FNVspreekt oyer vijfploegendienst Diensten Pinkstergemeente Tros programma in Middelburg Film over Walcheren in Bachten Poorte VLIEGFEEST 'DA VINCI' OP LUCHTHAVEN ROTTERDAM DRIE MAAL RECHT IS SCHEEPSRECHT ZAKENRUBR1EK DAG VAN HET BROOD OP 9 OKTOBER Rabobank S Laatste concert in Grote Kerk door harp en fluit Woensdag 10 september 1980 De Vlissinger - De Faam RSI-Programma 26 Levensverzekeringen u weet allang welke u kiestof niet? EURITHMIE VA W kreeg nieuwe trainingsjacks AUTEUR ELEUTERIOSANCHEZ(ELLUTE) KOMT NAAR ONS LAND Luchtvaarthistorie in vogelvlucht MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN KOMT WEER OP GANG Ook in Zeeland sbjgc&s Voor motorcrosser Van Dommelen geldt zondag: Echt Steeds sneller MIDDELBURG - Het Rijn Schelde Instituut aan de Dam in Middelburg houdt op vrijdag 12 september een bijeenkomst waar gesproken zal worden over het thema- 5-ploegendienst. Het thema wordt ingeleid door de Zeeuwse districtsbestuurder Thjeu Strous van het FNV. Deze avond is een van de velen, die de komende tijd iedere 14 dagen wordt gehouden. Strous zal op deze avond, die overigens om 20.00 uur begint!dieper ingaan op de problematiek rond de invoering van een vijfde ploeg in de volcontinubedrijven. Sinds het begin van de jaren zeventig stijgt het aantal werkers in volcontinu- diensten weer. Dat is onder meer het gevolg van de toenemende mechanisatie en automati sering in het bedrijfsleven, waardoor de apparatuur s'nachts en in de weekenden niet onbewaakt mag blijven. Ook is het afstellen van processen (vooral chemi sche) een dusdanig langdurige klus, dat er bij een weekendloze werkweek nau welijks nog geproduceerd kan worden. Een gegeven waar de bonden niet om heen kunnen. Voor de werknemersor ganisatie is het nu zaak om de bezwaren tegen deze werkwijze, waarin met vier ploegen wordt gewerkt voor een deel weg te nemen. Als mogelijke verlichting van de ploegenwerkers ziet de vakbond een vorm van een vijfde ploeg, waarin in een etmaal weliswaar met drie ploegen wordt gewerkt, maar twee ploegen vrij zijn. In het huidige vierploegensysteem is slechts één ploeg per etmaal vrij. De ondernemers zien niets in deze vorm van verlichting voor de werknemers, om dat dit met name de loonkosten enorm opdrijft en de concurrentiepositie tegen over goedkoper producerende landen danig afzwakt. Strous nam zich voor om op alle facetten van deze problematiek in te gaan. Na de avond over vijfploegendienst wordt veertien dagen later een informa tieavond gehouden over de internatio nale anti-atoomactie die in Doel en Mol in België wordt gehouden. Hans Ban- nink, de voorzitter van de Zeeuwse mi lieuorganisatie VMZ spreekt vervolgens DEN HAAG - Voor de vijfde maal in successie wordt weer de jaarlijkse Dag van het Brood georganiseerd en wel op donderdag 9 oktober. De organisatie is in handen van het Genootschap voor de Bakkerij, een niet-commerciële organi satie van bakkers,bakkerijleraren en an deren die dooLbcmep of funktie met de bakkerij te maken hebben. over de gevaren van het vervoer en op slag van LPG. Vuilnisstortplaatsen is het onderwerp wat weer veertien dagen later aan de orde komt. Het is inmiddels 24 oktober geworden als iemand uit Axel (naam was bij het RSI nog niet bekend) zijn zegje doet over de omstreden vuilnis stortplaatsen in de Zeeuws-Vlaamse plaats in het bijzonder en vuilnisstort plaatsen in het algemeen. In november komt de gezondheidszorg in Zeeuws-Vlaanderen aan de orde door een