ORGELCONCERTEN IN NIEUWE KERK Lucy de Graaf in 'Breestraat 73' BIJOU BIJOU HELMO VOORJAAR 1981 MEUBELHUIS'EVEN KIJKEN? DAAR MOETJE GEWEEST ZIJN. NIEUWE BROEKEN 79.-, 85.- FASHION LEDERWAREN U SLAAGT DIRECT 83e jaargang no. 17 woensdag 22 april 1981 Burgemeestersvrouw Ouderensoos Gerealiseerd Vissersboten Nog niet af Molen KWALITE/TS STAALWAREN Solliciteren Afscheid Autoverzekering LAHR CO Geen subsidie PRESTATIELOOP NADORST ROMMELMARKT voor uw rijbewijsótui in onze collectie vanaf 10,— Vele soorten tot 35,- Lange Delft 44 - Middelburg De 'NIEUWE' zaak op de hoek o.a. khaki en legergroen Grote keuze in: TRUITJES EN T. SHIRTS Alle modekleuren. P LANGE DELFT 61 MIDDELBURG Faam W AA RIN OPGENOMEN "(.ROOI W Al CM I KI V' IN COMBINATIE MKT I)K VI.ISSINGKR III IS-AWill IS OP Cl HI I I W 'IIKRKN De Faam en de Vlissinger ma ken deel uil van de Zuidwester combinatie. Huis-aan-huis in Zeeland en West- Brabant, totaal oplage 215.335 exem plaren. BURGEMEESTER DE JONGE VERLAAT ARNEMUIDEN Burgemeester Jde Jonge en mevrouw C. W. de Jonge-Schot -L/ en heersende gedachtengang is dat een nieuwkomer in Arnemuiden alle zeilen moet bijzetten om geaccepteerd te worden. Een opvatting waarmee de nu scheidende burgemeester J. de Jonge het volstrekt oneens is. Hij ervoor in in ieder geval nauwelijks enige tegenwerking toen hij op 16 januari 1975 burgemeest van Arnemuiden werd. Wel leerde hij dat een nieuwkomer niet moet proberen de bevolking van Arnemuiden om te turnen. Arnemuiden. een stadje met rijke tradities en respect daarvoor uit alle gelederen, vraagt aanpassing van de nieuwkomer. "Je moet je durven geven en niet andersom", meent de heer De Jonge. Over de aard van de bewoners van het vissersplaatsje zegt hij: "De man of vrouw in Arnemuiden is niet stug. Het zijn goedaardige, arbeidzame, dus zeg maar nijvere mensen, die in de loop der tijden leerden te incasseren en knokken voor hun bestaan". Met enige bitterheid neemt het burge meestersechtpaar afscheid. Per 1 mei heeft de heer De Jonge een nieuwe bur- gemeestersbaan in Nieuw-Lekkerkerk aanvaard. Omdat de weduwe van de vo rige burgemeester nog in de ambtswo ning woont, blijft mevrouw C.W. de Jon ge-Schot voorlopig nog in Arnemuiden wonen. "Net als vroeger" spot burge meester De Jonge. "Op woensdagavond en in de weekeinden naar huis". Van de in Bruinisse geboren heer De Jonge zou men kunnen zeggen dat het burgemeestersvak er met de paplepel is ingegoten. Ook zijn vader was burge meester: in St. Philipsland. Al vroeg werd hij dus geconfronteerd met het vak van eerste burger en de plezierige, maar ook onplezierige kanten van dat vak. Na de MULO ging de ambitieuze Zeeuw meteen aan de slag en behaalde de amb telijke diploma's gemeente financiën. Achtereenvolgens werkte hij in de ge meenten Kloetinge en Moerkapelle en vanaf 1962 als hoofdcommies-A in de drie samengevoegde plaatsen Nieuw- poort, Langerak en Groot-Ammers. De ze plaatsen liggen in de nabijheid van Nieuw-Lekkerkerk, zodat de streek waar hij nu naar toe gaat niet helemaal vreemd voor hem en zijn vrouw is. Over de reden van het vertrek naar een andere plaats zegt de burgemeester: "Tja, het klinkt inderdaad wat vreemd als je tegelijkertijd zégi mét pijn in je hart te vertrekken. Het argument is ech ter dat ik op 45-jarige leeftijd nog ambi ties heb om in een grotere plaats burge meester te worden. Nieuw-Lekkerkerk