op de percelen van de koninklijke Wilhelminapolder in Wilhelminadorp. Het betreft hier de Laverda M 182. De demonstratie begint na de middag. Een tijd is voor lopig nog niet bekend gemaakt. Bij slecht weer wordt de demonstratie ëcn dag verschoven. VLISSINGEN - Meer dan 160 deel nemers schreven inmiddels in voor de Vlissingse braderie die vanaf donder dag 27 augustus drie achtereenvol gende dagen wordt gehouden. Voor deze braderie - onder het motto 'Oud Hollands' - heeft de organisatie al meerdere inschrijvers van dichtbij en veraf moeten afwijzen. De braderie wordt overigens donder dag 27 augustus om '10 uur bij het be gin van de Walstraat promenade (Betje Wolffplein) door mevrouw Wil van Son geopend. MIDDELBURG - De organist Kris- liaan van Ingelgem bespeelt vrijdag 7 augustus het Duyschotorgel in de Lutherse Kerk te Middelburg. Deze vooraanstaande Belgische organist speelt werken van Handel en enkele zeventiende en achttiende eeuwse Vlaamse componisten. Ook improvi seert hij op een thema dat aan het be gin van zijn wordt opgegeven. Van Ingelgem is organist van de St. Martinuskerk in Aalst en docent aan het koninklijk conservatorium in Brussel. Het concert begint vrijdagavond om acht uur. VLISSINGEN - Als alles volgens plan verloopt wordt op zondag 4 oktober de kunststof-atletiekbaan in het Vlis singse sportpark Baskensburg officieel in gebruik genomen. Welke evene menten er precies komen, staal nog niet vast. Maar in Vlissingen denkt men in de richting van een aantal loopnummers met Zeeuwse topatleten die enige tegenstand van landelijke toppers moeten krijgen. Als speciale attractie hoopt de organisatie num mers op te voeren zoals polsstoksprin- gen. Rond de atlctièkgebeurienissen wor den dan nog wat feestelijke evene menten (een muziekgroep) en jeug- dattracties op touw gezet.. OOSTKAPELLE - Van de drie zo merprestatielopen. die het Algemeen Dagblad in samenwerking met de Rotterdamse atletiekvereniging 'Me tro' heeft georganiseerd, wordt er één op Walcheren gehouden. Op dinsdag 11 augustus kunnen trimmers in schrijven voor een loop in Oostkapel- le. Men kan kiezen uit de afstanden drie en tien kilometer. Inschrijven vanaf één uur op de startplaats (par keerplaats bij het strand) of de VVV's. Gestart wordt om 19.45 uur voor de drie en 20.15 uur voor de tien kilome ter. Dezelfde lopen worden in stvoor- ne (14 augustus) en Renesse (6 augus tus) gehouden. De aanvangstijden zijn dezelfde. Vliegen wordt in alle hartstocht onlos- makend verbonden aan vrijheid. Moge lijk is het daarom dat zovelen - en zeker de jeugd - door alles wat met opstijgen van de aarde heeft te maken, worden ge fascineerd. Icarus, het Griekse mytholo gische figuur, is de eerste bekende vlie genier. Maar helaas; zijn vleugels kleef de hij aan met bijenwas, zodat deze té dicht bij de zon wegsmolten. De zee waarin de zoon van de beeldhouwer Daedalus viel, is naar hem genoemd. 