seniorenkrani VLISSINGSE POLITIECOMMISSARIS VAN MARION MET LEEFTIJDSONTSLAG 'het glazen huisje krijgt nou zijn gordijntjes' 2.95 Hl VOORJAAR 1981 HELMO NU BOS ROZEN PERFOR MANCE IN VLEESHAL Fliirailu MEUBELHUIS'EVEN KIJKEN: DAAR MOETJE GEWEEST ZIJN. V3Ü NIEUWE BROEKEN 79.-, 85.- FASHION WALCHERSE ACTIVITEITEN MARKT tm o.a. khaki en legergroen Grote keuze in: vV TRUITJES EN T. SHIRTS Alle modekleuren. attentie: in deze Faam vindt u de V oor mensen die met pensioen gaan, roffelt in vele gevallen de woordentrommel niets dan goeds. Het afscheid gaat vergezeld van beste wensen voor de toekomst en over het gepresteerde steken de sprekers nog eens extra de loftrompet. Voor de scheidende Vlissingse politiecommissaris mr. J. van Marion, die per 1 juni de dienst wegens functioneel leeftijdsontslag verlaat, hoeven de sprekers niet zo ver in de buidel te tasten om woorden van hulde te vinden. De man die na 20 jaar Viissings dienstverband het politiekorps gaat verlaten heeft zijn roem dubbel en dik verdiend. De opvatting die zo menigeen op Walcheren huldigt, dat als je voor een overtreding gepakt wordt je dan maar beter door de politie uit de Scheldestad in het boekje kunt worden geschreven, komt niet zo maar uit de lucht vallen. Dit Vlissingse politie-optreden is voor een belangrijk deel te danken aan de wijze waarop Van Marion zijn korps sinds 1961 heeft geleid. Glazen huisje Schematisch Twee sporen Blij Zorgen Preventief Vogelaar FL0RAD0 BLOEMEN zijn zonnige 'ZOMERZOENTJES' voor n Verfijnde tafelsfeer" Op maandag 25 mei zijn wij gesloten, om u op dinsdag 26 mei feestelijk in onze vernieuwde winkel te ontvangen. Autoverzekering LAHR CO Zomeravondvoetbal Middelburg H LANGE DELFT 61 MIDDELBURG 32e jaargang no. 21 woensdag 20 mei 1981 Faam WAARIN OPGENOMEN "(.ROO I WALCHEREN" IN COMBINATIE ME I DE VI.ISSINGER Hl IS-AAN-fll IN OP GEHEEI WALCHEREN Geconfronteerd met die mening glim lacht de uit Schiedam afkomstige heer Van Marion wat onzeker. Uiteindelijk zegt hij: „Ik heb wel vaker complimen ten in die richting gehoord. Juist de re latie met de mensen is voor mij altijd heel erg belangrijk geweest. Mijn deur staat altijd open. Ik zou het verschrik kelijk vinden als mij het verwijt zou treffen, dat ik teveel van achter mijn bureau gewerkt zou hebben". Als reden voor die goeie vertrouwensre latie noemt Van Marion: „Rond 1963 zijn we begonnen met een diensten commissie, een soort ondernemings raad, die later wat meer gestructureerd aan het werk ging. Ik heb toen het beleid volkomen open gegooid. Het blijkt dat een dergelijke commissie volstrekt on misbaar is voor alles wat met beleid heeft te maken. Nu merkje in die dien stencommissie dat er in ons korps van hoog tot laag, om dat rotwoord maar eens te gebruiken, mensen lopen met voortreffelijke ideeën. Het zou me dus niet verwonderen dat er vanwege de open structuur binnen het korps ook naar buiten toe open wordt opgetre den". „Of ik wel eens een proces-verbaal heb gehad? Wel in een andere gemeente waar ik volkomen ter goeder trouw 100 kilometer per uur reed, terwijl maar 80 was toegestaan. In Vlissingen nooit. Vanuit een dergelijke functie denk ik, kijk je wat meer uit, dan onder andere omstandigheden. Je woont, leeft en werkt in een glazen huisje. Dat telt ook voor je gezin. In dit geval gaat op, dat ook de vrouw van de piloot moet kun nen vliegen. Dat geldt overigens niet al leen voor mij, maar voor alle politie mensen en hun vrouwen. Ik bewonder het uithoudingsvermogen soms van die mensen. Naast de onregelmatige dien sten worden regelmatig verloven inge trokken en dat trekt zijn sporen op de gezinnen". Van