Zeeuwsch-Vlaamse kerkgeschiedenis OPUS 7 Aanpassing verordening ter voorkoming onbillijkheden ZEELAND INDE PEN Beroepen manifestatie IN HEROKI adverteren het medium uitstek De Vlissinger - De Faam Woensdag 8 juli 1981 PROVINCIE ZEELAND, SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01 1 80) 27351 TST 249 ONTWERP-VERGUNNING GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Wegens vakantie is onze showroom GESLOTEN van zaterdag 11 juli t/m zaterdag 8 augustus 1980 KEUKENS en TEGELS Korendijk 48-56 Middelburg Tel. 01180-13275, b.g.g. tel 01180-375^0 tA Het enige adres in Zeeland voor: SPELDJES MINI-BUTTONS MOUW-EMBLEMEN T-SHIRT OPDRUKKEN BEDRUKTE TASSEN van alle popgroepen en muzieksoorten. 1e etage iedere middag geopend vanaf 13.00 uur. MUSIC CENTRE Lange Vorststraat 73 GOES WEE KIIM FORMATIE zie elders in dit blad ABDIJ PROVINCIALE INFORMATIERUBRIEK REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING IEUWS Gedeputeerde staten heb ben provinciale staten een voorstel gedaan wijziging te brengen in de subsidierege ling voor de sport en de li chamelijke opvoeding in Zeeland. Deze verordening dateert van 1976. Nu er een aantal jaren ervaring mee is opgedaan, is onderzocht in hoeverre de regeling beant woordt aan het gestelde doel. Geconstateerd is dat op een aantal punten het toekennen van subsidie tot onbillijkheden heeft geleid. Het verscml in basisbedragen leidde soms tot grote onderlinge verschillen in subsidiebedragen, terwijl het ledental van de betrokken sportorganisaties zich nauwelijks onderscheidde. (Per lid heeft een sportorganisatie recht op een be paald subsidiebedrag). Bovendien heeft deze subsidieverlening - die bestemd is om de kosten van bestuur, administratie etc. te dekken - in een aantal gevallen geleid tot over-subsidiëring. Datzelfde deed zich voor bij het subsi diëren in de bruto-kosten van opleiding, vorming, propaganda etc. Kosten die werden aangeduid als "vorming" ble ken veelal activiteiten te zijn als centrale training, jeugdrecreatie-dagen etc. Vol gens gs zijn dit kosten die de deelne mers zelf moeten dragen. Tekorten op grote evenementen zijn vaak het gevolg van hoge uitgeloofde prijzen, lunches, diners etc. Allemaal uitgaven die niet rechtstreeks met de organisatie van die evenementen te maken hebben. Nieuwe verordening De nieuwe ontwerp-verordening kent drie vormen van subsidie: 0 een bijdrage in de kosten van ad ministratie, bestuur, verbetering leiding, propaganda etc.; een subsidie in de kosten van evenementen die van provinciaal belang zijn; 0 een subsidie voor de algemene opleiding van vrijwilligers. "Het Zeeuwse deel van het bisdom Gent onder het bestuur van de bisschoppe lijke commissaris Antonio Antonucci (1832-1841)" is de titel van de docto raalscriptie in de faculteit der Godge leerdheid (Tilburg) van W.J.P.M. Brand. In de inleiding merkt Brand op, dat hij "enige onjuistheden" gaat Sport- subsidies Subsidie wordt in beginsel alleen gege ven aan erkende provinciale en regio nale sportorganisaties die zijn aangeslo ten bij de Zeeuwse sportraad. Voor evenementen die van provinciaal be lang zijn, kan subsidie worden gegeven aan provinciale en regionale sportorga nisaties en plaatselijke verenigingen die bij overkoepelende organisaties zijn aangesloten. Nu - en dat is nieuw - kan ook een evenementensubsidie worden gegeven aan plaatselijke verenigingen die niet provinciaal of regionaal zijn georganiseerd. Ze moeten wel aange sloten zijn bij de Zeeuwse sportraad. Of een evenement van provinciaal belang is, beoordelen gedeputeerde staten van geval tot geval, op advies van de Zeeuwse sportraad. Bedragen Volgens de nieuwe verordening krijgen de aangesloten organisaties ƒ1,25 per lid per jaar als vaste bijdrage, met een minimum van ƒ500, Het maximum is bepaald op 60% van de werkelijke kosten die een organisatie heeft aan haar administratie, bestuur, etc. Een or ganisatie