Over de Zeeuwen AKAI ...om ingezien te worden /etter lady DE SCHIPPER Provincie gaat bebouwing beperken ZEELAND IN DE PEN Mensenwerk SPRUYT^ Economische zaken en bestuur - bestuurden Provinciale staten behande len op 11 april het voorstel van gedeputeerde staten ƒ55.000,— beschikbaar te stellen voor het slopen en afvoeren van bedrijfsgebou wen en andere obstakels op de zeeweringen rond Yerse- ke. COM M ISSÏEK ffifSl uw vakman in zeeland HiFi- Stereo set uw vakman in zeeland MODEHUIZEN Straks barst de aktiviteit weer los. Dan is goed materiaal en goed advies nooit weg. TEXTIEL WAIMDWEEFSEL Behang met Gordijn (ook m bloemetjes) Vinyl Behang ABDIJ PROVINCIALE INFORMATIERUBRIEK REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING IEUWS PROVINCIE ZEELAND, SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01 1 80) 27351 TST 249 De gebouwen waren in gebruik bij schaal- en schelpdierbedrijven. Een deel er van kwam buiten gebruik als gevolg van slechte bedrijfsresultaten en een ander deel als gevolg van de oorspron kelijke plannen voor totale afsluiting van de Oosterschelde. Over het dlgemeen zijn het nu nog ruines. Enkele dreigden echter weer in gebruik genomen te worden nu in de Oosterschelde de pij- lerdam Wordt gebouwd en de mossel en oestercultures kunnen voortbestaan. Elke bebouwing van een zeedijk bete kent aantasting van de zeewerende functie. Het provinciaal reglement van politie op de waterkering en de water beheersing in Zeeland verbiedt daarom ook op een zeewering te bouwen, tenzij gedeputeerde staten van het verbod ontheffing verlenen. Tegelijk met het voorstel tot sloop van een aantal gebouwen geven gs aan de staten een overzicht van het beleid dat zij voor de bebouwing van de zeewering in Yerseke voeren. Allereerst wordt op gemerkt, dat in Yerseke een speciale si tuatie bestaat, omdat er van oudsher aan het water gebonden bedrijven zijn geweest. Het is daarom niet mogelijk iedere bebouwing te weren. Gs maken onderscheid tussen een pas sief (afwachtend) en een actief (uit eige ner beweging) ontheffingenbeleid. Bij het passieve deel schrijft het college, dat op de zeewering geen nieuwe bedrijven zullen worden toegelaten en dat aan bestaande bedrijven strenge voorwaar den gesteld zullen worden als een ont heffing wordt verleend voor uitbreiding of wijziging van die bedrijven. De dijk vakken die door de uitvoering van de dijkversterking vrij gemaakt worden van bebouwing zullen in de toekomst niet meer bebouwd mogen worden. Zeeweringen Yerseke Gs hebben voor het actieve ontheffin genbeleid eerst een inventarisatie ge maakt van de aanwezige bebouwing, waarbij vooral gelet is op de staat waarin de gebouwen zich bevinden en of zij in gebruik zijn. Aan de hand van de uit komsten zijn diverse ontheffingen inge trokken. Bedrijven die kunnen blijven hebben bericht gekregen dat binnenkort een medewerker van provinciale water staat op bezoek zal komen die onder zoekt of technische voorschriften aan de bestaande ontheffing moeten worden verbonden. De te slopen gebouwen of restanten daarvan zijn die waarvoor de onthef fingen ingetrokken zijn. Gs vinden het niet billijk de sloopkosten voor rekening van de eigenaren te laten komen, omdat bij dijkversterkingen soortgelijke kosten voor rekening van het rijk komen. Daarom is dus voor gesteld ƒ55.000,uit te trekken uiv de provinciale kas.i De provinciale informatie rubriek "Abdijnieuws" zal vanaf heden, gestoken in een nieuw jasje, wekelijks in alle Zeeuwse brieven bussen verschijnen. Het bureau voorlichting van de provincie Zeeland hoopt op deze manier een bijdrage te leveren aan een goed contact tussen de Zeeuwse bevolking en haar provinciaal bestuur. Vrijdag 28 maaart te 15.30 uur ver gadert de provinciale commissie be stuur - bestuurden. Deze commissie houdt zich bezig met allerlei vraag stukken die verband houden met de betrekkingen tussen het provinciaal bestuur en de Zeeuwse bevolking. Op de agenda van 28 maart prijken: voorstellen die zijn ontleend aan een onderzoek hoe de bevolking tegenover het provinciaal bestuur staat; een voor stel om de procedures van subsidie aanvragen te verbeteren; een notitie over het werk van de commissie bestuur - bestuurden zelf; een overzicht van de stand van zaken met de inspraak vrou wen-emancipatie; een nabeschouwing over de eerste inspraakronde streekplan Midden-Zeeland en een inspraakplan voor de tweede ronde van het streek plan Midden-Zeeland, in combinatie met inspraak over de inrichting van de Oosterschelde. Maandag 31 maart komt de commissie Voor economische zaken bijeer. te 16.30 uur. Op de agenda staan twee nota's van de minister van economische zaken: de innovatienota (technische vernieuwing) en de sector-nota. Aan de orde komt ook de vraag van een algemeen beleidsplan economie plus