ABDIJ IEÜWS Hoofdplaat Plan voortgezet onderwijs nodig Idlofl m n rtbpfcfioo? wel hoop fèlix Weikoop heeft ook voor uw auto de ruimte ZEELAND IN DE PEN IN BEROEP Het meest perfekte bed al gezien? Aantal leerlingen zal met 30% verminderen er bestaat een bed voor elke rug die gezond wil blijven of wil worden: Adverteren is bekend blijven De Vlissinger - De Faam Woensdag 4 februari 1981 De daling van het aantal leerlingen bij het kleuter- en lager onderwijs zal ook ge volgen hebben voor het voortgezet onderwijs. Verwacht wordt dat de ko mende tien jaar het aantal leerlingen gemiddeld over het hele land met ongeveer 30% zal dalen. Nieuwe maatschappelijke behoeften Eerste fase COM M I SSIKS Onderwijs en cultuur Provinciale onderwijsraad Economische zaken Bestuurlijke organisatie AANVRAAG VERGUNNING N.S.M. SLUISKIL VOOR VERLENGING VERLAADPLAATS JUWELIER 't Gouddoppertje-Witsel DE JUWELIER WAAR OOK U SLAAGT VOOR BRILJANTEN SIERADEN bij pot in axel leverbaar in elke gewenste maat in elk gewenst ledikant. tel 01155-2010 toestel 36 L&mr, 6 L@ #0 Kenner hondediner Felix vlees- en visbrokjes Kenner trosgierst .vrienden dieookop Kenner kanarie zangzaad Kenner parkietenzaad Weikoop aktieprijs Kenner tropisch zaad Weikoop aktieprijs w% Weikoop kleurwedstrijd MIDDELBURG, Kleverkerkseweg 53a, tel. 37400 4 PROVINCIALE INFORMATIERUBRIEK REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND, SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01 1 80) 27351 TST 24$ De provincie Zeeland en het ministerie van onderwijs en wetenschappen heb ben de handen ineen geslagen om te komen tot een zogenaamd proefproject waarbij de onderwijsinstellingen zelf in de gelegenheid zijn om oplossingen voor de komende problemen aan te dragen. Het komt erop neer dat geza menlijk de niet eenvoudige opgave wordt aangepakt" "Hoe is, rekening houdend met wen selijk geachte onderwijsontwikkelin gen, in te spelen op de daling van het aantal leerlingen in de jaren '80?" Gedeputeerde staten hebben de bestu ren, directies en het personeel van de scholen voor lager beroepsonderwijs, havo, mavo en vwo in Zeeland gevraagd met delegaties deel te nemen aan een aantal introductiebijeenkomsten die de ze maand zullen worden gehouden. Daar komt o.a. een plan aan de orde dat in hoofdzaak aangeeft hoe met het proefproject zou kunnen worden be gonnen. Eind vorig jaar is dit plan al besproken in de provinciale onderwijs raad. Die ging er mee akkoord, maar wees er wel op dat de uitvoering ervan de nodige behoedzaamheid van de pro vincie zal vergen. Gs zeggen zich hiervan bewust te zijn maar te kiezen voor het samen met de onderwijsinstellingen zoeken naar op lossingen boven lijdzaam afwachten tot de problemen zich aandienen. Het is de bedoeling dat er per regio be geleidingsgroepen worden ingesteld. Elke onderwijsinstelling kan daarvoor twee leden leveren (een namens het bestuur en een namens het personeel). Het is de bedoeling dat het proefproject leidt tot de samenstelling van vijf regio nale ontwikkelingsplannen voor het voortgezet onderwijs in Zeeland, name lijk voor: Walcheren; de Bevelanden; Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint- Philipsland; West Zeeuwsch-Vlaande- ren en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Voordat het zover is zal er nog veel werk moeten worden gedaan: inventariseren van doelstellingen en problemen, het verzamelen van gegevens over de be volkingsontwikkeling, toekomstver wachtingen over leerling-aantallen, toe stand van schoolgebouwen, over de si tuatie op de arbeidsmarkt etc. etc. Het proefproject