'Wat moet ik in Dreischor zoeken' Bijou HELMO ITd MIDAVAIIM E 20-30-40-50% 40 jaar Bijou - 40% korting FASHION ff<C I GERUITE BROEKEN vanaf FLANNEL BROEKEN wijd model blauw en d.rood 39 Doniburgs Schuitvlot 21 - Middelburg - tel. 12330 J.P.A. ROSSËL KUNSTGEBITTEN REPARATIE CV-, GASVERWARMINGS- en LOODGIETERSBEDRIJF DE GAS- EN SANITAIR SPECIALIST 82e jaargang no. 52 - dinsdag 23 december 1980 Dit feestelijk gebeuren geeft u feestelijke financiële voordelen... zeer grote zelfs: op alle artikelen in onze zaak krijgt u een variërend van TASSENZAAK Per l april verlaat burgemeester L. M. Moermond de badplaats Westkapelle. Met pijn in het hart, want hij vindt, dat zijn werk nog niet af is. Toen hij namelijk acht jaar geleden zijn ambtswoning betrok, was één van zijn grootste idealen, dat de zeedijk eindelijk op veilige hoogte zou worden gebracht. Dat is nog steeds niet gebeurd. Het feit dat de mensen aan de voet van de dijk dagelijks in grote onzekerheden leven over de toekomst van hun woning bij dijkverzwaring moeten die huizen immers verdwijnen is een doorn in het oog van de meelevende eerste burger. Voor de rest is tijdens de ambtsperiode van burgemeester Moermond aardig wat voor elkaar gebokst. Een sportzaal („mijn trots"), een nieuwe school („hoofd der school zei dat lukt je nooit, er is nu zelfs een kleuterschool aangebouwd"), tennisbanen en een prima accomo- datie voor bejaarden. Wat die school betreft vroeg de inspecteur ooit aan Moermond hoe hij dat voor elkaar had gekregen. De Westkappelse eerste burger antwoordde: „Gewoon doorbijten!". Een kenmerkende levensfilosofie van de in Zierikzee geboren onderwijzer dat gewoon doorbijten. Moermond: „Als je iets wilt bereiken of iets voor elkaar wilt krijgen moetje weten waar je zijn moet en de juiste paden bewandelen. Dan kom je er. In feite moeten de mensen met wie je zaken doet zeggen: geef hem nu maar zijn zin. Helaas is me dat niet met de dijkverhoging gelukt". Goede contacten Andere burgemeester. Burgemeestersvrouw Veel werk Hobby Onderwijzer VVD-lid Verhuizen LANGE UELFT 61 MIDDELBURG TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen BURGEMEESTER WESTKAPELLE MET PENSIOEN Faam 'WAARIN OPGENOMEN "GROOT WALCHEREN" IN COMBINATIE ME I DE VI.ISSINGFR Hl IS-AAN-HUIS OP GFHFFI. AI.CHFRFN REUZE KORTING L. Delft 31/Segeerstraat 4a, Middelburg De zaak op de hoek Ook: Markt 39 Burgemeester L. M. Moerinond van Westkapelle. Ondanks de voorspelling dat zijn ambtsperiode vergelijkbaar zou zijn met acht jaar betaalde vakantie, is het tegendeel uitgekomen. Moermond kwam nauwelijks aan vakantie toe. niet. (ik verbaasd). Een burgemeester in een kleine plaats zoals Westkapelle ver dient niet zoveel. Weliswaar genoeg en net iets meer dan modaal, maar over matig is hel beslist niet". Klagen doel de heer Moermond niet. ..In Westkapelle heb ik een fantastische tijd gehad. Ik voel me weliswaar geen Westkapellenaar, want dat wordt je al leen als je er geboren bent. maar toch ligt een heel belangrijk deel van mijn leven hier. Voor mijn opvolger zal het niet simpel zijn om mijn plaats in te ne men. Zeker als hij geen Zeeuws spreekt en van buiten de provincie komt. Mijn vele vrienden die ik hier kreeg zal. ik in de toekomst nog veel bezoeken". Ad I lanncman. Foto Ruben Oreol. Moermond verhuizen. De ambtswoning wordt vrijgemaakt voor de opvolger. ..We blijven dan nog wel een tijdje in Westkapelle in de caravan wonen, zodat ik hier langs de dijk of