u Peugeot 504. De onverwoestbare Fransman. Geef uw dynamische ik een Jetta auto-poppe ms bif Autobedrijf Paul Kruger B.V. Automobielbedrijf Van i-raassen B.V. O Sommige dingen gaan nooit verloren: Songs van Lennon McCartney. De naaldhak. De veilig heidsspeld. De Peugeot 504. Maar! Ook al raakt hij niet uit de mode. Ook al rijden er nog zoveel doktoren, advocaten en notarissen in...We kunnen 't niet nalaten er jaarlijks wat aan te veranderen. In de economische GR uitvoering (vanaf f 20.475,-).En de extra luxe SR versie (met o.a. electrisch bediende voorportier- ruiten vanaf f 21.995,-). Bovendien hebt u de keuze tussen onze uiterst beproefde carburatiemotor en de bekende, zuinige Peugeot diesel. Zijn comfort is legendarisch. Zijn levensduur ellenlang. Uw Peugeot dealer geduldig. Woensdag 26 maart 1980 VF DE GEUR VAN MOTOROLIE IN EEN GLOEDNIEUW AUTOBLAD Openen van ruiten door een druk op de knop EEN AUTO KOPEN BEGINT [R HIEI VOLVO Als u dóórdenkt Servicepunten te Vlissingen en Middelburg, Showroom: Pres. Rooseveltlaan 768, Vlissingen, tel. 01184-16679, b.g.g. 01184-67481. President Röoseveldaan 745 Vlissingen Tel. 01184-12008 De nieuwe Jetta. t Dynamisch alternatief Over Volkswagen raak je nooit uitgepraat VLISSINGEN - GILDEWEG 22 01184-19610 -AUTO-AKTUEEL—AUTO-AKTU Er zullen maar weinig mensen zijn. die niet ge fascineerd omkijken, wanneer een bijzondere auto voorbij rijdt. En waarschijnlijk bestaat er helemaal geen man, die geen snellere hartslag krijgt van een perfect onderhouden "old-ti- mcr",. U weet wel, die glimmend-gepoetste, als troeteldieren verzorgde, juwelen van klassieke auto's, die af en toe aan rallys meedoen. Geen wonder eigenlijk. In deze lijd van gladde, snel verchroomde serie-auto's brengt zo'n "old -timer" je even terug naar een wat rustiger tijd. De eerste periode, toen 20 kilometer per uur een ongehoorde snelheid was en toe men er ongeveer een dag over deed om van Amster dam over stoffige, hobbelige wegen naar Breda te rijden. De tijd van wild steigerende paarden. Alleen terwille van het comfort? Elektrische ruitbcdiening, waarmee auto's in de duurdere klasse tegenwoordig uitgerust kunnen worden, zijn niet uitsluitend het resul taat van inspanningen ter verbetering" van het comfort. Dit alleen zou alle pogingen daartoe nauwelijks rechtvaardigen, want geen enkele menselijke arm heeft er tot nu toe schade van ondervonden aan een raamhendel te moeten draaien. Er zijn andere meer belangrijke redenen. Zo hebben de grotere wagens intussen een inwen dige breedte bereikt (bij de Audi 100, 148 cm ter hoogte van de ellebogen, bij de Golf daar entegen 132,5 cm), die het de bestuurder, als hij niet buitengewoon lange armen heeft, bijna onmogelijk maakt de hendel van het rechtcr- z.ijraam te bedienen, wat toch nodig kan zijn als hij een voorbijganger de weg wil vragen. In een dergelijk geval is een druk op de schakelaar een verademing. Nog belangrijker voor de be stuurder is de mogelijkheid om vanaf het dashboard of de console het openen van de zijruiten achter te bewerkstelligen, wat nuttig kan zijn als men onderweg op een hete dag de auto intensief zou willen doorluchten of wan neer kinderen die achterin zitten er van weer houden moeten worden zelf aan de ramen te gaan draaien. De constructie van de elektrische ruitbcdiening hier een kruisarmmechaniek zoals in de Audi 100 ingebouwd wordt- is vrij kostbaar: een elektromotor (1drijft met zijn rondsel (3) een draaibaar tandsegment (2) aan, waarvan de beweging via de koppelstang (4) op de draai bare haakse hefboom (5) wordt overgebracht. De gekruisde hefbomen 5 en 6) vormen de "kruisarm". Punt B van de "kruisarm" is scharnierend; deze zit aan de raamgeleider vast, punt A van de haakse hcfboom.