In augustus volop vallende sterren 'Ik heb het leven lief bij Elsevier G ewapend met een aangepaste camera, een keteltje soep en intekenmateriaal zoeken leden van de volksster renwacht Phillippus Lansbergen uit Middelburg de eerste twee weken van augustus op Walcheren een duister plekje om ongestoord tijdens een heldere nacht 'vallende sterren' op te sporen. 'Vallende sterren' zijn geen echte vallende sterren, maar kleine brokjes steen, die met grote snelheid onze dampkring binnen drijven, waar ze vanwege de enorm hoge wrijving verbranden. Het verschijnsel noemt men meteoor. Ze zijn weliswaar het gehele jaar te zien maar in augustus is het aantal binnendringers het grootste. De aarde ontmoet dan namelijk een grote meteoren zwerm. De bekendste zwerm is de Perseïdenzwerm, schijnbaar afkomstig uit het sterrenbeeld Perseus. De zwerm heeft een namimale activiteit rond 12 augustus. Marmouzet in openluchttheater Wat te melden? BEL 01180-16859 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg NIEUWE BOEK VAN TOON HERMANS KOMT IN SEPTEMBER Woensdag 29 juli 1981 KUNSTBEURS UTRECHT 82 Brupop festival afgelast. Kunststofbaan in oktober open. V rijdagavondorgelconcert Medewerkers voor kinderopvang Vrijwilligers voor clubhuis Kijkavond gevonden fietsen Concert Feike Asma an 11 tot en met 15 aug.istus wordt er in het Middelburgse openluchttheater een internationaal muziekfestival gehouden. De Stichting Black Arts tekent voor de organisatie en dat houdt in dat de muziekgroepen passen in de doelstelling van deze organisatie: een educatieve en culturele steunverlening aan zwarte etnische groeperingen in diverse kunstvormen. De acht groepen spelen muziek die zich beweegt tussen moderne jazz en country western. De groep Pride of Texas opent dinsdag 11 augustus de rij. Woensdag 12 augustus speelt American Gypsy. De Salsa-dag (14 augustus) wordt bezet door People en de thuisspeler Zapata. De laatste dag staat in het teken van rock en reggea met de formatie Osmaha en Starfire. Per dag zijn twee concerten. Om 14 en 19.30 uur. Bij slecht weer verplaatst het gezelschap zich naar het Schuttershof. Bingo en zaalvoetbal Prestatieloop w De Noormannen Cursussen in 'Het Wolterhuis' Veteranenvoetbalploeg voor 'Sport Steunt Sonneveld' Vuurbol De groepen De Faam Nieuwe dierenkrant Toeristendagen in Veere Clubkampioenschap kartclub Zeeland Oefenwedstrijd Meeuwen Zomerprestatielopen Dutch Swing College Band in Domburg Kermis in Middelburg Evenementen rond 'Zeeland in Vlissingen'. - I«t. t» .t. ~il_" 'J" "J* Eind september van dit jaar ligt het nieuwste boek van Toon Hermans in de boek handel onder de titel 'Ik heb het leven lief. In tegenstelling tot andere berichte, blijft Toon Hermans bij Uitgeverij Elsevier, waar hij in de afgelopen jaren de boeken 'Liggen in 't gras", 'Fluiten naar de overkant", 'Clownerietjes", 'Waar ben je?' en 'Alles is heimwee' publiceerde. In recordtijd vonden maar liefst 750.000 exemplaren hun weg naar het publiek. Een regelrecht unicum in het Nederlands taalgebied. Niet voor niets ontving Toon, als een van de weinige schrijvers in Nederland, diverse Gouden en Platina Boeken en het ziet er naar uit dat deze bekroningenstroom nog lang niet is beëindigd. Het boek verschijnt in het jaar dat Toon Het boek bevat een ruime keus aan 65 wordt (17 december). nieuwe versjes en korte verhalen. De Theater-'Marmouzet' speelt donderdag 30 juli in het Middelburgse