HELMO een eigentijds cultuurcentrum Badkamermeubels, tegels, spiegels, kranen etc. bij de Technische Unie [fi?. roovers speciaalzaken ROOVERS IJZER Erom BIJOU LEUKE BUIDELTAS... BIJOU VOORJAAR 1981 M iljoenen Nederlandse televisiekijkers hebben 30 april kennis gemaakt met de tentoonstelling 400 jaar markiezaat van Veere en Vlissingen met Oranje. Met veel elan presenteerde Dick Passchier tijdens het bezoek van koningin Beatrix aan Veere, al het fraais dat in relatie met dit markiezaat in de Grote Kerk van Veere is tentoongesteld. Wat echter minder bekend is, is hoe de stichting Delta Cultureel, de organisatie van alle manifestaties in de Grote Kerk, in 1975 het gebouw na 100 jaar leegstand weer in gebruik nam en wat daaraan voorafging. Ir. H.A.M.C. Dibbits, oud hoofdingenieur directeur van rijkswaterstaat is er als adviseur van de stichting vanaf het begin bij betrokken geweest. MEUBELHUIS'EVEN KIJKEN? DAAR MOETJE GEWEEST ZIJN. middelburg Waarom Raas Midden-Zeeland niet wint qy( -Uï> r" NIEUWE BROEKEN 79.--, 85.- FASHION Schaapscheren op De Klepperhoeve Het allernieuwste in suède ROOVERS LEER en leren kleding Lange Delft 17 EXCLUSIEVE TUINMEUBELEN OVERS SCHOENEN ft-O $63 Verfijnde tafelsfeer Autoverzekering LAHR CO Geen delta Gelukkig toeval Wensen T entoonstellingen J.P.A R0SSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIE ZOMERAVONDVOETBAL MIDDELBURG in beuken, meranti en grenenhout. Tuinmeubel-afdeling 1e etage Lange Delft 31 ft ZOMER MODE bij u kunt met de mode meedoen voor 25. Grote collectie gezellige tassen in de modekleuren In leer vanaf o.a. khaki en legergroen Grote keuze in: TRUITJES EN T. SHIRTS Alle modekleuren. LANGE UELFT 61 1 MIDDELBURG 32e jaargang no. 20 woensdag 1 3 mei 1 981 Faam 'WAARIN OPGENOMEN 'GROOI WALCHEREN" IN OMBINAl IK Ml I DE VI.ISSINGER Hl IS-AAVHl IS OP GEHEEL W Al HKRKN GROTE KERK VEERE Wal de Grote Kerk van Veere kenmerkt, is niet in de eerste plaats zijn afmeting. Veel meer zijn het de littekens des tijds die opvallen en bewonderaars van in ere herstelde gebouwen barbaars moet lijken. Waar ooit de fraaie afbeeldingen ge vormd werden in glas en lood, liggen nu in de sierlijke Gotische ramen de bakste nen plomp op elkaar gemetseld. De voor zijn voeten te korte toren met een bijna onzichtbaar dak, voldoet bepaald niet aan de oogstrelingen die menig architecto nisch kunstwerk uit vervlogen jaren in deze tijd van kubusbouw schenkt. De Grote Kerk is echter een boeiend verhaal; voor wie wil, is een bijna chronologisch overzicht te ontdekken van wat de kerk sinds de bouw (1405 tot 1435) heeft meegemaakt. (Aan de toren werd pas tegen hel einde van de vijftiende eeuw begonnen). De gaten, vallend pleisterwerk, hier en daar zichtbare pogingen tot herstöl, houten balken - restanten van het leger van Napoleon, het zijn erfenissen, inherent aan een stad met zo'n rijke historie als Veere. Het is daarom bepaald niet overdreven om te stellen dat Veere's geschiedenis wel ergens in een bult, balk, gat of bladder, in de Grote Kerk ligt opgeslagen. Dat de Grote Kerk niet wordt gerestaureerd maar geconsolideerd, heeft hel voordeel dat we de teisteringen van ruim 500jaar kunnen blijven zien en onthouden. A.H. T.vtn Kfkm" De heer Dibbits woont sinds hij ge pensioneerd is in Veere en hij voelt er zich thuis. Niet zo moeilijk overi gens, constateren we. Veere heeft charme. Vooral buiten het vaak te drukke risten eizoen als de carillon- tonen bijna broos de stilte onderbre ken. Ir. Dibbits verkoos na zijn pen sionering zijn Veerse vakantiewo ning aan de Kade om er permanent te gaan wonen. Over Delta Cultureel, m^ar vooral de activiteiten in de Grote Kerk kan hij boeiend vertellen. Dibbits: "Het was oorspronkelijk de in 1956 opgerichte