BINNENSTAD VUSSINGEN MIST EEN GROTE PUBLIEKSTREKKER Middenstand en gemeentebestuur gaan stad aantrekkelijker maken BIJOU ONDERZOEK LEEFSITUATIE ZEEUWSE BLINDEN EN SLECHTZIENDEN VOORJAAR 1981 HELMO s ACTIE OKE VOORLOPIG OP WALCHEREN NOG GEEN SUCCES MEUBELHUIS"ïVEN KIJKEN? DAAR MOETJE GEWEEST ZIJN. NIEUWE BROEKEN 79.-, 85.- FASHION BIJOU... Cf ft - w s 83e jaargang no. 11 woensdag 11 maart 1981 o.a. khaki en legergroen Grote keuze in: TRUITJES EN T. SHIRTS Alle modekleuren. De leegstand van winkels in de Vlissingse binnenstad neemt ernstige vormen aan. Achttien winkels staan er kaal en ongebruikt bij. Slechts een bordje 'te huur' ofte koop' verraadt dat de bestofte pui in aanmerking kan komen voor succesvollere exploitanten. Wethouder voor detail handel en financiën ing. G.J.A.M. Adan (CDA) noemde de leegstand tijdens een vorige maand gehouden commissievergadering een ernstig teken aan de wand." Wat de Vlissingse bes tuurder nog de meeste zorgen baart, zijn de vijf leegstaande winkels in de St. Jacobsstraat, die velen toch als één van de aantrekkelijkste winkelstraten van Vlissingen aanmerken. Wanhoop verdubbelt echter de krachten. Binnenstadwinkeliers en gemeentebestuur werken er voortva rend aan om de binnenstad qua ambiance aantrekkelijker te maken. Het doel: een publiek strekker te lokken, waardoor het voor ondernemers in de detailhandel interessanter wordt om in de Scheldestad een winkel te openen, maar vooral ook open te houden. Structuurvisie Opknappen Eigen lijst Kritiek Heubling in Montparnasse VREDESGEBEDSDIENST VEERSEMEERRIT MAC SCHELDEGOUWEN Simultaanschaken in de Schakel Speldag voor ouderen Bazaar in Buitenrust Haar tas komt van zacht, soepel, verfijnd. NIEUWE VOORJAARSMODE nu te zien bij TASSEIMZAAK Tijdelijk Markt 39 - Middelburg ROMMELMARKT EN OPEN DAG PROEFPIRAMIDE AKTIE TANKSLAG Nu een dikke prijs voor uw oude olie!! TANKCLEANING SCHIPPERS VELDHOVEN. 04905-1205 of 04905-2218 De Faam tiiüLior/, I LANGE HELFT 61 MIDDELBURG WAARIN OPGENOMEN "GROOT WALCHEREN" IN COMBINATIE MKT l)K VI.ISSINGFR Hl IS-AAN-Hl IS OP GKHKKI. WALCHEREN De Faam en de Vlissinger ma ken deel uit van de Zuidwester combinatie. Huis-aan-huis in Zeeland en WeSt- Brabant, totaal oplage 215335 exem plaren. Wethouder Adan herinnert eraan dat het enige tijd geleden verrichte distribu tie planologische onderzoek van de Vlissingse Ondernemers Centrale uit wees, dat er een ernstig tekort is aan kledingzaken. Over die publiekstrekker zegt Adan daarom: "Ik denk daarbij aan een zaak als C&A. Dat bedrijf zou niet alleen in een Vlissingse behoefte voor zien, maar ook winkelpubliek van elders aantrekken. Daarnaast zal er zich net als elders, in het kielzog van C&A een aan tal winkels in de omgeving van dat be drijf vestigen." Het feit dat Adan C&A zo concreet noemt, zou er op kunnen wijzen dat er al contacten zijn. De Vlissingse wethouder ontkent dat. De bestuurder vindt dat een gemeentebestuur niet op de stoep van een grootwinkelbedrijf moet gaan staan met het verzoek zich in haar plaats te vestigen. "Wat bijvoorbeeld wel mogelijk is, is dat wij aan zo'n bedrijf optimale medewerking verlenen bij het vinden van een geschikt pand. Dat zullen we als de situatie zich voordoet, ongetwijfeld doen", stelt Adan, die wel van mening is dat een gemeentebestuur niet helemaal besluiteloos moet afwachten wat er alle maal komen gaat. In het gemeentebestuur werd de benar de situatie van de winkelleegloop eind verleden week besproken. Dat gebeurde ter voorbereiding op de gemeenteraads vergadering van 27 maart, waar dit pro bleem als agendapunt is opgevoerd. Eén van de belangrijkste conclusies die b en w trokken, was dat er een structuurvisie voor de binnenstad moet komen, waarin allerlei zaken worden geregeld. Adan: "In die structuurvisie moeten we de verschillende