is tweemaal zo groot dan Arnemuiden. Zou ik 55 zijn, dan piekerde ik er niet over om naar elders te verhuizen. Bovendien kennen we de streek daar. Nieuwpoort, Langerak en Groot-Ammers ligt vlak bij". Ook de burgemeestersvrouw, C.W. de Jonge-Schot is het eens met de ambt saanvaarding van haar echtgenoot in Nieuw-Lekkerkerk. "We hebben er uit voerig over gepraat eö geconstateerd, dat we maar eens voorzichtig moesten pro beren. De eerste de beste solicitatie was echter al raak, zodat het allemaal toch iets sneller ging dan we hadden ver wacht", onthult mevrouw De Jonge. Nooit heeft mevrouw De Jonge er spijt van gehad met een burgemeester ge trouwd te zijn. Toch betekende dit wel eens wat extra werk. Met drie opgroei ende kinderen had ze veelal de handen vol. De geldende opvatting dat een bur gemeestersvrouw zich ten alle tijden in dienst van het ambt van de echtgenoot moet stellen is echter verouderd. Voor mevrouw De Jonge-Schot is het De heer De Jonge met op de achtergrond de molen die verleden week donderdag weer een stukje dichter bij zijn voltooiing kwam. Hel was een object waarvoor de burge meester van Arnemuiden veel werk deed. eveneens niet vanzelfsprekend om altijd in het kielzog van haar man te vertoe ven. "Ik ben in de eerste plaats moeder en vrouw en daarna pas burgemeesters vrouw", Vanuit die optiek heeft ze ook steeds haar prioriteiten gesteld. Me vrouw De Jonge: "Ik moest nog wel eens beslissen om mijn man alleen ergens naartoe te laten gaan. Dat ging overi gens altijd in goed overleg en met we derzijds respect. We konden het altijd vrij goed regelen. Bovendien wonen mijn ouders in Zierikzee en die waren in uiterste nood altijd bereid om op de kinderen te passen. Nu de jongens ech ter wat ouder zijn. achttien, vijftien en twaalf, zijn er wat dat betreft nauwelijks problemen meer". Een van de functies die mevrouw van wege haar verplichtingen als burge meestersvrouw vervult is presidente van de ouderensoos. "Het klinkt ongeloof lijk plechtig, dat presidente", relativeert ze. En: "het is in ieder geval niet zo dat ik de scepter zwaai over die soos. We regelen het met z'n allen. In die soos heb ik overigens enorm veel plezier aan het ouderenkoor. Ik heb er aan mee mogen werken dat koor op te richten. We heb ben nu al meer dan 30 leden,.waaronder veel boerinnen, vrouwen in kleder dracht". Het echtpaar De Jonge mag de bevol king in het vissersplaatsje erg graag. Burgemeester De Jonge en zijn vrouw geloven er in, dat dit wederkerig is. "Tijdens contacten met de bevolking", zo weet mevrouw De Jonge, "genoot ik steeds van de verhalen van de wat oudere mensen over Arnemuiden vroeger. Voor al de oude vissersverhalen boeiden me enorm". De burgemeesters vrouw ver volgt: "Uit die verhalen werd me ook duidelijk dat met name de vissersvrou wen al een geëmancipeerd bestaan leid den in een periode dat dit nog nauwelijks actueel was. De vissersvrouwen werkten vaak buitenshuis als schoonmaakster, garnalenpelster of wat dan ook. Opmer kelijk vind ik altijd een opmerking van een vrouw die sprak over 'mien uus', om dat juist zij dat huisje met zelfverdiend geld had kunnen kopen". Gedurende de ambtsperiode van bur gemeester De Jonge zijn een groot aan tal projecten gerealiseerd en is het ka rakter van het stadje vooral aan de bui tenkant veranderd. Qua sportaccom modaties kwamen er twee nieuwe voet