Begroting 1981 met veel pijn en moeite sluitend gemaakt. n IAATREGELENJ Opgebroken - afgesloten Op de balie VERKEERS Handel juist bij de verkoop van een auto Huis-aan-huis collecte. Voorlichting over het bureau Voorlichting CULTURELE AGENDA Fi t; 1 7 Woensdag 8 oktober 1980 De Faam Tekort van bijna vier miljoen moest weggewerkt. Gemeentefonds Doeluitkeringen en eigen in komsten. Begrotingspakket. met spreekrecht Openbare commissieverga deringen Kentekenbewijs Kopie deel III Bestemmingsplannen "5e planverandering Dau- wendaele II" "2e herziening bestemmings plan Zanddorp" Verordening gevaarlijke stof fen GEMEENTELIJKE CULTURELE DIENST MIDDELBURG x Citytheater Vleeshal Gevonden voorwerpen Kuiperspoort Schouwburg Jongerencentrum "Midgard" Concert- en gehoorzaal zaterdag 11 oktober, 20.15 uur: Zeeuws kunstenaarscentrum Galerie "De witte zwaen" tot zondag 26 oktober: Galeries "Six and Six", Lan ge Noordstraat 56 en Gort- straat 48 St. Janstraat 41-43 (JVV MENU TAFELTJE DEKJE" Periode van 8 tot en met 15 oktober i Vr^4;'p A Wij vertellen niemand iets nieuws als we stellen dat het economisch gezien ons land de laatste jaren niet voor de wind gaat. En ook de vooruitzichten voor 1981 en daarop volgende ja ren zijn allerminst gunstig. Deze landelijke ongunstige ontwikke ling werkt natuurlijk ook door in de financiële positie van ge meenten. Ook in de gemeente Middelburg valt op dit gebied duidelijk een verslechtering op te merken. Het sluitend maken van de begroting voor het komende jaar heeft nog meer inspanning gekost dan voorgaande jaren. Zonder overdrijving durven we te zeggen dat het veel pijn en moeite heeft gekost de uitgaven in overeenstemming te brengen met de inkomsten. Om die finan ciële weegschaal in evenwicht te brengen moest een tekort van 3.896.023,- bijna vier miljoen dus, weggewerkt worden. Dat is gelukt door onder meer drastisch het mes te zetten in een veelvoud van wensen en het verhogen van belastingen en rechten. In de Nota van Wijzigingen bij de ont- werp-begroting 1981 staat aan gegeven hoe burgemeester en wethouders het grote tekort hebben opgelost. Het totaalcijfer van de begroting 1981 bedraagt 75.384.263,- De inkomsten en uitgaven kunnen in een aantal hoofdgroepen worden samenge vat. Inkomsten. Uitkeringen uit het gemeente fonds: a. algemene uitkering b. onderwijsuitkering doeluitkeringen van het rijk en pro provincie (politie, woning bouw, onderwijs,.epz,). gemeentelijke belastingen en rechten huren' pachten en opbrengsten reser ves en eigen vermogen uitkeringen bedrijven en overige inkomsten. Uitgaven bestuur en administratie openbare veiligheid volksgezondheid volkshuisvesting openbare werken, onderwijs cultuur, recreatie en sport sociale zorg en maatschappelijk werk economische aangelegenheden diversen, inclusief onvoorziene uitgaven Een belangrijke bron van in komsten voor de gemeente vormt de uitkering die het rijk geeft uit het gemeentefonds. In het sche ma ziet u dat het hier gaat om 52,9% van de totale inkomsten. Het fonds kunt u zien als een omvangrijke "pot" die door het rijk wordt beheerd en waarin jaarlijks een deel van de op brengsten van diverse belastin gen wordt gestort. We noemen als voorbeelden inkomstenbelas ting, omzetbelasting, vermo gensbelasting en loonbelasting. De uitkering die een gemeente uit het fonds ontvangt is geba seerd op: - een bedrag per ha. grondgebied - een bedrag per inwoner - een bedrag per woning - 80% van de kosten voor de so ciale zorg - een vast bedrag Verfijningsuitkeringen. Er zijn