openluchttheater "Toorenvliedt" "Klaver 3". De voorstelling begint om 14.30 uur en draait om drie totaal verschillende mensen, die door het lot zijn samengebracht en ondanks alle verschillen van stand, ver stand en afkomst, op het eind van het spel een eenheid vormen, zoals de blaadjes van een klavertje drie. De clown is ontslagen omdat hij weer eens verliefd achter een meisje aanliep en daardoor het circus miste. Hij staat nu op straat met al z'n spulletjes eneen natte wasDe hofnar is door zijn koning aan de dijk gezet omdat er aan het hof bezuinigd moest worden. "En", zo redeneerde de koning: "Er kan beter op het lachen bezuinigd worden dan op het eten". Daar staat nu de nar, uitkijkend naar een ander koninkrijk en slechts in het bezit van een armoedig koffertje en een koninklijk aandenken Doortje is zonder werk omdat haar baas het niet kon bolwerken. Inplaats van haar salaris uit te betalen heeft hij haar iets uit zijn antiek-voorraad laten kiezen: een rare kast op wieltjes...... Drie eenzame mensen, losgeslagen uit hun gemeenschap met anderen. Dan komt het idee, samen te gaan werken en zo een nieuwe werk- en leefge meenschap op te bouwen. Samen vormen zij dan een "Klaver 3". Bij slechte weersomstandigheden zaLworden uitgeweken naar de schouw burg. In dat geval zullen entreekaarten naar rato van het aantal zitplaatsen in de schouwburg worden verkocht. Op donderdag 6 augustus verzorgt het Limburgs Jeugdtoneel de voorstelling Assepoester. geheel in kleur uitgevoerde tekeningen hebben een nauwe samenhang met de tekst. Op de 288 pagina's vindt men de voornaamste wapens van Toon in opti ma forma: humor en liefde. Het ziet er dan ook naar uit dat de oor spronkelijke, speelse en begrijpelijke gedachten van Toon. zoals ze in zijn nieuwe boek te lezen en te zien zijn, op nieuw ontelbaren zullen aanspreken. Het door de Jaarbeurs genomen initia tief om in april van dit jaar de eerste Kunstbeurs Utrecht te organiseren, bleek een goede gedachte. Voor 72 pro cent van de deelnemers heeft de beurs aan de verwachtingen beantwoord. De algemene conclusie van de bezoekers is: de beurs is voor herhaling vatbaar! Naar aanleiding van de resultaten van de gehouden enquêtes en in nauw over leg met de adviescommissie van de Kunstbeurs '81 heeft de Jaarbeurs be sloten om op de ingeslagen weg voort te gaan. In 1982 zal wederom de Kunstbeurs Utrecht worden georganiseerd. De beurs wordt gehouden van 11 tot en met 15 maart 1982. Het bestaande expositieprogramma van hedendaagse en moderne kunst, oude kunst en antiek, munten en penningen, antiquarische werken, etnografica en kunst uit de oudheid wordt uitgebreid met een inzending van literaire uitge vers. Wat de sektie antiek betreft wordt gedacht aan een meer gespecialiseerd aanbod (bijvoorbeeld van zilver, glas, klokken, barometers etc.). De verwach ting is dat de Kunstbeurs de gehele ver dieping van de Marijkehal zal omvatten. INTERNATIONAAL MUZIEKFESTIVAL BRUINISSE - Er komt dit jaar geen zevende editie van het Brupop rock festival. De organisatoren hebben de ze beslissing genomen, omdat geen programma kon worden samengesteld van dezelfde kwaliteit als vorig jaar. Het festival zou oorspronkelijk op 8 augustus plaatsvinden. VLISSINGEN - Als alles volgens plan verloopt wordt op zondag 4 oktober de kunststof-atletiekbaan in het Vlis- singse sportpark Baskensburg officieel in gebruik genomen. Welke evene menten er precies