'Ikarus' heet ook het luchtvaartmuseum in Vlissingen. "Een passende naam, die de eerste luchtreiziger huldigt", verdui delijkt Boiling. Inmiddels zijn de afgelopen maand zo'n 400 bezoekers de drempel van het on gesubsidieerde Vlissingse museum nabij de St. Jacobskerk gepasseerd. De lief hebber kan er genieten van een groot scala modellen, parachutes en meer dan 80.000 luchtvaartfoto's. Ook boeken en ander documentatiemateriaal zijn voor iedereen toegankelijk. VLISSINGEN - Het club- en buurt huis 'Scheldebuurt' heeft een schreeuwend tekort aan vrijwilligers voor het begeleiden van diverse clubs. Het gaat daarbij om verschillende groepen kinderen van de basisschool leeftijd. Het tekort aan vrijwillige me dewerkers is ontstaan vanwege het vertrek van enkelen en nieuw te star ten activiteiten. De clubs houden zich bezig met toneel, handenarbeid en knutselen. Voor informatie Lies Lui kenaar. telefoon 01184-12302. VLISSINGEN - In het Vlissingse stadhuis wordt dinsdag 11 augustus een vergadering van de emancipatie commissie gehouden. Zoals bekend komt deze commissie iedere tweede dinsdag van de maand bij elkaar. De vergadering begint om 20 uur. AAGTEKERKE- De sportvereniging Aagtekerke (SVA) houdt dinsdag 11 augustus een zomeravondwandeltocht over vijf en tien kilometer. Start en inschrijven tussen 18.30 en 20 uur bij het verenigingsgebouw A'macitia aan de Agalhastraat in Aagtekerke. VEERE - De gemeenteraadscommis sie voor de financiën in Veere houdt woensdag 5 augustus om 16.30 uur een openbare vergadering. Aan de orde komen onder meer de aanschaf van containers en het instemmen met de raambegroting 1982 van de stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land. Voorts bespreekt de commissie een wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1981 en bespreekt men kasgeldleningen.aan te gaan voor het jaar 1982. GRIJPSKERKE - Na hel klokgelui van negen uur begint er zaterdag 15 augustus in Grijpskerke op de Ker- kring een bazaar. Bovendien zijn er de hele dag orgelconcerten in de Neder lands hervormde kerk. waar ook een schilderijententoonstelling is te be zichtigen. Voor de jeugd zijn er die dag tal van attracties zoals sjoelen, een grabbelton en touwtjestrekken. Voor de ouderen is er een schiettent, de rommelmarkt, consumptietent, kop van jut en ver schillende kramen, in totaal dertig. Een verloting met prachtige prijzen zorgt voor de spanning. De opbrengst van de bazaar, die rond 21 uur is afgelopen, komt ten goede aan restauratiefonds van de NH kerk in Grijpskerke. MIDDELBURG - De Zeeuwse pop groep 'Chivy' hunkert bepaald niet naar optredens.'Donderdag 6 augus tus treden ze andermaal op in de buurt. Nu in de besloten nachtclub 'Het Podium' vanaf 23 uur. Chivy verovert de harten van de pop liefhebbers met snelle, directe rock roll-achtige muziek. Het grootste deel van het repertoire bestaat uit eigen composities. MIDDELBURG - De marktkooplie den met de snelste tongen steken el kaar donderdag 6 augustus tussen 10 en 16 uur in Middelburg naar de kroon. Op de Lange- en Korte Delft wordt namelijk een standwerkerscon cours gehouden. Het is voor het vijfde jaar dat een dergelijk evenement in Middelburg plaatsvindt. Er hebben zich 25 deelnemers opgegeven. Ter hoogte van de St. Janstraat maakt de juryvoorzitter (loco-burgemeester W.P.J. Baars) de prijswinnaar(s) be kend. De organisatie is in handen van de Middelburgse Marklcommissie. VEERE - Zaterdag 8 augustus sluit men in Veere de serie toeristendagen af met een ringrijwedstrijd. Deze Zeeuwse folkloristische sport wordt van 10 tot 18 uur op het Oranjeplein bedreven door de ringrijdersvereni- ging uit Gapingc. VLISSINGEN - In het maritieme ho tel Britannia aan de Boulevard Ever- tsen in Vlissingen wordt zaterdag 7 augustus een Zeeuwse klederdrach tenavond gehouden. Ook wordt er een show opgevoerd en kunnen de be zoekers