lid van het comité aan de overkant van de Westerschelde en eveneens in november introduceert de eindredac teur -van het tijdschrift Arbeid en Mi lieu, drs. Jan de Vries het vierde num mer van dit periodiek verschijnend blad. 2 december komt Green-Peace naar het Middelburgse instituut. Dan is het de laatste avond van de informatiebijeen komsten in 1980 in het RSI. VEERE - In de Grote Kerk van Veere wordt op zaterdag 13 september een concert voor harp en fluit gegeven door Egbertine Korfmacher - De Vente (harp) en J. de Vente fluit. Het concert van dit muzikale echtpaar begint om 20.00 uur. Oorspronkelijk is de Dag van het Brood een Duits initiatief om het oude oogst feest, waarop de dankbaarheid voor het binnenhalen van de oogst tot uitdruk king werd gebracht, op een moderne manier in ere te herstellen. In totaal zijn er nu 12 landen die deze dag vieren. Het thema voor de "Dag van het Brood" in Nederland is dit jaar "Ons dagelijks brood, wat een variatie". Daarbij wordt de aandacht gevestigd op de sterke uit breiding in de laatste jaren van het Ne derlandse broodassortiment. Deze uit breiding wordt ten dele verklaard door de vraag naar meer keuzemogelijkhe den, maar ook door het toegenomen verbruik van bruinbrood, waardoor ou de broodsoorten en modellen weer wor den gebakken en nieuwe soorten zijn ontstaan. Er bestaan in ons land meer dan 200 broodsoorten. De meeste Nederlandse bakkers dragen op de een of andere wijze bij aan de viering van de Dag van het Brood door plaatselijke akties of speciale etalages, terwijl er in Zeist een grote manifestatie voor een groot aantal genodigden en met vooraanstaande sprekers wordt georganiseerd. Met het concert door harp en fluit hoopt de Stichting Delta-Cultureel op waardi ge wijze haar eerste lustrum van exposi ties, manifestaties en concerten af te sluiten. Voor deze avond staan de volgende werken voor fluit en harp op het pro gramma: Sonates van Donizetti, J.B. Krumpholtz en F.W. Rust; Le petit chevrier corse van H. Tomasi; Green- sleaves to a ground (componist ano niem) en Habanera van Ravel. Na de pauze wordt het programma af gewisseld met een harpsolo La Gitana van A. Hasselmans en een fluitsolo Sy rinx can C. Debussy. De harpiste Egbertine Korfmacher-de Vente kreeg haar opleiding bij Rosa Spier en vervolgens bij Mary Schroe- der-Ragetli, beiden harpiste bij het Ra dio Philharmonisch Orkest. Zij volgde de theoretische opleiding voor het staatsexamen en werkte enige jaren mee in orkesten in Nederland en Duitsland, n.l. Opera Forum, radio Hilversum en radio Keulen en de West-Berlijnse Opera. Momenteel is zij lerares harp in de omgeving van Keulen. Na een zeer lange loopbaan die al op zeer jeugdige leeftijd begon, kan Jan de Vente terugzien op een zeer druk bezet muzikaal leven. Invallen is misschien een specialiteit van hem geworden, want als men de enorme lijst bekijkt van vrij wel alle orkesten in ons land waarbij hij in ziektegevallen geassisteerd heeft, dan moet men zeer veel kennis en ervaring opgedaan hebben om zoiets te kunnen presteren. Zijn beroemde leermeesters zoals Jan Sevenstern staan daar garant voor. Na een periode gewerkt te hebben in theaters, bij operette en film, maakte fïïj tot 1974 deel uit van het Radio Phil harmonisch Orkest. Zijn kennis heeft hij ook over kunnen dragen als leraar aan het Goois Muzieklyceum te Hilversum en de Streekmuziekschool te Harder wijk. De Rabobank helpt u kiezen. De Rabobank zet u op het goede