MUSICA AETERNA IN KERK VEERE JAPANSE KUNSTENAAR OP HET PODIO DEL MONDO Als er lichamelijk iets fout gaat.. ZAKEN RUBRIEK BODE-CONCIERGE VAN AKKEREN GAAT MET PENSIOEN Hervormde-gereformeerde kerkdienst in openlucht theater Toorenvliedt. TENTOONSTELLING WANDKLEDEN IN GEERSDIJK Mogelijk cursus Cafébedrijf in Goes Rabobank fS Luctor organiseert waterpolotoernooi E De Vlissinger - De Faam Woensdag 20 augustus 1980 Beiaardbezichtiging stadhuistoren. Fietsen in Zeeuwsch-Vlaanderen Vakantieweek "MARNIX" in volle gang OOK DIKKER GEWORDEN OP VAKANTIE? 16 W.A. verzekeringenmaar hoe moetje kiezen als je niet weet welke de AMATEURS' HOUDEN TENTOON STELLING Fotoexpositie in het Jongerencentrum Midgard' Evenementenlijst VVV Oostkapelle TRIMMEN TE VEERE Orgelconcert door Kamiel D'Hooghe in Nieuwe Kerk Middelburg. Teamwork Saté op de barbecue Zomaar een leuke zomerfoto: opgebonden vlas aan de Veerseweg te Middelburg. Foto: Sophia van den Heuvel. VEERE-Het kamerorkest 'Musica Aeterna' uit het Belgische Edegem geeft zaterdagavond een concert in de Grote Kerk te Veere. Aanvang 20.00 uur. Dirigent van het kamerorkest, dat is samengesteld uit drie eerste violen, drie tweede violen, twee altviolen, twee celli en één contrabas, is Ernest Maes. Het programma is: Concerto grosso in Sol klein, Kerstmis concerto A. Corelli: Concerto voor viool; Kleine Nachtmuziek - Serenade, W.A. Mozart; Twee Elegische Melodieën, E. Grieg; Refreynen ende Liedekens, E. van der Eyken. GEERSDIJK-Tot en met 5 september is er in Galerie 't Oude winkeltje te Geersdijk (Noord-Beveland) een kijk en verkooptentoonstelling van wand kleden van mevrouw Wyatl-Lewis, haar dochter en kleindochter. De expositie kreeg de naam 'Drie gene raties wandkleden' en is geopend woensdag en zaterdag van 12.00-19.00 uur en vrijdag van 12.00 tot 21.00 uur. VL1SSINGEN - Op woensdag 27 au gustus a.s. en verder iedere woensdag in augustus bestaat de gelegenheid om de beiaard van de Stadhuistoren te bezich tigen, nadat de heer Van Putten, beiaardier van Vlissingen, zijn weke lijkse concert van 16.30 - 17.30 uur ten gehore heeft gebracht. Per bezichtiging kunnen er maximaal 5 personen worden toegelaten. Iedereen die hiervoor belangstelling heeft kan zich aanmelden bij de Culturele Raad Vlissingen, Badhuisstraat 104, Vlissin gen, telefoon 01184 - 14928 (uiterlijk tot woensdag 12.00 uur). Kinderen tot 15 jaar worden zonder be geleiding niet toegelaten. Door het publiek in de gelegenheid te stellen het carillon van de Stadhuistoren te bezichtigen, hoopt de werkgroep Beiaardconcerten van de Culturele Raad Vlissingen de belangstelling voor de beiaard te stimuleren. De Echte Nederlandse Fietsersbond (E.N.F.B.), de Vogelwacht West- Zeeuws-Vlaanderen 'Het Duumpje' en het distrikt Zeeland van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland organiseren op 30 augustus a.s. een fietstocht in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. liet vertrek van. 4eze fietstocht vindt plaats om ongeveer 11.30 uur vanaf het Veerplein in Breskens Er zal in groepen van ongeveer 15 personen door het Zeeuws-Vlaamse landschap gefietst worden. In iedere groep staat een thema centraal: Bijvoorbeeld vogels, natuur gebieden. landbouw. Alle tochten ein digen op de Erasmushoeve bij Cadzand, waar een aantal stands zullen zijn inge richt en informatie wordt