SCHOOL-JACKS kinder vesten flanellen lakens flanellen lakens l.pers. HOESLAKENS heren overhemden CENTRALE LUCHTVERWARMING KLAAR VOOR DE ENERGIE VAN MORGEN KAREHER Vroeger 'een zalfje', nu moderne behandelingen ill ir MEISJES ONDERGOED PANTY-BROEKJES DAMES CAMISOLES 166 taxfcialsuparmarkfcan REINIGINGSMACHINES, LUCHTVERWARM/NG- KLAAR VOOR DE ENERGIE VAN MORGEN gloednieuwe gewatteerde kinder De Vlissinger - De Faam Woensdag 13 augustus 1980 met capuchon vele moderne kleuren mt. 104-152 gebreide acryl met jaquard voorpand alle maten... WÊÊZmÊÊÊmk donszachte royale uni kleuren L^iri met kleine bloemetjes uni gekleurde donsflanellen moderne uni kleuren Reinigen is onze specialiteit Als komfort-eis nummer één generatie c.v. volwassen, oi de op het lijstje van vrijwel iedere bestaande energiebronnen la- Nederlander staat nog steeds: len ons m de steek, centrale verwarming. Een huis Naarstig wordt gezocht naar kan immers nog zo smaakvol aanvullende energiemogelijk- zijn ingericht, zonder een heden, terwijl isolatie van on goed woonklimaat blijft de ze huizen moet voorkomen sfeer onbehaaglijk. dat de steeds duurder wor- Nauwelijks is echter de eerste dende energie nutteloos ver loren gaat. Al deze maatregelen hebben echter weinig zin als we niet onze verwarmingsmethoden, die stammen uit een tijd dat we ons geen zorgen maakten over de energievoorraad, aan passen aan de eisen en moge lijkheden die de zeer nabije toekomst biedt. VERLEGENHEID VOOR DE HUIDARTS IS VOORBIJ Probeer 't maar Die puistjes... Niet 'niets' Werking HERSCHO PROJEKTONDERHOUD Onrustbarend CURSUS MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN UITZOEKEN r- moderne boord- normale pasvorm 10JI5 "Upper-Ten" wit ribkatoenen met kantje mt. 104-164 hemd 1.98 lycra vele kleuren speciaal voor de grote maten met ingewerkt kant maat 46t/m 52 Middelburg, I.ange Delft 76 Vlissingen, Lange Zelke 9 zeer hoge klasse: 3-zits en 2-zitsbank cristal nr. 8750 zware massief eiken romp, prachtig wild lederen bek leding 5.670,- nu .1 3.998,- hoge klasse: 3-zits en 2- zitsbank no. 1300: rommeli ge stoffering, wildlederen bekleding 5.260,- nu 3.995,- v luxe moderne salonkast met gezellige ingebouwde bar l.655 - nu 1.098,- leolux is zeer hoge klasse: &-zits, hoek 2-zitsbank, model 724: gezellige velours bekleding nu 4.995,- zeer, zeer hoge klasse: leo- lux fauteuils, bijna onver slijtbaar uitlopende model len, no. 758 met leder, 800 dik wisent leder 4.272,- nu 2.498,- no. 739 met leder 2.284,- nu 1.675,- zeer hoge klasse: leolux toonkamerzithoek 784, 3- zits, hoek, 2-zits met fau teuil, gestoffeerd met ploegstof 9.885,- nu 4.975,- prachtige 2-zitsbanK en 2 fauteuils, model iris, wild- leder 6.995,- nu 3.695,- verkoop reinigingsmachines, chemicaliën enz. Technische dienst en magazijn: Wilgenstraat 8. 4307 DA Oosterland. Telefoon 01114-2827, is importeur en dealer van een kompleet programma STALLEN OF HALLEN TRAKTOREN VRACHTAUTO'S AUTOBUSSEN BUITEN AUTOBUSSEN BINNEN REINIGEN VAN VLOERBEDEKKINGEN Gaarne meer informatie. NAAM ADRES WOONPLAATS Er is een tijd geweest waarin niemand graag naar een huidarts ging. Daarvoor waren verschillende redenen. Kleine huidaandoeningen werden thuis bedokterd, gevaren daaraan verbonden kende men niet. Pas wie lelijke huidverwoestingen kreeg door eczeem, door 'open benen' en dergelijke ziekten, ging