ZEEUWS ZAALVOETBALTEAM TEGEN OERSTERKE NEDERLANDSE PLOEG Twee aanvallende ploegen beloven spannende strijd Cineast Wolterbeek acteert in jubileumfilm NOS-joumaal Club Actieve Niet-rokers wil rook overlast tijdens het werk uitbannen Z.T.O.S. KOCHT ENGELS THEATER-ORGEL Sterretje kijken in Middelburg ZAKENRUBRIEK Theatergroep Piek speelt stuk over discriminatie ZEEUWS ZANGERSMANIFEST ZATERDAG IN CONCERTZAAL Walchers Zaalvoetbal spannend tot de allerlaatste dag JUPITER EN SA TURN US GOED ZICHTBAAR Woensdag 11 maart 1981 De Vlissinger - De Faam GROENMARKT ZEELAND OPENDE MET DRUKBEZOCHT 'OPEN HUIS' MIDDELBURG - Dat het Zeeuwse zaalvoetbal aan kwaliteit aanzienlijk wint, is hieruit af te leiden dat tweemaal binnen veertien dagen een nationaal team de Zeeuwen tot sparringpartner verkoos. Aanstaande zaterdag (14 maart) treedt de ploeg van coach Cees Outermans in sporthal Baskensburg in Vlissingen aan tégen een oersterke Nederlandse selectie en zaterdag 28 maart oefenen de Belgische zaalvoetballers in de Vlaanderenhal in Sas van Gent tegen de uit negen man bestaande Zeeuwse Ploeg. Kosten Roeivereniging Honte opent seizoen Lezers die schrijven Dirigentenjubileum Zaalvoetbal Swingavond in Midgard Ideeënboek voor VOS-cursussen Uniek bod Hulp Zeeland-coach Cees Outermans ver wacht een uiterst boeiende partij. Bovendien gaat de Nederlandse selectie de laatste snufjes op het gebied van zaalvoetbalsystemen uitproberen. Daaruit zal moeten blijken, aldus Ou termans, dat ook bij zaalvoetballers het besef is doorgedrongen dat uitsluitend aanvallend spelen zoden aan de dijk zet. Maar ook het Zeeuwse team is sterk in de aanval. Outermans: "We zijn als ploeg bijzonder in de klim. De mensen voelen elkaar goed aan en de wjl om te winnen is optimaal aanwezig." De Zeeuwse coach, die overigens in de Landelijke technische commissie zit en een belangrijke vinger in de pap heeft als het om de nationale ploeg gaal, be wees dat met zijn team tijdens een toer nooi in Dongen, waar de ploeg in een internationaal gezelschap (met onder meer de Belgische kampioen) op de tweede plaats eindigde. "De gebroeders Gerrie en Arnold Mühren deden ons toen met Volendam de das om", ver klaart Outermans, die overigens verder wel tevreden was met het behaalde re sultaat. Over de aard van het spel van de Zeeuwse ploeg bestaal geen onduide lijkheid. "Wij spelen puur aanvallend voetbal. Als dat zou veranderen zou ik kappen met mijn functie als coach. De- fensjef spel is afbraak. Dat bewijst bij voorbeeld het Militaire zaalvoetbal team", stelt Cees Outermans, uiterst consequent. Zes sponsors maakten het mogelijk dat de onkosten voor de komst van het Ne derlands team konden worden gedekt. Onder hen geen onbekenden voor het Zeeuwse zaalvoetbal. Een aantal bekos tigt namelijk een club in de regiocom petitie Walcheren. Deze sponsors (Maariense Tapijt, Sport Stijl Sinke, Galaxy scooter. Bruidshuis Fiësta, Leo van Liere en Brammetje Dump) staan overigens uitsluitend garant. Outer mans: "Als er rond de 500 toeschouwers naar Baskensburg komen zijn we uit de kosten en hoeven de sponsors niet bij te springen". Of er zich zaterdagavond en Vlissingen echter zoveel mensen rond de arena zullen scharen is volgens Outer mans twijfelachtig. "Toch zou het een geweldige stimulans zijn voor de spelers, die driemaal 25 minuten de nationale