aan het strand kan vissen. Komt de winter echter dan zijn wc verplicht om naar onze woning in Dreischor te gaan. Maar die is nu nog bewoond door een PvdA-wethouder". De heer Moermond is echter een beetje somber als hij eraan denkt. ..Wat ik daar echter moet zoeken weet ik nog niet. Er is daar niets en geld om in deze omge ving een huis te kopen heb ik stomweg Burgemeester Moermond is een vrien delijke ietwat boerse maar toegeeflijke man. In tegenstelling tot wat velen niet voor elkaar krijgen in de eigenwijze badplaats, is hij geaccepteerd. Illustra tief daarvoor is. dat als onze fotograaf hem samen met de strandjutier wil fo tograferen en die strandjutter weigert. Een paar vriendelijke woorden van de burgemeester zijn voldoende om die man op de foto te-krijgen. Over zijn contacten met de bevolking zegt Moermond: ,.Ik kam 'weliswaar zoals men dat zegt van 'achter den toa- ren', maar ik heb het gevoel dat het inij en mijn vrouw aardig gelukt is, om ons in de samenleving van Westkapelle in te leven". Een voorbeeld: ..Toen ik hier acht jaar geleden als burgemeester binnenkwam moest ik me natuurlijk op dc een of an dere wijze met de problemen van de ge meente vertrouwd maken. Op oude jaarsdag belde dc adjudant van de rijkspolitie me met de vraag hoeveel manschappen hij voor de nacht be schikbaar moest houden. Voorgaande jaren was het immers een bende van je welste. De drank maakte de feestende dorpelingen baldadig. Ik heb hem geantwoord dat er niemand nodig was. De man was enorm verbaasd en moet mijn besluit onverantwoord hebben ge vonden. Die nacht ben ik na twaalf uur naar het marktplein gegaan om de medeburgers een gelukkig nieuwjaar te wensen. Rond half één heb ik iedereen uitgenodigd om mee naar huis te gaan. Mijn huis was- afgeladen vol en iedereen weet: (hij maakt de bekende polsbeweging voor zijn mond) dat kennen de mensen van dit dorp. Het resultaat was. dat er die nacht voor het eerst sinds jaren tijdens de jaarwisseling niets kapot i.. gemaakt". Sindsdien is het een traditie, dat fees tenden na de nachtelijke gelukwensen naar de burgemeesterswoning trekken. Trots vertelt de heer Moermond: ..Maar ze hebben me nog nooit leeggedronken. Voor die afgang hoed ik me wel. Er is altijd genoeg in huis". Tijdens een van die nieuwjaarsnachten gebeurde het. dat hel rijke contrast van hel badplaatsdorp zich toonde. ..We za len met z'n allen achter de borrel, toen er gebeld werd. Het bleek een Duits gezel schap dat lucht had gekregen van de Westkapelse traditie. De groep wilde wat zingen en zette prompt een psalm in: passend bij de nieuwjaarsnacht. Toen mijn gasten daar lucht van kregen begonnen ze prompt de Internationale te zingen: want laten we wel wezen: Westkapelle is een rooie gemeenschap". Een ander voorbeeld van zijn goede contacten met de bevolking noemt Moermond het beeld van de Dijkwer ker. ..Mijn voorganger had op die plaats een fontein laten zetten. Omdat dat ding De bevolking van het eigenwijze badplaatsje draagt hun eerste burger op handen. Een woord van Moermond is voldoende om de strandjutter mee op de foto te krijgen. meer kapot was dan dat het werkte, merkte ik. dat dc bewoners niet erg in genomen waren met die fontein. Na wat gesprekken heb ik door mijn vriend, de beeldhouwer Ad Braai uit Zierikzee. een beeld laten ontwerpen dat meer ver bondenheid met de bevolking inhield. Westkapelle heeft zich toen voor een beeld uitgesproken dal nu op de markt slaat op dc.plaats