TOT A ALWEIG EREN DUBBEL OP: KORTINGEN VAN 20-30% 40-50% 30-40-50% BIJOU OPBOUWWERK MIDDELBURG GAAT DOOR DIEP DAL OPRUIMING HELMO BALANSOPRUIMING VERBOUWINGSOPRUIMING TASSENZAAK 25.- 15.- 25.-, 39. FASHION SPECIALE K0FFERWEEK GERUITE BROEKEN FLANNEL BROEKEN wijd model blauw en d. rood59. LOIS OVERHEMDEN 39. TRUIEN EN PULLOVERS 18 maanden cel uit overtuiging Dienstweigeren is al zo oud als er legers bestaan. Dat gebeurt overigens nog om de meest uiteenlopende redenen. Sommige van die redenen zijn inmiddels door de wet erkend; etische en godsdienstige bijvoorbeeld, geven weigeraars het recht om wapentuig te weigeren. Daartegenover staat voor hen vervangende dienst, zoals werken in bibliotheken of'bijvoorbeeld psychiatrische inrichtingen. Op die manier - zo stelt de wet -maken de jongeren zich toch nog dienstbaar aan de maatschappij. Deze wet Gewetensbezwaren bestaat in Nederland al sinds 1923, en heette toen Dienstweigeraarswet. Daarna is de wet voortdurend aangepast en uitgebreid. Niettemin zijn er mensen die geen gebruik wensen te maken van de wet Gewetensbezwaren. Hun protest tegen de militaire dienst en het militarisme in het bijzonder, gaat veelal gepaard met demonstratieve acties, die variëren van wapens weigeren op de kazerne tot geen gehoor geven aan de oproep om zich in een kazerne te melden. Zij noemen zich totaalweigeraars. Angst Kaarten spreekbeurt Joop den Uyl Westkapelle L.Delft 44/Segeerstraat 4a, Middelburg De zaak op de hoek Ook: Markt 39 LAATSTE WEEK LANGE DELFT Volgende week verhuizen we tijdelijk. 'Onkruit' VERKOOP PARTIJ Fliiftiilii Echtpaar Van der Hiele-Kallemein zestig jaar getrouwd "De overtuiging dat het opbouwwerk in de Middelburgse samenleving onmiskenbaar een funktie heeft te vervullen en het belang dat diverse bevolkingsgroepen hechten aan het op bouwwerk, doet ons met vertrouwen de toekomst tegemoet zien". Een citaat uit het in september '79 verschenen beleidswerkplan 1979/1980 van de Stichting Opbouwwerk te Middelburg. Nu - anderhalf jaar later - lijkt dat vertrouwen in de toekomst ernstig geschaad. De Stichting Op bouwwerk Middelburg beraadt zich momenteel of zij haar werk wel kan voortzetten. Reden daarvoor is dat de gemeenteraad verleden week in een lang en onduidelijk debat heeft besloten om het opbouwwerk geen extra subsidie te verlenen. Subsidie die volgens het opbouwwerk nodig is, om activiteiten met groepen uit de Middelburgse samenleving op te zetten of verder uit te bouwen. Enkele dagen na het besluit van de gemeenteraad verzucht voorzitter Cees Meijler: "Een opbouwwerker en zijn sekretaresse kunnen betaald worden, evenals de huur; het bestuur kan functioneren, maar aktiviteiten: vergeet dat maar". Taak Gemeente Geen commentaar. In beroep 6T MIDDELBURG 83e jaargang no. ij woensdag 28 januari 1 981 Fa am WAARIN OPGENOMEN "GROOT WALCHEREN" IN COMBINATIE MET DE VLISSINGER HUIS'-AAN-Hl IS OP GEHEEL W ALCHEREN De Faam en de Vlissinger ma- ken deel uit van de Zuidwester combinatie. Huis-aan-huis in Zeeland en West- Brabant, totaal oplage 215.335 exem plaren. Op dit moment is er in Middelburg een 22-jarige Zeeuws-Vlaming als totaalwei geraar 'onder gedoken'. Begin januari moest hij zich melden in de kazerne van Oirschot. Zijn naam is Jan R. Zijn achternaam niet voluit, want daarmee krijgt zijn familie alleen maar last,ve ronderstelt hij. Jan R. studeerde verleden jaar af aan de Rijkspedagogische acade mie in Middelburg. Hij woont thans op een onbekend adres. Totaalweigeraar Jan:"Ik noem dit on derduiken omdat ik me voor de justitie verborgen houd. Ik laat me niet zomaar