Recreatie zonder irritatie op de Ierse wateren Röntgenfoto's uit de automaat r/ GROOTSTE FILMPROJECTIESCHERM TER WERELD IN BEEKSE BERGEN ADVERTEREN BIJ DE FAAM - DE VL/SS/NGER ZIT U GOED f Wedstrijd 'KENNIS VAN FRANSE WIJNEN' De Faam Woensdag 29 april 1981 Shannon Grand Canal Zeezeilen JUMPING JACKS. Westwaarts in de Atlantische Oceaan ligt een eiland, waarover reeds de Romeinen schreven, dat het iets zeldzaams mysterieus had, waar ze éeen verklaring voor wisten. Nu, bijna 2000 jaar later, is het nog niet veel anders. Vraag lerlandgangers waarom het land hen zo aantrekt. Het antwoord blijft vaag. Het is een gevoel, een "mood", dat over je komt. Immers, van natuurschoon genieten, vissen en paardrijden, dat kun je op zoveel plaatsen op deze aardbol. Dat speciale "iets" moet worden gezocht in een combinatie van factoren: het landschap en de mensen "pur sang", door de ontwikkelingen van onze eeuw nog niet ondergegaan in anonimiteit, zoals op zoveel plaatsen elders is gebeurd. Alleen kunnen zijn met de natuur en je tegelijkertijd, door de grote gastvrijheid van de Ieren, niet eenzaam hoeven voe len, hoe dun bevolkt het land ook is, deze combinatie brengt ons in de rich ting van lerlands charme op veel Ne derlanders: de boer die je op een stille weg tegenkomt en zeker niet zal nalaten een praatje te beginnen of zijn vrouw die je in haar cottage uitnodigt een kop thee te komen drinken en taalproblemen of nietje honderd uit vertelt. Want, verle gen zijn de Ieren niet. Ze hebben bovendien de gave om je te laten voelen, dat het een zaak van per soonlijke interesse in jou betreft. Zelfs na het meest vluchtige kontakt zal een gevoel overblijven, zojuist een nieuwe vriend te hebben gemaakt. In de auto, op de fiets of in de boot door Ierland trekken. Iemand die openstaat voor deze "mood" zal het zelf ontdek ken. Over de mogelijkheden per boot in Ierland willen we het in dit artikel heb ben. Voor watersportliefhebbers zijn de mo gelijkheden in Ierland legio: een uitge strekt waterwegennet, afgewisseld met talrijke meren in een schitterende om geving. Waar onze welvaart de water sport op talrijke plaatsen gewoonweg heeft verziekt, is dat in Ierland volledig onbekend: geen irritatie door overvolle wateren, geen waterverontreiniging waardoor uitstervende visstand, nauwe lijks restricties die de watersporter zijn plezier ontnemen. Neen, mens èn vis kunnen hier nog ple zier hebb hebben in (en op) het water, met dien verstande, dat de mens er nog zeldzaam is en dat de brasem, baars, voorn en forel er krioelen. Dit ter infor matie voor de vissende watersporters. Neem de Shannon bijvoorbeeld; een 200 km. lange, ononderbroken gemarkeerde vaarroute voor cruiseschepen met uitge strekte stukken kalm water, en talrijke kleine, schilderachtige meertjes die uit nodigen voor een ontdekkingsreis. Voor de meer ervaren en avontuurlijk inge stelde cruiser zijn er de twee gigantische meren, Lough (meer) Key en Lough Derg. Dit laatste meer is bijna 400 km. lang, 15 km. op zijn breedst en met een bevaarbare route van zo'n 140 km2. De meren tellen talrijke eilandjes, waarvan er vele met romantische historische ruïnes, waar men zijn fantasie in alle stiltc.de vrije loop kan laten. Aan dc horizon tekenen zich de bergen af, of deze rijzen dichtbij uit het water op. Een constante conversatie tussen water en kust, het geruis van de wind, het opspringen van de vissen in het wa ter, het kikkerconcert en de conversatie van de vogels, dat zo ongeveer is het natuur-geluid, wanneer de motor van de boot is afgezet en ligt te dobberen. Geen dof achtergrondgeluid van auto's of treinen in de verte. Cruising en zeilfaciliteiten zijn op de Shannon volop aanwezig: een moderne eersteklas cruise- en