'DE VOGELLIEFHEBBERS' VIEREN 25-JARIG BESTAAN FC Laurens I heeft beste kansen op kampioenschap zomeravondvoetbal Vrije school Zeeland in de lift "EENDENRACE" EN AUTORALLYCROSS DIESEL' IN WESTKAPELLE i Woensdag 21 mei 1980 De Faam BIJEENKOMSTEN FEESTAVOND SCOUTING ZEELAND VIERT 10 JAAR SCOUTCENTRUM VEERE Informatieboekje over Walcheren Middelburgs theater speelt in Vlissingen. TIENDE NACHTTOCHT VROLIJKE TIPPELAARS PRESTATIELOOP DYNAMO 70 FLYING WILMA IN BRUINISSE Nieuw gebouw in Middelburgse wijk Klarenbeek Bovenbouw Demonstratie modelvliegclub Groots evenement op Scheldecircuit Rallycross. VLISSINGEN - De vereniging 'De Vogelliefhebbers' te Vlissingen bestaat 25 jaar Op 26 mei 1955 werd de vereniging opgericht door een aantal vogelliefhebbers met het doel 'de liefhebber te adviseren en bij te staan, gezamenlijk problemen oplussen en tentoonstellingen te organsieren het houden van lezingen en excursies en om te komen tot binding en vriendschap'. Tijdens de oprichtingsvergadering wer den zeventien leden ingeschreven. Nu heeft de vereniging 142 leden. Een 'bloeiende' vereniging dus. Maar niet alleen het ledental is maatstaf voor de bloei van de vereniging, ook de succes sen op tentoonstellingen hebben de Vlissingse 'Vogelliefhebbers' veel be kendheid gegeven. Op de wereldten toonstelling in Tsjechoslowakije lief hebbers' recentelijk nog een zilveren medaille behaald, en ook bij de Neder landse kampioenschappen kwamen en kele leden van de Vlissingse vereniging naar huis met verschillende kampioen schappen. De vereniging kent eigenlijk twee groe pen vogelliefhebbers. Hoewel beide groepen de liefhebberij gemeenhebben. houdt de ene groep zijn vogels voor ple zier terwijl de andere groep doelbewust kweekt volgens de standaardeisen om zodoende aan de tentoonstellingen te kunnen deelnemen. En vooral deze 'ten- toonstellingsgroep' heeft zoals gemeld al veel succes geoogst. Om tot deze successen te komen, moeten veel gegevens worden uitgewisseld en veel informatie worden verzameld. Maandelijks, iedere derde donderdag van de maand, komen de Vlissingse vo gelliefhebbers bijeen. Na een kort huis houdelijk gedeelte volgt dan het agen dapunt 'liefhebberij'. Vooral voor dit punt bestaat altijd veel belangstelling. Ook worden er regelmatig lezingen ge houden door keurmeesters van de Ne derlandse bond van Vogelliefhebbers waarbij de Vlissingse vereniging is aan gesloten. Ook met dia-vertoningen op het gebied van de vogelsport wordt de liefhebberij verder 'uitgediept'. De leden worden maandelijks geïnfor meerd via 'De Band', het clubblad van 'De Vogelliefhebbers'. Het typewerk en de tekeningen van dit goed verzorgde contactorgaan zijn van de hand van Marja Versprille, de dochter van de penningmeester van de vereniging. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan is een jubileumuitgave van 'De Band' ver schenen. Vrijdagavond 6 juni is er voor de leden en hun dames een feestavond in 'De Lam- merenburcht" aan de Zuidbeekseweg te Vlissingen. Bingo en dansen vormen de hoofdmoot van déze jubileumviering. Voorafgaand aan de feestavond, die om 20.00 uur begint, is er vanaf 19.00 uur in hetzelfde gebouw een receptie, waar het bestuur de gelukwensen in ontvangst neemt. Het bestuur zie foto is als volgt samenge steld: Voorzitter II. de Heer. secretaris II. V-liegenthart, Penningmeester Iz. J. Ver sprille. ringcommissaris Chr. Schipper. 