VLISSINGS WINKELEN ONDERZOCHT Extra attracties op vijfde De Ruyter-jaarmarkt. ZAKENRUBRIEK Uitlsagen Motorcross Raadsfractie neemt emancipatienota over. Manifestaties Grote Kerk Veere Woensdag 14 mei 1980 De Faam Door distributie planologisch onderzoek Standwerkersconcours en gratis bussen Reisbureau Van Fraassen hield 'Open Dag' Firma Dert houdt informatieavond Krijgen en grijpen. PROFWEDSTRIJD KLOOSTERZANDE Prognose Fietsavondvierdaagse op Walcheren Fotowedstrijd succesvol ENQUETES RUIMTE OMZET Gitaar-avond in Vlissingen Interkerkelijk Vredesgebed Expositie Grote Kerk Veere ECF wil een Europees Caravanbeleid Bussen. O.L.S/ de Sandënburg in KRO programma. VLAG IN TOP BIJ AMRO VLISSINGEN M.A.C. de Zeeuwen organiseert toekomstrit Distributie-planologisch onderzoek in Middelburg. h VLISSINGEN - Slechts acht percent van de omzet van de Vlissingse winkeliers is afkomstig van toeristen. Daartegenover komt 72 a 75 percent uit de beurs van de Vlissingers zelf en is tegen de 20 percent afkomstig van winkelende personen uit de omgeving van Vlissingen. Deze cijfers zijn afkomstig uit het distributie-planologisch onderzoek, dat eind vorig jaar heeft plaatsgevonden door het bureau van Heeswijk uit Vught in opdracht van de Vlissingse ondernemerscentrale (VOC) en waarvan dezer dagen een rapport verscheen. De redenen waarom de Vlissingse winkeliers besloten om een zo'n onderzoek in te stellen, was de onvrede over het niet voldoende functioneren van het winkelcentrum in de binnenstad, wellicht veroorzaakt door het niet excentrisch liggen van het centrum ten opzichte van de rest van de stad. De tegenvallende ontwikkeling met betrekking tot het voetgangersgebied, het effect van de winkels in het industriegebied op de binnenstad en de ontwikkeling van de winkels in Souburg, waar een stagnatie in de ontwikkeling is ontstaan vanwege de verkeersmaatregelen, terwijl als laatste punt meer inzicht werd gewenst in de regionale en toeristische functie van de Vlissingse winkeliers. Naast een onderzoek bij de winkeliers zelf ondervroegen enquêteurs ook nog winke lende bezoekers in Vlissingen. VLISSINGEN - Het eerste lustrum van "De Ruyter"jaarmarkt zal zowel voor de marktbezoekers als voor de marktkooplieden een aantal extra attracties kennen. De vijfde jaarmarkt in Vlissingen wordt gehouden op vrijdag 23 mei. De Vlissingse wethouder F. G. Smit zal 's morgens om 9.30 uur de opening verrichten. MIDDELBURG - Reisbureau Van Eraassen/Holland International heeft na een verbouwing van enkele maanden het kantoorpand aan de Londensekaai te Middel burg officieel in gebruik genomen met een drukbezochte 'Open Dag'. Tijdens de verbouwingswerkzaamheden bleef het kantoor geopend. Eerst was het voorkantoor aan de beurt voor vernieuwing en later begonnen de bouwers het achterste deel van het kantoorpand te vernieuwen. Het gehele interieur is vernieuwd en er is een efficiëntere indeling gemaakt waardoor de klanten beter 'bediend' kunnen worden. Aan de balie zijn enkele zitplaatsen en achterin het kantoor is een gezellig zitje geplaatst legen een fraaie fotowand. Het reisbureau verzorgt zowel vakantie- als zakenreizen en de folders voor deze reizen zijn overzichtelijk uitgestald in de nieuwe wandrekken. Ook is er een boekenmolen met talenboeken bijgekomen. Het Middelburgse reisbureau heeft drie medewerkers: kantoorhoudster Wilma Nijssen wordt bijgestaan door Ilse Faber en Peter Borghart. Tijdens de open dag zorgde dit drietal dat de vele bezoekers een drankje en een hapje kregen, dat deels als een 'vergoeding' kon worden gezien voor de vele ongemakken die de klanten tijdens de bouwactiviteiten trotseerden en deels als een welkom gold in de vernieuwde kantoorruimte, waarin de kleuren groen en bruin de hoofdtoon voeren. Achter de kantoorruimte is een magazijn ingericht waarin een hoeveelheid documentatiema teriaal is ondergebracht. I 'LISSIN- 67: V - Firma