ON U TE DIENEN: DE GROTE AUTOWINKEL VAN HOEGEN DIJKHOF Mooie, maar moeilijke ramen FOTO STRIP. VER HAAL TOERISTISCHE VAARROUTES VOOR DE WATERSPORTERS HOEGEN DIJKHOF 's-HEER ARENDSKERKE ZO KRIJGEN WE BETER RUNDVEE. ADVERTEREN DOET VERKOPER De Faam Noordweegseweg 15 (Industrieterrein), telefoon 01106-1592. Wij zijn ook zaterdags geopend tot 17.00 uur. GESLAAGD GEWICHT VIA HARTSTICHTING VRIENDEN Dakramen Driehoekige ramen Schuin aflopende ramen Grote tochten door Nederland Woensdag 28 mei 1 980 Hoegen Dijkhof (Industrieterrein) 's-Heer^\ Arendskerke Heinkenszand Vlissingen Vindt u het ook zo leuk om te snuffelen in de foto-verzameling van een ander? Nee, ik bedoel niet uit nieuwsgierigheid, maar wèl om te zien hoe andere mensen bepaalde onderwerpen in beeld brengen. Laatst ontmoette ik een man, die zo bezeten is van fotograferen, dat-ie een halve boekenkast vol foto-albums heeft. Alles, wat hij de afgelopen tien jaar heeft meegemaakt en gezien is in die boeken vastgelegd. Bij veel foto's kon hij een smakelijk verhaal vertellen waarom-ie dit onderwerp zo had gemaakt. En wat er op dat mo ment gebeurde. Die paar uur albums doorbladeren was eigenlijk één boeiende les in fotograferen. Gelukkig kreeg ik toestemming een paar van die foto's hier te laten zien. Landschapsfoto's moet je een beetje "opbouwen", zei deze foto-specialist. Zoals dat bijvoorbeeld is gebeurd op die eerste plaat. Je ziet een motief, dat je geschikt lijkt: in dit geval een mooi kerkje op een soort eilandje. Je kiest een standpunt, waar door er een voorgrondpartij ontstaat en een mid denstuk, dat het oog als vanzelf naar de verte leidt. Het rustpunt is die kerk. Veel mensen fotograferen alleen de kerk. Op zich een leuk motief, maar zo'n foto mist diepte en spanning. De tweede foto is volgens hetzelfde principe opge bouwd. Hier is het diepte-effekt ook bereikt door dat rijtje vissers, die steeds kleiner worden. De boerderij en de brug vormen de rustpunten. De fo to hierboven is weer om een heel andere manier geslaagd: het standpunt werd met zorg gekozen, waardoor je als het ware met het water mee de ver te inkijkt. Door bij een lage zonnestand te fotogra feren, pinkelt het zonlicht in de golven. De donke re oevers zorgen voor een sterk kontrast. Een koe moet een kalf ter wereld bren gen, wil zij melk geven. Na het afkalven blijft een koe zo'n 10 tot 12 maanden melk geven, daarna loopt haar melkpro- duktie snel terug. Iedere melkkoe moet dus ieder jaar een kalf brengen om in produktie te blijven. Koeien die niet drachtig zijn, werden eens per drie weken tochtig. Tochtige koeien laten zich door andere koeien of door een stier besprin gen. Tochtige koeien kunnen bevrucht werden. Zodra een koe drachtig is, wordt ze niet meer tochtig. Tochtige melk koeien worden meestal bevrucht door kunstmatige inseminatie (k.i.) Als een boer een tochtige koe heeft, belt hij zijn k.i. -station. Daar worden heel goede stieren gehouden. Het zaad van deze dieren wordt gebruikt voor het bevruch ten Van tochtige koeien. Dit is het werk van een inceminator. Deze komt na het telefoontje van de boer naar de boerderij en spuit het zaad van een stier in de baarmceder van de koe. .K.I. -stieren zijn zonen van de beste koeien, die werden gepaard met de beste stieren. Zij worden als kalf op groei- snelheid en exterieur (uiterlijke kwali teiten) onderzocht. De beste worden als proefstier gebruikt. Hun dochters wor den onderzocht op melkproduktie, ex terieur en gebruikseigenschappen. Uit sluitend de allerbeste worden fokstier. Slechts 5% van de onderzochte stieren worden fokstier. Stiersperma bevat mil jarden zaadcellen. Om