Linkse samenwerking in 'Politiek Kaffee' Hooizolder kampioen Sinke eervol tweede 'Vlijt en Volharding' viert 60-jarig bestaan MIDDELBURGSE CEREMONIEMEESTERS BUNDELEN PLAA TSELIJKE EVENEMENTEN TENTOONSTELLING IN MIDDELBURG VAN CREATIEVE GROEP HUISKAMERPROJECT Woonwagencentrum Middelburg wordt feestelijk geopend ANTIQUARIAATHOUDER VAN DEN BERG MODERN HANDELAAR IN OUDE BOEKEN Voorinschrijving jubileumplaat gesloten V redesbijeenkomst in Midgard De Vlissinger-De Faam Woensdag 25 maart 1981 Kartwedstrijden in Westkapelle Vignet Veiling Begrip Dubbelfeest Mevrouw Gardeniers voor CDA in Goes Drempel Begin REGIOCOMPETITIE WALCHEREN ZAALVOETBAL IS AFGELOPEN Dirigenten Repetitielokaal MIDDELBURG - Verleden week donderdag presenteerden een aantal bestuursleden van de 'Ceremoniemeesters' zich aan de bevolking van vier heren konden zo uit de ballroom van een deftig restaurant in de eerste decennia van deze eeuw gestapt zijn. Grote krulsnorren, statige jacquets met passende streepjesboek, grijze stropdas en een kleurige anjer in het knoopsgat. Ook de kapsels accentueerden de tijd waarin ceremoniemeesters de belangrijke feesten en bruiloften tot een goed einde moesten brengen. De grote opgeplakte krulsnorren werden nog wat kietelig en onwennig meegedragen, maar pasten volledig bij de middenscheiding die een kapper bij de heren aanbracht. Achter deze ludieke vertoning schuilt (jer een n0emer te brengen. Wethouder Baars, A. de Jonge van het bureau W.P.J. Baars, voorzitter van de stichting, een uiterst serieuze organisatie die zich tot doel stelt de activiteiten in Middel burg te coördineren en indien nodig on- WESTKAPELLE - De eerste kartwed- strijden voor het Nederlands kampioen schap worden zaterdag en zondag op de kartbaan 't Vroon in Westkapelle verre den. Er komen drie klassen aan de start, de A-nationalen, A-nationalen junioren (leeftijd 10 tot 14 jaar) en de zware jon gens de C-internationalen met versnel ling. In totaal komen 70 coureurs aan de start. Vooral in de C-internationale klasse wordt met belangstelling uitgezien naar de verrichtingen van twee Zeeuwen. John van de Voorde uit Zoutelande. de man die in de internationale klasse zon der versnelling ooit hoge ogen gooide en een jaar de kart in de bomen hing, wordt (indien hij van zijn rugblessure is gene zen) een favorietenrol toegeschreven. Naast hem Hans Wisse uit Meliskerke die onlangs tijdens de Benelux-kam- pioenschappcn als zesde eindigde. Ook hij zal zich voor eigen publiek beslist waar proberen te maken. Zaterdag worden de series verreden en zondag maken per klasse 18 deelnemers uit wie de eerste belangrijke punten voor de nationale titel mee naar huis neemt. Zaterdag beginnen de wedstrijden rond twaalf uur. Vanaf negen uur trainen de deelnemers en rond elf uur bepalen de kartcoureurs hun startplaatsen door tij drijden. Zondag zijn de finalewedstrij den vanaf elf uur. onderstreepte die behoefte tijdens de presentatie van de 'Ceremoniemeesters' in het Middelburgse Stadhuis, door te stellen: "Die behoefte werd gesigna leerd vanuit de gemeente en het be drijfsleven. Middelburg krijgt steeds duidelijker een centrumfunctie. Voor deze vorm is uiteindelij /k gejiz bgeko- zen op advies van het bureau Zeeland Promotion. In de toekomstige opeopzet zal het, meer dan voorheen, mogelijk zijn de verschillende evenementen in de stad over het hele jaar uit te smeren. Ook kunnen activiteiten worden ontplooid in jaargetijden, wanneer er veel publiek in de stad is en ook de mensen uit eigen omgeving volop hun vrije tijd vieren". Baars doelde daarmee op evenementen tijdens herfst- en paasvakantie. De wijze waarop de vier statige heren - voorlichting van de gemeente