Dert. speciaalzaak voor foto, film en video-hifi, houdt in de zaak aan de Nieuwendijk te Vlissingen op dinsdag 20 mei een informatieavond over "l'ilmen zonder of met geluid". De avond begint om 20.00 uur. Men krijgt onder andere informatie over eenvoudige filmcamera's, viewers, filmzonnen en plakpersen. Aan de hand van korte films krijgt de bezoeker praktijkvoorbeelden over hel binnen- en buitenshuis filmen en wordt er gedemonstreerd hoe eenvoudig geluid bij een film kan worden aangebracht. De demonstratieavond wordt gehouden in de aparte showruimte in de zaak. Toegangskaarten voor deze avond zijn gratis aan de zaak verkrijgbaar. Ook kan men telefonisch reserveren. VLISSINGEN De uitslag van de der de clubwedstrijden van msv De Uitlaat, verreden op het crosscircuit aan de F.n- gelandweg zijn als volgt: Klasse 50 cc minicrossers. eerste man che: I. Erwin Berendsen, 2 Henk Wou- terse. 3 Ronnie Kreeft. Tweede manche. 1 Erwin Berendsen. 2 Ronnie Kreeft. 3 Martin de Kunder. Klasse 80 cc minicrossers. eerste man che: 1 John Wesenbeek. 2 André de Graaf. 3 Jacky de Paëpe. Tweede man che: 1 John Wesenbeek. 2 André de Graaf. 3 Jacky de Paepe. Klasse 50 cc standaard, eerste manche: 1 Joh. Hoendervanger. 2 Jan de Nooijer. 3 Jonnie Verhage. Tweede manche: 1 Jo- han Hoendervanger, 2 Peter Boone. 3 Eric Heeren. Klasse 50 cc origineel, eerste manche: 1 Leo Stroo. 2 Henk By ijs, 3 Erik v.d. Wekken. 4 Ronnie Leijnse, 5 Kees den Dekker. Tweede manche: 1 Leo Stroo. 2 1 lenk Buijs, 3 Ronnie Leijnse. 4 Erik v.d. Wekken. 5 Kees den Dekker. In vrijwel alle politieke partijen is het streven naar meer kansen in de samen levingvoorde vrouw in meer of mindere mate overgenomen. Er kwam zelfs een staatssecretaris voor emancipatiezaken, al is dat niet de bekendste van de vrou wen in dit kabinet. ©ok op gemeentelijk niveau wordt hier èn daar gewerkt aan een emancipatie beleid. Hel gaat allemaal nog voorzich tig. tastend en zoekend, in het verleden gegroeide posities ontziend. In Vlissingen is besloten tot de instelling van een emancipatiecommissie. Niet zo schokkend, maar het moet een hegin zijn. Voorts besloot het college van b en w van Vlissingen subsidie te geven voor de op richting van een vrouwenhuis, nadat het gemeentebestuur ook al had meegewerkt aan de totstandkoming van een Blijf- van-m'n-lijf-huis, VOS-cursussen en nog zo wat zaken. In de PvdA/PPR-fraclie hadden Tineke Bakx-Post en Aafke Meijer-Brouwer in middels de indruk, dat er wel hel een en ander gebeurde, maar dat nog weinig lijn zal in de vrouwenemancipatie voor zover het de gemeente aangaat. Ze besloten de zaak eens op een rijtje te zetten, dal met de bedoeling een bijdra- Klasse 125 cc origineel. Door het grote aantal deelnemers werden er 2 series en een herkansing verreden, gevolgd door een finale. Daarvan was de uitslag: 1 Ronnie Stroo, 2 Ko Koppejan. 3 Bennie Poppe, 4 Marcus van Kempen. 5 Ton van Erkelens, 6 Louw Krijger. 7 Hans Brou wer, 8 John Breen. Klasse 250 cc origineel, eerste manche: 1 Floor van Dommelen. 2 Anko Mast. 3 Ko Koppejan. 4 Hans v.d. Sandc, 5 Sjaak Meulmeester, 6 Hans Witte. 7 Jaap Geldof, 8 Rien van Liere. Tweede manche:, 1 Anko Mast. 2 Floor van Dommelen. 3 Sjaak Meulmeester. 4 Roel v.d. Pol. 5 Ad Meerman. 6 Rob v.d. Sande, 7 Rien van Liere. 8 Peter de Kunder. Klasse 500 cc origineel, eerste manche: I Jan van Maldegem, 2 Leo Ovaa. 3 Dick de Kunder. 4 Walter Snoodijk, 5 Wim v.d. Berg. Tweede manche: 1 Jan van Maldegem. 