HELMO Keukens en badkamers in alle afmetingen bij de Technische Unie MEUBELHUIS'EVEN KIJKEN? DAAR MOETJE GEWEEST ZIJN. Expositie scheepsmodellen in Stedelijk Museum h,ïtWvW'e begint met een kofferaanbieding van Bijou ROOVERS LEER ROOVERS IJZER rnlam 45 ZOMER 1981 NIEUWE BROEKEN ,85.- FASHION ,Porceleyne fles D e Zeeuwse sport staat bepaald niet bol van de successen. Landelijk gezien zou de gemiddelde Zeeuwse sportprestatie zelfs met een dikke onvoldoende kunnen worden gehonoreerd. In de atletiek bijvoorbeeld kan weliswaar'een enkele uitschieter zoals Els Vader ten tonele worden gevoerd en de wielrennerij heeft in de persoon van Jan Raas iemand op eenzame hoogte, maar het betreft enkelingen. Behalve het Middelburgse EMM vertoont de handbalsport een ernstig verval en de volkssport nummer één, voetbal, kan op het niveau van de prestatiesport zo goed als vergeleken worden met een verpauperde buurt. Hoe dat komt en waar de oorzaken liggen, daarover praten we met Joop van den Berg, chef (ofwel coördinator) van de PZC- sportredactie. M) Bang&Olufsen Uw reis waar ook naar toe Ruime soufIé koffer middelburg Het allernieuwste in suède en leren kleding EXCLUSIEVE TUINMEUBELEN OVERS SCHOENEN Sportverslaggever van den *C]uhv moeten nüdrukkeliii Berg: ker kiezen tussen wedstrijdsport en ree reatie R uim een week voor de wielerwed strijd 'De Zesde Kermisronde van Westkapelle' staat al vast dat er meer coureurs dan ooit op 3 juli WEST KAPELLE in hun agenada noteer den. Uit heel het land komen wiel renners om het lastige parkoers (één ronde is 1669 m.) te overmeesteren. Drie categorieën zijn in de badplaats aan de start: de nieuwelingen, lief hebbers en amateurs. handgeschilderd Delfts-blauw Orgelconcert Zwart in Nieuwe Kerk J.P.A. ROSSEL LAHR CO DEWTI Lange Delft 17 in beuken, meranti en grenenhout. Tuinmeubel-afdeling 1e etage Lange Delft 31 in alle modekleuren. Grote keuze in: TRUITJES, T-SHIRTS en BLOUSES ozts jaaryony no.zo - wuensuay i so i WAARIN OPGENOMl N 'GROOT WALCHEREN" IN COMBINATIE MKT l)K V1.ISSINGKR Hl IS-AAN-Hl IS OP GEIIEEI. W M C Hl RI N Vy f LlLsxJ /f H/vLU/t /tUVii LTfV/VW' J J'VA/XvXviv.'i'i'.i".'»'.'*"" In zijn gehuurd rijtjeshuis in Koudeker- ke zoeken we hem op, in de wetenschap dat een gesprek tussen mensen met een zelfde soort beroep allesbehalve ge stroomlijnd zal verlopen. Het gesprek blijkt inderdaad soms chaotisch, maar kent hoogtepunten en heeft momenten met spanning. Af en toe discussie in plaats van vraag en antwoord, maar het ievert tenslotte voldoende stof op voor een verhaal. Kennelijk overwint de wil van beide kanten om er iets goeds en interessants van te maken. Joop van den Berg is 46 jaar en begon zijn journalistieke loopbaan na de Mulo in de geboorteplaats Kampen bij het Kamper Nieuwsblad. Als leerling-jour nalist schoolde hij zich nog bij in de ta len en geschiedenis. Na zijn militaire diensttijd kwam Joop van den Berg in 1955 in dienst van de PZC. Toen de Zeeuwse krant 12 jaar geleden overging tot het instellen van een eigen, zelfstan dige sportredactie was Van den Berg er als eerste bij om die nieuwe afdeling mee op te bouwen. Tegenwoordig be staat de sportredactie uit vijf journalis ten en daarnaast een aantal medewer kers die de redactie voedt met nieuwtjes en verslagen uit de Zeeuwse sport wereld. Voetbal belangrijk Voetbal neemt een belangrijke plaats in, in het beroepsleven van Van deti Berg. Meer dan tachtig Europacupwedstrijden versloeg hij en op de wereldkampioen schap voetbal in Argentinië en Duitsland was de Zeeuwse journalist eveneens aanwezig. De laatste jaren veelal als chef van het verslaggeversteam van de Ge meenschappelijke Pers Dienst (GPD) waarbij een aantal provinciale kranten zoals de PZC is aangesloten. Bovendien versloeg Van den Berg de Olympische Spelen voor de GPD, onder meer in München en Moskou. Ligt het dan niet voor de hand om op het soms in alle gelederen rammelende Zeeuwse sportgebeuren neer te zien? Van den Berg: „Integendeel, ik durf zelfs te stellen dat amateur-wedstrijden op zich aantrekkelijker