VISSEN BRADERIE MIDDELBURG Braderie is vertrekpunt Schipper Van Belzen boet netten voor tijdverdrijf AMBITIEUS PROGRAM SCHUTTERSHOF PETER STUYVESANT SHOW SKI TEAM IN MIDDELBURG D e zevende Middelburgse braderie staat dit jaar in het teken van de visserij en aanverwante beroepen. Garnalenpelsters, een visfileerbedrijf een demonstratie zalmteelt, kreeften en de monstraties door leerlingen van de visserijschool uit Vlissingen zijn de belangrijkste ingrediënten die de braderie 1981 tot die van 'De Visserij' bestempelen. De Middelburgse jaarmarkt begint donderdag 18 juni 's mor ens m tien uu en zal na drie dagen op zaterdagavond (20 juni) tegen acht uur zijn afgelopen. De Vlissinger - De Faam Woensdag 17 juni 1981 DE STAD VAN DE VISSEN Amateuristisch Geen soulaas Controle Enthousiasme Het programma DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG De Middelburgse Braderie is voor het cultureel-café Schuttershof, op de hoek Kromme Weele in Middelburg startsein voor een aantal enerverende evenementen. Tijdens de braderie kreeg de organisatie het al voor elkaar om de legendarische groep Brainbox nogmaals samen te laten optreden en verder is men er in geslaagd tijdens de drie jaarmarktdagen alleszins publieklok- kende evenementen in huis te halen. Balavonden Popgroep op braderie In donkere blauwe geheimen in de stad van de vissen met raadhuis en klokstilte en scholen vis Met huizen en bomen parken en lanen en rimpelloze stilte van de vis het blauwe donkere geheim (Uit de bundel 'De hemel geeft, wie vangt die heeft' van de in 1964 overleden beel dend kunstenaar en dichter Karei Arke- ma). De braderie wordt dit jaar niet afge sloten, maar gaat 'uit als een nacht kaars'. Of er nog een volgende bra derie zal komen hangt voor een be langrijk deel af van de inventiviteit van Middelburgers. De commissie die het nu zeven jaar heeft gedaan houdt het absoluut voor gezien en geeft de pijp aan Maarten. Wie Maarten zal zijn, is echter tot heden nog niet bekend. Voorzitter P. de Witte: "Wij zijn met dezelfde ploeg zeven jaar lang ieder voorjaar in de weer geweest om een braderie op po ten te zetten. De laatste drie jaar nam ik me telkens voor ermee te stoppen. Er waren echter steeds weer mensen, die me op het laatste mo ment wisten op te krikken om het voorzitterschap te houden". Het is echter niet uitsluitend organisa tiemoeheid van de commissie. De Wit- te:"De tijd van amateuristisch organise ren is afgelopen. Wat Middelburg nodig heeft, is een persoon die op professio nele basis de evenementen organiseert en coördineert. Wij winkeliers hebben in deze tijd van economische recessie er de handen vol aan o met ons bedrijf staande te houden. Neem nou bijvoor beeld de secretaris van de braderiecom missie, de heer Hoirmes, die was gemid deld zo'n 400 uur per jaar aan het werk om dit evenement te laten slagen". Volgens de heer de Witte biedt de on langs ingestelde groep- met vertegen woordigers uit de gemeente en bedrijfs leven, die onder de naam Ceremonie meesters de activiteiten in Middelburg wil coördineren, geen soulaas. "Om dat zijn mensen die dit werk in hun vrije tijd moeten doen", verzucht de braderie voorzitter. En: "Ik benadruk nogmaals dat de tijd van amateurisme in een stad als Middelburg, met een opeenstapeling van evenementen, voorgoed voorbij is". Een professioneel coördinator, of een reclamebureau, zoals de braderie voor lichtingsfunctionaris K. Scherphuis, dat tijdens de persconferentie verleden week voorstelde, lijkt zo op het eerste oog niet te controleren. Dit in tegenstel ling tot de commissies die het werk thans doen. "Je moet een dergelijke functio naris natuurlijk ook niet de vrije teugels geven. Deze heeft zich stomweg te hou den aan de plannen van een organisatie en heeft zich vervolgens te houden aan de grenzen van een budget", verklaart De Witte. Hij verwijst in deze naar Hel- levoetsluis, een stad met dezelfde cen trale functie als Middelburg op de Zuidhollandse