2 Dick de Kunder, 3 Walter Snoodijk, 4 Leo Ovaa. 5 I lenk Aernout- se. De volgende clubkampioensehapwcd- slrijden zijn op 31 mei aanstaande. ge te leveren aan een brede discussie over dit onderwerp. Niet alleen in hun eigen kring, maar bij zoveel mogelijk mensen, die op een of andere manier met het gemeentebeleid hebben te ma ken,. Hun nota werd besproken in de gemeenteraadsfractie van PvdA/ PPR. die hem in zijn geheel overnam, waar door het nu een fractie-nota is gewor den. Aafke Meijer en Tineke Bakx heb ben. om de aandacht op het onderwerp te vestigen, de nota officieel aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders. Tineke en Aafke vinden, dat er een beleid moet worden gevoerd, dat voorwaarden schept, die het mogelijk maakt, dat de vrouw kans op ontplooiing krijgt. Ze willen dat er kritisch wordt gekeken naar verordeningen, regelingen en voorschrif ten, die de zelfstandigheid van vrouwen kunnen inperken of ontnemen. En ze willen deze regelingen aanpassen, om de vrouwen concreet kansen en mogelijk heden te geven, die ze nu (nog) niet heb ben. Voorts willen ze geldelijke ondersteu ning van initiatieven op het gebied van vrouwenemancipatie. mogelijkheden voor om-, her- en bijscholing, roldoor breking in het onderwijs en via het per soneelsbeleid van de gemeente "recht op arbeid". In hun nota laten beide PvdA-vrouwen ook het politiebeleid aan de orde ko men. Ze noemen hierbij het beleid ten aanzien van vrouwen, die hel slachtoffer zijn geworden van geweldsmisdrijven. Om de opvang op het politieburóau op timaal te laten zijn willen ze de benoe ming van een vrouwelijke politie beambte voor deze gevallen. Wat het personeelsbeleid betreft zegt de nota. dal de gemeente niet alleen voor mannen maar ook voor vrouwen aan doorstroming en carrièreplanning moet doen. zodat de vrouwen niet langer al leen maar in de lagere administratieve rangen in grote getale zijn te vinden. 'Een promotiebeleid waarin vrouwen worden aangemoedigd te solliciteren zal noodzakelijk zijn', zeggen de PvdA/P- PRraadsieden. Zij denken ook aan de invoering van deeltijd-banen, die rol- doorbrekend kunnen werken, al zijn zij er zich van bewust, dat de partner dan wel volledig mee moet doen. Vaak heeft een deeltijd-baan voor de vrouw tot ge volg. dat ze naast het huishouden halve dagen gaat werken en er voor de man niets verandert. KLOOSTERZANDE- De Stichting wielerpromotion Zeeuws- Vlaanderen, organiseert op zaterdag 24 mei het der tiende internationale pinkstercriterium in Kloosterzande. De laatste zeven jaar was dit internationale criterium een profwedstrijd. Aan de start onder meer Jan Raas. Ro ger De Vlaeminck, Joop Zoetemelk. Michel Pollentier. Henk Lubberding. Mare De Meyer. Daniël Willems. Alfons de Wolf. Gerrie Verlinden. Jos Schipper en vele anderen. Aanvang van de wedstrijden voor de profs is 19.00 uur. De amateurs starten om 16.00 uur. de liejhebbers om 14.20 en de junioren gaan om 13.00 uur van start. In het rapport is ook een prognose ge maakt. De onderzoekers zijn in dat op zicht niet erg optimistisch. Onder het hoofdstuk "prognose en toekomstper spectief' staat onder meer dat er twee varianten mogelijk zijn: een Minimum- Zen een maximumvariant. Daarbij wordt er bij de minimumvariant vanuit gegaan, dat de binding van de consu ment uit Vlissingen cn uit de regio aan de Vlissingse winkels, in ieder geval in 1985 even groot moet zijn als nu. "Dat is waarschijnlijk niet zo'n geringe opgave, ook al omdat een aantal factoren in het nadeel van Vlissingen werken". Daarbij noemen de samenstellers van het rap port de minder centrale ligging die Vlis singen ten aanzien van Middelburg heeft cn de verschuiving van het bevol- kingszwaartepunt in de Scheldestad' in noordelijke richting' als belangrijk ar gument. De raadsleden vinden, dat in het onder wijs nog bijzonder weinig aandacht wordt gegeven aan de veranderde man- Vrouw-rolverdeling: "Het idee, dat meisjes anders aangepakt dienen te worden dan jongens zou volledig achterhaald moeten zijn. Helaas is de praktijk, ook in het onderwijs, anders", in het hoofdstukje "volkshuisvesting en ruimtelijke ordening" wijzen de PvdA/PPR-raadsleden erop. dat het voor de rechtszekerheid van belang is, dal woonruimtetoewijzing en huurcon tract op beider (man én vrouw) naam wordt gesteld:" Dit heeft bovendien als positief effect, dat bij woningbouwvere nigingen de vrouw of de man gebruik van stemrecht kan maken. Nog meer dan thans het geval is zal in nicuwbouwen renovatiewijken aan dacht moeten worden geschonken aan het groeiende aantal huishoudens, dat uit een of twee personen bestaat:" Dit kan tot uitdrukking komen door meer gevarieerde bouw en alternatieve woonvormen". MIDDELBURG - De ENFB (Echte Nederlandse Fietsersbond en Terre des Hommes) organiseren 19. 