verstrekt over Zeeuwsch-Vlaanderen en over de deel nemende verenigingen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij A.M.M. van Haperen, Veersesingel 194, Middelburg. de burgerzaal van het stadhuis te Vlis singen is van 16.00 tot 18.00 uur. VLISSINGEN - Bode-conciërge J.C.L. van Akkeren van het stadhuis te Vlissin gen gaat met pensioen. Donderdag 28 augustus wordt hij 65 jaar, en dan sluit hij een lange periode in overheidsdienst af. Dinsdag 26 augustus tijdens een beslo ten bijeenkomst wordt er officieel af scheid genomen van de heer Van Akke ren, die samen met zijn echtgenote nu nog in het Vlissingse stadhuis woont. Er wordt al uitgekeken naar een andere huisvesting voor de scheidende bode conciërge, die sinds 1953 deze functie bekleed. In 1951 kwam hij in gemeente dienst als hulpconciërge. Vanaf 1945 was de heer Van Akkeren werkzaam als controleur van de woningdienst. Voor de oorlog werkte hij op het marine- wachtschip te Vlissingen en in de oorlog werden verscheidene ambachten uit geoefend. De afscheidsbijeenkomst in MIDDELBURG - Zondagavond 24 au gustus wordt in het openluchttheater Toorenvliedt te Middelburg een geza menlijke hervormde-gereformeerde kerkdienst gehouden. In deze openluchtdienst ligt de nadruk op de samenzang, die traditiegetrouw geleid zal worden door de christelijke brassband ONDA-Middelburg. Voorganger tijdens deze dienst is ds. Moerman. Bij slecht weer wordt de dienst in de nabijgelegen Ontmoetings- kerk gehouden. Aanvang 19.00 uur. VLISSINGEN - In en rondom het clubhuis "Marnix" aan de Noordbeek- seweg 18 in West-Souburg is de vakan tie-week met aktiviteiten voor de jeugd in volle gang. Het resterende program ma luidt als volgt: Woensdag 20 augustus 14.30 uur: film middag voor alle kinderen; Donderdag 21 augustus 20.00 uur: su- persoos voor de meisjes en jongens van 12 tot en met 16 jaar; Vrijdag 22 augustus 20.00 uur: wijk- avond met Zeelandfilm en bingo; Zaterdag 23 augustus 14.00 uur: grote afsluitingsmiddag met kinderkennis (grabbelton, koekhappen, sjoelen, spij kerslaan, zaklopen, ballengooien, enz.). Troost u, want u bent heus niet de énige in Nederland. Menigeen vergeet tijdens de vakantieperiode niet alleen de dage lijkse zorgen maar ook de lijn. Als u zo gelukkig bent. dat u geen last heeft van een gewichtsprobleem, dan is er niets aan de hand. Bent u echter zo iemand die altijd al op de lijn moet letten en liet u zich gedurende de vakantie 'lekker gaan', dan zit u al gauw met een aantal ongewenste pondjes extra. Toegegeven, niet leuk, maar echt geen ramp, alsu er maar meteen iets aan gaat doen. Maar laat u het erbij zitten, dan kunt u het nog weieens moeilijk krijgen. Er is toch immers altijd wel een excuus om het niet NU eraf te halen maar 'ergens in de toekomst'. Die toekomst brengt ook: verjaardagen, gezellige avondjes, St. Nicolaas, Kerst, enz. en voor u het weet gaat u ettelijke kilo's zwaarder het nieuwe jaar in. Jammer hoor, als u dat zou overkomen want het is helemaal niet nodig. U zou bijvoorbeeld nu direkt de koe bij de ho rens kunnen vatten en meedoen aan een afslankclub. Waarom zou u die vakantiepondjes nu nog de kans geven om uit te groeien tot blijvende kilo's? Wilt u ze kwijt, dan bent u te allen tijde welkom op één der Slimming clubs. Adressen worden u gaarne verstrekt via tel. no. 02963-4411 Bij voldoende