Een kind met hoofdkus is echt geen schande rrtn M IN TE ZIEtt IAATREGELEN Deze maand: inspraakavonden voor bevolking en instellingen i Nota "Wegen naar welzijn' gemakkelijk en gratis te krijgen UW Verlenging taxivergunning en ontheffing beveiligingsmaatregelen CULTURELE AGENDA VERKEER5-# SÉSM Gemakkelijk te bestrijden Hoe komen hoofdluizen uw huis binnen en wie kunnen ze krijgen? Hoe ziet een hoofdluis er uit en wat doet-ie? praten over ontwerp-Welzijnsplan en verordeningen Hoe bestijden we hoofdluis? Hoe gebruiken we het luizenwater? Wat doen we met de neten in het haar? Voorkomen Enkele tips Tekst. Wijziging ophalen huisvuil vf 4 to MENU TAFELTJE DEKJE" Hinderwet Bestemmingsplannen. "Buitengebied" Algemene politieverordening Ontwerp-Welzijnsplan gemeentelijke CÜITURELE DIENST MIDDELBURG Periode 2 april - 9 april Opgebroken - afgesloten J* r-* 3 stóf C t J 9 De ouderen onder ons kennen zeker het verschijnsel hoofdluis. Met name in de oorlogsjaren kwam in veel gezinnen dit lastige verschijnsel voor. Een actieve bestrijding maakte echter al snel een eind aan de hoofdluis. De 6 laatste jaren worden deze lastige beestjes echter weer regelmatig gesignaleerd. Ook op diverse scholen in de gemeente. Het is daarom dat wij u in dit artikel nog eens duidelijk willen maken hoe gemakkelijk u de hoofdluis kunt bestrijden. En... een kind met deze luis is echt geen schan de. Doe er gewoon wat aan. Iedereen kan ze krijgen, maar de hoofdluisplaag komt vooral via de schoolkinderen uw huis bin nen. Kinderen spelen immers dicht bij elkaar, waardoor de beestjes gemakkelijk van het ene hoofd op het andere hoofd kun nen overlopen. Ook is het moge lijk dat de luizen uit het haar vallen en zo bij een ander terecht koemn. Kinderen dragen eikaars dassen en mutsen, gebruiken el- kaars kam of slapen in één bed. Op die manier kunnen nieuwe slachtoffers worden gevonden. Zelfs op de kapstok kan de hoofdluis van de ene muts naar de andere lopen. Maar niet alleen schoolkinderen kunnen hoofd luis hebben. De ouders moeten er ook op bedacht zijn en het hoofd regelmatig controleren. Dat geldt ook voor grootouders, onderwij zers, peuter- en kleuterleidsters, leiders van clubs, hen verloofden en schtgenoten. Kortom, de hele bevolking. En vergeet zeker niet op de hoofden van baby's en heel jonge kinderen te kijken. Het verhaal, dat het hebben van lui zen juist een bewijs van goede gezondheid is, moet beslist naar het rijk der fabelen worden ver wezen. De hoofdluis is 2 tot 3 milimeter groot (of beter gezegd: klein). Het beestje is grauw van kleur en loopt tussen de haren op het hoofd. Moeder luis legt haar eit jes - de neten - vlak bij de hoofdhuid stevig vastgekleefd aan de haren. Deze neten zijn bijna wit van kleur en daarom bij iemand met blond haar moei lijk te vinden. Bovendien lijken ze erg op roos, waardoor men zich gemakkelijk kan vergissen. Maar roos zit los in het haar, en de neten zitten stevig vastge kleefd aan de haren. De hoofdluis voelt zich het meest plezierig op de warme plekken van het hoofd. Dus rondom de oren, op het achterhoofd en op het hoofd on der de pony. Het dagelijks voedsel van de hoofdluis is ons bloed, dat hij door steken gemakkelijk kan vinden. De volwassen luis legt dagelijks eieren - de neten die na vijf tot tien dagen uitkomen. De jonge larf is na twee weken vol wassen en dan begint de gezin suitbreiding opnieuw. Een hoofdluis kan wel vier weken oud worden. Moeder luis heeft dan 100 a 300 kinderen. Van geboortebeper king heeft de hoofdluis nog nooit gehoord. Drie avonden zijn deze maand vastgelegd om te kunnen inspreken over het ontwerp-Welzijnsplan en de verordeningen voor de Com missie Specifiek Welzijn, de Adviesraad Specifiek Welzijn en