Vlissingse Delta-Band volop bezig aan voorbereidingen voor reis in 1982 Leven en Werken in de Middeleeuwen Korte c/jjfor»9c?//e CO DUBBELDAM EXPOSEERT IN KAPEL ST MAARTEN HOOGELANDE Eén jaar Wet openbaarheid De Faam Woensdag 24 juni 1981 Campings Commissies Plannen Ons Genoegen Wat te melden? BEL 01180-26845 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg ZOMERTENTOONSTELLING KASTEEL ROSENDAEL TE ROZEN DA A L (Gld. onderlijkerwijze roept het begrip Middeleeuwen bij velen een associatie op met iets achterlijks, iets verwerpelijks; met toestanden, waaraan de moderne mens gelukkig ontgroeid zou zijn. Dat dit afkeurende oordeel dan een periode van zo'n duizend jaar onzer geschiedenis betreft, namelijk die tussen de val van het Romeinse Rijk en de komst van de Renaissance, wordt niet altijd bedacht! Evenmin, dat de altijd op weg zijnde Mens in dat lange tijdsbestek niet alleen heeft bemind en ge vochten, maar ook gedacht. Dat er ideeën zijn ontstaan, juist in het allerwoeligste begin, tijdens de Volksverhuizingen, waarop de moderne mens van harte inhaakt en dat in de smeltkroes waaruit ten langen leste ons Europa zou tevoorschijn komen, T ook de elementen zijn verwerkt die het aanschijn zouden gaan het gebouw naast de Kapel St. Maarten-Hooglande is tot en met 4 juli een geven aan kunstwerken van onvergankelijke schoonheid! 6 1 De Schuur Souburg Vergadering Papegaaienburg Straatfestival en regen Dierenbeschermers en scharreleieren Veere's Genoegen in Grote Kerk Gevarieerde PPKM-avond Commissie volksgezondheid en milieu vergadert Gezinsfeest wijkvereniging 'Zuid' Kinderkledingbeurs Groter Drive-Inn-show in Zuiderbaken Kampeerterreinen gehandicapten Ronde Boulevard Kunstenaarsstop Kookclubleiding gevraagd Examens kynologenclub Boek voor kerk Kleverskerke Nationale 20 km-loop Superstrandloop Bazaar Ireneschool AMERIKA TRIP De voorbereidingen voor de Amerika- trip omstreeks juli/augustus 1982 van de Vlissingse Delta-Band zijn, volop aan de gang. De toerneeleider J. Lau uit leiden van het majorettenkorps 'The Fourty Four Degrees', waarmee de Vlissingse band samen het toernee onderneemt, is 18 juni naar de Verenigde State en Ca nada vertrokken om de bestaande con tacten op te zoeken en definitieve af spraken te maken. Dit laatste overigens zover het mogelijk is. Woensdag 15 juli keert Lau van deze vier weken durende oriëntatiereis terug en dan weten de on dernemende muzikanten en majoretten in Leiden en Vlissingen meer. Om de financiën wat rooskleuriger te maken wordt zaterdag 27 juni een ver loting gestart. De leden van Delta-Band zullen vanaf die dag 10.000 loten aan de man of vrouw proberen te brengen. De start van de lotenverkoop gebeurt tij dens een rommelmarkt en bazaar die zaterdag 27 juni in de Vlissingse bin nenstad (Zeemanserve Lang Zelke) worden gehouden. De trekking van de verloting vindt plaats op 23 november. Ook bezoekt de showband diverse Zeeuwse campings tijdens repetitie avonden. De leden van de jeugdband zullen op de campings artikelen verko pen, die eveneens ten goede komen aan een tegemoetkoming in de kosten van de reis. De reiskosten zijn uiteraard niet gering. Voor de reis moeten in principe de leden zelf opdraaien, rond 1500 gld. Uit de vergoedingen voor de optredens in Amerika worden de reis- en overnach- tingskosten aldaar betaald. Om de kos ten van de leden te drukken zijn nu deze acties ondernomen. Op de eerste plaats is er een technische commissie, die een excercitiesysteem, een herindeling van de trompetpartijen en een repetitieschema vaststelt. Dan is er een logistieke commissie van waaruit de persoonlijke uitrusting en de benodigdheden zoals hulpgoederen en zovoorts op papier worden gezet. De materiaalcommissie houdt zich bezig met de verpakking van de materialen. Bovendien houdt deze commissie zich bezig met de vraag of de Delta-Band een tweede uniform nodig heeft. Vervolgens is de actiecommissie nu al druk bezig met de voorbereidingen voor