een koe te be vruchten, zijn maar enkele miljoenen zaadcellen nodig. Stiersperma kan dus sterk verdund worden. Door middel van k.i. kan men met één sprong sperma van een stier honderden koeien drachtig maken. Zo kan één stier door kunstma tige inseminatie tienduizenden nako melingen per jaar verwekken. Dit geeft de mogelijkheid om alleen de allerbeste fokstieren voor de voorplanting te ge bruiken. Het is duidelijk dat dit voor de veeverbetering van grote betekenis is. Twee tot vier maal per week wordt van de k.i. -stieren in het k.i. -station sperma gevangen. Hiervoor gebruikt men een kunstkoe. waarop men de stier laat springen. Stieresperma wordt na ver dunning verpakt in plastic rietjes. De rietjes worden ingevroren en bewaard in vloeibare stikstof bij een temperatuur van -196 @C. Bij deze temperatuur blijft sperma jarenlang vruchtbaar. Pas vlak voor de inseminatie wordt sperma entdooid door het rietje uit de vloeibare stikstof over te brengen in een thermos fles met water van 35 @C. Door veeverbetering is de melkproduktie van de Nederlandse melkkoeien in de af gelopen tien jaar snel gestegen. De ge middelde Nederlandse melkkoe levert thans ruim 5000 kg melk met 4.03% eiwit per jaar. Nederland is de grootste zuive- lexporteur ter wereld en de zuivelexport is een belangrijke deviezenbron voor on ze nationale economie. Hoegen Dijkhof is officieel dealer van het jongste staaltje auto vernuft, de Daihatsu. Alle modellen staan voor u te prijken in onze showroom welke een oppervlakte heeft van 725 m2. Kom gauw eens een testrit maken in deze dynamisch gelijnde en zeer zuinige auto's. Op veel plaatsen in Nederland komen dagelijks "zeer gewichtige" mensen bij elkaar om voor de ander een steun te zijn in een vermageringsprogramma. In dit jaar van het "Gezonde Gewicht" zijn honderdduizenden landgenoten extra gemotiveerd om iets te doen aan hun staat van overgewicht. Natuurlijk wil de Nederlandse Hartstichting hulp bieden aan al degenen die persoonlijk de con clusie hebben getrokken dat zij iets moeten doen aan het te veel aan vet dat zij met zich meedragen, veelal als gevolg van verkeerde voedingsgewoonten. Vet zucht verhoogt de kans op hart- en vaatziekten en hoge bloeddruk, op slij tage van de gewrichten en het krijgen van galstenen. Het is ook duidelijk dat eventuele chirurgische ingrepen door flinke vetlagen worden bemoeilijkt. Het is dus zinvol om wat aan de lijn te doen als men zich door overgewicht gehin derd voelt. Maar eenvoudig is. dat ver mageren niet. Je hoort vaker dat mensen al van alles hebben geprobeerd, zonder succes. Behalve opvoedkundige hulpmiddelen als de "Waagschaal" tjn het boekje "Gewichtige vragen" id en door de Hartstichting ook een schriftelijke "thuiscursusontwikkeld. Tien weken achterelkaar krijgen degenen die zich daarop abonneren een praktische les thuis gestuurd. Als hulp bij de verandc ring van eetgewoonten. De cursus bevat geen diéten, maar leert om op een an dere manier dan tot dusverre voedsel op te nemen. Het is een zogenaamd "Stap penplan", waarbij het succes afhangt van de eigen inzet, maar wel maken de Vrienden van de Hartstichting zich sterk om daarvoor velen te interesseren. Een kijkje in onze showroom waar ook onze occasions staan. Occasions, waar u op aan kunt, want ze hebben stuk voor stuk een veiligheidskeuring ondergaan. Bovendien wordt een occasion boven de 4000,- met een Bovag Garantiebewijs afge leverd. Het is een prettig idee te weten dat u in een veilige en betrouwbare auto stapt. De administratie wordt bij Hoegen Dijkhof gedaan door Victor Boel. Hij zorgt ervoor dat u als (toekomstige) klant op een