vereniging 'Vrienden van Veere' die met de gedachte speelde om in Veere een cultureel centrum te stichten. Dat lukte niet. In 1974 kregen we een brief van een heer uit Frankrijk die in nog al krasse bewoording duidelijk maakte dat het een schande was om geen aandacht aan de restauratie van de Grote Kerk te besteden. Dat bracht ons op het idee om in de Grote Kerk dat cultureel centrum te stichten. De kerk werd tot dat moment voor van alles gebruikt, behalve iets goeds. Zelfs als opslagplaats voor bouwmaterialen van een aannemer. We hebben na die Franse hint onmiddellijk een brief aan Monumentenzorg ges tuurd. Deze antwoordde, dat we voor subsidie in aanmerking zouden komen indien we een bestemming aan het ge bouw zouden geven". Een van de leden van 'Vrienden van Veere' was de tegenwoordige Wage- ningse hoogleraar N.M. de Jonge, des tijds een topambtenaar van Staatsbos beheer. "Deze man heeft zich enorm ingespannen", betoont de heer Dibbits. En: "We kregen een aanloopsubsidie van 54.000 gulden, waarmee we in de eerste plaats in overleg met de Rijksge bouwendienst, de beheerder van het ge bouw, de vloeren werden verbeterd. Daardoor was het op zijn minst mogelijk Premies incl. Zeeland-korting, max. no claim. gr. krt.. verkeersalarmdicnst en nieuwwaarderegeling. Cat.w. AR WA 10.000 362 160 12.000 410 174 14.000 457 187 16.000 504 199 18.000 547 209 20.000 591 217 25.000 706 236 30.000 823 251 Assurantiekantoor Statenlaan 152, Middelburg, tel. 01180-25391. om in het eerste jaar een tentoonstelling te houden". Over de oprichting van Delta Cultureel verhaalt de heer Dibbits: "Ons doel om een cultureel centrum te vinden was dus gelukt. Nu was het zaak om mensen te vinden die gestalte zouden geven aan dit initiatief. Dat lukte voortreffelijk en het eerste jaar werd al meteen begonnen met naast een expositie, avondconcerten te verzorgen. Alle acitiviteiten moesten wel in een, zij het ruime, relatie staan tot het gebied Brugge, Antwerpen, Dordrecht en het Rotterdamse watergebied. We noe men het delta, maar eigenlijk zou het een esturarium, een mondingsgebied van ri vieren moeten worde, genoemd". De stichting Delta Cultureel stelde in de beginfase een drieledig plan op. Op de eerste plaats moest de omgeving van de kerk worden verfraaid door aanvulling en beplanting. Op de tweede plaats was het chaotisch in de kerk: 100 jaar leeg stand had nadrukkelijk zijn sporen achtergelaten; en vervolgens was een tentoonstellingsplan voor de zijbeuken noodzakelijk. Ook werden er 'sponsor' ge o.den die het initiatief ondersteun den. Dit s waren: Het ministerie van CRM, het ministerie van Landbouw en Visserij, afdeling landinrichting, Rijks waterstaat en het ministerie van Neder landse Cultuur te Brussel. Staatsbosbeheer ontwierp een plan om binnen de ommuring van de Grote Kerk aan de bestaande beplanting wat jonge bomen toe te voegen. Het gelukkige toeval wildan, dat de nationale boom- plantdag 1975 op 19 maart van dat Jaar Veere als centrale plaats koos. De toen malige minister J. van Doorn plan er de eerste boom. Bij de uitvoering van punt één van het drieledig plan kon dus met toevoeging van deze gelukkige factor, al vrij snel succes worden geboekt. Punt twee was het gebouw zelf. De Grote Kerk was op dat moment - zo vermeldt het jaarverslag - 'een monu mentale ruïne' met duiven als vaste be woners. Puin ruimen en de vloer aan brengen; het leek een plan dat niet zo enorm snel kon worden gerealiseerd. Het enthousiasme van de jonge stichting was echter zo groot dat er nauwelijks hindernissen werden gezien, zo die zich niet al heel duidelijk manifesteerden. Het jaarverslag meldt daarover: "Wij hebben er vaak aan getwijfeld of ons ambitieuze plan wel op korte termijn ten uitvoer zou