zcilbotenvloot.Ligt de nadruk van de vakantie niet direkt op dc watersport, dan kan men er toch in elk geval van proeven via halve- ofhe- le-dag boottochten op de mooiste delen van het Shannon-stroomgebied. Elkaar in de weg zitten, hetgeen wij Ne derlanders op onze wateren maar al te goed kennen, is er hier in het uitgestrek te Shannon-stroomgebied niet bij. Wil men helemaal niemand tegenkomen, dan ligt daar het bijna 200 km. lange Grand Canal, dat voor het grootste deel goed bevaarbaar is. Het verbindt de Shannon met de Ierse Zee bij Dublin en in het zuiden via de Barrow de Atlantische Oceaan bij Waterford. De Barrow is vooral'waar het door Ier- land's meest vruchtbare land stroomt bijzonder schilderachtig. De Barrow is over zijn hele route bevaarbaar, of schoon men in de zomer wel last kan hebben van wier. Ook weer voor de va kantieganger die niet in eerste instantie naar Ierland gaat voor de watersport: vanuit New Ross kan men middag/a vond-cruises maken op de Barrow met een maaltijd aan boord die er weze mag. Het aaneengesloten systeem van Shan non, Grand Canal en Barrow biedt een cruise-route van ca. 300 km. De rasechte zoutwater-sportman of -vrouw kan de Atlantische zuid- en zuidwestkust als een ideale uildaging aangrijpen: prima zeezeilmogelijkhe- den, huur van boten, overal beschutte baaien. De wat bescheidener zeezeiler kan zijn hart ophalen aan de oostkust met als zeilcentra Howth en Dun Laog- haire, maar langs welke kust noord- en zuidwaarts steeds meer yachtclubs ver rijzen. Cork in het zuiden is vanoudsher een oceaanzeilcentrum geweest. Cork kan erop bogen de oudste Yachtclub ter wereld te hebben:in 1720 werd hier de Royal Cork Yacht Club opgericht. Zeilscholen vindt men in heel Ierland. Jong en oud van elke nationaliteit kan er zijn eerste stap in een zeilboot zetten of zich de georderde kneepjes van het zei len eigenmaken. Het eerste Europese Imax-Filmtheater is overdekt en bevat een zittribune met 430 stoelen en een geluidssysteem met 6 stereo-kanalen en 11 enorme speakers. De projektor is zo groot als een volks wagenbus en weegt 1.170 kg. In de 27 minuten durende film 'To Fly" over de ontwikkeling van de lucht- én ruimte vaart. ondergaat het publiek op duize lingwekkende wijze de sensatie van een ballonvaarder, stuntvlieger, straaljager piloot en astronaut te zijn. Het grote filmformaat - 10 maal de grootte van het gebruikelijke theaterbeeld - verzekert een perfekte beeldkwaliteit op het vlak ke scherm. Een bezoek aan het filmt heater is in de toegangsprijs van het re creatiepark inbegrepen. Het filmtheater is één van de onderdelen van het unieke Cosmocenter projekt. Hiervoor bestaan plannen om in de komende jaren de Volkssterrewacht Simon Stevin en bin nen- en buitenexposities over ruimte vaart en heelal in het recreatiepark te realiseren. Inhakend op het thema "vliegen" zullen met ingang van 21 juni op acht achter eenvolgende zondagen vliegshows op Beekse Bergen worden georganiseerd. Elke zondag zal een bepaald facet van de luchtvaart belicht worden, zoals stuntvliegen, parachutespringen, Old Timers, ballonvaart, zweefvliegen en parasailing. Beekse Bergen bestaat uit een recreatie park, safaripark en een camping. Het is het grootste dagrecreatiebedrijf van Ne derland met meer dan 1,5 miljoen be zoekers per jaar. Het recreatiepark is nog geopend tot 27 september. "Siremat" is de naam van de automatische installatie voor röntgendiagnostiek van Siemens. De medische techniek heeft zich sterk ontwikkeld op het gebied van televisieweergave met beeldversterkers, afstandsbediening, automatisering van de belangrijkste ele menten van röntgenapparatuur. Wat tot nu toe echter onveranderd bleef, waren de filmcassettes en daarmee het