Diana Geers (12) is jongste met Groot-twirl-certificaat Rabobank D e twaalfjarige Diane Geers leverde het huzarenstukje door als jongste in Nederland het Groot- twirl-certificaatte halen. De Souburgse volgde deze uit Amerika overgewaaide sportcursus in Bosschenhoofd en de gemiddelde leeftijd van jongens en meisjes die deze met succes afronden ligt rond de vijftien jaar. Sinds vijf jaar wordt de twirlcursus in Nederland gegeven. eutT5Nlf)WX6aP BEIS- ENEUBOCHeaueS BneOMNB WSVEB25BEBIN& /HTBWffnCWfiLö BE/S- SNBBEP/ET- 3B1EF0F IMTEBNm/O/MCE ffÜTOMOB/L /STEN- WLP VEeZ5B€IB/ME> T'JPEL'JB5MTC>' CME0VEJ2EXEBIU6 INWvFimóSEVEÜ WNKtómBE VOPBWEBPEU Kees Slager:"!k had meer negatieve reacties verwacht Woensdag 15 juli 1981 SKW zoekt vrijwilligers Muziekfestival in openluchttheater SOUBURGSE LEVERDE UNIEKE PRESTA TIE Circus in Domburg Activiteiten VCB Lammerenburg Orgelconcert Tentoonstelling in Souburg Prestatieloop in Domburg Kermis in Vlissingen Puzzelrit voor auto's Negende Badronde Domburg Zomervakantie- activiteiten in 'Het Woltershuis' Gemeenteraad Veere vergadert Fietstocht VVV Domburg Hard werken Hij pakt het lijstje van de tafel. En wijzend op de foto: "Kijk dat ben ik samen met m'n vader, toen ik hem het boek gaf. Dit heb ik voor jou ge maakt, dacht ik bij mezelf'. Speelweek in Vlissingen Melodiën uurwerk Lange Jan Clubkampioenschap KC Zeeland Vergadering gemeenteraad Westkapelle Informatiegids voor vorming, scholing en onderwijs voor volwassenen Vier Zomeravondwandeltochten Kunstaffiches en verjaardagskalender Zelfgemaakte werkstukken tentoongesteld in Oostkapelle PEC speelt in Serooskerke LANDARBEIDERS VLISSINGEN - De stichting SKW Vlissingen heeft noé gebrek aan vrij willigers om elke week mee te werken aan een jeugdgroep in de clubhuizen 'Het Woltershuis', 'Het Buut' en 'Mamix'. De activiteiten die in deze clubhuizen voor de jeugd worden georganiseerd zijn kookclubs, tim- merclubs, instuiven, cursussen, batik ken, poppen maken en volksdansen. Mensen met belangstelling voor een leidinggevende vrijwilligersbaan in een der clubhuizen kunnen bellen met 'Het Woltershuis' 01184-14660, 'Het Buut' 01184-16223, 'Mamix' 01184-67022. Foto: Kees Slager met z'n vader: "Dit is voor jou" Z'n debuut, het uit het leven gegrepen 'Landarbeiders' heeft flink wat stof doen opwaaien. Het boek is hard. Dat waren ook de ar beidsomstandigheden van de Zeeuwse en West-Brabantse landarbeiders, die Kees, zelf zoon van een landarbeider, in het boek aan het woord liet. 'Landar beiders' is nu twee maanden uit, en ver koopt nog steeds als een trein. Al na enkele weken zat men door de eerste oplage, een 3000 exemplaren heen. Be sloten werd om er een tweede druk tegenaan te gooien, die net voor Vader dag op de markt kwam. Het boek. een lijvige pil van 270 blad zijden liep vooral goed in de kleinere (dorps)boekhandels. Kees Slager leidt eruit af dat het boek z'n weg gevonden heeft naar de groep waarvoor het in eerste instantie is geschreven: de lan darbeiders. Hij is er zeer mee in z'n nopjes. "Ik dacht altijd, die landarbeiders die kopen m'n boek niet. Het is voor hen veel te duur (het kost 35,- red.). Ik heb ongelijk gekregen. Als je bedenkt dat er op een eiland als Tholen 300 stuks verkocht zijn, man, ik kan het me gewoon niet voorstellen". 