nota's die afgelopen jaren geschreven zijn naast en tegenover elkaar leggen. Wellicht komen er dan zaken aan het licht die veranderingen moeten ondergaan. Ik denk daarbij on der meer aan de parkeervoorzieningen. Automobilisten die Vlissingen kennen, hebben, daar nooit last mee. Is er een parkeerprobleem, dan vinden ze altijd nog wel een plaatsje bijvoorbeeld bij het postkantoor. Vreemdelingen kennen deze mógelijkheid vaak niet. Wellicht zou je dat op de een of andere manier duidelijk moeten maken." Grote prioriteit in de plannen van b en w van Vlissingen krijgt de opknapbeurt van het Bellamypark. Adan: "Een fraai park geeft extra impulsen en maakt de stad optisch aantrekkelijker. Bovendien zijn er plannen om de Vissershaven te restaureren. In die haven zouden jach ten gedurende de winterpauze gestald kunnen worden. Een jachthaven die 's zomers actief in gebruik is. zal wellicht op bezwaren bij het loodswezen stuiten. Daartegenover staat dat zo'n jachthaven mensen trekt naar de stad.: Adan ver klapt dat er heel wat liefhebbers zijn, die de Vissershaven als jachthaven, met al les d'r op en d'r aan, zouden willen ex ploiteren. Een ander punt waarmee wethouder Adan en de gemeente Vlissingen zich bezig gaat houden is het winkelgebied Baskensburg. In het voornoemde distri butie planologisch onderzoek kwam na melijk vast te staan dat een winkel als de Miro nauwelijks mensen naar de Vlis singse binnenstad trekt. De afstand is te groot. Dit in tegenstelling tot het Mid delburgse Trefcenter. Adan: "Als we vandaag een beslissing over de vestiging van de Miro op een industrieterrein moesten nemen, zouden we er beslist af wijzend tegenover staan. In het bestem mingsplan is destijds een mogelijkheid open gelaten voor dit soort winkels. He laas loopt het bij sommige winkeliers daar wat uit de hand en proberen ze allerlei foefjes uit te halen om de bepa lingen, dat er geen klein spul verkocht mag worden, te omzeilen. Een winkel in doe-het-zelf spullen, verkocht op gege ven moment rijwielonderdelen. Daar hebben we een stokje voor kunnen ste ken. Voor een andere ondernemer die met allerlei slimmigheidjes te werk gaat, hebben we een advocaat in de arm geno men. Deze onderzoekt momenteel wat wij als gemeente tegen die man kunnen ondernemen." Dat de Vlissingense binnenstad een fa ce-lift moet ondergaan wordt ook door de winkeliers onderkend. Een aantal trok met potlood en papier de stad in. Zij kwamen terug met een lijst waarop 33 punten worden vermeld die voor verbe tering vatbaar zijn. De nodig geachte verbeteringen variëren van overbodige verkeersborden en onbeplante bloem bakken. werk voor de gemeente tot ma tig ingerichte etalages, iets waarvoor de betrokken winkelier de handen uit de mouwen dient te steken. Tijdens een vergadering van de winkeliers, 29 maart in de Nederlandse Middenstands Bank, worden deze punten besproken en kan de lijst nog aangevuld worden. Kernvraag voor de winkeliers is en blijft echter: hoe een klantentrekker in de binnenstad te krijgen. Maar ook vragen zij zich af: wat heeft Vlissingen niet, wat een andere stad wél heeft? De heren P. Bikker en H. Back treden desgevraagd als woordvoerder op voor de initiatiefgroep. Beiden vinden dat de leegstand van winkels niet overtrokken mag worden. Voor een aantal ervan is een rationele verklaring te geven. "Weer andere winkels hebben dat weliswaar minder, maar het beeld in Vlissingen wijkt nauwelijks af van wat er zich in andere plaatsen afspeelt", verklaart fo tograaf Back. Maar waarom maakt men zich dan zo druk? Boekhandelaar Bicker: "We wil len op zijn minst houden wat we hebben. Gezien de slechte economische situatie is menig winkelier al blij als hij de omzet van het jaar daarvoor kan evenaren. Bovendien is het beeld in de binnenstad in deze tijd van het jaar nooit