Middelburgs Theater speelt Maugham in openluchttheater TER GELEGENHEID VAN 25-JARIG BESTAAN Woensdag 24 juni 1981 De Faam VERHUIZING NAAR GEBOUW AAN DE LANGE NOORDSTRAA T Bewaring In verband met de verhuisaktiviteiten de afgelopen dagen was het niet moge lijk een hele pagina vol te schrijven. Maar woensdag a.s. vindt u alle beken de rubrieken weer terug. De populaire raadsagenda vormt dan het hoofdarti kel. Wel willen we in deze "mini-voor- lichtingsrubriek" nog even laten we ten dat de infor matiegids 1981/1982 uit is. Een nuttig en fraai uitgevoerd boekwerkje dat één dezer dagen bij u in de bus gestopt wordt. Hebt u eind van deze week geen exemplaar ontvan gen, kom dan naar de voorlichtings winkel. U krijgt er dan zo eén mee. En als u er dan toch bent kunt u de nieuwe ruimte een op uw gemak be kijken. Weinig tijd Historie Archiefloos tijdperk Vanaf vandaag is het bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg gevestigd aan de Lange Noordstraat 19. Zoals u op de foto kunt zien is het nieuwe onderkomen aan de buitenzijde duidelijk herkenbaar. Vanaf morgen (25 juni) kunt u weer op werkdagen tussen 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur terecht voor uw informatie en voorlichting. Loyaal Gelegaliseerd V anaf morgen (donderdag 18 juni) zit het drie personeelsleden tellende voorlichtingsteam van de gemeente "Middelburg niet meer in het stadhuis maar er tegenover in het gebouw aan de Noordstraat 19. Op een niet mis te verstane wijze staat aan de zijkant van de ruiten op een dikke verticale blauwe band in witte letters te lezen INFORMATIE en VOORLICHTING. Dezelfde wijze overigens waarop de voorlichters iedere week op deze bladzijde hun verschillende rubrie ken aangeven. Vanwege het vele werk dat nu eenmaal bij een verhuizing van een zo veel omvattende gemeente-afdeling hoort, kregen wij de kans eens iets over de voorlichters en hun werk te schrijven. Parallel aan de verhuizing van de afdeling voorlichting loopt de omtocht van het Middelburgse gemeente-archief, dat in hetzelfde gebouw van de tweede verdieping naar de begane grond verhuist. De opzet van beide verhuizingen is duidelijk: toegankelijker worden voor rMihliek. Kentering Voorlichters Archief Nadrukkelijker aanwezig Onder de passieve voorlichting valt vol gens De publiek op de afdeling. "Dat Jonge het berkbaar zijn v oë/ e geldt met GEMEENTE-ARCHIEF EN AFDELING VOORLICHTING TOEGANKELIJKER Ook zijn er mensen die het gemeente archief oude papieren in bewaring ge ven. Sijnke: "Zo hebben wij de boeken van de in het begin van deze eeuw op gerichte zwemdub Luctor et Emergo en van de vereniging Uit het Volk Voor het Volk in onze kluis. Bij hun heerste de opvatting schijnbaar dat het beter in onze kluis veilig bewaard kan blijven, dan in een kast van de secretaris". U weet ongetwijfeld dat ook het gemeente-archief bezig is aan een interne ver huizing. Per l juli staat het archief klaar om u te ontvangen. Colofon Deze voorlichtings- rubnek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Telefoon: (0118(1) 26251.toestel 133 of 224. Reacties zijn altijd van harte welkom. \V vvki (door Willem Joppe) behoefte aan informatie uit het verleden hebben, noodzaakt dat het archief opti maal toegankelijk is. Zeker nu een groeiend aantal er behoefte aan heeft hun stamboom uit te pluizen. Archivaris Sijnke is echter nog niet helemaal tevre den. "Hoewel we nu gelijkvloers en boven op de archiefkluis in de kelder zit ten, en niet steeds allerlei trappen moe ten lopen om de zware dozen naar boven te sjouwen, heeft de entree van dit ge bouw nog een aantal trappen. Vooral mensen die moeilijk te been zijn kunnen er nog maar moeilijk in. Maar ik ver wacht dat dit ook nog verandert", denkt Peter Sijnke. Over het werk van het gemeente-archief vertelt Sijnke: "We zijn een dienstverle