deelname start er op dinsdag 7 oktober in Goes een cursus voor het diploma cafébedrijf en handelskennis horecabedrijven. Deze cursus zal gehouden worden bij Restaurant "Slot Ostende", Singelstraat 5, van 19.00 tot 22,15 uur. De cursus zal gegeven worden door de heer P. v.d. Velden van het gelijknamige horeca- opleidingsinstituut te Breda. De heer van de Velden is gediplomeerd horeca-docent, en heeft al meer dan 35 jaar ervaring in de horeca-sector. Nadat hij zo'n 15 jaar zelfstandig horecabedrijven geëxploiteerd had, is hij 20 jaar geleden een eigen hore- ca-opleidingsinstituut begonnen. Het instituut in Breda heeft al een avondcursus voor vak- en handelskennis horecabedrijven, en op verzoek van diverse gemeentes en andere instellingen zal nu bij voldoende deelname ook in Goes zo'n avondcursus van start gaan. De inschrijvings- en toelichtingsavond voor deze cursus zal op 16 september gehou den worden vanaf 19.00 tot 22.00 uur, ook in Restaurant "Slot Ostende" aan de Singelstraat 5 in Goes. Deelnemers aan de cursus zijn van tevoren al praktisch verzekerd van succes; het gemiddelde percentage geslaagden van de cursus bedraagt 95% - het afgelopen jaar was dit percentage zelfs 98,3% telefonische inlichtingen kan men verkrijgen op nummer 076-876632. beste is? De Rabobank helpt u daarbij. De Rabobank zet u op het goede spoor. Zéér belangrijk daarbij is, dat onze experts alléén bemiddelen en er geen belang bij hebben een "eigen" merk aan te prijzen, 'n Objektief advies dus. Laat voor de zekerheid uw héle verzeke- tringspakket eens door ons bekijken. Gratis hoor, dus wat let u -o MIDDELBURG- Zondag 24 augustus a.s. organiseert de Middelburgse Zwemsportvereniging 'Luctor et Emer- go' haar inmiddels traditioneel gewor den waterpolotoernooi in het zwembad Poelendaele te Middelburg. In tegen stelling tot andere jaren, toen zowel op zaterdag als zondag werd gespeeld, worden de wedstrijden thans op één dag afgewerkt. SEROOSKERKE - Morgenavond, donderdag en vrijdagavond wordt er in het verenigingsgebouw te Serooskerke een tentoonstelling gehouden van werk dat men als 'amateur' met de handen kan doen. Een aantal inwoners van Serooskerke laat zien hoe zij met allerlei handvaar digheden de vrije tijd benutten. Ook wordt er voorlichting gegeven en zullen er demonstraties worden verzorgd. De tentoonstelling kent onderdelen als houtbewerken, fotografie, macramé, volksschilderen, poppen maken, kant klossen, spinnen, boetseren, tekenen en figuren maken van brooddeeg. De ten toonstelling is open van 19.00 tot 21.00 55 155 lijk de sfeer en een beeld van beide lan den proberen weer te geven. Over het fotograferen van mensen zegt hij: "die reageren te snel op een camera; de foto is dan vaak te gemaakt". Het jongerencentrum "Midgard" in de Kuiperspoort no 12 is behalve zondag en maandag geopend vanaf 12.00 uur. Zaterdag vanaf 16.00 uur. MIDDELBURG - Vanaf vandaag, woensdag 20 augustus, exposeert Kees Cevaal zijn foto's in de ontmoetings ruimte van het jongerencentrum "Mid gard" te Middelburg. De foto's zijn voornamelijk gemaakt tijdens zijn reis door Griekenland en Egypte en bestaan grotendeels uit landschappen en stads gezichten. De fotograaf heeft in deze foto's duide- OOSTKAPELLE - De laatste evene menten van dit seizoen, die de VVV Oostkapelle heeft opgesteld, zijn: 22 augustus: Afsluiten seizoen 1980 met medewerking van Baby den Toonder en de Boerenkapel, in het Ontmoetings centrum. 