2e voórzilter M.P. v. Hese. 2e secretaris P.S. Polderman en bestuurslid J D. Marteijn. Op de fotot van het bestuur ontbreekt de heer Marteijn. VLISSINGEN - Op 24, 25 en 26 mei organiseert Scouting Zeeland een groot Pinksterkamp op het Scoutcentrum Zeeland te Veere. Dit Scoutcentrum, gelegen aan het Veerse Meer tussen "Het Zilveren Schor" en de ingang van het Kanaal door Walcheren, werd pre cies 10 jaar geleden (Pinksteren 1970) officieel geopend. Het komende Pink sterkamp staat ïn het teken van het 10- jarïg bestaan. Aan het kamp zullen ongeveer 700 per sonen deelnemen. Dat zijn verkenners, padvindsters, gidsen, zeeverkenners, ro wans, sherpa's en jongerentak-leden van alle Zeeuwse scouting-groepen. Op het programma staan zeilwedstrijden, kampvuren, een groot landspel, diverse kampvuren en voor iedereen een groot zaterdagavond-programma met film, volksdans, disco en nog diverse andere activiteiten. De jongere leden van Scouting zullen op een later tijdstip het 10-jarig bestaan van het Scoutcentrum vieren. Voor deze welpen en kabouters wordt er op 14 juni een spel georganiseerd, hetwelk in het teken zal staan van de "Haringvreter". Aan dit spel zullen meer dan 800 welpen en kabouters uit heel Zeeland deelne men. Het spel zal worden besloten met een gezamenlijk kampvuur. WESTKAPELLE - In het 'kasteel van Batavia' treedt in Westkapelle op maandag 26 mei de groep 'Diesel' op. In het voorprogramma is de formatie 'Down' uit Westkapelle te bewonderen. Aanvang van het concert is 20.00 uur. Sinds de hit "Going Back To China" is het erg snel gegaan met de Nederpopgroep Diesel. Een week na de release kwam de single al in de tipparade terecht en bereikte snel daarna de hitlijsten. Diesel bestaat pas sinds oktober 1978 en is samengesteld uit allemaal ex-leden van bekende en minder bekende Nederlandse popgroepen. MIDDELBURG - Het eerste elftal van FC Laurens heeft de beste kansen op het kampioenschap in de eerste klas van het Middelburgse zomeravondvoetbal. Com binatie staat nog wel met één punt voor sprong aan de kop, maar de FC Lau- rens-formatie heeft twee wedstrijden minder gespeeld. Vanavond (woensdag) komen beide teams tegen elkaar uit. Als FC Laurens deze topper wint en als het team ook het duel tegen Blauw Wit wint, dat twee dagen eerder op het programma staat, kunnen de Laurens-spelers de bloemen vanavond in ontvangst nemen. De uitslagen van de afgelopen week zijn: Blauw-Wit-Hoechstboys 2-0. Streekschool-FC Laurens I 0-3. FC Laurens li-Streekschool 1-3. Hoechst- boys-Combinatie 0-4. De stand is: Combinatie 108 1 1 17 26-5 FC Laurens I 8 8 00 16 34-2 FC Streekschool 94 149 17-13 Blauw Wit 8 3 05 6 11-14 FC' Laurens 11 9 3 06 6 13-23 VFV 9 20 7 4 10-31 Hoechstboys 9 2 0 7 4 6-29 In de tweede klas gaan twee teams aan de leiding. Koper Galjoen en FC Dauwen- daele hebben beide 17 punten. Dauwen- daele heeft hiervoor echter een wedstrijd meer nodig gehad. De spanning blijft, en ook Kraaien heeft nog aansluiting met de twee leiders. De uitslagen zijn: Middelburg Zuid-FC Laurens III 2-3. Kraaien-Brandweer 6-0, Hermid-Dauwendaele 1-3. Kraai- en-Middelburg Zuid 4-2. FC Laurens IIlKoper Galjoen 0-4. De stand in de tweedeklas is: Koper Galjoen FC Dauwendaele Kraaien FC Total 1 FC Laurens lil Hermid Brandweer Middelburg Zuid 108 1 I 17 33-7 117 3 1 17 22-9 11 6 3 2 15 25-16 10 6 04 12 22-23 11 3 44 10 11-17 102 3 5 7 12-20 9 108 2 10-31 1002 8 2 12-24 Lezers die schrijven Enkele maanden geleden werden 60.000 briefkaarten aan staats-sekretaris Ve der-Smit aangeboden, waarin geprotes teerd werd tegen de plannen voor het invoeren van een eigen risiko in de ge zondheidszorg. Ondanks deze en ook andere protesten is de regering vast besloten haar bezui nigingsplannen door te voeren. Een aantal van deze plannen zijn reeds doorgevoerd zoals de eigen bijdrage voor kraamhulp en de eigen bijdrage voor bepaalde fysiotherapeutische be handelingen. Deze en ook alle eigen risikoplannen die nog op tafel staan maken niet dat de gezondheidszorg er goedkoper en zeker niet beter op wordt. Deze bezuinigingen betekenen geen kostenbesparing, maar een kostenver- schuiving. De dupe hiervan zijn ook nu weer de mensen met de lagere inko mens. Werkelijke kostenbesparingen in de ge zondheidszorg, zonder dat de kwaliteit hiervan achteruit gaat, zijn ook moge lijk. Zo berekende Konsumenten Kon- takt dat wanneer de geneesmiddelen- verstrekking anders wordt geregeld, dit