nende afdeling over het verleden van Middelburg. Ons materiaal loopt dwars door de geschiedenis. Met zeer gerichte vragen komen mensen naar ons toe om hun stamboom uit te pluizen. Bovendien bezoeken ons veel mensen die voor hun studie scripties of proefschriften schrij ven. Ook mensen die zomaar eens in fotoboeken willen neuzen krijgen we hier. Naast een kantoor hebben we dan ook een fraaie studiezaal met vele oude boeken aan de wand. waarbij onder meer de fotoboeken vanaf I860". "Ook de veranderingen nu in de stad zou je met fotomateriaal moeten kunnen vastleggen. Van gemeentewerken krijgen we inderdaad foto's van restauratiewer ken en de vorderingen daarin. Maar er zijn verschillende projecten waarvan we niets hebben. We hebben er met onze tweemansafdeling, ik en een assistente, gewoon geen tijd voor", stelt de Middel burgse gemeente-archivaris. Peter Sijnke heeft evenwel een bijna volledige collectie aanzichten van Mid delburg. Bij het verzamelen van deze collectie traden er echter wat moeilijk heden op omdat mensen voor oude kaarten grif honderd gulden aan de ge meente Middelburg vroegen. Bovendien heeft de handel in oude dingen een enorme vlucht genomen. Sijnke: "Ik zeg vaak tegen iedereen die het maar wil horen dat ze oude dingen hierheen moeten brengen. Wij kunne ze beter na controle weggooien, dan dat er historisch waardevolle- zaken op de vuilnisbelt verdwijnen. In principe be talen we niet voor dingen die men ons aanbiedt". Middelburg is een stad met oog voor (met name) oude gebouwen. Daartege nover ging Middelburg pas vrij laat over tot het instellen van een archivaris. Ge meenten als Goes, Aardenburg en Sluis waren hierin voortvarender Middelburg voorgegaan. In 1861 werd het lid van de Middel burgse rechtbank, het latere hoofd mr. J.H. de Stoppelaar aangesteld. Deze rechtsgeleerde verzamelde en beschreef de historie van Medioburgum (oude naam voor Middelburg) van 1217 tot 1581. In !883 werd deze inventarisatie uitgegeven. De Stoppelaar was toen echter al niet meer in functie. De drie jaar durende vacature werd in 1877 op gevuld door mr. P.J. van der Feen. ambtenaar van het openbaar ministerie. Drie jaar later was er weer geen archi varis in de Zeeuwse hoofdstad. In 1890 pas benoemde men M.H. Visvliet, wiens oom provinciaal archivaris was. Van 1901 tot 1918 bekleedde W.O. Swaving die functie en van 1918 lot 1944 werkte de beroemdste Middelburgse archivar aan het verzamelen en bundelen van de plaatselijke geschiedenis. Dat was de historicus dr. W.S. Unger. Dankzij een reeks publicaties van Unger. kon nog veel wetenschap over de historie van Middelburg worden achterhaald, toen het gemeente-archief in 1940 door Duitse bombardementen werd ver woest. Sijnke over wat daarna gebeurde: "Tot 1966 kwam er andermaal een archief- loos tijdperk. Dankzij de geweldige inzet van wethouder J.S. Hoek, die na zijn pensioneringen 1966 zich geheel wijdde aan het Middelburgse verleden en de opbouw van een archief, werd het ar chief nieuw leven ingeblazen. We kun nen die man niet dankbaar genoeg zijn. Hij deed dat werk overigens onbezol digd. Tot 1974 heeft de heer Hoek dit werk gedaan. Hij bedankte om leef tijdsredenen. Het gemeentebestuur was toen van mening dal zijn werkzaamhe den gecontinueerd en zelfs uitgebreid moesten worden. In 1974 ben ik in Middelburg in dienst gekomen als ar chivaris. De heer Hoek heeft de qrond- slagcn gelegd voor het huidige archief en hij werkt er nog steeds aan". Peter Sijnke heeft voor ditgraaf en spit- werk, zoals hij het noemt, de archivaris- school doorlopen. Bovendien heeft hij MO-geschiedenis gestudeerd. "Leraar worden zie ik niet zo zitten. Dit werk boeit enorm", verzekert hij tenslotte. (door Ad Hanneman) W E schrijven 1830. Een zekere heer en mevrouw Proudfood hebben het plan opgevat in Boulogne Surer