20 21 en 22 mei de Walcherse fietsavondvierdaagse. De tochten, tussen de 20 en 30 km. lopen langs de mooiste Walcherse wegen. Men kan inschrijven voor alle vier de avond en. of, als dit niet anders kan. meedoen aan één of meer avonden. Alle opbrengsten van deze fietstochten komen ten bate van een projekt van Terre des Hommes in Bolivia. Onder weg komen de fietsers twee controle posten tegen. Daar is tevens een verfris sing te verkrijgen. Bij de start van de eerste fietsavond zal een doedelzakspe ler de deelnemers uitgeleide doen. wat natuurlijk niet inhoudt dat men ook de rest van de tocht als een doedelzak op de fiets blijft zitten. De start is lussen 18.00 en 19.00 uur op de Markt in Middelburg. VLISSINGEN - De gymnastiekvereni ging "Oranje Nassau" organiseert op maandag 19 mei in de gymzaal aan de Bouwen Ewoutstraat in Vlissingen een ruilbeurs voor leden en ex-leden. De op brengst is bestemd ten behoeve van de avondvierdaagse en de jaarlijkse uitvoe ring. VLISSINGEN Evenals in de overige Miro-markten in Nederland is de foto wedstrijd voor de jeugd ook bij de Miro in Vlissingen een groot succes geworden. Honderd jongelui trokken er op uit met de tijdelijk aan hen beschikbaar gestelde camera, om foto's te maken over het on derwerp "Kind en het Verkeer". De jury heeft een heel karwei gehad om uit de foto's de beste te vinden en daarmee de prijswinnaars aan te wijzen. Dat werden uiteindelijk: Astrid Venle- vogel. Vlissingen (fiets camera): Hel len Bakker. Oost Souburg: Ronald Dy- sclvnck. Oost Souburg; Colette Slots, Oost Souburg: Frans Arts, Vlissingen: Lisette Sierevogel. Vlis' singen (camera) en Manuela Zaman. Axel: Eric Dvse- lynck. Oost Souburg; Rudi Janssen. Middelburg; Mike Caljouw, Middel burg (eervolle vermelding). Bij de prijsuitreiking door mevrouw E. A. L. van Tongeren-van Raalte. voor zitster van de afd. Vlissingen Veilig Verkeer Nederland, kregen de winnaars nog een extra verrassing. Zij ontvingen een uitnodiging voor 2 personen voor een bezoek aan de Ver keerslum in Eindhoven. De foto's zijn nog lot morgen 15 mei in de supermarkt te bezichtigen Uit de enquete bleek dat het gemiddelde vloeroppervlak van de Vlissingse win kels beduidend hoger ligt dan elders. Het gemiddelde voor de dagelijkse goe deren bedraagt 70 percent boven het landelijke gemiddelde. De woningin richtingsbranche is daarbij het sterkste vertegenwoordigd. Dat geldt voor zowel de gehele gemeente als de deelgebieden. In mindere mate is het arsenaal huis houdelijke artikelen aanwezig. Bij de enquete bij de ondernemers bleek ook dat er in Souburg een specifiek wa renhuis ontbreekt. f Kleding en schoeisel blijken zwak verte genwoordigd. tezijn in vergelijking tot gemeenten met dezelfde omvang. Opvallend is eveneens dat de helft der huidige vestigingen dateert van de laat ste tien jaar. Een positief element als men bedenkt dat dit wijst op een vrij jong vestigingsbestand. Eenmanszaken komen er in Vlissingen erg veel voor, behalve op het industrie terrein, waar slechts 27 percent in ei gendom van één ondernemer is.sl Volgens opgave van de winkeliers is er in de binnenstad 3500 vierkante meter uit breidingsmogelijkheid. Daartegenover staat echter dat 22 ondernemers wel wil len, maar niet over een uitbreidings- ruimte beschikken. De plannen die de winkeliers hebben om uil te breiden liegen er ook niet om. In de binnenstad -zo wijst het onderzoek uil- hebben de ondernemers in totaliteit het voornemen er in