De tram op Walcheren Cultuur PAAUWE'S WONINGINR. MASSIEVE ANTIEK GRENEN MEUBELEN GOES-YERSEKE j Vanaf 1 juli vergunning nodig voor Zeeuwse wateren ZEELAND IN DE PEN ZEEUWSE STATEN 27 februari SIE.B Onderwijs en cultuur Voor: PAAUWE'S WONINGINR. De Vlissinger - De Faam AANVRAGEN VERGUNNINGEN: DOW CHEMICAL Jazzclub houdt jaarvergadering GEMEENTE MIDDELBURG UITNODIGING De heer dr. D. van Ooijen, Commissaris van de gemeentepolitie Middelburg^ is per 1 maart 1981 benoemd tot directeur van het Studiecentrum voor hogere po- litie-ambtenaren in Warnsveld. Degenen, die afscheid willen nemen van de heer en mevrouw van Ooijen kunnen dat doen tijdens een openbare receptie op donderdag 26 februari a.s. - van 16.30 tot 17.30 uur - in de hal van het Middel burgse stadhuis (ingang Markt). Voor de GROOTSTE SORTERING van KWALITEITSMEUBELEN GOES Zuidvlietstr. 124 Dam 4 v/d Spiegelstr. 92 YERSEKE Paardenmarkt 17 Paardenmarkt ABDIJ PROVINCIALE! INFORMATIERUBRIEK REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING Woensdag 25 februari 1981 IEUWS PROVINCIE ZEELAND, SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01 1 80) 27351 TST 249 De al enige tijd op stapel staande "Verordening duik sport in de provincie Zee land" treedt op 1 juli a.s. in werking. Dat betekent dat vanaf dit tijdstip iedere sportduiker in het bezit moet zijn van een door gedeputeerde staten van Zeeland afgegeven ver gunning om in de Zeeuwse wateren te mogen duiken. Deze vergunningen kunnen worden aangevraagd vanaf 1 maart a.s. Om zo'n vergunning te verkrijgen moet men eerst een aanvraagformulier invullen. Zo'n formulier is te verkrijgen bij: Provincie Zeeland Duiksport Postbus 6001 4330 LA Middelburg. Toegezonden worden dan - uiteraard - het aanvraagformulier èn de verorde ning duiksport, zodat de vergunning houder in spé zich precies op de hoogte kan stellen van de voorwaarden die moeten worden nageleefd. Het formulier moet worden geretour neerd aan hetzelfde adres, voorzien van een geneeskundige verklaring dat de Regels voor sportduiken aanvrager lichamelijk geschikt is de duiksport te beoefenen. Deze verklaring mag niet ouder zijn dan drie maanden. Verder moet een pasfoto van bij 3'/2 cm worden meegestuurd. Alleen perso nen van 1 5 jaar en ouder kunnen een vergunning krijgen. De vergunning is 2 jaar geldig vanaf de datum van afgifte. Het document kost f34,10. Verboden duikgebieden Wie over een vergunning beschikt mag in Zeeland duiken op de plaatsen die daartoe door gedeputeerde staten zijn aangewezen. In beginsel komt het erop neer dat overal mag worden gedoken, behalve*in betonde vaarwateren, in ha vens en sluizen en in aanloopgebieden van havens en sluizen. Verder is een groot stuk Oosterschelde taboe voor de duiksport: de "Kom", waar veel oester- en mosselpercelen liggen. Ook is het verboden te duiken op een afstand van minder dan 25 meter van uitstaand vistuig. Bij de verordening hoort een kaart (bij dit artikel afgedrukt), waarop precies is aangegeven waar wel en niet mag wor den gedoken. Op deze kaart is ook ver meld waar men 's nachts te water mag gaan (dez.g nachtduiklokatie). Natuurbescherming Een van de redenen waarom de duik sportverordening in het leven is geroe-, pen is de bescherming van flora en fau na. Een "natuurbeschermingsartikel" ver biedt nu het uitsteken van planten en wieren, het vervoeren ervan en het no deloos verontrusten, vangen, doden of vervoeren van dieren. In het algemeen, zo stelt de verorde ning, is het verboden schade aan de natuur toe te brengen. Tenslotte zijn in het belang van de vei ligheid voorwaarden opgenomen die betrekking hebben op de uitrusting van de duiker, het geven van onderwater signalen en het duiken vanaf schepen. Bffl "De ouderen onder ons weten het zich nog wel te herinneren. De komst van de tram werd aangeduid door een gefluit dat eerst vaag was maar allengs luider werd. Kwam dan eenmaal, sissend en schuddend als een paardekop de loco motief voorop en zachtwiegend de rij tuigen er achter, de tram aan, wel dan naderde een vervoermiddel dat veel kon vervoeren, de bagage, de fiets en zono dig ook de kinderwagen." Zo beginnen de heren G N. de Jonge en J.P. Wijten- burg hun artikel "Tramwegen in Zee land" in het Zeeuws Tijdschrift 1964. Wie de stoomtram heeft gekend, denkt aan een verleden terug waarin men niet zoveel haast had, aan de schoolreisjes met de tram, aan de gezelligheid van de gesprekken. In het januarinummer 1981 van "De wete", het mededelingenblad van de Heemkundige kring Walcheren, herin nert ing. J A. van de Putte in de rubriek "Uit