komen, staat nog niet vast. Maar in Vlissingen denkt men in de richting van een aantal loopnummers met Zeeuwse topatleten die enige tegenstand van landelijke toppers moeten krijgen. Als speciale attractie hoopt de organisatie num mers op te voeren zoals polsstokhoog springen. Rond de atletiekgebeurtenissen wor den dan nog wat feestelijke evene menten (een muziekgroep) en jeug- dattracties op touw gezet. MIDDELBURG - Het vijfde concert in de serie 'vrijdagavondorgelconcer ten' in de Lutherse kerk aan de Zuidsingel in Middelburg, wordt ver zorgd door Bram Beekman, organist in Middelburg en docent aan het Til- burgse conservatorium. Beekman speelt op het Duyschotorgel werken van Sweelinck, Böhm, Wesley, Bach en Zipoli. Het concert,vrijdagavond 31 juli,begint om acht uur. VLISSINGEN - Schoolkinderen in de Vlissingse binnenstad kunnen voor taan tussen de middag worden opge vangen, mïts er een voldoende aantal vrijwilligers beschikbaar is, dat zich hiervoor wil inzetten. In plaats van wat rond te zwerven kunnen de kin deren in 'De Piek' terecht waar ze net elkaar gezellig de boterhammen kun nen opeten en daarna nog wat kunnen spelen. Opgeven bij Lies Luikenaar 0118412302. VLISSINGEN - Het club- en buurt huis 'Scheldebuurt' heeft een schreeuwend tekort aan vrijwilligers voor het begeleiden van diverse clubs. Het gaat daarbij om verschillende groepen kinderen van de basisschool leeftijd. Het tekort aan vrijwillige me dewerkers is ontstaan vanwege het vertrek van enkelen en nieuw te star ten activiteiten. De clubs houden zich bezig met toneel, handenarbeid en knutselen. Voor informatie Lies Lui kenaar, telefoon 01184-12302. VLISSINGEN - Op het Vlissingse bureau van politie wordt vrijdag 31 juli een kijkavond gehouden, waar mensen die hun fiets kwijtraakten een kijkje kunnen nemen. De getoonde fietsen zijn in de maanden juni en juli van dit jaar onbeheerd in Vlissingen aangetroffen. MIDDELBURG - Feike Asma ver- De groepen amateur astronomen die aan de waarnemingsactie deelnemen zijn landelijk georganiseerd. Ze zoeken een duistere plaats om zonder hinder van het stadslicht de meteoorbanen in te tekenen. De verzamelde gegevens wor den later uitgewerkt en de films ontwik keld in de donkere kamer van de Volkssterrenwacht. Een alleraardigste vondst is de camera. Een voor de lens roterende 'vlinder' dekt regelmatig met een van te voren vastge stelde snelheid de lens af (25 omwente lingen per seconde). Met de hierdoor verkregen onderbreking kunnen de as tronomen de snelheid van de meteoor berekenen. Om dauwvorming tijdens vochtige nachten te voorkomen, wordt de lens vernuftig verwarmd, (zie foto). OOSTKAPELLE - In de sportzaal van Oostkapelle wordt maandag 3 augustus een bingo-avond gehouden, aanvang half acht. Dinsdag 4 augustus wordt in diezelfde zaal een zaalvoet- baltoernooi gehouden. Welke teams deelnemen is nog onbekend. Zij kun nen tol 24 uur vóór aanvang van de wedstrijd inschrijven. Het zaalvoet baltoernooi begint dinsdagavond om half acht. WESTKAPELLE - De jeugdafdeling van de voetbalvereniging De Noor- mannnen houdt vrijdag 31 juli in sa menwerking met de atletiekvereniging Marathon de jaarlijkse prestatieloop. Er kan gelopen worden op twee af standen, namelijk vier en acht kilo meter. Het parkoers voert de deelne mers door de duinen en langs de kreek. Inschrijven kan bij het Polder huis aan de Zuidslraat vanaf 18 uur, gestart wordt om 19.30 uur op de dijk