van de fontein. Dat mijr vrouw he' mocht onthullen vond ik overigens erg fijn". Met die anecdote komen we op de voor keur van de gemeenteraad voor een PvdA burgemeester. Moermond is lid van de VVI). Wat gaat er door hem heen als de gemeenteraad in meerderheid bestaande uit PvdA-leden zich uitspreekt voor een burgemeester uit eigen politieke kring en het CDA ook min of meer in die richting denkt? ..In de eerste instantie denk je natuurlijk datje het niet goed hebt gedaan. Daar entegen heb ik steeds goed met de raad kunnen samenwerken. Ook al was ik de enige VVD-er. Ik beschouw me overi gens zelf als een linkse VVD-er. De denkbeelden van Geertsema, Toxopeus en VonhofTspreken me in de partij nog het meeste aan". PvdA-fracticleider Toutenhoofd noemde Moermond tijdens de debatten over de profielschets voor een nieuwe burge meester 'Een socialist in hart en nieren'. Wat denkt de heer Moermond zelf over zijn opvolger. Moermond: „Als het iemand is die niet uil Zeeland komt, zal hij of zij het ver domd moeilijk krijgen. In Westkapelle moetje de zaken uiterst plaatselijk aan pakken. Je moetje kunnen inleven in de historie en problemen van de mensen hier. De fout van de gemeenteraad in hun inspraakprocedure vind ik dat ze teveel lellen op de politieke kleur. Voor een plaats als Westkapelle geldt dat er iemand moet komen met bestuurlijke kwalifeiten. Westlcupill*naar wordt je nooit, maar een Zeeuw zal meer begrip kunnen opbrengen". Het echtpaar Moermond geniet veel sympathie iit de badplaats. Is er wat aan de hand, dan kan tnen vaak rekenen op een bezoek van de burgemeester, zijn vrouw of beiden. Moermond: „Als echtpaar houden we ons veel met de gemeenschap bezig. Maar ook mijn vrouw alleen heeft veel werk gedaan. Ze heeft zich onder meer bezig gehouden met de oprichting van een peuterspeelzaal en bejaardengym- nastiek. Ik kan gerust stellen dat wij een soort verouderd burgemeestersechtpaar zijn. Veel burgemeestersvrouwen zeg gen tegenwoordig: dat is mijn werk niet, daarvoor wordt ik niet betaald". Ook tijdens de raadsdebatten over een profielschets van de te benoemen nieu we burgemeester stelde de SGP-er Houmes: „In zijn ambtsvervulling zal iels van de burgervader van weleer moeten meespelen, waarbij ook voor zijn eventuele echtgenote een belang rijke plaats open komt te staan". Hou mes heeft daarbij ongetwijfeld gedacht aan het vele werk van mevrouw Moer mond. In de tijd dat de heer Moermond in Westkapelle oriënteerde (zijn benoe ming was inmiddels rond) werd hem van alle kanten verzekerd, dat de tijd tot zijn pensionering acht jaar betaalde vakantie zouden zijn. Moermond: „Daar kwam ik niet voor, maar het ligt ook niet in mijn aard om iets te-doen. Als gewezen boer weet ik wat werken is". Die voorspellingen zijn dus allerminst uitgekomen; er was wel degelijk werk aan de winkel. Zelfs aan een ruime vakantie kwam de burgerv ader van Westkapelle niet toe. Hij zegt daarover: „Voordat ik hier kwam besteedde ik een groot deel van mijn vrije tijd aan de paardensport. Ik was ondermeer instructeur bij een vere niging. Tijdens mijn ambtsperiode is dat allemaal verwaterd. De enige vakantie die ik nog heb. is een weekje bij mijn kinderen op de boerderij meehelpen of in de caravan hier in Westkapelle. De laatste jaren ben ik wel wat gaan vissen. Dat hoop ik na mijn pensionering over igens hele dagen te doen". Toch heeft burgemeester Moermond nog een hobby. „Daar praat ik echter niet zo graag