ermee naar de huisdokter en die kon naar de huidarts verwijzen. Huidziekten waren 'griezelig' voor de omstanders, werden in onkundigheid ook dikwijls 'vies' gevonden. Zij konden inderdaad ook voortkomen uit onhygiënische toestanden. Denk maar eens aan schurft, lupus en favus. Wie eczeem had, was daarom meestal bang om het bij de dokter te 'bekennen': hij mocht eens aan vervuiling denken! Een tweede aanleiding tot verlegenheid om naar een huidarts te gaan, was het feit dat bij zijn specialisme ook de be handeling van geslachtsziekten behoort. Wie zag je binnengaan bij de huidarts, wie trof je aan in de wachtkamer en wat zou er misschien wel van je worden ge dacht? Deze zorgen en angsten zijn voorbij, dank zij de sterke vooruitgang van deze tak van medische wetenschap, de veel betere en open voorlichting over huid ziekten en de doorbreking van taboes rondom geslachtsziekten. Dit dateert van enige jaren na de oorlog. Er bestaat bovendien een klare samenhang tussen de ontwikkeling van de wetenschap, de mogelijkheden tot toepassing van ver scheidene moderne behandelingen, nieuwe medicijnen en het gebruik van apparaturen aan de ene kant en de sterk toegenomen vrijmoedigheid van pa tiënten aan de andere kant. Eigenlijk heet de huidarts dermatoloog, want hij is gespecialiseerd in de kennis van huidziekten (dermatologie) en die van geslachtsziekten (venereologic). Huid- en geslachtsziekten hebben altijd bestaan, in de oudste wereldboeken le zen wij al van melaatsheid, 'verdorde' handen, blinden met zwerende ogen en lichamelijk zwaar-gehandicapte kinde ren. voortgekomen uit zieke ouders. Eeuwenlang heeft men niet geweten, waar bepaalde ziekten vandaan kwa men en daarom konden zij niet werke lijk worden bestreden. In de vorige eeuw. toen de microbiologie tot ontwik keling kwam, konden geleerden levende parasieten als ziekteverwekkers ontdek ken. Aan het einde van de 19e eeuw studeerden Nederlandse artsen derma tologie in het buitenland. In 1898 ver wierf prof. Mendes da Costa de eerste leerstoel dermatologie en venereologic in Amsterdam. Nederland telde toen ruim 20 dermatologen en nu enkele honderden. Toch waren in hel begin van deze eeuw, bij alle verworven kennis, de mogelijk heden tot behandelingen nog maar ge ring. 'Wat konden wij doen?', zegt de huidarts van nu, 'wij hadden zwavel-, teer- en boorzalf tot onze beschikking'. Professor Mendes da Costa zelf kon zeggen: 'Ik geef U een zalfje, het helpt of het helpt niet. Als het niet helpt, zie ik U terug'. En ja, dan hielp het, of het hielp niet. Er was niets anders te doen'. 'Ja,' vertelt hij verder, 'er is wel een he melsbreed verschil tussen toen en nu Destijds was het voor de specialist mo gelijk om een huidziekte te herkennen alleen op het oog. Wij hadden geen microscopie, geen laboratorium, geen mogelijkheden om allergieën te consta teren, niets. Maar toen kwam de grote revolutie in de therapie, er werden zal ven gevonden die antibiotica of hor moonpreparaten bevatten, medicijnen om in te nemen, die levensreddend werken, er kwam bestralingsapparatuur, ja, in en na de oorlog begon het, en nog steeds ontwikkelt de kennis omtrent oorzaken, gevolgen en behandelingen van huid- en geslachtsziekten zich stormachtig'. Dit alles heeft mee tengevolge gehad, dat sommige infectieziekten praktisch zijn verdwenen, zoals lupus