'Landarbeiders', dat rijk geïllustreerd is met (authentieke) foto's, is uitgegeven door 'Link' uit Nijmegen, een ideële uitgeverij, waarachter een oud Zeeuws-Vlaming schuilgaat. De Nijmeegse uitgeverij is enkele jaren geleden gestart met een reeks over ar beiders, die hun eigen verhaal vertellen. Voor 'Landarbeiders' verscheen 'Mijn werkers' en 'WAO'ers'. Kees: "In de boeken komen mensen aan het woord, die vertellen over vroeger, met het accent op de leef- en arbeids omstandigheden". Zelf sprak hij met zo'n 60 tal landarbeiders (mannen en vrouwen), die het grootste deel van hun leven werkten in de polders van Zee land, de Zuidhollandse eilanden en Westelijk Noord-Brabant. Het zijn, en we citeren nu het boek "verrassende, soms verbijsterende, maar ook vertederende verhalen over kinde rarbeid en crisisjaren, over de boeren en de bonden, over hongerlonen en stakin gen, over de oorlog en de watersnoo dramp. Geen opgeklopte romantiek over het land waar het leven goed was, maar verhalen om te onthouden....". Kees heeft met opzet de namen van personen die in het boek aan het woord komen vervangen door fantasienamen (de plaatsen kloppen wel). "Ik heb daarmee willen voorkomen dat het boek een late afrekening zou worden. Een trap nageven heeft geen zin, het gaat om de verhalen. De sociale geschiedenis van de landarbeiders waar je als boer geen rekening mee moest houden, daar ging het me om". De "Ovezandse radioverslaggever heeft heel wat avondjes - gewapend met ban drecorder en microfoon - gepraat met oude landarbeiders. Kees: "Ik nam meestal een flesje oude klare mee. Dan kwamen de tongen wat vlugger los en vergaten de mensen de microfoon". Het boek is een selectie uit die vele uren band. "Soms hoor je drie of vier keer hetzelfde verhaal. Het boeiendste pakje er dan uit". Een bock als 'Landarbeiders', waarin de Zeeuwse werkers de vloer aanvegen met het sociale gevoel van hun werkgevers, vraagt a.h.w. negatieve reacties. Kees Slager heeft er nauwelijks gehad. De meeste brieven die hij ontving waren integendeel zeer lovend. Ik had toch wat meer negatieve reacties verwacht. Ik ben zelf een Zeeuw van geboorte, dus ik ken ze wel. die Zeeu wen. Men vindt dit boek te opstandig. Ook het woordgebruik, de geïnterview de landarbeiders winden er geen doekjes om. zal hen niet aanspreken. Het boek is ruw, maar zo waren ook de leefomstan digheden". De banden met de originele opnamen heeft Kees doorgegeven aan het Zeeuws museum. Kees Slager denkt weer al aan een nieuw boek: hij heeft duidelijk de smaak te pakken. De beroepsgroep die de Ove zandse schrijver op het oog heeft zijn de (Zeeuwse) vissers. "Daar zitten machtige verhalen in, daar ben ik zeker van". Begonnen is hij nog niet. De tijd is het grote struikelblok. "Aan het eerste boek ben ik twee jaar intensief bezig geweest. En dat is best veel". Vijf dagen lang is het Middel burgse openluchttheater Tooren- vliedt decor voor een internatio naal muziekfestival. De stichting Black Arts houdt er van 11 tot en met 15 augustus een muziekgala met country western muziek salsa, soul, jazz, rock en reggae. De optredende groepen zijn 'Pride of Texas' (country-blues en honky lonk), 'Ojah' (jazz-funk), Wilbur Little Trio (moderne jazz), 'Ame rican Gypsy' (soul), People (salsa), Zapata (electric salsa), Oshama (Jamaica Reggae) en Starfire (rock en soul). Bij regen wordt het concert in het cultureel centrum Schuttershof in Middelburg ge houden. fWimk DOMBURG - Op het parkeerterrein aan de Schelpweg in Domburg, slaat circus Holiday maandag 20 juli de tenten op. In de badplaats geeft het circus twee voorstellingen, 's middags om vier en 's avonds om acht uur. In het circus zijn verschillende attrac ties van wereldformaat: de raketsen satie Supanova uit Engeland en uit het Roemeense staatscircus komen de be roemde Zeven Cretzu's, gewichtloze acrobaten, die met een zogenaamde Russische schommel als een catapult de lucht in worden geslingerd. VLISSINGEN - In het buurthuis 'De Lammercnburcht' aan de Zuidbeek- seweg in Vlissingen wordt deze week weer een aantal activiteiten gehouden. Vandaag (woensdag 15 juli) is er vanaf 20 uur prijsklaverjassen. vrijdag 17 juli disco (20 uur) en zaterdagavond bin go-dansant vanaf 20 uur. VROUWENPOLDER - De bekende organist Charles de Wolff geeft maandag 20 juli op het pas gerestau reerde orgel in de Gereformeerde Kerk aan de Schoolstraat in Vrou wenpolder een concert. De Wolff zet hiermee een meer dan 20-jarige tradi tie voort. Het concert begint maan dagavond om acht uur. OOST-SOUBURG - Esther van Broekhoven en Andrey Caljé houden tot 27 juli in de expositieruimte van de openbare bibliotheek in Oost-Sou burg een tentoonstelling van penteke ningen. olieverfschilderijen, potlood tekeningen en spuittekeningen. De tentoonstelling is te bezichtigen tij dens de openingstijden van de biblio theek. DOMBURG - De Middelburgse sportvereniging 'Dynamo '70' houdt vrijdag 17 juli in Domburg een pres tatieloop over de afstanden 2,5, 5, 7,5 en 10 kilometer. Ook is er een straten- loop over tien kilometer. Inschrijven voor de prestatieloop bij het VVV- kantoor in Domburg vanaf 18.15 uur. Gestart wordt om 19 uur voor het Domburgse gemeentehuis. Voor de tien kilometer stratenloop, die om 19.45 uur start, hebben diverse Zeeuwse kanshebbers ingeschreven. VLISSINGEN - Van 18 juli tot en met 25 juli toeteren de sirenes en schallen de luidsprekers muziek en worden de waren, loten of attracties aangeprezen. Kortom: kermis op en nabij het Bel- lamypark. VLISSINGEN - Het Vlissings Activi teiten Fonds houdt op woensdag 15 juli (vandaag) in samenwerking met de motor- en autoclub 'De Zeeuwen' een puzzelrit voor auto's, motoren en (brom)fietsers. Start- en inschrijf- plaats om 19 uur bij de sporthal Bas- kenburg in Vlissingen. DOMBURG - De vereniging van Ondernemers Badplaats Domburg houdt in samenwerking met ZRTC Theo Middelkamp op donderdag avond 23 juli om 19 uur de negende 'Badronde' van Domburg. Traditiege trouw lost burgemeester P.A.D.H. Diepenhorst het startschot met een dubbelloops jachtgeweer. De wedstrijd gaat over 84 kilometer. In het deelnemersveld een groot aan tal kanshebbers zoals Wim de Waal, Theo Fase, Cees Spaans. De wedstrijd gaat door de volgende straten: Markt, Ooststraat, 't Groentje, Badstraat, Badhuisweg, J.P. Eloutstraat, V. Voorlhuijzenstraat. Schelpweg en Weststraat. VLISSINGEN - De stichting SKW- Vlissingen houdt in de zomervakantie een aantal activiteiten in en rondom 'Het Woltershuis' aan de Hogeweg in Vlissingen. Was er de voorgaande ja ren in een korte tijd iedere dag wel iets te doen, nu heeft de SKW de activi- teiten verspreid. Voor de jeugd van vier tot twaalf jaar (verdeeld over twee groepen vier tot zeven en acht tot twaalf) is er donder dag 16 juli straattekenen en waterbal let. Om precies 14 uur moeten de deelnemers zich verzamelen. Vrijdag 17 juli is er van 14 tol 16 uur een Vossenjacht voor meisjes en jon gens van acht tot twaalf jaar. Aanvang is 14 uur. Verder staat onder meer op het programma, een filmmiddag (dinsdag 21 juli) voor de jeugd van vier tot twaalf jaar. een bingo-avond voor wijkbewoners (donderdag 23 ju li), levend scrabble (dinsdag 28 juli) voor de jeugd van acht tot twaalf jaar en een fotospeurtocht op donderdag 30 juli voor de jeugd van acht tot twaalf jaar. VEERE - De gemeenteraad van Veere heeft voor vanavond (woensdag 15 juli) een echte 'zomerse' korte agenda af te handelen. Na de loting (wie het eerst moet stemmen) spreekt de raad zich uit over een aan te stellen (derde) onderwijzeres aan de openbare lagere school. Drie