gemeenten die te maken hebben met kosten die verhou dingsgewijs hoger liggen dan in andere gemeenten. Middelburg is er daar één van. In zo'n geval krijgt een gemeente zogenaamde verfijningsuitke ringen. Onze gemeente krijgt deze uitkeringen bijvoorbeeld voor de historische stadskern, de monumenten en de sociale struc tuur. In het schema zijn ze on dergebracht in de uitkeringen gemeentefonds. Doeluitkeringen zijn uitkeringen van het rijk met een speciaal doel, een bepaalde bestemming. Belangrijke bijdragen in de kos ten van onder meer politie, volkshuisvesting en onderwijs. Een gemeente moet met doeluit keringen dus de kosten van het doel, het bepaalde onderdeel dekken. In de begroting 1981 komt 28,2% van de inkomsten uit de doeluitkeringen. Naast geld uit de rijkspot heeft een ge meente natuurlijk ook eigen in komsten. De eigen inkomsten cgem. belastingen en rechten, huren, pachten enz) bedragen in totaal 18,9%. Bij het goed lezen van al die cijfertjes komt u er al snel achter dat de gemeente Middelburg haar inkomsten voor het overgrote deel (81,10%) ver krijgt via gemeentefonds en rijksuitkeringen. Wanneer het rijk op deze bijdragen gaat bek nibbelen, dit jaar is men daar reeds mee begonnen, komen de gemeenten in steeds grotere moeilijkheden. Burgemeester en wethouders schrijven dan ook in de Nota van Aanbieding 1981 dat verdere vermindering van de middelen voorziening door het rijk de ko mende jaren zal leiden tot een teruggang in het bestaande voorzieningenniveau. Per inwoner In 32.423.361 7.462.817 839,98 193,34 43 9,9 21.255.438 550,66 28,2 8.108.790 210,07 10,8 2.186.360 56,64 2,9 3.947.497 102,27 5,2 75.384.263. 1.952,96 100,0 Per inwoner In 9.648.488 249,96 12,8 8.374.096 216,95 11,1 494.038 12,80 0,7 9.707.142 251,48 12,9 8.933.279 231,43 11,8 17.423.727 451,39 23,1 8.961.882 232,17 11,9 6.411.694 166,11 6,5 1.497.486 38,79 2,0 3.932.431 101,88 5,2 75.384.263 1.952,96 100,0 Bij het bureau Voorlichting zijn nieuw binnengekomen de brochures: - Vrij na de 65, uitgave juli 1980 - Puntenstelsel voor kamers, onvrije etages en andere on zelfstandige woonruimten. Deze folder is een aanvulling op de brochure Huuraan- passingen 1980. De brochures liggen op de balie en zijn gratis af te ha len. Burgemeester en wethouders hebben besloten: - de op de Sandberglaan, de Seisbuitenbrug en de Seis5ingel ingestelde verboden voor (brom) fietsers om van de hoofdrijbaan gebruik te maken, in te trekken. Fietsers en bromfietsers moeten nu gebruik maken van de ver plichte fietspaden. Tegen dit besluit kan men even tueel tot 8 november in beroep gaan bij de Kroon. Een beroep schrift moet worden gericht aan de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Het volledige verkeersbesluit is in te zien bij het bureau Voor lichting in het stadhuis. Het totale begrotingspakket van de gemeente Middelburg bestaat uit: - Nota van Aanbieding met bijlagen ontwerpbegroting 1981 - Begroting van inkomsten en uitgaven voor de dienst 1981 - Bijlagen behorende bij de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1981 met be drijf sbegrotingen. - Nota van wijzigingen van de ontwerp-begroting 1981 - De Wensenlijst 1981 Investeringsprogramma 1981 Deze stukken zijn tijdens werk dagen, tussen 9.00 en 17.00 uur, in te zien bij het bureau Voorlich ting in het stadhuis, Lange Noordstraat 1 (begane grond). De gemeenteraad behandelt de ontwerp-begroting 1981 op 10, 12 en 14 november a.s. Tegen die tijd zullen wij u daar over nog meer informatie geven. De komende weken zullen wij ook uw aandacht vragen voor een aantal zaken die door het college van b. en w. in de Nota van Aanbieding zijn neerge schreven. De commissie Sociale Zaken vergadert vrijdag 10 oktober a.s. om 16.00 uur in de b. en w.kamer van het stadhuis. Op de agenda staat de ontwerpbegroting 1981. Secretaris van de commissie is de heer R. Westveer. Tel. (01180)26251, toestel 324. De Culture Adviesraad verga dert maandag 13 oktober a.s. om 20.00 uur in de b. en w.