D Vrijwilligers gevraagd om theaterorgel op te bouwen Vlissingse flatbewoners zitten vastgebakken aan waterboiler BIJOU BIJOU HELMO H FASHION MEUBELHUIS'EVEN KIJKEN? DAAR MOETJE GEWEEST ZUN. VOORDEELVERKOOP SCHOOLTASSEN ZOMER 1981 truitjes, t-shirts en blouses va. 39.- jongeren- en bejaardenwerk slachtoffer decentralisatie de graaf assurantiën - tel. 01180-28035 D RE Bang&Olufsen Voordelige en grote keuze in: SPIJKERBROEKEN EN ZOMERBROEKEN 32e jaargang no. 31 - woensdag 29 juli 1 981 I>o6>65 e voorbereidiiigen voor het vakantieplezier voor de Vlis- singse jeugd zijn in volle gang. Op het 'Bunkerterrein' aan Langeleenstraat bruist het van de "voorbereidingsactiviteiten voor 'Speelstad 81'. Daartegenover moet de Middelburgse jeugd een dergelijk evenement missen. Immers de gemeenteraad van de Zeeuwse hoofdstad besloot vorig jaar geen subsidie meer te geven aan de organisatie van het vakantiewerk, de stichting Sociaal Kultu- reel Werk, zodat deze en nog tal van activiteiten kwamen te vervallen. „Eén van de kwalijke gevolgen van de decentralisatie van sociaal-cultureel werk", verzucht drs. Jan Hundscheid, se cretaris van de Zeeuwse Jeugdraad. Prioriteit Vakantieloos Thema AUTOPREMIES MET 65% KORTING ZEER LAGE ZIEKTEKOSTENPREMIES Langevieleweg - hoek De Ruyterstraat Opslagplaats. ONDERDELEN KOMEN OP 8 AUGUSTUS AAN Standwerkers prijzen hun waar aan in Middelburg BE WONERS EN BA SCO WILLEN AF VAN OUD CONTRA CT Afwijken Restaurant 's zondags geopend van 12.00 tot 21.00 uur. Dagelijks van 9.00 tot 21.00 uur. Gevulde varkensfilet met zigeunersaus Franse frietjes 9.25 Doperwtjes Zondag kinderen tot 12 jaar in gezelschap van hun ouders een gratis kindermenu! SPECIAALZAAKVOORDEEL! SCHOOLTAS, QQ RUIME SCHOOLTAS, IC SCHOOLTAS, CO EXTRA ZWAAR TUIGLEER SCHOUDERSCHOOLTASSEN Lange Delft 44/Segeersstraat 4, Middelburg De 'nieuwe' zaak op de hoek ft LANGE DELFT 61 MIDDELBURG De Faam W AA RIN OPGENOMEN "(.ROOI WALCHEREN" IN ('OMBINATIK Mi l Dl M.ISSINGER Hl IN-AAN-Hl IN OP GEHEEL V\ AI.CHEREN De Faam en de Vlissinger ma ken deel uit van de Zuidwester combinatie. Huis-aan-huis in Zeeland en West- Brabant, totaal oplage 215.335 exem plaren. Jarenlang heeft het SKW in Middelburg subsidie ontvangen van het ministerie van CRM voor het organiseren van at tracties voor de jeugd in de vakantiepe riode. Bij de decentralisatie van het so ciaal-cultureel werk kregen de gemeen tes de subsidietouwVy,<is in handen. Het college van b en w in Middelburg wilde aanvankelijk wél subsidie blijden geven maar de gemeenteraad veegde dit voor stel van tafel. Het resultaat is geen subsidie voor dit jeugdwerk, dat de kinderen in de toch al zo lang durende vakanties langer dan een week bezighoudt. 'Onverantwoord' noemt Hundscheid dit besluit. Volgens Hundscheid is het een kwestie van politieke belangstelling van de ge meenten. Hundscheid: „Een behoorlijk deel van de jeugd moet zich noodge dwongen in de stad vermaken. De priori teit wordt op dit moment gelegd op vol wasseneneducatie of alfabetiseringspro jecten. Deze zaken zijn misschien spec taculairder dan het 'huis-tuin- en keu kenjeugdwerk' maar daardoor niet be langrijker. Het is duidelijk dat we in een kind-onvriendelijke tijd leven. De aan dacht voor het jeugd- en jongerenwerk is aan hefverslappen". Hundscheid staat met deze mening niet alleen. De elf provinciale jeugdraden die Nederland telt, hebben de koppen bij elkaar gestoken