ploeg met gerenomeerde mini-voetbal spelers (van de televisie red.) in de gele deren. partij moeten geven. Bovendien kan Zeeland op die manier kennis ma ken met het sterkste Nederlands zaal voetbalteam dat er ooit is samenges teld". meent de Zeeuwse coach. De wedstrijd in Baskensburg begint overigens zaterdagavond om zeven uur. Veertien dagen later in Sas van Gent eveneens. De opstelling zaterdag in Baskensburg: Nederland: André van der Ley (Ned. Oost), Martin van Santen (Militair team), Arie Rietdijk (Ahoy), Vic Her mans, Gilbert Heygele en Leen Kiers(alle drie Noord Limburg), Harry Lavalette (Marco Fit) Wil a Spil (Carillon-boys), Bob Geel (Amstepdam) Anton van Bins- bergen (De Fransen Arnhem). Zeeland: Johnny Bish (Hooizolder), Hans Carol en Hennie Wijs (Sport 8tijl Sinke), Rudie Loppies (Hooizolder), Kees Stroo (Astoria Zoff), Hans en Peter Picavet (De Ster Hulst), Jan van Nierop (Meerpaal en Henk Maas (Meerpaal). ARNEMUIDEN - Vorige «eek is Groenmarkt Zeeland aan de Van Cittersweg in Amemuiden officieel geopend met een 'open huis'. In dit nieuwe tuincentrum, dat ruim 10 hectare groot is, is alles te vinden wat in een tuincentrum verwacht kan worden. De grote opzet van het tuincentrum, dat zo'n twee jaar in beslag heeft genomen, is nu voltooid. Recentelijk is de tuinwinkel, met tuinmeubelen, tuinver- lichting, tuingereedschappen, gerealiseerd en een koffieshop met meer dan honderd zitplaatsen. Een ruim zonneterras biedt uitzicht op een fraai aangelegd park met modeltuintjes met sierbestratingen en vele modellen tuinhuisjes. Ook is er een speeltuin aangelegd, alles doorspekt met fraaie planten en rustgevende vijverpartijen. MIDDELBURG - De roeivereniging 'Honte' opent het nieuwe seizoen op za terdag 14 maart met een ontvangst van oude en nieuwe leden in het verenigings gebouw (t.o. Vitrite). Dat gebeurt 's morgens om half elf. Belangstellenden kunnen dan kennis maken met de roei- sport en het materiaal, dat bij deze zo merse sport wordt gebruikt. Aansluitend aan deze bijeenkomst is er voor de leden een weekendtocht naar Veere. waar wordt overnacht. Met enige verbazing hebben wij Kennis genomen van het artikel in de Faam van 25 februari, "3 Koren maken een gram mofoonplaat". In dit artikel staat te le zen: "de heer F. Bakker uit Aagtekerke viert dit jaar zijn 40-jarig dirigentenju bileum". Dit hebben wij echter in twijfel getrokken en na enige navraag kwamen wij tot de conclusie dat de heer Bakker in 1942 benoemd is tot dirigent van zangvereniging Nut en Genoegen en dus pas in 1982 40 jaar dirigent is. Onze verbazing werd echter nog groter toen wij de Scheldebode van 4 maart onder ogen kregen. Hierin doet men voorkomen dat er vier koren aan de plaat meewerken nl. Zanglust. N.C.V.B., Nut en Genoegen en Internos, duidelijk staat in dit artikel vermeld drie Walchcrse koren en één uit Zuid-Beveland. Van deze plaats willen wij dan ook mededelen dat Nut en Ge noegen niet meewerkte aan die plaat. Dit is geen onwil van Nut en Genoegen, maar wij zijn hiervoor niet uitgenodigd. Wij hopen dan ook dat door middel van dit stukjes vele misverstanden en gerod del aangaande onze vereniging uit de wereld is geholpen. MIDDELBURG - De spanning in de re giocompetitie Walcheren blijft er tot de laatste wedstrijd inzitten. De Walcherse zaalvoetballers spelen vrijdag in de sporthal