D BIJOU BIJOU roovers speciaalzaken ROOVERS LEER ROOVERS IJZER HELMO Molukse werkgroep wil een eigen stichting FASHION MEUBELHUIS'EVEN KIJKEN? DAAR MOETJE GEWEEST ZIJN. VOORDEELVERKOOP SCHOOLTASSEN ppmMIlMll middelburg k e sinds februari dit jaar in het leven geroepen Molukse Werkgroep Souburg treedt' donderdag, vrijdag en zaterdag voor het eerst voor het voetlicht. Op het afgezette plein in de 'Molukse Wijk' in Oost-Souburg houdt de werkgroep een zo merfeest, waarbij de Molukse culturele overleveringen en achtergronden centraal staan. Sport, lekkere hapjes, kinder spelen, theater en muziek zijn de met bekende oosterse gast vrijheid opgediende attracties, en de werkgroep hoopt dat de bezoekersschare zich niet zal beperken tot mensen uit de Mo lukse gemeenschap. Onvrede jpröeranna Handtekeningen Betreuren Ondemocratisch Dependance. O A drie plaatsen in Zeeland staat de voor hun eigen lief hebberij actieve plankzeilers een interessant windsurffesti- val te wachten. Het gaat hier om evenementen die zich af spelen op de Oosterschelde (10 augustus), Het Veerse Meer (11 augustus) en De Braakman (12 augustus). Wiadsurffestivals op de Zeeuwse wateren r Restaurant 's zondags geopend van 12.00 tot 21.00 uur. Dagelijks van 9.00 tot 21.00 uur. Biefstuk van de haas Komkommersalade Franse frietjes 11 -50 Zondag kinderen tot 12 jaar in gezelschap van hun ouders een gratis kindermenu! Historische opvattingen Theater Drie kunstenaars in De Schotse Huizen SPECIAALZAAKVOORDEEL! EXTRA ZWAAR TUIGLEER SCHOUDERSCHOOLTASSEN J.P.A. R0SSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIE Lange Delft 17 LEREN BROEKEN van 375.- nu 198.- LEREN EN SUÈDE JACKS nu 98.- 125.- 175.- LEREN DAMESMANTELS lang, van 695.- nu 298.- en nog veel meer leren en suède kleding met enorme kortingen! EXCLUSIEVE TUINMEUBELEN SEIZOENOPRUIMING in beuken, meranti en grenenhout. Hmrm in schoenen en sandalen Tuinmeubel-afdeling 1e etage Lange Delft 31 ft OVERS SCHOENEN L. DELFT 48 - Middelburg J.v.d. Sloot 32e jaargang no. 30 - woensdag 22 juli 1981 De Faam WAARIN OPGENOMEN "GROOT W AL( MKRKN" IN ('OMBINATIF. MET DE VUSSINGER HUIS-AAN-Hl IS OP GKHK.KI. W AI.CMKREN De Faam en de Vlissinger ma ken deel uit van de Zuidwester combinatie. Huis-aan-huis in Zeeland en West- Brabant, totaal oplage 215335 exem plaren. ZOMERFEEST De Molukse werkgroep Souburg werkt er hard aan om voor de 70 Vlissingse en 110 Souburgse gezin nen van Molukse afkomst een stich ting in het leven te roepen met als doel eigen sociale en culturele acti viteiten te organiseren. Daarvoor hoopt de Souburgse groep ooit eens een eigen gebouw te kunnen be trekken in Souburg, geconcentreerd bij de Molukse wijk. De werkgroep is deels ontstaan uit on- ■Mia^omeractiviteiten, donderdag 23 juli 10 tot 12 uur tienkamp 12 lot 18 uur pannekoeken en ranja 19 tot 21.30 uur volleybaltoer nooi vanaf 21.20 uur muziek-work- shop. Vrijdag 24 juli 10 tot 22.30 12.30 uurfietstocht en spelletjes 12.30 tot 13.30 uur niddageten Niet-deelnemers aan de fiet stocht maken pleintekeningen. Vanaf 19.20 uur theatervoor stelling, grootse speelfilm en twee muziekgroepen. Zaterdag 25 juli De gehele dag kraampjes met een fancy-fair en spelletjes voor jong en oud, een rommelmarkt, Molukse hapjes en terrasje, 's Morgens spelen twee muziek groepen, Molukse kinderspelen en middageten voor de kinde ren. 