VROLIJKE PAASDAGEN Hoefsmid: verfijnd vak dat geleerd moet worden Molukkententoonstelling in Middelburgse kleuterschool Hooizolder speelt vanavond voor districtskampioenschap 'Wat een dag' in Middelburgs vrouwencafé 'Trui' |De Schotse i Huizen iopent vandaag jmet foto-expositie i'- j'1 Woensdag 15 april 1981 De Faam Pijnloos Risico's Thema's Bezoek Wat te melden? BEL 01180-26845 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg EIEREN ZOEKEN ACTIVITEITEN IN DE SCHUUR SHALOMAVOND 1 MEI VIERING ROMMELMARKT JULIANA' SCHRIJVERSAVOND STEMERDINK IN VLISSINGEN SOOS ACHT-TOT TWAALFJARIGEN BINGO, QUIZ, MUZIEK VREDESGEBEDSDIENST GEVONDEN POLITIE MIDDELBURG GESPREK BUURTBEWONERS 'ZWAAN' PAASWAKE ROMMELMARKT KLEDINGBEURS BERAADJEWEL VERGADERT NOG 6 HUIZEN IN ARNEMUIDEN Zomeravondvoetbal Middelburg VAKANTIE EN SOCIALE VERZEKERING j Het museum is op werkdagen geopend i van 's morgens tien tot vijf. Tijdens de lunch (half een tot half twee) is het mu- jseum gesloten. Op zaterdag is het mu- iseum alleen 's middags geopend van twee tot vijf. BOOTTOCHTEN 'DE ZONNEBLOEM' VLISSINGEN EN MIDDELBURG Bijna ieder Walchers dorp had vroeger een eigen smid. In deze smederijen werd niet alleen ijzer gesmeed, maar het was ook een plaats waar mensen bij elkaar kwamen om heet van de naald de laatste dorpsnieuwtjes over en weer te bespreken. Een belangrijk onderdeel van het werk van zo'n smid echter was het 'beslaan' van paardehoeven. Veel boeren kwamen met hun werk paarden naar de smid toe, als deze dieren een eind hadden gelopen (bij voorbeeld in de bietentijd) en hun hoeven flink versleten waren. Tegen woordig zijn de dorps-smederijen er niet meer en hebben gediplomeerde hoefsmids de taak van het beslaan van de paarden op zich genomen. Vanaf donderdag 23 april tot 25 mei wordt in de kleuterschool 'De Woelige Werf aan de Rijnstraat 12 te Middelburg 'De Molukkententoonstelling' gehouden. Deze expositie komt er op initiatief van de projectgroep Beladjar Anak Maluka (Vorming en Onderwijs Molukse kinderen). Middelburg, heeft de primeur, het is namelijk de eerste plaats die door de reizende tentoonstelling wordt bezocht. Abraham Maljaars uit Gapinge is zo'n hoefsmid. Vanaf zijn zestiende is hij met dit vak bezig. Ooit de jongste op Wal cheren; nu een van de weinige, die met dit vak nog een boterham verdienen. "Paarden hebben me altijd al geïnteres seerd. Toen ik klein was en we nog in Serooskerke woonden, zat ik hele dagen bij de buurman, waar een paar paarden in de stal stonden. Na de LTS ben ik bij een Middelburgs bedrijf gaan werken die een hoefsmid in dienst had. Van deze hoefs mid, Jan Kurz uit Serooskerke, heb ik ontzettend veel geleerd. Hij was een goede leermeester",vertelt Maljaars,. Bijna drie jaar heeft de nu 28-jarige hoefsmid bij Jan Kurz in de leer gezeten. Een twee-jarige cursus die hij intussen deed maakte hem tenslotte gediplo meerd. Het exmane werd in Utrecht op de faculteit voor diergeneeskunde afge nomen. Na met lof geslaagd te zijn voor het di ploma mietst Maljaars in dienst. "Ik heb nog geprobeerd vrijstelling te krijgen, omdat er voor dit beroep weinig ver vangers zijn, maar ik moest. Nadat ik afzwaaide ben ik direct voor mezelf gaan werken." Dat voor zichzelf werken doet de paardeliefhebber nog steeds. In tegenstelling met vroeger, toen de paar den naar de smid toekwamen gaat Mal jaars met een bestelbus door geheel Zuid-Beveland engedeeltelijk Zuid-Be veland om de hoeven te beslaan. In