Vinden van thema steeds probleem De Vlissinger - De Faam Woensdag 27 augustus 1980 SPROOKJESBRADERIE 1980 VLISSINGEN VLISSINGEN - De achtste braderie van Vlissingen, die don derdag, vrijdag en zaterdag wordt gehouden, wordt een sprookjesbraderie. De Vlissingse wethouder van welzijn D.J.P. Bruinooge verricht donderdagochtend om tien uur de opening bij het Betje Wolffplein. Het podium waarop verschillende evenementen zullen plaatsvinden staat dit jaar niet op de Klei ne Markt, maar op het Plein Vierwinden, dat wordt ingericht in de sfeer van 1001 nacht. Het braderieterrein heeft volgens de braderiecommissie van het Winkelcentrum Vlissingen nog nooit zo vol met kra anpjes gestaan als dit jaar. Opening door wethouder welzijn D.J.P. Bruinooge Terrein Demonstraties Programma Codecil De trompettist Marty treedt vrijdagavond van lialf acht tot acht uur op tijdens de Vlissingse braderie. De uit Arnhem afkomstige Riny Schreyënberg. zoals zijn werke lijke naam luidt, wist al op 15-jarige leeftijd populariteit te verwerven met het nummer M aanserenade'. In 1970 kreeg hij daarom een gouden single en elpee. Hij kreeg van Louis Armstrong uit naam van een Amerikaanse onderneming in Chicago een gouden trompet aangeboden. Sindsdien staat hij bekend als Marty met zijn gouden trompet. Het vinden van een thema voor de jaarlijkse braderie is steeds weer een probleem. De braderiecommissie van het Winkelcentrum Vlissingen heeft dit jaar bij de achtste braderie daarom wat anders gewerkt dan voorgaande jaren. Het sprook jesthema is volgens de braderiecommissie eigenlijk gevonden nadat is besloten de kleding in het 'romantische' te houden, omdat dit het publiek het meest zou aanspreken. De eerste braderie in Vlissingen had als onderwerp Michiel de Ruyter. Deze braderie, die dus in het teken stond van 'De blauw geruite kiel'was nog niet door de winkeliersvereniging georganiseerd. Dat was wel het geval met de daarop volgende braderie, die in het teken stond van de zestiende eeuw. In 1975 werd Mexico gekozen als thema. Daarop volgden de onderwerpen ruim tevaart (1976), het Wilde Westen (1977) en de piraterij in 1978, in verband met het 75-jarigjubileum van het Maritiem Instituut 'De Ruyter' in Vlissingen. Vorig jaar werd een Bruegeliaanse braderie gehouden, die eigenlijk ook weer teruggreep naar de zestiende eeuw. Met de sprookjes-braderie 1980 slaat de braderiecommissie opnieuw een andere weg in. Het is niet eenvoudig geweest om het onderwerp ook in het programma in te passen. Dat komt omdat er volgens de braderiecommissie nog geen grammofoonplaten met sprookjes op muziek zijn. De muziek uit de luids prekers zal daarom een algemeen karakter hebben. Braderieterrein voller met kraampjes dan ooit Het thema van dit jaar is volgens voor zitter Wim de Bruijne van de braderic- eommissie eigenlijk gevonden, nadat was besloten de kleding in de sfeer van het 'romantische' te houden. ..Het is ge bleken dal dit hel publiek het meest aanspreekt. Onderwerpen als ruimte vaart en toekomst doen 7.0 kil aan", al dus de heer De Bruijne. De bereidheid tot het verkleden is volgens hem nog steeds in ruime mate aanwezig. Onge veer 135 personen gaan dit jaar gekleed in sprookjesklcding. Aan het begin van het braderieterrein bij het Betje Wolff plein komt boven de Walstraat een grote heks op een bezemsteel te hangen, ge bouwd door de zeeverkennersgroep 'De Watergeuzen'. De braderie begint met een openingsoptocht, die om kwart voor tien morgenvroeg van het stadhuis ver trekt. De stoet bestaat uit een showwa gen en drie koetsen, met het college van b en w van Vlissingen en hun echtgeno tes. De organisatoren hopen dat de braderie dit jaar ook weer een sfeervol gebeuren wordt en de deelnemers alles zullen doen om hun stand aan het sprookjest- hema aan te passen. „Wat ons betreft mogen kinderen