spoor. Zéér belangrijk daarbij is, dat onze experts alléén bemiddelen en er geen belang bij hebben een "eigen" merk aan te prijzen, 'n Objektief advies dus. Laat voor de zekerheid uw héle verzeke ringspakket eens door ons bekijken. Gratis hoor, dus wat let u VLISSINGEN - Er start weer een cursus Sociale Eurithmie (Bewegingskunst) voor iedereen die daar belangstelling voor heeft, of er mee kennis wil maken. Iedere maandagavond van 19.00-20.00 uur, W. Arondeusstraat 59 (Klaren- beek), gebouw Vrije School. Aanvang 15 september. Informatie/opgaven: Joke Clouder-Spaan, tel. 01103-1578. VLISSINGEN - De enormde brand, die de kapel van de Pinkstergemeente in Vlissingen volledig verwoeste, heeft lot gevolg dat de gelovigen voorlopig naar een andere locatie moeten gaan om de dienst bij te wonen. Die werd gevopden in de Johanneskerk aan de Bonedijkestraat te Vlissingen, waar-iedere woensdagavond een opwekkingsbijeen komst wordt gehouden met zang, muziek en getuigenissen. Bij de foto is te zien hoe de Vlissingse brandweermensen alles in het werk stellen om, overigens tevergeefs, zoveel mogelijk van de door brand aangevreten kapel te redden (foto Ruben O reel). MIDDELBURG - Het Tros-programma "Per Provincie" besteedt op zaterdag 13 september aandacht aan de provincie Zeeland. Naast een gesprek met de Commissa ris van de Koningin dr. C. Boertien is het thema van de week: rampenbestrijding op de grote rivieren en de waterrecreatie. Over deze twee voor Zeeland zeer ac tuele onderwerpen wordt gepraat met zowel deskundigen als politici. De reeks "Per Provincie" omvat twaalf uitzendingen waarin elke week een van de elf provincies centraal staat en een programma over het gebied van de IJs- selmeerpolders. Evenals zijn voorganger (Minister De Gaay Fortman in het Ka binet Den Uyl) werkt ook de huidige Minister van Binnenlandse Zaken, Wiegel, aan de realisering van de bes tuurlijke herindeling van ons land. In veel gevallen vormen de huidige pro-' vinciegrenzen ernstige barrières voor inter-gemeentelijke samenwerkingsver banden, gemeenschappelijke regelingen en dat leidde tot de komst van een vierde bestuurslaag in ons land: de gewesten, naast gemeente, provincie en het rijk. Met deze ontwikkeling werd de nood zaak om te komen tot een bestuurlijke herindeling van ons land aangetoond. Het was voor AktuaiRadio ook een van de redenen om de serie lPer provincie" op te zetten. In de zomerserie 1980 vanuit de ver schillende provincies en de IJsselmeer- polders veel aandacht dus voor die re gio's, maar daarnaast is per uitzending ook steeds een thema besproken dat aan de ene kant nauw verbonden is met de betrokken provincie^ maar aan de an dere kant ook interessant is voor de luisteraars in de rest van het land. Het programma wordt op donderdag II september opgenomen in restaurant de Twee Compagniën in Middelburg. VLISSINGEN - Het eerste team van de zomeravond- en zaal-voetbalvereniging VA W (Van Alles Wal) uit Vlissingen heeft nieuwe trainingsjacks gekregen van sponsor het Rotterdams Zandstraal Bedrijf (RZB) filiaal Vlissingen. RZB-directeur J. Roelofs bood donderdagavond de sportkleding aan voor het begin van een oefenwedstrijd zaal voetbal tussen VA W en een team van het zandstraalbedrijf in de sporthal te Souburg. De heer Roelofs verrichtte ook de aftrap van de wedstrijd. VA W-voorzitter A. de Nodijer dankte namens zijn vereniging de gulle gever. Foto: de VA W-spelers in de nieuwe trainingsjacks; geheel links