(5) kan in een geleiding langs de lijst (7) glijden. Punt C Gezien de wens van steeds meer mensen om met hun auto een caravan, een boottrailer of andere aanhangwagens in het kader van hun vrijetijds besteding te trekken, wordt een officieel voor schrift voor personenwagens, dat vroeger nogal eens verwaarloosd werd, steeds belangrijker: het toelaatbare aanhangwagengewicht. Dit wordt berekend op grond van het vermogen van de motor, maar ook op basis van de stabiliteit van de constructie van de auto en natuurlijk ook overeenkomstig de capaciteit van de remmen. .irjA m /rjfs fa a n Wat moderne automobielen officieel mogen trekken, ziet u hier vermeld: 1. Volkswagen Derby (met 37/44 kW-mo- tor)-650 kg, in dit geval een camper met een totaalgewicht van 640 kg. 2. Golf GTI- 1.200 kg, met een boottrailer (320 kg) en een Greyhoundjo! (800 kg), samen 1.120 kg- 3. Scirocco GTI - 1.200 kg, met zweefvliegtuig trailer (570)kg en zweefvliegtuig Twin Astir (420 kg), samen 990 kg. 4. Passat Variant GLS - 1.200 kg, met boot- trailer (320 kg) en motorboot Flipper (800 kg), samen 1.120 kg. 5. Audi 100 Avant 5E met automatische trans missie - 1.500 kg, met caravan supertrailer Be douin 640 S, 1.500 kg. van de hefboom (6) beweegt zich in de onderste lijst (8). Wordt nu het tandwielsegmenl (2) in de richting van de wijzers van de klok opge draaid, dal beweegt de geleider (7) zich naar onderen en neemt het raam mee. Zodra de punten A en B in de positie Al én BI aange komen zijn bevindt het raam zich op het diep ste punt. De draaipunten M2, M5 en de lijst (8) zijn vast met de deur verbonden. Bij een te grote bcwegingsweerstand schakelt de motor uit om verwondingen te voorkomen, ook wanneer in de winter de ramen stijfbevro- ren mochten zijn.. Dit geschiedt door middel van een bimetaalschakelaar. .die bij verwar ming in werking treedt. Ook schakelt de motor uiterlijk na drie seconden automatisch uit, wanneer bijvoorbeeld een hand beklemd mocht raken. van eindeloos lekke banden, van stofkappen en van vervaarlijke autobrillen. Maar ook de auto's uit een veel recenter verle den zijn minstens zo boeiend. Die enorme, bij na rechthoekige Amerikanen met hun 30 cm. brede treeplanken en hun kamer-interieurs.... de eigenaren van dat soort auto's waren benij denswaardige mensen, die boeiend konden vertellen over wapenfeiten zoals "honderd op het rechte stuk en tachtig in de bocht" Hoe het ook zij binnenkort kunnen al die mensen hun hart ophalen aan een gloednieuw automaandblad, dat de treffende naam "Het Automobiel Cahier" meekreeg. Het blad, dat dezer dagen 4.50 verkrijgbaar is in kiosken, boekhandels en andere grote verkooppunten, is gewijd aan alle antieke, klassieke en semi- klassieke auto's vanaf het allerprilste begin tot eind zestiger jaren. Naast artikelen van hoofdredacteur Lenn Bal komen er bijdragen van grote namen uit de automobielwereld zoals Hans Hugenholtz, Bart Held en Hans Ebcling. Er zijn bijdragen van eigen correspondenten