Middel burg, C.J.J.M. Laurense en L.J. de Lugt van het VVV - van de winkeliersvereni ging Lange Delft - was gekozen omdat de stichting een soortgelijk vignet voert. In een cirkel staan twee feestelijk uitge doste heren met krulsnor en monocle. Daarboven in vette letters 'De Ceremo niemeesters' en onder de cirkel 'haal ze erbij als er iets gaat gebeuren'. Het is overigens niet de bedoeling dat de 'Ceremoniemeesters' .gaan zitten wach ten totdat er iets op hun bureau komt. Zo af en toe wordt huis-aan-huis een krant bezorgd bij de Middelburgse be volking en iedere maand verschijnt een agenda met de Middelburgse evene menten Tijdens een rondgang door de stad van de vier, heren, werden de eerste exem plaren van de krant op straat aangebo den (zie foto). Op onbepaalde tijden worden er in de het Middelburgse antiquariaat veilingen gehouden. F. van den Berg daarover: "Dat is erg grappig, omdat er van te vo ren nooit een prijs vaststaat. We houden die veilingen uitsluitend voor mensen die boeken bij ons inleveren. 28 Maart is er weer zo'n vejling". Twee Franse boeken over rozen zijn tij dens die veiling ongetwijfeld de pu bliekstrekkers. Het zijn de boeken Les Roses van Redouté, een vermaard drukker, die tijdens de periode dat Na poleon de scepter over Frankrijk zwaai de, internationale bekendheid verwierf met zijn kleurdruk. Van den Berg vermoedt dat de boeken een prijs va van boven de 30.000 gulden zullen opbrengen. Verder verklapt de handelaar in oude boeken dat er tijdens de veiling een aantal attractieve Korans zullen worden aangeboden. MIDDELBURG - De opnamen voor de jubileumplaat ter gelegenheid van het 40-jarig dirigentschap van de heer F. Bakker uit Aagtekerke, worden 30 en 31 maart in de Gasthuiskerk in Middelburg gemaakt. De voorinschrijving voor de jubileumplaat, waaraan drie koren (da meskoor NCVB-Aagtekcrke. gemengd zangkoor Zanglust-Nieuwdorp en ge mengd koor Internos-Middelburg) mee werken, wordt met ingang van de opna medata afgesloten. Tot die datum is het mogelijk de jubi leum plaat of een cassettebandje te be stellen. MIDDELBURG - Voor de tweede keer houdt de creatieve groep van bet 'Huiskamerproject' uit Vlissingen een ten toonstelling. Maandag 30 maart opent de Middelburgse wet houder G.B. Schoenmakers van onder andere cultuur een tentoonstelling in eetcafé-galerie De Klos aan de Vlasmarkt in Middelburg. De openingshandelingen worden muzikaal ondersteund door de befaamde swingende 'fanfare' St. Jutte- mis. Schoenmakers is overigens ook bestuurslid van het pro ject. Het thema van deze expositie is 'Wie zoekt zal vinden'. Een passend thema aldus Sjaukat van der Muil, begeleider van de creatieve groep. Van der Muil: "Het doel is bezig zijn en jezelf ontdekken om van daaruit een zekere rust te vinden. Een typerende opmerking die ik ooit hoorde was: ik wil wel maar zit op slot". Voor de creatieve groep, die gemiddeld bestaat uit twaalf personen, waarvan een 'harde' kern van vijf zes mensen, houdt deze tentoonstelling niet in de eerste plaats om wal te verdienen maar om zich te presenteren en wat 'begrip' te kweken. Veel drugverslaafden, waarop hel Huiskamerpro ject zich richt, worden volgens enkele deelnemers aan de tentoonstelling door de maatschappij als 'vuil' behandeld. "Dat moeten we proberen te veranderen." Worden er echter stukken verkocht, dan wordt dat geld besteed aan de groep", zeggen een paar exposanten, die liever anoniem blijven. In De Klos worden verschillende werken getoond. Onder meer: Potloodtekeningen, olieverfschilderijen, pentekenin gen en kleurpotloodtekeningen. Wellicht worden ook nog wat kleibeelden neergezet. Reacties van bezoekers worden opgetekend in een boekje dat