RZB-directeur Roe lofs. VLISSINGEN - In de grote zaal van het dienstencentrum Bachten Poorte in Oost Souburg vertoont de heer L.ACijsouw uit Vlissingen op dinsdag 16 september een film over rijkdommen van het prachtige schiereiland Walcheren. De film begint om 14.30 uur. De organisatie, de stichting welzijn voor ouderen, is bijzonder in de nopjes met de komst van deze inventieve filmamateur, die naast de film Walcheren samen met zijn vrouw vele films en diaproducties samenstelde over verschillende landen. Voor de film Walcheren speurde het echtpaar Cijsouw met de fiets heel het eiland af en vond zodoende de mooiste plekjes, die dinsdag op het witte doek van het bejaardencentrum te zien zullen zijn. Het is ook mogelijk dat anderen dan de bewoners van het dienstencentrum de film bijwonen. Bij Elsevier en de E.C.I. verschijnt deze maande het door Eleuterio Sanchez geschreven boek EL LUTE. El Lute (vorig jaar nog bezongen door Boney-M) is een begrip in Spanje. Tijdens het Franco-regime werd hij tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor een misdaad, waarmee hij zijdelings te maken had. Hij is het laatste slachtoffer van de Wet tegen het Banditisme en Terrorisme, die - na de dood van Franco - goeddeels werd afgeschaft. Vijftien jaar lang zat LI Lute in talloze gesloten en zwaar bewaakte gevange nissen. Verschillende keren wist hij te ontsnappen. Thans bevindt hij zich in een open ge vangenis ten noorden van Madrid. Overdag kan hij min of meer gaan en staan waar hij wil, maar om 8 uur 's avonds dient hij zich weer te melden. Stiptheid is daarbij een belangrijke zaak. 'n Kwartiertje te laat betekent een uitgebreide vloerdweilbeurt. Zou El Lute een nachtje wegblijven, dan gaat hij voor onbepaalde tijd regelrecht terug naar een 'normale' gevangenis. De be slissing om Sanchez naar een open ge vangenis te sturen is immers slechts een geste van de Spaanse autoriteiten. De tol levenslang veroordeelde kan daar geen enkel recht aan ontlenen. Eleuterio Sanchez leeft in de schaduw van de vrijheid en het is niet duidelijk wanneer aan deze toestand een einde za! komen. In de gevangenis heeft de quinqui San chez zich opgewerkt van analfabeet tol student in de rechten. Op het ogenblik loopt hij stage bij een Madrilecns advo- katenkantoor. Over twee jaar hoopt hij af te studeren. EL LUTE (een bijnaam die de publici- retismachrnrvan de Spaanscpolitie hem toedacht, ten einde het misdadige ka rakter van Sanchez te benadrukken) schrijft boeken. Het relaas over de meest markante periode in zijn leven legde hij vast in het boek dat eind september in Nederland verschijnt onder de litel EL LUTE. Naar aanleiding van deze publikatie is het de uitgeversmaatschappij Elsevier gelukt toestemming te verkrijgen om El Lute voor een beperkte tijd naar Ne derland te halen om zijn bock bij de Nederlandse pers toe te lichten en te vertellen wat hem in de afgelopen jaren is overkomen. Vliegen is vandaag de dag de gewoonste zaak van de wereld, maar het heeft lang Tïcfd/Y&ZCjffS- September, de R is weer in de maand, en voor ruim 3000! ouderen in Zeeland wil dit <£gjj/ZojwA4'2Z£ zeggen dat ze zich weer gaan begeven naar sportzaal, dorpshuis, zwembad enz. voor hun wekelijkse uurtje gymnastiek, volksdansen, zwemmen e.d. Hopelijk voegen tal van nieuwe deelnemers zich in hun gezelschap, omdat dit het ideale moment is om zich aan te sluiten bij een groep. Iedereen is van harte welkom om eens een keert je te komen kijken of vrijblijvend mee te doen. Mocht u meer willen weten over deze kursussen en de M.B.v.O.