deze bus zit het gereedschap dat hij voor de paarden nodig heeft: een aantal smids hamers, smeedtangen, een houwkling (soort sabel waarmee de hoeven worden besneden), niet te vergeten hoefijzers, nagels om de ijzers m-e vast te zetten en een gasfles met een soort comfoor waarin de ijzers roodgloeiend worden verhit. Een leerling-hoefsmid gaat met hem mee en krijgt de gelegenheid het vak in de praktijk te leren; een nieuwe generatie voor een eeuwenoud vak. Vroeger werde de hoefijzers door de smid zelf gesmeed. Nu komen ze met bossen tegelijk uit de fabriek Voordat de ijzers eronder komen, worden de oude eerst verwijderd en wordt het vuil tussen de hoeven uit gehaald en het te ver aan gegroeide hoorn afgesneden. Vervol gens worden de intussen roodgloeiend geworden ijzers tegen de hoef aange houden om te zien of de vorm goed is of dat er iets aan gehamerd moet worden. Hel paard voelt niets van die hitte omdat de hoorncellen, waaruit de hoef is op gebouwd slechte warmtegeleiders zijn. Ook het inslaan van de nagels om de ijzers vast te zetten is pijnloos, zolang je tenminste niet in het gedeelte slaat waarin zenuwen lopen, het zogenaamde leven. Maljaars: "Je moet de nagels er precies goed inslaan. Er zijn een aantal lijnen aan de onderkant van de hoef die je moet volgen. Wanneer je daarnaast zit en 'in het leven' slaat merkje dat op het moment datje met het paard bezig bent door de reactie. Wanneer die nagel erin blijft ziteen. gaat het paard op den duur mank lopen.Er ontstaan dan ontstekin gen in de voet die moeilijk te genezen zijn. Dat fout slaan gebeurt mij gelukkig maar zelden", vertelt de hoefsmid, die alleen rijpaarden beslaat. "Ik besla al leen luxe paarden omdat je voor werk paarden (die er trouwens toch maar heel weinig zijn) een hoefstal nodig hebt. Ze zijn groter en sterker dan rijpaarden en moeilijker te hanteren. In zo'n 1 kunnen die grote paarden goed worden vastge bonden". vervolgt de Gapinger. De paardehoeven moeten gemiddeld om de tien weken opnieuw worden beslagen. Dit hangt er natuurlijk wel vanaf hoe veel het paard loopt en waarop. De hoeven groeien ongeveer één centimeter per maand. De functie van het aan brengen van een hoefijzer is om te grote afslijting van de hoeven te voorkomen. In vroeger tijden, toen de wegen nog onverhard waren hield het groeien en afslijten van de hoeven elkaar op een natuurlijke wijze in evenwicht. Nu is de kans groot dat de hoeven te snel afslijten met als mogelijk gevolg dat het hoorn scheurt en afbrokkelt. Wanneer de hoe ven te lang worden door te weinig lopen worden ze gekapt. Hoefsmid Maljaars beslaat zo'n vier paarden per dag. Maljaars: "Vier paar den per dag is genoeg. Ik wil mijn werk zo goed mogelijk doen. Dat kan alleen als je er zoveel mogelijk tijd aan besteeg. Sommige van mijn collega's doen tien paarden op een dag. Ze verdienen dan wel meer. maar het gaat wel koste van het werk dat je levert en ook van jezelf, want het is zwaar werk", verzucht de hoefsmid. Ongeveer één keer per jaar krijgt Mal jaars een trap van een paard, tot nu toe altijd met goede afloop. "Ik voel de paarden goed aan. vandaar dat ik maar zo weinig last heb van het trappen, maar het is een risico dat altijd aanwezig blijft. Als je zolang met die dieren bezig bent leer je karakters on derscheiden. Met de een moet je voorzichtiger zijn dan met de andere. De meeste laten zich gewillig beslaan. Vaak tillen ze zelf de voet op die op dat moment aan de beurt