de komende vijf jaar 1200 vierkante meter bij te bouwen, in Souburg is dal 550 en in de zóne Sin- gel/Sloeweg 300 vierkante meter. Over het aantal vierkante meters in krimping, als gevolg van beëindiging van een bedrijf, laten de ondernemers niet veel gegevens los. hoewel vaststaat dat het zal gebeuren. De onderzoekers vinden dat logisch, omdat er toch min of meer vanuit, wordt gegaan, dal er een ander eigenaar komt. maar wie dal zal zijn. is niet bekend. Van de totale omzet die in 1978 in de sector dagelijkse goederen door de Vlis singse winkels werd gerealiseerd komt 38 percent ten goede aan de bedrijven op het industrieterrein en 31 percent ten gunste van de binnenstad winkels. Oost Souburg neemt daarbij 14 percent voor haar rekening, terwijl de overige winkelgebieden elk acht a negen percent voor hem rekening nemen. Voor de niet dagelijkse goederensector bedragen de percentages; industrieter rein 24 percent, binnenstad 62 percent. Oost Souburg 11 percent en Singel/S- löéweg 2.2 percent. De overige winke liers incasseren nog 0,8 percent. "In Vlissingen wordt erg weinig gebruik ge maakt van openbaar vervoer", vermeldt het consumenten-en passanten-onder zoek. De reden is blijkbaar niet bekend VLISSINGEN - In Hotel Brittannia te Vlissingen wordt op 20 mei, een avond gehouden die geheel in het teken staat van de gitaar. Roh Bakker, directeur van 'De nieuwe gitaarschool' in Den Haag, geeft een concert waarbij hij klassiek, blues, en ragtime speelt. Verder wordt een expositie gitaarbouw gehouden. Ook zal er allerlei informatie Te krijgen zijn over electrische en klas sieke gitaren. De organisatie van deze avond is in handen van Henny van Ochten. De avond begint om 20.15 uur. MIDDELBURG - Op zondag 18 mei wordt er voor de laatste keer dit seizoen een Interkerkelijk Vredesgebed gehou den door de IK V-kern Middelburg. In deze dienst zal voorgaan Ds. J. de Boer uit Vrouwenpolder. Aanvang half acht 's avonds in de Doopsgezinde Kerk. Lange Noord- straat. MIDDELBURG - Zaterdag (17 mei) organiseert MAC De Zeeuwen de tradi tionele Toekomstrit. een gezelligheidsrit waaraan iedereen kan deelnemen. Er wordt in twee klassen gereden: een A- klas en een B-klas (speciaal voor de be ginners). De route, die een lengte heeft van dertig kilometer, loopt voornamelijk over de of interessant, want er wordt verder niets over geschreven. Interessant in dit onderzoek is wél dat Miro bezoekers niet zo veel de Vlis singse binnenstad intrekken (20 per cent). terwijl het Trefcenter in Middel burg wél mensen naar de Middelburgse binnenstad lokt. Tegelijkertijd constate ren de onderzoekers, dat in vergelijking met Middelburg en Goes het Vlissingse winkelcentrum door een erg hoog per centage Midden-Zeelandse consumen ten nooit wordt bezocht. De consumen ten in Midden Zeeland hebben een po sitiever oordeel over de verscheidenheid van winkels in Goes en Middelburg dan winkels in Vlissingen. De slechte be reikbaarheid zou hierin een belangrijke rol spelen, stellen de onderzoekers die uil het voor handen zijnde onderzoek materiaal geen verklaring kunnen geven voor de geconstateerde verschillen. Dat het vakantieseizoen een positieve in vloed heeft op het bezoekersaantal blijkt wel uit het feit dat 36.4 percent van de ondervraagden in die periode van bui ten Vlissingen afkomstig was. De extra attractie bij dit eerste lustrum is voor de kooplieden, die voor de vijfde maal de Vlissingse jaarmarkt bezoeken, een foto van de gemeente Vlissingen Honderd vijftig marktbezoekers hebben een kans. om uitgekozen te worden voor een vliegtocht vanaf het vliegveld Mid den-Zeeland. Enkele bestuursleden van "De Ruyter" jaarmarkt hebben de moeilijke taak op zich genomen om be zoekers uit te kiezen. De ruimte van de weekmarkt is vergroot tot 2000 strekkende meter. Voor deze uitbreiding is ook Zeemanserve, en de Schutterijstraat bij hel marktgebeuren betrokken. Er worden