balvelden. twee tennisbanen bij en er zijn 250 nieuwe huizen gebouwd. Dat betekende een groei van de bevolking met 600 mensen naar 3900. In dit zesjarige ambtstermijn is het plan Brakenburg helemaal uitgevoerd en is ook nu nog volop in uitbreiding. Uit de periode dat de eerste bewoners - overigens voor het grote deel niet-au- tochtonen-Brakenburg betrokken no digde het gemeentebestuur die mensen uit voor een gesprek. "Ik herinner me dat het overgrote deel er geen spijt van had. dat ze zich in Arnemuiden vestigde Ik stelde hun de vraag: Heeft u het naar uw zin? En het antwoord luie 'uitste kend!". aldus De Jonge. Twee dagen voor zijn vertrek naar Nieuw-Lekkerkerk moet de heer De Jonge nog naar Den Haag. Er wordt dan gesproken over de vraag of de vissersbo ten van de vissers uit Arnemuiden de af korting ARM mogen blijven dragen. Het ministerie van Visserij is namelijk van mening dat de boten letters dienen te dragen, die horen bij de havenplaats waar ze liggen. Voor de Arnemuidense sche pen is dat Vlissingen of IJ muiden. De Jonge: "Aanvankelijk had ik er niets tegen dat de namen op de boegen van die schepen zouden veranderen. Totdat de voorzitter van de vissersvereniging 'Draagt Elkanders Lasten' er bij mij op aandrong tegen die verandering te pro testeren. Hij gaf als voorbeeld dat ook de boten uit Katwijk nog de naam van de oorspronkelijke haven dragen, terwijl Katwijk toch ook geen havenplaats meer is. Ik hoop dat Den Haag me zo nipt voor mijn afscheid dat presentje wil geven." Maar er is nog meer waarvan de schei dende burgemeester zegt toch met enige weemoed afscheid te nemen, omdat het nog niet af is'. Hij noemt onder meer het museum. "Er is aan de Zuidwal een pandje met de bestemming om er een museum van te maken. Van de Stichting Museum Arnemuiden was ik voorzitter en de plannen verkeren al in een verge vorderd stadium". Ook de oude schuur 'Brakenburg' van de voormalige hoeve met die naam zou De Jonge graag in gebruik willen zien als locatie voor bijvoorbeeld de tafel tennissers of mensen die anderszins ac tiviteiten willen organiseren. "Het zou me verheugen als het gebouw zodanig verbouwd zou kunnen worden dat het een multiefunctionele bestemming kan krijngen", wenst de heer De Jonge zich. Over een mogelijke opknapbeurt wordt momenteel een onderzoek gedaan door gemeentewerken van Arnemuiden. Ook de afgebrande molen aan de Mo lenweg is nog niet klaar. Burgemeester De Jonge heeft zich na de brand er enorm voor ingezet om subsidies los te peuteren voor de restauratie van dat monument. Hij zegt daarover: "CRM zei aanvankelijk: 'sorrie, u had een mo nument. dat is helaas afgebrand'. Ik heb daarna allerlei instanties afgereisd om geld te verzamelen. Intussen vormde zich in Arnemuiden een comitee dat 25.000 gulden verzamelde. Dat gaf me tijdens de gesprekken met CRM een behoorlijk argument in handen om het belang voor Arnemuiden van die molen te kunnen onderstrepen. Uiteindelijk peuterde ik 30.000 gulden weg bij dat ministerie en de gemeenteraad gaf daarna groen-licht door 180.000 gulden beschikbaar te stellen. Eind juni is de molen klaar en ik denk. als ik overigens een uitnodiging krijg, bij de officiële opening erbij te zijn". Eén afdeling van het gemeentelijk appe- raat in Arnemuiden heeft de burgemees ter vanaf het begin duchtig onder handen genomen. Dat was de gemeentelijke se cretarie. "Het