ORGELCONCERTEN uu i ricix^E JvLKJv ïï;:sïïrrpro,ld'1 RAWA HEEFT GEBREK AAN VPTTWÏT T Mogelijk stopzetten Circus Holiday terug op Walcheren ZEELAND SPORT VIERT 25-JARIG JUBILEUM Rabobank Q T IVltl TT I I /I /B\Trii\L i van weekendprogramma's Popgroep CHIVY in disco 't Podium De Faam Woensdag 2 juli 1980 Uitbreiding service NS "Duin- en strandtocht VERHOGING AOW en AWW Programma's J ubileumwedstrijden. 26 Levensverzekeringen u weet allang welke u kiestof niet? Deense turnploeg te gast in Vlissingen. Internationaal jeu de boules in Middelburg RINGRIJDEN IN DOMBURG WIELER WEDSTRIJD IN KOUDEKERKE Beschrijving van het orgel. Tr I Tl TJ I i ~X7~ 1 ~T7~ maar weinig historische oraels in ons MIDDELBURG - De Evangelisch-Lut- herse gemeente te Middelburg houdt vanaf 4 juli tot en met 22 augustus, iedere vrijdag orgelconcerten in de Lut herse kerk, aan de Zuidsingel te Mid delburg. Er treden verschillende orga nisten uit Nederland op. De concerten worden georganiseerd door de Evangelisch-Lutherse gemeente te Middelburg met ais doel het uniekó orgel wat meer ten dienste van de ge meenschap te stellen door het gebruik ervan niet te beperken tot de zondagse kerkdienst. De organisten die zijn aangezocht om te spelen hebben allen de reputatie van gewetensvol en stilistisch verantwoord werkende interpreten te zijn. Ze stem men hun programma's af op het karak ter van het Duyschot-Miillerorgel. WIM VAN BEEK, die de serie zal ope nen. is écn van de belangrijkste organis ten van ons land. Hij is als organist ver bonden aan de Grote - of St. Jacobskerk te Den Haag. waar hij het beroemde Metzlerorgel bespeelt. Tevens is hij hoofdleraar Orgel aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag en aan het Stedelijk Conservatorium te Groningen. Zijn spel is vastgelegd op diverse gram mofoonplaten. Het programma op 4 juli bevat werken van 17e en 18e eeuwse componisten. Behalve Bach en Mozart speelt hij werk uit de school van Swee- linck en twee sonates van de 18e eeuwse Portugese componist Padre José Larra- naga. VLISSINGEN - De W.S.V. De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen houdt op za terdag 5 juli haar traditionele duin- en strandtocht over de afstanden vijf, tien. vijftien en twintig kilometer. Startplaats is Café-rest. Huvers te West- duin. Starttijd: tussen 14.00 en 17.30 uur. De wandeltocht gaal over de dui nen en door het bos in de richting van Zoutelande en terug langs het strand. Deze fraaie route zal er zeker toe bij dragen, dat er ook weer een groot aantal vakantiegangers aan de start zullen ver schijnen. Inlichtingen verkrijgbaar hij: M\v. A. Meerman-Haarbosch, Wester- Met ingang van 1 juli gaan de uitkeringen krachtens de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet als volgt omhoog: AOW bruto per maand Gehuwden van 1.414,23 tot/ 1.449,75 Ongchuwden van 983,82 tot 1.009,65 AWW Bruto per maand Weduwen met kinderen van 1.414,23 tot 1.449,75 Weduwen zonder kinderen van] 983,82 tot 1.009,65 Wezen tot lOjaar van] 314,82 tot 323,08 Wezen 10 t/m 15 jaar van 472,23 tot 484,63 Wezen 16 t/m 26 jaar van 629,64 tot 646,17 Tevens zullen de inhoudingen (loonbelasting, ziekenfondspremie, AWBZ-bijdrage) wijzigen. De betaling van de verhoogde bedragen zal plaatsvinden in de maand juli. De berekening wordt vermeld op het betalingsstuk. De vakantie-uitkering - waarvan de uitbetaling eenmaal per jaar in de maand mei plaatsvindt over de verstreken, twaalf maanden - zal vanaf 1 juli a.s. per maand bedragen: voor gehuwde AOW-gerechtigden en voor weduwen met kinderen 103.74 voor ongehuwde AOW-gerechtigden en voor weduwen zonder kinderen 72,62 voor wezen tot 10 jaar 23,23 voor wezen van 10 t/m 15 jaar 34.85 voor wezen van 16 t/m 26 jaar 46,47 Van de zijde der uitvoeringsorganen wordt bij deze gelegenheid tevens, ter voorko ming van teleurstelling, de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de