bij het parkeerterrein. Deze tocht is fout op de trimkalender vermeld, daar staal namelijk 'donderdag 31 juli'. VLISSINGEN - De stichting SKW Vlissingen start in september in het buurt- en clubhuis 'Het Woltershuis' een serie nieuwe cursussen. Nu al blijkt er een enorm grote belangstel ling te bestaan. Zo is er iedere maan dagochtend en - middag onder leiding van Ans van Brussel een cursus ka rakterpoppen maken en dinsdagmid dag kunnen mensen met creatieve handen onder leiding van Anneke Gerestein sieraden leren maken. Ver der zijn er cursussen Engels voor be ginners (dinsdagmorgen) en gevor derde^ woensdagmorgen), Spaans voor beginners (vrijdagmorgen) en gevorderden (dinsdagavond) en is er woensdagavond een tekenen schilder- club onder leiding van Leendert van der Pool-, Jeannette Meerburg geeft donderdagmiddag een cursus batik ken. Bij voldoende belangstelling wordt een cursus Nederlands ver zorgd, evenals alle andere taalcursus sen onder leiding van Hans Verheul. Plannen heeft de leiding van het club- en buurthuis om een cursus doe-het- zelf te starten en een EHBO-cursus. Voor informatie kan men zich wenden tot 'Het Woltershuis' aan de Hogeweg in Vlissingen. Telefoon 01184-1466 MIDDELBURG - In hel belang van de organisatie 'Sport Steunt neveld', speelt het oud Zeeuws voetbalelftal in augustus drie wedstrijden. De ploeg oudgedienden treedt op zaterdag 8 augustus aan in Zoutelande legen de Meeuwen (aanvang 19 uur), vrijdag 14 augustus wordt in Zuid-Beveland tegen het familieteam Uiterhoeve ge speeld en 21 augustus strijden de ve teranen voor het goede doel tegen de succesvolle zaterdag derdeklasser Oostkapelle op het sportpark Duin- Soms verschijnt een zeer heldere me teoor. Deze wordt ook wel vuurbol ge noemd. Het is een meteoor die aanzien lijk dieper de atmosfeer binnendringt. Een enkele keer gebeurt het dat niet alles verbrandt en een deel de aarde bereikt. Men spreekt dan van een meteoriet. In Oostkapelle is gedurende deze perio de een automatische camera neergezet,. Deze registreert alles, behalve de lijd. De Volkssterrenwacht Phillippus Lans bergen heeft daarom aan de bevolking gevraagd deze gegevens aan hen door te geven. Voor deze zaak staat het tele foonnummer 01 188-2816 open. De foto is gemaakt op 16 december 1980 tussen 01.30 - 02.00 uur. Het onderbro ken spoor is de meteoor, de andere spo ren zijn echte sterren, die als gevolg van de draaing van de aarde een streep trekken op de foto. De heldere opvlamming van de meteoor toont aan dat er tijdens het traject in de dampkring een explosie plaatsvond. zorgt dinsdag 4 augustus in de Mid delburgse Nieuwe Kerk een concert. De bekende organist speelt werken van Volckmar. J.S. Bach. Lemmens, Guilmant, Lefébure-Wely en een compositie van hemzelf. Black Arts is een organisatie zonder winstbejag, die in april 1979 is opgericht met de steun van een aantal grote be drijven en de afdeling Kunstzaken van de gemeente Amsterdam. Het doel is belangstelling en waardering kweken en verdiepen in de kunst. De activiteiten worden zodanig gepland, geproduceerd en gepresenteerd dat ze bijzondere aan dacht vestigen op 'speciale steunverle ning aan culturele en scholende invloe den van zwarte etnische groeperingen aan diverse kunstvormen'. De stichting verwacht met haar activi teiten de belangstelling in de geschiednis en cultuur van zwarte volksgroepen te vergroten. Black Arts is gevestigd in Amsterdam. De country westernformatie Pride of Texas bijt dinsdag 11 augustus het spits af. De groep presenteert een echte Amerikaanse Texasshow. Ieder lid van de uit zes man opgebouwde formatie heeft een jarenlange ervaring. Daardoor kan een veelzijdig repertoire worden voorgeschoteld, van country en western tot Elvis Presley. Pride of Texas treedt tweemaal op. 