een dansje wagen onder de vlotte tonen vaö 'The Riverside Com bo". De klederdrachtenshow wordt gepre- senteerd door Mevrouw De Jager uit Domburg. Voor organisatie tekent het Vlissingse Activiteiten Fonds. VLISSINGEN - De sectie Beeldende Kunst van de Culturele Raad Vlissin gen vergadert vandaag (woensdag 5 augustus) vanaf 19.30 uur in het wel- zijnscentrum 'Bachten Komme' aan de Badhuisstraat in Vlissingen. Ge sproken wordt onder meer over een fonds financiering grootschalige pro jecten. plaatsing van het beeld 'huise lijk tafreel' van de beeldende kunste naar Jan Haas, brieven van het Vlis singse college van b en w. een verslag van de programmeringscommissie tentoonstellingen en een programma van die groep en een te organiseren open dag kunstuitleen Breehof. VLISSINGEN - De Vlissingse wan delsportvereniging 'De Vrolijke Tip pelaars' verzorgen zaterdag 8 augustus een duin- en strandtocht over de af standen vijf, tien, vijftien en twintig kilometer. Start en inschrijven bij cafe Huvers Westduin. VLISSINGEN - Op het bunkerterreip aan de Langeleenweg in Vlissingen kunnen de'kinderen zich tot en met woensdag 12 augustus uitleven in het kader 'Speelstad 1981' Deze door de commissie 'Beraadjewel' georgani seerde speelweek werd afgelopen maandag door de Vlissingse eerste burger drs. Th. J. Westerhout geo pend. 'Speelstad 1981' is dagelijks open van negen tot vier uur. VLISSINGEN - Schoolkinderen in de Vlissingse binnenstad kunnen voor taan tussen de middag worden opge vangen, mits er een voldoende aantal vrijwilligers beschikbaar is, dat zich hiervoor wil inzetten, in plaats van wat rond te zwerven kunnen de kinderen in "De Piek" terecht waar ze met el kaar gezellig de boterhammen kunnen opeten en daarna nog wat nen spelen. Opgeven bij Lies Luikenaar 01184-12302. HILVERSUM - Vergevorderde plan nen tot vestiging van een natuurge neeskundig gezondheidscentrum in Nederland hebben ertoe geleid dat dezer dagen in Hilversum de Dr. Het- lema Stichting - Natuurgeneeskundig Gezondheidscentrum is opgericht. Doel van deze Stichting is om zo spoedig mogelijk een dergelijk cen trum op te zetten en blijvend finan '4 Danspedagoge Puk Bijl is in de bal letwereld geen onbekende. De grootste en gezaghebbende in Ne derland buigen met enige gratie als haar naam wordt genoemd. Haar balletscholen immers, leverden al meerdere leerlingen af aan het ko ninklijk conservatorium. Ze begon in 1964 in Hoek van Holland met een school, maar het moest leuk blijven, vond ze. "Het groeide me boven het hoofd. Het werd allemaal veel te groot, zodat ik de school in 1978 verkocht", meldt Puk Bijl. In 1979 verhuisde ze naar Zierikzee met de bedoeling voor eens en altijd het balletonderwijs aan anderen over te la ten. Maar in 1980 begon ze toch weer. "Het bloed kruipt waar het niet gaan kan", spot ze nu. En met de terugkeer van Kitty Bakker (ooit een leerlinge) breidde ze haar werkterrein uit en start nu in Middelburg. "Kitty heeft een enorme ervaring als showdanseres. Het zou leuk zijn als ze hier in Middelburg een groep van de grond kon krijgen die in de buurt shows verzorgt", hoopt de balletuitbaatster Puk Bijl. De nieuwe Middelburgse balletschool van Puk Bijl presenteert zich onder de naam 'Giselle'. De lessen worden op dinsdagavond en de woensdag gegeven. De klassieke balletgroepen waar de grondbeginselen worden bijgebracht zijn verdeeld naar