Marion wordt vaak getypeerd als iemand die verdraaid goed weet wat er in de samenleving - en met name de Vlissingse - zo al speelt. Van Marion: „Ik ben inderdaad nogal tamelijk exact in de benadering. Misschien wel een tikkeltje te schematisch. Maar tege lijkertijd weet ik dat een bevolking niet statisch is. Ze is dynamisch. Er vallen gaten die weer worden opgevuld.. Als politiecommissaris moet je dergelijke verschuivingen in de gaten hebben. En ik zou mijn vak niet kennen als ik niet zou weten wat er in de samenleving ge beurt". Over zijn politieloopbaan: „In 1940, ik was toen 20 jaar, waren-er eigenlijk twee spoortjes waarop ik wilde werken. Beide bleken onmogelijk. De bezetter verbood aan Nederlanders om vliegenier te wor den en het tweede spoor (hij had geen echte voorkeur red.) weigerde ik voor mezelf. Op de politieschool in Schalk haar moest je een politieke opvatting hebben, zeg maar nationaal socialis tisch, die de mijne niet was. Er bleef voor mij dus niets anders over dan te werken bij de ondergrondse. Ik praat daar echter liever niet over. Bovendien het waren allemaal niet zo'n geweldige heldendaden". Na enig aandringen: „Ach, ik was niet iemand die permanent met zijn pistool in de vuist tegen de be zetter vocht. Ik werkte wel mee aan wa pentransporten en de illegale pers. De belangstelling voor de politie bleef ech ter. Na de oorlog werd ik in mijn woon plaats Schiedam bij de politie gehaald en naar een opleiding voor inspecteur gestuurd. Ik kwam in dienst in de rang van tijdelijk adjunct inspecteur. Dat tij delijk ging er tenslotte van af'. Tien jaar later vertrok de heer Van Ma rion naar de Nederlandse Antillen en in 1960 kwam hij terug. „Ik werkte toen een half jaar als adjunct-directeur van het studiecentrum voor hogere politie ambtenaren in Warnsveld, de plaats waar mijn gewezen Middelburgse colle ga Van Ooyen nu zit. Voor mij was dit I n nog maar nel drie maanden tijd neemt de tweede plaatselijke politiecommis saris op Walcheren afscheid van zijn korps. Deze keer verlaat mr. J. van Marion per I juni in verband met functioneel leeftijdsontslag het Vlissingse politiekorps. En dat heeft heel wat minder voelen in de aarde dan dat gebeurde bij het vertrek van dr. D. van Ooyen in Middelburgtoen een aantal agenten al modder gooiend de afscheidshaag vormde. Ook de opvolging van de heer Van Marion lijkt een soepel verloop te hebben gehad. Uit eigen gelederen (hoofdinspecteur L.E. Schutter) kon een nieuwe com missaris worden gerecruteerd. die niet alleen de klappen van de politiezweep kent. maar bovendien 'thuis' is in hel Vlissingse politiekorps. Daartegenover is in Middelburg de selectieprocedure nog volop aan de gang en in het geheim zijn de eerste vijf kandidaten op het Middelburgse sollicitatiematje geweest. Vanwege de omslachtige procedure - met daarnaast nog eens de verkie zingen voor de T weede Kamer als remmende factor - mag worden verwacht, dat het ministerie van binnenlandse zaken vóór deze zomer nog geen nieuwe politiecom missaris in de Zeeuwse hoofdstad heeft aangewezen. Een bedenkelijke zaak als in ogenschouw wordt genomen, dat ook het functioneel leeftijdsontslag van de hoofdinspecteur J.H. van Geldere, de enige pol/tie-officier in Middelburg, voorde deur staat. Wat dal betreft heeft Vlissingen het in ieder geval veel beter voor elkaar. A.H. een half jaar te lang. Steeds weer de zelfde cursussen mee te moeten maken, dat hield ik niet vol. Ik was dan ook enorm blij dat ik in Vlissingen mocht beginnen". Over het politiewerk: „Als je de kranten leest, dan lijkt het er vaak op dat de politie taak voor het grootste deel