die naar. de braderie komen zich ook verkleden als Sprook jesprins of prinses. Ook met de western- braderie hebben wij heel wat cowboy jongens in de binnenstad zien lopen", zegt Wim de Bruijne. De openingsoptocht wordt vooraf ge gaan door een looporkesl van Konink lijke Harmonie 'Ons Genoegen', dat na de openingshandel gedurende ongeveer een half uur over het braderieterrein zal lopen om te musiceren. Aan de ope- ningspptoeht neemt dit jaar, in tegen stelling lol voorgaande jaren, geen re clamekaravaan deel. De belangstelling van de deelnemers daarvoor is de laatste jaren enorm teruggelopen, waardoor het aantal auto's uiteindelijk met de helft is verminderd. Anders dan voorgaande jaren is ook de plaats van het podium op het Plein Vier winden. De uitbreiding van het braderie- terrein met dit plein vorig jaar is volgens de braderiecommissie zo goed aangesla gen, dat men er nog wat meer accent op is gaan leggen. Het braderieterrein strekt zich verder uit over Groenewoud, Lepelstraat, St. Jacobstraat, Lange Zel- ke. Oude Markt en Walstraat, waar in totaal ongeveer 75 kraampjes komen te staan. Voor het eerst worden dit jaar verwijsborden aangebracht, die het pu bliek de verschillende wegen aangeven. Er worden tijdens de braderie weer de monstraties van verschillende oude am bachten gegeven. De heer Th. Roclands uit Koewacht toont het matten biezen en vlasbewerken op het promenadegedeel- le van de Lange Zelke. In de Lepelstraat worden donderdag en vrijdag demon straties gegeven van klompen maken, donderdag en zaterdag van glasblazen en vrijdag en zaterdag van handschilde ren van borden en dergelijke voorwer pen. Houtsnijwerk is te bewonderen op het Plein Vierwinden. In de Walstraat, tus sen Betje Wolffplein en Scherminkei- straat. worden demonstraties gegeven van tingieten en goudsmeden. Het amusementsprogramma begint don derdagmiddag 0111 vier uur met een op treden voor de kinderen van 'The Wis- to's' uit Antwerpen op het podium op het Plein Vierwinden. Om zeven uur begint hier het optreden van het orkest Johnny Contra met zang van Anje en Dirk, dat duurt tot 21.00 uur. Vrijdagmiddag om vier uur begint het kinderspel met Huug van Gompel uit Turnhout op het Plein Vierwinden. Het orkest Harry Breton en The Survivals treedt van zeven tot negen uur 's avonds op, van half acht tol acht uur onderbro ken door Marty en zijn gouden trompet. Het poppentheater 'Den Zeeuwschen Uijlenspiegel' uit Middelburg treedt za terdagmiddag van half drie tot half vier op, ook op het podium op het Plein Vierwinden, waar om vijf uur de prijs uitreiking plaatsvindt voor de origineel ste stand en de beker aan de grootste pechvogel wordt uitgereikt. De Vlissingse braderiecommissie hoopt dat de braderie ook dit jaar weer een succes zal worden en denkt er daarbij vooral aan om zoveel mogelijk publiek te trekken. Voorzitter Wim de Bruijne er kent dat veel winkeliers de braderie zien als een buitenkansje 0111 een zo groot mogelijke omzet te halen. Hij beschouwt de braderie echter als een grote adver tentie, die de aandacht van liet kopend publiek op de binnenstad van Vlissingen moet vestigen, zodat de mensen weer de weg naar de stad weten te vinden. Dat is in de eörste plaats de opzet van dit winkelevenement. Niet alleen voor toe risten. maar ook voor Vlissingers en an dere Zeeuwen. „Daarom wordt de bra derie ook pas eind augustus gehouden, als het seizoen eigenlijk al is afgelopen. Dan kan de braderie tenminste ook niet meer worden gebruikt voor het houden van uitverkoop, want dat willen wij ook zoveel mogelijk voorkomen. De winke liers mogen natuurlijk best met aanbie dingen komen, maar een braderie moet geen rommelmarkt worden", meent Wim de Bruijne. Een groot voordeel van de Vlissingse braderie is volgens hem. dat het brade rieterrein een uitgestrekt gebied bes