zijn. Ze zijn minder voorspelbaar dan bijvoorbeeld een Europacupwedstrijd van Feye- noord. Bij die wèdstrijden ken je de tac tische opdrachten van de spelers en kun je redelijk voorspellen wat er gaat ge beuren. Kom je daartegenover bijvoor beeld bij Arnemuiden of in Terneuzen, dan zie je dat er van d tactische op drachten van de trainer weinig of niets terechtkomt. Fris van de lever spelen de voetballers hun wedstrijd. De opeensta peling van fouten maakt het spel aan trekkelijk". Concurrentieslag Een kenmerkend verschil noemt Joop van den Berg ook, dat grote wedstrijden veelal direct op de televisie worden uit gezonden. Voor zijn werk betekent dit, de zaken anders aanpakken. „Dat bete kent, dat je niet nog eens moet gaan schrijven waarvan je kunt verwachten dat de geïnteresseerden het al weten. Wat het verslaan van grote evenemen ten moeilijk maakt is de concurrentie slag over affaires. Je moet permanent kien zijn op kleine en grote nieuwtjes over alles om de zaak heen. Als Van Hanegem bijvoorbeeld zegt dat een me disch begeleider niet meer kan dan de dood constateren, heeft dat zijn nieuws- waaarde en daar kun je niet omheen. Als je dat mist, faal je voor de lezer','. Soms maakt de televisie het voor een voetbalverslaggever niet erg gemakke lijk. „Als ik bijvoorbeeld Feyenoord ver sloeg, tegenwoordig doet Frits Bakker dat, dan kreeg ik 's maandags wel eens het verwijt van lezers, dat ik te negatief was. Men vergeet dan kennelijk, dat de televisie slechts hoogtepunten uitzendt en ik de hele wedstrijden versla". Voetbaltrainers Een paar weken geleden haalde Joop van den Berg in de PZC nogal hard uit naar de Zeeuwse voetbaltrainers. Aan leiding daarvoor was het ontslag van Vlissingen-trainer Dick van Westen. Hij noemde dat ontslag 'voorspelbaar' en in het belang van het Zeeuwse 'topvoet bal'. Ook waagde Van den Berg zich aan de voorspelling achteraf, dat de schei ding tussen Henk Versluis en Middel burg er toe zou hebben bijgedragen dat Middelburg tweedeklasser bleef. D5n constateerde Van den Berg in dat sport- commentaar, dat de Zeeuwse oefen- meesters weliswaar op eigen (Zeeuwse) bodem naar demonstraties komen kij ken, maar tijdens gelegenheden in Zeist, waar meer kennis over oefenstof kan worden opgedaan, schitteren door af wezigheid. Welke waarde hebben dergelijke op merkingen in een krantencommentaar? Van den Berg: „Vergeet niet, een krant is een éêndagsproduct.En de vraag of het enige invloed heeft op de sport in Zeeland, kun je moeilijk inschatten. Je hoopt natuurlijk van wel. Maar wat ik voortdurend constateer is dat de Zeeuwse trainers onvoldoende hardheid in hun oefenstof leggen. Het zijn vrijwel zonder uitzonderingen prima vakmen sen. Ze beschikken over voldoende in zicht en techniek. Maar in de practijk komt er meer aan te pas. Een man als Jo de Waal bijvoorbeeld, heeft dat wel in huis en hij zal het met Vlissingen ver schoppen. Dick van Westen mist een en ander, hoewel hij bij clubjes als Wal cheren en Hontenisse wel kan slagen, omdat men daar de aspiraties mist om hoofdklasser te worden. Middelburg, Vlissingen en Terneuzen bijvoorbeeld zijn altijd representatieve" clubs geweest voor Zeeland. Daar moet de prestatie voorop staan en een trainer moet en kan van die spelers eisen dat ze presteren. Doen ze dat niet, dan moeten ze kiezen 'oor recreatievoetbal". Invloed Van den Berg vervolgt: „Nu moet de invloed van trainer ook weer niet wor den overschat,. Ik verwacht bepaald niet dat toptrainers, zoals Michels of Happel, welke Zeeuwse ploeg dan ook binnen de kortst mogelijke tijd op het hoogste plan kunnen brengen. Trainers kunnen ech ter wel net dat kleine beetje extra geven om nét dat ene puntje extra te pakken. Bovendien kan een oefenmeester met een goede invloed de spelers wat meer zelfvertrouwen geven, zodat ze tijdens wedstrijd niet de angst hebben om te falen. En tijdens de wedstrijden moet een trainer het juiste psychologische moment weten om een speler te vervan gen. Ik heb wat dat betreft overigens al heel wat oefenmeesters zien stuntelen en