kunnen worden gebracht. Wie de Grote Kerk heeft gezien in de toestand waarin hij verkeerde en wie hem nu ziet, moet welhaast van een wonder spreken. Een onvoorstelbare rommel van honderd jaar werd opgeruimd, er kwa men buldozers aan te pas, vloeren werden verwijderd, ramen hersteld. Een ten toonstelling ingericht....". Het drieledig plan was in relatief kort tijdbestek gerealiseerd. De kerk wordt niet gerestaureerd maar geconsolideerd. Dat heeft twee voorde len. Op de eerste plaats ishet goedkoper en het tweede voordeel is dat er oor spronkelijke elementen van de kerk blij ven zitten. Op de tweede plaats is het goedkoper dan een rigoreuze restauratie. De stichting heeft echter nog een aantal wensen. Ir. Dibbits verwoordt: "Het middenrif van de kerk, de plaats waar concerten worden gegeven, is nog niet naar onze zin. Er ligt een laag asfalt waarop steentjes zijn gestrooid. Wij hopen er ooit eens een houten vloer te leggen. Dat komt zowel de akoestiek als de schoon heid van de kerk ten goede. Bovendien dromen we van een vloerverwarming. Het gebouw is nu nog vochtig en we moeten erg oppassen voor de tentoon gestelde werken. Ik geloof er echter in dat we deze zaken ooit eens kunnen realiseren. De Grote Kerk neemt een uiterst belangrijke plaats in. Zeker als je in ogenschouw neemt dat er verleden jaar pakweg 50.000 bezoekers werden geteld voor de op de deltastreek gerichte manifestaties". De waardering voor het initiatief om de Grote Kerk een eigentijdse waarde te geven vond zijn hoogtepunt in 1977 toen de stichting Delta Cultureel de Visser Neerlandia prijs kreeg. Een waardering omdat men een met ruige verkrotting bedreigd monument redde en het in dienst van culturele manifestaties stelde. Naast de overzichtstentoonstelling 400 jaar markiezaat van Veere en Vlissingen met Oranje is er een expositie van boe renwagens en van hedendaagse kunste naarsaffiches. De tentoonstelling van hedendaagse kunstenaars-affiches duurt de gehele zomer van 1981. Het betreft een deel van de verzameling van Dr. C.D.A. Baron van Lynden en het is de eerste keer dat een dergelijke tentoon stelling in Nederland v.'órdt gehouden. Het doel van deze verzameling is het bijeenbrengen van werken van eerstek las hedendaagse kunstenaars, door ie mand die niet in staat is daarin grote bedragen te investeren. Het vergt na tuurlijk wel enige middelen en ook een zekere ruimte. Het bewaren geschiedt in mappen, het tentoonstellen in wissellij- sten. Ofschoon hier ruim vijftig werken worden getoond, is het aantal kunste naars beperkt tot tien, teneinde een vol doende indruk van elk van hun te kun nen krijgen. Het zijn: Karei Appel (Ne derland), Jean-Michel Folon (België), Niki de Saint Phalle en Victor Vasarely (Frankrijk), H.A.P. Grieshaber (Duits land). Hundertwasser (Oostenrijk), Va- lerio Adarni (Italië). Joan Miro en Sal vador Dali (Spanje) en tenslotte Saul Steinberg (U.S.A.). Het vinden van dit soort affiches is niet gemakkelijk. Niet temin kan men zich afvragen of het aanleggen van een dergelijke verzame ling misschien interessant zou zijn voor instellingen als culturele centra en on derwijsinstellingen. Zaterdag 30 mei wordt op kinderboerde rij 'De Klepperhoeve in Middelburg het traditionele schaapscheren gehouden. Dit jaar in samenwerking met de Mid delburgse vereniging 'Kunst en Ambacht' die in een tiental stands diverse oude ambachten demonstreren, waaronder klompen maken, potten bakken, koper bewerken, kaarsen maken, volkssier kunst en wol spinnen. Ook zal een stand van de dierenbe scherming. Greenpeace en de bijenve- reniging aanwezig zijn. Het schaapsscheren zelf is de hele dag. Om 12.00 uur neemt schaapscheerder' Van Hemert het schaap onder handen dal kort geleden is aangeboden door de c//Commissaris van de k//Koningin in Zeeland dr. C. Boerden. De allerkleinsten kunnen zich vermaken met klei en poppenkast en uiteraard is op deze dag ook de rest van het dieren- bestand te bezichtigen. De festiviteiten beginnen om 10.00 uur. TANDPROTH ETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen L Loskade45,4331HX Middelburg.Tel.01180-28030. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. Donderdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. In de eerste klas van het zomeravond- voetbal in Middelburg is Streekschool aan de leiding gebleven door een 4-0 overwinning op hekkesluiter VPV. FC' Laurens I blijft goed volgen. Na een kleine 1-0 winst op Combinatie staat FC Laurens op de tweede plaats. De nummer twee heeft echter twee wedstrijden min der gespeeld dan koploper Streekschool. Bij winst van deze partijen kan de achterstand van vier punten weer worden ingehaald. Ook het Koper Galjoen - drie wedstrijden minder gespeeld dan Streek school - kan op gelijke hoogte komen. Een aantal afgelaste wedstrijden zorgde voor dit wat vertekend beeld aan de top van de ranglijst. Afgelopen week werden Blauw Wit-Koper Galjoen I en Hoechstboys-FC Laurens II afgelast. De stand in de eerste klas is: FC Streekschool 9 8 0 1 16 29- 6 FC Laurens I 7 60 112 18-5 Koper Galjoen I 6 50 1 10 17- 1 Blauw Wit 84 13 9 12- 8 Combinatie 8 3 05 6 10-8 Hoechstboys 8 12 5 4 5-21 FC Laurens II 8 116 3 2-12 VPV 8 107 2 5-37 Kraaien blijft aan kop in klas 2. De koploper zegevierde met 3-0 over Koper Galjoen II. Middelburg Turk Spor staal met één punt^chterstand op de tweede plaats van de' ranglijst. De ploeg van Turkse gastarbeiders behaalde een forse 6-0 overwinning op FC Total. Dauwen- daele staat, met een wedstrijd minder gespeeld dan de nummers één en twee. op een derde plaats van de ranglijst door een 2-1 zege op Koper Galjoen II. Brandweer verloor met 3-0 van Middel burg Zuid en blijft hekkesluiter in de tweede klas. De stand in de tweede klas is: Kraaien 8 6 1113 19-9 Mid. I'urk Spor 8 5 2 112 23-11 FC Dauwendaele 7 5 1 1 11 24- 4 Middelburg Zuid 7 2 3 2 7 11-11 Koper Galjoen II 8 116 3 12-29 FC Total 6 105 2 10-21 Brandweer 6 0 2 4 2 6-20 Het wedstrijdprogramma is, do. 14 mei: Dauwendaele-FC Total, FC Laurens II-Koper Galjoen I, Blauw Wit-VPV, Hoechstboys-FC Laurens I: vrijdag 15 mei: MiddclburgTurk Spor-Brandweer, Streekschool-Corrtbinatie; maandag 18 mei: Koper Galjoen I-Streekschool, Combinatic-Hoechstboys; dinsdag 19 mei: FC Laurens I-Blauw Wit, Middel burg Zuid-Koper Galjoen II. VPV-FC Laurens II. L. DELFT 48 - Middelburg J.v.d. Sloot ■iéf Lange Delft 44 - Middelburg De 'NIEUWE' zaak op de hoek Er bestaat een duidelijk verband tussen Milaan-San Remo, Rund um den Hen- niger Turm en de Ronde van de Midden- Zeeland. Drie wielerwedstrijden voor beroepsrenners van onvergelijkbare grootte, die echter één ding gemeen hebben. De favoriet wint er nooit. In de Italiaanse wielerklassieker Milaan-San Remo (ook wel de Primavera genoemd) jaagt het het nationale troetelkind Gui- seppe Saronni al jaren als een bezetene op de eindzege. Tot nu toe echter was er steeds wel iemand die hem de voet dwars zette. De Henniger Turm in Frankfurt geldt al jaren als een van de zogenaamd hoofddoelen van de plaatselijke renner Dieter Thurau, maar hem is eenzelfde lot beschoren als Saronni. Gretig, maar nooit winnen. De Ronde van Midden-Zeeland kent hetzelfde verschijnsel. Voor die wed strijd is Jan Raas al jarenlang de uitges proken favoriet. Logisch, want hoewel deze omloop internationaal volstrekt niet hoog staat aangeschreven zou de Zeeuwse kopman van de ploeg van Pe ter Post het schitterend vinden wanneer hij die provinciaal-en nationaal bezien grote koers op zijn naam