W 0 N <D INTERESSANTE PLANTENGROEI IN ONZE BINNENSTAD I li mm m 15 o WERVING ALFA BETISERINGS PROJECT MOEI LIJKE ZAAK w O 3 a <D 3 i i 8-15 april SI'S Q O O 3 5 5" O O Sa o week AANVRAGEN De Faam Woensdag 8 april 1981 MENU 'TAFELTJEDEKJE' week 13 t/m 20 april A NIEUWE MAATREGELEN Chef-badmeester P. Bos dijk heeft de 65-jarige leeftijd bereikt en gaat met pönsioen. Een ieder die afscheid van hem wil nemen, kan dat doen op donderdag 16 april a.s. -tussen 17.00 en 18.00 uur- in de kantine van de zwe minrichting "Poelendae- le" De raad heeft een krediet van ƒ2.100,- beschikbaar gesteld voor het plaatsen van 32 fietsklemmen in de Schuttershofstraat. Er komt ook een verkeersbord dat aangeeft dat men (brom)fietsen alleen nog maar in deze klemmen mag zetten. Overlast van kris-kras geparkeerde tweewielers kan zo worden voorkomen. Op de balie in de voorlichtingsruimte in het stadhuis vindt u aan nieuwe gratis af te halen folders/brochures: - Subsidiebeschikking beperking energieverbruik in de non-profit sector - In de groei, berichten over groeikernen en groeisteden - Berichten over stadsvernieuwing - Denk mee over planologische kernbeslissingen - Aardgascampagne. Alles in één. Een deel van de bewoners van Stro- menwijk/'t Zand moet er rekening mee houden dat één of meerdere dagen geen water beschikbaar is. Dat in verband met het schoonmaken van de leidingen. Men ontvangt daarvan tijdig bericht. Omwonenden van het werkgebied kunnen last van "bruin" water krijgen. Wij zijn van mening dat deze voorlichtingsrubriek in de eerste plaats gebruikt moet worden voor het plaatsen van artikelen over onderwerpen die in direct verband staan met de gemeente. Het verklaren en toelichten van het plaatselijk beleid neemt daarbij een belangrijke plaats in. Toch wordt wel eens een uitzondering gemaakt. Dat doen we dan deze week. Op verzoek van de Zeeuwse Culturele Raad besteden we aandacht aan de problemen die kunnen optreden, bij het werven van cursisten voor het alfabetiseringsproject. Uw hulp wordt daarbij ingeroepen. Geen puur gemeentelijk onderwerp dus, maar wel erg belangrijk. Vandaar. De Plantsoenendienst gaat een nota opstellen, waarin de resultaten te vinden zijn van eed onderzoek naar de natuurwaarde van de Middelburgse binnenstad. Het hoofdartikel gaat daar dieper op in. Het vaste rubriekje "In woord en beeldbiedt weer een variatie aan gegevens. Ook komt daarbij weer een raadsbesluit aan de orde. Wanneer u een bepaald gemeentelijk onderwerp in deze rubriek behandeld wilt zien, dan kunt u dat laten weten aan het bureau Voorlichting in het stadhuis. Het bureau staat ook altijd open voor uw vragen. fi. 1 "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de Unie Van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 9.00 en 9.30 uur besteld worden. Tel. (01180) 27537. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. maandag zuurkool dinsdag gehakt, andijvie, aardappelen woensdag Boeuf Stroganoff, rijst donderdag braadworst, bietjes, aardappelen vrijdag spaghetti Bolognese zaterdag hamburger, appeltjes, aardappelen paasmaandag kalkoen, groenten-poesta, aardappelen. In Nederland zijn er door omstandigheden vele duizenden volwassen mensen die niet of nau welijks kunnen lezen en schrijven. Gelukkig wordt er de laatste twee jaar hard gewerkt aan het opzetten van mogelijkheden om deze men sen alsnog de mogelijkheid te geven deze be langrijke vaardigheden aan te leren. Als ze dat zelf