was net een duiventil", vergelijkt hij. En: "Logisch, want vele jongeren die er werkten studeerde en waren qua promotiekansen en salarië ring spoedig aan hun plafond. Dat is stomweg het nadeel van een kleine ge meente. Dankzij wat veranderingen in de belo ningsstructuur is het nu aantrekkelijker om te blijven. Op een secretarie komen namelijk alle draden bij elkaar en dat moet goed blijven functioneren. Het is ook daarom dat het bewonersaantal van Arnemuiden boven de 4000 komt, waardoor de gemeente-ambtenaren ho ger ingeschaald kunnen worden". Burgemeester De Jonge is lid van de SGP; een politieke partij vanwaaruit het niet zo eenvoudig is om ergens burge meester te worden. Een verklaring waar om het echtpaar De Jonge zo verbaasd was, dat het al meteen lukte Het is nu eenmaal zo geregeld dat een burge meester qua politieke achtergrond aan sluiting moet vinden bij de partijen in de raad. De Jonge is echter van mening dat een burgemeester boven de partijen moet staan en ook besluiten moet kun nen uitvoeren, waarmee hij het politiek gezien oneens is. Daartegenover stelt hij echter dat zijn achtergrond toch wel van enig belang is. Als voorbeeld noemt hij de eerbiediging van de zondagsrust. "Ik kan me met alles verenigen, als het maar niet op zondag gebeurt. Een opvatting die overigens in de raad door alle par tijen wordt geëerbiedigd en waar nie mand aan wil tornen. Hoe dat in Nieuw-Lekkerkerk is geregeld weet ik niet. dat zal ik daar wel zien Zaterdag 25 april zal de bevolking van Arnemuiden afscheid kunnen nemen van de heer J. de Jonge als burgemeester van hun gemeente. Het officiële gedeelte van het afscheid is 's middags. Dan wordt er in vereni gingsgebouw 'De Arne' een buitenge wone openbare raadsvergadering ge houden. aanvang twee uur. 's Avonds van zeven tot negen uur kunnen de in woners van de gemeente, eveneens in 'De Arne', de (öud)-burgemcester en zijn echtgenote de hand drukken. Premies incl, Zeeland-korting, max. no claim, gr. krt„ verkeersalarmdiens( en nieuwwaarderegeling. Cal.». 10.000 12.000 14.000 16.000 18.000 20.000 25.000 30.000 AR 362 410 457 504 547 591 706 823 WA 160 174 187 199 209 217 236 ƒ251 Assurantiekantoor Statenlaan 152, Middelburg, tel. 01180-25391. D e Stichting Orgelcentrum houdt ook dit jaar weer een serie orgelconcerten in de Nieuwe Kerk te Middelburg. De serie wordt op 9 juni geopend door Bram Beekman en wordt op 25 augustus afgesloten door Klaas J. Mulder. Voorts zullen optreden: Albert de Klerk, Sander van Marion (25-jarig orga nistenjubileum), Willem Hendrik Zwart, Feike Asma (o.a. Jan Zwart-her- denking), Piet Kee, Aad van der Hoeven, Herman van Vliet en Charles J. de Wolff. Gedurende de afgelopen jaren bestaat er voor deze zomeravondorgelconcerten een zeer goede belangstelling. De Stich ting Orgelcentrum verleent dit jaar voor het eerst haar medewerking aan hel project "Holland Culture Card" van het Nationaal Bureau van Toerisme. Daar toe zijn. op basis van architectuur en orgels, een 15-tal kerken, verspreid over het gehele land. uitgekozen. Hieronder bevindt zich vanzelfsprekend ook de Nieuwe Kerk te Middelburg. Houders van genoemde "Card", die verkrijgbaar is voor belangstellenden die niet op het Europese Continent wonen, krijgen gratis toegang tot de orgelconcerten. Zoals bekend, verleende de Gemeente Middelburg jaarlijks een kleine subsidie in het