ergens in de galerij een cen trale plaats krijgt. voornamelijk de financiën die deze plan nen bijna onmogelijk maken. In december 1955 werd het jeugdkorps van 'Vlijt en Volharding' opgericht. In het begin als blokfiuitgroep. om de mu zikale fundamenten te leggen, maar al vrij snel werd overgeschakeld op de fanfare-instrumenten. Toen de jubi leumcommissie de notulen nakeek om gegevens over de afgelopen zestig jaar te verzamelen, kwam men tot de ontdek king dat het ooor het jeugdorkest ook een jubileumjaar was. Het jeugdorkest bestaat namelijk 25 jaar. Om dit heuglijke feit niet verloren te laten gaan in de viering van het 60- jarig bestaan, is besloten om hiervoor een aparte viering te houden. Er zijn plannen om in de eerste week van sep tember een grote taptoe te houden, ter viering van het jubileum van het jeug dorkest. Vlijt en Volharding heeft ook nog een derde afdeling: de drumband, die in 1963 werd opgericht. Twee jaar later nam deze band voor hel eerst deel aan een marsconcours en sindsdien is de Souburgse drumband regelmatig in de prijzen gevallen .Tot tweemaal toe werd zelfs een wisselbeker in de wacht ge sleept. De voorzitter van Vlijt en Vol harding, J. Rijnhart, is tevens tamboer- maitre van de drumband. A.J. de Visser instrueert de drumbandleden. Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het Souburgse muziekgezelschap is een jubileumtegel ontworpen. Ieder lid van de jubilerende vereniging krijgt hiervan een exemplaar. De eerste tegel wordt tijdens het jubileumconcert uit gereikt aan de scheidende directeur Kramer. Bij deze gelegenheid worden ook de jubilarissen van de muziekver eniging gehuldigd. Vlijt en Volharding heeft nog twee ere leden, de heren A. Baljeu en A. de Pagter. Zij zullen onder de genodigden voor het jubileumconcert een ereplaats krijgen. Foto: Fanfarekorps 'Vlijt en Volharding' poseert ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan in 1936. Het korps had toen nog geen uniformen. MIDDELBURG - Mevrouw Til Garde- niers-Berendsen staatssecretaris van CRM en CDA-lid spreekt dinsdag 31 maart in de Prins van Oranje in Goes. Zij zal toelichting geven op het verkiezings programma van het CDA 'Om een zinvol bestaan'. Mevrouw Gardeniers spreekt 's middags om kwart over twee. MIDDELBURG - De werkgroep gewe tensbezwaren militaire dienst houdt op donderdagavond 3 april in samenwerking met de Scholierenwerkgroep een infor matieavond over 'mogelijkheid om oor logsmentaliteit te veranderen'. De infor matieavond begint om acht uur en wordt gehouden in het jongerencentrum Mid gard. Tijdens deze bijeenkomst wordt onder meer de korte film 'But what do we do' gedraaid. Daarna geeft een zestal men sen toelichting op vredesactiviteiten zoals: totaalweigeren, gespreksgroepen van het Interkerkelijk Vredesberaad, ombuiging van militaire producties naar civiele producties, acties binnen het le ger tegen het gebruik van atoomwapens en geweldloos verzet. Tijdens de pauze kunnen de bezoekers vragen aan de sprekers doorgeven, die dan in het laatste deel van de bijeen komst worden behandeld. Het thema van deze XIIDDELBURG - Het feit dal de Middelburgse woonwagenbewoners een nieuw wooncentrum hebben zal niet in alle stilte aan de aandacht ontsnappen. Zaterdag 28 maart wordt namelijk op feestelijke wijze het woonwagencentrum 'Nieuwlandsedijk' en de speelweide voor kinderen in gebruik genomen. Dat gaat gepaard met een Open Dag die om elf 's morgens met het doorknippen van een lint wordt geopend door mevrouw C. Michielsen- de Visser, in aanwezigheid van de M iddelburgse wethouder ABergshoef. Oedereen kan op die dag inzicht kijgen in het leven van de woonwagenbewoners. Zo is er op hel terrein