uil Engeland en Amerika. Er zullen road-tests worden opgeno men, maar dan uit de tijd, dat een bepaald type in productie werd genomen. En natuurlijk verschijnen er de geschreven portretten van befaamde coureurs, de versla gen van klassieke races en de levensverhalen van beroemde autoconstructeurs, zoals de ge niale Ettore Bugatti. Maar ook een beroemde Engelsman zoals Peter Morgan, die nu nog steeds "classics" maakt onder zijn eigen naam, komt aan het woord. Bij de rubrieken kunt u rekenen op autocurio sa, op de verslagen van spannende zoekacties naar oude auto's, op veel clubnieuws, techni sche tips. evenementenkalenders en een ru briek. die "Panne" heet en waarin u leest over de wonderbaarlijke automobielavonturen van Henk Bol, de man met twee linkerhanden. "Het Automobiel Cahier" kost normaal J' 52,- per jaar. maar snelle vogels profiteren van een niet onaanzienlijke korting. Er wordt een kenni^makingstarief van 39,50 geno teerd voor een jaarabonnement en dat mag een koopje helen voor een blad, waar de gulle geur van echt leer en motorolie inderdaad uit iedere pagina opstijgt. "Het Automobiel Cahier" is een uitgave van Tijl Periodieken B.V., Amstelveen, Texelstraat 78. tel. 020- 43 43 46. w O Volvo is koploper in auto- veiligheid. Vele veiligheidsvoor zieningen, die nu wettelijk ver plicht zijn, werden al jaren geleden door Volvo geïntroduceerd. Maar het verkeer van vandaag stelt niet alleen steeds hogere eisen aan onze stuurmanskunst; ook onze auto's moeten berekend zijn op die- situatie. Daarom bleef Volvo niet op z'n lauweren rusten, maar sloeg nieuwe wegen in. De Volvo 240 is een krachtig be wijs van Volvo's wer ken aan de toekomst. Gebaseerd op een nieuwe visie: de auto móet de bestuurder in staat stellen ongeluk ken te kunnen voorkomen. In normale en extreme situaties. Volvo noemt dat dynamische veiligheid. Dynamische Veiligheid: de norm voorde toekomst Autobewe gingen zijn te verdelen in twee categorieën: stati sche en dynamische. Rechtuit rijden met een constante snel heid is statisch. Optrekken, remmen en sturen zijn dynamische bewegingen. Volvo heeft de veiligheid tijdens zo'n dynamische-Dcwcging gepérfec - tioneerd. En ontdekte dat dynami sche veiligheid het rijden een stuk plezieriger maakt. Onder alle omstandigheden. Een uitgebreide proefrit in een Volvo 240 model zal u daarvan overtuigen. Peugeot introduceert h oude bekende. i --- ---■ -...-.v. i Afgebeeld isde Jetta GLS. Lichtmetalen velgen tegen meerprijs. Prijs Volkswagen Jetta v.a. f16.449incl. B.T.W. Vrijblijvend. AI'Lcusden. Vaste alleveringskosten f285,-. In iedere automobilist schuilt wel een dynamische ik. Een kritisch iemand, die zoekt naar eenauto die niet alleen kracht uitstraalt maar het ook heeft. De nieuwe Jetta is een dynamische middenklasser uit de Volkswagen stal. Een op en top betrouwbare auto, die zonder morren sprekende prestaties levert. Drie zuinige en stille krachtbronnen van respectievelijk 44 kW (60 DIN-pk), 51 kW (70 DIN-pk) en 81 kW (110 DIN-pk), waarvan de laatste met benzine-injectie en sportieve 5-bak, zijn daarvoor verantwoor delijk. De ideale aërodynamische lijn van de Jetta en het feit dat Volkswagen een heel jaar garantie geeft, ongeacht het aantal kilometers, en uw kritische ik heeft alle redenen om op een proefrit aan te sturen. B, co\ ar,

de Faam | 1980 | | pagina 20