eilanden Voome-Putten. Hoewel de Middelburgse braderiecom missie een lichte afname van deelne mers signaleerde, staat daar weer tegen over dat diverse winkeliers weer met veel enthousiasme inschreven. Ook de zakenlieden in de Gravestraat zouden erg graag hebben deelgenomen, maar vanwege de leegstand daar van winkels en huizen die in het bezit zijn van de Brabantse projectontwikkelaar De Waal is de aansluiting daar erg moeilijk naar het bruisende marktgebeuren te maken. De andere straten rondom de markt, in clusief het Geeregebied, Langeviele en Vlasmarkt doen volop mee en zijn drie dagen voor het verkeer afgesloten. Om 10 uur opening met een speech van de Middelburgse burgemeester drs. P.A. Wolters. Daarna rondwandeling van de genodigden. Vanaf 11 uur skispringen van de Peter Stuyvesantgroep op de parkeerplaats Geere. Vanaf 15 uur zijn op diverse plaatsen in de stad looporkesten aan het werk. Tegen 19 uur is de showband Juliana op de markt en speelt de Blue Jeans Big Band in de Vlasmarkt. Om 11 uur begint de presentatie van de verschillende afgevaardigden uit de vis serswereld. Zo is er onder meer een de monstratie garnalenpellen, een ftleerbe- drijf een viskweker, die de verschillende stadia toont van zalmkweken, een kweker van schelpdieren uit Zoutelande en toont de visserijschool uit Vlissingen onder meer visnetten boeten en het vangen van vis. Het geheel is opgesierd met diverse soor ten netten en fuiken en er staat een schaalmodel van een vissersboot van drie meter lengte. Ook oryx 11 uur is aan de /tand van de markt de show-skigroep Pelér Stuyvesant er weer met een demonstratie. Vanaf 15 uur weer looporkesten, maar dan anderen dan de dag ervoor. Vanaf 13.30 is het trio van Cees Hooges- teger op de Korte Geere. Rond 22 uur afsluiting met een lasershow, eveneens door de Peter Stuyvesantgroep. Met laserstralen kunnen zij - bijvoorbeeld - in het wolkendek iets 'schrijven'. Tegen 11 uur speelt het hoofdstedelijk orkest met de rijkste traditie, het Middel burgs Muziekkorps. Dit orkest speelde (heel) vroeger regelmatig in de kiosk op het Molenwater. Uit Goes komt het kindercircus 'Hoge rop', dat twee voorstellingen op de markt verzorgt. Een om 14 uur en een uur later. Vanaf 14 uur trekken diverse looporkes ten door de stad. Blue Jeans Big Band fleurt weer de Vlasmarkt op en Brass-O- Matic doet dit in het Geeregebied. Van 14 tot 17 uur treedt de Middelburgse volksdans Rond 20 uur is de afsluiting, waarna iedereen met verwachting zal uilzien wel ke activiteit er volgend jaar uit de hoed van welke organisatie dan ook wordt ge toverd. Tussen 20 en 21 uur is een taptoe, die wordt gehouden in het kader van een uit wisselingsprogramma van de Nederland- België vereniging en dus niets met de braderie heeft te maken. Als sluitstuk staat zo'n taptoe echter alleraardigst. Gedurende de drie dagen (donderdag, vrijdag en zaterdag) is er 's middags van twaalf tot acht een gevarieerde markt in de 'Blauwe Zaal'. Het accent van die markt ligt op ambachtelijk werk met een lichte neiging naar kunstzinnige zaken. Voorts zijn er nog attracties, waarover de Schuttershofleiding nog geen ont hulling wil doen; dat moet een verras sing blijven. Wat betreft de avondconcerten, die be ginnen om tien uur. De eerste braderie avond (donderdag) speelt Brainbox en vrijdagavond is de Haarlemse formatie L-seven. Zaterdagavond speelt de negen man tellende Zuidamerikaanse muziek makende band Jole-Band uit Eindhoven in de 'Blauwe Zaal' van het Schutters hof. De Schuttershofleiding wil overigens de donderdag markt continueren op de wijze zoals tijdens de braderie, of aan gepast aan de wensen v n het publiek. Ook bestaat het plan om gedurende de zomermaanden (tot en met eind sep tember) veilingen te houden, onder toe zicht van een notaris. Mensen die spul len kwijt willen - wat dan ook - kunnen die inleveren en ze worden per opbod verkocht. Voorts staat er op het pro gramma van het Schuttershof het plan