wette lijke mededelingsplicht. Deze houdt in, dat men van elke wijziging in de omstandigheden, die lot verlaging of intrekking van het pensioen of van de uitkering kan leiden, binnen 14 dagen schrif telijk kennis dient te geven aan het orgaan, dat de uitkering heeft toegekend (Sociale Verzekeringsbank of Raad van Arbeid). Dit kan onder meer gelden wanneer de echtgenote van een AOW-gerechtigde overlijdt, wanneer de gepensioneerde gescheiden van zijn echtgenote gaat leven: wanneer een weduwe met AWW-pensioen hertrouwt of niet langer een ongehuwd kind beneden 18 jaar heeft. Te veel betaald pensioen kan worden teruggevorderd: -als de pensioengerechtigde zijn mededelingsplicht niet is nagekomen: -als hij onjuiste inlichtingen heeft verstrekt; -als hem duidelijk moet zijn, dat hij te veel ontving. VLISSINGEN - MIDDELBURG - Als er zich niet zeer snel nieuwe vrijwilligers melden, zullen een aantal programma's van de zieken-, bejaarden- en gehandicaptenomroep RAWA komen te vervallen. Dat geldt in het bijzonder voor de weekendprogramma's in het St. Jozef-Bethesdaziekenhuis in Vlissingen en het Gasthuis van Middelburg. Deze noodkreet komt uit de mond van de heer Arend de Jonge, algemeen hoofdcoördinator van deze louter met vrijwilligers functionerende stichting. Nagenoeg in alle gelederen van deze 115 medewerkers sterke 'amateur'omroep is hulp welkom, maar het nijpendste probleem ligt toch op het niveau van de coördinatie. Desgevraagd deelt de heer De Jonge me^ dat de vacature van technisch stafhoofd in Middelburg en één technisch coördinator algemeen, tevens bestuurslid van de stichting, moet worden vervuld, wil de continuïteit van de programma's niet in gevaar komen. Wellicht zou er dit najaar al gestopt moeten worden met de weekendprogramma's. Een niet zo aardig voorval, want dan bestaat de RAWA vijftien jaar. De stichting RAWA(vroegere afkorting van radio Walcheren, maar vanwege de uitbreiding met een video-team en een gesproken weekblad voor visueel ge handicapten niet meer toepasselijk) heeft 115 medewerkers, die op diverse niveaus functioneren. Technische men sen. presentatoren, redactioneel, admi nistratief, staf en bestuursfunctionaris- sen garandeerden een vlot verloop van de programma's. Daar is de laatste tijd de klad ingekomen. Arend de Jonge: "We hebben destijds ervoor gekozen kwalitatief goede programma's te bren gen. Dat betekent stomweg datje goede mensen nodig hebt. Indien wij uitslui tend de kwantiteit in het oog zouden houden, konden we nog wel doorgaan maar daar schieten noch de medewer kers noch de luisteraars iets mee op". Ook aan mannelijke presentatoren heeft de RAWA tekort. "Vroeger was dat an ders", stelt de heer De Jonge. "Toen hadden we juist te veel mannen. Nu gaat het er natuurlijk niet om dat een man of vrouw belangrijker is, maar afwisseling van stemmen bij de presentatie ligt prettiger in het gehoor". Over de coördinator-algemeen en de technisch hoofdcoördinator die zo nij pend bij de stichting worden gemist zegt De Jonge: "Voor deze mensen is tech nische kennis wel belangrijk, maar niet het belangrijkste. Het belangrijkste is dat ze kunnen organiseren en in staat zijn te bepalen of een instrument wel of niet gebruikt kan worden en of het in reparatie moet. Verder moet die persoon ervoor zorgen dat er dan ook iemand is die de reparatie kan uitvoeren". RAWA verzorgt een groot aantal amu sementsprogramma's, maar de infor matieverstrekking wordt eveneens niet uit het oog verloren. Is er wat aan de hand, dan wordt dit zo snel mogelijk aan de luisteraars doorgegeven. Dat bete kent dat er geen vaste uren of tijden zijn waarop die informatie wordt verstrekt. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de verzoekprogramma's. In het weekend houdt de zieken en be jaarden omroep een quiz-programma, waaraan door de patiënten wordt deel genomen. Mensen in de ziekenhuizen spoeden zich dan naar de recreatie ruimte, waar de quizmaster hun op wacht voor een spelletje. Naast vaste programma's verzorgt RAWA nog extra uitzendingen bij het St. Nicolaasfeest, met Kerst en Oud- en Nieuwjaar en tij dens de Braderie (zoals onlangs in Mid delburg) Wat betreft de regionale sport, brengt de RAWA uitsluitend uitslagen. De heer De Jonge merkt daarbij op dat een sportverslaggever ook leuk zou zijn. "Iemand die bijvoorbeeld wedstrijden voor de luisteraars kan nabeschouwen". stelt De Jonge. Voor de toekomst denkt RAWA door middel van radio en TV meer informatie te kunnen geven over interne zaken, die in het ziekenhuis spelen en waarvoor het personeel vaak onvoldoende tijd heeft, om aan de patiënten te kunnen uitleg gen. Hoe werkt de keuken, of als er nieuw apparatuur is bijgekomen. "Ik constateer, dat er sommige zaken té stroef lopen door gebrek aan coördina tie. En als dat opgeheven is, kunnen we de toekomst vol vertrouwen tegemoet zien", aldus Arend de Jonge. Voor informatie: Arend de Jonge, tele foon 01184-619 29. VLISSINGEN - Het NS-station Vlis singen heeft onlangs een uitgebreid pak ket internationale tarieven gekregen. Daardoor is het mogelijk geworden om vanaf dit station direkt biljetten te kopen naar: België en Luxemburg, Bondsrepubliek Duitsland, Groot Brittanië en Ierland. Frankrijk, Oostenrijk, Scandinavië en Finland, Spanje, Portugal en Marokko, Zwitserland. Ook kan bagage worden bevracht en kunnen reserveringen van zit-, lig,- bed en TEE-plaalsen worden afgegeven. De stations Middelburg en Goes, die een beperkter assortiment tarieven heb ben, kunnen zowel in Vlissingen als in Roosendaal tarieven hebben, kunnen nu zowel in Vlissingen als in Roosendaal tarieven opvragen. Daardoor wordt ook daar de afgiftemogelijkheid indirekt uitgebreid. Een aantal jaren geleden is door de te ruggang van internationale treinreizen in Zeeland het aantal tarieven nogal drastisch gesaneerd. Nu de laatste jaren de vraag weer duidelijk is toegenomen was uitbreiding op een aantal plaatsen weer zinvol en plezierig voor de klanten. VLISSINGEN - Een minder leuke opluistering van het 25-jarig jubileum van Zeeland Sport in Vlissingen is de uittreding van de handbal afdeling van deze sportvereniging. Blijven echter nog twaalf voetbalelftallen en een succesvolle alleliekafdeling, waarvan één der leden, Els Vaderbinnenkort naar de Olym pische Spelen wordt uitgezonden. Haar reis naar Moskou heeft ongetwij feld méér dan gewone aandacht bij de Zeelandsport leden. Op zondag 6 juli houdt de jarige vereni- De handbalclub is thans verhuisd naar de buurhandbalvereniging Marathon en blijft tweede divisie landelijk handbal spelen. De reden van deze overstap van de handballers is volgens de heer A. Denekamp, voorzitter van het hoofd bestuur van Zeeland Sport, dat er on voldoende vrijwilligers waren, om de controle in de kleedlokalen van de sporthal te bewaken tijdens wedstrijden. Momenteel telt Zeeland Sport rond de 800 leden. De voetbalvereniging heeft vijf seniorenelftallen en zeven jeugdelf- tallen. Het eerste elftal speelt in de derde klas KNVB zondagcompetitie. Bij Zeeland Sport wordt veel aan jeug dopvang gedaan. Daarvoor is enige ja ren geleden een speciale jeugdcommis sie in het leven geroepen. Uiteraard is de atletiekvereniging erg trots, om een atlete als Els Vader in de gelederen te hebben. Vijf jaar geleden meldde de nu twintigjarige hardloopster zich bij de vereniging. Ze is inmiddels in het bezit van het Nederlandse record op de 200 meter voor dames en meisjes. De Rabobank helpt u kiezen. De Rabobank zet u op het goede spoor. Zéér belangrijk daarbij is, dat onze experts alléén bemiddelen en er geen belang bij hebben een "eigen" merk aan te prijzen, 'n Objektief advies dus. Laat voor de zekerheid uw héle verzeke ringspakket eens door ons bekijken. Gratis hoor, dus wat let u ging