trijkt, dat geheel met elkaar is verbon den. Daarom is ook de Nieuwendijk niet bij het braderieterrein verbonden. Daarvoor ligt deze straal volgens de or ganisatoren te geïsoleerd van het overige gebied. Wat de verwachtingen over het aantal bezoekers betreft verwijst de braderiecommissie naar schattingen van de politie twee jaar geleden. Om en na bij de 70.000 mensen bezochten gedu rende drie dagen de braderie. Vorig jaar was het volgens de braderiecommissie nog drukker. Over de weersomstandig heden maken de organisatoren zich niet bezorgd. „Als het begint te regen kun je overal je spulletjes wel inpakken, omdat het voor de rest van de dag toch niets meer wordt. Hier in Vlissingen schuilen de mensen even en vijf minuten nadat het droog is, loopt de straat weer vol", stelt Wim de Bruijne. Tal van verenigingen, stichtingen en andere organisaties staan ook dit jaar weer met een stand op de braderie. Be halve de jaarlijks terugkerende stand van gemeentepolitie, dierenbescher ming en organisaties als Veilig Verkeer, Rode Kruis, Leger des Heils en Unicef, heeft ook de F-16 Fanclub dit jaar een informatiestand op de braderie. Radio Walcheren (RAWA) heeft een studio ingericht in een caravan op het brade rieterrein, vanwaar rechtstreekse uit zendingen voor de zieken worden ver zorgd van het braderiegebeuren. De Lions Club staat ook met een kraampje op de braderie. Deze organisa tie is namelijk een actie begonnen onder de naam 'Geven na leven doet leven'. Deze zogenaamde 'codecil-actie' is be gonnen om meer donors te verkrijgen voor organen, die na het overlijden van de donor nog op anderen kunnen worden overgebracht. „Steeds meer mensen stemmen toe hun organen na hun dood af te staan, om daarmee patiënten met zieke organen te helpen", zegt de Vlissingse huisarts N. Kapteyn. „Zij dragen een zogenaamde donor-codecil bij zich, waarop zij dit schriftelijk kenbaar maken. Er zijn al honderden codecil-dragers, maar er is nog steeds een groot tekort. Momenteel worden 175 kinderen behandeld met groeihormoon, waarvoor 20.000 donors nodig zijn. Er staan 400 mensen op de wachtlijst voor een niertransplantatie. De wachttijd is gemiddeld twee jaar. Per jaar worden 500 hoornvlies-transplan taties verricht. Het aantal blijft groeien. Voor de behandeling van ernstige brandwonden zou er veel menselijke huid in voorraad moeten zijn", zegt de heer Kapteijn. Voor de mensen die ook een donor-codecil bij zich zouden willen dragen, maar om bepaalde redenen daartoe niet kwamen, is nu met de bra derie volgens hem een mooie gelegen heid. De kraam van de Lions Club in de Lepelstraat geeft meer informatie en bovendien kan men er een codecil-kaart krijgen. De braderiecommissie heeft met verschillende moeilijkheden te kampen gehad bij de voorbereidingen van de braderie van dit jaar. Een van de grootste tegenslagen was wel het bericht, dat de gehuurde sprookjeswagen 'Assepoester op weg naar het bal' niet meer beschikbaar was. De wagen was beschadigd, terwijl hij in de garage stond. Gelukkig kon echter een andere showwagen worden geleverd, zodat de openingsoptocht volgens de braderiecommissie toch een feestelijk gebeuren kan worden. Op de foto de sprookjeswagen 'Assepoester op weg naar het bal', die door een andere showwagen wordt vervangen in verband met beschadiging. Het braderieierrein is vorig jaar bij de Bruegeliaanse braderie uitgebreid met het Plein Vierwinden. waar toen ondermeer varken aan het spit kon worden gegeten. Dit jaar wordt het plein ingericht in de sfeer van 1001 nacht. «tisrTV-w i.'Je «aas laserna-m«&*&■-w— gg*»?8CPjlPiPSlli r' «H 1HI -4U* ft i-r Ook vorig jaar trok de Vlissingse braderie ruim 70.000 bezoekers. Hel show-orkest van Johnny Contra verzorgt donderdagavond het muzikale programma vanaf het podium op hel Plein Vierwinden.

de Faam | 1980 | | pagina 14