moet minimaal 100 leden hebben om in aanmerking te komen voor een bijdrage. Een uitzondering is mogelijk voor nieuw opgerichte organi saties. Verder wordt een bijdrage gegeven van 1 5% van de kosten die voortvloeien uit voorzieningen en werkzaamheden ge richt op verbetering en versterking van de leiding en op propaganda en voor lichting. Het subsidie is nooit hoger dan de werkelijke kosten. Aan evenementen wordt een subsidie gegeven dat niet hoger is dan: 0 de bijdrage van de betrokken ge- meente(n); 0 Vb van de subsidiabele lasten; 50% van het werkelijke tekort; 0 2.500,—per evenement. Provinciale staten behandelen de veror dening in hun vergadering van vrijdag 1 1 september. weerleggen die vermeld zijn in stan daardwerken van prof. Rogier. Verder wil hij leemten aanvullen in de kennis van het interne, katholieke leven van Zeeuwsch-Vlaanderen en de geschiede nis van de zielzorg optekenen, vooral het functioneren van de ambtsdragers. De katholieke zielzorg in Zeeuwsch- Vlaanderen verkeerde in onzekerheid, veroorzaakt door de scheuring - de af scheiding van de Zuidelijke Nederlan den tot de zelfstandige staat België. De benoeming van Antonio Antonucci tot bisschoppelijk commissaris in Zeeuwsch-Vlaanderen maakte aan de onzekerheid een eind. Op 4 oktober 1832 richtte Antonucci zich in een brief tot de priesters van zijn gebied met de mededeling, dat zij zich voortaan bij zielzorgkwesties niet meer tot de bis schop van Gent moesten wenden maar bij hem moesten zijn. Tot deken werd benoemd Augustinus Van Hecke, pastoor van Hulst en be langrijke schakelfiguur tussen Anto nucci, de priesters en de gelovigen. De deken was al twintig jaar werk zaam in Zeeuwsch-Vlaanderen en als pastoor was hij met het wel en wee van zijn parochianen verbonden. Be langrijk was, dat hij tijdens de Belgi sche omwenteling niet op de voor grond trad, in tegenstelling tot zijn onderpastoor die ijverde voor aan sluiting met België. "Hij stond dan ook, ofschoon Vlaming van geboorte, bij de gouverneur van Zeeland als po litiek betrouwbaar aangeschreven." Van Hecke kreeg, naast zijn taak als pastoor, de opdracht de bisschoppe lijke commissaris op de hoogte te brengen van de gang van zaken in het district en diens besluiten uit te voe ren. Over 't algemeen was de gouverneur van Zeeland, Van Vredenburch, (vertegen woordiger van de wereldlijke macht) wel te spreken over de vaderlandse geest van de Zeeuwen. Uit een verslag van 30 maart 1883, uitgebracht aan de koning, blijkt echter, dat hij een uitzondering maakte voor de Zeeuwsch-Vlammgen en vooral voor de grensbewoners die "niet dien warmen vaderlandschen liefde aan den dag leggen". Van Vredenburch noemde hiervoor als oorzaken, de lang durige vereniging met het zuiden; de vele Belgische inwoners die katholiek waren en de overeenkomst van zeden en gewoonten met de Belgische manier van leven. Hij drong aan op aanwijzing van Nederlandse priesters voor Zeeuwsch-Vlaanderen, want "De lessen der ervaring toonen, dat bij geene ge zindheid de invloed der geestelijken op de denkwijze en de handelingen der leeken grooter is, dan bij de Roomsch- Katholyken. Daarom durf ik Uwe Ma jesteit het denkbeeld aangeven om zoo mogelijk te trachten door het zenden van echt Nederlandsche priesters in het 4e en 5e district in de provincie aldaar langzamerhand de stemming te verbee- teren en zoo mogelijk eenen meer va- derlandsche zin te enten en aan te kweeken". In 1837 bracht Van Vredenburch deze zaak weer ter sprake, hoewel toen al veel Vlaamse priesters vervangen waren door "echt Nederlandsche". Dit was overigens gebeurd zonder invloed van de overheid op Antonucci: negen Vla mingen hadden zelf ontslag genomen, vier van hen omdat zij door Nederlandse soldaten werden lastig gevallen vanwe ge hun afkomst en twee priesters gaven het slechte klimaat als reden aan tot Van school, wat nu? Augustinus Van Hecke 1 788-1864 Van woensdag 