en een brochure sa mengesteld waarin het probleem van de verslapping in het beleid voor het jeugd- en jongerenwerk aan de orde komt Deze brochure spreekt over een 'veral gemenisering' van het beleid, waarbij duidelijk wordt dat specifieke maatre gelen op het terrein van het jeugd- en jongerenwerk opgaan in 'bredere' maa tregelen. Een goed voorbeeld daarvan is de be strijding jeugdwerkloosheid. Maatrege len in deze zijn nu opgenomen in een brede en algemene werkgelegenheids- verruimende maatregel. De toch al kwetsbare groep jongeren (maar ook be jaarden) worden door dergelijke algeme ne maatregelen maar al te vaak vergeten. Om in dit verband weer terug te komen op Middelburg, deze gemeente heeft de beschikbare gelden aan de stichting Opbouwwerk Middelburg (SOM) gege ven. De SOM houdt zich niet bezig met spe cifieke jeugdzaken. De SKW doet dat wel. Zolang de gemeente Middelburg SKW-subsidie voor een vakantieweek onthoudt, blijven de Middelburgse kin deren die niet op vakantie gaan versto ken van enig vertier. Het budget van het SKW laat in ieder geval geen uitgaven toe in die richting. Dat niet alle kinderen in de gelukkige omstandigheid verkeren om met hun ou ders drie weken aan het strand van bij voorbeeld de Costa del Sol door te bren gen bleek al uit een onderzoek dat CRM in 1976 verrichtte. Dat onderzoek bracht aan het licht dat 37 procent van de jeugd hun zes weken durende vakanties in ei gen stad doorbracht. Aangenomen mag worden dat de ver slechterde economische situatie dit per centage anno 1981 nog hoger zal tillen. Ook het aantal deelnemertjes aan bij voorbeeld 'Speelstad' spreekt boekde len. Speelstad Vlissingen trekt gemid deld per dag 400 kinderen per dag in de leeftijd van 4 tot 12 jaar. manier behoed voor op de loer liggende verveling. De werkgroep 'Speelstad' van de Vlissingse jeugdraad ontvangt jaarlijks rond de 45.000 gulden subsidie voor de organi satie. Het grootste deel van dit geld gaat op aan de transportkosten. Het hout dat bestemd is om te timmeren en ander materiaal voor de kinderen moet met bussen worden aangevoerd. Als 'Speel stad' eenmaal draait worden ae kinde ren uit bijvoorbeeld Koudekerke en Oost-Souburg met bussen opgehaald. Verder kost het aanleggen van toiletten, licht en geluid op het terrein veel geld. De meeste materialen schenken het be drijfsleven en particulieren. Zo heeft de werkgroep Speelstad inmiddels een grote ton boordevol spijkers en ongeveer 200 kilo verf klaarstaan om de kinderen straks hun eigen stad te laten bouwen. Op de open dag die zaterdag 25 juli werd gehouden bracht een oude man op zijn fiets in de stromende regen een oude pandjesjas, een gestreepte broek en een aantal hoeden als zijn aandeel voor de jeugd. Een goed voorbeeld dat de Vlis- singers enorm waardeerden. Het thema van dit jaar is 'Showbizz- stad'. De kinderen hebben via een en quête - gehouden op de Vlissingse scho len - dit thema gekozen. Volgens de or ganisatie moet men zich Hollywood voorstellen. De naam Hollywood is door de spelgroep veranderd in 'Kobblestone- city', vrij vertaald: Kinderkopjesstad. Van maandag 3 augustus tot en met donderdag 12 augustus kan de Vlis singse jeugd naar hartelust te keer gaan op het Bunkerterrein aan de Lange- leenweg in Vlissingen. Voor de kleuters van 4 tot 6 jaar is voor een ander thema gekozen: namelijk Circusdorp. In de eerste week, tot en met woensdag, wordt er hard gewerkt met