wordt niet alleen op touw gezet om te kijken wat er kan wor den gedaan aan het probleem van min der leerlingen. In het plan dat gs hebben gepubliceerd wordt duidelijk gemaakt dat er meer aan de hand is. Zo is er op het ogenblik een ontwikkeling aan de gang naar meer samenwerking tussen lager beroepsonderwijs en algemeen voortgezet onderwijs. Verder komt het huidige onderwijs-stel- sel onvoldoende tegemoet aan nieuwe maatschappelijke behoeften, die vaak vragen om meer uitstel van de definitie ve schoolkeuze. Een van de belangrijkste problemen bij de onderwijsvernieuwing zal het toe komstige aantal en soort scholen voor voortgezet onderwijs zijn. Om te beginnen zal het project gericht zijn op de eerste fase van het voortgezet onderwijs, omdat de problemen zich hier het eerst zullen aandienen. Bijzon dere aandacht zal worden besteed aan de samenwerking binnen het lager technisch onderwijs en lager huishoud en nijverheidsonderwijs. Gedeputeerde staten stellen provin ciale staten voor om in te stemmen met het proefproject. De kosten (ƒ240.000,worden betaald door het ministerie van onderwijs en we tenschappen. De staten behandelen het voorstel op 27 februari. Dichters hebben het boerenleven beju beld. Er was niemand zo vrij als een boer op zijn eigen land, met het goudgele koren en zingende vogels. Over landarbeiders werd niet gespro ken, over de meiden evenmin. Frans Buysse heeft in de "Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuwsch- Vlaanderen" (1980) geschreven over boeren en landarbeiders in de Hoofd plaatpolder, van het ontstaan in 1778 tot aan 1850. Het is een interessante studie met veel concrete gegevens. Er blijft niet zoveel over van de romantiek van het boerenleven. Het was een hard leven en zeker voor de boerenknechts een karig bestaan. Buysse schetst eerst het ontstaan van de Hoofdplaatpolder. Vroeger was het een plaat, Hoog-plaat of Hogeplaat genaamd. Er hadden zich in de 16e en 17e eeuw schorren ont wikkeld waarop schapen konden gra zen. Bij hoge vloed trok men zich terug op stellen, vluchtbergen. Op de stellen werd een onderkomen voor de herders gebouwd, ook wel stellenaars ge noemd. De naam Verstelle is er van af komstig: Van der stelle. Voordat de polder werd bedijkt is er sprake geweest van grensgeschillen, die uit rechtshistorisch oogpunt van belang zijn. Er werd een gebied afge bakend dat tot het gebied van de Sta ten Generaal behoorde: Partage Ge neraliteit. Het andere deel heette Partage Zeeland en viel onder de au toriteit van de Staten van Zeeland. De Hoofdplaatpolder werd bedijkt tij dens een bloeiperiode van de land bouw. De Partage Zeeland werd ver deeld in veertien kavels van elk onge veer 1 1 5 gemet; twaalf landeigenaren waren hervormd en twee rooms-katho- liek. In de Partage Generaliteit waren vijf hervormde en vijf rooms-katholieke eigenaren. Er woonde maar één eige naar in de polder zelf. De meesten wa ren Belgen. Bij de grondverkoop gold de verplichting binnen drie jaar schuren en woonhuizen te bouwe.fi die grote on derlinge overeenkomst-vertoonden. Op wens van de Staten van Zeeland werd 21 gemet gereserveerd voor de stich ting van een dorp. Al spoedig kwam er een steenbakkerij en werden er huizen gebouwd. In de polder zelf verrezen landarbeidershuisjes op kruisingen van wegen nabij de hofsteden. De boeren zelf kwamen hoofdzakelijk uit West Zeeuwsch-Vlaanderen. In het be gin pachtten ze bijna alle grond van no tabelen van de "overkant" (ten noorden van de Schelde), uit het noorden van België of uit Z.