11 tot en met zaterdag 14 november wordt in de veiling in Goes een Zeeuwse beroepenmanifes- tatie gehouden. Doel van de manifes tatie is een betere aansluiting te krij gen van de overgang van leerling naar werknemer/werkgever of student. Verder wil men de leerlingen behulp zaam zijn bij de samenstelling van hun vakkenpakket; in dit geval gaat het dus om mensen die nog volop in hun schooltijd zitten. In totaal gaat het om 12.000 leerlingen. Organisator is de Zeeuwse werkgroep contact onderwijs-beroepenwereld (COB), onderdeel van de provinciale onderwijsraad Zeeland. Het COB, waarin werkgevers, werkne mers en onderwijs vertegenwoordigd zijn, organiseerde al een onderwijsdag (1978) en een beroependag (1979). Het regionaal orgaan voor het leerling wezen in Zeeland bemoeit zich vooral met de organisatie van de manifestatie; het krijgt daarbij steun van de vereni ging voor veredeling van het ambacht. Deze laatste instantie verzorgt steeds de nationale beroepenmanifestatie in Utrecht. Ook is een comité van aanbeveling en ondersteuning voor de Zeeuwse mani festatie in het leven geroepen. Het co mité vertegenwoordigt de kamers van koophandel en fabrieken in de provin cie, werkgevers, werknemers, de on derwijswereld, beroepskeuze-advise- ring en het provinciaal bestuur. Om de leerlingen zo goed mogelijk op de manifestatie voor te bereiden, op dat zij er een zo groot mogelijk rende ment van hebben, wordt een lesbrief gemaakt die vooraf op school behan deld kan worden. Achteraf kan de lesbrief dienen om het gebodene nog eens op een rijtje te zetten. Gs hebben provinciale staten voorge steld een subsidie van ƒ15.000,— te geven voor de manifestatie. Uit de bij drage kan geconcludeerd worden, dat de provincie daadwerkelijk steun wil geven aan het bewerkstelligen van goed contact tussen de werelden van "on derwijs" en "arbeid", wat in de eerste plaats van belang is voor de leerlingen en in de tweede plaats voor het Zeeuwse maatschappelijk welzijn, aldus gs. Provinciale staten behandelen het sub-, sidieverzoek in hun vergadering van 1 1 september. De tweede kamer uit gedeputeerde sta ten behandelt dinsdag 14 juli vier be roepszaken op grond van de algemene bijstandswet. De zittingen worden ge houden om 10.00 uur, 10.30 uur, 1 1.00 uur en 1 1,30 uur. De zitting van 10.30 uur gaat om een beslissing van de gemeente Terneuzen. Bij de overige beroepen zijn uitspraken van de ge meente Vlissingen in het geding. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen het volgende bekend. De gemeente Westerschouwen heeft op 7 januari 1981 bij hen een hin derwetvergunning aangevraagd voor het uitbreiden van een werkplaats met een herstelinrichting voor motorvoertuigen en machineberging aan de Burghseweg 66a te Burgh-Haamstede, kadastraal bekend gemeente Wes terschouwen, sektie E, no. 924 (ged.). Ter inzage: De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (onder voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen) en overige stukken liggen vooreen ieder ter inzage van 9 juli 1981 tot 23 juli 1981 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Westerschouwen, Kloosterweg 60 te Burgh- Haamstede, op werkdagen van 9-12 en van 13-16.30 uur en iedere maandagavond van 17.30-20.30 uur. op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 6-8 in Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Voorts na 23 juli 1981, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degene^ die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen tot 23 juli 1981 bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoon lijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 8 juli 1981. Antiek import Grenen en Eiken voor handel en particulieren Eigen restauratie atelier Grote voorraad Scherpe prijzen les v. Haneghem Weststraat 68 AARDENBURG tel. 01177-1271 Wij lappen alle prijzen aan onze laars of schoen!

de Faam | 1981 | | pagina 11