-kamer van het stadhuis. Behandeld wordt onder meer: - Nota van Aanbieding - begroting Gemeentelijke Cul turele Dienst - basisnota Gemeentelijk Cul tuurbeleid - 5-jarenplan zomeractiviteiten Jeugd en Muziek Secretaris van de adviesraad is de heer J. Vuijk. Tel. (01180)25156, toestel 17. U bent van harte welkom. Als u tijdens deze vergaderingen over één of meer onderwerpen uw mening wilt geven kunt u ge bruikt maken van het spreek recht. Hiervoor moet u een af spraak maken met de secretaris van de betreffende commissie. Bij deze secretarissen en het bu reau Voorlichting liggen de agenda's met bijbehorende stuk ken om in te zien. praten met de politie Het is in de praktijk gebleken dat er bij met name particuliere ver koop van een auto niet altijd precies gehandeld wordt zoals dat staat voorgeschreven in het Reglement Kentekenregistratie. Dat kan nogal wat problemen opleveren voor de verkoper. En dat meestal achteraf. Daarom menen we er goed aan te doen enkele artikelen te wijden aan de gang van zaken rond de verkoop van een auto. Ambtelijk spreekt men dan over de overdracht van het voertuig. De directeur van de Rijksdienst van het Wegverkeer draagt er zorg voor dat iedere nieuwe auto wordt voorzien van een kenteken. Hij doet dit namens de minister van Verkeer en Waterstaat. De eigenaar van zo'n nieuw vervoermiddel ontvangt dan een kentekenbewijs dat uit drie delen bestaat: Deel I: hierop vindt u alleen de technische gegevens van de auto. Men noemt dit deel ook wel het constante deel. Deel II: dit wordt wel het variabele deel genoemd en bevat naam en adres van de houder van het kenteken. Ook vindt u hierbij een aan- vraaggedeelte voor overschrijving. Deel III: het meest bekendste deel dat u jaarlijks ontvangt en goed zichtbaar moet plakken op de vooruit van uw auto. Wanneer u nu een gebruikte auto koopt is deze reeds voorzien van een kentekenbewijs. In zo'n geval moet het document worden overge schreven op de nieuwe eigenaar, dus op>uw naam. Dat gebeurt door afgifte van een nieuw deel II. Bij een overschrijving blijft, dat wist u vast wel, de auto hetzelfde kenteken (nummer) houden. Alleen de naam van de eigenaar wordt op het kentekenbewijs veranderd. We kennen ook nog een kopie deel III, een document dat eveneens, gebruikt moet worden bij de overdracht van een motorvoertuig aan een andere eigenaar of houder. Nodig bij het wijzigen van de te naamstelling van het kentekenbewijs. Het Kopie deel III maakt geen deel uit van het kentekenbewijs. Daarom kunt u dat het beste thuis bewaren en niet in uw auto. V ri jwaringsbewi js Het "vrijwaringsbewijs" heeft een heel belangrijke functie bij ver koop van een auto. Uit dit bewijs blijkt namelijk dat de nieuwe eige naar of houder van een auto bij de overdracht heeft voldaan aan de verplichtingen voor het wijzigen van de naam op het kentekenbewijs. Het reglement Kentekenregistratie werkt bij wijziging van de te naamstelling met een aantal vormen. Voor particulieren komen de volgende twee het meest voor: overdracht van een auto (motorvoer tuig) tussen particulieren en