de gemeenschap honderd miljoen gul den per jaar scheelt. Ook de soms absurd hoge inkomens van artsen, tandartsen en specialisten kunnen aangepakt wor den. Op deze manier worden de kosten niet afgewenteld op de mensen met de lagere- inkomens. Om de huidige en toekom stige plannen voor het invoeren van een eigen risiko niet door te laten gaan, heeft de Walcherse werkgroep 'Stop het eigen risiko' een protestbrief in een grote op lage verspreid, het is de bedoeling dat deze brieven ondertekend aan het zie kenfonds Midden-Zeeland aangeboden worden. Organisaties of personen, welke aan de ze aktie mee willen werken, deze brief verkrijgen bij: Fam. Paardekoper Ewisland 68, Mid delburg 01180-24137. Henk Meijer, Noordweg 59, Middel burg, 01180-16818 Ans Hamelink, Nieuwstraat 1, Vlissin gen. H. de Grootlaan 35, Middelburg, 01180-13105 Jaap Flohil, MIDDELBURG - De boekhandel Van Benthem Jutting publiceerde dezer dagen een boekje over Walcheren, waar in in vier talen uitgebreid informatie wordt gegeven over het eiland. Er werd besloten om dit boekje te produceren, omdat er een grote behoefte was naar informatie in meerdere talen over Wal cheren. De vier talen zijn Nederlands, Engels, Frans en Duits. Schrijver van het boekje is Paul Aarssen, medewerker van het Zeeuws documentatiecentrum. Vanwe ge die functie kan Aarssen als een des kundige worden beschouwd. Het boekje is van tekeningen voorzien door Gert de Jonge en de foto's zijn ge maakt door het fotografische bedrijf Slagboom en Peeters. MIDDELBURG - Na een aantal suc cesvolle uitvoeringen eerder dit seizoen in Middelburg speelt het Middelburgs theater op vrijdag 30 mei in het Vest zaktheater te Vlissingen het bekende to neelstuk van Hugo Claus "Een bruid in de morgen". De regie bij het Middelburgse gezel schap is in handen van Gerard Baaijens. De spelers zijn: Jo Julianus. Kathe Oc- kels. Ko Kabboord. Wilma Dadema en Ardy de 6 Boer. VLISSINGEN - De w.s.v. De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen organiseert voor de tiende keer haar bekende nachttocht Bergen op Zoom - Vlissingen over 75 km. op zaterdag 7 juni en haar dagtocht Hansweerl-Vlissingen over 15 km. op zondag 8 juni a.s. Starttijden: Bergen op Zoom, zaterdag avond 24.00 uur. vanaf café "De Raay- berg", .Antwerpsestraat 267. Bergen op Zoom. Hansweert, zondagmorgen 05.30 uur. vanaf café Breijaart den Boer. School straat 2. Hansweert. Voor de nachttocht geldt een mini mumleeftijd van 16 jaar. Voor de dag tocht geldt een minimumleeftijd van 14 jaar. Men dient voor de nachttocht over een behoorlijke wandelconditie te be schikken. In voorgaande jaren is geble ken. dat ongetrainden het eindpunt niet halen. De heren Weijberg en Wermulh hopen deze tiende nachttocht voor de 10e maal mee te jopen. Een prestatie, waar ook de vereniging trots op is. De aankomst te Vlissingen is bij het clubhuis van Zeeland Sport. Baskens- burgplein. De eerste wandelaar; worden daar verwacht tussen 12.00 en 13.00 uur. Het bestuur rekent ook dit jaar op een groot aantal deelnemers. Inl. bij: Mw. A. Meerman, tel. 01 184-64753. OOST-SOUBURG - In de jeugdsoeië- teit Silver Nighthome in Souburg wordt op zaterdag 24 mei een hele avond live muziek gepresenteerd. Deze avond wordt georganiseerd door de leden van de dis- cogroep. De avond is tussen 19.30 tot 23.30. MIDDELBURG. - De atletiekafdeling van DYNAMO 70 organiseert op don derdagavond 22 mei 1980 op veler ver zoek een trimloop in het fraaie natuur gebied van kasteel Westhove bij Dom- burg. Het parcours is wederom uitgezet langs de mooie bos en duinpaden in de bossen en duinen tussen Domburg en Westho ve. De start is om 19.00 uur bij het kasteel Westhove Vanaf 18.15 uur inschrijven. Iedere deelnemer die deze loop tot een goed einde weel te brengen ontvangt tegen inlevering van de startkaart een speciaal voor deze loop vervaardigde medaille met opdruk Westhoveloop Domburg Dynamo 