pakken. Dat doen we met zo'n man of tien na een georganiseerde actie ergens in Nederland". Hoe of welke actie, weet de Middelburgse totaalweigeraar nog niet. "Dat hangt af van het moment. Dat gebeurt over enige tijd. Wanneer, dat moet een verrassing blijven". In de antimilitaristische groep 'Onkruit' vinden de totaalweigeraars elkaar en via deze organisatie worden de verschillende acties voorbereid en gevoerd. Jan riskeert met dit totaalweigeren een gevangenisstraf van maar liefst 18 maanden. Samen met moordenaars en dieven moet hij zijn straf uitzitten in een gewone gevangenis. "Ik word ontzettend bang als ik eraan denk wat me nog allemaal te wachten staat. Wat moet je niet voor vreselijks uithalen om door de rechter tot ander half jaar vrijheidsstraf veroordeeld te worden. In feite heb ik niets gedaan dat slecht is. Ik weiger stomweg om met een leugen misbruik van de wet te maken". Totaalweigeren is dus in feite een poli tieke daad? De 22 jarige onderwijzer: "Dat klopt. Ik vind totaalweigeren zelfs sterker dan gebruik maken van de wet. Wij stellen namelijk op deze manier het absurde van ons staatsbestel aan de kaak. waar de wapenindustrie hand in hand met de staat een enorme hoeveel heid macht heeft ontwikkeld. We beoogen met onze actie dit absurde sys teem bloot te leggen". Jan vertelt niet per definitie tegen ge weld te zijn. "Ik kan me best voorstellen dat ik op gegeven moment wil vechten WESTKAPELLE - Op uitnodiging van de afdeling Westkapelle van de Partij van de Arbeid komt PvdA-'kopstuk' Joop den Uyl maandag 12 februari spreken in zaal Noordzeegalm in Westkapelle. De Tweede Kamerfractievoorzitter wordt ingeleid door PvdA-gedeputeerde Wim Don. Kaarten voor dit gebeuren kunnen don derdag 5 februari tussen 19.00 en 20.00 uur afgehaald worden aan de zaal. Er wordt slechts één kaart per persoon verstrekt. De spreekbeurt van de oppo sitieleider in de Tweede Kamer begint 12 februari om 20.15 uur. De bijeen komst is om 19.30 uur. ar dieptepunt in kofferprijzen, kortingen van voor het geval we bedreigd worden. Ik denk daarbij aan de tijd dat velen naar Spanje togen om tegen het oprukkend fascisme te strijden. Ook ten tijde van de bedreiging door Duitsland, vóór 1940 waren er weinig dienstweigeraars. Met deze denkwijze zou ik dus stomweg lie gen als ik een beroep deed op de wet Gewetensbezwaren, waar je moet getui gen een tegenstander van iedere vorm van geweld te zijn". De groep 'Onkruit', die is voortgekomen uit de Vereniging Dienstweigeraars, en bestaat uit antimilitaristen heeft de af gelopen tijd een wat negatieve bijsmaak gekregen. Felle aanhangers van het le ger vergeleken 'Onkruit' zelfs met de Rote Armee Fraction, een tot terroristen uitgegroeide antimilitaristische groepe ring in Duitsland. Jan R. daarover:"Die vergelijking gaat helemaal niet op. Vóór alles is 'Onkruit' geweldloos. Men geeft brochures uit en naast militairen infor meert 'Onkruit' scholieren in het voort gezet onderwijs. Met name probeert de beweging de relatie tussen het militaris tisch apparaat en de industrie duidelijk te maken". De 'Onkruit'-acties, zo wordt wel eens beweerd, spelen de eventuele vijand in de kaart. Jan glimlacht om die bewering. "Men vergeet blijkbaar wie destijds, tij dens het oprukkende fascisme de vijand was. Er is toch nu bewezen dat de grote industriën de Duitse oorlog hebben be taald". Het inzicht om totaal dienst te weigeren heeft Jan nog niet zo lang. In 1978 liet hij zich gewoon keuren en vroeg uitstel vanwege zijn studie voor onderwijzer. "Dat besef groeide langzaam. Het is toch idioot dat