oude tijden" aan het bestaan van de tram, maar dan speciaal de tram op Walcheren. "De stoomtram stond in het middelpunt van de belangstelling; de vaste passagiers voelden zich één grote familie. De tram hield er echter een on hebbelijke gewoonte op na: hij kon niet nalaten zo nu en dan eens uit de rails te lopen, een en ander tot groot genoegen van de Vlissingse jeugd, die de HBS in Middelburg bezocht!" Van de Putte noemt ook de keerzijde van de medaille: de ongelukken met de tram. In 1903 was er een ongelukkige samenloop van omstandigheden toen bij een hevige storm een boom bij de Langevielebuitenbrug werd ontworteld en juist op een passerénde tram viel. Een wagen werd in elkaar gedrukt en een jeugdige scholier kwam om. Een ongeluk dat beter afliep deed zich in 1 909 voor, toen de tram bij Souburg derailleerde en de locomotief nagenoeg loodrecht in de watergang kwam te staan. Op het nippertje konden de ma chinist en de stoker uit hun benarde po sitie worden bevrijd. Een paar prent briefkaarten herinneren nog aan het on geluk. Bij dit gebruik van prentbriefkaarten staan we even stil. De persfoto bestond toen nog niet en allerlei evenementen en zelfs catastrofen werden op prent briefkaarten afgedrukt Er bestaan tal rijke foto's van de stormvloed van 1 906, dorpelingen in roeibootjes. Op de achterkant van deze kaarten kunnen dan de gezelligste mededelingen over verjaardagen enz. voorkomen. Er werd zelfs een ansichtkaart gedrukt met daarop de veldwachter van Dreischor, die zijn vrouw had vermoord. Ook in 1906 begon de "Stoomtram Walcheren" met een lijn van de Los- kade in Middelburg naar Domburg. Van Schagen schreef aan Viruly (bei den scholier van de Middelburgse HBS): "Dat lamme trammetje, dat ons generatie na generatie opslokte, 's ochtends miserabel vroeg, summier ontbeten, nauwelijks gekleed en ge wassen, en dat dan tóch nog kans zag om je een kwartier te laat op school af te leveren." (Zeeuws Tijdschrift 1964.) Niet iedereen was tevreden over de tram... Het instappen der Passagiers te Koudekerks Het ziet.er niet naar uit dat de vergade ring van provinciale staten a.s. vrijdag een langdurige affaire gaat worden Er staan slechts zes voorstellen op de agenda, waarvan er drie betrekking hebben op het wijzigen van de bégro- ting In deze vergadering wordt ook de ge loofsbrief onderzocht en beslist over de toelating van de heer W.P Rentier (SGP) te Middelburg tot de Zeeuwse staten. Hij is de opvolger van de heer G van den Berg. Onder de mededelingen staat een stuk waarin gs uiteen zetten hoe zij willen komen tot een prioriteitsstelling in het provinciale beleid, m a.w. het aangeven van een zekere volgorde van belangrijk heid van de zaken waar de provincie zich mee bezig houdt. Gs zeggen overigens dat dit niet een voudig is, omdat allerlei zaken zich met onderling laten vergelijken en afwegen Bovendien is er nog geen algemeen geaccepteerde methode om het pro bleem te lijf te gaan Niettemin presen teren gs een voor het provinciale beleid ontworpen methode. Er zal wor den gewerkt in drie fasen. Eerst wordt geïnventariseerd (ook wat eventuele nieuwe taken zijn). Daarna volgt een beoordeling van deze belissingspak- ketten" en vervolgens worden de taken gerangschikt naar belangrijkheid Vervolgens stellen gs de staten voor in te stemmen met het Proefproject voortgezet onderwijs" in Zeeland. Dit project houdt verband met de proble matiek die zich zal gaan openbaren bij het voortgezet onderwijs, als daar over enkele jaren ook het aantal leerlingen zal gaan dalen. Tenslotte stellen gs voor'een subsidie van maximaal ƒ1.000,— beschikbaar te stellen ter dekking van het tekort van een op 1 5 januari j.l. in Goes gehouden congres ovei energiebesparing De statenvergadering begint om 10.00 uur. Plaats: Abdij 11, Middel burg; voor ieder toegankelijk. De Nederlandse Provincie Zeeland en de Belgische Provincies Oost-Vfaande- ren en West-Vlaanderen, stellen vast dat hun cultureel beleid in menig opzicht onderling vergelijkbaar is en het cultu reel leven gemeenschappelijke karak tertrekken vertoont en daarom voor uit wisseling in aanmerking komt." Zo luidt de intentieverklaring die ten grondslag ligt aan de verordening cul turele uitwisseling tussen de eerderge noemde provincies Het is de bedoeling dat deze verordening gelijke rechten en plichten tussen de Vlaanderens en Zee land schept bij het uitwisselen van- cul turele activiteiten. Een speciale com missie zal hierover gaan adviseren. De culturele activiteiten - zo schildert de inleiding tot de verordening - moeten betrekking hebben