-lessen in uw omgeving, dan kunt u zich wenden tot de konsulent M.B.v.O. tel. 01100-15892. Onder leiding van de vakkrachten M.B.v.O. worden dan weer de spieren losgemaakt, nieuwe bewegingen ge leerd, en vooral veel plezier gemaakt. Want gezelligheid en plezier in de lessen staat voorop bij alle M.B.v.O. aktivitei- ten. Voor vele ouderen betekent hun gym nastiek, volksdans-, of zwemuurtje een van de hoogtepunten van de week, waaruit blijkt, dat ook voor oudere mensen bewegingsaktiviteiten een bron van vreugde kunnen zijn. De deelname van ouderen aan deze ak- tiviteiten wordt mogelijk gemaakt door het specifieke karakter van de M.B.v.O. aktiviteiten. De aard en inhoud is na melijk aangepast aan de mogelijkheden en behoeftes van oudere personen. Deelname is mogelijk in vrijwel elke kern in Zeeland en nog steeds komen er nieuwe groepen bij, waaruit blijkt dat de belangstelling voor deze aktiviteiten nog steeds groeiende is. De koördinatie van al deze aktiviteiten is in handen van de Dienst" Meer Be wegen voor Ouderen" van Het Zeeuwse Kruis, met name de konsulent M.B.v.O. Deze dienst organiseert ook kursussen voor de vakkrachten, o.a. staat er dit najaar een kursus "Leider M.B.v.O." op hel programma, waar nog opgave voor mogelijk is. Ook zal bij voldoende be langstelling een cursus "Leider Dansen voor Ouderen" georganiseerd worden. Ter gelegenheid van haar 7e lustrum houdt de Vliegtuigbouwkundige Studievereni ging 'Leonardo da Vinei' op zaterdag 13 september het Vliegfeest Da Vinei op de Luchthaven Rotterdam. Met dit vliegfeest, dat, plaats vindt in het kader van de manifestatie Rotterdam geduurd, voordat de mens alle proble men meester was om zich vrij in de lucht te kunnen voortbewegen. In de 18e eeuw kon men zich al van de grond verheffen met behulp van hetelucht- en gasbal- ionnen, maar met deze vaartuigen was men afhankelijk van de wind. In de 19e eeuw werden vele op vogels gelijkende vehikels (vaak met klappen de vleugels) en door stoomkracht aan gedreven propellers uitgeprobeerd, wel ke pogingen tot niets leidden. Gecon troleerd motorvliegen was toen nog een droom, totdat de gebroeders Wright op 17 december 1903 op Kitty Hawk (North Carolina, V.S.) vier vluchten maakten, waarvan de laatste 260 meter bedroeg in precies 59 seconden. Wilbur en Orville Wright waren de eer- Thuishaven, trachten de organisatoren de luchtvaart in een positief daglicht te stellen door te wijzen op de ontwikkeling van het vliegtuig. Niet alleen in mechanische zin, maar tegenwoordig ook op het gebied van beperking van geluidhinder en van ener gieverbruik en milieubederf. VLISSINGEN - Voor de tweede keer dit jaar organiseert de motorsportvereniging De Uitlaat op het zeer fraaie motorcross circuit aan de Engelandweg in Vlissingen-Oost een wedstrijd motorcross voor nationale junioren. Op zondag 14 september rijden er de nationale cracks in de 125 en 250 cc voor wedstrijden voor de juniorencup. Bovendien zullen vijfentwintig crossers starten voor wedstrijden, die eveneens meetellen voor de junio rencup, in de klasse XT 500, een formule van 500cc Yamaha- motoren, die ook aan wegraces kunnen deelnemen. Deze XT500-motoren bieden een zeer spectaculair schouwspel. Onder de 300 coureurs in de 125cc en 250cc een aantal Zeeuwen, die op eigen bodem beslist niet kansloos zullen zijn. Onder meer Floor Van Dommelen, de gedoodverfde