uit ME-werk bestaat. Daarbij is dat slechts een belangrijk, maar klein facet. Er is veel meer. Ik denk daarbij aan de uitge breide administratie die wij voeren over wapenbezit, bewakingsdiensten, sterke drank en ga zo maar door. Ik vind een surveillerende agent veel belangrijker dan de ME-taak. De meesten zouden eens achter de schermen van de politie moeten kijken. Hun beeld van de politie zou op slag veranderen en zeker niet beantwoorden aan het beeld dat de me dia ervan scheppen". De toekomst van het politiewerk ziet mr. Van Marion met enige zorgen tegemoet. Hij illustreert voor Vlissingen: „We hebben ooit eens als Viissings korps de complimenten gekregen dat we zo enorm snel reageren. Er bestaat nu een tendens om op de kosten te gaan bes noeien en de sterkte van de korpsen te bevriezen. Toen ik hier in 1961 kwam leverde het Vlissingse inwonersaantal van 29.000 een sterkte van 45 man op. Nu 20 jaar later leveren 46.000 inwoners 81 man personeel op. In die tijd is het aantal werkuren teruggebracht van 48 naar 40. Dat brengt een stijging van het aantal inwoners naar 59 en daartegeno ver slechts 50 procent stijging van de korpssterkte. Nemen we nu de cijfers van de misdrijven, dan zien we een toe name over die periode van 635 procent, de verkeersongevallen stegen met 140 procent en de overtredingen waartegen repressief werd opgetreden met 532 procent. We komen als politie dus dui delijk tekort. En toch hanteert het mi nisterie slechts het inwonersaantal als maat voor politiesterkte. Vlissingen is een havenplaats en toeristenplaats. Ook dat brengt extra werk mee. Met deze cijfers en de wetenschap dat we op de sterkte feitelijk moeten inkrimpen, ziet het er zorgelijk uit. Het betekent dat plaatsen die we nu binnen een paar mi nuten konden bereikén, er zeg maar ge middeld een tweetal minuten bijkomen. Het betekent overigens niet dat we al het extra werk op de schouders van over- werkers moeten laten rusten, want dat houdt niemand vol". Kraken In het jaarverslag 1980 vreest commissaris Van Marion: 'Afbreken dreigt daar. waar men opbouw had mo gen verwachten'. Hij heeft het over de kraakacties in Vlissingen - met name bij het Fort - in dat jaar en maakt een wat onduidelijke vergelijking met de 'tove naarsleerling'. Mr. van Marion: ..Het vergelijk treft het verhaal over de tove naarsleerling dal de componist Ducas in muziek uitbeeldde. De tovenaarsleer ling gaat aan het werk, terwijl de baas op stap is. Later moet de baas de schade herstellen. Dat geldt ook voor het kra ken in Vlissingen". Van Marion vervolgt: „Aanvankelijk was men vreselijk opgetogen over het slagen van de kraakacties. Vooral vanuit de kringen van opbouwwerkers was men tevreden, maar ze zitten nu met de ge bakken peren. De welzijnswerkers had den vooraf moeten inzien dat een en ander uiterst negatief zou escaleren. Ik oordeel alleen over Vlissingen en vraag me af of het middel kraken hier wel ge rechtvaardigd is. Als iemand een eenge zinswoning kraakt om van een flat af te komen.... waar zijn we dan mee bezig. De politie wordt dan puinruimer voor bepaalde groepen die met wellicht edele bedoelingen initiatieven nemen, maar tegelijkertijd krachten oproepen die niemand meer in de hand heeft". Wat de kriminaliteit betreft pleit de scheidende commissaris er voor dat er meer preventief wordt gewerkt. Van Marion: „Als de politie moet ingrijpen is het te laat. Zou je daartegenover de po litie een grotere preventieve macht ge ven. dan kontje in de buurt van de wijze waarop de Russische geheime dienst werkt, of de manieren van de Gestapo in de oorlog. De politie zou dan met men sen gaan