de verschillende activiteiten die in het kader van de Amerikaanse reis noodza kelijk zijn. De rommelmarkt en de ver loting zijn voorbeelden van actie's die reeds uit de koker van deze commissie kwamen. De centrale commissie tenslotte coördi neert de werkzaamheden. In totaal zijn ruim 25 mensen puur organisatorisch bezig om deze atlantische trip te kunnen verwezenlijken. Al in maart werden de plannen globaal op papier gezet. De Vlissingers en de leiding van het majorettenpeloton hopen te lan den in Calgary (Canada) om daarna via onder meer Vancouver, Portsland, San Francisco, Los Angeles via Hollywood en Disneyland (waar al twee optredens zijn vastgelegd) naar Las Vegas te rei zen. Vandaaruit hopen de Vlissingers nog een dagje Mexico te kunnen bezoe ken. Al vele jaren is de Delta-Band een bloeiend onderdeel van de koninklijke harmonie 'Ons Genoegen', een muziek vereniging met ongeveer 130 leden. Het is eigenlijk allemaal begonnen in 1890. toen de toenmalige Vlissingse eer ste burger de bevolking opriep om ter plaatse een orkest te formeren. De Vlis singers bleken met graagte gehoor te geven aan deze oproep en spoedig kon een harmonie-orkest de eerste strelende tonen vanuit de concertkiosk laten ho ren. In 1945 nam het actieve muziekkorps het initiatief om een tamboer en sig naalkorps op te richten. Dit werd even eens een succes. Zowel samen als ge scheiden behaalden beide ensembles talrijke successen tijdens festivals en concoursen. In 1967 wijzigde de toenmalige instruc teur het tamboer en signaalkorps in een trompetterkorps. En op 23 maart 1968 werd op de jaarlijkse uitvoering door de leden de naam Delta-Band gekozen. Inmiddels heeft de Delta-Band een in drukwekkende nationale en internatio nale reputatie opgebouwd. De trompet ters en trommelaars uit de Scheldestad traden op in België, Frankrijk, Duitsland en in Engeland. Vanzelfsprekend is er een uiterst lange lijst van Nederlandse plaatsnamen waar de wakkere Vlissingse tonen uitstekend klonken. In het week end van 13 en 14 juni trad de band onder leiding van J.C. de Boo van Uijen nog op in Parijs. t i 1 tentoonstelling van Co Dubbeldam uit Koudekerke. De kunstenares exposeert er OOST-SOUBURG - In het buurthuis aan de Middelburgsestraat in Oost- Souburg is de komende week weer een hoop te beleven. Donderdagmiddag huisvrouwengym, vrijdagochtend peuteractiviteiten en 's avonds disco. Zaterdagmiddag kunnen de Souburg- se kinderen terecht voor een filmmid dag. die om half drie begint en zater dagavond draait er een film voor de volwassenen, aanvang acht uur. Vervolgens zijn er op dinsdagochtend peuteractiviteiten en kreativiteiten voor ouders. Volgende week woens dag is de middag ingeruimd voor kin deren en 's avonds vergaderen bestuur en leden van de wijkvereniging. VLISSINGEN - De werkgroep 'Pa pegaaienburg' van het wijkcomitec 'Bossenburg' houdt maandag 29 juni een vergadering in de openbare lagere school 'De Vaste Burgh'. De agenda vermeldt onder meer: brief aan PTT over een brievenbus in de wijk, ver- slaêgeving over een vergadering over openbaar vervoer, verfraaiing in de wijk door onder andere kunst, ver keerssituatie Papegaaienburg en de voorbereidingen voor de thema avond (17 september) over de relatie woning, woonomgeving en verkeer, die de Stichting Opbouwwerk Vlissin gen organiseert. VLISSINGEN - Ook bij slecht weer gaan de meeste activiteiten van het Vlissingse straatfestival gewoon door. Met uitzondering van de Vlissingse braderie worden de openlucht evene menten gewoon verplaatst naar de tent op het Bellamypark. MIDDELBURG - In het streven om de scharreleieren populair te maken zit de afdeling noord en midden Zee land van de Nederlandse vereniging tot beschermin van dieren niet stil. Na de succesvolle verkoop van ruim 3000 scharreleieren voor de paasdagen in Middelburg, Vlissingen en Goes, is nu het straattoneel uit Den Haag en om streken uitgenodigd om in Zeeland het toneelstuk 'het ei of de kip' uit te voe