clubkampioen in de 250cc van De Uitlaat wordt weer een favorie- tenrol toebedeeld, hoewel de Souburger tijdens de twee vorige wedstrijden in Vlissingen-Oost - één georganiseerd door De Uitlaat en de ander door MAC Scheldegouwen - enigszins teleurstelde. Nu heeft hij echter de kans om zijn fa- vorietenrol waar te maken. Drie maal recht zou ook voor Van Dommelen scheepsrecht kunnen zijn. Naast Van Dommelen is Sjaak Meul- meester uit Koudekcrke in staat groots voor de dag te komen en kunnen de Vlissingers Ad Meerman. Piet Visser en Hans van de Sande behoorlijk uit de voeten met het Grand-Prix-waardige crossterrein. In de 125cc rijden een viertal Zeeuwen. Bennie Poppe uit Meliskerke, Marcus van Kempen uit Souburg, Wim Kerk- hove uit Middelburg en Peter Hoender- vanger uit Vlissingen. De wedstrijden in Vlissingen-Oost, waar de toeschouwers een fraai overzicht heb ben van de wedstrijden vanaf de verschil lende "bulten" beginnen om 11.00 uur. Vanaf 09.00 uur rijden de coureurs hun trainingsrondjes. sten die het probleem van het vliegen op een wetenschappelijke wijze oplosten. Zij bestudeerden eerst de bevindingen van andere pioniers, bouwden vervol gens een eigen windtunnel om het ge drag van vleugels in de luchtstroming te onderzoeken, experimenteerden daarna met zweeftoestellen en bouwden ten slotte hun eigen motor voor de voort stuwing van hun eerste vliegtuig. In 1908 was hun ontwerp dermate ge perfectioneerd, dat zij volledig gecon troleerde vluchten van ruim een uur maakten. Zij demonstreerden hun toe stel - de Wright Flyer - in Europa, waar men nog niet verder gekomen was dan enkele sprongetjes. Na deze demonstra lie werd de Wright Flyer dan ook veel vuldig nagemaakt..Het vliegtuig was een tweedekker van hout en linnen met het hoogteroer vóór de vleugels en het rich tingsroer erachter geplaatst. De twee boven elkaar geplaatste vleugels met er tussen de steunspijlen en bespanningen van pianodraad gaf een lichtere en stij vere constructie dan een ééndekker met hetzelfde vleugeloppervlak. Deze con structie zou tot 1935 gehandhaafd blij ven. Later kwam Blériot met een ander ont werp: een vliegtuig met een echte romp van hout, waaraan aan de voorkant de motor met trekschroef en aan de staart het hoogte- en richtingsroer. Dit zou het toekomstige beeld van het vliegtuig be palen. In de Eerste Wereldoorlog zag men dat het vliegtuig een belangrijk wapen kon zijn. Men ontwikkelde verkenners, ja gers, bommenwerpers en vliegboten. Het motorvermogen werd van 50 pk voor de oorlog vergroot tot zo'n 300 pk zodat de vliegtuigen sneller, hoger en verder vlogen en ook meer lading kon den vervoeren. Tijdens deze oorlog is de constructiewij- ze niet veranderd. Op een paar uitzonde ringen na gebruikte men in 1918 nog steeds hout, linnen en pianodraad. De uitzonderingen waren Anthony Fokker en Hugo Junkers. Fokker kwam in 1918 met zijn DVII jager. Dit vliegtuig had een romp van gelaste stalen buizen met een nagenoeg zelfdragende houten vleu gel. Fokker zou deze constructie ten volle benutten in zijn na-oorlogse ver- keerstoestellen. De stalen buizen-con structie is zelfs nog na de 2e Wereldoor log toegepast in de Fokker S-ll, welk toestel aanwezig zal zijn op het vlieg feest. Hugo Junkers bouwde in 1918 geheel metalen jagers en verkenners met vrij- dragende vleugels, maar door de slechte presentatie zijn deze toestellen nooit in dienst geweest. Na de oorlog ontwikkel de hij uit deze toestellen zijn geheel