een jubileumtoernooi atletiek. Het voetbaltoernooi is overigens al geweest. Het atletiektoernooi wordt gehouden op de sintelbaan van sportpark Baskenburg in Vlissingen en begint om 13.00 uur. Op diverse onderdelen en in verschil lende klassen wordt door atleten uit Zeeland en West Brabant wordt die dag gestreden. MIDDELBURG - Het nieuwe Neder landse circus 'Holiday', dat onlangs in Vlissingen stond, zal op 17 en 18 juli in Westkapelle, op 19 juli in Oostkapelle en op 21 juli in Domburg de kleurrijke ten ten opslaan en daar een aantal werve lende shows presenteren. Ook voor 20 juli wil de circusorganisatie nog twee voorstellingen geven, maar de plaats is nog niet bekend. Het programma van het Nederlandse circus is international dan ooit. Twin tig attracties, die door de circusleiding tot topklasse zijn bestempeld. Hoofd attractie noemt het persbericht van het circus de Zuid-Afrikaanse trapezegroep. "Het grootste vliegende trapezenummer ter wereld", zo luidt de tekst van het begeleidend schrijven over de artiesten uit het land, waar zulke negatieve din gen schijnen te gebeuren. Vele clowns, een Franse dompteur, paarden en an dere acrobaten, vervolmaken het pro gramma. Tijdens de matinee's is de zangeres Connie Vink gastvrouw. Afgewisseld met eigen liedjes, kondigt zij als een volleerd spreekstalmeesteres de diverse bezienswaardigheden van het circus aan. In de pauze kunnen de bezoekers van het circus een tentoonstelling bezoeken, die een breed overzicht geeft over de rijke en melancholische historie van het circus. Het circus in Westkapelle wordt opge bouwd aan de Oude Zandweg en de voorstellingen zijn om 16.00 en 20.00 uur. Overigens zijn in de andere plaatsen de aanvangstijden hetzelfde. Het circus wordt in Oostkapelle opgebouwd aan de Magnoliweg en in Domburg aan de Schelpweg. Bij foto: Connie Vink zingt, terwijl de olifant aandachtig schijnt te luisteren. DIRK VAN GELDER en LEEN QUIST exposeren van 5 juli tot 15 augustus in het museum "De Schotse Huizen" te Veere. Het noemen van de naam Dirk van Gelder moet bij een ieder een beeld van briljant vakmanschap en meesterschap oproepen. Het bestuur van de Stichting "De Schotse Huizen" is daarom verheugd, dat Van Gelder inging op haar verzoek zijn werk nog eens in Veere tentoon te stellen. Dirk van Gelder woonde zo'n 25 jaar lang in Veere. Toen hij in 1963 naar Den Haag vertrok was er in de Schotse Huizen ook een tentoonstelling van zijn werk. In 1976 was werk van hem te zien in het Zeeuws Kunstenaars Centrum te Middel burg vanwege de uitgave van het boek "Buiten is dichtbij. Dirk van Gelder en de natuur, fascinerende visie van een tekenaar-graficus", geschreven door Sietzo Dijk huizen en Hans Warren. Werk van Dirk van Gelder is vertegenwoordigd in vele museumcollecties in binnen- en buitenland. Leen Quisl ging, na een periode van autodidactisch bezig zijn, in de zomer van 1977 en 1978 werken bij de Deense keramiste Clara Andersen. Aanvankelijk maakte hij aardewerk, maar sinds begin 1979 vervaardigt hij uitsluitend nog voorwerpen van porselein. Zijn vormgeving deed al lang vermoeden dat porselein het materiaal zou zijn dat het meest zou beantwoorden aan wat hem voor ogen stond. Werk van Quist bevindt zich in de collectie van het museum Booymans-Van Beuningen te Rotter dam. Openingstijden: ma. t/m vr: 10-12.30; 13.30-17 uur, za: 14-17 uur. VLISSINGEN - De gymnastiekvereni ging VTV Vlissingen heeft als blijk van waardering voor de gastvrijheid, die een Deense gymnastiekvereniging verleden jaar aan de Vlissingers verleende een Deense ploeg uitgenodigd, die een week (5 tot en met 12 juli) te gast zijn van VTV Vlissingen. Samen met de Denen worden allerlei activiteiten gehouden waaronder het turngala op 7 juli in sporthal Bas kenburg een hoogtepunt vormt. De Deense turnploeg was eerder te gast in Vlissingen, tijdens de Deense week in 1978. zicht 