spijkers, hout en verf om de hutten op te bouwen die de showbizz-stad moeten vormen. Op woensdag en donderdag volgt een opdrachtendag. Vrijdag wordt er met video gewerkt; de kinderen kunnen dan hun eigen televisieprogramma maken. De video-apparatuur wordt overigens gedurende de gehele periode gebruikt. Iedere dag is er een 'nieuws-dienstje', waarbij de laatste nieuwtjes uit de stad Ingezonden mededeling Kat.w. W.A. A.R. Premie per kwartaal 8.000 40 83 (in deze dure tijd toch erg gemakkelijk) 10.000 43 94 Acc. v.a. 25 jr. premie incl. gr. krt. en max. no claim 12.000 49 107 Totaalklanttarief. Staat uw auto niet in het overzicht 15.000 52 124 bel dan even voor de juiste premie. Directe dekking 20.000 63 156 per telefoon. Jaarpremies 5% korting. Echtpaar p.mnd. 118,91 Zonder eigen risico, ook voor Echtpaar met 1 kind p.mnd. 136,04 zelfstandigen (ziekenhuis en Echtpaar met 2 kinderen p.mnd. 163,17 specialist incl. polikl. hulp). Ingezonden mededeling Zuidzande tussen Oostburg en Cadzand, tel. 01170-2161. 's Zondags geopend van 2 tot 6 uur. Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur Eindcoördinator C. Beenhouwer van de werkgroep Speelstad op de 'show bizz toer' tijdens het Vlissingse straatfestival, waar de werkgroep een prijsvraag hield om te onderzoeken wat de kinderen van Speelstad afweten. Uit deze prijsvraag bleek dat Speelstad een begrip is geworden voor de Vlissingse jeugd. worden vermeld. Dinsdag in de tweede week bestempelt de jeugd stukken van het terrein tot land. Het is de bedoeling dat de kinderen op die aangewezen uk ken de culturele gewoonten van dat land uitbeelden. Op de slotavond, waar ook de ouders welkom zijn wordt een uit voering gegeven. Burgemeester Th. J. Westerhout van Vlissingen zal Speelstad '81' openen. Het uiteindelijke doel van deze Speelstad is dat de kinderen in ieder geval hun eigen gang kunnen gaan en zelf alles doen. Een werkelijk pro gramma is niet te maken omdat de kin deren de zaken helemaal zeifin handen hebben. Een probleem voor de werkgroep is het ontbreken van een goede opslagplaats voor de enorme hoeveelheid hout die voor dit evenement nodig is. Tot nu toe stond er een nissehut (een soort schuur van golfplaten) op het Bunkerterrein. De gemeente Vlissingen wil echter dat de opslagplaats wordt afgebroken omdat deze hut het landschapsschoon zou aan tasten. Er wordt nu gezocht naar een andere mogelijkheid. Indien er geen op slagruimte wordt gevonden moet al het kostbare hout, dat volgend jaar weer voor de tiende Speelstad gebruikt kan worden, worden verbrand. Naast dit probleem heeft de organisatie nog onvoldoende vrijwilligers kunnen werven. Inmiddels hebben zich onge veer 75 medewerkers gemeld. Het stre ven van de organisatie is echter om 100 vrijwilligers in te zetten. Aanmeldingen zijn nog steeds welkom. Als het weer een beetje meezit (er is wel een slecht-weeraccommodatie in de vorm an een grote tent) kan deze Speel stad '81 een waardevolle bijdrage leve ren aan de vakantie van vele jongeren en een onuitwisbare herinnering bij hen achterlaten. De 900 pijpen van het theaterorgel va riëren enorm in grootte. De ene pijp heeft de afmeting van een vulpotlood, waartegenover de andere een lengte heeft van bijna vijf meter. De hele in stallatie komt verpakt in een grote con tainer op zaterdag 8 augustus in Vlissin gen aan. Alvorens het orgel zijn defini tieve plaats in de concertzaal krijgt, wordt de