werk dat moest worden verricht tussen het maken van de opname gn het overhandigen van de röntgenfoto aan de behandelend arts. Twee-en-een-halve minuut na het maken van de röntgenopname heeft de arts de foto in handen. De foto wordt door een onzichtbare lopende band bij de bedieningslesse naar van de röntgeninstallatic afgeleverd. Bij het Siremat-systeem zijn de cassettes vervangen door een bladfilm-magazijn. Het magazijn bevat zeven houders met ieder zestig bladfilms in verschillende formaten. Voor iedere opname wordt de benodigde film automatisch vanuit het magazijn'in de opnamepositie gebracht. De Siremat-installatie is voorzien van een automatische onuvikkelmachine. Daarin komt de belichte film aan. wordt ontwikkeld en "per kerende post" te ruggestuurd, zonder dat er mensenhan den of "donkere kamers" aan te pas ko men. Voor de opname moet een kaart met de gegevens van de patiënt in het apparaat worden gestoken. Die gege vens worden dan meebelicht op de röntgenfoto, en daarmee is elke kans op verwisseling uitgesloten. De versnelde processen voor het maken van opnamen verkorten de tijd voor on derzoek en de wachttijden. Bovendien hoeft de behandelend arts maar een blik te werpen op de röntgenfoto's die hem via de lopende band bereiken, om na te gaan of er nog een opname met een an dere instelling nodig is. Het academisch ziekenhuis van de Ca nadese stad Ottawa heeft als eerste zie kenhuis ter wereld de complete röntge- nafdeling geautomatiseerd. Ottawa rekent op ca. 120.000 röntgen- onderzoekingen per jaar. Als men die met de conventionele middelen had moeten uitvoeren, zouden daarvoor ten minste twintig röntgenkamers zijn ge weest. Met de huidige stand van de me dische techniek bleek men aan de helft daarvan voldoende te hebben. Sleclus twee mimiten na de opname heeft de arts de beschikking over de klant-en-klare röntgenfoto, die zonder menselijke handelingen is ontwikkeld, gedroogd en per lopende band bij het bedieningstableau afgeleverd. SIEMENS PERSFOTO. horeca-bed rijf, waar men de brochure heeft verkregen. Er zijn aantrekkelijke prijzen te winnen, allemaal uiteraard in de franse wijn sfeer: een rondreis voor 2 personen door het Loire-gebied; een lang weekend in Beaune. het hart van de Bourgogne: een weekendreis voor 2 personen naar Epernay, het centrum van de champag ne. Verder 47 kisten franse wijn. en 950 waardebonnen van 12,50. om te zet ten in wijn bij de slijter of voor verreke ning van de in een restaurant gebruikte franse wijn. Onder de slogan 'Weet je wijntje' houdt Cofravin, de stichting die in ons land streeft naar een grotere bekendheid van de franse wijn, ook dit jaar een nationale wedstrijd. Deze vindt in eerste instantie plaats via de slijters, maar voor het eerst doet ook een aantal horeca-bedrijven mee. In een brochure - 'n Glasvol wijnwijs heid uit Frankrijk - is informatie over franse wijngebieden verzameld. Wie dat aandachtig doorleest kan daarna met weinig moeite een aantal vragen beant woorden. De lijst met antwoorden kan worden ingeleverd bij de slijter of het Vee! jongens en meisjes, die met hun ou ders op vakantie gaan hebben problemen met het vinden van een geschikt vriendin netje of vriendje. Aauadelta te Bruinisse heeft in haar in formatie-hall een groot rood hart ge plaatst waar de jongens en meisjes via een kaartje hun interesses bekend kunnen maken. Op dit kaartje wordt naam, het huisnum mer. verblijfsduur, hobby's ingevuld en eventueel pasfoto aangehecht. Op deze manier hopen de mensen van Aquadella's evenementen jongens en meisjes gemakkelijker met elkaar in kontakt te brengen. Met de Pasen konden de eerste gasten gebruik maken van deze mogelijkheid om snel kontakt te maken.

de Faam | 1981 | | pagina 8