prettige en vlotte manier wordt geholpen. Ook staat hij u in de showroom graag te woord. Hoegen Dijkhof te 's-Heer Arendskerke, een modern en jong bedrijf dat door goede service en vakmanschap, steeds meer mensen als klant mag verwelkomen. team van deskundigen u een unieke 24-uurs-service kan bieden. Onze mensen zijn enthousiast en hebben vakmanschap hoog in het vaandel staan. Komt u eens kennis maken met ons bedrijf en onze Daihatsu personenautomobielen, welke in 10 verschil lende uitvoeringen leverbaar zijn. Wij maken van dit Japanse staaltje autovernuft een aantrekkelijke aanbieding voor u. Wilt u eens een testrit maken in onze fraaie Daihatsu's, kom dan naar de Noordweegseweg 15 (Industrieterrein) of als u liever eerst meer informatie wilt, belt u dan 01106-1592. Willem Hoondert, Kees van de Ende, Marien van Dalen, Leen Nieuwenhuyzen en Kees van Klooster zorgen voor optimale service en vakmanschap. Reeds vele malen bewezen gezien het grote aantal tevreden klanten van Hoegen Dijkhof. Kees van Klooster: in onze werkplaats (600 m2) zorgen we ervoor dat het aantal tevreden klanten steeds groter wordt. In ons magazijn (725 m2) beheert Marius Nelisse alle onderdelen die nodig zijn om de service optimaal te laten verlopen. Praktisch alle onderdelen zijn uit voorraad leverbaar zodat wachttijden zoveel mogelijk worden voorkomen. Tevens heeft Marius een keur aan accessoires, zodat u uw auto nét even iets luxer kunt (laten) maken. De cursus kan worden besteld door overmaking van het bedrag van 12.75 op giro 300 van de Nederlandse Hart stichting in Den Haag. Op het strookje vermelden: "Cursus Geslaagd Ge wicht". De nieuwbouwwijken van de laatste jaren zijn veelal woonerven. De huizen zijn gevarieerder dan eengezins-rijenhuizen uit de jaren '50 en '60. De verschillen tussen de huizen onderling in grootte en vorm zijn vaak duidelijk. Schuine daken, puntdaken, dakkapellen en dakterrassen, kortom liet leven onder het dak is belangrijk geworden. De zolder is van een opbergruimte en rommelhok tot een woonzolder uitgegroeid. De ramen onder het schuine dak passen zich helemaal aan de vorm van het dak aan': schuin aflopend en de punt naar de nok volgend. Van binnenuit gezien ge ven deze ramen aan de erachter liggende kamers een bijzondere lichtval, hetgeen niet alleen komt door de vorm, schuin of driehoekig, maar ook door de afmetin gen. Zo mooi als ze zijn, des te moeilijker is het om vitrages en gordijnen voor deze ramen te maken. Voor een schuin aflo pend raam kunnen we niet een tradtio- neel stel gordijnen hangen, dat naar de zijkanten open en naar het midden dicht gaat. Een rolgordijn biedt hier ook geen oplossing; inventiviteit en veel fantasie zijn noodzakelijke hulpmiddelen om een oplossing te vinden. Met een aantal grondregels is de oplos sing wellicht korter bij. Enkele grondre gels voor hel kiezen van gordijnen zijn de volgende: 1. Voor klassieke vitrage moet minstens 2 x raam-(wand)breedte genomen worden. Voor i>pen-weaves 2 d 3 x raam-( wand)breedte. 2. Voor mooie geplooide gordijnen m%t 2 x de raam-(wand)breedte genomen worden, terwijl voor klassieke gordij nen zoals die van zware velours. 2 x de breedte de voorkeur verdient. 3. Gordijnen met grote dessins, zoals bloemen zijn geschikt voor grote ka mers en gordijnen, waarin fijne dessins verwerkt zijn, worden bij voorkeur voor kleine kamers gebruikt. 