Wel- zijnsaccomodatiebeleid, een subsidieverordening en een verordening voor de procedure. Het zal u duidelijk zijn dat het hier gaat om ont- werp-verordeningen. Na inspraak van bevolking en inspraak kan de gemeenteraad pas tot definitieve vaststelling overgaan. En dan nu een overzichtje van de geplande bijeenkomsten: - maandag 14 april om 19.30 uur in de Schouwburg aan het Molen water. inspraakavond voor de bevolking over plan en verordeningen. - woensdag 23 april om 19.30 uur in "De Schakel", Bachten-Steene 14. inspraakavond voor de betrokken instellingen over de ontwerp-ver- ordeningen. - donderdag 24 april om 19.30 uur in de Stedelijke Scholengemeen schap, ingang G.v.d. Veenstraat. inspraakavond voor de betrokken instellingen over het ontwerp plan. De instellingen hebben inmiddels de benodigde stukken ontvangen. Partikuliere inwoners van de gemeente kunnen voor het aanvragen van de nota "Wegen naar Welzijn" met bijlage gebruik maken van de op deze pagina afgedrukte bon. Schriftelijk reageren op het ontwerp-welzijnsplan is ook mogelijk. Dat kan de gehele maand april. Zie hiervoor de rubriek "OM IN TE ZIEN". .99 Wanneer u deze bon invult en in een envelop stuurt aan het bureau i Voorlichting in het stadhuis, Antwoordnummer 73 pc., 4330 WB Middelburg, ontvangt u het ontwerp-welzijnsplan met bijlage i (verordeningen) snel thuis. Naam: Plaats: Postcode: J U kunt de stukken natuurlijk ook gewoon komen afhalen, i Het hebben van hoofdluis is niet plezierig. De steken veroorzaken jeuk en door het krabben wordt de hoofdhuid beschadigd en kunnen er zweren ontstaan. Misschien herinnert u zich de "kletskoppen" van vroeger nog wel. Door de jeuk kunnen kinderen op school moeilijk de aandacht bij het werk houden. Sommigen hebben zelfs moeite met insla pen. Ze zijn hangerig en willen niet eten. We hebben nu uiteengezet hoe we aan hoofdluis kunnen komen. Belangrijker is, hoe komen we er af? Dat is heel eenvoudig. De hoofd luis en de neten moeten worden gedood. Dat doen we met "luiJ zenwater", dat verkrijgbaar is bij de drogist en apotheker. Wanneer u lid bent van een zie kenfonds, dan krijgt u het op re cept van de huisarts. Het brengt dan geen extra kosten De hoofdhuid en de haren maken we goed nat met een half thee kopje luizenwater. Bij lang haar gebruiken we natuurlijk iets meer. Zorg ervoor dat het niet in de ogen of mond komt en gebruik het niet bij open vuur of een elektrisch kacheltje. Laat het haar gewoon opdrogen. Spoel het niet na. Als het haar droog is, dan kam men we de dode luizen eruit. Na 24 uur kan het haar - als u dat wilt - op normale wijze worden gewassen. Na één week moet de behandeling worden herhaald. Wanneer u bij controle nog lui zen ziet, dan na twee weken nog eens. De hoofdluis vindt de be handeling zeker niet prettig. Zo gau\v u het haar nat maakt met luizenwater zullen ze op de vlucht slaan. Werk daarom bij voorkeur in de douche of keuken boven een wastafel of wasbak. De luizen kunnen dan direct worden weggespoeld. Kinderen die te klein zijn om boven de wastafel uit te komen, zetten we op een stoel op een paar oude kranten met een handdoek om de schouders. Na afloop doen we de kranten in een plastic huisvuil- zak. We koken de handdoek uit en maken de kam goed schoon. De neten - de eieren - zitten ste vig vast aan het haar. Om de ne ten uit het haar te krijgen hebben we een speciale kam nodig; een netenkam. De netenkam is een ijzeren kam met dicht op elkaar staande tanden. Hoe krijgen we nu de neten-uit het haar? Dit is een uitgebreid werk. We maken het haar plukje voor plukje nat met warm verdunde azijn. Pas hierbij op voor de ogen! Ver volgens zetten we de netenkam op het hoofd aan de voet van de haarwortels en trekken