schuiven. Dan ben je bezig om in je eigen staart te kijken. Preventief werk ja, maar je mag de politie niet té veel macht geven. Je moet de burger zien te stimuleren om wat meer voor zichzelf te doen. Veel mensen komen niet eens kijken tijdens een fietskijkdag of hun gestolen fiets er bij is. Aan die mentaliteit zou wat gedaan moeten worden". Per 1 juni gaat mr. J. van Marion met leeftijdsontslag. Hij is nog erg vitaal. Een voorbeeld daarvoor is dat hij nog maar één jaar geleden zijn studie rech ten voltooide. Nog meer demonstreert hij zijn vitaliteit omdat hij iedere dag acht kilometer loopt en in het weekeinde het dubbele. Naast deze dagelijkse oe feningen heeft Van Marion nog wat hobby's die de afgelopen jaren wat op de achtergrond raakten. „Ik ben een ver woed vogelaar, ofwel ortoloog. Ik hoop de trek én leefwijze van de vogels weer op de voet te kunnen volgen. Ten tweede ben ik een liefhebber van filosofie-cul tuur. Hoewel ik geen uitgesproken voorkeur heb, staat Marcuse me bij voorbeeld niet aan waartegen Spinoza wel. Ten derde hoop ik me weer wat meer te verdiepen in de romantische pianomuziek. Schubert, Chopin en De bussy, maar ook Beethoven heeft mijn aandacht. Ik denk eigenlijk wel dat mu ziek een zeer centrale plaats gaat inne men". Over zijn afscheid: „Ik ga niet met vreugde weg. Eigenlijk zie ik er ver schrikkelijk tegenop. Men moet echter ook de positieve kanten ervan proberen in te zien. Zo kan ik bijvoorbeeld weer wat meer met mijn vrouw gaan wande len en bij mijn kinderen en kleinkinde ren op visite gaan. Kortom: het glazen huisje krijgt nou zijn gordijntjes....". Vdltngvcrs Bloczngocd TvrtiK,W I. K .tflDnxtkrUw Irtrtoon 01170,21(1 luumlkoftun, milium Zondags tropend ..n 2kx6uu> In het dienstencentrum Bachten Kom me aan de Badhuisstraat in Vlissingen wordt zaterdag 23 mei de 'Activiteitenmarkt Walcheren' ge houden. Ruim veertig groepen op het gebied van vorming, scholing en onderwijs zullen tijdens deze 'Acti viteitenmarkt' etaleren welke edu catieve handelswaar zij voor de Walcherse bevolking in petto heb ben. Deze educatieve markt kon worden ge houden dankzij subsidie van de ge meenten Vlissingen, Middelburg en Veere en het provinciaal bestuur van Zeeland. Andere Walcherse gemeenten weigerden subsidie te verlenen. De 'Ac tiviteitenmarkt Walcheren' begint 's morgens om tien uur en is tegen vier uur afgelopen. Tussen half elf en elf maakt de Delta band uit Vlissingen een rondwandeling door de stad om aandacht te vestigen op de activiteiten in Bachten Komme. In de grote zaal van het dienstencentrum In de Middelburgse Vleeshal is van za terdag tot en met dinsdag (23 tot en met 26 mei) een installatie van Hugo Roe- lands Paul Geladi. Marc Holthof, Lieve de Winter en Freek Hulstaert. Zater dagavond om acht uur is de performance van dit 'Post-Performance Project 3', waarbij Hugo Roelandt afrekent met een voorbije performance periode. Roelandt drukt tijdens de performance zijn mani feste onvrede met de 'inflatie van de per formance' uit. Tijdens vorige performance werd veel belang gehecht aan de lijflijke aanwe zigheid van de beeldende kunstenaar. Het accent is nu meer verschoven naar technisch middelen zoals geluid, film en video. In de 'post-Performance Project 3' wil hij deze menselijke processen laten zien door middel van een vervreemden de installatie met deze middelen, gemani puleerd door een microprocessor; lijf lijke aanwezigheid van de performer blijkt niet meer noodzakelijk. spreekt de Vlissingse wethouder van welzijnszaken D.J.P. Bruinooge een welkomstwoord en gedeputeerde mr. J.P. Boersma verricht de officiële openings