zo'n tweehonderd marktkooplieden verwacht en aan het standwerkersconcours werken 34 koop lieden mee. De belangstelling voor dit concours was zo groot dat de organisa toren uit de 48 inschrijvingen een selec tie moesten maken. Er is weer een select gezelschap stand- VEERE - Van 15 mei (Hemelvaartsdag) tot en met zaterdag 13 september is de Grote Kerk van Veere weer voor het pu bliek geopend. Naast enkele reeds be kende tentoonstellingsonderdelen die de historie en de conservering van de kerk belichten, is er nu ook weer een gedeelte van de nissen gewijd aan speciale onder werpen. Het onderdeel "land zonder kerken" laat het gebruik van oude kerken zien. Veel kerken worden niet meer gebruikt voor de eredienst, ze hebben een totaal andere bestemming gekregen zoals die in Veere. Er zijn veel voorbeelden van ander gebruik tc zien zoals: theater, cultureel centrum, museum, biblio theek. maar ook jeugdhonk, theehuis, lamdbouwproefstation. showroom, ga rage. marktplaats etc. De architect Walter Kramer publiceerde een overzichtsartikel over dit boeiende onderwerp. Er zijn veel afbeeldingen te zien van kerken die nog wel als zodanig in gebruik zijn, zoals de St. Laurenskerk te Rotterdam, kerken te Middelburg, St. Nicolaaskerk te St. Niklaas. De vele maquettes van kerkgebouwen vormen een imposant onderdeel. Er wordt aan dacht besteed aan de Monumenten- wacht en de doelstellingen daarvan, de menselijke aspecten en de sociale func tie van hel kerkgebouw. Het orgel nam bij de inrichting van het gebouw een belangrijke plaats in. In het kader van de tochten die de NCRV organiseert n.a.v. het TV-programma "Kerkepad" en waarin nu ook de Grote Kerk te Veere is opgenomen, worden afbeeldingen ge toond van de kerken die in deze mani festatie zijn opgenomen. In de Zuidbeuk is een expositie van prof. dr. C.A. van Swigchem en de heren J.J. Tevel en N. Veldhuis, die de historie van de Grote Kerk. het Stadhuis te Veere en monumenten in Zeeland nader belich ten. Zonder conservering en restauratie- van het gebouw zouden de aktivitciten van Delta Cultureel niet plaats kunnen vinden. Het Wereld Natuurfonds verzorgt een tentoonstelling over de fauna van Afri ka. De Stichting "De Zeeuwse Inspan" heeft de collectie boerenwagens weer uitgebreid. Als eatra altraktie verzorgt het Natio naal Beiaardmuseum uit Asten van 24 juni tot 22 juli een interessante tentoon stelling. waar zeer bijzondere zaken te zien zullen zijn zoals klavieren, luid- klokken. torenuurwerken en een uitleg van het klokkengieten. Walcherse binnenwegen. De gemiddel de snelheid ligt rond de 24 km per uur. Iedere deelnemer die zijn kaart aan de finish inlevert krijgt een prijs. Voor de twee winnaars zijn bekers beschikbaar. Ook is er een goed gevulde prijzentafel. Tussen 13.30-15.00 uur kan men in schrijven in de kantine van de voetbal vereniging Middelburg aan de NadorsT weg. werkers aanwezig waaronder Bertus de Regt, die driemaal achtereen het Vlis singse concours won. Ook de Nationale kampioen 1976 Koos Pictcrse komt naar Vlissingen met zijn goochelkaarten. Voor dit concours is een jury geformeerd die is samengesteld uit de heer P. A. de Graag, directeur van de plaatselijke VVV. de heer J. Beije van de afdeling algemene zaken van het stadhuis. De AMSTERDAM Op de onlangs in Frankfurt gehouden jaarvergadering van de Europese Caravanfederatie (ECF) werd de Nederlander W. Kramer voor de derde maal sinds 1978 herkozen als voorzitter. In de federatie zijn twaalf West-Europe- se landen vertegenwoordigd, dat wil zeg gen de nationale caravanindustrieën. Voor de caravanbranche is 1979 geen gemakkelijk jaar geweest. De huidige onzekere economische situatie maakt dat het koperspuhliek een wat afwach tende houding aanneemt. Dc ECF heeft een nieuwe technische commissie in het leven geroepen die zich met motorcaravans zal gaan bezighou den. Vorig jaar is door een internatio nale werkgroep