overdracht (verkoop) van een auto voor handelsvoorraad. Verkoop aan garagehouders, dat zal u duidelijk zijn. In een volgend artikel zullen wij aangeven hoe die overdracht tussen particulieren moet verlopen. Voor vragen en opmerkingen over dit verhaal kunt u terecht bij de afdeling Voorlichting van de gemeentepolitie. Tel. (01180) 27251, toe stel 21. Persoonlijke problemen kunnen we in deze rubriek niet be handelen. Daar zult u begrip voor hebben. Burgemeester en wethouders hebben aan twee instellingen toestemming verleend de ko mende periode een huis-aan- huis collecte te houden. - Prov. Opbouworgaan Sticht. Zeeland (Zeeuwse collecte), tot en met zaterdag 11 oktober. - Fed. Soc. Ped. Zorg voor Zwak zinnigen, van maandag 13 tot en met zaterdag 18 oktober. Bij het collecteren moet men ge bruik maken van verzegelde col lectebussen. Wanneer gewerkt wordt met collectezakjes, dient het verzamelen hiervan gebeu ren in verzegelde collectebussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar en dienen niet betaald te worden voor hun werkzaamheden. Zij moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebewijs en zijn verp licht dit op verzoek te tonen. De afgelopen weken hebben wij getracht u globaal een indruk te geven van hetgeen het bureau Voorlichting van de gemeente u te bieden heeft. Voorlichting over het bureau Voorlichting dus. We hebben dat niet zomaar gedaan. Nee, integendeel. Met de reeks arti kelen hopen we bereikt te hebben dat nu meer mensen dan voorheen de weg naar dit centrale informatiepunt weten te vinden. De voorlichtingsruimte ligt namelijk wat verscholen in het stadhuis. Vanaf de straatzijde niet zo goed zichtbaar. Maar als u eenmaal bin nen bent geweest, komt u vast terug. Dat U de ervaring van de drie medewerkers van het bureau. De gemeentelijke voorlichters houden zich in opdracht van het gemeentebestuur actief bezig met informa tie, verklaring en toelichting van het beleid. Hebt u aan of opmer kingen over de wijze waarop die voorlichting wordt gepleegd, laat het ons dan weten. We werken uiteindelijk voor u. Burgemeester en wethouders stelden op 24 juni j.l. dit bestem mingsplan vast. Het heeft be trekking op de uitwerking van de (globale) bestemming "kanto- rengebied" aan de Schroeweg. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben het plan op 2 sep tember j.l. goedgekeurd. Het vastgestelde plan en het goed keuringsbesluit liggen ter inzage op de afd. Algemehe Zaken in het stadhuis. De beroepschriften tegen de ge deeltelijke goedkeuring van dit plan zijn ingetrokken. Daarom is de gedeeltelijke goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Zeeland van 2 juli 1976 nu onher roepelijk geworden. Het plan met toelichting ligt ter inzage op de afd. Algemene Zaken. Ontwerp-bestemmingsplan pyramidehoeve Dit plan heeft betrekking op het gebied dat globaal wordt be grensd door de Grevelingen- straat, Nieuwe Vlissingseweg en Abeelseweg. Volgens het ont werpplan is het gebied bestemd voor de bouw van een streekzie kenhuis als alternatief voor de locatie bij "Der Boede" in de ge meente Vlissingen. Tegen dit ontwerpplan kunnen tot 2 november schriftelijke be zwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Op de afd. Alge mene Zaken is het plan in te zien. De gemeenteraad stelde op 21 ja nuari j.l. de verordening gevaar lijke stoffen Middelburg vast. Binnen een termijn van drie maanden hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland geen bezwa ren ingediend. Tot 1 november ligt de verordening ter lezing