boedel ergens in de buurt op geslagen. De Zeeuwse Stichting is van mening dat de herin stallatie rond de vier weken in beslag zal nemen. Uniek aan deze hele operatie is dat zowel hef uit elkaar ne men als de opbouw door vrijwilligers wordt uitgevoerd. Daarmee drukt men de kosten aanzienlijk. Belangstellenden die een handje wil len helpen kunnen zich melden bij de heer S. Lokkerbol, telefoon 01108-1269. De speeltafel van het orgel, dat eind september een definitieve plaats in de Middelburgse Concert en Gehoorzaal zal hebben. et doel van de Zeeuwse Theater Orgel Stichting is bijna bereikt. Op maandag 3 augustus beginnen in het Engelse Irpington de demontage werkzaamheden van het originele Camptonorgel. Daarna begint de ver huizing naar de Middelburgse concert- en gehoorzaal. De hele organisatie rond de verhuizing is rond. De stichting zet nu echter nog alle zeilen bij om vrijwilligers te strikken, die zich met het uitladen en opslaan van ondermeer de 900 pijpen gaan bezighouden. Ook moet de speeltafel en de blower worden gerestaureerd, waarvoor de Zeeuwse Theater Orgel Stichting even eens belangstellenden oproept om een handje te helpen. Spitsvondigheid, variatie in de aanprij zing van de koopwaar en een ludieke prestatie, het is zo maar een greep uit het arsenaal voorwaarden die een echte standwerker in de ransel moet hebben. Donderdag 6 augustus staan er ongeveer 25 van deze verkopers in de Middelburg se binnenstad om te dingen naar een ereprijs. Het concours, georganiseerd door de Middelburgse Marktcommissie en de sectie standwerkers van de Vereni ging voor Ambulante Handel, wordt voor het vijfde jaar gehouden en vindt plaats op de Lange en Korte Delft. Ook is er die dag nog kermis in de Zeeuwse hoofdstad en de weekmarkt verhuist naar het Damplein. De jury die beoordeelt welke welbe spraakte marktkoopman er die dag als beste uit de bus komt, bestaat uit: wet houder W.P.J. Baars, mevrouw A. San- derse-van Tuinen, W.S.G. Papendorp, J.H. van de Zwaan en H. Jansen. Rond half vijf maakt de heer Baars de prijs winnaars bekend in de Lange Delft, ter hoogte van de St. Janstraat. e bewoners van de twee hoogste verdiepingen van de in 1967 gereedgekomen flats aan de A lexander Gogelweg en de Troelstraweg in Vlissingen hebben voor wat betreft hun warmwatervoorziening weinig keuze. Volgens een twintig jaar durend contract, in het opleveringsjaar opgemaakt tussen de Rooms Katholieke woningbouwvereniging St. Willibrord en de PZEM, mag er in de totaal 96 woningen uit veiligheidsoverwegingen slechts gebruik worden gemaakt van een 50 liter warmwaterboiler. Ten tijde van de oplevering was de waterdruk namelijk zo gering dat een geiser te gevaarlijk was. Nu de druk van het drinkwater in Vlissingen inmiddels is aangepast, geldt dit argument niet meer. Doch het contract blijft gehandhaafd. Bewoners kunnen weliswaar zelf een geiser kopen, maar in de huurprijs van de flat is de boiler inbegrepen en tweemaal betalen op bureaucratische gronden' gebaseerd, vinden de bewoners een beetje al te gortig. "Toen ik mijn electriciteitsrekening moest betalen, wist ik niet wat ik zag", meldt Marcel Haagsma die sinds zes maanden met zijn vriendin Gonny Roose in de flat Alexander Gogelweg woont. Haagsma berekende voor zich zelf dat hij nu minstens 300 gulden per jaar men moet betalen, dan met een geiser. Een bliksemonderzoek bij bewo ners van lagere etages die een geiser ge