falen". We wagen dan een overstapje naar een andere sport. Atletiek bijvoorbeeld en trainer Kees van Oosten. Van den Berg heeft een hoge dunk van Van Oosten. „Die man heeft onderscheidingsvermo gen en ziet wie wel of geen talent heeft. Endat bewees hij met Els Vader". Kunststofbaan Onlangs maakte Van den Berg een ver haal met Van Oosten. De atletiektrainer merkte in dat intervieuw in de PZC op dat de kunststofbaan in Vlissingen niet noodzakelijk was. Een kunststofbaan is alleen in de belangstelling voor grote wedstrijden, was de intentie van het ver haal. De atletiek-verenigingen waren naar aanleiding van die opmerkingen nogal teleurgesteld. Immers ze ijverden al jaren voor een kunststofbaan in Vlis singen. En het besluit was al in positieve zin door de Vlissingse gemeenteraad ge nomen. „Als Kees van Oosten dat zegt schrijf ik dat op. Die man is een vakman. Boven dien schrijf je een dergelijk verhaal met de intentie dat het wordt gelezen. Maar helaas, de mensen vereenzelvigen de boodschap met het nieuws dat uit een dergelijk artikel spreekt. Je kunt je wel iswaar afvragen of het niet anders had gekund, maar dat kan het altijd. Je staat Loskade 45,4331HX Middelburg. Tel. 01180-28030. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 12 30 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. Donderdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. dan wel als eenling, maar hebt de taak te signaleren en op te schrijven". Op de man Wat onderscheidt eën sportjournalist van de collega's, die andere zaken ver slaan? Van den Berg: „Meer nog dan in de politiek gaat het bij de sport om perso nen. Dat betekent dat een sportjourna list wel eens op de man speelt. De on langs gehouden verkiezingen bijvoor beeld, die kun je ook naar de provincie vertalen. Met landelijke sportgebeurte nissen ligt dat anders. In tegenstelling tot je collega's verwerk je bovendien in je verslag een commentaar. Je neemt waar wat er gebeurt en schrijft er bij hoe goed of slecht het was. Je kunt het vergelijken met een kunstredacteur, hetgeen ik o overigens in het begin van mijn loop baan ambieerde". Profvoetbal Joop van den Berg betreurt het niet dat er in Zeeland geen profvoetbalclub is. „Wat heb je er aan om een clubje van het kaliber als SC Amersfoort hier te hebben. De Zeeuwen moeten er aan werken om een hoofdklasser binnen de provinciegrenzen te krijgen. Maar dan moeten ze er aan werken om harder en agressiever voetbal te spelen. Het is toch niet voor niets, dat de meeste Zeeuwse professionals falen in het beroepsvoet bal. Overigens is Jan Poortvliet een uit zondering in dat rijtje. De meesten on der hen zijn stomweg niet hard genoeg en te oud hier weggehaald. Een speler van boven de twintig kan het bikkelharde profduel en de mentaliteit nauwelijks aan. En het lijken bij hun vertrek echte vedetten in spé. De jeugd moet keihard trainen om aan mentale kracht te winnen. Of dacht je soms dat een Jan Raas zijn successen op een pre senteerblaadje kreeg aangedragen. Die Het vierde orgelconcert in de zomera vondserie onder auspiciën van de Stich ting Orgelcentrum in de Middelburgse Nieuwe Kerk wordt dinsdag 30 juni ge houden, met achter het orgel Willen Hendrik Zwart. Zwart is organist in de Bovenkerk in Kampen. Het programma - aanvang acht uur - luidt: Koraalvoorspel "Was Gott tut das ist wohlgetan", J.P. Kellner; Echo Fanta sie, J. Pz. Sweelinck; Toccata, P.D. Pa radies; Concerto no. 4, J.S. Bach; Choral II, César Franck; Sonata no.4, F. Men- delssohn;Introduction en Toccata, W. Walond; Besloten wordt met Canonisch voorspel ps. 84 en Koraalfantasie ps., W.H. Zwart. man heeft om te beginnen de keuze ge maakt om prestatiesport te bedrijven. Die keuze moeten de clubs van welke sport aard dan ook maken. Of prestatie of recreatie. In de lagere teams kun je die twee wel samen laten gaan, maar eerste teams moeten die keuze veel be wuster maken. In Zeeland gebeurt dat onvoldoende. Een goede speler die te kennen geeft minder te willen trainen, mag dat. Juist dit soort zaken is funest voor de