's Middags Ome Harry met de sprekende pop, twee muziek groepen en papeda maaltijd, 's avonds theatervoorstelling en dansen met Molukse muziek groepen. Gedurende de dagen spelen in totaal vier Molukse muziekgroepen, nl. Lativa, Hendrik Gang, Merantu en de groep A nis de Jong, die voor Molukse culturele liedjes zorgt. vrede met de bestaande situatie en deels omdat met name de ouderen niet of nauwelijks de nu aanwezige mogelijk heden bezoeken. Roy Wannee, een van de initiatiefnemers vertelt daarover, dat de ouderen nog te veel drempelvrees hebben om een 'Nederlandse' gelegen heid, zoals het club en buurthuis 'De Zwaan' te bezoeken. "Eenmaal per week kunnen wij terecht in de Zwaan, maar je ziet er steeds dezelfde mensen. Het zijn diegenen die toch al geen schroom meer hebben. De overgrote meerderheid bereik je er niet", verzucht Wannee. De onvrede van de Molukse Werkgroep Souburg richt zich vooral op de 'Mr. Dr. Soumokilstichting' die werkt vanuit een gebouw aan de Koudekerkseweg in Middelburg. Die stichting krijgt niet al leen een dikke onvoldoende voor wat betreft het functioneren naar de Mo lukse gemeenschap, toe "an Roy V an- nee en zijn medewerkgroepleden. Ook verwijt hij de voor geheel Walcheren werkende stichting ondemocratisch functioneren. "Bovendien is het bestuur onvolledig of in ieder geval zonder me deweten van de Molukse gemeenschap uitgebreid", aldus Wannee. Met gespierde woorden legde de werk groep aan de Molukse bevolking in Vlis- singen en Oost-Souburg hun grieven uit in een brief, die ze eerder dit jaar huis- aan-huis verspreidde. Het resultaat was dat er zich 350 mensen niddels een handtekening solidair verklaarden met de enthousiaste werkgroepleden. Dit be tekende andermaal een nederlaag voor de al jarenlang bekritiseerde Walcherse stichting, die sinds 1969 na een succes volle start over cols van verschillende categoriën moest fietsen en daarbij naar de mening van de werkgroep, tê vaak de monstreerde geen klimmers te zijn. "Het lijkt er op dat deze stichting veel heeft gedaan. Alles hij elkaar heeft het echter slechts twee en een half jaar ge duurd. Moeilijkheden, misverstanden tussen bestuur en en medewerkers zijn aan de orde van de dag. Dat alles, en we hoeven die hele zaak niet nogmaals tot in de details op te rakelen, bereikte een hoogtepunt, toen de medewerkers in 1977 hun werk neerlegden en een zwartboek uitgaven", weet Roy Wan nee. Later, zo leert de geschiedenis, meldden zich telkens weer goedwillende mensen zoals stagieres van sociale academies, maar er lijkt een banvloek op de stich ting te rusten. Subsidies worden gegeven en weer ingetrokken. Voorwaarden ge steld om tot een zo optimaal mogelijke democratische structuur te ko..en, ma r d t kaartenhuisje blijkt veelal slechts op gebouwd te zijn uit slap papier. Men kan geen harde confrontaties aan. Roy Wannee: "En- dan is er de algemeen heersende kritiek, dat het stichtingsge bouw te ongunstig ligt. Peuters, kleuters en ouderen kunnen er nauwelijks heen omdat de reis van om en nabij de acht kilometer stomweg te ver is. Wij consta teerden dan ook al in 1979 dat iedere activiteit in dat gebouw gedoemd was om te mislukken". Maria Manuputty, bestuurslid van de 'Mr. Dr. Soumokilstichting' betreurt het dat men in Souburg eem eigen onaf hankelijke stichting wil starten. "Er zijn best nog activiteiten in ons gebouw. Eén middag in de week zijn er verschillende groepen volksdansen en zang bezig, en sinds begin 1981 komt eenmaal per week de groep Obat Putih bij elkaar. Deze laatste groep geeft informatie over drugs en helpt drugsverslaafden". Maria Manuputty ontkent niet dat het bij haar stichting allemaal erg moeizaam gaat.. Zij hoopt echter op betere tijden. "In augustus overleggen we weer met het ministerie van CRM om andermaal subsidie te krijgen. Sinds I juli hebben we weer het vereiste aantal bestuursle den, namelijk vijf. Ik verwacht dat CRM ons weer subsidie zal geven". De Scuburgse werkgroeplcdcn achten de ontwikkeling van de Middelburgse stichting duidelijk een demonstratie van hoe ondemocratisch zij functioneert. "Van die ontwikkeling met de nieuwe bestuursleden weet geen mens iets af. De vraag is in hoeverre CRM en in het kizog daarvan de gemeente Midd lb rg Vlissin- gen en el '/n/ Valkenisse (de medesub sidiegevers