Handje-hulp door vrijwilligers Ouderen niet meer op de keien in Nieuw- en St. Joosland Welfarewerk Al kunt U altijd op buren, vrienden en familieleden rekenen als U hulp nodig hebt, er doet zich weieens een moment voor dat U met uw handen in het haar zit en snel een beetje hulp wilt hebben en niemand te bereiken is. Hoewel de diensten, die vanuit het dienstencentrum en de wijkposten worden aangeboden, een bescheiden plaats innemen in het scala van aktiviteiten, mogen ze naar onze mening toch niet onvermeld blijven. Wijkvereniging-Zuid Sint-Laurens Op klompen tot uw dienst Diensten Het gaat om een vorm van service- verlenen aan u. De aangeboden diensten hebben een eenvoudig karakter en worden deels door vrij willigers, deels door opgeleide krachten verleend. In de meeste gevallen wordt van u een niet al te hoge bijdrage gevraagd. Aan enkele diensten zijn geen kosten verbonden. Vanuit de wijkposten en het dien stencentrum is men altijd bereid u inlichtingen over deze diensten te verstrekken of een afspraak voor u te noteren. Dienstencentrum telefoon 27537: tafeltje-dek-je, een maaltijd bij u thuis bezorgd door vrijwilligers van de u.v.v. Inlichtingen en aanvragen: maan dag- en donderdagmorgen van 9-10 uur. pedicure-dienst: de gehele dinsdag op afspraak. wasserette: alle werkdagen op af spraak. badkamer: alle werkdagen op af spraak. bibliotheek: alle dagen. Wilt u zo vriendelijk zijn even kontakt op te nemen met een yan de gastvrouwen, in het dienstencentrum wanneer u een boek wilt lenen? informatie en voorlichting: leestafel, persoonlijk advies bij het invullen van uw belastingformulier, infor matie over adressen van instellingen. Het ligt in ons voornemen om in samenwerking met de instellingen een uitgave van onze krant te wijden aan voor ouderen van belang zijnde dienstverlening. Wijkpost Het Bastion Nieuwe Oostersestraat bibliotheek: uitleen uit eigen biblio theek op vrijdagmiddag. haarverzorging: afspraak in de wijk post maken. zitting van de Bondsspaarbank: maandagmorgen. Groene Kruisgebouw Sloehavenstraat 17, Nieuw- en St. Joosland. pedicure-dienst: op de 4e vrijdag middag van de maand vanaf half 2. Wijkvereniging-Zuid wil allerlei hulp bieden aan ouderen in de wijk. Op Ipasis van vrijwilligheid wil men: a. trachten eenzaamheid wat op te heffen door bezoekjes, hulp bieden aan ouderen die slecht ter been zijn. (bijvoorbeeld: boodschappen doen). mensen, per auto, naardedokter, het ziekenhuis brengen, als dit onverhoopt nodig is. Deze auto- dienst staat ook klaar voor het bijwonen van bijeenkomsten of clubs. d. kleine karweitjes opknappen. e. en zieken bezoeken. b. c. Bijvoorbeeld U moet vlug, met de auto, naar het ziekenhuis voor U-zelf of voor een bezoek. Of: er moet thuis iets verplaatst worden; er moet iets gerepareerd. Of de tuin moet een kleine beurt hebben. U hebt U altijd kunnen redden en nu kan het plotseling niet. Er moet ineens een boodschap ge daan worden... Wie wil en kan dit voor U doen? Wel zeven, ja 7, dames staan er dan klaar voor U! (Of medewerkers uit hun organisatie springen bij). In tijd van nood kunnen ouderen en natuurlijk ook jongeren terecht bij: Te allen tijde kan deze hulp aan gevraagd worden bij de kontakt- N.C .V.B.: persoon: mevrouw A. Janssen, Bal- mevrouw de Later, Kerklaan 5 (tele- juwlaan 35, telefoon '27893. foon: 12725). Vrouwen van Sint Laurens: mevrouw Lootens, Ooststraat 2b (telefoon: 36608). Hervormde vrouwengroep: mevrouw Mesu, Noordweg 269 (te lefoon: 36428). Geref. vrouwenvereniging: mevrouw de Later, Singelweg 22 (telefoon: 37885). Wijkvereniging: mevrouw Eijkelenboom, Laan van Popkensburgh 16 (telefoon: 14689). Gereformeerde kerk: mevrouw Geldof, Noordweg 415 (telefoon: 14128). Hervormde kerk: mevrouw Sanderse, Noordweg 420 (telefoon: 29866). Het Welfarewerk van het Rode Kruis heeft tot doel chronisch zie ken, gehandicapten en aan huis gebonden bejaarden thuis of in groepsverband een zinvolle tijds besteding te bieden. Verschillende handvaardigheids-technieken of an dere vormen van bezig-zijn worden toegepast. Het Welfarewerk kan een bij drage zijn op de weg om, meestal na een ziekte, weer actief te worden. Welfarewerk kan aangevraagd worden bij: mevrouw J. van Wallen burg, Piet Heinstraat 56, (telefoon 29492). Er is eens een tijd geweest dat je als oudere dorpsbewoner van PÏieuw- land niet meetelde. Tenminste wat de behoefte aan een eigen plek voor je vrije-tijdsbesteding betreft. Oude ren, bejaarden heetten ze toen, mochten toen eenmaal per week ge bruik maken van het wijkgebouw van de hervormde gemeente, maar was er een bruiloft, een begrafenis of een vergadering, dan kregen de bezoekers te horen: deze week geen soos voor jullie. Dat begon de bezoekers op de duur danig te vervelen. Temeer daar ouderen in Middelburg al jaren hun eigen onderkomen in het diensten centrum hadden. De bejaarden- bond, want nagenoeg iedere oudere in Nieuwland is lid van „de bond", zette toen een actie op voor een eigen ontmoetingsplek. Jan Knuyt en kameraden liepen de deur plat bij de wethouder en zijn ambtenaren in h.et stadhuis en bij de toen geheten stichting „Dienstverlening aan be jaarden". Het oude gemeentehuis in Nieuwland wilde men ter beschik king krijgen voor vrije-tijdsbeste ding. Nieuw- en Sint Joosland was immers als zelfstandige gemeente op 1 juli 1966 opgeheven en bij de gemeente Middelburg gevoegd. In 1979 merkt een van de oudere in woners van het dorp in een ge spreksgroep op: We zijn er hier beter op geworden dat we toen bij Middelburg gekomen zijn, want we hebben nu een eigen clubgebouw. Daarin staat een fijn biljart en er is een gedeelte waar je kunt kaarten en de vrouwen hun handwerk of spel kunnen doen; terwijl er ook een Eigen baas keukentje in zit. En die ruimte is helemaal van ons. We organiseren onze eigen aktiviteiten en zijn onze eigen baas: de hele week. Daarbij komt ook dat we nog een prachtig dorpshuis hebben waarin iedere week een bewegingsles gegeven wordt en we ook volksdansen. Ja, de actie van de Nieuwlandse ouderen, eigenlijk de eerste en tot- nutoe enige actie waarbij men op kwam voor eigen wensen, had succes. De toenmalige wethouder van sociale zaken, de heer J. A. van Bennekom opende op 15 februari 1972 de deur tot het voormalige gemeentehuis, dat van dat moment een wijkpost, een eigen home, voor, ouderen werd. „In de keitjes" heet de wijkpost; een historische naam. Over „de keitjes" trippelden de kinderen van toen, op de klompen, naardeschool. Nu staat voor alle oudere Nieuw- landers „In de keitjes" open voor gezellige ontmoetingen en ontspan nende aktiviteiten. 8

de Faam | 1980 | | pagina 32