een fototentoonstelling ingericht waarbij de vele facetten van hun bestaan is te zien. Ook zullen er vrolijke deunen van een draaiorgel over het terrein waaien en van kwart overeen tot kwart voor twee treedt de Drumband en miniretten op. Zij starten in Dauwendaele voor de rondgang. Van twee tot 'drie een film voor de jeugd. MIDDELBURG - In Nederland exploiteren zo'n 50 ondernemers een antiquariaat. Daarvan is er één gevestigd aan de Dam in Middelburg; de enige in Zeeland. Uitbater van deze enige Zeeuwse handel in oude boeken is F. van den Berg. Hij begon simpel op een rommelmarkt en het antiquariaat-voorliefde voor oude boeken in combinatie met de bezetenheid om handel te drijven bouwde hij langzaam op. Nu, tien jaar later, geniet het Middelburgse antiquariaat Merlijn internationale bekendheid. Van den Berg: "Het maakt niet zo veel uit in welke plaatsje winkel staat. Veel verkoop gaat schriftelijk". De Middel burgse antiququair toont een brief uit Turkeije 2 Turkije. "Deze heb ik van morgen uit Istanbul gekregen. Zo maa een bestelling van 22.000 gulden. De man die deze bestelling deed vertrouw de blindelings op de juistheid van het opgegeven boek en de waarde ervan in onze catalogus". De catalogus blijkt een onmisbaar in strument voor een antiquariaat. Daarin wordt namelijk regelmatig de waarde opgegeven van de in voorraad zijnde oude boeken. Van den Berg verspreidt die eigen catalogus onder verzamelaars en collega's in binnen en buitenland. De aankoop uit Istanbul is een voorbeeld hoe ver de reikwijdte van de Middel burgse winkel is. "Dit soort aankopen komt natuurlijk niet wekelijks voor", onthult de in Hulst geboren Van den Berg. Hij schat dat dit hooguit een paar keer per jaar gebeurt. Het boek blijkt overigens gewoon per post ver8tuurd te worden. Uiteraard voorzien van de no dige verzekeringen. Om een antiquariaat te openen is het niet nodig om een diploma te halen. Er bestaat wél een vereniging, waarvan men overigens niet zonder meer lid kan worden. Een ballotagecommissie beoordeelt de kandidaat, nadat hij door minstens drie collega's is voorgedragen. Van den Berg is lid van de Nederlandse bond, die aangesloten is bij een interna tionale organisatie. Alle 'erkende' anti quariaten komen vervolgens voor in een internationaal register. Voor veel mensen bestaat er een drem pel, die wordt veroorzaakt door de heer sende opvatting dat er in een antiqua riaat uitsluitend kostbare antieke boek werken te koop zijn. Een rondleiding door de Middelburgse winkel leert, dat ook boeken die nog maar enkele jaren geleden zijn uitgegeven worden verkocht. Ze staan in een speciaal daarvoor inge- richte ruimte. Voor iets meer dan tien gulden zijn ze te koop. Maar ook boeken met - zij het korte - historische waarde zijn voor niet al te veel geld in het bezit te komen. De heer Van den Berg geeft als voorbeeld de eerste druk van boeken van Vestdijk. Ook bezit Merlijn illegale publikaties uit de tweede wereldoorlog. Die uitgaven liggen voor het grootste deel onder de 50 gulden. Een noviteit in het werk van Merlijn is dat er nu ook nieuwe boeken worden uitgegeven en gedrukt. "Dat betekent niet dat onze zaak nu ook concurreert met de bestaande uitgevers", meldt Van den Berg en hij geeft als voorbeeld daarvoor: "We gaven lol nu in opdracht van de universiteit Leuven een 134 pa gina's tellend boekje uit over Vondel naar aanleiding van voordrachten over deze dichter verleden jaar op die uni versiteit. Het waren overigens slechts 750 exemplaren die uitsluitend in uni versitaire boekhandels te koop zijn. Hoofdredacteur van dat boek is profes sor M. Roose. Het tweede boekje dat de kleine off-set drukkerij van Mcrjijn verlaat wordt