red.) er nogmaals zullen in trappen om de 'Mr. pr. Soumokilstich ting' te laten heropstarten". Dat het gebouw aan de Koudekerkse weg in Middelburg voor Souburgers en Vlissingers te ver weg is, is geen nieuws. Enkele jaren geleden nam de Middel burgse stichting initiatieven om in Sou burg een dependance te bouwen. Maar ook dat mislukte. "Dat gebouw aan de Rithemsestraat zou volgens dat ene Ne derlandse gezin te veel overlast bezor gen", klaagt Maria Manuputty. Een dependance van de Soumokilstich ting wijst de Souburgerse werkgroep overigens van de hand. Wannee: "Wat hier op Walcheren gebeurt is zonder meer uitzonderlijk. In geen enkele ge meente is Nederland is er één stichting die de belangen van éên streek behartigt. De belangen van de mensen hier moeten ook hier worden aangepakt en vanuit deze plaats vertegenwoordigd in de ge meentelijke overlegorganen. Daardoor kunnen we beter tot een eenheid van de Souburgse en Vlissingse gemeenschap komen. En wat dat eigen gebouw betreft, ook daar kunnen alle bestaande organi saties gebruik van gaan naken". Over de kans van slagen is de Molukse Werkgroep Souburg eensgezind en vol optimisme. "Wannee: We gaan rustig De festivals worden georganiseerd door Zeeland Promotions, uitgever van de Zeeland Rekreatiekrant, in samenwer king met de Provinciale Zeeuwse Cou rant en Pall Mali Export Service to Sai ling. Het houden van festivals voor crs, die hun surfplank uitsluitend als recreatief tijdverdrijf benutten, voorziet in een grote behoefte omdat deze grote groep tot nu toe nog niet veel bij geregelde evenementen aan bod kwam. Elk windsurffestival valt in twee delen uiteen: er is een recreatiespel en een re creatiewedstrijd. Het recreatiespel be staat uit een behendigheidsspel, dat puur is gericht op plezier en ontspan ning. Iedereen, surfer of niet, kan daar aan meedoen. Surfplanken worden ter beschikking gesteld door Pall Mali Ex port Service to Sailing. Daarnaast is er een wedstrijd met een zogenaamde Le Mans start, waaraan ook juist de niet ervaren windsurfer kan deelnemen. Er is een interessante mo gelijkheid voor die groep windsurfers om in een ontspannen sfeer ervaring op te doen in wedstrijdsurfen. De festivals worden extra aantrekkelijk gemaakt met demonstraties parasailing en hanggliding, een en ander afhanke lijk van het weer en de plaatselijke om standigheden. Nabij de startplaatsen wordt uitvoerige informatie gegeven over publicaties die te maken hebben met de surfsport. Voor de allerbesten staan drie surfplan ken in de uitgebreide prijzenkast. Voor nadere informatie 01180-15990. Het eerste festival begint op 10 augustus vamaf het Oosterscheldestrandje bij Ouwerkerk aan de Zuidbout bij de Vier bannen. Het spektakel begint om tien uur. Inschrijven voor het Recreatie-Wa- terspel van 8.30 tot 930 uur ter plaatse. Voor de Recreatie-Windsurfwedstrijd kan men inschrijven van 12-13 uur. Op de tweede dag, 11 augustus, vindt het festi val plaats vanaf een terrein bij de cam ping De Schotsman, nabij Kamperland. Het evenement begint bij de Schotsman om elf uur. Inschrijvingen daar van 9.30 tot 1030 en voor de Recreatie-Wind surfwedstrijd van 13 tot !4 uur. Eveneens om elf uur begint het windsurffestijn van De Braaknan, de dag daarop, op 12 au gustus. Hier gelden dezelfde inschrijflij den als bij De Schotsman. Zuidzande tussen Oostburg en Cadzand, tel. 01170-2161. 's Zondags geopend van 2 tot 6 uur. Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur L De theatergroep oèj'ent \oor het toneelspel, dat zij in de tent zullen opvoeren. Belsie Pattinama op de voorgrond speelt de rol van moeder. door met organiseren van zaken die be langrijk zijn en de Sounokilstichting liet liggen. Voorlopig kunnen we op materiële steun rekenen vam SKA Vlissingen. In de toekomst verwacht ik dat CRM en de drie gemeenten de subsidie zullen geven aan een instelling die ook laat zien voortvarend en democratisch te fumc- tionercn. We zijn geen afscheidingsbe weging, maar een organisatie die zelf standig wil werken op de plaats waar dat het hardste noodzakelijk is: namelijk bij, onder en met de mensen waar het om gaat. Democratische besluitvorming staat hij ons hoog in het vaandel". Over de wijze waarop de Souburgers nu onder de vleugels van het SKA werkt be staat eensluidende tevredenheid. Wan nee onderstreept nogmaals: "Het gaat er niet om dat we niet bij een Nederlandse instelling willen zitten. Het gaat er om dat we werken vanuit historische opvat tingen die totaal verschillend zijn van de Nederlandse. Onze politieke* achter grond, de reden waarom we hier zijn; zeg maar gerust als ers van een koloniaal tijdperk en de wijze waarop de jongeren bij het zoeken naar een baan worden ge discrimineerd en op straat en zelfs aan de drugs raken, daarvoor is een geheel eigen benadering nodig. Die hulpverlening kunnen we alleen zelf organiseren zo dicht mogelijk bij de mensen". Over al die problemen speelt een Sou burgse theatergroep tijdens de drie fees telijke dagen het voor Molukkers alom- bekende ,Batu Badaun'. Het is een oude legende die handelt over een moeder en kinderen die in volstrekte armoede trachten te overleven. Als de moeder met een grote vis thuiskomt vraagt zij aan haar kinderen om de kuit te bewaren. Deze verliezen hun beheersing echter en slokken de kuit op. Als moeder thuis komt en de kuit is er niet meer, wordt ze verdrietig. Ze gaat naar het strand en zoekt de 'Batu Badaun' (een soort bla- dersteenachtige rotsblok) op en vraagt aan de steen haar in te slikken. "Een sociaal verhaal dat aansluit bij de situatie zoals we in Nederland leven", vinden de werkgroepleden. "En het is fout om je hoofd in de schoot te leggen. Misstanden moet je veranderen. Ook daarom hoop ik dat er veel Nederlan ders naar deze drie dagen komen. Veelal maken jongeren het mee dat ze vanwege hun huidskleur ergens niet in dienst wordem genomen. Als jongetje of meisje ben je een leuke kleine krullebol,maar een grote krullebol moet opdonde ren 'De Schotse Huizen' in Veere toont tot 8 augustus werken van de beeldende kun stenaars Sjoerd Bylsma uit Den Bosch en Jan en Henny van Leeuwen-Schrij vers. Bylsma toont projecties in acryl, waterverf en potlood en het kunstenaar sechtpaar uit Middelburg exposeert ke ramiek. Het museum 'De Schotse Huizen' is op werkdagen geopend van 10 tot 1230 uur en 's zaterdags van 14 tot 17 uur. Sjoerd Bylsma volgde een opleiding aan de kunstacademies van Den Bosch, Antwerpen en Den Haag en werkte ja ren als freelance ontwerper/vormgever. Vele bekronimgen en talrijke publika- ties van en over zijn werk in nationale en internationale vakbladen onderschrij ven zijn succes gedurende die periode. Driejaar geleden besloot hij hiermee te stoppen, om zich opnieuw te gaan rich ten op de beeldende kunst. De projecties in acryl en aquarel tonen een merk waardige verbinding van zijn oude me tier en verbeelding. Jan van Leeuwen woont èn werkt in Middelburg en geniet met zijn keramiek zowel in Nederland als in het buitenland veel erkenning. Op deze expositie toont hij een vijftal 'sombere dozen'. Zijn vrouw, Henny Schrijvers brengt twee series 'ceramic paintings', schilderijen op klei: het meer, de bron en de frag menten van een Japans hof. Keuze uit 19 verschillende soorten. Reparatiegarantie. SCHOOLTAS, Aft synth. leer 5 vakkenüüj" RUIME SCHOOLTAS, JC leer4ü," SCHOOLTAS, Tft glad leer 5 vakken Tas voor vele jaren. Met 2 jaar garantie op sloten en stiksels. Glad en generfdöwj" synth. leer36,- rundleer39,- gladleer52,- Lange Delft 44/Segeersstraat 4, Middelburg De 'nieuwe' zaak op de hoek TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen

de Faam | 1981 | | pagina 1