-Vlaanderen zelf. De Hoofdplaatpolder heeft het soms zwaar te verduren gehad bij aanvallen van de zee. Na de bedijking in 1 778 moest al snel een inlaagdijk worden aangelegd. In 1 795 kwam er een twee de inlaag; 196 gemeten gingen verlo ren. Het dorp Hoofdplaat groeide snel: van 350 inwoners in 1 795 tot 890 in 1 804. Er waren toen ook Belgische eigenaren komen wonen. Kort na de inval van de Fransen in 1795 kregen de zich in aantal uitbreidende katholieken hun kerkschuur. (In 1784 was er al een hervormde kerk ge bouwd). De Franse tijd bracht grote verande ringen, die zich voortzetten in de eer ste helft van de vorige eeuw. De pa triarchale houding van de boer ver minderde, maar de positie van de ar beider bleef dezelfde. De katholieke boeren kregen de overhand in be stuursfuncties. De AROB-commissie uit gedeputeerde staten komt 17 februari om 9.30 uur bijeen om een bezwaar van mr. H.A.R. de Mul uit Oostburg te behandelen, die optreedt namens de heer J.J. Provoost uit Nieuwvliet. Gs hebben de heer Pro voost een vergunning geweigerd voor het plaatsen van een bord met het op schrift "aardappelen, groenten en fruit" aan de voorgevel van zijn schuur. De tweede kamer uit gedeputeerde sta ten houdt eveneens op 1 7 februari zit ting, Aan de orde komen vier beroepen op grond van de algemene bijstands wet. De tijdstippen zijn 10.00 uur, 1 0.30 uur, 1 1.00 uur en 1 1.30 uur en het gaat om beslissingen van respectie velijk de gemeenten Middelburg, Ter- neuzen, Hulst en Oostburg. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Veel aandacht voor onderwijs bij com missievergaderingen Limietpalen tussen Zeeland en generaliteitslanden ca. 1 785 De commissie voor onderwijs en cultuur vergadert vrijdag 6 februari om 14.00 uur. Er wordt gesproken over het proef project voortgezet onderwijs in Zeeland. De provinciale onderwijsraad Zeeland komt woensdag 1 1 februari om 14.30 uur bijeen. Aan de orde komen o.a. een notitie over psychologische hulp in het basisonderwijs en de stand van zaken van het proefproject voortgezet onder wijs Zeeland. 1 6 februari om 1 6.30 uur vergadert de commissie voor economische zaken De agendapunten zullen volgende week gepubliceerd worden. Tot slot de vergadering van de commis sie voor de bestuurlijke organisatie. De ze wordt gehouden op 1 8 februari om 16.00 uur. Gesproken wordt over de samenvoeging van de waterschappen Axeler Ambacht en dé Verenigde Braakmanpolders. Alle vergaderingen zijn openbaar en be ginnen, m.u.v. de vergadering van de provinciale onderwijsraad Zeeland, met een half uur spreekrecht voor het pu bliek. Plaats van handeling is het pro vinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Mid- PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend: De Nederlandse Stikstof Maatschappij N.V. te Sluiskil heeft op 3 september 1980 bij hen een hinderwetvergunning aangevraagd voor: Het uitbreiden en wijzigen van een inrichting tot fabrikage van kunstmeststoffen door het: - verlengen van de verlaadplaats aan de kade van N.S.M., langs het kanaal Gent-Terneuzen (kadastraal bekend gemeente Terneuzen sektie P, no's 1141, 1159, 1329. 1332. 