eveneens in opdracht van de Belgische universiteiten uitgegeven en hoofdre dacteur is weer professor Roose. Het boekje handelt over het Brabantse landjuweel der rederijkers. Op dit moment worden er besprekingen gevoerd tussen Neerlandici van de uni versiteit van Amsterdam, Utrecht en Leiden om herdrukken te verzorgen van originele oude Nederlandse teksten. Dergelijke uilgaven waren niet gebon den aan uniforme regels. Dat willen de geleerden in de Nederlandse taal veran deren. Bij ieder boek komt nu een dui delijk aan regels gebonden inleiding. Het eerste boek staal al vast. Dat wordt de bekende Zeeuwse nachtegaal, waar bij de inleiding wordt verzorgd door professor P.J. Mcertcns. VLISSINGEN - De Vlissingse SKA-werkgroep 'Politiek Kaffee' houdt vrijdag 27 maart in het club- en buurthuis Scheldebuurt aan de Glacisstraat in Vlissingen een themmavond met als onderwerp 'Linkse samenwerking Politieke Partijen in Vlissin gen'. De gesprekspartners tijdens deze avond, die om acht uur begint zijn Henk Mever (PvdA); Tom Caljouw (PPR); Arie Bilius (PSP) en Hans Bollen (CPN). De Souburgse muziekvereniging werd in 1921 opgericht onder de naam Christe lijk harmoniekorps Tot steun in den strijd'. Omdat er geen houtblazers be schikbaar waren werd de naam in dat zelfde jaar nog gewijzigd in fanfarekorps en dat is het tot nu toe gebleven. In 1925 werd de naam 'tot steun in den strijd' veranderd in 'Vlijt en Volharding', die na die tijd nooit meer is veranderd. Het fanfarekorps ging in 1929 voor het eerst naar een concours, in Kruiningen. In de 4e afdeling behaalde de jonge vereniging toen al een eerste prijs en na die tijd is het steeds in stijgende lijn ge gaan.. Nu speelt 'Vlijt en Volharding' in de vaandelafdeling en ook in deze hoogste klas worden regelmatig hoge ogen gegooid. Vorig jaar op het topcon- cours in Eindhoven behaalde het Sou burgse muziekkorps nog een eerste prijs, In november verleden jaar werd een dergelijke avond gehouden. Tijdens die bijeenkomst orienteerden de vier verte genwoordigers van wat heet linkse par tijen. zich op elkanders ideeën en ge dachten. Binnen de afdelingsbesturen en ledenvergaderingen is nu deze mo gelijke samenwerking bediscussieerd. Doel van de bijeenkomst op 27 maart is de resultaten van deze discussies te in ventariseren en na te gaan of er een mogelijkheid tot samenwerking kan zijn. Met het oog op de toekomst wordt nagegaan of er tussen de partijen op be paalde punten op den duur samenwer king mogelijk is. OOST-SOUBURG - De fanfare 'Vlijt en Volharding' uit Oost-Souburg bestaat zestig jaar. Een mijlpaal die niet zonder meer voorbij mag gaan. Een speciaal geformeerde jubileumcommissie, (22 man sterk), heeft een feestprogramma gemaakt dat zaterdag II april wordt afgewerkt. Voor het 'binnengebeuren' is gebouw 'De Zwaan' afgehuurd. Van drie uur tot half vijf is er zaterdagmiddag een jubileumreceptie en zaterdagavond begint om half acht het jubileumconcert, waaraan zowel het fanfareorkest, het jeugdorkest als de drumband meewerken. Tijdens dit jubileumconcert vindt tevens een 'commando-overdracht' plaats. Dirigent M. Kramer, die vanaf 1975 het orkest heeft geleid, geeft dan de leiding over aan P.J.J. de Rooij, de nieuwe dirigent van het Souburgse fanfareorkest. De jubileumviering wordt besloten met een bal waarbij 'After Eight' voor de dansmuziek zorgt. Om ook het grote publiek - in de Zwaan kunnen slechts 250 bezoekers het jubi leumconcert bijwonen - het 60-jarig be staan te laten meevieren, zullen er op die 11e april een aantal orkesten door de Sounurgse straten voor een muzikale show zorgen. De gastverenigingen zijn: Kon. Harmo nie 'Ons Genoegen' en Deltaband uit Vlissingen. Fanfare