en favus (hoofdhuidziekte). Scabies (schurft) is ook zeldzaam geworden en gemakkelijk te bestrijden. Sommige ziekten keren echter bij tijden via het buitenland plot seling nog terug, maar de besmetting behoeft bij de moderne therapieën niet meer tot een volksziekte te leiden. Toch zijn er weer andere huidziekten juist in deze tijd toegenomen: allergi sche contacteczemen (door het dragen van metalen sieraden bijvoorbeeld) en allergische huidaandoeningen door het gebruik van moderne medicijnen (over gevoeligheid voor penicilline en sulfa- preparaten), cosmetica en wasmiddelen. Maar deze allergieën zijn door allergo- logisch onderzoek op te sporen en vaak goed te behandelen. Huidziekten kunnen 'honderd-en-één' oorzaken hebben. Daarom waarschuwt de dermatoloog: 'Ga nooit zelf dokte ren. Gebruik nooit zalf of medicijnen van een andere patiënt omdat U denkt dat uw stoornis wel dezelfde zal zijn, en laat U nooit verleiden in het buitenland, waar ze zonder recept verkrijgbaar zijn, medische zalven te kopen en te gebrui ken, dat kan hoogst gevaarlijk zijn'. Ach, die acne, die afschuwelijke puber- teitspuistjes! Wat is daar in vroeger ja ren tevergeefs aan geknoeid! 'Dat gaat wel over, als je volwassen bent', was daarbij het 'troostende' gezegde, maar niemand brak zich werkelijk het hoofd over het echte lijden van zo'n jongen of meisje met die ellendige puistjes. De psychische kreukels die ontstaan als ze op school, in de club of op feestjes zo'n beetje uitgestoten worden. De jongen, die geen vriendinnetje kan krijgen, het meisje dat bij het dansen niet wordt ge vraagd. Deze narigheid kan de arts nu opheffen. Puberteitspuistjes kunnen worden behandeld. Ga er mee naar de huisarts: er zijn nu medicijnen tegen. Is het een hardnekkig geval, dan kan de huisarts verwijzen naar de dermatoloog. 'Wij willen', zegt de dermatoloog, 'erg graag helpen bij acne. Die puist!es kun nen wij grotendeels wegkrijgen, als er niet te lang wordt gewacht. Maar litte kens van acne en psychische beschadi gingen, die haal je niet meer weg'. De waarschuwing tegen het zelf-dokte- ren geldt ook hier. En voor meer zaken. Nog steeds bestaat bijvoorbeeld het misverstand, om bij lichte verbrandin gen de gekwetste plek met boter in te wrijven. Dat is niet goed. Onder de koude kraan ermee en dan een luchtige crème er overheen. Bij blaarvorming of erger meteen naar de huisarts. Nooit dus dokteren met boter of vette crème. En wat te doen met moedervlekken, die kleine donkere huidverdikkingen? Niets, maar ze wel in de gaten houden. Worden ze groter, gaSn ze bloeden of veranderen ze van kleur, dan zal de huidarts ze altijd weghalen, want dan kunnen ze gevaar opleveren. In de laatste tijd wordt er veel gepubli ceerd over de schubziekte. Dat wil wel eens onnodige angst verwekken. Maar: 'De therapieën hiervoor zijn sterk ve randerd, er is nu heel veel aan te doen', zegt de specialist. Door de openheid in de voorlichting is ook de huidkanker bespreekbaar ge worden. Het moet nu niet meer voorko ment. Dat betekent dat de warmte uit rookgassen dan vrijwel geheel kan wor den benut. De centrale luchtverwarming berust op een constante, overigens onmerkbare luchtcirculatie door het hele huis. De lucht wordt, in tegenstelling tot de tra ditionele watersystemen, rechtstreeks verwarmd waardoor het systeem snel reageert op