optimaal. In het voorjaar komen er echter weer investeerders." Beide ondernemers klagen niet, maar.willen Vlissingen een zeker win kelniveau geven. "Er spreekt van alles vóór ons. De binnenstad is met de auto goed bereikbaar en dat wordt nog beter als de weg door de Spuikom is aangelegd. Verpaupering? Iets dat door de Vlissingse middenstand en het gemeentebestuur eendr achtig bestreden gaat worden. De gemeente doet er van alles aan om het de winkelier in de binnenstad moge lijk te maken goed te ondernemen'.', meent Bikker. Daartegenover toch kritiek over de wijze waarop de Vlissingse beleidsvoerders met de winkels op Baskensburg omgaan. Back: "Vijf jaar geleden, toen de win keliers er bezwaar tegen maakten dat er zich rondom de Miro méér winkels zouden vestigen, beloofde het gemeen tebestuur de zaak te bevriezen. Er zijn sindsdien winkels bij gekomen die net zo goed in de binnenstad een vestigings plaats hadden kunnen vinden." Back doelt daarmee op de doe-het-zelf zaak, die overigens naar de mening van Adan wel op het industrieterrein een gerecht vaardigde plaats heeft. Gezien de positieve uitwerking van het Trefcenter op de winkelfunctie van de Middelburgse binnenstad zou de Miro eigenlijk naar de stadsrand verplaatst moeten worden. Hoewel toch al moeilijk te realiseren stuit dat op praktische be zwaren. Wethouder Adan: "Een bedrijf als de Miro heeft een enorme parkeer plaats nodig. Dat is niet mogelijk in of aan de rand van Vlissingen. "Een grote kledingtrekker is wat we nodig hebben", benadrukt de wethouder nogmaals. "Ik denk daarbij aan C&A." Op de vraag of het dan wel mogelijk is dat er twee win kelcentra (Middelburg en Vlissingen) vlak bij elkaar en Goes toch ook niet zo ver weg, stelt de wethouder dat beide steden bepaald geen concurrenten hoe ven te zijn. Hij argumenteert en becij fert: "In tegenstelling tot Middelburg heeft Vlissingen uitstekende parkeer plaatsen. Het is dus veel simpeler om in Vlissingen in de buurt van winkels je auto kwijt te raken dan in Middelburg. Bovendien kun je met de volgende cij fers werken. Volgens het distributie pla nologisch onderzoek koopt een groot deel van de Vlissingers in eigen stad. Vlissingen heeft 46.000 inwoners, tegen Middelburg 38.000. Op Walcheren wo nen iets meer dan 100.000 mensen. Stel nu dat er pakweg 5000 Walchenaren Vlissingen bezoeken, dat zit je al op de helft. Daarbij tel ik dan nog niet eens de zomerse toeristen. Kortom er kan in Vlissingen een winkelcentrum ontstaan met bestaansrecht. We moeten wel met elkaar de handen ineen slaan en Vlis singen zo aantrekkelijk maken dat een grote kledingtrekker de stad nieuw leven inblaast. Ik besef dat de economische situatie niet noopt tot overmatig opti misme, maar we moeten niet bij de pakken neerzitten." De heren Back en Bikker onderstrepen die mening van de CDA-politicus volle dig. MIDDELBURG - Zaterdag wordt in Galerie Montparnasse aan de Reiger straat in Middelburg een expositie geo pend van werken van de in 1959 overle den Duitse schilder Carl Heubling. De expositie bevat schilderijen, penteke- van ningen, aquarellen en stillevens bloemen en landschappen. De tentoongestelde werken dateren van 1919 tot 1955. De expositie die om 17.00 uur wordt geopend loopt tot 1 mei van dinsdag tot en met zaterdag van 14-18 uur. MtutatwiTvmK*™- E A. w Dnnkrteir Trtdoon 01170-2161 MIDDELBURG - In de maandelijkse vredesgebedsdienst, zondag 15 maart in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat te Middelburg, wordt voor gegaan door dominee D.W. Dondorp. Na de dienst is er een nabespreking in de consistorie van de kerk. De dienst, die om half acht 's avonds begint, is georganiseerd door het IKV. MIDDELBURG - De motor en autoclub Scheldegouwen opent zaterdag 14 maart het seizoen met de Veersemeerrit. Deze puzzelrit gaat