vrouwelijke kandidaten zijn hiervoor gesfecteerd. Verder komt er behalve rondvraag en sluiting nog een b en w voorstel aan de orde waar bij de bevoegdheid voor het verhuur van standplaatsen wordt overgelaten aan het college van b en w. De verga dering begint om 19.30 uur. DOMBURG - Onder het motto 'Fiets mee met de VVV' houdt de VVV- Domburg ook dit jaar weer een toe ristische fietstocht. Woensdag^ 15 juli (vandaag) staat de 'Witte Fietsenwa- C gen'van de ANWB en de Nederlandse Hartstichting klaar om te worden in gezet. De eerste 70 aanmelders, mogen overigens gratis een witte fiets gebrui ken. Inschrijven (vanaf 9.30 uur) bij de VVV in Domburg. De route voert 35 kilometer langs het noordwestelijk deel van Walcheren. Diana is een fervent majorette-danseres. Onder leiding van haar moeder is zij sinds haar zesde jaar actief in het majo- rettenpeloton 'Western-girls' van de showgroep 'Schoonen- burg' in Oost-Souburg. Twirlen is een stapje hoger dan het werk van een majorettenpeloton. Moeder Thelma Geers verwacht, dat Twirlen in de toekomst voor majoretten onontbeerlijk is. Het gaat daarbij vooral om vaardigheid met de baton, die op een sierlijke wijze om het lichaam moet worden bewogen. Ook moet de stok op ritmische wijze in de lucht worden gegooid. „Tijdens demonstraties of concoursen zie je dat twirlen steeds meer terrein wint", constateert me vrouw Geers. Een vergelijking met een jtndere sport is moeilijk te maken. „Het ligt tuss n turnen en ballet", zegt mevrouw Geers, die zelf het basisdiploma twirlen heeft. Voor dat diploma slaagde Diana overigens in januari 1980. De cursus duurde negen dagen. Het was hard werken geblazen daar in Bosschenhoofd; van 's mor gens negen tot 's avonds elf. De twirlsters werden zowel praktisch als theoretisch onderwezen. Bij het examen wordt op wel tien verschillende onderdelen gelet. Het rollen van de baton over de lichaamsdelen, handigheid met de stok in samenwerking met het lichaam en de wijze waarop de show is opgebouwd zijn punten waar de aandacht van de jury niet verslapt. „Het moet werkelijk een vloeiende en harmonieuze beweging zijn", aldus mevrouw Geers. Hoewel het niet uitgesloten is dat Diana in de toekomst een oeroepstwirlster gaat worden, blijft ze voorlopig, samen met haar moeder, trouw aan de vereniging in Souburg. Ze zou mogelijkerwijs lessen of individuele demonstraties kunnen geven, maar als het nieuwe schooljaar begint, meldt Diana zich op het gymnasium in Middelburg. Naast die studie en de twee tot drie uur trainen per dag, blijft dan niet zoveel tijd meer over. mÊmm Kees Slager (42), woonplaats Ovezande, journalist, radio-reporter en sinds kort ook boekenschrijver. W VLISSINGEN - Dc speeltuinvereni ging 'Lammerenburg' en het buurt huis 'Open Hof beide uit Vlissingen. houden van 17 tot en met 21 augustus een speelweek voor de jeugd van 4 tot en met 12 jaar. De activiteiten zijn op het terrein van de speeltuin aan de Zuidbeekseweg. Iedere dag kunnen de kinderen van 's morgens negen tot 's middags vier uur terecht. Tussen de middag is er de mogelijkheid om over te blijven. MIDDELBURG - Vanaf het begin van deze maand zijn de volgende me lodiën op het speelwerk van het caril lon van de Lange Jan in Middelburg gezet. Op het hele uur 'Air' van Joh. Berghuis, kwartier Motief uit een Bach-cantate. halve uur 'Ik ging op een morgen' en het kwartier erna een dans van Tielman Susato. WESTKAPELLE- Kartclub Zeeland houdt maandag 20 juli de derde wed strijd in een serie van vijf. die meetelt voor het clubkampioenschap. De wedstrijden beginnen om zeven uur. Aan de start alle actieve (maar ook minder