wisselende weersinvloeden en het verbruiksrendement hoger is dan met enig ander systeem kan worden be reikt. Zonder vertraging wordt nauwkeurig de ingestelde temperatuur aangehouden. Daarbij wordt automatisch voor aan voer van een vooraf berekende hoe veelheid verse en gefilterde ventilatie lucht gezorgd, zonder dat ramen open hoeven staan en straatlawaai binnen dringt. Aanschaf van een afzonderlijk ventila tiesysteem wordt met luchtverwarming overbodig. Het kanaalensysteem vraagt geen onderhoud. Nooit kosten door wa terlekkage of bevriezing. Onderhoud, schoonmaken en schilderen van radia toren is verleden tijd. Toekomstige ontwikkelingen met aan vullende energievormen vragen om een systeem als luchtverwarming, omdat het in staat is alle warmte die boven kamer temperatuur beschikbaar komt. direkt te benutten. Nieuwe ontwikkelingen kun nen later worden toegevoegd aan het systeem. Met al deze eigenschappen is centrale luchtverwarming een systeem dat nu reeds klaar is om met energie van mor gen voor behoud van het wooncomfort te zorgen. v.o.f. Centrale luchtverwarming is er klaar voor. Dit systeem blijkt namelijk niet al leen het zuinigst met energie om te gaan. hel heeft tevens het voordeel dat het een zogenaamd laag temperatuursysteem, gebaseerd op de recirculatie van lucht is. Hierdoor kan hel elke vorm van warm- te-aanhod boven kamertemperatuur vol ledig benutten. Dat geldt voor warmte- afgifle van b.v. verlichting of open haard, maar belangrijker nog, in de zeer nabije toekomst ook voor de warmte afkomstig van zonne-energie, warmtepomp, winde nergie etc. En om ook in het verwar mingstoestel de energie optimaal te be nutten. zullen er binnenkort voor cen trale luchtverwarming kachels op de markt komen met een extra hoog ronde- men, dat men met een hinderlijk plekje op de huid blijft rondlopen. Het is on juist om maar te zeggen: 'Och. dat plekje is niets'. Een beginnende huidkanker is heel goed weg te nemen 'en dan kan men wat dat betreft wel honderd jaar worden'. Het behoeft namelijk helemaal niet terug te komen. En 'uit angst' niet naar de dokter gaan, is natuurlijk het allerslechtste wat men kan doen. De dermatoloog is op zijn terrein ook chirurg. Kleine operalies, zoals het wegnemen van gezwelletjes in de huid. plekjes huidkanker en hinderlijke pig- mentvlekken (moedervlekken) worden poliklinisch gedaan. Alleen patiënten met ziekten die lange behandeling nodig hebben (uitgebreide eczemen, open be nen) kunnen in een ziekenhuis worden opgenomen. 'Iets aan de huid hebben' is geen zeld zaamheid. Wel 60 tot 70 procent van de mensen heeft dat, en dat is niet verwon derlijk, want de huid is ons grootste or gaan! Maar niet met elk ruw plekje op de hand of meeëtertje in het gezicht be hoeft men naar de dokter te rennen. Tegen het gebruik van cosmetica heeft de dermatoloog niets, als het maar goe de preparaten zijn. Huidverzorging is juist, maar men moet daarmee niet op 80-jarige leeftijd beginnen, dan zijn de resultaten geringer. Te vroeg hoeft ook niet, maar zo rondom het 30ste levens jaar mag een vrouw haar huid wel een handje helpen om mooi en soepel te blijven en niet uit te drogen. En hoe met dat 's zomers 'lekker bruin worden'? Wel, zegt de dermatoloog, verbranding van de huid is doodgaan van levende cellen, waarna de huid weer nieuwe moet vormen. Dus nooit opeens