90, Vlissingen. tel. 01184-64753. MIDDELBURG - Op 5 juli zal voor de lijfde keer het Internationale Jeu de Boulestoumooi in het park Toorenvliedt in Middelburg plaatsvinden. Organisator is de Club Jeu de Boules-Petanque Mid delburg. Er zijn al vele aanmeldingen binnen, waaronder jeu de bcules-Iiefheb- bers van verschillende nationaliteiten. Vooral de jeugd zal dit jaar iu groter aantal vertegenwoordigd zijn. Iedereen kan meespelen want deze dag is tevens bedoeld om de jeu de boulessport wat meer bekendheid te geven. Op het terrein zullen diverse informa tiestandjes staan. Tijdens de middag pauze zal een looporkest voor de muzi kale omlijsting zorgen. Behoudens de bekers en medailles zijn er, dankzij di verse Middelburgse middenstanders, nog veel leuke prijzen te winnen. In schrijvingen voor 3 juli bij Ben Witte - Vlasmarkt in Middelburg, tel 14105 en Hans Camphuysen-Hunzestraat 2a - Oost - Souburg. Aanvang tournöoi om 10.30 uur. Deel nemers dienen om 9.45 uur aanwezig te zijn. MIDDELBURG - Wederom organiseert de vereniging voor vreemdelingenverkeer (VVV) twee folkloristische sportdagen: de ringrijderij. Op donderdag 10 juli en donderdag 14 augustus is Domburg het decor van deze traditionele sport. Op 10 juli wordt de wedstrijd met ver sierde sjezen gewone ringrijderij gehou den. Op'14 juli wordt een wedstrijd voor de grote ringrijderij gehouden, waarbij ruiters met een lans een opgespannen ring trachten te bemachtigen. Bij de gewone ringrijderij wordt de sjees bezet door een dame en een heer, ge tooid in orginelc Walcherse kleder dracht. De vrouw moet daarbij de lans door de ring proberen te krijgen, terwijl de man de paarden dient. KOUDEKERKE - Het wielercomitê Koudekcrkc houdt op zaterdag 5 juli wedstrijden voor plaatselijke trimmers, liefhebbers en dankzij de vele sponsors uit de gemeente Valkenisse ook een wedstrijd voor amateurs. Aan de stört een groot aantal bekenden. Bij de amateurs zijn dat onder meer: Tonni Huize, Wim de Waal en Nout Westerbeke uit Westkapelle. De wed strijden beginnen om 16.30 uur met de plaatselijke trimmers. Om 17.30 uur rij den de liefhebbers en tegen 19.00 uur gaan de amateurs van start. MIDDELBURG - Woensdag 2 juli(vandaag)treedt de Middelburgse band Chivy op in disco 't Podium te Middelburg. Het optreden begint om 24.00 uur. De nieuwe formatie Chivy bestaat uit: Dim Dijkgraaf (gitaar en zang) Kees Danielse (basgitaar) Johan Wattel (drums) Bop Roganovic (sologitaar) en Mieke Dijkgraaf (zang). De groep brengt bijna uitsluitend eigen composities, met een geheel eigen, swingend, karakter. De teksten, die zowel Nederlands als Engelstalig zijn, vormen een belangrijk onderdeel van de totale performance. Het orgel van de Lutherse kerk in Mid delburg werd in 1706 gebouwd door Jo hannes Duyschot en zijn zoon Andries. Het stond aanvankelijk opgesteld in het eerste kerkgebouw van de Evangelisch- Lutherse Gemeente in de Suikerpoort. Toen de huidige kerk aan de Zuidsingel in 1742 gereed was, verhuisde het orgel mee en werd het. wat het uiterlijk betreft, door de ontwerper van het gebouw, stadsarchitect Jan de Muynck, aan de nieuwe omgeving aangepast. Het grote Koning-Davidbeeld dateert uit die tijd. Het werd, evenals het lofwerk en de fraaie consoles onder de torens van het rugpositief, vervaardigd door de toen zeer bekende Middelburgse beeldhouwer Gerard de Grendel. Ook het rugpositief werd toen aan het orgel toegevoegd. Dit werd in 1754 belangrijk uitgebreid door Johann Caspar Miiller. In de loop van de tijd onderging bet orgel enige, gelukkig niet al te ingrijpende wijzigingen. Bij dc restauratie in 1964 is de oude dis positie van het rugpositief weer terug gebracht door twee vroeg-20e eeuwse "strijkers" te vervangen door een mix tuur en een dulciaan. Het hoofdwerk is op één register na nog zoals Duyschot het bouwde. Waarschijnlijk hebben 's'cv

de Faam | 1980 | | pagina 7