over". Na enige ogenblik ken verklapt hij: „Ja. ik ga graag op jacht". Dan komt hij los: „Ik ben boer geweest, dus ik weet welke schade er kan worden aangericht. De jacht is dan ook. naast de leuke kant, pure noodzaak. Als je eens wist hoeveel schade er door die ren kan worden aangericht". Als ik hem voorhoud dat er tegenwoor dig fazanten worden uitgezet, speciaal voor het genot van jagers wuift hij dat onmiddellijk weg. „Aan dat soort prak tijken doe ik niet mee". Maar van sommige dierenbeschermers heeft Moermond ook geen hoge pel op. „Van al die overdreven dierenbescher mers ga ik over mijn nek. Je moet die stakkers van een zwerfhonden eens in die sierlijke hokken zien zitten. Die beesten gaan kapot van ellende. Ze hebben nooit een leuk leven gehad en ineens worden ze overdreven verwend". In de dertiger jaren studeerde de heer L. M. Moermond af als onderwijzer. Hij heeft echter nooit voor de klas gestaan. Ook mevrouw Moermond is onderwijze res. „Wij hebben destijds in Dreischor het boerenbedrijf van mijn schoonouders overgenomen. Mijn vrouw stond wel voor de klas, maar daarvoor kreeg ze slechts 300 gulden per jaar". De boerderij in Dreischor wordt nu draaiend gehouden door de oudste dochter en haar man. In die plaats zette Moermond ook de eerste stappen in de politiek. Moermond: „Het begon eigenlijk toen in de buurt van onze boerderij een ar beidershuisje afbrandde. Ik weet nog goed dat die mensen een aantal nieuwe spullen hadden aangeschaft en terwijl de brand begon gaven ze alles op. Ik heb ze voorgehouden dat we moesten red den wat er te redden viel. Uiteindelijk is er nog aardig wat van de nieuwe huis raad naar buiten gehaald. Het pandje brandde overigens volledig af. want toen de brandweer van Zierikzee kwam wei gerde hun brandspuit". Enige tijd later benoemde het college van b en w van Dreischor, Moermond unaniem tot brandweercommandant. Moermond: „En zo ging dat verder. De vrijzinnige kiesvereniging plaatste mij op hun kandidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezing, ondanks dat ik geen lid was". Nieuwjaarsdag 1961 werd de heer Moer mond lid van de VVD. Voor die partij zat hij bovendien een aantal jaren in de pro vinciale staten. Dan blijkt dat hij een uiterst eigenzinnig liberaal is, die niet voetstoots de partijlijn volgt. Dat geldt vooral voor de ruimtelijke ordening, waar hij, in tegenstelling tot een groot aantal partijgenoten, het standpunt hul digt dat we in Zeeland, en Walcheren in het bijzonder, spaarzaam moeten zijn met de ruimte. Wat de scheidende bur gemeester van Westkapelle betreft mag het daarom best afgelopen zijn met de groei. Moermond geeft een voorbeeld: „Neem nou hotel Zuiderduin. dat aan de voet van de duinen tussen Westkapelle en Zoutelande is gebouwd. Het staat er nu en het is redelijk aangepast aan de om geving. De toestemming is destijds ge geven. omdat het al in het bestem mingsplan was opgenomen. Was dat niet het geval, dan zou Zuiderduin een zware dobber aan mij hebben gehad". Ook de uitbreiding van kamperen op de boerderij acht Moermond niet in het belang van een goede landschappelijke ruimte. „Het gaat er bij de boeren om. een graantje mee te pikken. Het is een leuk iókomen erbij maar meer ook niet. De regelingen in Veere en Valkenisse. waar de boeren nu tien in plaats van vijf kampeerders op het erf mogen laten, zou bij ons in Westkapelle nooit kun nen". Na de pensionering moet het echtpaar

de Faam | 1980 | | pagina 1