de zon duchtig laten inbranden, vooral niet, als de huid niet jong meer is. Te diepe, te langdurige of veelvuldige verbranding zou huidkanker kunnen opwekken. En ja, de huid wat vet hou den. De hele dag smeren helpt niet. En een beetje olijfolie met een paar drup pels citroensap is al een prima smeersel. En na de vakantie is niet alleen de brui ne huid een teken van gezondheid, maar ook het echt uitgerukt zijn, het meer zin hebben in het opvatten van het dagelijks werk. Bij alle voldoening die de dermatoloog- venereoloog heeft over de moderne the rapieën ter bestrijding van huid- en ge slachtsziekten, blijft hij toch zeer be zorgd over de onrustbarende toeneming van het aantal patiënten met geslacht sziekten. Wat zijn hiervan de oorzaken?1! 'Het veel vrijere geslachtsverkeer, ook bij heel jonge mensen, de snelle verbin dingen met het buitenland (waar men dan een paar dagen 'van alles los is'), de junkies-moraliteit over sex waaraan geen liefde behoeft te pas te komen en het openlijk sexvermaak dat bij wijze van spreken de bioscoop kan vervan gen'. Maar ook de wetenschap dat syp- hillis en ghonorroe tegenwoordig 'zo gemakkelijk zijn te genezen'. Toch lijkt dit gemakkelijker dan het is. Pas na 3 jaren controle kan worden vastgesteld of syphillis werkelijk is ge nezen en uit ghonorroe kunnen ernstige ziekten voortkomen, omdat zich zo licht complicaties voordoen. Alleen de arts kan vaststellen, of de ziekte werkelijk is genezen, zelfs al doen zich geen ver schijnselen meer voor. 'Geslachtsziekten zijn mede een wel- zijnskwaad', zegt de specialist, 'er is geld, er is vrijheid, men gaat gemakkelijk uit, drinkt veel bier, gaat naar sexgelegen- heden, men 'loopt wat op' en de dokter geeft wel een paar injecties om het 'over' te maken. Ik denk en vrees dat dit alles pas zal veranderen, als de algemene mentaliteit verandert'. Maar wanneer is dat? In nauwe samenwerking met het Provin ciaal Centrum voor Sportopleidingen organiseert de consulent Meer Bewegen voor Ouderen dit jaar wederom een cur sus M.B.v.O. De deelnemers aan deze cursus worden door middel van theoreti sche en praktische lessen opgeleid voor de begeleiding van ouderen bij motori sche activiteiten. De cursus Meer Bewegen voor Ouderen omvat 80 lesuren verdeeld over weke lijkse bijeenkomsten van 3 uur, één dag instructie op het vormingscentrum He- denesse terwijl de deelnemers 20 uren stage dienen te lopen bij groepen Meer Bewegen voor Ouderen. De cursus wordt gehouden op de maandagavond en zal begin oktober van start gaan te Kapelle. als enige cursusplaats in de provincie. Het cursusgeld bedraagt 300.— inclusief de kosten van lesma teriaal. Bij een goed resultaat na de ex amens ontvangen de deelnemers het certificaat "Leider Meer Bewegen voor Ouderen" van de Nederlandse Federa tie voor Bejaardenbeleid. Het toela tingscriterium is dat de deelnemers mi nimaal in het bezit moeten zijn van de volgende diploma's teweten akte MO lichamelijke opvoeding. Akte J. Fysio therapie. CIOS. Mensendieck en Cesar. Akte Ngy, Onderwijzers met specialisa tie L.O.. AMOZ, diploma verenigiügs- leider KNGV, KNCGV, NKGB". Re- crcatiesportleider A of B. verpleegkun digen. Nadere informatie over deze cursus is verkrijgbaar bij de Konsulent Meer Be wegen voor Ouderen de heer J. Evers- dijk tel. 01100-15892.

de Faam | 1980 | | pagina 14