4. Donkere, zware kleuren verkorten de kamer; levendige, pastelkleurige tin ten doen de kamer ruimer lijken. Naast deze grondregels zijn er nog allerlei andere dingen van belang. Vooral bij gordijnen die een hele wand of een gedeelte ervan van plafond tot vloer beslaan. Hier moet heel voorzich tig met streepdessins gewerkt worden. Horizontale strepen verbreden een wand en doen een plafond lager lijken. Verticale strepen verkorten een wand en doen een plafond hoger lijken. Bij het knippen van gordijnstof met ho rizontale strepen en vooral bloemendes- sins moet men voorzichtig zijn. Wanneer er banen aan elkaar genaaid moeten worden, dan is het heel belangrijk dat de strepen en de dessins precies in elkaar passen. Met deze uitgangspunten in gedachten moet naar een aantal bijzondere ramen worden gekeken. In de eengezinshuizen vallen drie typen op. Vooral de schuine dakramen zijn het moeilijkst van gordijnen te voorzien. Twee mogelijke oplossingen: a. Wilt U geen vitrage, dan is het het mooist om een soort rolgordijn te maken. Aan weerskanten wordt, vooral in geval van dikkere stoffen, een houten rail, waarover ringen kunnen verschuiven, gemonteerd. De stof, precies op maat geknipt en voorzien van de ringen, wordt over de rail geschoven. Door een touw aan weerskanten aan de onderste ring vast te maken, kan het gordijn, net als een zeil op een boot, omhoog en omlaag gehaald worden. b. Wil men wèl vitrage, dan aan, de boven- en onderkant van hel raam staal- of koperdraad voor vitrages spannen. De vitrage moet zo omge zoomd zijn, dat ze aan de boven- en onderkant over de spandraad ge schoven kan worden. Voor de gor dijnen gebeurt dit (indien U dunnere stoffen gebruikt) op dezelfde wijze. Als de stoffen echter zwaarder zijn. is het beter in plaats van spandraad een houten rail met ringen te gebruiken, zoals hierboven al vermeld werd. De stof wordt in I of 2 delen precies op maat geknipt, naar gelang de grootte van het raam. De stof met de eraan bevestigde ringen wordt over de rail geschoven. Het gordijn kan geopend en gesloten worden door de ringen over de rail te verschuiven. Bij tui melramen is het opletten geblazen: het gordijn moet op het raam en niet op het kozijn worden bevestigd. Deze worden nogal eens in de gevel- wand onder de daktop toegepast. Het gordijn wordt precies op maal geknipt en aan de schuine zijde aan de muur vastgemaakt. De rest van de stof laten vallen en het gordijn is dicht. Door het gordijn tegen de schuine zijde vast te zetten met een gordijnband kan het worden geopend. Wanneer een geplooid praktische tips voor fotografen inde vorm van eenfoto-drieluik gordijn de voorkeur heeft, moet een gordijn-rail tegen het schuine plafond of aan de muur worden bevestigd. In de gordijn-glijders hangt men een geplooid gordijn en zet het aan beide schuine einden vast. Dit zijn moeilijke ramen. Vitrages moe ten, evenals bij de driehoekige ramen precies op maat in een schuin lopende rail hangen, boven en beneden vast ge zet. Men moet steeds één vitrage maken voor het hele raam. Immers aan beide kanten moet de vitrage vast zitten, an ders schuift ze over de rail naar beneden. Een gordijn moet ook passend gemaakt worden. De rail van de gordijnen moet vóór de rail van de vitrages 'aan het schuine plafond of met een afstand steuntje schuin aan de wand waarin het raam voorkomt, worden bevestigd. Daarin komen nu de vaste niet te ver schuiven gordijnen te hangen, net als dv vitrages. De diepte en de grootte van de plooien is geheel n.