als je 18 jaar bent en onmiddellijk moet opdraven om het land te dienen; ik vraag me dan af welk land, want landen zijn kunstmatig ge maakt en worden kunstmatig in stand gehouden" Ondanks de opvatting dat er een derde wereldoorlog dreigt weigert Jan om sol daat te worden. Hij neemt daarvoor 18 maanden gevangenisstraf op de koop toe; plus het verwijt van het grootste MIDDEL BURG - Directeur H. Koch i van de Zeeuwse Culturele Raad opent woensdag 28 januari (woensdag) in de Vleeshal in Middelburg de expositie Pe ter Stuyvesant Grafiekcollectie. Getoond wordt werk van Adami, Ale- chenski, Bai, Boezem. Bogart, Corneille, Van Elk, Folon, Franse, Henneman, Kitai, Lataster, Lucassen, Mayer, Mo- rellet, Raveel, Spermon, Struycken, Til- son en Westerik. De tentoonstelling duurt tot 22 februari. De Vleeshal is geopend dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en 's zondags van 14.00 tot 17.00 uur. Persen, Oosterse tapijten en Berbers Thans is er in Vlissingen een uit stekende gelegenheid om aan al uw wensen tegemoet te komen. Tapijtverkoop Nederland biedt u een enorme keuze in Oosterse tapijten, welke thans tegen zeer verlaagde prijzen aan de consu ment worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen is alles van uitstekende kwaliteit en met volledige garantie echt heid. Hier enkele prijzen en voorbeel den: origineel handgeknoopte Oosterse tapijten. Hamadan 200x300 ƒ480 Berber 170x240 3 kg wol per m2 ƒ490.- 200x300 ƒ720 - Deze sublieme verkoop partij vindt plaats uitsluitend: donder dag 29 januari 14-21.00 u., hotel Britannia. TAPIJT VERKOOP NEDERLAND Kantoor Oss, tel. 04120-22006. deel van de burgerij dat hij zijn land niet wil dienen. Een martelaar voelt hij zich echter allerminst. "Ik sta achter mijn besluit en blijf daar ook achter staan. Ondanks de angst en de twijfel over hetgeen me te wachten staat. Bedenk wel dat ik na de arrestatie eerst naar een militair strafkamp (Nieuwersluis) word gestuurd. Daar wacht me een week cel van de afmeting drie bij anderhalve meter en een ven stertje van 30 centimeter. Daarna ga ik naar een andere strafgevangenis. Geen prettige vooruitzichten, maar wil je daadwerkelijk de enorme manipulaties van de wapenfabrikanten en de staten tegengaan, dan moetje niet wachten tot er op hoog niveau tussen de grootmach ten beslissingen worden genomen. Van wege de enorme winsten die de fabri kanten maken, valt niet anders te ver wachten dat die beslissin gen uitsluitend in het nadeel van de mensen uitvallen". Veilingvers Voorjaars Voordeel NARCISSEN BLOESEMTAKKEN v.a. ƒ3.95 NESTVAREN ƒ4.95 AZALEA vol knop ƒ6.95 ƒ2.45 Kom naar de "Mini Keukenhof" bij FLOR ADO Veilingvers Bloemgoed Voor: Lange Kerkstraat 8, Goes Lange Delft 99, Middelburg Walstraat 90, Vlissingen VLISSINGEN - Dinsdag 3 februari is het precies zestig jaar geleden dat de heer L van der Hiele uit Nisse in het huwelijk trad met mejuffrouw M.J. Kallemcin uit Wolphaartsdijk. Dit heuglijke feit wordt op die dag feestelijk gevierd met een receptie en een feest voor familie en vrienden in het dienstencentrum Bachten Komme aan de Badhuisstraat te Vlissingen. Want al vele jaren woont het echtpaar, dat nog een goede gezondheid geniet, in Vlissingen. De laatste zes jaar, tot volle tevredenheid, in een flat aan de Schutterijstraat. Van de Heer Van der Hiele (80) ging op 18-jarige leeftijd werken bij de Vitrite Fabriek in Middelburg. Twee jaar later werd hij ontslagen. Er was toen ook een crisistijd waarbij velen zonder werk kwamen. Na wat omzwervingen ging hij venten met fruit. Later had het echtpaar in de Middelburgse