Voorborch in Vlissingen de laatste wedstrijden. Beide koplopers krijgen het op die dag niet gemakkelijk gemaakt. Lijstaanvoer der Hooizolder moet tegen de nummer drie Roovers-Sport en Sport Stijl Sinke komt op het 'veld' tegen de nummer vier, Bramnietje Dump. Wordt één van de koplopers onder de zoden gelegd, dan is de beslissing gevallen. Hooizolder hoeft echter slechts gelijk te spelen om Sport Stijl Sinke vlak voor de eindstreep defi nitief te kloppen. Verleden week werd gespeeld en het enige opvallende daarin was het prijs schieten van HooizolderTen koste van Draadkrabbers verzilverde de lijstaan voerder elfmaal een aanval, terwijl Draadkrabbers niet aan scoren toek wam. De overige uitslagen: Sport Stijl Sinke - Maariense Tapijt 4-0: PZEM Roovers-Sport 4-5: Astoria Zoff - Brammetje Dump 1-5; Hooizolder - Draadkrabbers 11-0. Programma Woensdag 11 februari bekerfinale Sport Stijl Sinke - Astoria Zoff in de sporthal Baskensburg Vlissingen om 21.40. Vrij dag 31 februari in de sporthal Voor borch in Middelburg 19.50 uur Drhad- krabbers - Atlanta; 20.30 Hooizolder - Roovers Sport; 21.10 uur; Brammetje Dump - Sport Stijl Sinke; 21.50 uur De Pinten - Maariense Tapijt. De stand. 1. Hooizolder 17 14 12 27 74- 29 2. Sport Stijl Sinke 17 13 13 25 75- 27 3. Roovers Sport 17 9 3 5 21 39-42 4. Brammetje Dump 17 8 4 5 20 66- 49 5. Astoria Zoff 17 7 3 7 17 63-58 6. Maartense Tapijt 17 6 3 8 15 45-42 7. PZEM 17 7 1 9 15 36-64 S.Atlanta 16 5 4 7 14 40-52 9. Draadkrabbers 16 2 2 11 6 35- 58 10. De Pinten 17 1 0 16 2 28-96 MIDDELBURG - Het NOS-journaal viert dit jaar het 25-jarig voor het NOS-journaal in de provincie Zeeland. Vorige week bestaan. Ter gelegenheid van deze mijlpaal wordt een film werden zijn bijdragen dooreen filmploeg vastgelegd, met on gemaakt over de werkzaamheden die door een grote groep der meer een stranding van een schip bij Kaapduin. mensen moet worden verricht om iedere avond de actualüei- De NOS-jubileumfilm wordt zondag 12 april uitgezonden, ten van die dag op het beeldscherm te krijgen. Een van die (foto Ruben Oreel). medewerkers is de Middelburger Jaap Wolterbeek, cineast DEN HAAG - De Club Actieve Niet-rokers, inmiddels zeven jaar actief in de strijd legen rookoverlast en voor schone binnenlucht, wil dit voorjaar het roken in de werk situatie onder de aandacht van rokers en niet-rokers brengen. De CAN heeft daartoe een forumdebat georganiseerd, dat op zaterdag 14 maart in het Eurohotel in 's-Hertogenbosch wordt gehouden. "Werken in de rook?", zo vraagt het motto. De bijeenkomst begint om twee uur 's middags en is ook voor niet-leden van de CAN toegankelijk. In de ochtenuren houdt de vereniging de jaarlijkse alge mene ledenvergadering. Verscheidene CAN-leden. die wat rookhinder bij het werk het nodige heb ben meegewerkt, zullen over hun erva ringen vertellen. Enkele deskundigen, onder wie bedrijfsarts H.C. Burger van Philips en prof. mr. J. van Baars van de Vrije Universiteit, zullen deze ervarin gen van commentaar voorzien. Ges preksleider is dr. F. Wafelbakker, ge neeskundig inspecteur voor de jeugdge zondheidszorg van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Van Baars en Wafelbakker zijn beide advi seur van de CAN. In veel bedrijven is het 'rookgordijn' nog niet erg openge trokken. maar het 'drammen' van CAN-leden en andere niet-rokers