ren. Dit stuk geeft een beeld van de kip in de legbatterij. De groep uit Den Haag speelt dit stuk op 25 juli in Goes en Zierikzee en op 29 augustus in Vlissingen en Middelburg. Voorts staat de werkgroep Vlissingen van de dierenbeschermersvereniging op za terdag 27 juni op de jaarmarkt in Koudekerke en op de braderie van de Vlissingse winkelstraat de Schelde- straat. VEERE - Op de agenda van Delta Cultureel staat voor het volgende concert in de Grote Kerk van Veere het plaatselijke fanfarekorps op de agenda. Vrijdag 26 juni speelt 'Veere's Genoegen' in de Grote Kerk. De fan fare vertolkt dan werken van onder meer Bach. Handel, Hoffman Ball. Miller, Strauss. Khachaturian (Sabel- dans) Darling en anderen. De fanfare, wiens concert in eigen plaats vrijdag avond om acht uur begint, staat onder leiding van Bram Overbeeke. OOST-SOUBURG - De Molukse Christen Jongeren Vereniging (PPKM) houdt op zaterdag 27 juni een gevarieerde open avond in het club- en buurthuis 'De Zwaan' aan de Kromwegesingel te Oost-Souburg. Tijdens deze avond worden een dia serie ("Indonesië als ontwikkelings land") en een evangelisatiefilm ("Het Kruis in de asfaltjungle" - aanvang 22.00 uur) vertoond en er wordt ver slag gegeven van een reis naar de Molukken. Tevens zijn er Molukse hapjes verkrijgbaar. De opbrengst van deze avond is bestemd voor een nieuw te bouwen kerkgebouw in de Moluk ken. Het programma begint om 19.00 uur. MIDDELBURG - Tijdens de verga dering van de Middelburgse raads commissie van volksgezondheid en milieubeheer, donderdag 25 juni in het Middelburgse stadhuis, komen een aantal interessante punten aan de orde. Zo is hel plan van de verlaging van de polderpeilen een punt dat het Middelburgse college niet zonder meer wil slikken. Ook het agendapunt afvalstoffenverordening kan de nodi ge stof doen opwaaien. De vergade ring begint donderdagmiddag om half vijf. MIDDELBURG - Ter afsluiting van het seizoen 1980/1981 houdt de Mid delburgse wijkvereniging 'Zuid' zater dag op het Meiveld een groot gezins feest voor leden en niet-leden. Tussen zeven en negen uur 's avonds kunnen de deelnemers in gezins- of groeps verband een spelencircuit afwerken, dat op een gedeelte van het Meiveld is uitgezet. Tegelijk is er gelegenheid om pony te rijden en demonstreren een sc utinggroep en een vereniging van ra diografisch bestuurde vliegtuigjes. Tussen negen en tien uur geeft 'Jak kes', een poppenkastvoorstelling en treden diverse groepen op van de Jazz-en Ritmische afdeling van MTV. De prijsuitreiking vindt plaats om tien uur. Daarna kunnen de liefhebbers nog een poosje gezellig bijccnblijven onder het genot van een drankje en muziek en zang van Tino Heygelaar. VLISSINGEN - In het Vlissingse buurthuis 'Open Hof wordt zaterdag 27 juni de laatste kinder-kledingbeurs gehouden. Van 's morgens negen tot half elf is er nog de mogelijkheid om kleding in te leveren en daarna wordt de kleding tot half een te koop aange- Naast de informatie die de overheid on gevraagd verstrekt, kan iedereen bij ge meente provincie of rijk aankloppen voor informatie die men zelf wil hebben. Dat recht is, nu precies een jaar geleden, op 1 mei 1980, neergelegd in de Wet openbaarheid van bestuur. Daarin staat beschreven, welke rechten de burgers hebben op informatie, die in overheids documenten is vastgelegd, en welke plichten de overheid heeft om, gevraagd en ongevraagd, informatie aan burgers te verstrekken. Die Wet openbaarheid van bestuur - ook wel WOB genoemd - is vorig jaar mei natuurlijk niet uit de lucht komen vallen. Er is ongeveer tien jaar aan ge werkt. In die tien jaar is de voorlich tingspraktijk bij gemeenten, provincies en departementen geleidelijk aangepast aan de regels, die uiteindelijk in de WOB "wet" zijn geworden. Vandaar wellicht, dat na 1 mei 1980 ogenschijnlijk niet veel is veranderd in de overheidsvoorlichting. Ogenschijn lijk: want op tal van punten zijn toch belangrijke verbeteringen bij de infor matieverschaffing