willen uiteraard. Op Walcheren is een alfabetiseringsproject opgezet en in Zeeuws Vlaanderen zelfs drie. Een aantal mensen geeft daarbij op vrijwillige basis les. Zeeland telt op dit moment zo'n 125 deelnemers aan de lessen. Dat lijkt een redelijk aantal, maar de indruk bestaat heel sterk dat er zeker meer gegadigden zullen zijn. Een grote moeilijkheid bij het werven van cursisten is echter dat het ontwerp nogal in de taboe-sfeer zit. De betreffende mensen zijn moeilijk te be- t 4 De Plantsoenendienst legt momenteel de laatste hand aan een nota, waarin de resultaten worden beschreven van een onderzoek naar de natuurwaarden in de Middelburgse binnenstad. De afgelopen maanden is er een inventarisatie gemaakt van de in de binnenstad voorkomende plant- en diersoorten. Daarbij is aandacht besteed aan de mate waarin deze soorten voorkomen en de invloed hierop voor de omgeving en de menselijke activiteiten. Ook is nagegaan op welke wijze planten en dieren elkaar onderling beïnvloeden. Onderzoek Over de gehele binnenstad zijn er nu opnamen gemaakt van alle soorten beplantingen, zowel van de bomen, struiken als van de kruidachtige soorten. Met name de laatste groep wordt op tal van plaatsen aangetroffen. Denk maar aan tuinen, plantsoenen, wegen, straten, pleinen en op tuin- en ka demuren. Ook is er onderzoek, ge daan naar de voorkomende soor ten vogels en insecten. Vooral die soorten hebben de aandacht ge kregen die het meest zeggen over de kwaliteit van het natuurlijk milieu in de Middelburgse bin nenstad. We noemen vleermuizen, zwaluwen, korstmossen en de ty pen plantengroei op muur en straat. Doel De bedoeling van dit onderzoek is om meerdere zaken tegelijk te dienen. Zo komen er bij het op stellen van bestemmingsplannen voor delen van de binnenstad uit de beschikbare inventarisatie ge gevens worden geput. Daarbij kan men de gevolgen van bepaalde ontwikkelingen vooraf beter beoordelen en in de belangenaf weging betrekken. Ook kan bij het beheer en onderhoud van ge meentelijke eigendommen, denk maar eens aan gebouwen, pleinen, straten, boombeplantingen, plant soenen en wateren, meer bewust met de natuurlijke waarden reke ning worden gehouden. Verder zal het mogelijk zijn en wenselijk blijken om ook belanghebbende De gemeenteraad stelde op 23 maart 1981 een voorbereidingsbesluit vast voor: a. het deel van de Magistraatwijk dat ligt tussen de Statenlaan en de Oude Vlissingseweg met uitzondering van de kwekerij van de Werkplaatsen Walcheren. b. een terrein tussen het bejaardentehuis Swerfrust en de Michaëlsdreef. Het gaat hier om een aanpassing van het bestemmingsplan Breeweg voor de realisering van 6 bungalows. c. het terrein tussen de Westelijke Oude Havendijk en de Kruitmolenlaan, tegenover de Pedac. Deze aanpassing van het bestemmingsplan Dauwendaele II en het bestemmingsplan begraafplaats Nieuwlandseweg is voor de uitbreiding van de manege Kalkman. Het besluit met de daarbij behorende tekeningen liggen om in te zien bij de afdeling Algemene Zaken in het stadhuis (eerste verdieping, kamer 15). Tt burgers bij hun activiteiten mi lieu-en natuurbewust voor te lichten. Hierbij denkt men dan aan adviezen bij restauratie en ver bouwing van panden. Verder bij het herstellen van tuinmuren en het onderhouden van verhardin gen en tuinbeplantinge Graadmeter Bij deze inventarisatie is uiteraard ook een aantal interessante ont dekkingen gedaan. Zo blijken er op tal van tuin- en kademuren