70. ""VT Het verblijfsrecreatiebedrijf Aquadelta in Bruinisse is erin geslaagd de Flying Wilma, na afloop van de Specerijenrace naar Bruinisse te halen. In de haven van Rijkswaterstaat blijft het jacht van Gerard Dijkstra tot 6 juni te zien. De haven van Aquadelta zelf was te bezet om de Flying Wilma. en waar schijnlijk ook de Gauloise en de Batavier te meren. De Specerijenrace is een poging om het rekord uit 1860 van de Kelso, een thee- clipper met als schipper Cutty C lark, te verbeteren. Of de Flying Wilma daarin geslaagd is. wordt binnenkort bekend. Het schip wordt vanaf 14 mei in Brui nisse verwacht. En als u dan toch naar Bruinisse komt om te kijken, brengt u dan ook even een bezoekje aan Aqua delta. Het aangewezen bedrijf voor een vakantie in Zeeland. MIDDELBURG - De op antroposofische leest geschoeide vrije school Zeeland iu Middelburg wordt steeds meer gekozen door ouders om hun kinderen de bouwstenen voor een toekomst te geven. Dat blijkt uit het feit dat de school steeds meer kinderen krijgt waardoor het noodzakelijk werd een nieuwe school te bouwen. Bovendien start de vrije school Zeeland volgend schooljaar met de bovenbouw. Dit betekent dat er een achtste klas bijkomt, waar kinderen beginnen aan de met andere scholen vergelijk bare middelbare school. De school is in 1974 begonnen met een kleuterschool. Eén jaar later kwam er een lagere school bij. De vrije school is neutraal, omdat het onderwijs is be stemd voor alle gezindten en groeperin gen. Op deze school blijft niemand zit ten. iedere leerling krijgt dezelfde stof. maar verwerkt deze op eigen wijze, daarbij geholpen door de leraren. Kunstzinnige vorming is daarbij erg be langrijk. Er wordt veel gedaan aan han denarbeid en bewegingstechniek. Bij leerlingen die minder goed zijn in exacte vakken, wordt gelet op mogelijke andere capaciteiten, zoals bijvoorbeeld sociaal bewust zijn. Schoolboeken zijn niet zo in zwang. De leerkrachten verzamelen de stof zo veel mogelijk zelf en passen die weer aan op de behoefte van de leerling. Vanaf augustus start de school in Mid delburg met de bovenbouw. Tijdens een persconferentie, verleden week. werd de nieuwe leraar van de bovenbouw voor gesteld de heer W. Nijsse uit Rotterdam, die negen jaar practijkervaring heeft opgedaan op dit niveau aan dezelfde school in Rotterdam. Het is de bedoe ling dat de school zich uiteindelijk ont wikkelt tot een twaalfjarige school, met een uitbouw tot dertien jaar waar de leerlingen worden voorbereid op het staatsexamen HAVO en atheneum. De leerlingen van de bovenbouw zullen ondergebracht worden in het schooltje aan de Gravenstraat. Daartegenover zullen de andere leerlingen van de "la gere leergangen" een nieuw gebouw in de Middelburgse wijk Klarenbeek be trekken. De nieuwe school, in de Willem Arondusstraal. is onderverdeeld in twee lokalen voor de kleutergroepen en zes lokalen voor de lagere school. Deze nieuwe school is de eerste Vrije School in Nederland die ook werkelijk het uiterlijk heeft van een Vrije School. Zo is er bijvoorbeeld zo veel mogelijk gebruik gemaakt van natuurlijk mate riaal. Kenmerkend voor de uitgang spunten van deze antroposobische scholen is de natuur.Ook dat er geen hoeken aan het gebouw zijn is een ty pisch voorbeeld voor de uitgangspun ten. De klassenbouw is aangepast aan de fa se waarin de kinderen zich op dat mo ment bevinden. Ook de kleuren in de lokalen zijn afgestemd op de leeftijd van de kinderen. Ouders van de leerlingen werken mee aan de realisering en tot standkomingvan het gebouw Er moeten nog twee lokalen bijkomen voor het schooljaar 81 /82, voor de bouw hiervan moet nog vergunning verleend worden door de gemeente. VLISSINGEN - De modelvliegclub Delta houdt op zondag 25 mei een ken- nismakingsdag op haar vliegterrein in Vlissingen-Oost. Het is de bedoeling van de per 1 januari van dit jaar opgerichte modelvliegclub om de Zeeuwen kennis te laten maken