een rustig akantie door te brengen. Hun-nichtjes, Marion en Lucy mogen mee. Hoe anders had men zich dit alles voorgesteld en hoe anders zou het gaan! Geen rustige genoegens dus voor dit keurige echtpaar en hun welopgevoede nichtjes. De reeks gebeurtenissen waarin ze verzeild raken en de misverstanden die ze ondergaan zijn allemaal te danken aan de komst van die 'man van adel' of Spaanse 'Don', die door zijn charmes al gauw het hoofd en het hart van de lieftallige Marion op hol brengt. Maar ja, zij zegt tegen hem dat ze getrouwd is. Met het gevolg dat hij probeert uit te vissen wie haar echtgenooot is. En telkens als hij die denkt gevonden te hebben blijkt dat weer niet zo te zijn, en denkt een andere vrouw dat hij op haar verliefd is. Voeg daarbij de komst van een jongen die bloemen brengt en de aanwezigheid van een liefhebbende kapitein en de verwarring is compleet. Meer dan tien jaar geleden besefte men in Middelburg echter al, dat voorlich ting en informatie, met het oog op de groeiende behoefte aan inspraak van de bevolking, meer dan noodzakelijk was. Arend de Jonge daarover: "Rien Mon- deel werkte in die tijd op de afdeling financiën. Hij was noéal handi.ü en van lieverlee werd hij steeds meer vrij ge maakt om de voorlichtingsfunctie te vervullen. Tegenwoordig is het zo veel omvattend, dat we dit werk met twee voorlichters en een assistente moeten doen". "Het pakket aan werkzaamheden omvat vele terreinen", zo leggen de heren De Jonge en Jansen uit. En: "Het gaat er daarbij niet om, het gemeentebeleid te verdedigen of te kraken. Wel stel je je als voorlichter met nadruk loyaal op ten op zichte van de gemeente. Dit betekent stomweg dat als het college van b en w niet wil dat er iets naar buiten gaat, dan doe je dat niet. Uiteraard gaat dit verbod na een ruime mate van overleg en tracht je, indien daar argumenten voor te be denken zijn. het college te overtuigen om het wel te doen. We denken als voorlich ters veel meer in de richting van het pu bliek en dus ook in die van de pers". Arend de Jonge die na Vlissingen en nu Middelburg de klappen van de voor- lichtingszweep door en door kent legt uit: "We kennen twee kanten aan de voorlichting, namelijk de actieve en passieve. Onder het actieve gedeelte valt onder meer de wekelijkse pagina in de Faam en het plaatsen van advertenties in verschillende bladen. Daarnaast ge ven we ook informatie aan doelgroepen. Denk daarbij aan de groep in Klaren- beek over de plaatselijke verkeerssitua- name voor nieuwkomers in Middelburg. Wij sturen hen niet een bundel folders en boekjes, maar vinden het belangrijker dat deze mensen in onze winkel komen en vandaar datgene meenenen, wat zij menen nodig te hebben. Voor dit nieuwe onderkomen geldt naar mijn mening, dat we veel nadrukkelijker aanwezig zijn in de Middelburgse gemeenschap. De men sen zien ons staan en mogelijk bedenken ze dan dat ze nog iets nodig hebben. Dit integenstelling tot de wat verborgen plaats tot nu in het Stadhuis". Verder bestaat volgens De Jonge nog de PR-krant, hetgeen inhoudt, organisatie van zaken die nodig zijn als Middelburg officiële gasten heeft en het verzorgen van rondleidingen indien bijvoorbeeld bedrijven zich in Middelburg willen vestigen. "In zo'n geval geldt vooral dat je objectief te werk gaat", meent De Jonge. En: "Je moet het niet mooier maken, maar ook niet slechter voorstel len dan het is". projekten bezig is Lenle Hendriks regis seert op dit moment 'De Bruiloft' van Brecht-is althans voor dit jaar gekozen voor een stuk met een kleinere bezetting dan voorgaande jaren. Ad van Noort, regisseur: "Maar dat wil niet zeggen dat we nu nooit meer een groot bezet stuk kunnen spelen". Hij vertelt niet veel over de inhoud van 'De man van adel', "want, weet je, dan vertel ik de clou, en dat is niet leuk meer. In ieder