voorlichting van de provincie zeeland INVENTARISATIE BOUWMOGELIJKHEDEN VAN ZOMERWONINGEN verschijnt 14-daags adverteren RIJKSINVLOED OP BEJAARDENBELEID GROOT JAN LABAN leolux is klasse DRIE STATENCOMMISSIES VERGADEREN SUBSIDIE VOOR EMANCI PATIEWERK K^INI^urent VF Woensdag 20 februari 1980 Mogelijkheden in streek plannen 7 MAART STATENVERGADERING natuurlijkheid: de afwerking met het zware wisent leder (4 mm.) en de eenvoud van vorm geven dit model 780 een aparte charme. Van naden is geen sprake, de zeer dikke huiden worden tegen elkaar gestikt. een meubel dat past in ruimten waar men hecht aan stijl, zeer lange levensduur en comfort. 3-, 2-en 1-zits 14.821,— nu 9975, 3-, 1-en 1-zits 13.470,— nu 7995, 2-zits 4803,nu 2995, Volgens een recente inventarisatie bieden de diverse goedgekeurde bes temmingsplannen in Zeeland nog ruimte voor de bouw van in totaal 3180 zomerhuizen. Gedeputeerde staten hebben provinciale staten desge vraagd een aantal cijfers verstrekt over de capaciteit die de gemeenten nog in hun bestemmingsplannen hebben. Het gaat om plannen die het stadium van goedkeuring door gs al hebben doorlopen en die alleen de bouw van zomerwoningen voor recreatief gebruik beogen. Bepalend voor de inventarisatie was de situatie op 1 januari van dit jaar. Het streekplan West-Zeeuwsch- Vlaanderen telt zes plangebieden waar nog 660 zomerhuizen te rea liseren zijn. In Zeeuwsch-Vlaanderen daaren tegen zijn alle plannen gereali- seeerd of in uitvoering. Er is dus geen capaciteit meer aanwezig. Van het streekplangebied Mid den-Zeeland zijn er in de regio Walcheren vier bestemmings plannen waar in totaal nog 225 zo- lijk is een aantal bestemmings plannen geleidelijk te verwezen lijken. De uitwerking er van ve reist namelijk meestal de goed keuring van gs. De bestemmings plannen die deze goedkeuring no dig hebben omvatten in totaal 2300 woningen. Op het ogenblik is al een groot aantal bouwvergunningen afge geven voor gedetailleerde bestem mingsplannen. Diverse terreinen Zomerwoningen in aanbouw in de omgeving van hef Veer se Meer merwoningen kunnen komen. In Beveland gaat het om drie plannen met 280 en in Noord-Beveland om vier plannen met 110 zomerhuizen. Wat Schouwen-Duiveland betreft kunnen in de Westhoek in vijf bestemmingsplannen nog 920 zo merwoningen worden gereali seerd; in de regio Duiveland is er nog een plan met 885 zomerhuizen. Tenslotte is er in Tholen een bes temmingsplan dat voorziet in 100 zomerwoningem. Gs delen mee, dat eind 1975 de openstaande capaciteit aan zo merwoningen circa 4900 was. Ver der wijzen zij er op dat het moge- worden bouwrijp gemaakt of men is al bezig met de bouw van de woningen. Het gaat hier om acht plannen met in totaal 545 huizen. Gs hebben verder laten nagaan welke mogelijkheden de diverse streekplannen nog bieden. (Een streekplan geeft in grote lijnen aan welke ruimtelijke ontwikke lingen er kunnnen plaatsvinden; de gemeenten moeten hiermee re kening houden bij het maken van hun bestemmingsplannen). Er is een globale inventarisatie ge maakt van gebieden waar bebou wing voor verblijfsrecreatie mo gelijk zou zijn, maar waar geen bestemmingsplannen voor zijn. Gs benadrukken dat het zeker niet de bedoeling is dat gebieden die in streekplannen de aanduiding "verblijfsrecreatie" hebben, ge heel worden volgebouwd. Veel meer moet worden gedacht aan afwisseling van recreatieve voor zieningen en inpassing er van in het omringende landschap. In de hele provincie zijn er twintig van deze globale gebieden die op de streekplankaarten zijn aange geven of die in de toelichting op het streekplan zijn vermeld. Het streekplan West-Zeeuwsch- Vlaanderen kent nog acht derge lijke gebieden met een totale bruto oppervlakte van circa 95 ha; in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er geen gebieden. In Zeeland zijn er negen gebieden in het streeekplan met bruto on geveer 90 ha. Schouwen-Duiveland telt twee terreinen met tezamen circa 60 ha en