lijkt het rookgedrag toch geleidelijk te gaan beïnvloeden. "Niet-rokers zijn dan ook veruit in de meerderheid", zegt de voorzitter van de CAN. dr. W. Bongers uit Wageningen. "Alleen zijn ze zich daar nooit zo van bewust geweest, ook al doordat roken in veel situaties als normaal geldt, terwijl de norm toch eigenlijk niet-roken zou moeten zijn. Ons streven is het roken terug te dringen tot die plaatsen, waar het uitdrukkelijk is toegestaan". Nu we tenschappelijk is vastgesteld, dat rokers de binnenlucht verontreinigen en naast hun eigen gezondheid ook die van de niet-rokers in hun omgeving schaden, is het zaak. meent de CAN, dat niet-rokers in elk geval tijdens de arbeid van de hinder van tabaksrook worden verlost. De CAN wijst erop. dat het aantoonbaar is, dat rokers binnenskamers een nade lige invloed uitoefenen op het welzijn, de energie en de gezondheid van hun medemensen, die ongewild en onge vraagd moeten 'meeroken'. "Of men rookt is een persoonlijke zaak, wèèr men rookt is een sociale zaak" stelt de vereniging. Eens temeer geldt dat voor het roken onder het werk, waarmee niet-rokende collega's tot passief roken worden gedwongen. Een café met een tabakswalm kan een niet-roker mijden, zijn werk niet. MIDDELBURG - De theatergroep Piek uit Utrecht speelt zaterdagavond 14 maart in het Kuiperspoorttheater 'Hel gevangenisdagboek uit Albie Sachs' van de Engelse schrijver David Edgar. De vertaling is van Josephine Soer. Het stuk is een dramatisering van het authentieke dagboek de blanke Zuid- Afrikaanse advocaat Albie Sachs, die 180 dagen doorbracht in een isolatiecel vanwege anti apartheidsactiviteiten. De toeschouwers wordt geconfronteerd met een mens die stelling nam tegen het Zuid-Afrikaanse systeem en dit toneel werk vormt een indrukwekkend plei dooi voor de mensenrechten in het al gemeen. De schrijver David Edgar is in Engeland vooral bekend doorzijn stukken waaruit een sociale bewogenheid spreekt. 'Het gevangenisdagboek van Albie Sachs' schreef hij in 1978. Het Engelse gezel schap The Royal Shakespeare Compag- ny speelde het voor het eerst in het Wa rehouse theater in Londen. Theater groep Piek is de eerste Nederlandse groep die dit stuk op het repertoire nam. MIDDELBURG - Het scholierencafé dat huisvesting vindt in het Jongeren centrum Midgard, houdt vrijdag 13 maart een swingavond. Vanaf half ne- gen is iedereen welkom. MIDDELBURG - De Zeeuwse VOS- adviesvrouwen Ine Bloemen en Lisette de Wijn hebben een ideeënboek ge schreven. Daarin kunnen de plaatselijke VOS-werkgroepen suggesties vinden voor hun werk. Het boek is een verslag van drie jaar VOS-werk in Zeeland. VOS betekent Vrouwen Oriënteren zich de Samenleving. Het voornaamste werk is cursussen organiseren waar vrouwen van alle gezindten aan kunnen deelne men. Bewustwording, inzicht, zelfver trouwen en veranderen loopt als een ro de draad door de cursussen heen. De deelnemers bepalen overigens voor een groot deel zelf de stof die wordt behan deld. Het ideeënboek is bij de Stichting Zee land te koop voor vijf gulden of per post zeven gulden vijftig. Het adres van de stichting is Dam 31. Om er de aandacht op te vestigen dat het tuincentrum voor heel Zeeland is be doeld, heeft Groenmarkt Zeeland huis- aan-huis door de hele provincie een fol der verspreid met daaraan verbonden een kleÜ'rwedstrijd van een