is", verklaart de hoefsmid. In de winter is er weinig werk. "Tijd om even op adem te komen" noemt Mal jaars deze tijd van hel jaar. In de zomer wanneer het ringrijden en de concour sen en dergelijke weer beginnen zijn er weer heel wat hoeven die hard aan een opknapbeurt toe zijn. Dat seizoen komt er voor Bram Maljaars weer aan. In februari 1980 is er in het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam een dag rond onderwijs en vorming aan en van Molukse kinderen gehouden. Daar kwam öe vraag naar materiaal in de vorm van lespakketten en een tentoonstelling naar voren. Na een jaar werken is het eerste tastbare resultaat gereed geko men: een reizende tentoonstelling over de Molukken. De feestelijke presentatie van "De Molukkententoonstelling" vond plaats op 4 april te Rotterdam. Met de tentoonstelling wordt getracht een ondersteuning te geven aan mensen en groepen die direkt of indirekt bezig zijn met Molukkers en hun achtergrond. Het is de bedoeling dat de tentoonstel ling 'het land in gaat' waar hij op de scholen en in de buurt- en clubhuizen gebruikt kan worden. Aan de hand van vier thema's kan men de ontwikkelingen volgen die hebben plaats gevonden in de ontwikkeling van het Molukse volk. Deze thema's zijn: 0 De oorspronkelijke bevolking van de Molukken. De komst van de vreemdelingen. 0 Kolonialisme en vrijheid. Molukkers in Nederland. Als een "rode draad" lopen door de tentoonstelling heen de feesten, dansen en de muziek die in de geschiedenis van de Molukken altijd een belangrijke rol gespeeld hebben. Als aanvulling is er De maatschappij-kritische vrouwento neelgroep 'Discus' speelt volgende week woensdag (22 april) in het Middelburgse vrouwencafé Trui'. Een unieke gebeur tenis, want 'Discus' speelt doorgaans uitsluitend in het Rijnmondgebied. De vrouwen spelen het nieuwste stuk 'Wat een dag'; een stuk dat handelt over vrouwen die iets willen veranderen aan de situatie 'thuis.' Vier vrouwen zitten in een trein; ieder met een andere bestemming, andere nog een kist met boeken (geschiedenis), verhalen en spelletjes. Zowel een groot aantal Molukse instel lingen als vele eventueel belangstellen den scholen op Walcheren zijn op de hoogte gesteld van de mogelijkheid de tentoonstelling te bezoeken. Deze mo gelijkheid bestaat voor groepen en klas sen van maximaal 30 personen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om individueel of in zeer kleine groepen de tentoonstelling te bezoeken. De ope ningstijden zijn op de vrijdag van 19.00-21.00 uur en op de woensdagmid dagen van 14.00-17.00 uur. Uiteindelijk is het de bedoeling dat een school, groep of buurthuis iets met de tentoonstelling gaat doen en er niet alleen maar naar kijkt. Op basis van de ervaringen met de tentoonstelling kan weer verder worden gewerkt aan nieuw lesmateriaal en kun nen deze ervaringen bovendien weer aan andere groepen worden doorgege ven. verwachtingen, spanningen en een eigen geschiedenis. Zij maakten moeilijke momenten die vooral te maken hebben met het gevecht dat vrouwen vaak leve ren om minder afhankelijk te zijn en meer voor zichzelf durven op te komen. Voor het begin van 'Wat een dag' kunnen de Middelburgse vrouwen zelf ook wat doen. Bijvoorbeeld een sketch, een liedje of wat cabaret. De voorstelling van 'Discus' begint overigens om acht uur. MIDDELBURG - Gewoontegetrouw houdt de Jeugd-activiteitengroep van de wijkvereniging Zuid in Middelburg op Tweede Paasdag een eierzoekwed strijd. Alle