23 augustus: Voetbalwedstrijd door de bekercompetitie. 25 augustus: bingo-avond in de sport zaal, aanvang 19.30 uur. 27 augustus: voetbalwedstrijd VVO- RCS, sportpark Duinhelm, aanvang 19.00 uur. 30 augustus: voetbalwedstrijd VVO- VVGZ en VVO II - VVGZ II, sportpark Duinhelm. VEERE-Vanaf donderdag 4 september a.s. bestaat er weer gelegenheid voor de inwoners van de kern Veere en omge ving om deel te nemen aan een uurtje trimmen dat wekelijks wordt gehouden in Jiet plaatselijk gymnastieklokaal. Iedere donderdag vanaf 20.30 uur - 21.30 uur is iedereen welkom om deel te nemen aan diverse vormen van sport en spel onder leiding van rekreatiesport- leidster Els Voet. De deelname is geheel vrijblijvend ter wijl de nieuwe deelnemers/stefs in de gelegenheid worden gesteld om één a twee avonden gratis als kennismaking deel te nemen. De organisatie van deze activiteit berust bij POOSR-Veere. In oktober zal een dergelijke trimmoge- lijkheid eveneens te Vrouwenpolder van start gaan. MIDDELBURG- De Japanse kunste naar Yutaka Matsuzawa heeft in Mid delburg zijn project voor het Podio del Mondo per l'Arte ingeleid met een per formance. Het aandeel van de Japanse kunstenaar in het Podio is gebaseerd op de ncgendeling van de mandala, het volmaakte evenwicht als universeel doel dat gestalte krijgt in hartsleen. In Sao Paolo en Venetië had Yutaka Matsuwaza dit project al eerder als een voorbijgaande manifestatie gepresen teerd. In Middelburg kreeg zijn project een permanentere uitvoering. Foto: onder het toeziend oog van een talrijk publie werkte de Japanse kunste naar aan zijn project in Middelburg. Bij de heren zijn de deelnemende vere nigingen Stormvogel (Vlissingen), De Ham (Krommenie), Raket (Delft), G.Z.V. (Gouda) en Luctor' (Middel burg); bij de dames Treffers (Rosma len), De Ham (Krommenie). B.Z.P.C. (Borculo) en Luctor (Middelburg); bij de Adspiranten I (jongens) Hieronymus (Roosendaal), Ganze (Goes), Luctor (Middelburg) en bij de Adspiranten II (meisjes) Stormvogel (Vlissingen), Schelde (Temcuzen) en Luctor (Mid delburg) In alle poules beloven het interessante wedstrijden te worden, terwijl het voor de Luctor-hercnploeg zeker zo aantrek kelijk is nu zij zich ook in Zeeland als kampioen van het district Zuid-Neder land aan het Zeeuwse publiek kan pre senteren en zich voorbereiden op het eerste optreden in de Bondscompetitie komend seizoen. De organiserende ve reniging rekent dan ook op een grote belangstelling. Het toernooi begint om 10.00 uur 's- morgens, terwijl er op twee velden wordt -gespeeld Hoofdscheidsrechter is de heer Ruim- schotel uit Middelburg. VEERE - Het veertiende en laatste or gelconcert van de zomeravondserie die onder auspiciën van de Stichting Orgel centrum in de Nieuwe Kerk te Middel burg wordt georganiseerd, zal plaats vinden op dinsdag 26 augustus en wor den gegeven door Kamiel D'Hooghe. Kamiel D'Hooghe, één van de bekend ste organisten van België, werd in 1927 geboren. Hij studeerde aanvankelijk aan het Lemmensinstituut en naderhand aan de Conservatoria van Antwerpen en Gent. Hij bekwam de Prijs van Uitne mendheid aan het Lemmensinstituut met onderscheiding en in het Koninklijk Muziekconservatorium van Antwerpen behaalde hij het Hoger Diploma Orgel