Zeeuwse prestatiesport". De PZC-sportverslaggever bekijkt het rijtje Zeeuwse voetbalclubs en haalt er wat voorbeelden uit. „Axel degradeert uit de derde klas en Terneuzen uit de tweede, Arnemuiden heeft een sterke seizoensstart en keldert dan geleidelijk. Middelburg blijft nog maar net in de derde klas'maar ik zie het duister in voor de hoofdstadploeg. Nee, als je alles bij elkaar optelt gaat het zeer slecht. De Brabanders spelen aanzienlijk sterker en tegen die ploegen kwam alleen Sluiskil als enige goed uit de verf. Maar ik zeg het nogmaals: er moet in Zeeland meer op hardheid worden getraind. De clubs moeten duidelijker kiezen voor presta tievoetbal. Dan hebben we de kans om in deze streek voetbal te krijgen van hoger niveau. In principe geldt dat overigens ook voor andere sporten, waarover we wat minder praatten TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN REPARATIE Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Autoverzekering Assurantiekantoor Zuidzande tussen Oostburg en Cadzand, tel. 01170-2161. 's Zondags geopend van 2 tot 6 uur. Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur Op de tweede verdieping van het Stedelijk Museum Vlissingen aan het Bellamypark worden vanaf zaterdag 27 juni (opening 14 uur) scheepsmodellen geto^*'1 van de Vlissingse modelbouwer A. Brasser. Het betreft modellen uit de zeventiende eeuw, waaronder het admiraalschip 'De 2even Provinciën' van Michiel de Ruyter (zie foto). Na de opening zaterdag is er vanaf 14 J0 uur in het museum een Open Dag. Daarom is het museum geopend tot 20 uur. De tentoonstelling over scheepsmodel len is in Vlissingen te zien tot 12 sep tember. Naast dit bekende schip staan er in het museum modellen van een Statenjacht, twee Pinassen en een nabouwsel van de 'Gouden Leeuw'. Vooral dit model is interessant, ondat het nog niet klaar is. Bij de 'Gouden Leeuw" exposeert Bras ser enkel gereedschappen en een giet vorm. Een doorlopende dia-presentatie toont de verschillende bouwfases van een model. Mrf 3e Deense ^oe^s vanoeeWengeUö '•w 3iaar garantie n*MA m Nieuwendijk 35 39 VLISSINGEN 75 cm 49. 70 cm 65 cm Lange Delft 4 Segeersstraat 4 Middelburg De 'NIEUWE 'zaak op de hoek Het wielerspektakel begint om 15 uur met de nieuwelingen die 30 ronden zul len rijden en vervolgens (17 uur) starten de liefhebbers voor dezelfde afstand. Om 19 uur wordt het vertreksein voor de amateurs gegeven, die een afstand van 84 kilometer (50 ronden) hebben te overbruggen. De bekende musicus Tonnie Eyck is in gehuurd om de nieuwelingen weg te schieten en na afloop de prijzen uit te rijken. Wethouder J. Lous van Westka pelle doet dit werk bij de liefhebbers en loco-burgemeester L. Wouters verricht die handelingen bij de amateurs. Onder de deelnemers veel grote (Zeeuwse) namen. Een greep uit het amateurveld levert de volgende namen. Wim de Waal, winnaar van vorig jaar en Wim de Wilde zijn op zich al bekende triomfators tijdens amateurwedstrijden. Naast hen onder meer Ko Blok, Wim Jeremiasse en Peter Kivits. Bij de lief hebbers is Sjaak de Kok ongetwijfeld favoriet en zal de plaatselijke favoriet Nout Westerbeke zijn kuiten vóór de wedstrijd nog eens extra insmeren. Ook bij de nieuwelingen kan het alles zins spannend toegaan met de talent volle coureurs als Patrick Tolhoek, Marcel Gunst en Ad Franken aan de start. Het enthousiaste wielercomité Westka pelle tekent ook dit jaar voOr de organi satie en hoopt dit wielerfestijn tot een jaarlijkse traditie te maken. L. DELFT 48 - Middelburg J.v.d. Sloot LANGE ÜELFT 61 MIDDELBURG Faam 99 ZEEUWSE SPORT Joop van den Berg van de PZC: „Men verwijt mij wel eens dat ik 'te negatief ben Premies incl. Zceland-koriing, max. no claim, gr. krt.. verkeersalarmdienst en nieuwwaarderegeling. Cat.w. 10.000 12.000 14.000 16.000 18.000 20.000 25.000 30.000 AR 362 410 457 504 547 591 706 823 WA 160 174 187 199 209 217 236 251 Statenlaan 152. Middelburg, tel. 01180-25391. BIJOU BIJOU roovers speciaalzaken Epen de echte Zweedse klompen kwaliteit bij de schoenhandel

de Faam | 1981 | | pagina 1