in de Middelburgse binnenstad inte ressante begroeiingen voor te ko men met allerlei varentjes en korstmossen die uniek kunnen worden genoemd en zelfs weten schappelijke waarde bezitten. Niet alleen op muren, maar ook op da ken ena andere bouwkundige constructies in onze stad blijken korstmossen (een combinatie van algen en een schimmel) voor te komen, die als een belangrijke graadmeter voor een schone lucht wordt beschouwd. Op de bolwer ken blijkt zich in de afgelopen 30 jaar een bijzonder interessante plantengroei te hebben ontwik keld die tot een van de stabiele milieus wordt gerekend en. Met een sjiek woord Stinseflora ge noemd. Ook op de taluds langs de singels, die sinds 1972 nog slechts twee maal per jaar worden gemaaid, blijkt in de afgelopen jaren een een verrijking aan plantensoorten te zijn opgetreden 's Zomers ko men daar minstens 130 soorten voor. Een enorm uitgebreid aantal als we dit vergelijken met de re gelmatig gemaaide gazons op de bolwerken, waarin ongeveer 40 verschillende soorten werden aangetroffen. Medewerking gevraagd Het ligt in de bedoeling om de aanstaande zomermaanden de in ventarisatie verder voort te zetten. Zo zullen er bemonsteringen wor den genomen van het water van de grachten en de vesten. Ook zal men nader onderzoek doen naar de aanwezigheid, van vlinders, zwa luwen en vleermuizen. Met name voor wat de vleermuizen betreft zou de afdeling Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken graag geïnformeerd worden door de mensen die op de hoogte zijn van de winter-en zomer verblijf plaatsten) van deze fascinerende diertjes. Het telefoonnummer is 27751 tst. 51 of 52. Vouwblad Zo ziet u maar weer eens dat Mid delburg niet alleen waardevolle gebouwen en pleinen bezit, maar dat het ook op het gebied van de natuur veel te bieden heeft. Om de wilde plantensoorten te ontdekken moet soms enige moeite worden gedaan. Dit omdat de in dit artikel genoemde planten zich zeker niet opdringen. Maar het is al gezegd: de bolwerken, parken en wegber men bieden een fraai gezicht. En niet te vergeten de kade- en tuin muren. Het is de moeite waard om nu in deze tijd van het jaar een wandeling te maken in verschil lende delen van onze stad. Hier voor zou u als handleiding het vouwblad, "wilde planten in en om Middelburg" kunnen hanteren. Dit vouwblad is gratis af te halen bij het gemeentelijk bureau Voor lichting in het stadhuis. Naast de tekst staan in de folder ook teke ningen van diverse wilde planten. Wij wensen u een prettige wande ling toe. Wel een dringend ver zoek: laat de planten staan, zodat ook anderen ervan kunnen genie ten. Burgemeester en wethouders hebben besloten: a. Een invalidenparkeeprplaats te reserveren op de Houtkaai. Kroonberoep mogelijk tot 26 april. b. Een invalidenparkeerplaats in de Volderijstraat op te heffen. Kroonberoep mogelijk tot 26 april. c. Hannie Schaftstraat, Walraven van Hallstraat, Lodo van Hamelstraat, Pieter Gootjesstraat en Frans Duwaerstraat aan te wijzen als woonerf. Kroonberoep mogelijk tot 1 mei. d. Het parkeren te verbieden aan de oostelijke zijde van de Kruisweg tussen de A. Lauwereyszstraat en de in- en uitgang van scholengemeenschap "De Wellinge". Kroonberoep mogelijk tot 1 mei. e. Een tweetal algemene invalidenparkeerplaatsen aan te wijzen aan de zuidelijk zijden van de Herengracht, voor nr 52. Kroonberoep mogelijk tot 9 mei. Een beroepsschrift moet u indienen bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. De verkeersbesluiten liggen om in te zien bij het bureau Voorlichting in het stadhuis. Om mondeling bezwaren te kunnen maken tegen het verlenen van onder staande hinderwetvergunning(en) moet men de gemeente (telefoon 01180-26251, tst. 324) verzoeken een openbare zitting te houden. Bij de aanvragen vermelden wij voor welke datum dat moet gebeuren. Tevens wordt aangegeven tot wanneer gemo tiveerde schriftelijke bezwaren uiter lijk bij burgemeester en wethouders kunnen worden ingediend. 