met de fascinerende aspecten van deze hobby. Ook de fijne recreaticmogclijk- heid die de vereniging biedt staat hoog in het demonstratievaandel van aan staande zondag. Delta toont een modellenshmw en voorts krijgen de toeschouwers een aan tal showvluchten voorgeschoteld. De bezoekers kunnen het terrein waarop de manifestatie plaatsvindt bereiken door richting Sloegebied te rijden en dan de borden te volgen. RILLAND BAIII - Naast de clubkampioenschappen autorallycross van de auto evenenientenclub West-Brabant Reijmerswaal (AEVVBR) worden op tweede pink sterdag (maandag 26 mei) uiterst spectaculaire "eendenrace", gehouden, waarbij zo'n dertig lelijke eenden van start gaan. Voor de zo uitstekend draaiende clubkampioen schappen autorallycross die onder auspiciën van de koninklijke Nederlandse auto club (KNAC) worden verreden hebben zich zo'n vijftig coureurs ingeschreven.Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door leden van de Zeeuws-Vlaamse autoclub (ZEVAC) en leden van de AEWBR. De Zeeuwse coureurs rijden in vier klassen: 0 tot 1000 cc; 1001 tot 1300 cc; 1301 tot 1600 cc en de 1600 cc en hoger. Hoewel de autorallycross een zeer aan trekkelijke spectaculaire en nauwelijks gevaarlijke tak is van de autosport, is de eendenrace op die dag toch de grote publiekstrekker. In tegenstelling tot de autorallycross gaan er bij deze wedstrij den zo'n vijftien rijders van start over een achttal ronden. AEWBR-secretaris Henk Hirdes uit Rilland- Bath vertelt over deze races: "ik zag die jongens voor het in Nijmegen rijden. Het was ver schrikkelijk slecht weer dus ik dacht, de wedstrijden zullen niet doorgaan. Maar nee hoor, ze reden alsof er niets aan de hand was. Later bedachten wij bij de AEWBR: die mensen moeten we eens bij ons laten rijden. Het zijn pure ama teurs. die met hun 603cc deux-che- veautjes ware duivelskunstenaars rulle op de ovalen zijn". De eenden zullen ri|den in de pauze van de clubkampioenschappen van de AEWBR. Die kampioenschappen wor den ook wel officieuze Zeeuwse kam pioenschappen genoemd. In voorgaande wedstrijden hebben zich al enige favorieten afgetekend, maar minstens een dubbel aantal belagers wacht op een gaatje om de collega's coureurs van de eerste plaats te verdrin gen. In de 0 tot lOOOcc heeft Jaap van de Wege. uit Axel. met zijn Sirnca de •meeste kansen, maar de nog maar twee keer aan de start verschenen Han Braam uit Lewedorp moet met zijn in goede conditie verkerende Sunbeam tot dc grootste opponent van de talentvolle coureur uit Axel worden gezien. Raimond van der Wide uit Hulst geeft met zijn mini een belangrijke bijdrage aan de vaak zeer spannende wedstrijden inde 1001 tot 1300cc klasse maar dc zeer sterk rijdende Bram van de Wege uit Axel met zijn' Simca lijkt voorlopig nauwelijks te verslaan. In de klasse 1301 tot I600cc is het zeer moeilijk om een kanshebber aan te wij zen. Bij vorige wedstrijden voor het clubkampioenschap was het veelal stui vertje wisselen tussen Kees Bolleman uit Axel met een mini. Cor Baan uit Hen drik Ido Ambacht met een Volkswagen. Gerda Dekker uit Zaamslag met een BMW en Siem van Hoeve uit Axel met een VolkswagenGolf. Het echte /«are werk begint als de cou reurs in de klasse 1601cc en hoger aan de start verschijnen. De organisatie spreekt zelfs van "zware kanonnen". Al enige ja ren blijkt Jaap de Jonge uil Breskens met zijn Volkswagen-Porsche niet te verslaan. Een aantal coureurs, zoals Adri Nijsse uit Kleverskerke met een Ford Capri, Ton van Haperen uil I erneu/en met een Renault Alpine, Erik de Vlieger uit Koewacht met een Renault Alpine, stellen echter alles in het werk om de overmacht van De Jonge in evenwicht te brengen. De wedstrijden op het Scheldecircuit in Rilland Bath beginnen om 12.00 uur. ter wijl de coureurs vanaf 11.00 uur mogen trained. De "eendenrace". Tweeede pinksterdag op het Scheldecircuit in Rilland Bath.

de Faam | 1980 | | pagina 7