om de oude traditionele balavonden - zoals in het vroeger zo bekende Mid delburgse etablissement gebruikelijk was - weer te 'heropenen'. De ambitieu ze organisatie depkt er daarbij aan om muziekgezelschappen uit te nodigen, die in staat zijn de ouderwetse wals en fox- trotklankcn in volle glorie tot hun recht te laten komen. Ook zullen er weer iedere week films worden gedraaid. Tijdens de braderie wordt ook een ten toonstelling geopend, die één maand blijft, van portretten van filmsterren uit de jaren vijftig. De zeeuwsc popgroep Chivy is te zien en te horen in de Segeerstraat tijdens de Middelburgse braderi^. De band speelt overwegend eigen komposities met een overtuigende knipoog naar de rock 'n roll. Chivy bestaat ruim anderhalf jaar en speelde vorig jaar eveneens op de braderie. De samenstelling van de band is: Johan Wattel (drums), Frans Tuhu- leruw (basgitaar), Dim Dijkgraaf (zang, gitaar en composities), Bob Roganovic (sologitaar), Mieke dijkgraaf (zang). Chivy zal tweemaal optreden op de braderie. Op donderdag 18 juni tussen 18.00u. en 21.00 en op vrijdag 19 juni tussen 18.00 en 21.00 uur. N a de succesvolle toernee van het 'Peter Stuyvesant Show Ski Team' in 1980 wordt ook voor dit jaar een Europees toernee gehouden. Tijdens de braderie "de Visserij" in Middelburg geeft het 'Peter Stuyvesant Show Ski Team' in het kader van haar tweede Europese toernee weer diverse wervelende shows. De demonstraties zullen gehouden worden op het par keerterrein Lange Geere nabij de Markt. Aanvang van de- demonstraties is: 18 juni om 11.00- 13.30- 15.00 en 16.30 uur en 19 juni om 15.00 - 17.00 - 19.30 en 22.00 uur. Het Peter Stuyvesant Show Ski Team bestaat ook dit jaar weer uit skiërs van internationale faam, waaronder Craig Clow, Canada (wereldcup-winnaar 1981) en Bruno Künstli, Zwitserland (Europacupwinnaar 1980). De leden van het team beoefenen het free style skiën, een tak van het skiën die is ontstaan in Amerika. Met name in de Alpenlanden worden 's winters regel matig demonstraties gegeven, die gezien het spectaculaire karakter veel publiek trekken. Om buiten de sneeuwgebieden het free style skiën te kunnen demon streren maken de skiërs gebruik van een tien meter hoge mobiele springschans waarvan zij.zich met een snelheid van rond de 50 km. per uur naar beneden storten om vervolgens hun salto's, schroeven en bananenflips uit te voeren. Door de steilte van de schans en de grote snelheid van de skiërs is het zelfs moge lijk om de spectaculaire dubbele salto's voor- en achterwaarts, alsmede de pa rallel salto's uit te voeren. Slechts een tiental skiërs in de wereld durft van deze schans te springen. Voor de landing wordt gebruik gemaakt van een groot luchtkussen. Voorts is dit gezelschap vrijdagavond druk in de weer met laserstralen, waar mee bijvoorbeeld een naam kan worden geschreven in het wolkendek. In een uitgespaard stukje tussen het groen tegenover zijn woonhuis aan de Spoorstraat in Arnemuiden is hij vaak bezig met zijn hobby. De bijna 70-jarige oud-schipper D. van Belzen. Hij boet netten. AI meer dan acht jaar, sinds hij gestopt is met varen als schipper op de viskotter 'A rm. 4'. Nu wordt het schip door zijn zoon gevaren. En voor zijn zoon repareert en maakt de oud-schipper de netten. Zuiver als tijdverdrijf; om de lange dagen te vullen. Het netten boeten wordt door de tegenwoordige vissers niet meer gedaan. Alleen enkele oudgedienden zijn de kunst van het netten boeten nog machtig, vertelt oud-schipper Van Belzen, die bijna dagelijks nog voor zijn woonhuis aan het werk is. De netten die hij maakt zijn bestemd voor de tong- en scholvangst. "Maar ook wat er verder in komt, wordt uiteraard niet teruggegooid", vertelt de oude visser lachend. Al vanaf de lagere school is hij bij de visserij werkzaam. Sinds 1956 kreeg Schipper Van Belzen zijn eigen schip. Netten boeten: een stukje ambachtelijk tijdverdrijf; zonder netten geen vis sen

de Faam | 1981 | | pagina 17