plattegrond van het nieuwe tuincentrum. Ook maakte Groenmarkt Zeeland gebruik van luchtreclame om de opening aan te kondigen. Alle planten en struiken zijn overzichtelijk uitgestald en van een nummer voorzien. Aan de hand van een boekje met een beschrijving van het be paalde nummer zijn de bijzonderheden van de genummerde plant gemakkelijk te vinden. Dertien medewerkers staan klaar voor het geven van vakkundige adviezen. Op foto een deel van de koffie-shop. MIDDELBURG - De Zeeuwse zangersbond 'Zang Veredelt' houdt zaterdag 14 maart in de Concert en Gehoorzaal aan de Singeistraat in Middelburg voor de vierde keer een Zeeuws Zangersmanifest. Aan dit zangersfestijn wordt door ruim vijftien zang koren of solisten deelgenomen. De deelnemers komen uit geheel Zeelqnd, maar ook deelnemers van ver buiten de provincie schreven in voor dit concours. De Zeeuwse zangvereniging stelt zich tot doel de zangkunst, waar dan ook, te sti muleren. Belangrijker dan een prijs in de wacht te slepen tijdens het Zeeuws Zangersmanifest, zo stelt de bond. is de zangkunst te beoefenen. "Ervaren dat het een rijkdom is om zelf te musiceren". houdt 'Zang Veredelt' niet-muzikanten voor. De Zeeuwse zangdag, die in de toekomst wellicht twee dagen in beslag gaat ne men. begint zaterdagmorgen om half twaalf. Rond elf uur is de ontvangst van de deelnemers. MIDDELBURG - Ala alles een beetje meezit, kan nog dit jaar in de Mid delburgse Concert- en Gehoorzaal een prachtig theaterorgel worden geïn stalleerd. De in 1979 opgerichte Zeeuwse Theater-orgel Stichting (Z.T.O.S.), die hiervoor ijvert, heeft namelijk kort geleden in Engeland een in uitstekende staat verkerend origineel Compton-theaterorgel weten te bemachtigen. Dit orgel is in 1934 gebouwd en staat momenteel in het Engelse plaatsje Irping- ton. Zowel in Engeland als in Middelburg wordt nu hard gewerkt aan de voorbe reidingen om dit orgel naar de Zeeuwse hoofdstad te verplaatsen. Engelse des kundigen hebben inmiddels aangebo den het orgel vakkundig te demonteren en netjes in te pakken voor het transport naar Nederland. In ons land is het tech nisch team van de Nederlandse Orgel Federatie in staat van paraatheid ge bracht om het orgel in de concert- en gehoorzaal te kunnen iüstalleren. Hoewel nog niet alle financiële proble men zijn opgelost (de hele operatie, in clusief aankoopkosten vergt ongeveer 100.000,-), heeft de Z.T.O.S. ge meend van het unieke aanbod om het orgel tegen een zeer redelijke prijs te kopen gebruik te moeten maken. De en thousiaste stichtingsvoorzitter Willem Brouwer verklaarde, dat het aangekoch te orgel behoort tot de mooiste exem plaren die ooit zijn gemaakt. Het orgel bestaat uit 900 pijpen, waar van de kleinste de afmeting van een vulpotlood hebben, de grootste pijpen zijn bijna vijf meter lang. Voor deze hele pijpenverzameling., die borg staat voor een prachtige klank, is een ruimte nodig van 11x4x3 meter. De ruimte onder het toneel van de con cert- en gehoorzaal is daartoe nu nog niet helemaal toereikend. Er zullen daar enkele, overigens niet al te zeer ingrij pende bouwkundige voorzieningen moeten worden getroffen, voordat met de installatie van de 900 pijpen en alles wat daarbij hoort, kan worden begon nen. De speeltafel -het zichtbare gedeelte van het orgel (zie foto)- bestaat uit drie kla vieren. In totaal omvat het