veel aandacht besteed aan de opstelling van uniforme veilig heidsnormen met betrekking tot het verblijf in caravans. Intussen nemen de nationale voorschriften voortdurend in aantal cn omvang toe. wat de produktie van caravans bemoeilijkt. Het door fa brikanten moeten voldoen aan verschil lende voorschriften betekent ook onno dige prijsverhogingen voor de consu ment. In december kwam weer een statistisch overzicht gereed van de caravanverkoop en liet caravangebruik in West- Europa. Nog dit jaar zal de ECF via een manifest bij de Europese Commissie en het Eu ropees Parlement pleiten vooreen goede Europese benadering van problemen op het gebied van de caravanproduktie en het caravangebruik. heer G. van Geelkerken van de Vlis singse Ondernemersvereniging, me vrouw Schuller. echtgenote van de hoofdinspecteur van politie en de echt genote van wethouder Adan. Om 17.00 uur zullen bij dc fecstwagen in dc Schutterijstraat de prijzen van het standwerkersconcours worden uitge reikt door één van de Vlissingse wet houders. De artikelen die op hel standwerkers- concours "aan de man" gebracht zullen worden zijn onder anderen planten, horloges, ossegalzeep, goochelkaarten. autopolish en byouterieën. Ook is er een zogenaamde blind verkoop. Tijdens de jaarmarkt zorgt het inmid dels tol huisorkest' geworden muziek gezelschap Sint Jutlemis voor de muzi kale bijdrage aan het geheel dat weer een groots evenement belooft te worden. Evanals vorige jaren rijden er vanuit de Vlissingse wijken, alsmede vanaf Sou burggratis bussen om de bezoekers naar de markt te brengen. Deze marktexpress stopt ook bij de bejaardentehuizen. Uiteraard wordt er ook voor vervoer te rug gezorgd. MIDDELBURG - De openbare lagere school De Sandënburg is op zaterdag 24 mei op de televisie. De Middelburgse la gere school doet dan mee aan liet KRO- programma "Klassewerk". Naast De Sandënburg spelen onder lei ding van presentator Hans van Willi- genburg nog een school uit Amstcr- damWesl. en een school uit het Lim burgse Tegelen. Onu - het toeziend oog van de juryleden Tonny Eijk, Marlous Fluitsma en de heer Ouwehand (wisselend), speelt dc jeugd "kunst cn vliegwerk". "Gekken werk". Meesterwerk". "Werk in uitvoe ring", cn "muziekwerk". Deze keer staal hel thema "huis-tuin-cn keukendieren centraal, met als on de itel: "zetje huis dier niet op straat als je met vakantie gaat". De opname voor dit programma werden gemaakt op dinsdag 5 mei. VLISSINGEN- Woensdagmiddag 7 mei heeft drs K. Dijk, districtsdirecteur van de AMRO bank, de vlag in top gehesen van de nieuwbouw van het AMRO kan toor aan de Badhuisstraat hoek Stad huisplein. Met deze officiële handeling werd het bereiken van het hoogste punt in de bouw een feit. De nieuwe vestiging wordt een duide- lijkó herkenbaar gebouw, waarin de huidige AMRO visie, openheid en toe gankelijkheid. wordt doorgevoerd. In de gevels wordt veel glas verwerkt. De hoofdingang wordt drempelvrij gehou den zodat ook mindervaliden en moe ders met kinderwagens een goede toe gang hebben tot de bank. Voor cliënten die per auto komen zal naast het nieuwe kantoor voldoende parkeergelegenheid worden gecreëerd. Van buitenaf krijgt de passant straks een eerste indruk van hel fraaie interieur. Flet nieuwe kantoor wordt namelijk ingericht volgens de AMRO huisstijl, die bij alle nieuw te bouwen en te verbouwen AMRO kan toren in Nederland wordt doorgevoerd. Een samenspel van kleuren en elemen ten dat aan de bank een geheel eigen sfeer wil geven. De begane grond wordt ingericht voor het kas- en dienstenge- beuren. Voor transacties met geld en geldswaarden gaat gewerkt worden met open balies. Deze handelingen worden elders in het gebouw afgewikkeld. Dit wordt mogelijk gemaakt door een bui zenpostsysteem. De andere diensten, zoals reizen, effec ten en kredieten worden behandeld aan speciale zitbalies en spreekkamers. De cliënt kan in alle rust praten met