de kam omhoog door het haar. Op deze manier beschadigen we de hoofdhuid niet. Als het in één keer lukt alle neten uit het haar te kammen, dan zijn we in één keer van de besmetting af. Con troleer wel na één of twee weken of er niet toch nog eentje is blij ven zitten. Zit het hoofd vol met luizen en neten dan kan het nodig zijn de kwaal fors aan te pakken door het haar af te knippen. Neem daarvoor wel even contact op met uw huisarts. Is de hoofd huid kapot gekrabd of zijn er zweren, dan moet u zich in ieder geval wenden tot uw eigen dok ter. Voorkomen is natuurlijk altijd beter dan genezen. Was uw haar daarom één keer per week op de normale wijze en controleer of u luizen of neten ziet. Doe dit ook bij uw kinderen. Controleer uw gehele gezin. Om te voorkomen dat men elkaar opnieuw besmet moeten diegenen uit het gezin die luizen of neten hebben tege lijkertijd worden behandeld. Na het bovenstaande te hebben gele zen denkt u misschien: "Ze hebben makkelijk praten, mijn kind heeft al zo'n hekel aan was sen en nu al dat gepruts aan het hoofd." Natuurlijk, het is geen pretje. Wij kunnen ons best voorstellen dat er zich een klein huiselijk ''drama" kan voordoen. Misschien kunnen we u helpen met een paar suggesties om dit vervelende karwei wat op te vrolijken: - Om te beginnen moet uw kind duidelijk worden gemaakt dat luizen houden geen pretje is. Vertel ze over de jeuk, de kans op zweren, enz. Als het kind zich er even doorheen slaat blijft het bij ten hoogste vier zitacties. - Het is goed mogelijk dat het kind zich schaamt luizen te heb ben en daarom weerstand biedt. U kunt het kind dab geruststel len. Ook al ben je nog zo netjes op jezelf, iedereen kan ze krijgen. Maar luizen houden is zeker niet nodig. - U moet bij kinderen zeker be grip tonen voor het ondergaan van de behandeling. Het is zeker niet plezierig. - Bij het uitkammen van de ne ten, wat secuur en stevig gedaan moet worden, laat u uw kind lekker zitten. Een stoel met arm leuningen en goed in de rug ge steund. - U mag uw kind best een belo ning geven als het goed meewrkt. Misschien kan iemand anders ondertussen een verhaaltje voorlezen. Of zet een leuk mu ziekje op. Kortom, maak het aantrekkelijk voor uw kind. We willen het nog eens met na druk herhalen: het hebben van hoofdluis is niets om zich over te schamen. Het is wel zaak de be strijding goed en snel aan te pakken. Daarvoor is ieders me dewerking nodig. Ook de uwe. We hopen dat ons verhaal u wat zal helpen. Wanneer uw belang hebt in de tekst kunt deze aan vragen bij het bureau Voorlich ting in het stadhuis, Tel. (01180) 26251, toestel 133 en 224. Rond de Paasdagen is het huisvuilophaalschema als volgt: - op donderdag 3 aril wordt het huisvuil in de vrijdag- wijk opgehaald - het huisvuil in de maan- dagwijk kan worden aange boden op dinsdag 8 april - in de dinsdagwijk komt de huisvuilwagen op woensdag 9 april langs en - in de woensdagwijk wordt het huisvuil donderdag 10 april opgehaald. Vanaf vrijdag 11 april werkt men weer volgens het nor male ophaalschema. De dienstverlening "Tafeltje Dekje" van de Unie Van Vrij willigers in Middelburg is uit sluitend bestemd voor ouderen en zieken, die niet zelf voor de warme maaltijd kunnen zorgen. Via telefoonnummer (01180) 27537 kunnen maaltijden besteld wor den op maandag en donderdag tussen 9.00 en 9.30 uur. Op deze dagen worden de maaltijden ook bezorgd. Het menu voor de week van 7 tot en met 12 april ziet er als volgt uit: maandag - kalkoen, appel en aardappelen dinsdag - gehakt, andijvie en puree woensdag - hutspot donderdag - rundvlees, spruiten en aarddappelen vrijdag - vis, worteltjes en aard appelen zaterdag - goulash, doperwten en rijst De gemeente Middelburg heeft bij Gedeputeerde Staten van Zeeland een hinderwetvergun ning aangevraagd voor een rioolwaterpompstation aan Klein Vlaanderen 2. Hierin wor den drie elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van on geveer 22,1 KW gebruikt. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen voor 26 april worden in gediend bij het gemeentebestuur. Mondelinge bezwaren kan men kenbaar maken op een openbare zitting die dinsdag 15 april om 16.30 uur in het stadhuis plaats vindt. Inwoners van Middelburg hebben later alleen het recht om in beroep te gaan als zij persoon lijk (of een gemachtigde) op de openbare zitting aanwezig zijn. Personen die niet in deze ge meente wonen kunnen volstaan met het tijdig indienen van een bezwaarschrift. De aanvraag met bijlagen en eventueel binnengekomen be zwaarschriften liggen ter inzage bij de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. De goedkeuring door Gedepu teerde Staten van Zeeland op 22 januari j.l. van de 2e herziening van het bestemmingsplan "Bui tengebied is onherroepelijk ge worden. De gemeenteraad stelde dit plan op 2 juli 1979 vast. "Griffioen I" De goedkeuring door Gedepu teerde Staten van Zeeland op 5 februari jl. van het bestem mingsplan "Griffioen I" is onherroepelijk geworden. De ge meenteraad stelde dit plan op 27 augustus 1979 vast. Voorbereidingsbesluit De gemeenteraad heeft op 24 maart jl. een voorbereidingsbe sluit vastgesteld voor: -een gebied aan de noordzijde van de Vrijlandstraat -een terrein aan de Veerseweg achter de nrs.104/106. Het besluit en de daarbij beho rende tekeningen liggen ter in zage op de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. Ook bovenge noemde bestemmingsplannen met toelichtingen kunt u daar inzien. De gemeenteraad heeft in de vergaderingen van 27 augustus en 22 oktober j.l. de 10e en 11e wijziging van de Algemene Poli tie Verordening (APV) van Mid delburg vastgesteld. Gedepu teerde Staten van Zeeland heb ben inmiddels berichten van ontvangst gestuurd. De verordeningen liggen tot 20 april ter inzage op de afd. Alge mene Zaken in het stadhuis. Tot 1 mei kan men bij de burge meester en wethouders schrifte lijk reageren op het ontwerp- welzijnsplan, en de ontwerp-, procedure- en subsidieverorde ningen. Het welzijnsplan en de verorde ningen liggen ter inzage bij öet bureau Voorlichting in het stad huis. Structuurschema Burgerlucht vaartterreinen. Het schema bevat de grondsla gen voor het langetermijn- be leid op het gebied van luchtver keer en vervoer. Met name de ruimtelijke neer slag daarvan. De beleidsuitspra ken in het stuk geven de voorlo pige standpunten van de rege ring weer. Op dit structuursche ma is de procedure van de pla nologische kernbeslissingen van toepassing. Die omvat inspraak, advies en bestuurlijk overleg. Tot 1 mei a.s. is het structuur schema Burgerluchtvaartterrei nen in te zien bij het bureau Voorlichting in het stadhuis. Landelijk plan openbare biblio theek voorziening 1980-1982. Iedere belanghebbende (ook de gene die tijdig bezwaren tegen het gemeentelijk en/of provin ciale bibliotheekplan indiende) kan tot 15 mei a.s. tegen dit lan delijk plan openbare biblio theekvoorziening 1980-1982 in beroep gaan bij de Kroon. Het plan ligt ter inzage bij het bureau Voorlichting in het stad huis. Burgemeester en wethouders hebben 4 maart jl. besloten de taxivergunning van het Auto verhuurbedrijf Gebr. Blanker BV aan Klein Vlaanderen 97 te verlengen tot 1 januari 1983. Het bedrijf mag op deze vergunning met één taxi rijden. Iedere belanghebbende en de rijksinspecteur van het Verkeer in het district Zeeland kunnen tot 26 april a.s. tegen deze beslissing in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het bedrijf krijgt verder