kinderen van de lagere en kleuterscholen kunnen aan deze wed- strijdmeedoen. De jeugd wordt om half tien 's morgens bij het winkelcen trum Welsinge verwacht. De groepen worden zodanig verdeeld dat ook de kleintjes voldoende kansen krijgen. OOST-SOUBURG - De buurtvereni ging Van Duivenvorde in Oosl-Sou- burg heeft de komende week in het buurigebouw 'De Schuur' wederom een groot aantal activiteiten op de ka lender staan. Donderdag is er 's mid dags om twee uur huisvrouwengym. Maandag (Tweede Paasdag) houdt de buurtvereniging vanaf's morgens om acht uur een paaseierzoekwedstrijd. Verzamelpunt is 'De Schuur'. Om elf uur die dag wordt de traditionele prestatieloop gehouden voor groot en klein over de afstanden drie en negen kilometer. Ook voor de prestatieloop moeten de deelnemers zich verzame len bij het buurigebouw. Opgaven M. Bloppoel Westerscheldestraat 28. Dinsdag 21 april is er om tien uur in De Schuur' een peuteractiviteit voor moeder en kind. 's Avonds van acht tot tien wordt er dansles gegeven. MIDDELBURG - Om de verbon denheid lussen christenen en joden te benadrukken houdt de interkerkelijke stichting Reveil donderdag 23 april in de Thomaskapel aan de Vrijlandstraat in Middelburg een Shalomavond. De avond wordt ingeleid door de heer H. Goudzwaard, stafmedewerker van de stichting Reveil. Bovendien wordt de film 'The Last Generation' getoond. Informatie kan verkregen wordtn bij de diverse stands met boeken en in formatiemateriaal. Aanvang van deze Shalomavon is acht uur. aasbingo VC VLISSINGEN VLISSINGEN - De Supporters- en Belangenvereniging Rood-Wit van VC Vlissingen hoèdt vrijdagavond een paasbingo— -avond in het clubge bouw aan de Irislaan. De avond, die om acht uur begint, is voor iedereen toegankelijk. OOST - SOUBURG - Voor de derde achtereenvolgende keer houdt het Walcherse '1 Mei Komiiee' een 1 mei-viering in 'De Zwaan' in Oost- Souburg. De viering zal plaatsvinden onder de leuzen: 'Linkse samenwer king. noodzaak, internationale solida riteit, I mei vrij!, geen atoomkracht maar koopkracht, vrouwen econo misch en juridisch onafhankelijk. Ne derland gifput en geen korting op so ciale uitkeringen. De 1 mei-viering in Souburg begint 's avonds om zeven uur en is rond half twaalf afgelopen. MIDDELBURG - De showband 'Ju liana Middelburg' en het junioren- korps 'Johan Friso houdt zaterdag 25 april weer de bekende grote Rommel markt bij de molen 'De Hoop', nabij het Trcfcenterplein. Momenteel haalt de organisatie allerlei spullen op bij de Middelburgse bevolking. Wie overi gens nog wat heeft kan bellen: 01180-14632. MIDDELBURG - Wie nog een ge dicht of verhaaltje gebundeld wil zien moet dal voor 1 mei opsturen aan het Zeeuws Kunstenaarscentrum aan de Molstraat in Middelburg. 23 mei wordt namelijk een schrijversavond gehouden, waar de inzendingen wor den voorgedragen. Het werk wordt opgenomen in een klein boekje, dat die avond tegen kostprijs te koop is. VLISSINGEN - 'Vrede en veiligheid'. 