met de Grootste Onderscheiding. In Gent behaalde hij de prijs van Fuga. In 1955 werd hij achtereenvolgens lau- In ons land leven naar schatting een miljoen gehandicapten. Gelukkig hebben ie niet allemaal revalidatie nodig. Vaak genoeg valt er best te leven met een minder ernstige handicap. Echter: wanneer die handicap het onmogelijk maakt om 'normaal' te leven, kan revalidatie een uitkomst zijn. Dat is het ieder jaar voor duizenden mensen: volwassenen en kinderen. Door middel van revalidatie wordt geprobeerd de handicap zo klein mogelijk te maken en de lichamelijke mogelijkheden te vergroten, terwijl tevens een voor bereiding plaatsvindt op een zo zelfstandig mogelijke deelname in de samenle ving. Revalidatie is beslist geen kwestie van sla-open-wandel, maar van inten sieve behandelingen op alle mogelijke gebieden. Bij dit alles ligt de nadruk op het verdere leven, dat zo weinig mogelijk moet worden belemmerd door de bestaande lichamelijke handicap. Revalidatie is in feite leren omgaan met je handicap, zowel lichamelijk als geestelijk. Het betekent wel keihard werken. Het revalidatiecentrum biedt de voor zieningen wat betreft personeel en tech nische hulpmiddelen om een op de ei gen behoefte afgestemde revalidatie door te maken. Het is van zeer groot belang, dat de revalidatie-arts tijdig wordt ingeschakeld. Deze houdt spreekuur in de polikliniek van het (grotere) ziekenhuis of in het revalida tiecentrum. Verwijzing geschiedt door de huisarts of een medisch specialist. Wanneer revalidatie nodig is, wordt in overleg met de patiënt, de familie, de verwijzend arts en eventueel de beta lende instantie besloten welke behan deling in aanmerking komt. Gekeken wordt welke vorm het meest geschikt is voor de patiënt in kwestie. In principe wordt eerst onderzocht of dagbehande ling mogelijk is. De patiënt komt dan dagelijks of een paar keer per week naar het revalidatiecentrum, krijgt daar de therapieën en is 's avonds en 's nachts gewoon thuis. Tot ópneme - klinische revalidatie - wordt besloten, wanneer de ernst van de aandoening en de intensi teit van de behandeling dat vereisen. Ook kan het zijn dat de verzorging thuis niet goed mogelijk is of dat de dagelijkse reis naar het revalidatiecentrum te ver moeiend is. Wanneer een gehandicapte voor revali datie naar het revalidatie-centrum komt, wordt hij wel "revalidant" genoemd. Vanaf dat moment is revalidatie een nauw samenspel tussen de revalidant (ei^iji^mmliej^rOn^evahdat^ cialiseerde mensen, die in teamverband hun werk verrichten. Revalidatie is be paald niet alleen medisch. Ook zal ie mand met een lichamelijke handicap zelden of nooit voor slechts één aspekt in revalidatie komen. Revalidatie beperkt zich niet tot alleen het oefenen van een arm of het leren van vergroten van de spierkracht in een been. Er komt veel meer bij kijken. Revalida tie is namelijk niet alleen het leren be wegen van een arm, maar ook het leren gebruiken van die arm. Om die reden wordt gesproken van meervoudige re validatie: diverse mensen met uiteenlo- ende beroepen werken daar aan mee. en gaat er van uit dat de mens niet alleen bestaat uit een lichaam. Revali datie geschiedt tegen de achtergrond van alle aspekten van het leven van de gehandicapte mens. Tot het revalidatieteam behoren: - de revalidatie-arts: hij verricht een uitgebreid onderzoek