op de bescherming en de luister van de taal; de schone kunsten; het cultureel patrimonium, de musea en de andere maatschappelijk- culturele instellingen, de bibliotheken, discotheken en soortgelijke diensten; de permanente opvoeding en de culturele animatie of de vrijetijdsbesteding. Als het gaat om een uitwisseling tus sen drie provincies, dan betaalt Zee land 2/8 van de kosten; als er twee provincies bij betrokken zijn dan wordt de bijdrage een derde. De staten behandelen de verordening in hun vergadering van 27 maart. Hl Vrijdag 6 maart om 14.00 uur verga dert de statencommissie voor onderwijs en cultuur. Op de agenda staat een aantal staten- voorstellen, te behandelen in de verga dering van 27 maart Het gaat om: een subsidie aan de mo- numentenwacht Zeeland; subsidie ten behoeve van voorlichting en werving van cursisten voor de deeltijd-lerare nopleiding Zeeland; het vaststellen van de verordening culturele uitwisseling tussen Zeeland en de Belgische provin cies Oost- en West-Vlaanderen; de planprocedure verordening welzijns planning en het vaststellen van de reik wijdte en inventarisatie van de provin ciale welzijnsplanning. De vergadering is openbaar. Er is een half uur spreekrecht voor het publiek. Adres Provinciale griffie, Sint Pieter straat 42, Middelburg. f PPOVItMCIE ZEELAND P.Z.E.M. GEDEPUTEERDE STA TEN VA N ZEE LA ND maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne hel volgende bekend: AANVRAGEN: I. Dow Chemical (Nederland) B.V, teTerneuzen heeftop 16 januari 1981 bij hen aangevraagd: een hinderwetvergunning en een vergunning ingevolge de wet inzake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden van haar chemisch/petrochemisch complex: - door het uitbreiden van de ethylbenzeen/styreen 1 2 fabriek met een kleine test/beproevingsinstallatie ("Pilot Plant") voor het dehydrogeneren van ethylbenzeen. De inrichting is gelegen aan de Herbert H. Dowweg gemeente Terneuzen (sektie A. nö. 535). II. De N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij te Middelburg heeft op 14 januari 1981 bij hen aangevraagd: een hinderwetvergunning voor het uitbreiden en wijzigen van haar zeewa- terontziltingsinstallatie annex elektrische centrale: - met een zoutzuurdoseerinstallatie, enkele werkplaatsen en opslagruimten. De inrichting is gelegen aan de Nieuw Neuzenweg 5, te Hoek (gemeente Terneuzen. sektie Hoek/A. no. 374). TER INZAGE: De aanvragen met bijlagen en de ontwerpvergunningen met betrekking tot de aanvragen onder I (waarin: voorschriften tot het voorkomen van gevaar, schade of hinder voor de omgeving, respectievelijk ter voorkoming of beperking van luchtverontreiniging) liggen voor een ieder ter inzage van 26 februari tot 26 maart 1981. en wel op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Terneuzen op werkdagen van 9-12 en van 13.30-16.30 en iedere donderdagavond van 19-22 uur. - in de provinciale bibliotheek. Abdij 9. Middelburg, op werkdagen 9-21 uur en - in de openbare bibliotheek, Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bi bliotheek. Oostkant 1, Terneuzen op maandag 14-20. dinsdag l/m donderdag 10-12 en 14-16 en vrijdag 14-20 uur. - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8. Middel burg, op werkdagen 9-12 en 14-16 uur; en na deze datum tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen op de aanvraag, op werkdagen van 14-16 uur. BEZWAREN: Een ieder kan een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel hel geven van de aangevraagde beschikkingen als tegen de ontwerpbeschikkingen (be trekking hebbend op 1) bij gedeputeerde staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, en wel tot 26 maart 1981. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Mondelinge bezwaren kunnen worden ingebracht tijdens openbare zittingen op 17 maart 1981 om 10.15 uur in het gemeentehuis van Terneuzen. kamer 406. Hierbij wordt gelegenheid gegeven over zowel de aanvragen als de ontwerp-be- schikkingen van gedachten te wisselen. Middelburg. 26 februari 1981. MIDDELBURG - De oude stijl jazzclub Scaldis Swing Society houdt vanavond, woensdag, de jaarlijkse ledenvergadering in één van de zalen van de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Naast de verslagen van secretaris en penning meester wordt ook een bestuursverkie zing gehouden, waarbij waarbij de leden een nieuwe voorzitter moeten kiezen. Tom Moermond is om gezondheidsre denen tussentijds afgetreden, terwijl vi- ce-voorzitter Frans le Maire zich nief meer herkiesbaar •De vergadering begint om acht tiur.

de Faam | 1981 | | pagina 11