'Sociaal-economische problematiek' en 'Actuele politieke zaken' zijn de onderwerpen, die het Tweede Ka merlid A.H. Stemerdink donderdag 16 april in Vlissingen tijdens een bijeen komst van de afdeling Vlissingen van de Partij van Arbeid aan de orde stelt. De oud-minister van defensie begint Rolstoelpatiënten kunnen in beperkte male aan deze reis deelnemen. Er is geen leeftijdsgrens. De deelnemers in Middelburg moeten zoveel mogelijk zelf vervoer regelen. Omdat de reis op een doordeweekse dag is verwacht de 'Zonnebloem'-afdeling van Middelburg namelijk dat er weinig of geen auto's beschikbaar zijn. Daarte genover kan in Vlissingen (zaterdags) in bijzonder gevallen wel voor vervoer worden gezorgd. Eten en drinken wordt aan boord van de boot geregeld. In zowel Middelburg als Vlissingen zijn verschillend adressen waar men zich kan opgeven. Middelburg Mevr. R. Burgers- Reynen, 01181-446 of mevr.R. Riensira telefoon 01180-29718. Vlissingen: mevr. Hoosemans 01184-17318; mevr. Konijn nenburg 01185-1336. met zijn inleiding om acht uur in de grote zaal van 'Het Anker' aan de Bo- nedijkestraat in Vlissingen. De bij eenkomst is voor iedereen toeganke lijk. VLISSINGEN - ln het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissingen wordt donderdag 16 april vanaf 19.00 uur een soos gehouden. Deze is toeganke lijk voor de jeugd van acht tot twaalf jaar. VLISSINGEN - In hel dienstencen trum Bachten Komme te Vlissingen houdt de stichting Welzijn voor Ou deren maandagavond 27 april vanaf half acht een bingo-, quiz- en muziek avond. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de receptie van Bachten Komme. MIDDELBURG - In de Doopsgezin de kerk aan de Lange Noordstraat te Middelburg wordt zondag 19 april de maandelijkse vredesgebedsdienst ge houden. Het thema van de dienst is 'tekenen van vrede'. Voorganger is ds. T. Rinkema. Aanvang 19.30 uur. MIDDELBURG - Bij de gemeente politie Middelburg liggen weer een groot aantal gevonden voorwerpen. Deze zijn: fototoestel in bruine tas. fotocamera, diverse handschoenen, dameshorloge, bromfietshelm, da- mesportcmonnee. knipportemonnee, autosleutels, sleuteletui met twee sleutels, bos sleutels, zwarte sjaal en wieldop auto. Ook dieren werden ver loren. Een bruin-zwarte hond. een bouvier en een Dobbermanpincher. Informatie 01180-27251. Openingstij den: woensdagmiddag drie tol vijf uur en zaterdagavond zeven tot acht uur. OOST - SOUBURG - Met de zeventig mensen die middels een handtekenin genactie geprotesteerd hebben legen de geluidsoverlast van de activiteiten in de 'De Zwaan' in Oost-Souburg zal op 22 april in datzelfde gebouw een gesprek worden gevoerd door de dienst welzijnsvoorzieningen, de pro- jectraad SKA en de opbouwcommis- sie Oost-Souburg. DaLgesprek wordt gehouden op woensdagavond 22 april en begint om acht uur. MIDDELBURG - Voor het eerst wordt er weer in Middelburg een paaswake gehouden. Dat gebeurt op zaterdagavond 18 april in de Lutherse Kerk aan de Zuidsingel te Middelburg en begint om elf uur. De dienst wordt geleid door ds. W.M. Buissingvan Beers. De schriftlezingen worden verzorgd door mensen uit di verse kerken en het orgel bespeeld door Kees Noordhoek. Verder muzi kale medewerking verleent W.J. Ot- terdijk (zang). Tijdens de dienst wor den schriftlezingen voorgedragen, muziek gemaakt en gebeden. Aan het eind van de paaswake wordt de paas kaars ontstoken. MIDDELBURG - Zaterdag 18 april houdt Youth for Christ een rommel markt op de Vischmarkt in Middel burg. De opbrengst zal zijn voor een te organiseren zomeraktie. Ook is er een soep-stand aanwezig. Oude rommel kan vrijdag naar de Herengracht 52 in Middelburg worden gebracht. Zijn het grote spullen dan bellen naar 01180-36334 of 12289. MIDDELBURG - Op zaterdag 18 april houdt de Middelburgse Zwem- sportvereniging 'Luctor cl Emergo' in de Graanbeurs op de Dam een kle- dingbeurs. Dit gebeurt om de finan ciële positie van de vereniging wat ge zonder te maken. Zowel