Gravenstraat een fruitwinkel. In 1940 werd deze zaak door oorlogsge weld verwoest. Daarna had het echtpaar zeven jaar lang een winkel in de Lange Vorststraat in Goes. In 1947 gingen zij naar Vlissingen. Twee kleinzonen van het echtpaar hebben nu nog een fruit winkel; één in de Sint-Jacobsstraat in Vlissingen en één in de Langeviele te Middelburg. De 80-jarige echtgenoot helpt zijn één jaar jongere vrouw nu veel in de huis houding. Voorts houdt hij van wandelen en ook autorijden behoort nog tot zijn bezigheden. Dat is gemakkelijk om de familie in Zuid-Beveland te bezoeken", zegt de vitale echtgenoot. Mevrouw Van der Hiele bezoekt wekelijks de hand-j werkclub in Bachten Komme waar zij, zich vooral met breien bezighoudt. mmmm In juni 1979 wordt de Welzijnsraad na een jarenlange discussie omgevormd tot de Stichting Opbouwwerk Middelburg. Het bestuur wordt gereorganiseerd en een bepalende rol in het nemen van be leidsbeslissingen toegekend. Men maakt een duidelijke keuze: opbouwwerk dient bevolkingsgroepen te ondersteu nen en dan met name die bebevolkings- groepen die de middelen of mogelijk heden missen om problemen zelf tot een oplossing te brengen. Het opbouwwerk ziet als één van haar belangrijkste taken dat een groep buurt bewoners gemotiveerd wordt om zelf problemen of knelpunten in een bepaalde wijk aan te pakken. Dat kan onder meer inhouden het verkeersvrij maken van een straat of zorgen dat er speelvoorzienin- gen voor kinderen komen. Opbouwwerker Rien Nouse: Het is belangrijk dat bewoners leren zelf actief te zijn, en gemotiveerd worden om za ken in hun wijk aan te pakken. Het op bouwwerk wil die groepen ondersteu nen en een weg wijzen door het vaak ambtelijk doolhof. De gemeente kan die taak niet zelf op zich nemen, want het komt natuurlijk wel eens voor dat be langen van de gemeente niet dezelfde zijn als van de groep mensen. Het is be langrijk dat zo'n groep los van het ge meentelijk apparaat kan nadenken over een bepaalde situatie, en daar eventueel aktie voor gaat voeren. Tegengestelde belangen worden dan via het opbouw werk bespreekbaar". Het opb?uwwerk wil mensen de gelegenheid geven om zelf vorm te geven aan de wensen en ideeën. Het is volgens het opbouwwerk belangrijk dat mensen het gevoel krijgen dat ze zelf invloed kunnen uitoefenen. dat ze er zelf voor geknokt hebben. Rien Nouse: "Dat proces is misschien nog belangrijker dan het uiteindelijke resul taat, want mensen leren hun problemen eerder herkennen en er iets aan doen. Het is echter voor de buitenwacht en dan vooral de subsidiegever, niet altijd duidelijk wat het opbouwwerk doet. Die vinden het veel mooier als ik als op bouwwerker kan zeggen dat ik dat en dat gerealiseerd heb". Het college van b. en w. deelt deze op vatting niet. Verleden voorjaar dachten de Middelburgse bestuurders er zelfs over 0111 de Stichting Opbouwwerk per 1 januari van dit jaar niet meer te subsi diëren. De Middelburgse gemeenteraad dacht daar echter anders over en ziet wel een taak voor de Stichting Opbouwwerk. Met tweederde meerderheid werd op 30 juni '80 een voorstel aangenomen om de stichting vooreen bedrag van 160.000,- guldcn op te neinen in het welzijnsplan 1981/1985. Hel bestuur van de Stichting Opbouw werk was blij met deze uitspraak van de Raad; er kon nu na vele jaren begonnen worden met het echte opbouwwerk in Middelburg. Voor het programma van 1981 werd een begroting gemaakt met een bedrag van 157.082 gulden voor personeel, huisves ting en organisatiekosten en een bedrag van 12.990 gulden voor activiteiten, (wijkverenigingen, inspraakprojecten, de