handelingen. Folders, affiches, cursusbockjcs, lespro gramma's, door cursisten gemaakt ma teriaal, foto's, stencils, enzovoorts, en zovoorts, zullen in grote hoeveelheden in de kraampjes aanwezig zijn. Maar daarnaast zal de presentatie ook geschieden via allerlei levendige aktivi- teiten: film-, diaen video-voorstellingen van een volksdansgroep, van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel, van een balletgroep van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming en derge lijke zullen het geheel nog verder op luisteren. Een informatiegids is aan te vragen bij de Zeeuyse Culturele Raad, telefoon 01180 - 28024. Premies incl. Zeeland-korting, max. claim. gr. krt., vcrkeersalarmdienst nieuwwaarderegcling. Cat.w. 10.000 12.000 14.000 16.000 18.000 20.000 25.000 30.000 AR 362 410 ƒ457 504 547 591 706 823 WA 160 174 187 199 209 217 236 251 Assurantiekantoor Statcnlaan 152, Middelburg, tel. 01180-25391. Galerie Montparnasse aan de Rei- gerstraal in Middelburg toont tot en met 13 juni etsen, aquarellen, een kleuren-aquatint en een ge wassen pentekening op linnen van de 31-jarige in Limburg geboren Peter Geraeds. De kunstenaar werkt als tekenleraar en graficus in Ermelo. Zaterdag 16 mei werd de tentoonstelling geopend. Wat opvalt in het werk van Ge raeds zijn de schrille contrasten tussen natuur en mensen. De na tuur werkt hij vol kleur uit, terwijl daarnaast een naakt mensenli chaam slechts in een lijnenspel - evenwel herkenbaar - schijnbaar geniet, denkt of treurt om het schoons. Van de kunstenaar liggen even eens een aantal in eigen beheer uitgegeven gedichtenbundels ter inzage. Montparnasse is geopend dinsdag tot en met zaterdag tussen 14 en 18 Twee overwinningen en een gelijkspel brengen Koper Galjoen I tot op twee punten van leider FC Streekschool. Het Streekschool-team heeft echter een wedstrijd meer gespeeld, zodat Koper Galjoen bij winst op gelijke hoogte komt als de koploper. De spanning om de lei derspositie blijft volop bestaan. VPV blijft hekkesluiter in de eerste klas van het Middelburgse zomeravondvoetbal. Deze week moest VPV twee nederlagen incasseren. De uitslagen zijn: Koper Galjoen I-FC Laurens I 2-1, Koper Galjoen I- Combinatie 1-0, FC Laurens I- Streekschool 0-0, VPV-Hocchstboys 1-3, FC Laurens li-Blauw Wit 0-3, FC Lau rens II-Koper Galjoen 1 2-2, Blauw Wit-VPV 5-3, Hocchstboys-FC Laurens 10-0. De stand in de eerste klas is: FC Streekschool Koper Galjoen I FC Laurens I Blauw Wit Hoechstboys Combinatie FC Laurens II VPV 108 I 1 17 29- 6 97 1 I 15 22- 4 10622 14 19- 7 106 1 3 13 20-11 102 3 5 93 06 10 1 27 10 I 09 7 8-22 6 10- 9 4 4-17 2 9-45 Dauwendaele heeft door twee overwin ningen, de leiding genomen in de twee de klas. De koploper behaalde een 7-1 zege op FC Total en Kraaien werd met een 2-1 nederlaag naar huis gestuurd. Middelburg Turk Spor volgt op één punt door een 3-0 winst op Brandweer. FC Total liep ook tegen Koper Galjoen 11 een nederlaag op (5-1 De stand in de tweede klas is: FC Dauwendaele Mid. Turk Spor Kraaien Middelb. Zuid Koper Galjoen II FC Total Brandweer 97 I I 15 33- 6 96 2 1 14 26-11 13 20-11 7 11-11 5 17-30 2 12-33 2 6-23 96 1 2 723 2 92 16 8 107 70 2 5. Het wedstrijdprogramma is, donderdag 21 mei: VPV-Koper Galjoen I, FC To- tal-Kraaien, FC Laurens II-F'C Laurens I, Dauwendaele-Middelburg Zuid; vrij dag 22 mei: Blauw Wit-Combinatie, Koper Galjoen II-Brandweer, Hoechst- boys-Streeicschool; maandag 25 mei: Mid. Turk Spor-Koper Galjoen II, Brandweer-Dauwendaele, Streek school-Blauw Wit; dinsdag 26 mei: Ko per Galjoen I-Hoechstboys. Dauwen- daele-Mid. Turk Spor.

de Faam | 1981 | | pagina 1