dames- he ren- als kinderkleding zal in ruime mate aanwezig zijn. De beurs begint om 10 uur 's-morgens en zal rond 4 uur 's-middags afgelopen zijn. VLISSINGEN- De commissie Ber- aadjewel. het Vlissingsc jeugdwelzijn- sorgaan vergadert donderdag 16 april in de Dr. Ottestraat I te Vlissingen. Aan de orde komt onder meer de voortgang rond de welzijnsplanning. ARNEMUIDEN - Indien de ge meenteraad van Arnemuiden akkoord gaat met de verlaging van de grond prijs bouwt de NV Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten nog zes wonin gen in het plan Brakenburg. De huizen worden dan gebouwd aan de Boek weitstraat en Korenblocmlaan en zijn qua omvang gelijk aan de 20 reeds in aanbouw zijnde woningen. Het bouwfonds is bereid 88,50 gulden per rierkante meter te betalen. De vastge stelde prijs was 108.50 gulden. Met dit aedrag komt het bouwfonds echter aoven de voor premie A-woningen vastgestelde niveau. f r e MIDDELBURG - Het Koper Galjoen, pas gepromoveerd uit de tweede klas, maakt een goede start in de eerste klas van het zomeravondvoetbal in Middel burg. Samen met FC Laurens Blauw Wit en FC Streekschool vormt het Koper Galjoen de kopgroep. In de tweede klas heeft Kraaien de lei ding genomen, met FC Dauwendaele als goede tweede. De uitslagen van de wedstrijden tot en met 9 april zijn, le klas: Streekschool-FC Laurens II 1-0, Hoechstboys-Blauw Wit 0-5, FC Lau rens I-Combinatie 3-1, Koper Galjoen I-Blauw Wit 3-0, FC Laurens II- Hoechstboys 1-1, VPV-Streekschool 1-13, Combinatie-Koper Galjoen I 0-1, Streekschool-FC Laurens I 1-3, Blauw Wit-FC Laurens II 2-0, Hoechstboys- VPV 1-0, Combinatie-Streekschool 0-1, Koper Galjoen I-FC Laurens II 1-0, VPV Blauw Wit 1-2, FC Laurens I- Hoechstboys 5-1. In de tweede klas hebben twee teams - Mobuco en FC Laurens III - zich terug getrokken. De uitslagen zijn: MTC-FC Total, 3-2, Koper Galjoen II-Dauwen- daele 0-4, Kraaien-MTS 3-2, Kraaien- Koper Galjoen II 6-1, Middelburg Zuid- Brandweer 0-0, Dauwendaele-Kraaien 1-1, MTS-Middelburg Zuid 2-2, Koper Galjoen II-FC Total 2-6. L)e stand is, le klas: Koper Galjoen I FC Streekschool FC Laurens I Blauw Wit Hoechstboys FC Laurens II Combinatie VPV 3 3 006 5- 0 430 1 6 16- 4 33006 11- 3 4 3 0 16 9- 3 4 1123 40131 30030 30030 3- 11 1- 5 1- 5 1- 16 De stand in de 2e klas is: Kraaien 3 2 10 5 10- 4 FC Dauwendaele M. Turk Spor FC Total Mid-Zuid Brandweer Koper Galjoen II 2 1103 3 1113 2 10 12 20202 10 10 1 30030 5- 7- 7 5 5 0 3- 16 0- Het wedstrijdprogramma is 13 april: Streekschool-Koper Galjoen, 1. FC To- tal-Dauwendaele. Hoechst-boys - Com binatie. 14 april: Blauw Wit-FC Lau rens. 1. FC Laurens II-VPV. Kraaien-FC Total: 15 april: Combinatie -Blauw Wit, Koper Galjoen li-Middelburg Zuid, Koper Galjoen I-VPV. Brandweer- Mid. Turk Spor; 16 april: FC Laurens I-FC Laurens II, Streekschool-Hoechst- boys: 21 april: VPV-FC Laurens I. FC Laurens li-Combinatie, 22 april: Mid delburg Zuid-Dauwendaele, Brand weer-Koper Galjoen II, Hoechstboys- Koper Galjoen I, Blauw Wit-Streek- school; 23 april: Dauwendaele-Brand- weer. Koper Galjoen II-Turk Spor, Kraaien-Middelburg Zuid. Het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering heeft zojuist weer de geheel herziene folder "Vakantie en sociale verzekering" uitgegeven. In deze folder wordt er op gewezen dat wie zijn vakantie voorbereidt, er ver standig aan doet te overwegen of er op het terrein van de sociale verzekering nog iets te regelen valt. Vooral zieken