orgel elf stemmen. Het unieke van deze hele on derneming is, dat zowel in Engeland als in Nederland vrijwel al het werk wordt verricht op vrijwillige basis door thea- "ter-orgel-enthousiasten. Overigens kan de stichting best nog wat hulp gebruiken van enkele technische vakliedeij. Men kan zich melden bij de heer Brouwer, Noordweg 35, 4333 AG Middelburg, telefoon 01180-27684. Dankzij de zeer goede relaties, die de stichtingsvoorzitter zowel in Engeland als in Nederland heeft, hebben enkele zeer bekende organisten al aangeboden een concert te komen geven op het toe komstige Middelburgse Compton thea ter-orgel. Voordat het echter zover is, zal op diverse terreinen nog heel wat werk moeten worden verzet. Op de foto de speeltafel van het aange kochte Compton theater-orgel. MIDDELBURG - Samen met 130 plaatsen in Nederland doet de Middelburgse Volkssterrenwacht Ph. Lansbergen vrijdag 13 en zaterdag 14 maart mee aan de vijfde nationale sterrenkijkdag en bij goed weer worden telescopen buiten opgesteld en indien het wolkendek te dik is, zullen er in het gebouw aan de Heregracht 52 dia's worden vertoond en zal de nieuwsgierige bezoeker kennis kunnen maken met de schat aan informatie die in de bibliotheek van de sterrenwacht is opgeslagen. De nationale sterrenkijkdagen zijn georganiseerd door de overkoepelende organisatie, de stichting 'De Koepel' in samenwerking met de Belgische Vere niging voor Sterrenkunde. Het is voor het vijfde achtereenvolgend jaar dat de ze dagen worden gehouden. Het interessante van deze sterrenkijk dagen is, dat in maart van dit jaar de planeten Jupiter en Saturnus bijzonder goed zichtbaar zijn. 's Avonds komen beide planeten op in het oosten. Ze staan in het sterrenbeeld Maagd. Jupiter is tijdens deze dagen het helderste licht punt aan de hemel, maar ook Saturnus tekent zjch in vergelijking met andere sterren nogal af. Jupiter is de grootste planeet van ons zonnestelsel. Deze planeet staat vijfmaal verder van de zon, dan de Aarde (vijf maal 150 km). De diameter is elfmaal die van onze planeet. Jupiter draait in minder dan tien uur éénmaal om zijn as. Een Jupiterdag duurt negen uur en 51 minuten. Vanwege die snelle omwente ling is de planeet een aanzienlijk afge platte bol. De massa van Jupiter is kolossaal: 318 maal die van de Aarde, en geheel met wolken bedekt. In dat wolkendek ko men lichte zones en donkere banden voor. die parallel aan de evenaar lopen. Met een amateurtelescoop zijn overi gens vier van de zestien bekende namen zichtbaar tijdens de sterrenkijkdagen. In de loop van enkele uren is te zien hoe ze zich verplaatsen. Saturnus staat nog verder van de zon. De afstand is gemiddeld 9.5 astronomi sche eenheden 1 AE komt overeen met afstand aarde-zon 150 km). Een om loop rond de zon van Saturnus duurt ongeveer 29,5 aardse jaren. Saturnus is kleiner dan Jupiter, maar toch nog ruim negenmaal die van de Aarde. Een dag duurt er 10 uur en 40 minuten en evenals Jupiter is deze pla neet flink afgeplat. De planeet valt vooral op door zijn rin- genstelsel. Tijdens de nationale sterren kijkdagen zal er in het gebouw van de Middelburgse Volkssterrenwacht overi gens een diaserie worden getoond over de reis van de Voyager naar deze pla neet. Uiteraard zal er ook naar de zo vaak bezongen en geromantiseerde Maan worden gekeken.

de Faam | 1981 | | pagina 6