bovendien vier gebieden waar van de uitwerking nog door gs moet worden vastgesteld. De om vang van deze gebieden is in het streekplan niet aangeduid. Voor Tholen en Sint-Philipsland is geen streekplan vastgesteld. De gemeentelijke structuurschets van Tholen opent de mogelijkheid van een terrein met een capaciteit van ongeveer 70 zomerhuizen. REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 Op donderdag 28 februari a.s. ver gadert om 15.30 uur de statencom missie milieu. Aan de orde komen o.a. de subsidiëring van de Stich ting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschap- en mi lieubescherming en een notitie over het illegaal storten van afval. Op maandag 3 maart om 15.00 uur vergadert de de commissie voor waterstaat. Op de agenda staan o.a. het ontwerp-voorstel voor de reconstructie van de weg Zee- landbrug - Rijksweg 18, bij Zie- rikzee (nr. 7 (ged.) secundair we genplan 1978) en het ontwerp voorstel verkeerssituatie van de weg Zierikzee- Haamstede. (Nr. 2 secundair wegenplan.) De commissie voor de bestuurlijke organisatie komt ook op maandag Op vrijdag 7 maart vergaderen de provinciale staten. De vergadering begint om 10.00 uur in de Staten zaal. Abdij 11 te Middelburg. Het belangrijkste punt dat behan deld zal worden is de nota over de verschillende aspecten van de kernenergiecentrales in Borssele en Doel met twee aanvullingen. Bij de mededelingen van gedepu teerde staten komt het verslag be- jaardenwerk 1976,1977 en 1978 aan de orde. Provinciale staten behandelen verder onder meer: de doorlaato- pening van de stormvloedkering, de aanleg van een fietspad langs de weg Ovezande - 's Gravenpolder., de verbetering van een gedeelte van de weg Haamstede - Westen- schouwen en een verbetering van de aansluiting Engelandweg aan de weg Middelburg Vlissingen- oost. Verder moeten de staten zich uit spreken over een subsidie aan het vliegveld Midden-Zeeland voor de periode 1980 t/m 1983 (gedeputeer de staten stellen een subsidie voor van 40% van het jaarlijks exploi tatietekort met een maximum van 40.000,- en over de begroting 1980 van de Stichting Zeeuwse Vrouwe6nraad. Als laatste punt behandelen de staten de mede werking aan de uitgave van het boek "Veranderende Deltawate ren", dat het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek te Yerseke uit wil geven ter gelegen heid van zijn 25-jarig bestaan. De vergadering is openbaar en iedereen is van harte welkom. 3 maart bijeen. De vergadering begint om 15.00 uur. Er wordt die middag o.a. gepraat over de grenswijziging tussen Noord- Brabant, Zuid-Holland en Zeeland en over de ontwerp-brandweer- wet. Alle vergaderingen zijn openbaar en direct na aanvang is er een half uur spreekrecht voor het publiek. Ze worden gehouden in het Pro vinciehuis, Sint Pietei*straat 42 in Middelburg. Binnenkort komt er van CRM zeer waarschijnlijk geld los voor het organiseren van emancipatie-activitei ten. Het moet wel gaan om acti viteiten die van provinciale of regionale betekenis zijn. Ook moeten ze onder andere gericht zijn op het ontwik kelen van het zelfbewustzijn van vrouwen, het verande ren van onrechtvaardige verschillen in behandeling tussen mannen en vrouwen en het bevorderen van een "emancipatie-gevoelig" be leid in de samenleving. Organisaties en groeperin gen die denken voor een subsidie in aanmerking te komen, moeten voor 3 maart a.s. kontakt opnemen met mevrouw M. Santoso, Pro vinciale griffie van Zeeland, Sint Pieterstraat 42 Middel burg, telefoon (01180) 27351, toestel 425. Het provinciaal beleid op de bejaardenoorden wordt in sterke mate beïnvloed door het rijk, dat in 1975 de nota bejaardenbeleid uitbracht met daaraan gekoppeld een aantal bezuinigingsmaatregelen. Belang rijkste punten daaruit zijn de personeelsstop en de toepassing van de zeven-procents-norm die er op neer komt dat voor zeven procent van alle bejaarden een plaats in een bejaardenoord moet zijn. Verder werkt belemmerend dat de wet op de