fondsverzekerden en zij die een uitke ring ingevolge de Ziektewet, de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering, de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet of de Werkloosheidswet ontvangen, kunnen daarmee voorkomen dat zij in hun belangen worden geschaad. De folder is verkrijgbaar bij het V.S.V., Rhijnspoorplein 1, 1091 GC Amster dam, telefoon 020-92-74.74. i i i De eerste tentoonstelling in het museum i 'De Schotse Huizen' aan de Kaai in J Veere dit seizoen heeft als onderwerp 'Veere'van de Veerse fotografen B. Gi- deonse, C. de Buck en W.L. den Beer Poortugael. Vandaag (woensdag 15 april i opent het Veerse museum haar poorten. J De Schotse Huizen stammen uit de eer- 'ste helft van de zestiende eeuw en waren i lange tijd in gebruik als stapelhuizen en [kantoren van de toen in Veere gevestig- ide Schotse wolhandelaren. [Vele sieraden, oude Zeeuwse costuums, joude huishoudelijke gebruiksvoorwer pen, porselein en prenten herinneren [aan de roemrijke tijd van het stadje i Veere. De Zeeuwse zaalvoetbalkampioen Hooizolder uit Middelburg speelt vanavond (woensdag) in de sporthal Baskensburg te Vlissingen de eerste wedstrijd voor het districtskampioenschap Zuid-I tegen Pejoco uit Eindhoven. Hoewel de Brabanders als regel sterker zijn van de Zeeuwen is Hooizolder in zijn huidige samenstelling oersterk en zeker niet kansloos. Met Johnnie Bish, doorgedrongen tot de zestien beste.Nederlandse zaalvoetbalspelers, in doel en de spelers van de Zeeuwse ploeg Rudie Loppies en Johnnie Tahaparie beschikt Hooizolder over enkele vedettes met daaromheen spelers die voor rust en routine in de ploeg kunnen zorgen. Daartegenover staan er bij de Braban ders twee spelers in het team die zich bij de laatste zestien voor de Nederlandse selectie speelden: Jos van Laar en Toon van Veen. De wedstrijd begint vanavond om negen uur en duurt tweemaal 25 minuten. De return wordt 24 april in Eindhoven ge speeld. De winnende ploeg gaat dan over naar de pool (Zuid Nederland) waar ook de winnaar van Leiden en Maastricht in spelen. Vervolgens wordt gespeeld voor het Nederlands kam pioenschap. Met afgebrande snaveltjes worden ze massaal 'klaargestoomd' om te worden opgeno men in de omstreden legbatterijen; tot de dood volgt. Een eitje, onmisbaar als symbool tijdens de paasdagen, gelegd onder omstandigheden, die wij als mens nooit zouden pikken. Maximale productie onder minimale voorwaarden. Een fabrikant van waterverf stuurde bovenstaande foto om te laten zien welke kunst werkjes er met wat menselijke inventiviteit gedurende de paasdagen op tafel kunnen verschijnen. Fotograaf Ruben O reel bezocht een legbatterij en legde het kortstondige leven van de eierproducentjes voor de eeuwigheid vast. Eenzame bejaarden, zieken en gehandicapten, kortom allen die aan huis zijn gekluisterd of niet meer zo goed 'uit de voeten' kunnen, stellen de afdelingen Middelburg en Vlissingen van de vereniging'De Zonnebloem' in staat om een ééndaagse boottocht te houden met de splinternieuwe luxe salonboot 'De Scheldevallei.' Vrijdag l mei stapt de Middelburgse organisatie aan boord, en zaterdag 2 mei de Vlissingse. Voor Middelburg ligt de boot gemeerd aan de Arnesteinkade bij de Kleverskerkseweg en voor Vlissingen aan de Houtkaai. De vertrektijd is voor beide groepen 's morgens om negen uur en de aankomst is tegen zes uur in de namiddag. Opgave voor deze tochten in beide steden vóór 18 april.

de Faam | 1981 | | pagina 7