exploitatietekort van de orgel concerten in de Nieuwe Kerk. Op advies van de bestuurscommissie voor Ge meentelijke Culturele Zaken, heeft de gemeente Middelburg vanaf 1978, de subsidiekraan dichtgedraaid. Enkele le den van genoemde bestuurscommissie kunnen zich niet verenigen met de keuze van bepaalde organisten. Voorts stellen zij als voorwaarde dat er in de serie or gelconcerten in de Nieuwe Kerk, meer organisten, werkzaam bij de Zeeuwsche Muziekschool, moeten optreden. Aangezien de Stichting Orgelcentrum als organisator van deze concerten vrij wil zijn in de keuze van de organisten, is dit een breekpunt geworden in het toe kennen van een subsidie. De toegang sprijzen voor de concerten blijven des ondanks gehandhaafd. Alle concerten worden gegeven op dins dagavond en beginnen om 20.00 uur. De toegangsdeuren van de kerk gaan open om 19.30 uur. Lloewel de Zeeuws-Vlaamse kunstenares Lucv de Graaf niet precies wil vertellen wat zij zaterdag 25 april in het atelier 'breestraat 73' wil uitvoeren ("Het moet een verrassing blijven") licht ze toch een tipje van de sluier. Centraal staat namelijk een melodietje uit een speeldoos van de FLsher-Price-Toys 'Rain-drops- keep fall-in....'. "Bovendien weet ik niet precies hoe het gaat verlopen",stelt de beeldende kunstena res over haar performance in het Middelburgse atelier. Wel legt ze iets uit over haar drijfveer. "In het kort samengevat gaat het over de banaliteit van het dagelijkse leven". En: "Dit gegeven is natuurlijk op verschil lende wijze te interpreteren". Daarbij moet volgens de kunstenares in acht worden genomen welke eigen moraal men aanwendt; en welke overtuiging of fictie daarbij wordt gehanteerd. Over het gekozen onderwerp onthult ze: "Het vertrekpunt was een willekeurig gevonden voorwerp, een muziekdoosje, welke voorzien was van een tekst. Deze tracht ik op een plastische wijze van commentaar te voorzien: niet analytisch msar subjectief. Het belangrijkste begrip in dat wijsje vind ik 'vrijheid'. Hoe die plastische taal om een begrip te bekom- mentariëren bij het publiek overkomt is voor mij nog onvoorspelbaar". Een sumiere uitleg ver een 'show' vol verrassingen, die zaterdag van twee tot zes in het atelier 'breestraat 73' van de beeldende kunstenaar Harry van der Vliet in Middelburg plaatsvindt. MIDDELBURG - De atletiekvereni ging Dynamo 70 houdt zaterdag 25 april een prestatieloop in de omgeving van Nadorstweg te Middelburg. De te lopen afstanden zijn vier en acht kilometer. De start is om 14.30 uur. Men kan inschrijven in de kantine van de sportvelden aan de Nadorstweg van af 13.00 uur. Iedereen ontvangt na af loop van deze loop een herinnerings medaille en een kaart met daarop de vermelde tijd. MIDDELBURG - Zaterdag 25 april vanaf negen uur 's-morgens, houdt de Lutemgroep, Kabouters-Zeeverken ners- en Wilde Vaart Matrozen, weer de jaarlijkse Rommelmarkt, onder de Graanbeurs op het Damplein te Mid delburg. De opbrengst van de Rommelmarkt is bestemd voor het aanvullen van de groepskas. waardoor weer spelmateriaal aangeschaft kan worden. Het evenement wordt gesponsord door het plaatselijke bedrijfsleven. Vanaf 13.45 uur zal het team van Ton Körvcrs voor het publiek zichtbaar in de weer zijn, waarna hij rond 14.30 het luchtruim zal kiezen. Opstijging vindt plaats vanaf het sportcomplex "Noordhout" aan de Kadetweg. L i A

de Faam | 1981 | | pagina 1