werkgroep structuurschets Middel burg, de verkeersbelangengroep, de groep Noordweg-noodweg). Het college zette echter een forse streep door deze begroting en stelde de raad voor om 13.200 gulden te bezuinigen op de pos ten personeel, huisvesting en organisa tiekosten en een bedrag van 11.900 gul den op de post activiteiten, zodat voor deze post slechts 1000 gulden beschik baar is. Het college was van mening dat een aantal activiteiten niet op het terrein van het opbouwwerk ligt en als zij op het terrein van het opbouwwerk ligt dan moeten die activiteiten worden betaald uit de post organisatiekosten. Opbouwwerker Nouse: "Deze motive ring van het college is inhoudelijk totaal niet onderbouwd. We hebben aange drongen op een gesprek met hen over de begroting. Jammer genoeg heeft dit gesprek niet plaatsgevonden. Mogelijk zou dat gesprek een lange en onduide lijke raadsvergadering hebben kunnen voorkomen. Dat debat in de gemeente raad vond verleden week maandag plaats. De meerderheid van de raad was er voor om het subsidie voor de Stichting Opbouwwerk te verhogen, maar na allerlei moties, gewijzigde moties, wijzi gingsvoorstellen en schorsingen slaag den de gemeentelijke parlementariërs er niet in om een modus hiervoor te vin den. Voorzitter Cees Meyler: van de Stichting Opbouwwerk "Met het voort bestaan van de Stichting heeft de raad geen problemen, maar door dit besluit komt het voortbestaan wel degelijk in gevaar. Er is nog een schrale troost voor het Opbouwwerk van de Zeeuwse hoofd stad. Omdat de stichting is opgenomen in de hele welzijnsplanning is zij niet meer verplicht om de boekhouding te laten controleren door een externe ac countant, maar krijgt de gemeente de bevoegdheid om deze controle op zich te nemen. Het hangt echter van het college af of dit bedrag dat mogelijk vrij kan komen uit de post organisatiekosten besteed kan worden aan activiteiten. Dit bedrag is echter veel te gering om alle activiteiten te kunnen bekostigen. Wethouder H. Gillissen, die bij zijn ei gen achterban (de PvdA-afdeling Mid delburg) bijna een motie van wantrouwen aan zijn broek kreeg vanwege zijn beleid inzake de Stichting Opbouwwerk, heeft vooralsnog geen behoefte om op het commentaar van het opbouwwerk in te gaan. Wat betreft de eventuele financiële problemen zegt de wethouder: "Voor ac tiviteiten kan de stichting altijd nog aankloppen bij de commissie Specifiek Welzijn". Mevr. Rijken, lid van de werkgroep struktuurschets Middelburg maakt zich daar erg kwaad over. "Als we met een aantal mensen iets willen organiseren waar geld voor nodig is, dan moeten we daar waarschijnlijk maanden op wach ten. Een actiegroep moet terstond kun nen reageren. En dan is het nog maar de vraag of er geld beschikbaar is. Het geeft bovendien de gemeente de macht in handen om onze aktie goed- of af te keuren. Nee, ik heb daar geen enkel vertrouwen in". Tenslotte Rien Nouse: "Ik vind het te recht dat wanneer je subsidie krijgt, je werk ter discussie moet staan. Maar een discussie over de plaats en de functie van het opbouwwerk in Middelburg hebben we niet kunnen voeren omdat het colle ge niet inging op onze uitnodigingen". "Door de hele gang van zaken zijn we nu gedwongen om in beroep te gaan tegen het raadsbesluit op basis van de wet ad ministratieve rechtspraak (Arob), maar eigenlijk is dat een negatieve manier van kommuniceren. Ik hoop dat er in de na bije toekomst mogelijkheden zijn om een dialoog tot stand te brengen. Mogelijk kan er een diskussie op gang komen in en met de kommissie specifiek welzijn

de Faam | 1981 | | pagina 1