doorgevoerd. Die verbeteringen zijn veelal geluidloos in praktijk gebracht. Een paar "WOB-gevallen" hebben het afgelopen jaar wel de pers gehaald. Dat kwam dan, doordat een journalist of een Het lied van de minstreel verschilt wei nig van onze chansons en allen, die nu ambachtelijk werken zouden zich dade lijk thuisvoelen in het atelier van de middeleeuwse collega. Bovendien: "de boer die ploegde voort" en was in zijn tijd zeker even gelukkig met de uitvin ding van het haam en borstriem, (zodat zijn paard eindelijk werken kon, zonder te stikken) en met die van een ploeg met metalen blad, die de akker echt kéérde, als zijn nazaat die voor het eerst een landbouwmachine zag werken. Deze zomer kan men op Rosendael rondkijkend bedenken, hoe weinig nieuws er onder de zon is, wanneer het gaat om ons mensen, onze daden, idealen en dwaasheden. Bovendien is de collectie kastelenma quettes uitgebreid met een fraai exem plaar van het kasteel Conway in Wales, een van de burchten die van 1277 tot 1330 tot stand zijn gekomen, onder de Engelse koning Edward I, die goed wist dat de inwoners veel verstand hadden van een guerilla! De tentoonstelling is open tot half sep tember. Mocht dit nodig zijn voor on derwijsdoeleinden, dan blijft zij open tot 1 oktober. Kamerlid met nadruk een beroep op de WOB deed, of doordat iemand een ber oepsprocedure bij de Raad van State aanspande. Voor meer informatie over de Wet openbaarheid van bestuur Postbus 51, 2500 RR Den Haag. Ook veel gemeen ten en provincies hebben informatie over de WOR Mevrouw Co Dubbeldam hangi de schilderijen op voor haar eerste expositie. aquarellen - voornamelijk landschappen. De schilderingen zijn zeer persoonlijk weergegeven. "Gevoelig", noemt Co Dulbbeldam het. Mevrouw Dubbeldam is een - zij het gedwongen laatbloeier. Toen in 1977 de kinderen uit huis waren, kreeg zij weer voldoende tijd en inspiratie om te schil deren. Tot 1947 was ze wel kunstzinnig actief. De nu 56-jarige kunstenares be zocht voor die tijd onder meer de te- kenschool in Dordrecht en de kunstaca demie in Rotterdam. Na het huwelijk kwamen vier kinderen en dat eiste zo veel tijd, dat er voor de kunst niet veel meer over bleef. Na dertig jaar (in 1977) begon ze weer. Aanvankelijk werkte ze nog met ver schillende technieken, maar de aquarel len kregen toch de overhand. Een aantal vriendinnen (onder meer de Middel burgse Inge van der Kooij en Iris de Leeuw uit 's-Heer-Abtskerke, hielp haar bij de opstart van hat herbegonnen werk. Mevrouw Dubbeldam's zelfkri tiek was (enis) zo groot, dat ze het spoe dig alleen kon. "Bovendien" zo legt ze uit, "zat ik die dertig jaar niet echt stil. Ook al deed ik zelf niets, je blijft toch op een bepaalde manier naar de dingen kijken en je denkt er over na. Je kunt op verschillende manieren kijken. Ook de dingen zien ls belangrijk". Als het aan mevrouw Co Dubbeldam alleen had gelegen zou de tentoonstel ling in het gebouw naast de Kapel St. Maarten -Hoogelande er niet zijn geko men. Enkele vrienden adviseerden het haar, waarna ze toegaf. "Nu het er een maal hangt heb ik er geen spijt van", onthult ze. En: "Ik zie nu wel dat deze tentoonstelling in feite een afronding js van mijn aquarellen. Wat ik nu verder doe weet ik nog niet. Mogelijk dat ik me verdiep in gouaches en wat grotere doe ken". De tentoonstelling is dagelijks geopend tot 4 juli van 13 tot 19 uur. boden. De niet verkochte kleren kun nen tot een uur worden teruggehaald. De rest gaat naar het Leger des Heils. De ingang voor deze kinderkleding beurs is aan de achterkant van het buurthuis. MIDDELBURG - In het Middel burgse wijkgebouw Zuiderbaken komt op vrijdag 26 juni voor de laatste keer voor de vakantie de drive-inn- discotheek Puls in actie. Discjockev Benny van Veronica zal voor de pre sentatie zorgen. De show begint om 20 MIDDELBURG - Het aantal kam peerterreinen met aangepaste voor zieningen voor gehandicapten be draagt in West-Europa ongeveer 150. Hiervan bevinden er zich 61 in Dene marken, ruim 11 'A procent van het totale aantal Deense campings. Een gratis lijst met alle campings is ver krijgbaar bij het Deens Verkeersbu reau, Keizersgracht 518. 