en stippelt met het team een revalidatieplan uit. Wat Rudy (35) heeft zojuist negen maanden revalidatie achter de rug. Toen hij naar het revalidatiecen trum werd gebracht was hij vrijwel volledig verlamd. Hij was van een steiger gevallen en beschadigde daarbij zijn ruggemerg. Hij loopt nu weer, heel langzaam weliswaar, maar hij kan zich weer bewegen. Hij heeft daarvoor vele therapieën gekregen, vee! pijn geleden ook. "Maar ik heb het er graag voor over gehad", zegt hij. Mevrouw N. is van middelbare leeftijd. Enige tijd geleden werd ze getroffen door een beroerte, /.e is nu aan één kant verlamd, maar heeft bovendien een spraakstoor nis. Ze heeft in hel revalidatiecen trum inmiddels wel geleerd zich zelf aan te kleden, ze kan haar handen al beter gebruiken, maar haar herstel is niet erg spectacu lair. Misschien komt dat omdat ze beseft dat haar man en kinderen hei erg moeilijk hebben met haar aandoening. Ze huilt soms, voelt zich verloren. Hoe moet dat verder, vraagt ze zich af. is hel probleem, welke mogelijkheden zitten er in, hoe kunnen we die zo groot mogelijk maken en wie gaan zich daarmee bezighouden? De verde re behandeling staal onder leiding, hij zal het revalidatieproces sturen en koördineren. - de fysiotherapeut: behandelt voorna melijk de stoornissen, die het bewegen bemoeilijken (bijvoorbeeld bij spier zwakte en pijn). Hij maakt daarbij gebruik van: a. oefentherapieën, waarbij doelgerichte oefeningen worden gegeven, zoals houdings- en spierversterkende oefe ningen. b. massage ter ontspanning van de spie ren en ter bevordering van de bloed- doorstroming. c. fysiotechniek (elektrische apparaten) d. hydrolherapie met water, waarvan het vlinderbad een voorbeeld is). - de ergotherapeut: gespecialiseerd in het behandelen van funktiestoornis- sen; wanneer bepaalde lichaamsdelen moeilijk te gebruiken zijn (zoals een verlamde arm). Hiervoor zijn aange paste werkzaamheden, zoals het kno pen van een kleed en het bewerken van hout. De revalidant wordt ook geoe fend in de aktiviteiten van het dage lijks leven (kortweg A DL-training); kleden, wassen, haren kammen, etc. De ergotherapeut geeft ook adviezen over aanpassingen thuis. - de arbeidsexploiratie-deskundige: on- deronderzoekl of de revalidant straks zijn oude beroep aan kan en of dal beroep moet worden aangepast en biedt hulp bij het uitproberen van meer aangepast werk. de logopedist: wordt ingeschakeld wanneer er moeilijkheden zijn met het eten, drinken of pralen. Zonodig kan een gehoortest worden afgenomen en hulp worden geboden bij het leren ho ren met een hoortoestel. de verpleegkundige en ziekenverzor gende: naast de 'normale' verpleging en verzorging helpen zij de revalidant weer zo zelfstandig mogelijk te wor den. de pedagoog-psycholoog: helpt bij psychische moeilijkheden zoals het verwerken van de handicap. Helpt ook bij hel maken van een beroepskeuze. Voor kinderen is er een psycholoog die specifiek in hun opvoedkundige pro blematiek is gespecialiseerd, de maatschappelijk werker: probeert te helpen bij het oplossen van proble men in de privé-sfeer en wijst de weg in het doolhof vat) sociale wetgeving, wanneer men daarmee te maken krijgt. de sociaal-kultureel werker: zoekt sa men met de revalidant naar manieren om de tijd zinvol te besteden: ook voor later. Hij stimuleert lot en assisteert bij de