1. De heer A.C. Joziasse, Oostkapelse- weg 55 in Serooskerke, salades enz. aan de Kleverskerkseweg Schrifte lijke bezwaren tot 1 mei a.s. Tijdens de openbare zittingen kan men van gedachten wisselen met aanvra ger, bevoegd gezag en verdere aanwe zigen. Aanvragen, bijbehorende stuk ken en ontwerp-beschikkingen liggen reiken en beslist niet direct aan te spreken. Uiteraard kunnen zij ook dit artikeltje niet le zen. Daarom is uw hulp nodig. Wij vragen u daarom namens de Zeeuwse Culturele Raad- het project onder de aandacht van zoveel mo gelijk mensen te brengen. Vooral via de "mond-op mond-reclame" zijn nieuwe cursis ten te krijgen. Nadere informatie: Vlissingen (01184)-17819; Middelburg (01180)-16278; Terneuzen (01150)-96451West Z.Vlaanderen (01170)-3251 en Oost Z.Vlaanderen (01140)-14655. Verder nog bij de Zeeuwse Culturele Raad in Middel burg (Han van Poelje) tel. 28024. PLAATS EN VERKEERSMAATREGEL 1. Korte Geere Tijdelijk afgesloten voor alle verkeer 2. Torenweg Definitief afgesloten de verb. Torenweg met de Schoutstraat Prinsenlaan 3. Verbinding tussen Markt en Zusterplein Afgesloten voor alle verkeer (incl. fietsers en voetgangers). AARD VAN HET WERK Herstraten AANVANGS DATUM In uitvoering Doortrekking In uitvoering Torenweg Kabellegging In uitvoering kermis tot het einde van de beroepstermijn iedere werkdag van 8.30-12.00 uur en van 14.00-16.30 uur om in te zien bij de afdeling Algemene Zaken in het stad huis. Verder tijdens de bezwaarter mijn op zaterdag tussen 9.00 en 12.00 uur bij de Openbare Bibliotheek, Mol straat 13. Tegen een beschikking kan men t.z.t. in beroep gaan bij de Kroon als op de juiste wijze bezwaren zijn in gediend. Ook mogelijk voor degenen die kunnen aantonen dat redelijker wijs niet hebben kunnen doen. Per soonlijke gegevens worden op verzoek niet kenbaar gemaakt. BESCHIKKINGEN 1. De heer J. Louwerse, Walcherseweg 228 voor een propaantank met een inhoud van 1200 liter voor de ver warming van het woonhuis Wal cherseweg 245. Beroep mogelijk bij de Kroon tot 30 april a.s. 2. De heer M. Kwekkeboom, Gol- steinseweg 7 voor een stortplaats van schoon betonpuin aan het Wegje van Blok. Beroep mogelijk bij de Kroon tot 30 april a.s. Nadere inlichtingen over bestaande beschikkingen en beroepsprocedure kan men iedere werkdag van 8.30-12.00 en van 14.00-16.00 uur krijgen bij de afdeling Algemene Zaken in het stad huis (telefoon 01180-26251. toestel 324). O O Wanneer u de afgelopen maanden uw fiets bent kwijtgeraakt moet u eens een bezoek brengen aan de "kijkavond" voor gevonden fietsen. De politie houdt die op vrijdag 10 april van 18.00 tot 19.30 uur op de binnenplaats van het bureau, Achter de Houttuinen 10. Misschien staat de uwe er ook wel bij. ;vi> r S-s .'.•9* Colofon Deze voorlichtings rubriek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Telefoon: (01180) 26251,toestel 133 of 224. Reacties zijn altijd van harte welkom.

de Faam | 1981 | | pagina 5