bejaardenoorden nog steeds niet helemaal in werking is getreden. Een belangrijk onderdeel van de wet, dat de opstelling van een provin ciaal plan voor de bejaardenoorden regelt is nog niet van kracht. Dit betekent, dat provinciale staten zo'n plan nog niet kunnen vaststellen en als gevolg daarvan hebben gedeputeerde staten praktisch geen zelf standige bewegingsvrijheid. Zo moeten aanvragen voor nieuwbouw- plannen die ingediend worden bij gs voorgelegd worden aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, die toestemming moet geven voor de afgifte van een verklaring van geen bezwaar, aldus schrijven gs in het verslag over de bejaardenoorden in Zeeland, dat betrekking heeft op de jaren 1976 tot en met 1978. Na veel heen en weer gepraat en geschrijf konden verklaringen van geen bezwaar afgegeven wor den voor de bejaardencentra Ter Reede in Vlissingen, Sint Willi- brord en Buitenrust in Middel burg, Avondlicht in Kruiningen, Ten Anker in Tholri, Ons Huis en Irene in Zierikzee. Voor Ter Reede, Ten Anker en Buitenrust gaat het om grote verbouwingen, terwijl Sint Willibrord en Avondlicht nieuwbouw krijgen. De twee Zie- rikzeese bejaardenoorden zullen na nieuwbouw in een pand ge huisvest worden. Voor kleinere verbouwingen moet dezelfde procedure gevolgd wor den, waardoor aanzienlijke ver tragingen ontstaan. De provincies hebben bij herhaling aan de mi nister gevraagd hierin wijziging te brengen, maar tot nu toe bleven de verzoeken zonder resultaat. Klei ne verbouwingen konden in de drie verslagjaren uitgevoerd wor den in: Sint Maarten in de Groe en Rehoboth in Goes, De Burght in Oost-Souburg, Ruschevliet in Oostburg, Vredelust in Reimers- waal, De Redoute in Sas van Gent en Rozenoord in Sluis. Er loopt nog een verzoek van Borrendamme in Zierikzee. Het gedeelte van de wet op de be jaardenoorden dat al van kracht is en het daarbij horende besluit schrijven voor, dat opneming in een bejaardenoord alleen kan ge beuren als een commissie daaro ver advies heeft uitgebracht. In de loop van 1978 waren al deze indi catie-commissies in Zeeland ge vormd. In 1977 - toen nog niet alle commissies gereed waren - wer den er 66 adviezen uitgebracht; in 1978 waren dat er al 1278. Ieder kwartaal sturen de commis sies aan gs formulieren met gege vens over hun adviezen. Aan de hand daarvan kan het college het beleid bepalen voor de planning van bejaardenoorden en andere voorzieningen voor bejaarden. Gs moeten er op toezien, dat er een redelijke verhouding bestaat tus sen de prijzen en de daarvoor ge boden huisvesting en verzorging. Gemiddeld stegen de prijzen voor de Zeeuwse bejaardenoorden in de jaren 1976, 1977 en 1978 met res pectievelijk 14,5 procent, 8,5 pro cent en nogmaals 8,5 procent. Bij aanvragen om personeelsuit breiding is het collegen wederom afhankelijk van de minister. Zij moet aan de uitbreidingen haar goedkeuring geven. In 1976 werden twee aanvragen voor personeel suitbreiding ingediend, in 1977 waren dat er vier en in 1978 zes. De provinciaal inspecteur op de bejaardenoorden heeft de laatste jaren nogal veel bemoeienis met de personeelssamenstelling. Steeds meer mensen blijven zolang mo gelijk zelfstandig wonen, waar door de opname zich verlegd heeft naar hoogbejaarden en gehandi capten (lichamelijk en geestelijk). Dit vraagt om meer gediplomeerd personeel. Zeeland heeft betrekkelijk veel bejaarden. Op 1 januari 1976 wa ren er 45.939 mensen van 65 jaar en ouder; op 1 januari 1978 waren dat er 47.648. Verwacht wordt, dat dit aantal nog zal toenemen. De prog noses gaan uit van ruim 48.000 in 1983 en ruim 50.000 in 1988. Per 1 januari 1978 was 14 procent van de Zeeuwse Bevolking bejaard; voor Nederland ligt dit percentage op 11,1. Provinciale staten behandelen het verslag in hun vergadering van 7 maart. NA TURELLE BEA UTÉ SANS SOUCIS LANCÖME BIOTHERM Parfums Segeerstraat 10 01180-13401 Maasstraat 56 01180-14468 Lange Geere 24-26 01180-24184

de Faam | 1980 | | pagina 11