kon schrijven. Alleen geldt voor Raas wat voor Saronni en Thurau opgaat. Er lijkt een vloek te rusten op 'zijn' wedstrijd. Jaarlijks is achteraf te beredeneren waarom het mis is gegaan, maar de opeenvolging van mislukte grepen naar de macht doen vermoeden dat er iets anders aan de hand is dan de koele verklaringen na afloop van die wedstrijd aan het licht brengen. Een mysterie in de sport? Jan Raas zal ook zaterdag de Ronde van Midden-Zeeland niet winnen. Wat in de voorgaande afieveringe vooraf steeds als een onzekere factor gold, staat nu ten minste vast. Sterker nog, het is voor 99 procent zeker dat de klassiekerkoning zaterdagmiddag om half één niet eens aan de start zal verschijnen op de Goese Grote Markt. Een ernstige knieblessure dwingt hem voorlopig rust te nemen en zelfs wanneer mocht blijken dat hij toch zou kunnen fietsen hoeft hij aan winnen niet te denken. Werd hij in de vorige afleveringen nog gewoon (of ongewoon) verslagen, nu staat zijn nederlaag dus al bij voorbaat vast. Toeval of door het lot bepaald? Het ontbreken van Raas is voor de or ganisatoren een geweldige klap. Zij kunnen met deze vedette van de mo derne wielersport heel wat publiek naar de aankomst op de Bergweg in Goes (kwart voor zes)" lokken en moeten nu maar afwachten in hoeverre Zeeland warm loopt voor andere grote namen. Overigens zijn die er genoeg. Gerrie Knetemann (de winnaar van vorig jaar). Bert Oosterbosch (triomfator in 1979 en afgelopen weekeinde winnaar van de Vierdaagse van Duinkerken), Cees Priem (na Raas dé Zeeuwse kansheb ber), Hennie Kuiper. Adrie van de Poel, Jos Schipper. Heddy Nieuwdorp - die de afgelopen maand warm hebben kunnen draaien in de Ronde van Spanje -, F rits Pirard, Peter Winnen en de gebroeders Piet en Fons van Kalwijk....het is nog maar een kleine greep uit de grote groep Nederlandse toprenners die aan de start zullen verschijnen. De concurrentie uit het buitenland is evenmin mals. De Ier Sean Kellv, vorig jaar meervoudig ritwinnaar in de Ronde van Frankrijk, Rudy Pevenage (winnaar van de groene trui in de laatste Tour), Mare de Meijer, Guido van Calster, William Tackaert, Jan Bogaert en Wal ter Planckaert bijvoorbeeld kunnen ge makkelijk tot de toppers van het wieler spektakel gereken worden. Want hoe de organisatoren ook treuren, ook zond Jan Raas gaat de wedstrijd gewoon door. Sterker nog. juist door het ontbreken van een uitgesproken favoriet, waar het hele peloton naar loert, kan een koers juist enorm 'open' en aantrekkelijk worden. De hele karavaan - voorafgegaan door een indrukwekkende reclamestoet-trekt zaterdagmiddag door Walcheren. De eerste plaats die wordt aangedaan is Nieuw- en Sint Joosland (omstreeks half drie na 74 kilometer wedstrijd) en ver volgens gaat de route via Souburg, Vlis singen, Zoutelande (14.49 uur). Melis- kerke, Aagtekerke, Domburg (15.00 uur) Oostkapelle, Serooskerke, Sint- Laurent (15.17 uur). Middelburg en Nieuw- en Sint Joosland weer richting ZuidBeveland. Alle mogelijkheden dus om de 'dwangarbeiders van de weg' van nabij aan te aanschouwen. Wie echter meer dan een glimp van het kleurige peloton wil opvangen en direct de afloop wil meemaken moet daarvoor naar Goes. Om vier uur is daar de eerste doorkomst van de renners, waarna nog drie grote ronden worden gereden om na 220 kilometer om kwart voor'zes te finishen. Er is daar ook een zogenaamd afwachtingsprogramma om de bezoe kers bezig te houden. Thuisblijvers, die toch het naadje van de kous willen we ten. moeten hun radio afstemmen op Hilversum 3. waar de NCRV is 'smid- dags rechtstreeks de aankomst zal ver slaan. Boven dien is er nog een kans dat de KRO-televisie 's avonds een samen vatting van het Zeeuws wielergebeuren geeft.

de Faam | 1981 | | pagina 1