geval gaat het om een reeks misverstanden en, met name, verbale grappen, een reeks verglijdingen, ver dubbelingen van misverstanden, con structies waarin dingen net niet uitge praat worden, zodat er dingen gebeuren, die eigenlijk niet nodig waren geweest". Negen mensen tekenen voor dit uiter mate boeiend spel. Zij zullen zeker in staat zijn het gelach van de toeschou wers in het bosrijke Toorenvliedttheater uit te lokken. De speeldata zijn: vrijdag 3 en zaterdag 4 juli (als het deze dag regent woensdag 8 juli) en vervolgens vrijdag 10 en zaterdag 11 juli. Aanvang van alle voorstellingen is 21 uur. Twee speelsters van het Middelburgse Theater tijdens de repetitie van het blijspel 'Een man van adelLinks Marian Minnaard en rechts Tilly Meijeren. Bovenstaande is de sumiere inhoud van het spel 'Een man van adel' van de be kende Engelse toneelschrijver William Somerset Maugham. Dit gezellige blij spel, dat enigszins tegen de klucht aan leunt, wordt ter ere van het vijfentwintig jarige bestaan van het Openluchttheater Toorenvliedt, aldaar opgevoerd. De stichting Middelburgs Theater tekent voor de uitvoeriné. In de laatstgenoemde stichting is kort geleden de afzonderlijke stichting Openluchtspelers ondergebracht. Om dat het Middelburgs Theater met twee Het is nog géén jaar geleden dat de ver plichting voor gemeentes om de burgers voor te lichten er niet was. Met de wet Openbaarheid van Bestuur is het voor- lichtingswerk in feite gelegaliseerd. De beide voorlichters van de gemeente Middelburg Arend de Jonge rechtsen Henk Jansen druk bezig om het voorlichtingsmateriaal te sorteren. Vooral vanuit de ambtenarenwereld moest men aanvankelijk wennen aan het fenomeen overheidsvoorlichting. "Daari zit nu duidelijk een kentering", constateert Arend de Jonge. Maar ook het publiek hield in het begin wat af stand. De gemeentevoorlichter werd in de eerste plaats gezien als een verleng stuk van de gemeente en andersom was het gemeentebestuur voorzichtig tegen over de voorlichter. De Jonge: "Dat wij een soort intermediair zijn wordt tegen woordig veel meer begrepen dan vroe ger het geval was. Het zou overigens te ver voeren om ons als een ombudsman af te schilderen". Het is de bedoeling dat beide afdelingen in de nabije toekomst (binnen een paar weken) een Open Dag houden. Hiervoor moet echter nog toestemming van het gemeentebestuur worden verkregen. Van de beide voorlichters heeft Arend de Jonge de meeste dienstjaren. Vier jaar geleden volgde hij Rien Mondeel op, de eerste voorlichter van Middel burg. Voor Middelburg werkte De Jon ge in dezelfde functie in Vlissingen. Daarvoor werkte hij twaalf jaar in de verkoop en ernaast manifesteerde hij zijn hobby (schrijven) als correspondent van de PZC. Ook de vrijetijdsbesteding nu van de in Souburg wonende De Jon ge ligt in de informatiewereld: hij werkt namelijk organisatorisch voor de zieken en bijNaarden radio en TV Rawa. De tweede man in Middelburg is Henk Jansen. In oktober 1979 verhuisde hij van Hoogeveen naar Middelburg. In die Drentse gemeente werkte hij op de af deling electro van de plaatselijke over heid. Henk Jansen wilde echter bewust de voorlichting in en volgde destijds al een cursus, hetgeen hem twee jaar gele den schijnbaar een pré bezorgde bij de sollicitatie in de Zeeuwse hoofdstad. Jansen heeft geen enkel aanpassings problemen gekend. Hij denkt dat dit onder meer door zijn functie komt. "In een niet te grote stad als Middelburg is ons voorlichtingswerk allesomvattend, dus geen deelfunctie. Daardoo leer je veel mensen kennen", legt hij uit. Binnen twee jaar verhuist de dienst van archivaris Peter Sijnke voor de tweede maal. Het feit dat steeds meer mensen tie. Maar ook komen we op scholen en bijvoorbeeld bij vrouwengroepen om te informeren over maatschappijleer".

de Faam | 1981 | | pagina 5