Voorbereiding op pensionering Veel ouderen aarzelen lang voor ze zich voor een kursus melden. „Ben ik daar niet te oud voor?" Stoppen met werken. Ja en wat dan nog? Het leven gaat gewoon door. Heeft het zin om zich daarop voor te bereiden? Praten over ouder worden. Kursussen nieuwe aktiviteiten VOP Misschien toch wel. Het leven gaat door, maar er verandert veel: de inkomsten worden minder, er valt een ritme weg, bepaalde kon takten worden verbroken, er is nu veel meer tijd en men is veel thuis. Ook de partner moet daaraan wennen. Het wordt een periode van om schakeling en verandering. Het kan goed zijn om over die veranderingen nu en straks na te denken, er samen over te praten, nieuwe mogelijk heden te ontdekken, praktische informatie te krijgen. De kursus Voorbereiding op Pen sionering kan hiervoor een goede gelegenheid zijn. Samen met mensen van ongeveer dezelfde leeftijd, die in dezelfde situatie verkeren kunt u zich oriënteren en verdiepen in zaken die in de komende tijd van belang kunnen zijn. Aan de orde kunnen komen: financiële regelingen (A.O.W., pensioen. Pas 65 e.d.), ouder wor den en gezondheid, tijdsindeling en tijdsbesteding, het gemis van werk, thuis zijn en samen zijn. ouder worden en wonen. Het precieze programma word~t sa men met de deelnemers vastgesteld. De kursus is bedoeld voor u, die binnen niet al te lange tijd zult stoppen met werken. Een precieze leeftijdsgrens is daarvoor niet aan te geven. Het kan gaan om mensen van 64 jaar, maar ook iets jongere personen, die in het kader van een andere regeling dan de A.O.W. eerder dan het 65e jaar zullen stop pen met werken. Partners Vanzelfsprekend is deze kursus ook bedoeld voor de partners/echt genoten van deze mensen, want voor hen gaat er ook wel wat ver anderen. Met al die nieuwe regelingen tegen woordig is de leeftijd dus niet meer precies aan te geven, maar samen vattend gaat het toch om mensen van ongeveer 60 tot 65 jaar, die zelf vinden dat er veranderingen in hun leven op til zijn, waar ze eens even stil bij willen staan. De kursus bestaat uit 10 avond bijeenkomsten en zal begin 1981 gehouden worden. Wij zullen graag meer vertellen over deze kursus op een informatie-avond. U krijgt hier voor van ons een uitnodiging. Deelname aan de kursus kost u 40,per persoon of f 60,per paar. Bent u nieuwsgierig geworden? Laat het ons even bijtijds weten via de antwoordbon en u hoort meer van ons. De ervaring van hen, die de stap waagden, leert echter anders. Samen in een gezellige sfeer en in een aan gepast tempo met iets bezig zijn. waardoor interesse verdiept wordt of praktische kennis en vaardigheid opgedaan worden. Dit onder des kundige leiding van een docent, die rekening houdt met de wensen van de groep. In samenwerking met de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit worden de volgende kursussen georgani seerd: Engels: reeds vorig jaar gegeven. De kursus sloeg zo aan, dat de meeste deel nemers ook dit jaar doorgaan en wel op: donderdagochtend van 10.00-1 1.00 uur voor de beginners- groep van vorig jaar en donderdag ochtend van 11.15-12.15 uur voor de gevorderdengroep van vorigjaar in het Dienstencentrum Schutters hofstraat Ia. Duur: 20 donderdagochtenden vol gens bovenvermeld schema. Prijs: Pas-65-houders 60, overigen 80. te voldoen bij aanvang van de kursus. Docente: Mevrouw J. H. Fortgens- Bakker. Wilt u meedoen, meldt u zich aan. Bij voldoende belangstelling wordt in ieder geval omstreeks januari 1981 een nieuwe kursus Engels voor beginners gestart van 15 lessen. U kunt zich (telefonisch) opgeven