over een afstand van 30 kilometer en is voor auto's, motoren en bromfietsen. De Veersemeerrit wordt dit jaar voor de negentiende maal verreden. .Vanwege de terugloop in belangstelling 'voor deze ritten telt deze niet meer als kampioensrit. wedstrijden die Schelde gouwen overigens helemaal niet meer organiseert. Het bestuur van de auto en motorclub houdt voortaan uitsluitend nog puzzel- en gezelligheidsritten. No viteit is dat er voor de Veersemeerrit ook bromfietsen bij de Middelburgse vere niging mogen inschrijven en er dit jaar ook ritten worden georganiseerd waar fietsers kunnen meedoen. Op Tweede Pinksterdag gebeurt dat voor het eerst, Voor de Veersemeerrit kan vanaf half twee worden ingeschreven in het clubge- ibouw van de voetbalvereniging Middel burg aan de Nadorst. MIDDELBURG - De schaakvereniging Middelburg gaat leden werven. Om daarbij wat reclame voor deze sport te maken, houdt de vereniging zaterdag 14 maart in het gebouw de Schakel aan de Bachtensteene in Middelburg een simul taanseance voor niet clubschakers. Si- multaanaangevers zijn de bekende scha kers van de Zeeuwse hoofdstadclub Pe ter Montê en Cees de Wolf. De partijen beginnen 's middags om twee uur. MIDDELBURG - Op donderdag 12 maart wordt in het dienstencentrum van de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen in de Schuttershofstraat la weer een eet-speldag gehouden. Deze dag begint om 10.00 uur. Na de ontvangst met koffie zal dhr. Sijnke, ge meentearchivaris, aan de hand van film of dia-beelden iets vertellen over het historisch karakter van Middelburg. Na een eenvoudige, maar stevige maal tijd start om 14.00 uur de bingo-middag. De dag vindt plaats in de benedenzaal van het dienstencentrum. Kaarten kunnen uitsluitend van tevoren gekocht worden in het dienstencentrum. MIDDELBURG - In het Jacob Rogge veenhuis 'Buitenrust' aan de Buitenrust straat in de Middelburgse wijk Dauwen- daele wordt woensdag 18 maart een ba zaar gehouden. Tijdens die bazar, die van woensdag middag van twee tot vijf en zeven tot negen uur duurt, worden diverse attrac ties geboden, zoals een rad van avon tuur, oliebollenstand en sjoelen, ledereen is welkom tijdens deze bazaar. MIDDELBURG - Binnenkort wordt in opdracht van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie, een enquête gehouden onder Zeeuwse blinden en zeer slechtzienden. Doel hiervan is het verkrijgen van gegevens over de leefsituatie van deze bevolkings groep. Het gaat daarbij om zaken als wonen, opleiding, arbeid, vrijetijdsbesteding, reizen, dienstverlening, enzovoorts. De kennis over de blinden en ernstig slechtzienden is in Zeeland, gebrekkig evenals overigens in de rest van het land. Voor een goede belangenbehartiging is dit nadelig. Naar vermoedt, zal de en quête wensen en behoeften aan het licht brengen; hiermee kan de begeleiding en hulpverlening beter op de betrokkenen worden afgestemd. Wil het onderzoek slagen, dan moeten zoveel mogelijk Zeeuwse blinden en slechtzienden meedoen. Het onderzoek richt zich zowel op visueel gehandicap ten van 16 jaar en ouder als op ouders van visueel gehandicapte kinderen. Onlangs is een aantal van hen benaderd via de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden, de stichting "Ons Zeeland" en de blindeninsituten. Personen die eigenlijk wel aan deze en quête zouden willen meedoen, maar niet bij die organisaties, bekend zijn, worden zo echter niet bereikt. Degenen die aan hei onderzoek willen meewerken kunnen, zich schriftelijk of telefonisch melden bij dhr. Schouten, Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland, Dam 31, 4333 EH Middelburg (01180-28024). De enquête is anoniem. VLISSINGEN - De coöperatieve vere niging Centraal Wonen in Vlissingen houdt zaterdag 14 maart een rommel markt in de proefpiramide aan de Klei weg in die