's Middags om twee uur en 's avonds om half acht. De tweede dag van het internationaal muziekfestival staat in het teken van de jazz. 's Middags om twee uur speelt Ojah, een zes a zeven tellende groep die de traditionele jazz laat horen, met Af rikaanse invloeden. Ojah is al vaak in Nederland opgetreden, maar ook in Duitsland speelt men regelmatig. De tweede formatie op woensdag 12 augustus is het Wilbur Little Trio met moderne jazz. American Gypsy is een Amerikaanse band, die zichzelf 'de beste soulband van Europa' noemt. Al twaalf jaar tre den ze op. In het begin onder de naam Passada Getto Orchestra uitsluitend in Amerika. Zij waren vaak te horen tij dens concerten van Santana, Jefferson Airplane en Frank Zappa. In het begin van de jaren zeventig vestigde ze zich in Nederland (Maastricht) en maakten sindsdien enkele singles. Grote toppers werden het niet, maar enthousiast is het publiek wel, tijdens hun optredens. Er zijn echter mensen die verwachten dat hun nieuwe single 'Waterboa' eindelijk de 'sluimergrens' zal overschrijden. American Gypsy treedt tweemaal op. Om twee en om half acht. Vrijdag 14 augustus gaat het op de Zui- damerikaanse toer. Het middagoptre den verzorgt het duo People bestaande uit Sergio Solva (Chili) en Juanco Pas- Wilbur Little Trio cuali (Argentinië). Zij spelen authentie ke Latijnsamerikaanse muziek. In de avonduren komt de Zeeuwse groep Za pata aan de beurt, et voornamelijk zelf geschreven werk (duidelijke voorkeur voor Latijns-Amerikaaans). De invloed van de zes Molukse bandleden is echter ook duidelijk aanwezig. Zaterdag 15 augustus speelt rock en reggae een hoofdrol. Oshame met de hartveroverende Jamaica Reggae en het is een Zeeuwse groep, die 's avonds de festival lamp mag uitdraaien, de forma tie Starfire uit Middelburg met rock en soul. helm, aanvang 19 uur. De wedstrijd tegen de familie Uiterhoeve wordt of in Kwadendamme of in Ovezande gespeeld. Uiterhoeve wordt mogelijk aangevuld met de PSV'er uit Arne- muiden: Jan Poortvliet. In de (oud) Zeeuwse ploeg spelen: Arie Delnotte (Middelburg, NAC). Dick van Westen en JuuL Vogel (Middelburg). Rinus Wijsman en Cees de Ridder (Zee land-sport). Klaas Poortvliet en Joost de Ridder (Arnemuiden) en Jan van Huizen (Vlissingen). MIDDELBURG - Winkelend in een dierenwinkel kunnen de klanten bin nenkort een zeer leesbare en informa tieve krant meenemen. Rond deze tijd wordt namelijk eerste oplage van 70.000 verspreid op circa 150 plaatsen in Nederland. De 'Dierenkrant' richt zich op de 'huis-tuin-en-keuken die- renliefiiebber'. In de serie toeristendagen in Veere wordt woensdag 5 augustus een kin- dertoeristendag gehouden op onder meer het schoolplein, nabij de Kerk straat en.de Korenmarkt. Tekenen en kleien zijn de attracties op het school plein en op de Korenmarkt kunnen de kinderen zich vermaken met spellet jes. Voorts is erop de markt van 15 tot 17 uur een poppentheater en in het verenigingsgebouw is vanaf 19 uur een kinderfilm. De overige spelen begin nen om 14 uur. Zaterdag 8 augustus is de laatste dag en deze staat in het teken