1530, 1531). Voor een ieder liggen de volgende stukken ter inzage: - de ontwerp-beschikking tot het verlenen van de gevraagde vergunning (waarin een aantal voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omge ving te voorkomen). - de aanvraag en bijlagen. Van 4 februari tot 18 februari 1981, en na deze datum tot het einde van de termijn, waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking en wel op de volgende plaatsen en tijden; - in de gemeentehuizen van Terneuzen, op werkdagen 9-12 en 14-16 en iedere donderdagavond 19-22, en van Sas van Gent, op werkdagen 9-12 en 14-16uur - in de provinciale bibliotheek, Abdij 9, Middelburg, op werkdagen 9-21 uur - in de openbare bibliotheek, Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bibliotheek, Oostkant 1, Terneuzen, op maandag 14-20, dinsdag t/m don derdag 10-12 en 14-16 en vrijdag 14-20 uur. - op bureau milieuzaken provinciale griffie, Bellinkstraat 6-8, Middelburg, op werkdagen 9-12 en 14-16 uur. Bezwaren: De aanvrager, degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag, en een ieder, die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen de ontwerp beschikking bij gedeputeerde staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42. 4331 EW Middelburg, en wel tot 18 februari 1981 (men kan verzoeken zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken). Middelburg, 4 februari 1981. Walstraatpromenade 88 GOES Tl Vlissingen TERNEUZEN tel. 01184-16400 VLISSINGEN Elke vrijdagavond koopavond van 19.00-21.00 uur. Lattoflex maakt het meest perfekte bed, waarop u niet alleen geestelijk maar ook lichamelijk volmaakt tot rust komt. De vering bestaande uit 22 buigzame latten, met in stelbare veerkracht, zorgt er voor dat uw lichaam inde juiste stand ligt: uw wervelkolom in een rechte lijn. De welving van uw lichaam op elk punt en in elke holte opti maal gesteund. Het hoofdeinde van een Lattoflex bed is in hoogte verstelbaar, met behoud van een korrekte lighou- ding. In relaxstand brengt een Lattoflex bed de voeten op harthoogte, hetgeen de bloedcirculatie bevordert. U hoeft geen rugklachten te hebben om beter te slapen op een Lattoflex bed. Het helpt rugklachten voorkómen. Het volmaak te slapen voor intensief levende mensen, die dat nog lang willen volhouden. Het Lattoflex bedsysteem is inpasbaar in elke be staande slaapkamer, in elke stijl. Wij laten u graag zien hoe goed èn hoe mooi Lattoflex bedden zijn. vraagt schriftelijk of telefonisch de interessante lattoflex-folder, welke wij u gratis toezenden, raadpleeg hem, of breng een bezoekje aan onze zaak waar deskundige mensen u alles over slapen vertel len. (pot sinds 1909). openingstijden: maandag 13.00 tot 18.00; dinsdag tot vrijdag 9.00 tot 18.00 uur; zater dag 9.30 «ot 18.00 uur; vrijdagavond koopavond van 18.00 tot 21.00 uur. pot Vcbrt* Vteeibfokjes Complete warme maaltijd voor alle honden die van variatie houden bij hun dagelijks menu. Verras ze eens. Nu extra voordelig. 1,5 kg. Normale prijs 4.45 Weikoop knalprijs JJ5 3 kg. Normale prijs 8.50 Weikoop knalprijs A* 15 kg. Normale prijs 34.25 Complete maaltijd voor elke poes. Knapperige brokjes, 300 gram vlees- of visbrokjes. Normale prijs 1.79 Weikoop knalprijs 200 gram gedroogde trosgierst voor volière of kooi. Vogels pikken zelf hun zaden. Weikoop 029 knalprijs voor dieren Speciaal voor zangkanaries, samenstelling 62% granen, 35% zaden. 5 kg verpakking. Weikoop aktieprijs Q£5 5 kg verpakking vóór kleine en middelgrote parkieten. 5 kg verpakking, samengesteld uit de allerbeste granen. Haal nu bij Weikoop de fantas tische kleurplaat en doe mee met de "Weikoop kleurwedstrijd". Maak de mooiste kleurplaat van je leven. Voor de 10 mooiste kleurplaten is er een prijs in iedere Weikoop winkel. Ga naar de Weikoop winkel en haalzo'n kleurplaat. Voor iedere kleur-enthousiast die z'n kleur plaat op tijd inlevert is er natuurlijk een aardige attentie. Let op je kunt alleen meedoen wanneer je 10 jaar bent of jonger. alles voor tuin, dier, hobby en doe-het-zelver '.«iW-XV.I.'.H.Wv.v.:-!

de Faam | 1981 | | pagina 11