bruiken leverde hem de rigoreuze ver schillen op van 700 gulden per jaar voor een groter gezin en 100 gulden voor al leenstaanden. "En dan te bedenken dat dit be is bepaald geen rijkelubuurt is", vertelt hij ontstemd. Hij voegt daaraan toe: "Ik las onlangs een artikel, waarin de PZEM aankondigde zich sterk te maken voor energiebesparing. Het is duidelijk dat een electrische boiler meer energie no dig heeft dan een gasgeiser. Je hoeft niet eens hoog geschoold te zijn om te weten dat er om electriciteit op te wekken on der meer gas wordt gebruikt en dat daarmee een bepaald percentage verlo ren gaa(. Ik ben voor energiebesparing, al loop ik niet zo voorop om tegen ker nenergie te demonstreren. In principe spreekt de PZEM zich tegen met hand-, having van dit contract". Dan vindt de heer Haagsma ook nog dat een 50 liter boiler ontoereikend is. "Na de afwas,, heb je amper nog voldoende warm wa ter' over om te douchen", stelt hij vast. Hoofdadministrateur A. Maas van de stichting Basco, het overkoepelend or gaan van Vlissingse woningbouwvereni gingen, is het alleszins eens met de rede nering van Marcel Haagsma. Al meer dere malen heeft de woningbouwvereni ging tijdens gesprekken met de PZEM om ontheffing van dit contract gevraagd, maar steeds kreeg men nul op het re kest. Maas: "Het is vrij normaal dat je je aan een contract houdt. Daartegenover moeten we ons wel afvragen in hoeverre iets redelijk blijft. Maar de PZEM blijft volhouden. Het eigenaardige is echter dat de bewoners wel een 80 liter boiler kunnen krijgen, waardoor van het con tract van de 50 liter boiler plotseling wel kan worden afgeweken". De heer J. Hamelink, chef van de afde ling Heetwater van de PZEM in Vlis singen en in die functie verantwoorde lijk voor de verhuur van boilers, vindt de cijfers van flatbewoner Haagsma over dreven. "Of een geiser goedkoper is weet ik niet precies. Ik denk dat het nauwelijks iets uitmaakt en in de orde van 80 tot 100 gulden per jaar ligt. We verhuren rond de 41.000 boilers in de provincie. Over het algemeen zijn er geen klachten. Voor de mensen in de Vlissingse fiats zou ik een superboiler adviseren. Die warmt niet uitsluitend 's nachts op, maar ook in de middaguren. Dan wordt namelijk ook goedkope stroom geleverd". De heer Hamelink acht een 50-literboiler voor de gezinnen in Vlissingen overigens voldoende. De heer Hamelink kan zich niet herin neren dat Basco ooit voorstellen heeft gedaan om het contract op te heffen. "Dat moeten ze dan maar bij ons aan slingeren", stelt hij voor. Hoofdadministratuer Maas reageert niet zonder boosheid als hij die uit spraak hoort. "We hebben het al meer dere malen geprobeerd, maar dan zon der succes. Ik zal ze onmiddellijk een brief sturen waarin we ontheffing van het contract vragen". Bewoner Haagsma vermoedt dat er ria ontheffing een ware 'boiler-verhuizing' zal plaatsvinden. "Minstens 90 procent van de bewoners spreekt zich uit voor een gasgeiser", stelde hij vast tijdens ges prekken met medebewoners. Ingezonden mededeling COTw DeDee^ee e%<*. .a"0ee«e^qe<oC 3|dar qarantie Nieuwandijk 35 39 VLISSINGEN Ingezonden mededeling L Ingezonden mededeling Keuze uit 19 verschillende soorten. Reparatiegarantie. synth. leer 5 vakkenUUj' leer4Ü," glad leer 5 vakkenuaj" Tas voor vele jdren. Mat 2 jaar garantie op sloten en stiksels. «m Glad en generfdöwj" synth. leer36,- rundleer39," glad leer52,-

de Faam | 1981 | | pagina 1