-fwr eigen keuze, maar het gordijn moet passend zijn voor het raam. wanneer de einden in de schuine rail zijn vastgezet. Het openen kan als volgt: Vanuit het langste rechte stuk neemt men het gordijn bijeen naar de schuine zijde. Vandaar kan het aan het plafond ol de wand worden vastgezet met een band van gordijnstof. De twee de plaats waar het gordijn vastgezet moet worden, is de hoek schuine/rechte zijde. Vandaar hangt het gordijn weer recht naar beneden. Met wat fantasie en handigheid komt men een heel eind. Kijk maar eens in een buurt of wijk waar deze ramen in de ar chitectuur van de huizen gebruikt is. Bijna iedereen is tot een oplossing ge komen, wat door de onderlinge verschil len heel wat zegt over de creativiteit van de bewoners. Hoegert Dijkhof is te vinden op het industrieterrein van 's-Heer Arendskerke. U kunt hier gemakkelijk komen via de Rijksweg Goes-Vlissingen Oost. A. Post bedrijfsleider: Hoegen Dijkhof is het centrum van bedrijvigheid voor Daihatsu personenautomobielen, maar ook voor Berliet bedrijfswagens en diverse landbouwwerktuigen, waaronder Mercedes-Benz tractoren. Onze vestiging,7000 m2 groot, telt 10 medewerkers en maakt sinds 1961 deel uit van de Hoegen Dijkhof organisatie welke over 8 plaatsen in Nederland verspreid is. Een flinke dosis erva ring en zekerheid zijn door de jaren opgebouwd, zodat een ASSEN - Onder het motto: "Er moet méér gevaren worden..." zijn de eerste drie van een op stapel staande serie toeristische vaarroutes door Nederland verschenen. Voor wandelaars, fietsers en automobilisten bestaan al jarenlang uitgestippelde tochten, waar een druk gebruik van wordt gemaakt. De watersporters vielen tot nog toe echter uit de boot. De "Waterwegw ijzers" hebben daar nu verandering in gebracht. Zij dienen de (motor)bootbezitters als gids voor afgeronde meerdaagse tochten door verschillende delen van het land. De laatste jaren is de actieve belangstel ling voor de vaarrecreatie sterk toege nomen, met het gevolg dat er tegen woordig volop wordt gediscussieerd over de problematiek, die de ontwikke ling van de watersport met zich zou meebrengen. Steeds vaker klinkt de roep dat het te vol op de Nederlandse waterwegen wordt en dat er paal en perk aan de uitbreiding van deze vorm van recreatie moet wor den gesteld. Recente onderzoekingen hebben evenwel duidelijk gemaakt dat er geenszins sprake is van bewijsbare overlast, door de recreatievaart veroor zaakt. Er zijn wel gebieden, die de in druk wekken "overvol" te zijn. maar zelfs in de traditionele watersportcentra heeft dit in de praktijk niet tot proble men geleid. Zelfs in de drukste tijden van het jaar is er volop ruimte op het water. Het zo goed mogelijk benutten van die ruimte wordt gepropageerd door de samenstellers van de "Waterwegwij- zers", die de bootbezitters aanbevelen tochten te maken buiten de drukke cen tra. De "Drenthe-Overijssel route" brengt de vaarders over het Zwartewater. het Meppelerdiep, de Hoogeveense en Ver lengde Hoogeveense Vaart, de kanalen van Oost-Overijssel en de IJssel door een interessant en mooi stuk Oost-Ne derland. De "Hart van Holland route" leidt over de Rijn. de Lek, het Merwe- dekanaal en het Maas-stelsel langs do zijnen bezienswaardige dorpen, stadjes en steden en de "Grote Noordholland route" laat deze provincie van Amster dam tot Den Helder en terug van haar beste zijde zien. De 48 pagina's tellende boekjes bevatten een losse routekaart met op de achter zijde een Vaarfotokwis voor de hele "bemanning". Er is ook nog een door "Canon" geïnitieerde fotowedstrijd met het thema "Bespiegelingen op het wa ter" voor de enthousiaste amateurfoto- graaf. De plaatsen langs de routes zijn. bondig beschreven. Voorts bestaat de inhoud uit nuttige tips en aanwijzingen voor de waterrecreant. "Wat wij willen beogen is de bootbezit ters, Nederland als uniek vaarland te la ten ontdekken, want dat is het", aldus de samenstellers, het journalistenechtpaar Jan en Leni Hof uit Assen.

de Faam | 1980 | | pagina 8