EMM uit Kortgene Brass- en drumband 'Caecilia' uit Vlis singen en de drumband VTV eveneens uit Vlissingen. Vanaf 14 uur trekken de deelnemende korpsen ieder door één van de Souburgse wijken. waarmee ze zich bij de zeven beste korpsen van Nederland plaatsten. In de loop van de zestig jaar heeft 'Vlijt en Volharding' slechts drie dirigenten gekend. De eerste dirigent was de heer Van Soelen die tot 1948 voor het orkest stond. Hij werd opgevolgd door Bram van Wallenburg, voortgekomen uit de eigen gelederen, die ruim 27 jaar op voortreffelijke wijze leiding gaf. M. Kramer leidde 'Vlijt en Volharding' vanaf 1975 tot heden. Op de jubileum dag legt hij zijn dirigentschap van het Souburgse fanfareorkest neer. Dirigent P.J.J. de Rooij volgt hem op. Sinds 1937 heeft 'Vlijt en Volharding' een eigen repetitielokaal. Het werd des tijds geheel door eigen leden gebouwd op de hoek Burchtstraat-De Deckerestraat en nog dagelijks wordt er in het gebouw tje gerepeteerd, hoewel het door de groei van het ledental aan de krappe kant is geworden. Als het complete fanfare-or kest repeteert zitten ze bijna op elkaar. Hoewel er wel plannen zijn om een rui mere accommodatie te bouwen, zijn het MIDDELBURG - De zzalvoetbalploeg Hooizolder gaat de geschiedenis in als de eerste kampioen van de regiocompetitie Walcheren zaalvoetbal. Met veel allure wonnen de spelers ook de laatste wedstrijd in een bomvolle sporthal Voorborch in Middelburg van Roovers Sport met 2-1. Qua doelpunten is het evenwel Sport Stijl Sinke geweest, waar de grootste aandacht naartoe ging. Aanvoerder Jan Kees Sinke verklaarde echter dat de wijze waarop deze competitie is verlopen, met goed en spannend zaalvoetbal, voorlopig belangrijker is, dan het kampioenschap. "We hebben inderdaad op belangrijke momenten het kampioen schap laten liggen, maar daartegenover staat dat we het zaalvoetbal op Walcheren aardig in de kijker hebben gespeeld, getuige de vaak overvolle tribunes tijdens de wedstrijden", stelt aanvoerder Sinke. Pinten 7-1; PZEM - Atlanta 1-7: Astoria - Draadkrabbers 9-4. De eindstand. Hooizolder 18. 15. 1. 2, 29,78-30 Sport Stijl Sinke 18. 14. 1, 3, 27, 82-29 Roovers Sport 18, 9,3, 6. 21,40-44 Brammetje Dump 18,8.4, 6, 20, 68-55 Astoria Zoff 18, 8.3, 7, 19, 72-62 Maartense Tapijt 18. 7,3, 8, 17,52-43 Atlanta 18, 6. 4. 8, 16, 47-58 PZEM 18, 7, 1, 10. 15.37-17 Draadkrabbers 18, 4, 2. 12, 8, 44-67 Pinten 18. 1,0, 17. 2, 29-103 en het kampioenschap voor Hooizolder na een knappe solo van Tahapary af te ronden. Voor Sport Stijl Sinke was de kans op een kampioenschap daardoor verkeken. De ploeg trad meteen na de wedstrijd Hooizolder-Roovers-Sport aan. Toch maakte het Sinke-team er tegen Bram metje Dump iets leuks van. Met 7-2 werden de Dumpers opgerold. Doel puntenmakers: Jan Kees Sinke viermaal en Hennie Wijs driemaal. Voor Bram- metje-Dump scoorde Hans Bergs en Bram Telleman. De overige uitslagen: Draadkrabbers - Atlanta 5-0; -Tapijt - - i iim iiaw j»Frr"* De Hooizolderploeg werd na het behalen van het Walcherse kampioenschap uitbundig in de bloemetjes gezet Hooizolder wilde er tijdens de laatste wedstrijd een aardige partij van maken, maar Roovers-Sport wenste niet mee te werken. Met in het achterhoofd dat de Hooizolders op zijn minst gelijk moest spelen wilden zij kampioen van Wal cheren worden, speelde het Roovers- team permanent met vier man op de cirkel om dan tijdens een eventuele counter te scoren. Johnny Tahapary van Hooizolder was echter in staat om na een fraaie solo 1-0 te scoren. Direct na rust kwam Roovers-Sport op gelijke hoogte via Peter van de Velde. Guus Duden besliste uiteindelijk de wedstrijd iinia I' mum

de Faam | 1981 | | pagina 7