leeftijdsgroepen. Voor de beginners zijn er vier klassen: van vijf tot zeven jaar, acht tot tien jaar. 11 tot 13 jaar en ouder. "In die laatste groep kunnen ook mensen van bijvoor beeld 30 jaar worden geplaatst", ver duidelijkt Puk Bijl. Over het showballet - eveneens onder de hoede van Kitty Bakker - zegt ze: "Daar leren we allerlei soorten dansen door elkaar. Ik hoop dat we met de groep(en) in de buurt kunnen optreden". Wat be treft jazzballet hoeft volgens Kitty Jan- Op grond van welke motieven iemand tot de bodem gaat om zijn stokpaardje te berijden is moeilijk te achterhalen. Aan de Duits-Israeliër Peter Boiling is in ieder geval te zien dat als hij over de luchtvaart spreekt hem een bezielende hartstocht overvalt, en tegelijkertijd met een enorme deskundigheid details uit de doeken doet. De in Middelburg wonende Bölling bestempelen als 'luchtvaartfanaat' zou niet eens beledigend zijn. Peter Bölling, 42 jaar, ooit in Duitsland begonnen als opmaker en redacteur van het partijblad van de SPD (zusterpartij van de PvdA), later luchtvaartjournalist in Duitsland en vliegenier in het leger van Israël, is volledig in de ban van hetgeen zich los van de aarde beweegt. Vijfjaar geleden kwam hij naar Zeeland - verliefd op een Nederlands meisje - en meteen ontpopte hij zich als een hoogvlieger op organisatorisch gebied. Een luchtvaartexpo in Middelburgse schouwburg (ondanks afraden zeer succesvol) en onmiddellijk er na (1977) richtte hij de F-16 fanclub op. Sinds ruim een maand staan zijn verzamelde vliegtuigmodellen en documentatiematerialen gebundeld in een permanente luchtvaarttentoonstelling in een monumentenpandje aan de Vlissingse Vrouwestraat; een museum met de passende naam Ikarus. "Die luchtvaartexpositie destijds was tegelijkertijd het startsein voor de F-16 fanclub", bericht Bölling. Hij vervolgt: "In het begin hadden we nogal wat moeite met de naam die we kozen. Men debatteerde toen over de aanschaf in Nederland van een gevechtsvliegtuig met die naam. En het was helemaal de bedoeling niet m, zoals de naam sugge reert, fan te zijn van een gevechtsvlieg tuig. De F-16 fanclub is een club van in de eerste plaats vliegtuigmodelbouwers, die zich toelegt op het vervaardigen van vele modelvliegtuigen. Het heeft ons aanvankelijk heel wat moeite gekost om enigszins verontruste ouders te overtui gen van het onschuldige karakter van de fanclub". Vele modellen die door de fanclub zijn vervaardigd staan tentoongesteld in het Vlissingse museum. Meer dan 200 leden heeft de club gehad en inmiddels heeft de van oorsprong Zeeuwse club een in ternationaal karakter. De club breidde zich uit tol Duitsland. België, Israël, Denemarken. Noorwegen. Engeland en de Verenigde Staten. "In Nederland al leen hebben we negen provinciale be sturen. Het jongste lid is neéen jaar tegen het oudste 74. Ik ben er trots op dat de vereniging wordt geleid door jonge mensen. De gemiddelde leeftijd van de clubbesturen is 22 jaar", aldus Peter Bölling. MIDDELBURG - De Middelburgse latin-rockformatie 'Zapata', zal. in tegenstelling tot eerdere berichten, niet optreden tijdens het vijfdaagse muziekfestival dat de stichting Black Arts van 11 tot en met 15 augustus houdt in het Middelburgse open luchttheater 'Toorenvliedt'. De groep bleek al in het programma te zijn op genomen. nog voordat er een contract was getekend met organisator Joseph Montle. Zapata