de ad viseur. Het nieuwbouwproject dat onder leiding staat van het Directoraat Onroerend Goed van AMRO wordt naar een ont werp van het architectenbureau Rothui zen en 't Hooft b.v. uit Middelburg ge realiseerd door de Vlissingse bouwon derneming B.A.M. Naar verwacht zullen directeur drs. P.F. van den Heuvel en zijn 27 medewerk(st)ers in het komende na jaar de nieuwbouw kunnen betrekken. Middelburg. De gemeenteraad van Mid delburg verleende in de vergadering van april 1979 een krediet van 170.000,- voor het opstellen van een distributie- planologisch onderzoek in de gemeente. Het stedebouwkundig adviesbureau Stad en Landschap werd met de uitvoering van hel onderzoek belast. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf nam onder verantwoording van en in samenwerking met Stad en Landschap de bij het onderzoek behorende onder nemersenquête voor haar rekening. Inmiddels werd het onderzoek afgerond cn verschenen vier rapporten, te weten: Rapportage over de uitkomsten van de in 1978 door de Provinciale Planologi sche Dienst van Zeeland gehouden huishoudensenquête in Midden-Zee land. door hel bureau Stad en Land schap toegespitst op en bewerkt voor Middelburg. Rapportage van de in 1979 gehouden bezoekersenquêlc Stad en Landschap. Rapportage van de eveneens in 1979 door de afdeling bedrijfseconomisch onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden-en Kleinbedrijf op verzoek van Stad en Landschap gehou den, ondernemersenquête. De auteur was de heer drs. Th. J. de Grood. Het rapport "Huidige situatie cn toe komstige ontwikkelingen" Stad en Landschap. Dit deelrapport kan los van de drie overige rapporten worden gele zen. aangezien deze hierin zijn samen gevat. Op basis van de uitkomsten wor den dc recente ontwikkelingen en de huidige situatie beschreven en gewaar deerd. Tevens bevat dit deel de vooruit berekeningen en de beleidsaanbevelin gen. De evenementen beginnen, indien niet anders vermeld, om 20 uur. Kaarten, voor zover noodzakelijk, verkrijgbaar aan de Grote Kerk ook in voorverkoop. Nadere programma aankondigingen volgen. Vrijdag 13juni: Veerse Avond, toegang gratis, aanvang 19.30 uur. Vrijdag 24 juni t/m 22 juli: Beiaardtentoonstelling. Vrijdag 27juni: Concert Veere's Genoegen o.l.v. Bram van Overbeeke. toegang gratis. Zaterdag 2H juni: Kerkepad. Zaterdag 28juni: Concert Bevelands Kamerkoor o.l.v. dhr. II.J. Ilarinck. Zaterdag 5 juli: Kerkepad. Zaterdag 19juli: Volksdansgroep "Vranje"uit Vlissingen. Zaterdag 26 juli: Zeeuwse kostuumshow o.l.v. mevr. M. de Jager-de Bugler. Zaterdag 9 aug.Concert door hel kwartet "Les ennemies confus" uil l okeren: blokfluit, gumbo, clavecimbel. Zaterdag 16 aug.: Zeeuwse kostuumshow o.l.v. mevr. M. de Jager-de Bagler. Zaterdag 23 aug.: Concert door het kamerorkest "Musica aeterna" uit Edegem o.l.v. Lr nest Maes. Zaterdag 30 aug.: Concert door hel kamerorkest van de stad St. Niklaas o.l.v. dhr. Silveer van den Broeck. Zaterdag 6 sept.: Barokconcert door het Fioccó Ensemble. Zaterdag 13 sept.: Concert voor harp en fait door mevr. Lgbertine Korfma- cher-de Vente en dhr. J. de Venle. VLISSINGEN- Van alle maatschappelijke bewegingen uit het eind van de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig is de vrouwenbeweging de enige, die werkelijk aansloeg. Baas in eigen buik, oftewel de strijd voor legalisering van de abortus, was het eerste massale vrouwenvertoon. En zoals gebruikelijk, toonden velen zich wel niet principieel tegen de doelstelling, maar wel tegen de wijze waarop de vrouwen zich uitten. Het is ontegenzeggelijk zo, dat de voorhoede van de vrouwenbeweging zich op een zodanige manier uitte, dat velen dat in woord en geschrift lieten en laten blijken. Een voorhoede van een beweging kan zich echter niet de weelde van voordurende nuanceringen vooroorloven, omdat daarmee de positie als voorhoede onmiddelijk verloren gaat.

de Faam | 1980 | | pagina 7