actieve) nationale en interna tionale coureurs, die lid zijn van KC Zeeland. WESTKAPELLE - De gemeenteraad van Westkapelle heeft donderdag 23 juli een vergadering waarbij zo'n elt agendapunten worden behandeld. Naast een viertal wijzigingen in de gemeentebegroting 1980 (drie) en 1981 ook een (de tiende) wijziging van het algemeen ambtenarenreglement. Voorts wordt een voorstel behandeld om een nieuwe gemeenschappelijke regeling met de Walcherse gemeenten, aan te gaan inzake bejaardenvoorzie ningen, nu hel gesloten circuit op Walcheren stopt. Voorts wordt een wijziging voorgesteld voor de 'Land schapsverordening Westkapelle'. Het voorstel houdrin dat de verordening in Westkapelle wordt aangepast aan die van de provincie. De vergadering van de gemeenteraad begint om 20 uur. MIDDELBURG - Bij de Stichting Zeeland, die is gehuisvest aan de Dam 31 in Middelburg, is een informatie gids verschenen over vorming, scho ling en D ze öijs gids bevat gege vens van een groot aantal groepen en organisaties en hun activiteitenaan bod voor volwassenen op het gebied van scholing. Het gaat daarbij voor namelijk om Walcherse groepen. De gids is samengesteld naar aanleiding van de 'Aktiviteitenmarkt Walcheren' die eerder dit jaar in Vlissingen werd gehouden. De gids is samengesteld door de Educatieve Werkgroep Wal cheren van de Zeeuwse Culturele Raad. VLISSINGEN - De Vlissingse sport vereniging Marathon houdt vanaf vandaag (woensdag 15ju 1 ien de woensdagen 29 juli, 12 augustus en donderdag 20 augustus zomeravond wandeltochten. Alle tochten starten om 19 uur en zijn ook bedoeld voor de toeristen. Het startbureau is vanaf 18 u(ir geopend. Vandaag start men in Westkapelle bij het café 'Het kasteel van Batavia'. De volgende startplaats is camping 'Oranjezon' (29 juli en 12 augustus) aan de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder en dc laatste tocht wordt begonnen in Domburg bij café Tramzicht' aan de Stationstraat. De afstanden zijn vijf en tien kilometer. MIDDELBURG - Vier Zeeuwse kunstenaars hebben op verzoek van de stichting Zeeuws coördinatie-orgaan voor natuur-, landschaps- en milieu bescherming hun visie gegeven op de onderwerpen 'Zeeland Ganzeland, Zeeland Recreatieland, Zeeland Stra lend land en Zeeland Waterland'. De kunstenaars hebben hun impressies op papier gezet en het coördinatie-orgaan heeft er affiches van laten maken. Deze worden op verschillende plaat sen in Zeeland opgehangen. De on derwerpen nopen tot nadenken en de Zeeuwse natuur- en milieubescher mers hopen dat deze p>enten tot dis cussie en nadenken zullen leiden. Om de kosten wat te verlichten zijn van de prenten wat extra affiches en verjaar dagskalenders gemaakt. Ze kunnen besteld worden bij het Zeeuws Coör dinatieorgaan, Van der Goeskade 65, 4461 BJ in Goes. De vier kunstenaars die de prenten ontwierpen zijn Pieter Paul van Laake, Leon Saanen, Sander Littel en Iris de Leeuw. OOSTKAPELLE - Inwoners van Oostkapelle tonen van dinsdag 21 juli tot en met vrijdag 24 juli zelfgemaakte werkstukken. Dat gebeurt in het ont moetingscentrum De Halve Maan in Oostkapelle, dat 's avonds van zeven tot tien uur is geopend. SEROOSKERKE - De Zwolse credi- visieploeg PEC speelt donderdag 23 juli een oefenwedstrijd tegen Seroos kerke. De Walcherse zaterdag der deklasser, die inmiddels weer wordt getraind door de oud Middelburg trainer Henk Versluijs, is vanwege de ze ontmoeting vroeger dan gepland aan de training begonnen. De speler die bij PEC de meeste aandacht trekt, is Chris Riemens. Bij de Serooskerkc- ploeg zette hij de eerste stappen in zijn voetbalcarrière.

de Faam | 1981 | | pagina 7