stond geprogrammeerd op vrijdag 14 augustus de 'salsa'-dag van het festival. Dat optreden gaat dus niet door. wél is de groep een dag later te zien in de veilinghal in Middelburg, tijdens een popfestival van Jong Am- bon. waar ook Chris Latul en Jan Ak kerman optreden. In plaats van 'Za pata' is nu voor het festival in het openluchttheater de groep 'Salsa d'Amsterdam' gecontracteerd. Vlissingen - In de week van 17-22 au gustus is er in het clup- en buurthuis "Marnix" een aantal zomeraktivitei- ten. Het programma luidt als volgt. Maandag 17 aug. 14.00 uur straat-te kenwedstrijd op de schoolpleinen van de Marnixschoof, Houttuinen. Start baan. Dinsdag 18 aug. 14.00 uur Speurtocht. Gestart wordt vanaf cluphuis, 'Mar nix', pleintje voor Aldegonde, ingang van de Houttuinen. Dinsdagavond 20.00 uur Dropping voor 13 jaar en ouder. Gestart wordt bij cluphuis "Marnix". Woensdag 19 aug. 20.00 uur Wijk- avond, gedraaid wordt de film "Ons Huis" (een buurthuis) Thema: "Wat zijn de mogelijkheden in het Marnix". Donderdag 20 aug. 14.00 uur Teken films in "Marnix" 19.00 uur Familie Fietstocht; start vanaf cluphuis "Mar nix". Houttuinen en Aldegonde. Vrijdag 21 aug. 20.00 uur Soos vanaf 12 jaar in cluphuis "Marnix" Zaterdag 22 aug. 14.00 uur Kinder kennis in Pinkeltjesland. MIDDELBURG - Iedere donderdag tijdens de weekmarkt in Middelburg, houdt de organisatie van het 'Schut tershof eveneens een markt. Rond elf uur gaan de poorten open en kan de bezoeker terecht voor artikelen ge maakt door beoefenaars van oude ambachten (kaarsen, meubel in oude stijl gemaakt van nieuw hout) zelfge maakte kinderkleren en kleding uit India, curiosa en de punkers kunnen er zich de 'P-shirts vakkundig vol laten spuiten. De markt begint om elf uur. sen die driejaar bij Beter Leoneffin de leer was niet zo veel te wordenuitgelegd. Ze noopt wel dat ook mannen zich zul len melden. "Dat maakt een groep wat completer", meent ze. Puk Bijl is van mening dal er in Mid delburg best plaats is voor een ballet school naast de anderen. Wat eigenwijs legt ze uit dat een privéschool de nodige voordelen heeft boven een gesubsi dieerde school. "Mijn scholen zijn er kend door Rene Vincent, de directeur van het koninklijk conservatorium in Den Haag. Ik heb daar goede contacten mee. Bovendien heb ik in de redactie gezeten van een groep die een brochure samenstelde over de wijze waarop ver antwoord balletles gegeven kan worden. Vooral aan kinderen wordt nog wel eens onverantwoord les gegeven. Bij ons gaat gewoon iedereen naar eigen kunnen en vermogen aan het werk. En bovenal blijven ze er volgens ons systeem plezier in hebben. Een kind dat met tegenzin naar de les komt, leert ook niets".In de trimzaal van de Middelburgse sport hal is een grote spiegelwand en een barre tijdens de lesuren. Volgens Puk Bijl zijn deze hulpmiddelen onont beerlijk. Tot slot zegt mevrouw Bijl: "Ballet is in feite veredelde gymnas tiek: gracieus je lichaam bewegen. Wij proberen het ook zo echt moge lijk aan te pakken. Als de zaak wat langer draait komen er ook echte uitvoeringen. Tenslotte willen de meeste leerlingen aan vrienden en familie tonen wat ze leerden. In Zie rikzee is al een dergelijke uitvoering geweest. Het was een enorm succes". De showgroep waarin Kitty Bakker (derde van rechts) regelmatig samen met de het midden. (ounties optreedt, riet Bambergen in 4

de Faam | 1981 | | pagina 7