1017 EK Amsterdam, tel. (020) 22.67.17. Daar zal men geïnteres seerden ook kunnen vertellen, welke camping geschikt is voor gehandicapten. VLISSINGEN - Omdat het Vlissingse college van b en w de Boulevard te gevaarlijk vindt, is daar dit jaar geen wielerwedstrijd. De wedstrijd zou op 26 juni worden éehouden. Het wieler- comitee 'Souburg' de organisator van deze jaarlijks wedstrijd waarbij ook profs starten, werd dezer dagen op de hoogte gesteld van het besluit van het Vlissingse college. MIDDELBURG - Het college van b en w in de Zeeuwse hoofdstad heeft in overweging om een 'kunstenaarsstop' in te voeren. De commissie voor so ciale zaken van Middelbu buigt zich vrijdag 26 juni over dit voorstel' tij dens een vergadering die om half vijf in het stadhuis Van Middelburg wordt gehouden. VLISSINGEN - Voor het seizoen '$1 -'82 zoekt het club- en buurthuis 'Het Buut' twee enthousiaste mensen, die leiding willen geven aan een kookclub van acht tot tienjarigen. De kookgroep komt iedere maandagavond van kwart voor zeven tot acht uur bij elkaar. De club begint in september. Geïnteres seerden kunnen contact opnemen met het club- en buurthuis aan de Beatrix- laan 2. Telefoon 01184-16223 of 66776. MIDDELBURG - Zaterdag 27 juni houdt de Kynologenclub Zeeland weer examens in gedrag en gehoor zaamheid voor honden. Aan dit exa men zullen ongeveer veertig combi- natie's deelnemen, 's 'sMorgens om negen uur beginnen de examens ele mentaire gehoorzaamheid) en 's mid dags zullen ook enkele combinatie's het examen voor het clubdiploma af leggen. Na de examens vinden de di ploma uitreikingen plaats. De exa- men's zullen worden afgenomen op het terrein van werkplaatsen Walche ren in Middelburg. KLEVERSKERKE - Teneinde de restaurat en verbouwing aan en om de Nederlandse Hervormde Kerk (kos ten 2 ton) in Kleverskerke te kunnen verwezenlijken' is een boekje over het pittoreske dorp uitgegeven met als ti tel 'Niet méér dan een vlek'. Het 47 pagina's lellend boekwerk is geschre ven door ds. F. Kalis uit Veere. De gemeenschap in Kleverskerke heeft inmiddels ruim 35.000 gulden bij elkaar vergaard voor de uitbreiding van de consistorie en de restauratie van het kerkdak. In de nieuwe aan bouw worden onder meer de kinder crèche en de zondagsschool onderge bracht. Tot op heden is dit onderge bracht in salonwagens en een stacara van. Van het boekje (kost 17,50 gld. en is in de boekwinkel verkrijgbaar) gaat 7,50 gld. in de restauratiepot. MIDDELBURG - Zeeland Sport houdt zaterdag 27 juni op de B-wegen tussen Vlissingen, Middelburg en Koudekerke een nationale 20 kilome terloop. Ruim 100 deelnemers uit di verse provincies zullen het tegen el kaar opnemen met als inzet de Tref- center wisselbokaal. Start en finish zijn op het Baskensburgplein in Vlis singen. Aanvang van de wedstrijd is 17 uur. VLISSINGEN - De Vlissingse sport vereniging Zeeland Sport houdt dins dag 30 juni de vierde superstrandloop op het strand van Westduin. Deze su perstrandloop valt in het bijzonder op, omdat het in Zeeland de enige presta tieloop is op het strand. Gelopen wor den de afstanden drie kilometer (vooi de kleintjes), zes km. en de (super)af- stand zestien kilometer en 93 meter Inschrijven kan bij café Huvers dins dagavond vanaf kwart over zes. Aan vang van de westrijd is zeven uur. MIDDELBURG - De oudercommis sie en het schoolteam van de Prinses Ireneschool in Middelburg houden zaterdag 27 juni een bazaar met di verse stands en attracties. De bazaar vindt plaats op het schoolplein aan de Piet Heinstraat en begint om 10 uur. De Prinses Ireneschool wordt bezocht door kinderen die moeilijk kunnen leren. De baten van de bazaar komen ten goede aan het schoolkamp dal dit jaar voor de kinderen wordt georga niseerd.

de Faam | 1981 | | pagina 7