aktiviteiten die aansluiten op de individuele mogelijkheden, de onderwijskundige: geeft aan ge handicapte kinderen onderwijs dat aan ieder kind persoonlijk is aange past. Leert de kinderen zo zelfstandig mogelijk te worden en probeert een gevoel van eigenwaarde bij te brengen. Hij leert indien gewenst de kinderen ook omgaan met aangepaste schrijf machine en andere kommunikatie- middelen. de pastoraat werker: zoekt samen met de revalidant naar antwoorden op vragen die samenhangen met de zin van het leven, ziekte en lijden, de revalidatie-technicus: is gespeciali seerd in indi viduele aanpassingen, die meestal niet als beslaand hulpstuk ge leverd kunnen worden, de orthopedisch instrumentmaker: vervaardigt o thesen (ter ondersteu ning) en prothesen (ter vervanging) en help bij hel wennen aan deze aanpas singen. reaat in de Internationale Bach-wed- strijd te Gent en een le laureaat in de Intern. Orgelconcours te München. Op 21-jarige leeftijd werd hij benoemd tot organist van de St. Salvator-kathedraal te Brugge. Gedurende 15 jaren was hij orgelleraar aan het Lemmensinstituut. In 1964 stichtte hij de traditioneel ge worden jaarlijkse orgelconcerten, de le Internationale Orgelweek, welke werd opgenomen in het Féslival van Vlaan deren. Hij is hoofdredacteur van het tijdschrift "Orgelkunst". Kamiel D'Hooghe is sinds 1967 directeur van het Kon. Muziekconservatorium te Brussel en orgelleraar aan het Conser vatorium van Maastricht. Hij gaf con certen in Europa, Amerika en Japan en heeft talrijke plaatopnamen op zijn naam staan. Het programma dat door hem zal worden uitgevoerd draagt de titel: "Van Bach tot de Belgische Orgel- school" t.g.v. 150 jaar België. Uitgevoerd wordt: Fantasia en Fuga in g, LS. Bach "Herzlich tut mich verlan gen", J.C. Kittel; Elegia, J. Rinck; Freies Nachspiel in leichten Rinck'schen Style, A. Hesse; Versetten, Fr.J. Fetis; Allegro in c kl. J.N. Lemmens; Uit "Praeludiën und Hymnen", Fl. Peeters; Thema en Variaties, J. Ryelandt en Fantasia op de naam "V.E.U.R.N.E.", R. Steyaert. Aanvang van het concert: 20.00 uur. Het gebruik van saté is in ons land ra zend populair. Vooral tijdens de zome ravonden geeft het roosteren van saté in de tuin, op de camping of.op het balkon altijd een erg gezellige sfeer. Het verdient daarbij sterk de voorkeur de saté zelf te bereiden, omdat men dan zeker weet met wat voor vlees men te maken heeft. Bij verpakte (diepvries) saté wil dit - zoals een onderzoek van de consumentenbond ook al eens aantoon de - menigmaal twijfelachtig zijn. 50Ö gram varkensvlees, 2 zakjes satéma- rinade. satéstokjes, olie, 1 zakje pinda satésaus. Bereiding: Snijd het varkensvlees aan dobbel steentjes. Maak de marinade aan met water en laat het vlees hierin 15 minuten marineren. Intussen aan elk stokje 3 stukjes vlees rijgen en dan het vlees langzaam gaar roosteren. Dat roosteren kunt u op verschillende manieren doen: in een koekepan die u met wat olie hebt ingevet, of in frituur vet, en natuurlijk ook op uw barbecue of grill. Meng de pindasatésaus met 1 sh dl. kokend water aan en roer dit even goed door. Dan de saus over de saté gieten. Dankzij de uitstekende satémarinade, die in niet meer dan 15 minuten in het vlees trekt, is het maken van een 'plan ning' voor de barbecue i.v.m. het uren durende marineren verleden tijd.

de Faam | 1980 | | pagina 7