bij: de Stichting Zeeuwse Volks universiteit, Nieuwe Haven 41-43, 4331 JZ Middelburg, tel. (01180) 27410, of via de bon in deze krant. Inlichtingen bij de Stichting Zeeuw se Volksuniversiteit of bij de Stich ting Welzijnswerk voor Ouderen. Andere mogelijkheden zijn: Spaans: meer en meer ouderen brengen een lange vakantie door in Spanje, het zogenaamde „overwinteren". Het- niet-kunnen-begrijpen en spreken van de taal kan een belemmering zijn om je zelf te redden: wat meer begrijpen van datgene, wat je leest en hoort, kontakten kunnen leggen, zelfstandig kunnen winkelen enz. De kursus Spaans wil een eerste handreiking zijn om de eerste be ginselen van de taal onder de knie te krijgen. Ouderen op reis: een praktische wegwijzer om nog meer te genieten, omdat u bijvoor beeld uw reis goed heb leren voor bereiden en goed geïnformeerd bent over de plaatselijke bezienswaardig heden. Koken voor mannen: Ook als het niet direkt noodzakelijk is, kan het verfrissend zijn als de bestaande taakverdeling eens door broken wordt en u uw vrouw eens van uw in deze kursus opgedane kookkunst kunt laten genieten. Luisteren naar muziek: wat meer weten over het waarom en waartoe van bepaalde muziek zou u nog meer kunnen laten genieten van uw muziek. De toehoorders kunnen zelf opgeven welke muziek hun inte resse heeft. Ook het meenemen van eigen grammofoonplaten behoort tot de mogelijkheden. Voor al deze kursussen geldt: Heeft u belangstelling, laat het ons weten! Bij een voldoende aantal aanmel dingen komt de betreffende kursus er en krijgt u nader bericht. Wist u overigens, dal u voor J' 10, lid kunt worden van de Zeeuwse Volksuniversiteit. U ontvangt dan het programma van alle kursussen lezingen en theaterevenementen. Bovendien geniet u dan als lid kor ting op een aantal aktiviteiten. Voor inlichtingen en opgave: zie adres Zeeuwse Volksuniversiteit. Gespreksgroepen Een niet geheel nieuwe aktiviteit; wel een aktiviteit. die een plaats verdient in het ouderenwerk anno 1980. Want waarom zou u niet samen met anderen in een kleine groep willen denken en praten over zaken die te maken hebben met het- ouder-worden in deze tijd? De Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid heeft een onder- werpenmap samengesteld: ..Iedere tijd is leeftijd". Aan de hand van deze map kunt u met elkaar van gedachten wisselen over (bijvoor beeld) de volgende gesprekspunten: We worden anders oud. Ouder worden en ouderdom hebben door grote veranderingen in de levensloop een nieuwe inhoud gekregen. Van harte oud zijn. Ouderen moeten niet proberen te leven als de jongeren. Ze moeten zich zelf zijn. Leven is leren. Je blijft altijd in ontwikkeling. Dat vraagt levens lang leren. Ouderen kunnen wel degelijk leren. Naast de map ..Iedere tijd is leef tijd" is er nu een nieuwe gespreks- map verschenen: ,,ln de loop van je teven". Deze map gaat in op de rol van verleden, heden en toekomst bij het ouderworden. Heeft u belangstelling voor een dergelijke gespreksgroep? Laat het ons weten en wij willen graag mee helpen om mensen met elkaar in kontakt te brengen, zodat zij een groep kunnen vormen. Nieuwe aktiviteiten In deze krant treft u een overzicht aan van datgene wat er op dit moment voor u mogelijk is. Daarnaast ontstaan ook nieuwe initiatieven, daar waar blijkt, dat er andere interessen leven. „Zoveel hoofden, zoveel zinnen" is het spreekwoord en dat geldt ook voor ouderen. Ouderenwerk anno 1980 behoort in beweging en veelzijdig te zijn. Tekening: Wim Boost, (uit: ,,in de loop van je leven")

de Faam | 1980 | | pagina 27