van Zeeuwse folklore. De ringrijdersvereniging uil Gapinge strijdt die dag van 10 tol 18 uur op op het Oranjeplein voor diver se bekers. WESTKAPELLE - Op de fraaie kar- tingbaan 't Vroon in Westkapelle worden maandag 3 augustus de voor laatste wedstrijden voor het clubkam- pioenschap van KC Zeeland gehou den. Gestreden wordt in alle klassen en alle Zeeuwse toppers, waaronder Nederlandse top tien coureurs, komen aan de start. De wedstrijden beginnen om 19 uur. ZOUTELANDE - Donderdag 30 juli speelt het eerste elftal van voetbalver eniging De Meeuwen een oefenwed strijd tegen de ere-divisieploeg Willem II. De wedstrijd begint om 19 uur op het sportveld van Zoutelande. Scheidsrechter is de amateurlop- scheidsrcchter W.B.A. Roegust uit Sas van Gent. OOSTKAPELLE - Van de drie zo merprestatielopen, dïe het Algemeen Dagblad in samenwerking met de Rotterdamse atletiekvereniging 'Me tro' heeft georganiseerd, wordt er één op Walcheren gehouden. Op dinsdag 11 augustus kunnen trimmers in schrijven voor een loop in Oostkapel le. Men kan kiezen uit de afstanden drie en tien kilometer. Inschrijven vanaf één uur op de startplaats (par keerplaats bij het strand) of de VVV's. Gestart wordt om 19.45 uur voor de drie en 20.15 uur voor de tien kilome ter. Dezelfde lopen worden in Oost- voorne (14 augustus) en Renesse (6 augustus) gehouden. De aanvangstij den zijn dezelfde. DOMBURG - De Stichting Bad- plaatsbelangen Domburg houdt i n het openluchttheater aan de Oost- straat in Domburg een aantal activi teiten. Zaterdag 25 juli opent 'Dixie Daddies' en maandag 27 juli spelen Apollo uit Domburg, Crescendo uil Oostkapelle en OKK uit Westkapelle. Donderdag 30 juli is er een Zeeuwse klederdrachtenshow van Mevrouw M. de Jager de Pagter met medewerking van de Bocrenkapel uit Domburg. Vervolgend treden op Delta Show Band (31 juli) Dutch Swing College Band (7 augustus) Volksdansgroep Walacra (18 augustus), Ruud Her mans Band (19 augustus) Apollo Domburg (24 augustus), City of Ox ford Silver Band (7 september). MIDDELBURG - Vanaf zaterdag 1 tot en met donderdag 6 augustus is de jaarlijkse kermis op de Markt in Mid delburg. Behalve zondag, want dan is de kermis gesloten. De kermisliefhcb- bers kunnen gedurende vijf dagen op de Markt zo'n 34 attracties aantreffen. Nieuwe evenementen ten opzichte van hel verleden jaar zijn: Bounty, lu napark en een kijkteni. Verder na tuurlijk de bekende vermakelijkheden zoals, autoscooter, spookhuis en foto- schietsalon. Ook de poffertjes- en ge bakkraam zijn aanwezig, evenals de palingkraam en de nougat-suikcr- kraam. VLISSINGEN - In het kader van de 'Zeeland in Vlissingen' worden een aantal leuke festiviteiten gehouden in de Scheldestad. Zaterdag I augustus zijn er ringrijwedstrijden: een vrije wedstrijd, met sjeesjes, en voor het kampioenschap derde klas te paard Vanaf acht uur worden deze folkloris tische feesten gehouden op het par koers Stenenbeer, Nieuwestraat en Wilhelminastraat. Maandag 3 augustus worden bier- draagwedstrijden gehouden. De start en finish hiervan is op het Plein Vier Winden. Personen boven de achttien jaar kunnen zich hiervoor op de start plaats inschrijven. In de sporthal van de Zeevaartschool treedt woensdag 5 augustus een goo chelende clown op, speciaal voor de kinderen en tenslotte is er in hel ma ritieme hotel Britannia op vrijdag 7 augustus, 's avonds om half acht een klederdrachtenshow.

de Faam | 1981 | | pagina 7