op de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. cdn woensdag 8 oktober, 20.00 uur: "Messidor", film van Alain Tan ner. Entree tegen normale toe gangsprijzen. tot zaterdag 11 oktober: Expositie illustraties in het kader van de Kinderboekenweek. Gra tis entree. Bij de gemeentepolitie zijn in de periode van 24 tot en met 30 sep tember de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: - loopren voor konijnen - herenpolshorloge - sleutels - fles sterke drank - bril in koker - enkele portemonnees met in houd - een mes - groene tas - trouwring - badkleding - lichtbruine schoudertas met inhoud - geel regenpak - knotten wol in tasje - losse bril Dieren: - hond, reu - oranje kater met witte bef en poten Nadere inlichtingen over deze gevonden voorwerpen en dieren kunt u alleen op woensdag van 15.00-17.00 uur en zaterdag van 19.00-20.00 uur krijgen bij het politiebureau, Achter de Hout tuinen 10. Telefonische inlichtin gen uitsluitend via nummer (01180)27251. vrijdag 10 oktober, 20.30 uur: "Vijf avonden", film van Nikita Michalkov, Film eksperiment Das Dada-Manifest (1969). En tree: 4,- vrijdag 11 oktober, 20.00 uur: "Opole", folkloristische dans- en zangensemble uit Polen, maandag 13 oktober, 20.00 uur: "Uitkomst" van Herman Heijer- mans. Voorstelling is uitver kocht. zaterdag 11 oktober, 16.00 uur: Kindervoorstelling: films met Laurel Hardy, Buster Keaton en Charley Chase. Entree: 2,50. zaterdag 11 oktober, 21.00 uur: "Zandy's Bride", film van Jan Troell. Entree: 4,- Het Caecilia Consort met als so liste Mifune Tajui (viool). Kaar ten verkrijgbaar bij de Gemeen telijke Culturele Dienst, Molen water 99a, tel. (01180)-25156. zondag 12 oktober, 11.30 uur: Koffieconcert door Jaap van Zweden (viool) en Ronald Brau- tigam (piano). Entree voor vol wassenen: ƒ8,-. Voor CJP/Pas 65: ƒ6,- en voor jeugd t/m 12 jaar: 3,50. tot vrijdag 17 oktober: Tentoonstelling tekeningen van Francies van Westering. Deze tekeningen maakte zij bij de ge dichten van Bertus Aafjes voor het boekje "Rijmpjes en versjes uit de vrolijke doos". Geopend: dinsdag t/m vrijdag van 10.00-12.00 en 14.00-17.30 uur, za terdag van 9.00-12.30 en 14.00-16.00 uur. Tevens woensdag en vrijdag van 19.00-21.30 uur. Expositie werken van de Franse beeldhouwer Louis Molinari. Geopend: dinsdag t/m zaterdag van 12.00-17.30 uur en op af spraak. Doorlopende expositie van wer ken van Gera Dauvillier en Wil lem Vader. Geopend: maandag t/m zaterdag van 13.00-18.00 uur. Tentoonstelling touwplastieken van Anneke Ruimschotel. Geo pend: donderdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur. De dienstverlening "Tafeltje Dekje" van de Unie Van Vrij willigers in Middelburg is uit sluitend bestemd voor ouderen en zieken, die niet zelf voor de warme maaltijd kunnen zorgen. Via telefoonnummer 01180-27537 kunnen maaltijden besteld wor den op maandag en donderdag tussen 9.00 en 9.30 uur. Op deze dagen worden de maaltijden ook bezorgd. Het menu voor de week van 13 tot en met 18 oktober ziet er als volgt uit: maandag - hutspot dinsdag - gehakt, bloemkool en aardappelen woensdag - rundvlees, sperzie bonen en aardappelen donderdag - jachtschotel, rode kool vrijdag - geb. kabeljauw, wor teltjes zaterdag - wat de pot schaft V N» PLAATS EN VERKEERSMAATREGELEN 1. Wijngaardstraat Afgesloten voor alle verkeer. 2. Kruispunt Poelendaelesin- gel/Nieuwe Vlissingseweg Rijbaanversmalling. AARD VAN HET WERK Restauratie werkzaamheden Reconstructie AANVANGS DATUM In uitvoering In uitvoering L

de Faam | 1980 | | pagina 5