milieu. Tenslotte zal worden gesproken over de situatie van het Zeeuwse be drijfsleven en de suggestie een speciale acquisitiedag te organiseren. Beide vergaderingen worden gehou den in het provinciehuis. Ze zijn openbaar en aan het begin van de vergadering is er spreekrecht voor het publiek. ontreiniging, verontreiniging opper vlaktewateren, hinderwet, afvalstoffen, geluidhinder etc. De provincie heeft een speciaal "mi lieuproject", getiteld "Mensenwerk" in huis. dat voorlichting geeft over de zorg die dient te worden besteed aan onze leefomgeving. Het gaat hierbij niet om een dorre op somming van allerlei wettelijke voor schriften. maar er wordt ingegaan op allerlei aspecten van het leven van mens, dier en plant èn de problemen die ontstaan door vervuiling van bodem, water en lucht. Het complete project bestaat uit: een film van een half uur, een diaserie van een half uur (die inhaakt op de situatie in Zeeland) en een (leerlingen)boekje. Voor docenten is er een speciale hand leiding. Film, dia's en boekjes kunnem door groepen gratis worden verkregen. Dat geldt ook voor de docentenhandleidin gen. Ook individuele personen kunnen het boekje krijgen. Voor belangstellen den is een informatieve folder beschik baar. Film- en diavertoning kunnen desgewenst worden gehouden in het provinciehuis. Adres voor bestellingen en informa tie: bureau voorlichting provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon (01180) 27351toestel 1 24. "Meertens over de Zeeuwen" is de titel van het boek dat verschenen is ter gelegenheid van de 80ste verjaar dag van dr. P.J. Meertens en een bundeling is van zijn Zeeuwse studies die - links en rechts verspreid over periodieken - niet zo gemakkelijk te rug te vinden waren. Meertens heeft veel over Zeeland en de Zeeuwen geschreven op de terreinen van letterkunde, dialectologie, volks kunde, naamkunde en ook op maat schappelijk en godsdienstig gebied Al omstreeks 1920 heeft Meertens Zeeland verlaten, maar zijn belangstel ling voor de provincie is daarmee niet afgenomen. In 1930 werd hij belast met de leiding van het Centraal Bureau van de Nederlandse en Friese dialecten, dat is uitgegroeid tot een gezaghebbend instituut en dat bij zijn 80ste verjaardag zijn naam ontving. In 1 964 heeft Meer tens de Zeeuwse prijs ontvangen. Gezaghebbend is nog altijd Meertens' proefschrift uit 1 943. Het behandelt het letterkundig leven in Zeeland in c(e 1 6de en de eerste helft van de 1 7de eeuw. De "lading" is veel omvangrijker dan de "vlag": niet alleen letterkundigen wor den besproken maar ook geschied schrijvers, schilders, studenten, man nen die zich met de exacte wetenschap pen bezig hielden. Trefzeker geeft Meertens aan dat Zee land in die tijd geen letterkundigen van het eerste plan kende: geen Vondel of Hooft, wel Cats en De Brune. In een later opstel over Cats als Zeeuw wordt deze met liefde getekend zonder een spoor van verheerlijking. Diepe indruk heeft Meertens gemaakt met zijn opstel over de Zeeuwen in de in 1 938 verschenen verzamelbundel "De Nederlandse Volkskarakters". Meertens' bewogenheid met het lot van de arbeiders spreekt uit zijn bijdrage over de opkomst van het socialisme in Middelburg die in het Zeeuws Tijdschrift is verschenen (1 961) en ook in de bun del is opgenomen. Aan het slot van "De Zeeuwen" zegt Meertens: "Die deze regelen schreef is zelf van ouder tot ouder een Zeeuw, in Zeeland geboren en getogen Hij heeft zijn land en zijn volk lief ais zijn eigen bloed, maar hij kent de zonden en de tekortkomingen van zijn volk als wie een kwaal aan eigen lijve heeft geleden". Onder het kopje "Zeeland in de pen worden in deze provinciale informa tierubriek regelmatig bijdragen op genomen over onderwerpen die be trekking hebben op Zeeland en die in boek, tijdschrift, brochure e.d. wor den behandeld. Nu eens zal één onderwerp wat bre der behandeld worden, een volgend keer zullen meer onderwerpen kort en puntig worden aangestipt. De verzorging van deze bijdragen be rust bij de heer M P. De Bruin, hoofd documentatiecentrum Zeeuws del tagebied van de provinciale biblio theek. In Nederland is de zorg voor een schoon milieu vooral een taak van de provincie. Die taak bestaat uit het uitvoeren van een hele serie milieuwetten: luchtver- €RAKO Sony Sound System Z-200 VLISSINGEN GOES MIDDELBURG OOST-SOUBURG Badhuisstr. 15 Wijngaardstr. 49 Langenoordstr. 43 Kanaalstr.44 Tel. 01184 13746 Tel. 01100 28830 Tel. 01180 28896 Tel. 01184-67621 Ankara f189,- japonnen brengen u deze kollektie met een leuke verrassing GRATIS op 's-Heer Arendskerke - Arnemuiden - Nieuwdorp Rustig passen! Gaan wc allemaal weer aan de slag behangen, verven, witten enz., enz. Mtnr keuken en builkuiner Voor vakman en doe-het-zelver KKOMMi: Wi l I I 19 MIDDI I BURG lel. (IIIS0-I2XS6

de Faam | 1980 | | pagina 13