stad. De opbrengst is bestemd voor een windmolen, die geplaatst gaat worden naast de proefpiramide. Daarmee expe rimenteert de vereniging om energie op te wekken voor het proefcomplex. Be langstellenden hoeven zich overigens niet uitsluiten tot de rommelmarkt te beperken. Vastgeknoopt aan de markt zit namelijk een open dag voor mensen die inlichtingen willen hebben over de experimentele woonvorm en de doel stelling van de vereniging. Werk mee aan een schoon milieu zoals gemeente en provincie. Laat daarom, de resterende olie in uw niet meer gebruikte tank gratis door een gespecialiseerd en erkend bedrijf verwijderen. Bel nu voor een afspraak en vergoe ding, Denk eraan dat de eigenaar van een tank aansprakelijk is voor alle ge volgen die zo'n installatie met zich meebrengt. Daarom kunt u proble men het beste nu voorkomen door zo spoedig mogelijk melding te doen van de (vermoedelijke) aanwe zigheid van een olietank in uw tuin. Tevens het adres voor alle afge werkte olieën van Garages, Sche pen, Industrieën enz... MIDDELBURG - Overal in het land worden momenteel plaatselijke actiecomité's opgericht, die de mensen ertoe moeten bewegen om gezonder te leven. Al meer dan 40 actiegroepen zijn bezig en volgens het landelijke secretariaat in Zeist groeit dit aantal met de dag. Alleen op Walcheren lukt het nog niet zo vlot. Hoofdwijkverpleegkundige B.P. Bruinessen van de Kruisver eniging Walcheren-Oost, die door het landelijke secretariaat is verzocht om op Walcheren deze actie 'Nederland oké' te starten, heeft tot op heden nog niet veel respons gekregen op haar verzoek om medewerking. "Het komt bij ons nog niet zo snel op gang, hoewel ik daarbij moet aantekenen dat we nog niet erg fanatiek aan de bel hebben getrokken", vertelt mevrouw Bruinessen. Mevrouw Bruinessen zegt dat ze, als het eenmaal op gang is gekomen voor 'Nederland Okê' nog wel wat ideeën uit de mouw kan schudden. Als hoofdwijkverpleegkundige heeft ze echter een nogal drukke baan. Ondanks dat stelt ze: "Mochten er zich mensen of groepen melden die vorm of uitwerking aan deze zaak willen geven, dan ben ik bereid alles te bundelen en te coördineren". De stichting 'Nederland Oké' ondersteunt de plaatselijke groepen met ideeën, materialen en een informatie-bulletin. De actiecomité's in andere streken hebben al verschillende vormen gevonden waarmee ze hun boodschap aan de man of vrouw kunnen brengen. Een gezondheidsmarkt, het opzetten van praatgroepen of thema-avonden zijn variaties, waarmee met wisselend succes werd opgetreden. Daarnaast werd ook veelal aansluiting gezocht en gevonden bij acties die reeds aan de gang waren of opstapel stonden. Gedacht werd daarbij aan sportevenementen en jaarlijkse feesten in de gemeente. Over eventuele optredens op Walcheren heeft mevrouw Bruinessen wel wat ideeën. "Ik denk daarbij op duidelijke voorlichting over het ondeskundig gebruik van medicijnen. Vaak kom je tegen dat mensen medicijnen gebruiken zonder dat ze weten wat het nu precies is. Ook acties op scholen; de jeugd is veelal wel te porren voor dit soort dingen. Vergeet echter niet dat dit wat losse gedachtes zijn die zomaar, nadat ze me voor dit werk vroegen, tussen neus en lippen bij me op kwamen. Wat ik wel bijna zeker weet, is dat als de grote landelijke manifestatie in Rotterdam plaatsvindt, wij op Wal cheren ook iets zullen doen". 'Nederland Oké' is overigens een samenwerkingsverband van de Koninklijke Algemene Vereniging Volksbond tegen Drank misbruik, het contactorgaan Landelijke organisaties Van Ziektekostenverzekeraars, de Nationale Kruisverenigingen, De Nederlandse Sportfederatie, de Stichting Volksgezondheid en Roken, het Veiligheidsinstituut, het Voorlichtingsbureau voor Voeding en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond-

de Faam | 1981 | | pagina 1