voor onbepaalde tijd eeri^ontheffing voor het hebben van een in- werpsafe in de taxi's. Deze bepa ling zal t.z.t. uit het "uitvoe ringsbesluit Autovervoer Perso nen 1939' worden genomen. Te vens is tot 1 januari 1981 onthef fing verleend van de verplichting een mobilofoon- installatie en een optisch-akoestische alar minstallatie in de auto's te heb ben. Tegen het verlenen van de ont heffingen kan iedere belangheb bende schriftelijk bezwaren in dienen bij het college van burge meester en wethouders. CULTURELE AGENDA Gemeentelijke culturele dienst Middelburg SCHUTTERSHOF donderdag 3 april, 22.00 uur: Paul Stevense, contempory folk. Toegang gratis, vrijdag 4 april, 22.00 uur: Neon Park, pop uit Rotterdam. Kaarten a 7.50 (leden a 5,00) aan de zaal. zondag 6 tot en met woensdag 9 april, 20.30 uur: "Macbeth", film van Roman Po- lanski. Kaarten a 6,50 (leden a 5,00) aan de zaal. maandag 7 april, 22.00 uur: Superjones, pop uit Utrecht. Kaarten a 7,50 aan de zaal. Burgemeester en wethouders hebben besloten: a. Dokstraat, Eigenhaardstraat en Nieuwe Poortstraat aan te wijzen als woonerf b.Koepoortstraat en Molenstraat aan te wijzen als B-weg, en aan de westelijke zijde een fiests- strook aan te geven c. het Oostkerkplein aan te wij zen als B-weg d. Het parkeervak voor 't Zand- dorp 83 aan te wijzen als invali denparkeerplaats. Tegen besluit a .kan men even tueel tot 12 april in beroep gaan bij de Kroon. Tegen de besluiten b. en c. tot 19 april en tegen be sluit d. tot 3 mei. Beroepsschrif ten moeten gericht worden aan de Commisaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. De volledige verkeersbesluiten zijn in te zien bij het bureau Voorlichting in het stadhuis. KUIPERSPOORT vrijdag 4 april, 20.30 uur: "High and Low", film van Akirra Kurosawa. Kaarten a 3,50 aan de zaal. Organisatie: Filmhuis "Jeugd en Muziek", zaterdag 5 april, 20.30 uur: Geoffrey Madge en Gerard Bouwhuis, piano's. Kaarten 7,50 aan de zaal. Organisatie: Filmhuis "Jeugd en Muziek" CONCERT- EN GEHOORZAAL zaterdag 5 april, 20.00 uur: De Johannes Passion (J.S. Bach) door Kon. Oratoriumvereniging "Tot Oefening en Uitspanning" m.m.v. Het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland en diverse solisten. Kaarten 14,00 in voorverkoop en aan de zaal. MIDGARD zaterdag 5 april, 21.00 uur: "Elisa Vida Mia", film van Carlos Saura. Kaarten a 3,50 aan de zaal. SINT JANSSTRAAT 41-43 Tentoonstelling touwplastieken van Anneke Ruimschotel. Geo pend donderdag t/m zaterdag van 14.00 -17.00 uur of na telefo nische afspraak (01180) 16323. GALERIES "SIX AND SIX- /Lange Noordstraat 56 en Gortstraat 48 Doorlopend expositie van wer ken van Gera Dauvillier en Wil lem Vader. Geopend maandag t/m zaterdag van 13.00 18.00 uur. GALERIE "DE DOLPHIJN", Herengracht 36 tot eind april a.s. Expositie van tekeningen en ke ramiek van Anneke Groenen- berg. Geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 - 18.00 uur. GALERIE "DE WITTE SWAEN", Damplein 30-32 tot en met 13 april. Overzichtstentoonstelling van werken van Sarika Góth. Geo pend: dinsdag tot en met zater dag van 12.00-17.30 uur en op af- spraak MIDDELBURGS STADSPOP- PENTHEATER "PARCIVAL", Brakstraat 9-11. Iedere woensdagmiddag om 14.30 uur kindervoorstellihg. Kaarten a 3,50 per persoon. Reserveren kan via tel. (01180) 16171. f I 4 -W PLAATS EN VERKEERSMAATREGELEN 1. Simpelhuisstraat en Wijngaardstraat Afgesloten voor alle verkeer. 2. Kruispunt Poelendaelesingel/Nicuwe Vlissin.gseweg Rijbaanversmalling 3. Penninghoeksingel Afgesloten voor alle verkeer. AARD VAN HET WERK Reconstructie "Het Simpelhuis" Reconstructie Vernieuwen gas- en waterleidingen AANVANGS DATUM In uitvoering In uitvoering In uitvoering

de Faam | 1980 | | pagina 5