me talen verkeersvliegtuigen, waarvan de Ju52 (Tante Ju) de beroemdste is ge worden, vooral door de troepentran sporten in de 2e Wereldoorlog. Na de oorlog begon de burger zich te interesseren voor het vliegtuig. Het vliegtuig zou post en passagiers veel sneller kunnen vervoeren dan het tran sport over land. Vele luchtvaartmaat schappijtjes werden er uit de grond ges tampt, maar velen moesten ook weer het onderspit delven door verschillende cri sisjaren en fel(e concurrentie. Aanvankelijk vlogen zij met omge bouwde militaire vliegtuigen (met name bommenwerpers) uit de le Wereldoor log, maar geleidelijk aan werden er echte verkeersvliegtuigen ontworpen en gebouwd. Ook voor de gewone man werden er vliegtuigjes gebouwd. Deze toestelletjes trachtte men zeer eenvoudig te houden en in het gebruik net zo be taalbaar te maken als de auto. Zo ont stond er in 1925 de Havilland Moth waaruit later in 1931 de erop gelijkende Tiger Moth ontwikkeld werd. De Tiger Moth is ook aanwezig op het vliegfeest. Tijdens de 2e Wereldoorlog werd het uiterste uit het jachtvliegtuig met zui germotoren en propellor gehaald om nog sneller te vliegen dan de vijand. In 1945 vlogen de jagers zo'n 650-750 km/uur met 2100 pk zoals de Superma- rina Spitfire Mkl4 (die een regelrecht afstammeling van de S6B racer is) en de Hawker Sea Fury, die beiden op het vliegfeest te bezichtigen zijn. Voorts werden er zware lange afstands bommenwerpers en patrouillevliegtui gen gebouwd. De B-17 Flying Fortress bijvoorbeeld kan zo'n 6 ton aan lading meevoeren over 2000 km. Eén zo'n toe stel zal aanwezig zijn op het vliegfeest, samen met een Lockheed Neptune, een maritiem patrouillevliegtuig dat in de oorlog ontworpen is. Tijdens de oorlog ontwikkelden de con structeurs zowel in Engeland als in Duitsland de straalmotor, die na de oorlog het beeld van de luchtvaart danig veranderde. Met straalvoortstuwing kan men veel sneller vliegen dan met pro pellervoortstuwing. Men paste deze het eerst toe in jachtvliegtuigen die rond zo'n 800 km/uur haalden. Er deden zich echter bij zulke snelheden, waarbij de luchtstroming langs het vliegtuig op be paalde plaatsen de geluidssnelheid be reikte, problemen voor. Door hel ont staan van schokgolven ontstond een enorme weerstandsverhoging en onsta biliteit. Men sprak toen van een ge luidsbarrière, waar men moeilijk door heen zou kunnen komen. Na veel re search kwam men erachter dat men zeer dunne profielen, pijlstelling van de draagvlakken en een versmalling van de romp ter plaatse van de vleugels moest toepassen om met straalaandrijving vei lig rond of boven de geluidssnelheid te kunnen vliegen. Sinds 1960 ontwerpt met met deze verbeteringen Mach-2 straaljagers, waarvan de Lockheed F-104 Starfïghter en B.A.C. Jaguar op het vliegfeest hel tastbare bewijs zullen zijn. In de burgerluchtvaart werd de zuigmo- tor ook verdrongen door de straalmotor. In 1956 verscheen de Fokker F-27 Friendship (met turboprops) voor het vervoer op korte afstanden. De eerste DC-8 en Boeing 707 werden rond 1960 in gebruik genomen. De maximale snelheid van deze toestellen is zo'n 960 km/uur. In de burgerluchtvaart legt men zich vooral toe op het vergroten van de passagierscapaciteit en vooral de laatste jaren op de beperking van hel geluid en brandstofgebruik. Hiervan vormen de "wide-body's" een sprekend voorbeeld. Het vliegfeest Da Vinei vindt plaats op zaterdag 13 september 1980 van 9.30-16.00 uur.

de Faam | 1980 | | pagina 7